No, 179 Donderdag 31 Juli 1924 167° Jaargans MIDDELBURGSCHE COURANT. WE HOPEN WOENSDAG AJS., DEN 6DEN AUGUSTUS, MET HET OOG OP DE FEESTELIJKHEDEN VAN DIEN DAG, DE MIDDELBURGSCHE COU RANT REEDS IN DEN OCHTEND TER PERSE TE LEGGEN. MEN WORDT DAAROM VERZOCHT ADVERTENTIES VOOR DAT NUMMER UITERLIJK DINSDAGAVOND OP TE GEVEN. DE DIRECTIE DER M. CRT. EEN STILLE HERDENKING. De herinnering aan de mobilisatie tien jaar geleden is geen reden voor feest viering. Er wordt ook nergens feest ge vierd!. Maar er is wel reden voor om nog eens in gedachten terug te gaan naar die dagen in 1914, toen wij allen hier in het land onder den indruk waren van de ernst van de omstandigheden, en met erkentelijkheid zagen hoe ordelijk en plichtsgetrouw de demobiliseerden op kwamen. Niemand wist toen wat ons te wachten stond, of wij er buiten zou den blijven of niet. Maar de snelheid en regelmaat waarmee ons leger zich toen formeerde, gaf in die zeer zorgwekkende dagen een gevoel van voldoening. ■We herhalen: dat gold Joen voor ons Allen! We hebben echter nu, naar aaïfieiding van de plannen tot herdenking dier mo bilisatie door een collecte enz., zeer schampere, woorden gelezen in „Het Volk". Onlangs stond in dal blad onder het opschrift: „Gedenckklanclc 19141924" een teekening van een drietal in pels gekleedc „kapitalisten", die geknield lig gen voor een kapstok met een militaire uniform; en daarvoor een arbeider, die met een nijdig gezicht zegt: „Wij doen niet mee!" Wat een laffe negeering van de eigen houding in 19141 En wal een misselijke voorstelling van de bedoeling van hen die 1914 weer in herinnering willen brengen door een inzameling voor de slachtoffers. Tèen, In 1914, warcii de soc, demo craten öok bezorgd. Toen werkten zij ook mee te trachten ons buiten den oor log 'te houden, o.a. door te toonen dat wij bereid waren, om met de wapens de schending van onze neutraliteit te ver dedigen. Dftt is het feit dat nu herdacht mag worden. Maar het wordt opzij geschoven, blijk baar onder den invloed van de geen- iman-en-geen-cent-leus van thans, nu... er geen reden is om bang te zijn. En nu wordt dat eensgezinde begin vergeten, terwille van de minder verkwikkelijke dingen die langzamerhand ontstonden toen ons leger vier en een half jaar lang werkloos moest blijven, wat onvermijde lijk tot verslapping moest leiden. De mobilisatie van vier en een half jaar is een zware last geweest voor de betrokkenen, en heeft veel ontevreden heid gewekt. Maar de ernstige eeusge- heid van '14 is niet met schimpwoorden weg te doezelen. Zulke woorden brengen slechts te sterker in herinnering, dat het o. a. de sec. dem. propaganda was, die aan het eind van die periode de discipli ne deed wegvreten. Misschien is het bewustzijn van die rol mede een motief om „niet mee te doen". Maar laat men zich aan die zijde dan onthouden van het honen vaiT'an- deren die consequent zijn gebleven in de waardeering van de in '14 gebleken algemeene bereidwilligheid. BINNENLAND. HET VERSLAG VAN DE STURKOP COMMISSIE. Verschenen is het verslag van de com missie, ingesteld bij beschikking van den minister van waterstaat van 19 Febr. i 1923, met de opdracht, uitgebreid en J volledig te onderzoeken alle te harer kennis komende gevallen, waarin be- iweerd wordt, dat dr. Sturkop te Amster dam in zijn taak van controleerend ge- I neesheer te kort zou zijn geschoten. De oommissie formuleert hare meening aldus Dr. Sturkop is in zijn taak als contro leerend geneesheer in de volgende op zichten te kort gescholen'. 1. Niet steeds heeft hij de gezond heidsbelangen van de patiënten naar be- hooren behartigd. 2. In verschillende gevallen heeft hij met lichtvaardigheid de arbeidsgescbfikt- heid van de patiënten beoordeeld. 3. In verschillende gevallen is hij on tactvol opgetreden tegenover de patiën ten. Onder het hoofd: Waardeering van de geconstateerde tekortkomingen, resu meert de coipmiSSie nog eens dc fac toren, die daarbij in aanmerking moeten worden genomen, n.l.: 1. Dr. Sturkop is van liet oogenblilc van zijn indiensttreding bij den dienst der posterijen en telegrafie af blootge steld geweest aan een heftige campagne. Onvermijdelijk moet dit een ongunsligen invloed hebben uitgeoefend op de ven-, houding tusschen hem en het personeel. 2. Er bestonden bij liet optreden zulke ondulbare wantoestanden bij het perso neel, dat slechts een uiterst krachtig op treden daar een einde aan kon mak Onder deze omstandigheden is hel be gaan van fouten zooal niet noodzakelijk, dan toch zeer begrijpelijk. 3. De houding van enkele behandelen de geneesheeren, was van dien aard, dat in de oogen van het personeel dr. Stur kop in een slecht daglicht werd gesteld. 4. Dr. Sturkop is waarschijnlijk niet op voldoend ernstige wijze op zijn fouten ge wezen, wellicht omdat deze fouten moei lijk waren aan te toonen en te bewijzen. Dientengevolge kon dr. Sturkop in de meening blijven verkeeren, dat zijn su perieuren in zijn optreden geen aanlei ding vonden, hem verder hun steun te onthouden. Verder merkt de commissie op, dal de organisatie van den medischcn controle dienst bij den post-, telegraaf- en tele foondienst voor verbetering vatbaar is, en over de (meest geschikte wijze van uit voering van een medische controle nog meeningsverschil bestaat. De commissie is van oordeel, dat geen voldoende gronden aanwe zig zijn om lol verbreking van het dienstverband met dr. Sturkop te adviseeren, mits maatregelen worden ge nomen, welke waarborgen kunnen geven, dal de controle zoo goed mogelijk aan haar doel beantwoordt, en levens ver houdingen, als thans te Amsterdam zijn ontstaan, zooveel mogelijk worden voor komen. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Naar we vernamen hebben Dinsdag de collectanten voor de hulpverleening aan dc slachtoffers der visschersramp verscheiden huizen overgeslagen, waar een gif! gereed lag. We behoeven zeker niet de betrok ken personen aan te sporen om hunjjift alsnog toe te zenden aan den penning meester van liet plaatselijk comité W. Barends, L. Noordslraal C 13, of aan de redactie van dit blad. De eerste gratis voorstelling in de Bioscoop (Flora kon gisteren geregeld voortgang hebben, toen de tweede een aanvang nam was er een storing in het electrisch bedrijf en aanvankelijk was de oorzaak niet te vinden. De bezoekers, die van deze voorstelling gebruik wilde ma ken en hun penningske voor de visschers offeren, hebben tot half tien gewacht, maar zijn toen heengegaan; later bleek een stop van de gemeente defect te zijn. De heer Laban heeft nu besloten he denavond van 9 4ot 11 de tweede gratis- voorstelling te geven en iwij wekken gaar ne tot een bezoek op. Men gjeniel van de goede film: „De Voddenraper van Parijs" en heeft levens gelegenheid een gift in de collecte te geven voor de slachtoffers van de visschersramp. De uitvoering van gewijde muziek (door het Zuid-Bevelandsch a Capella- koor alhier te geven ten bate van de slachtoffers van de visschersramp, zal Maandag a.s. 1 Augustus plaats hebben in de Groote Kerk 's avonds zeven uur. De toegang is op 30 cent gesteld. Over de hoedanigheid van het koor behoeven we waarlijk niet uit te weiden. We hebben bij vorige uilvoeringen van dit koor in onze stad in warme bewoor dingen getuigd van onze groote waar- deering voor hetgeen dit koor onder leiding van den heer Tamminga heen bereikt. Bij deze uilvoering zal het de medewerking hebben van mevr. v. legoijen de Jong (alt). Daarbij komt dan nog hel goede doel, dat met deze uitvoering beoogd wordt Het tweede abonnementsconcert, gislerena\oud in liet Schuttershof ge geven door het Middelburgsch Muziek korps, was beter bezocht dan hel eerste, al had het bijzondere werk van be stuur en directeur om een afwisseling te geven, een nog veel grooter aantal aanwezigen gerechtvaardigd. De attractie bestond uit een uitvoering van de Klep- permarsch met medewerking van een 35-tal jongens en meisjes uil Seroosker- ke. De uitvoering was .uitstekend en voor- al de vrij vele vreemdenf die liet concert medemaaklen, stonden met bewondering te kijken naar het aardige groepje, dal de houten instrumentjes zoo keurig han teerde. De marsch werd gebiseerd. Ook bij de andere nummers werd met recht !goed geapplaudiscerd; hel was dan ook weer een afwisselend programma. Toen gisterenavond bij een repetitie voor hel Openluchtspel op de Markt een talrijk publiek zicli bij den toegang aan de Vlasmarkt verdrong, is aan die belangstellenden verlof gegeven om bin nen hel afgesloten terrein de repetitié verder gade te slaan. Uit VlissingeD. Naar aanleiding van een ingezonden sluk in de Yl. Crt van C. v. Weele waarin, mede in verband met jxet Tele- graaf-interview van den heer Braai, de mogelijkheid van zelfontbranding werd besproken inzake den brand op de Ned- pam, heeft de genoemde directeur de zer inrichting in hetzelfde blad een schrij ven gepubliceerd waarin hij verklaart dal hij ..in hel algemeen niet gaarne zon onderschrijven hetgeen de verslaggever der Telegraaf mij in den mond heeft ge legd'. Verder schrijft hij: „De theorie, die dc heer v. Weele ten beste geelt, laat ik onbesproken. Bij de navorsching van de oorzaken naar den brand zal een gewichtige fac tor zijn, dat Willeboordse een consciën tieus werkman was, hetgeen kan blijken uit het feit, dat hij werd aangewezen werkzaamheden te verrichten, die stipte naleving eischten van de daarvoor be slaande voorschriften." De Vereeniging „Vlissingen Voor uil" te Vlissingen is voornemens op Woensdag 27 Augs. weder een strand feest voor kinderen te organiseeren O i t Walcheren. Woensdag vergaderde de Raad van O. en W. Souburg. Daar den burge meester wegens ziekte afwezig was, leid de de heer Jobse de vergadering. De heer Cvsouw was afwezig. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten, dat zij hunne beslissing omtrent het raadsbesluit tot het aangaau van een geldleening hebben verdaagd in afwach ting van het ingewonnen advies van den Inspecteur van de volksgezondheid. Behandeld wordt een adres van A. Mosch tol hel dempen en rioleeren van een gedeelte sloot. Na lange bespreking wordt aangenomen een voorstel van den heer de Pagter de gemeente leggc de buizen en Wondergem zorgt voor afras tering en dempt de sloot. Yervolgjens wordt behandeld een schrijven van de Elcclrisclie Tramweg Maatschappij over het wachthuis te W. Souburg De heer Brouwer bestrijdt dit schrijven en is niet voor onderhoud door de gemeente. De voorzitter zegt, dal dc brugwachter zal gevraagd worden toezicht (e houden. De heer "Melis zcgl, dal hel hem vreemd lijkt, dal de Maatschappij zegt: wij zullen een hokje voor de passagiers bouwen, maar de gemeente moet voor het onder- hoxxd zorgen. De lieer Suurmond zou wenschen, dat de gemeente voor een be paald aantal jaren het onderhoud voor zijn rekening nam, De heer Holthuijzen wil zich nog eens met den Ingenieur van Waterstaai in verbinding stellen. De heer la Soe merkt nog op, dat hetgeen gedaan wordt, in liet belang dei- veilig heid is. Het voorstel Suurmond wordt met 6 legen 1 stemmen verworpen. Iiot voorstel Holthuijzen met 6 legen 1 aan genomen. Behandeld wordt een adres van den heer J. L. A. van de Ven, betreffende de openstelling van het pontveer te Abeele op Zon- en Feestdagen. Een voor stel van de meerderheid van het Dag Bestuur is het verzoek in te willigen. De heer de Priester maakt zich los van het adres, maar zal toch voor stemmen. De heer Suurmond gelooft niet, dat al de onderteekenaars belanghebbenden zijn Het adres is voor spreker van weinig waarde. liet is louter voor de liefhebbe rij, dat het opengesteld wordt. Moeten we nu voor één enkel persoon des Zon dags iemand in hel werk stellen, liet is in strijd met de Zondagsrust, hij z&l tegen het adres stemmen. Dc heer Brou wer zegt, det hel lid Suurmond tamelijk streng is in 2ijn uitdrukking. De heer Melis zegl alles te hebben gedaan om hel ponfveer le behouden, hot zou uit het oogpunt van bezuiniging worden op geheven nu is hel echter nog gebleven, spreker vreest, dat het adres zeer ge vaarlijk is. De heer la Soe zegl, dat ex- één persoon is, die hel veer gaarne voor zijn rekening zou overnemen, als hij een kleine vergoeding mag vragen voor liet overzetten. Het adres wox-dt aangeno men mtej 6 tegen! 1 stemmen. Aan de orde is: voordracht College van zetters. Dc heer Bi'ouwcr vraagt inlichting over dat College. (De lieer ide Priester wil de samenstelling weten. In de vacature A. Pieterse wordt ge kozen de heeren J. J. Holthuijzen no. 1 en A. Pieterse (no. 2. In de vacature C. Daniëlse wordt ge kozen de heeren A. Melis no. 1 en N. Cysouw no. 2. y Tot het nazien der rekeniugen Bur- gerlijk Armbestuur en Gemeenterekening 1923 worden gekozen de heeren A Arendse, J. J. Iloltliuijzeu en A. de Priester. Nu komt in behandeling wijziging reglement van orde voor dc vergade ringen van den gemeenteraad. De heer de Priester heeft liet getrof fen, dat inen van December lot Augustus noodig heeft gehad om de twee wijzi gingen voor te stellen. Hij geeft nog eenige wenken in het belang der wijzi ging. De heer Melis stelt voor de wijzi ging aan te houden lot de volgende ver- gadering. Dit wordt aangenomen. De heer de Pagter vraagt bij de rond vraag naar de bestrating van de Nieuw- slraal. Ilij stelt voor dit jaar de geheele lengte van de Nieuwslraal te bestraten. Hij zal zijn voorstel de volgende verga dering schriftelijk indienen. Ilij vraagt of het niet noodig is, dat hel houtgewas wordt gesnoeid, De heer Melis zegl, dal de politie kennis zal geven aan belang hebbenden De heer Brouwer zegl, dal de ge meentewerkman riolen schoonmaakt en de hoeveelheid in een houten kruiwagen wegbrengt. Hij wenscht, dat er een ijzeren kruiwagen komt. Hij heeft ver nomen dat door den Burgemeester toe stemming gegeven is om door middel van een orgel een collecte te houden voor de weduwe Willeboordse Hij keurt zulks af en zou een collecte willen hou den voor visschers en weduwe te zamen en hel bedrag evenredig verdoelen. Ook agl hij, of geen schrijven is ingeko men van de bewoners Braamstraat om een eind sloot te dempen. Spreker vraagt verder of liet voetpad Middelburg-Vlissingsche rijweg eindelijk eens verbeterd wordt. Dc heer 'de Priester vraagt verbetering van de pffwatering van het Wissel naai de brug. De heer Jobse zegl, dal in hel Dag. Bestuur is besproken, de werkzaamhe den door den opzichter te laten ramen en dan alle vaklieden te laten inschrij ven, daarbij zal de gemeente een belang rijke som besparen Deze zaak wordt aangehouden. De heer Holthuijzen vraagt inlichting over hel schilderen der banken in de openbare school. - In de week van 20 tot en mei 26 Juli kwamen in Zeeland 2 gevallen van diphtherilis voor en wel een le Axel en een te M e 1 i s k e r k e. - In een door veel publiek bijgewoon de, en op verzoek van vijf raadsleden bijeengeroepen buitengewone raadsverga dering van SeroO-slterkc is na een levendige beraadslaging besloten, dat de doornhaag van den heer J. Meijer aan den Leeuwendamschenweg zal worden opgeruimd, overeenkomstig hel in een vorige raadsvergadering genomen besluit De wethouder Doodbloed had nl. na die 'ergadering op grond van een advies van den Prov. opzichter van Weijnsbcr- gen, toch van 13. en W. liet verlof ge kregen, dat die haag zou mogen blijven slaan, waartegen nu ernstig verzet den raad werd aangeteekend. (Uitvoerig verslag in een volgend nummer.) ving. Med.) Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. Naar, De Zeeuw verneemt, is de heer J. de Jonge Nz. te Goes, die Za terdag bij een botsing met de auto van den heer S. uit Wemeldinge ondeu Woensdrechl zoo ernstig gekwetst werd, Woensdagmiddag aan de gevolgen o\ leden. Vanaf Zondagnamiddag heeft de overledene in bewusleloozen toestand verkeerd. -- Bij de Woensdag gehouden verga dering van den raad der gemeente 's-H. Ar endskerke waren met kennisge ving afwezig de heeren J. J. de Jager en J Vermue en zonder kennisgeving de heeren II. van Gorsel en J. Sandee. Medegedeeld werd o. adat II. M. de Koningin bij haar bezoek aan deze gemeente ook achterom de kerk zal rijden, wal oorspronkelijk niet in de bedoeling lag. De begrooting der ge meente werd gewijzigd, daar het sub sidie voor de plaatsjes voor landarbei ders betaalbaar is gesteld en daar de gemeente voor leerlingen der H. B. S. te Goes moet bijdragen 1797.57, waar door hel geraamde bedrag te klein wordt Aan H. van Gessel wordt ontheffing van de hondenbelasting voor een half jaar toegestaan. Op de voordracht voor zeilers wor den geplaatst de heeren J. Nijsse (aftr en H. Schout, J. de Ruiter (aftr.) en C. Beenhakker De gemeenlerekening over 1923 wordt 'aangeboden met een totaal van ontvang sten van f 108.108.14, van uitga\en van f 107.165.49Va', en alzoo met een goed slol van f 912.641/3. Als commissieleden met het nazien -dezer rekening worden aangewezen de heeren A. Schipper, J. (Vermue en D. W. Lindenbergh. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur te 's Heer Arendskerke wordt aangeboden met f 35.639.61Vs ontvang sten, f 12 819.31 uilgaven, goed slot f 22.820.301/3, die van- het Groot Arm bestuur te 's-IIeer Hendrikskinderen met fl6.415.89Va ontvangsten, f 13.438.17# uitgaven en een batig slot van f 2977.72. Beide rekeningen worden in handen ge steld van de heeren A. Schipper, J. Ver mue en W S. de Vlieger voor het nazien. Bij dc rondvraag brengt de heer Schip per de gevaarlijke kruising ter sprake op Eindewege bij het café van J. van Scliaik. Hij meent, dat met het tegen woordige drukke auto- en motorverkeer daar ongelukken niet zullen uitblijven. -De burgemeester zegt, dat dit reeds meermalen is besproken; hij zegl het plaatsen van waarschuwingsborden toe. Het lijk vTui den Kapitein J. van Eijk die Dinsdagmorgen op de zandzuiger „Adam" nabij Bath zoo jammerlijk o'm het leven kwam is per schip vervoerd naar Hoek van Holland en zal aldaar Vrijdag worden begraven. o— Uit Tholen. In de op Dinsdag 29 Juli gehouden, vergadering van den gemeenteraad te Poortvliet, gepresideerd door den loco-burgemeester v. d SI ikke. waren afwezig de heeren Elenbaas en v. Rees, beiden zonder kennisgeving. Naar aanleiding van de notulen vraigt de heer Carels of de conferentie van B. en W. mei den heer Kielstra eti het hoofd der school in zake den cursus in landbouwhuishoudkunde heeft plaats gehad, hoe die is afgeloopen en wat het resultaat is geweest van hel beloofde onpartijdig onderzoek. Wethouder Krijger antwoordt, dal hel hoofd der school ge dreigd heeft mei sluiting der school, cn dal de heer Kielstra gezegd heeft, bij sluiting de gemeente een procedure te kunnen aandoen. Het hoofd der school heeft toegezegd, dal hij zich zal gedragen naar het advies van den inspecteur, wiens tusschenlcomsl is ingeroepen. Even tueele kosten zijn op den heer van Rees verhaalbaar. De cursus wordt in elk ge val opgeheven per 1 Jan. as. Op de vraag van den lieer Carels, hoe hel staat met de aanschaffing van een brandspuit, antwoordt de voorzitter, dat gemeld is, dat de firma Berger de spuit, waaromtrent onderhandeld is, kan af-" zenden, maar er tot heden geen na der bericht is gekomen. Meegedeeld wordt, dal er kasopname bij den gemeenteontvanger is geschied. In kas was en moest zijn T 16416,98. Van Ged. Stalen is bericht gekomen, dat de bouwverordening niet is goedge keurd. Het aanbrengen van bedsteden in nieuwe woningen zal voortaan niet ge oorloofd zijn. Op de vraag van deu lieer v. Westen, of er niet van afgeweken kan worden, wordt onlklenneud geant woord. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten de legesgelden voor de verschillende jachlacten vast le stellen op 20 pet. van do door het rijk te heffen rechten. Eenige posten van de hondenbelasting en ettelijke, betreffende schoolgeld, wor* den oninbaar verklaard na een opmer king van weihouder Krijger, dal ver- scheidenen wel kunnen betalen, wat be streden wordt door den heer Carels, maar, dat zij dit jaar toch wel niet aangeslagen zullen worden. Tot leden van de commissie, belast met het nazien van de genieenle-rekening worden aangewezen de heeren van Wes ten, Elenbaas, v. d. Male en Carels. Zij sluit in ontvangst met f92832,415 eu in uilgaaf met f81011,715, alzoo met een batig slot van f 8817.73. Als laatste punt der agenda is aan de orde het opmaken van een aanbeveling ter benoeming van twee leden in het college van zetters. De afgetredenden zijn G. J. de Graaff en C. v. d. Male. De heer v. Westen informeert naar de desbetreffende circulaire van deu Com missaris der Koningin. Bij voorlezing blijkt, dat het gewenscht is bij voor keur bouwkundigen op cle aanbeveling te plaatsen. In de vacaturc-de Graaff wordt als no. 1 aangewezen De Graaff met 3 stemmen tegen 2 op I. W. Nortier. No. 2 wordt laatstgenoemde. In de vac.-v. d. Male worden voor no. 1 uitgebracht 2 ptemmen op v. d. Male, 2 op M. W. (Kesteloo, terwijl een briefje blanco is. Bij herstemming wordl v. d Male no. 1 met 3 stemmen. No. 2 is M. W. Keste loo. Nadat de voorzitter nog eenige mede- deelingen gedaan heeft in verband met de komst der Koningin en gezegd heeft dat er lijsten zullen aangeboden worden ter inzameling van gelden om de nooden der zwaar beproefde visschersbcvolking

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1