2 BEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 30 Juli. (Slotkoers) 6 pCt. .Nederland 1923 99 drie zes tiende; G pCt. Nederland 1922 99J/4;; 5 pCt Nederland 191# 89 vijf zestiende; 4% pCt. Nederland 1917 84»/*; 2%. pCt. Nederl. W. Schuld 53%, 3 pCt. do. Oblig. 661/2; 3 pCt. do. Certif. 66s/8 Cert. Ned. Hand. Mij. 123, Aand Ned Ind. Ilandelsb. 129%—130%; Aand. 'Koloniale Bank 1621/»—163%; Kon Petr. Aand. 329%-336; Gecons. Hollandsche ,145 -153; Cult Mij. Vorstenlanden 160 162%, Handelsv Amsterdam 499 500%; Javasche Cultuur 342%— 348; Aand DDeli Maatsch. 363—365; Am- sterd Rubber 128Vs129. Ned. Amerik. Vaart 73%—76; Nederl. Scheepvaartunie 117i/2. Kon Ned. Stm.b. Mij. 70. Gouda A 113/iPhilips A. 292-293, 'Jurgens A. 453/4 17; Anaconda 78; Steels 107%; Erie 363/,; Southern Railway 69Union Pacific [148, Common Marine 10%Prefered do 381/1Maxwell Land Gert v. Inc. B. ,12%. Prolongatie 2% Russen Obl 1880 7; Hope 5%. Markt sluit op de laagste prijzen. Wisselkoersen Londen 11511/2Berlijn 0.62%, Wee- nen 0.37; Parijs 13 20 Brussel 11.92%, Dollar Cable 2 61% TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 30 Juli. Hoogste barometerstand: 751.3 te Ilaparanda Laagste barometerstand: 750.2 te Dresden Verwachting van den avond van 30 tot den avond van 31 dezer: Zwakke tot matige Zuidelijke, tot Wes telijke wind, meest half tot zwaarbe wolkt. aanvankelijk we in ij* of geen neer slag, dezelfde temperatuur. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 65 gr., 12 uur 70 gr 3 uur 73 gr. HOOG WATER, Vliiaingen. Zomertij d. Dmderdag 31 Juli n.tn 2.16 Vrijdag 1 Aug. 2.49 Zaterdag 3.25 Zondag 3 4.01 Maandag 4 4.41 Dinsdag 5 5.19 Woensdag 6 6.02 (Het tijdstip van hoog water te Dombur g valt 9 minuten na dat te Vlissingen., OPENLUCHTSPEL. Bijeenkomsten, repetities, ens Dinsdag 7.30 uur, Markt, Burgers en Burgeressen, brandstichters, do Mondragon met gevolg. Vroed schap. Eerste bode met gevolg. Woensdag 8 uur. Markt. Alle ruiters met de paarden. Donderdag 7.30 uur. Kousteenschen dijk. Broodkoor. Terugkeerende ballingen. Wegtrekkende ballingen. Donderdag, 8 uur, Ooncert en Ge hoorzaal, het geheele koor met strijkorkest. Vrijdag 7.30 uur. Markt Alle spelers. Zaterdag 7.30 uur. Markt. Alle spe lers en alle ruiters met de paar den. Donderdag 31 Juli ua 1 uur Schut- terschof costumes passen voor den Burgemeester, de Vroedschap, den Prins van Oranje met gevolg en de Mondragon met gevolg. Vrijdag 1 Augs. van af 9 uur Schut tershof costumes passen voor de Spaansche soldaten, de burgers en de burgeressen. digdheden, welke voor een tentoonstel ling zoo onmisbaar zijn Na dank aan de pers voor hare mede werking, ging spr voort Dames en Heeren! Het was mijn aan vankelijk voornemen, geen namen le noemen, maar ik moet een uitzondering maken voor twee personen. Onder hen, die zich beschikbaar stel den voor de moeilijke taak van het be hoorlijk étaleeren onzer inzendingen, is er een, die ook op andere wijze zijn ta lent aan onze zaak heeft dienstbaar gemaakt Ecu tentoonstelling als deze heeft re clame noodig, ea wel een artistieke maar ook pakkende reclame Waaneer u. even als ik, met zooveel genoegen heeft keu nis genomen van het reclameplaatje, dat wij voor onze tentoonstelling hebben; kunnen verspreiden, en van die invita tiekaart, welke wij u deden toekomen, dan danken wij dal artistiek genoegen aan de vaardige en bekwame hand van onzen stadgenoot L. Heijmans. Dan is er nog iemand, wiens naam ik niet verzwijgen mag Toen wij de zaak opzetten, heb ik me wel eens, niet zonder eenigen angst, afgevraagd wie de uitgenreide correspondentie zou moe ten verrichten, welke aan een onderne ming als deze is verbonden. Daar werd mij den naam genoemd van iemand, die, in Zeeland geboren, bekend was met het onderwerp van hetgeen we wilden be ginnen, die tijdens zijn langdurig ver blijft in hel buitenland de liefde voor zijn geboortegrond niet had vergeten, die over vrijen tijd beschikte en dien wilde gebruiken in het belang vau ons werk. Met beide handen hebben we het .aanbod aangegrepen en met volle over tuiging kan ik zeggen, dal wij een goede keuze hebben gedaan. Eenige maanden heef! de lieer Keune gezwoegd onder den arbeid en wanneer deze tentoon stelling belooft le zullen slagen, dan is dat voorzeker te danken aan zijn onver droten ijver, zijn noeste werkzaamheid, zijn taai en aanhoudend ijveren voor de zaak. Wij zijn gereed en wij gevoelen ons daarmede gelukkig En zooals iemand, vdie in zijn familie of in zijne zaak een groote gebeurtenis herdenkt, behoefte gevoelt, daarin familieleden of beken den te doen deelen, zoo hebben wij thans de neiging gehad, onze vreugde uit te spreken tegenover diegenen, van wie iwe mogen verwachten, dat zij sympathiek tegenover ons werk zullen staan. Wij danken u allen, dat gij gehoor hebt ge geven aan onzen oproep om hier te ver schijnen; wij waardeeren het, dat u op deze wijze van uwe belangstelling wilt doen blijken. In het bijzonder gaat onze waardee ring uit naar het hoofd van het gewes telijk bestuur. In de jaren, die jhr. mr. Quarles van Ufford in Zeeland door bracht, heeft hij getoond, met de Zeeu wen Zeeuw le willen zijn. Het is ons een eer en een genoegen, dat hij onzè nitnoodiging, om officieel onze tentoon stelling te openen, heeft willen aanvaar den en gaarne zal ik hem daartoe het woord verleenen. Evenwel vooraf nog een vraag. Wan neer U, dames en heeren, uwen rondgang gaat beginnen, weest dan zoo goed, niet allen denzelfden weg te volgen en u over (de verschillende lokalen te verdeelén U zult overal iemand vinden, bereid, om u inlichting te verschaffen. En als u vermoeid is van 't kijken want een ten toonstelling zien is 11 u eenmaal ver moeiend komt dan hier terug en "weest nog een poosje de gast van onze vereeniging. Wij hopen, dat u deze ge legenheid zult aangrijpen om uwe indruk ken samen te bespreken. Mag ik thans den heer Commissaris (der Koningin uitnoodigen, de tentoon stelling te openen* Deze voldeed aan het verzoek. We komen hierop morgen nader terug. Doorzitten bi] wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand - Ooorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PU30L, -t (Ing. Med.) KERKNIEUWS. Ds. C. van der Waa, predikant te Hoogvliet, heeft het beroep voor de N. H Gemeente Waarde (Z.) aangenomen. Beroepen bij de Ned. Herv. Ge meente te St. Annaland Dr. J. Japchen te Haamstede. Aangenomen het beroep naar Waarde, door Ds. C. v. d. Waa, Hoogvliet. Beroepen te Oudelande, Ds. W. Wagter, te Koekange (Dr.). ONDERWIJS, Geslaagd te Groningen voor het diploma handenarbeid B (lichte hout- arbeid) Mej. M. van Borssum Waalkes, onderwijzeres aan de Rijksleerschool alhier. Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen akte N.j., de heer J. F. Bal- jeu uit Middelburg, cursist van de cursus voor opleiding examens Nijverheids- onderwijs-akten te Middelburg. Geslaagd te Dordrecht voor het voorbereidend examen Gemeente-Ad ministratie, de heer J. C. Dert, te VI i s- singen. Benoemd tot hoofd der R. K. school te 's Heerenhoek, de heer L. J. Favejee, onderwijzer aan een R.K. school te Rotterdam. De heer L. M. Leijgraaf, leeraar aan de ambachtsschool te H u 1 s t, is be noemd tot leeraar aan de 4e Ambachts school te Amsterdam. worden gedacht. Als een uwer op den morgen van den derden dag, waarop de inzendingen hier begonnen aan te ko men, in het lokaal, waarin de uitpakkers Run nuttig werk verrichtten, een kijkje had kunnen nemen, dan zou hij of zij zich volkomen hebben kunnen begrijpen, dat een der commissieleden zich den uitroep liet ontvallen het lijkt wel een uitdragerswinkel! Inderdaad was twijfel gerechtvaardigd, of uit dien bajerd iets [goeds zou geboren worden. Ik twijfel ei- even nel geen oogenblik aan, of straks, (wanneer gij uw omgang zult hebben voltooid, zult gij allen met mij instem men, dat de commissie met heel veel succes het ongelooflijk moeilijk werk heeft verricht, om uit dien voorraad zoo .heterogene artikelen een artistiek gehéél te scheppen. Dank brengen we ook aan hen, die in schreven in hel waarborgfonds, en aan hen, die ons hielpen met hel verschaf fen van vitrines en andere kleine benoo- NATIONAAL HULDEBLIJK REDDING- MAATSCHAPPIJEN. Ingekomen gelden voor het Nationaal Huldeblijk Redding Maatschappijen. f 25, B. v. B.; f20, Gr. v. L.; f 10; P. J B., B. v. d. B, Q. v. D. 1\, Wi,H„ P. d. B., J. d. V., v. A- B-, f5 F. J.S., A. S. J. EI., P. v. P., f2.50 d. ,v„ A. B., S. B.. v. d J*., A. Q. dl .V/, EI. J. v. V., M. v. d. U, D. cl. Ml., H* M. v. E., J. H. v. B, X F[. Hl R„ v. d F., v. O., D. Sch., E. A1., d. IX, E. M. B„ F. II. Gr., WJ. Bt. v. B'„ P. d. J., W. T., B v. D-, B., L. (2 ojv- leesbaar), f2 L. W., D. M. M., J. EI., H. P, d. W M. J. v. R, A. A. idlgWl, II JF. EI. U., Schvv., (1 onleesbaar), f 1.50 v. N., f 1 J. C. v d. Hl., v. E;, C. D W. C. d. G.. H. J., W. J. X NN, B. E K., Fa. II., Gr., H., Wv F., v. jDfc A. M D. A., v. K., L. BI Tj., M., D. A. J. B., J. B, A. B., A'. L„ N.,A'. J. H. v. d. H.. G. W, d B, A. O,, I. O., {5 onleesbaar,'. Totaal ƒ268.50. De voorz. Middelb. Comité, VAN BEBLEKOM. Bij mr. G. J. Sprenger, penningmeester van het Provinciaal comité is nog inge komen J. de W tc Vlissingen f 2, P. te Middel burg T 0.50, II J. K. te Zierikzee 1'2.50, A R te Zierikzee f 10, P. D. de V., Zie rikzee, f 10, P. D. de V. Zierikzee f 1, B IC. te Groede f 10. Aan bovenstaande adressen worden giften ingewacht. Reorganisatie schooltoe zicht. De veel besproken verandering is af gekondigd bij Kon. Besluit van 28 dezer Zij gaat in op 1 Augs. In overeenstemming met wat vroeger gemeld werd, komen er 5 hoofdinspec teurs, 59 inspecteurs, waarvan één in algjemeenen dienst, en 14 schoolopzie ners. De eerste hoofdinspectie omvat de provinciën Noordbrabant en Limburg; de tweede de provinciën Gelderland en Overijssel; de derde de provinciën Zuidholland en Zeeland; de vierde de provinciën Noordholland en Utrecht; de vijfde de provinciën Friesland, Gro ningen en Drenthe. Zeeland wordt verdeeld in drie in specties Goes, Middelburg en Neuzen. (De meedeeling in „de Zeeuw" dat er een inspectie-Zierikzeé zou komen, maar dat de inspecteur ver lof zou worden gegeven in Goes te wo nen is dus onjuist; de naam en de zetel der inspectie is Goes. Het elders in dit nummer vermelde protest van den Zie- rikzeeschen gemeenteraad verliest dus zijn grond). De inspectie Goes zal omvatten de gemeenten op Tliolen, Schouwen-Duive- land. N. Beveland, en de gemeenten in het Oostelijk en Noordelijk deel van Z.- Reveland, n.l.: Goes, Kapelle, Katten- dijke, IUoetinge, Krabbendijke, Krui- ningen, Rilland Bath, Schore, Waarde, Wemeldinge, Wolphaartsdijk en Ierseke. De inspectie Middelburg zal om vatten de gemeenten op Walcheren, en i'an die op Zuid Beveland het Westelijk en Zuidelijk deel, n.l. de gemeenten: Baarland, Borsselen, Driewegen, Elle- woutsdijk, 's-Gravenpolder, 's-H. Abtsker- kerke, 's-H. Arenskerke. 's-Heerenhoek, Eleinkenszand, Hoedekenskerke, Nisse, Oudelande en Ovezande. De inspectie Neuzen omvat de ge meenten van de beide deelen van Z. Vlaanderen. Voor de hoofdinspectie gaat A. Rienks van de tweede naar de derde hoofd inspectie; P, .W'ielenga van de derde naar de tweede; G. Nijhoff van de vierde naar de vijfdeen wordt de inspecteur K. Brants te Leiden benoemd lot hoofd inspecteur in de vierde hoofdinspectie. Van de huidige inspecteurs wordt o.a. J. N Pattist, thans te Middelburg overgeplaatst naar Den Haag. Van de tot inspecteur bevorderde schoolopzieners blijft S. Brandsma te Middelburg; en wordt J. A. H. Abe leven, nu te Dordrecht, geplaatst te Goes. Voor de inspectie Neuzen wordt nog geen titularis genoemd in het Kon. be sluit, P. J. Sterringa, nu te Middelburg wordt geplaatst te Zaandam. H. de Blo uw, blijft te Gouda. „Wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij zij werkzaam zijn en waardoor hunne werkzaamheden overbodig zijn geworden", is, onder dank betuiging voor de bewezen diensten, eer vol ontslag verleend aan vier inspecteurs, en 19 schoolopzieners 1. o en 3 voor be- waarschoolonderwijs. NAGEKOMEN BERICHTEN. GESLAAGD. Geslaagd te 's-Graveuhage voor de middelbare akte wis- en natuurkunde, de heer A. Blok te Vlissingen. OVERSTROOMING IN CHINA. BERLIJN, 30 Juli. V D. De bladen melden een nieuwe overstroomingscata- stroplie in China, waardoor meer dan 1000 plaatsen zijn overstroomd en 2 mil- lioen menschen dakloos zijn. Ook Tientsin, s chijnt bedreigd te wor den. De schade is buitengewoon groot. DE TOCHT DER AMER. WERELD VLIEGERS. LONDEN, 30 Juli. V. D. De Ameri- kaansche wereklvliegers zijn hedenmor gen van Brough nabij Huil en vlogen naar Kirkwall, voor het laatste gedeel te van hun wereldvlucht. Amerikaa[nsche oorlogsschepen zullen langs de route pa trouilleereu, wanneer de vliegers naar IJsland en Groenland vertrekken EEN CONF. MET DE DOMINIONS, LONDEN, 30 Juli. V. D. In het Lager huis heeft gisteravond de minister van koloniën Thomas medegedeeld, dal het in het voornemen van de Britsche re geering ligt in October een conferentie bijeen te roepen van vertegenwoordigers Ider Dominions. VERGADERINGEN, CONCERTEN, enz. Zaterdag 1931 Juli. Eeretentoon- steil, door W. J. Schulz. In de Steenrots©. Bovenvoorlokaal. Zondag 10 Augs. Abdij-uitvoering, v.m, 8 uur. Zondag 10—Zater-d. 16 Augs. Hof- stadtooneel, o.a. „Boefje". Schouwburg. Zondag 17 Augs., Zondagavond-Concert Schuttershof, S uur Zondag 24 Augs. Abdij-uitvoering, v.m. 8 uur. Woensdag 27 Augs. Abonn.-Ooncert Schuttershof, 8 uur. Zondag 31 Augs. Zondagavond-Concert Schuttershof, 8 uur. Zondag 7 Sept. Abdij-uitvoering, 8 uur. Dinsdag 30 8ept. Lezing Ned. Prot. Bond. Spr. Prof. dr. G. A. v. H. Bergh v. Eysinga, uit Santpoort 8.15 uur. Woensdag 15 October. Oar] Friedberg, Concert Vereen. Middelburg. Concertzaal. Maandag 27 Oct. Voordr. Natuurk. Gezelsch. Spr. ir. J. W. J. baron v. Haersolte, den Haag, Onder werp: „Hoe vinden wij den weg op zee? V r ij d a g 31 October. Het Chailleykwin- tet, Concert Vereen. Middelburg. Concertzaal. LAATSTE BERiOHTEtö, UIT HANSWEERT, Het 5-jarig zoontje van schipper Durinck a.b. Noord-Natie is in de Kil overboord gevallen en verdronken. BEURSOVERZIÖHT. AMSTERDAM, 30 Juli 3 uur. De kleine opleving op de effecten beurs was maar Van [korten duur geweest want heden was de handel reeds tot meer bestendige afmetingen ingekrompen Speciaal de Scheepvaartwaarden gaven nog maar geringe omzetten te aanschou wen, en de rijzing vond hier geen ver dere vooruitgang. Op de Petroleumaandeelen werden Koninklijken in vaste houding ingezet doch geleidelijk aan liepen die terug. Ge consolideerden kwamen op een ver laagd niveau terecht. Suikerfoudsen hadden een kalm ver loop, en hoewel prijshoudend waren die niet veel veranderd. De handel in Ta bakben was van geringe afmetingen De Sumatrasoorten bleven overigens goed op peil. Voor Mijnaandeelen was de animo grootendeels verdwenen. Ned. Industrieelen veronachtzaamd. Prolongatie 2%. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 30 Juli. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren: Londen 11.51% (11-51). Berlijn 0.62% (0.662%;. Parijs 13.20 (13.271/2-) Brussel 11.92% (11.97%). Zwitserland 48 50 '48.20). Weenen 0.0037 (0.0037). Koepnhagen 42.80 (42.25). Chrisfiania 35.60 (35.45). Stocklvolm "69.75 (69.70). New-Yörk 2.61s/, (2.61%). IDE CONFERENTIE TE LONDEN. Parijs, 30 Juli V.D. Volgens de Matin zou het nieuwe Franschë voorstel niet alteen de kwestie van het ingebreke blij- van van Duitschland oplossen, maar bij na alle nog hangende kwesties. De ver tegenwoordiger van de Petit Parisiew zegt dat alle dei'égaliës in het voorstel een basis vinden voor een principjiieele menwerking. De Figaro merkt op, dat het overleveren van de-kwestie van hel inge breke blijven aan arbitrage voor Frank rijk een belangrijk offer beteekent. DE COMMISSIE VAN HERSTEL NAAR LONDEN. PARIJS, 30 JULI V. D. De Commissie van Herstel zal Donderdag naar Londen vertrekken. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Hel Wilhelmus in het E n- ge 1 sch en in het Fra nsch. Daar bij de a.s. feestelijkheden ver moedelijk hier veel Engelschen, Belgen en Franschen zullen komen, die bij het liooren van het Wilhelmus zullen* vra gen wit in dat volkslied gezongen wordt, en van wie er misschien ook sommigen zullen willen mee zingentoonde men ons een vertaling die een stadgenoote, mej. E. Dronkers, in liet Engelsch en in hel Fransch maakte van de twee meest gezongen coupletten. Het lijkt ook ons verdienstelijk werk, en we raeenen goed te doen ze hier op te nemen. Zoo als men ziet, laten ze zich goed op de wijze van het Wilhelmus zingen. I William of Nassouwe, I am of truest race, The welfare of my country Shall I always embrace. I am Prince of Oranien, Free, fair and without fear, Gods name and of Oranien, Hold I mj' life through dear. My faith and my protection Art thou o God my Lord, To Thee I state my weakness I have no better sword. That I may always sprve Thee And love Thee my life through And break all fiends intrusion. That caused my heart's deep woe. De Fransche vertaling luidt aldus- Guillaume de Nassouwe, Je suis de noble race; Fidéle 5 la palrie, Jusque la mort m'embrasse, Je suis prince d'Orange, Franc, saus aucune peur. A Dieu et aux Oranges, J'ai donné tout inon coeur. Ma foi et ma confianoe, C'est toi. Seigneur mon Dieu, A toi toute espérance, Mon ame tout joyeux. Je te servirai sans crainte, Je t'aimerai sans peur; Je chasse toute injustice, Qui m'a brisé le coeur. DE SLACHTOFFERS VAN DE STORMRAMP. De gisteren te Middelburg door het plaatselijk steuncomité gehouden col lecte heeft opgebracht f 1426.51%!. Voorts werden door den penningmees ter van dat comité, W. Barends, Noord straat C 43, ontvangen van B., f50, baronesse M. v. T. v. S. f 150; „een meisje" 0.44, H. W. J. C„ 10—, P. D.. f 1 mej. d. B. f 1.50 S". f 10, couvert 3, N.V. Albert Hein f 100, Adm. De F aam f 34.50, tesamen f 359 44. Totaal met de reeds in dit blad ver melde giften bij den penningmeester ont vangen f 632.94. Voorts werd ontvangen fr. 1.05; 20 Amerikaansche centen, en 500 reis. Bij de Redactie der Middelburgsche prt. werd ontvangen van- Leurders der Petrolifère f 7.50; sla- tionpersoneel, brugwachters eu personeel -weg en werken te Vlake f 2 7.50; patiën ten en personeel Paviljoen Noord-Bol werk f7.80; afd. Domburg A. N. Bouw vakarbeiders Bond f 25, tesamen f 67.80. In totaal met de reeds verantwoorde Igiften f777.89. Verbetering. In de gisteren aan ons gezonden opgave van giften, die bij het Prov. Watersnood Comité binnenkwa men, stond een fout. Van den burgemees- |ler van Waterlandkerkje is ontvangen niet f 25, maar f 86.85. Bericht is ontvangen, dat hel hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis een gift ontving van f 1000. Te West kapelle is voor de na gelaten betrekkingen der slachtoffers bij den stormramp Vlissingen-Arnemuiden met iuteekenlijslen ingezameld f 595.25. De visschersvereeniging „Helpt Elkan der" te T li o 1 e 11 zond f 200 HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ- De petroleum in Djambi. In Djambi is een tweede spuitende brón met een dagelijksche productie van 10 ton aangeboord. Faillissementen. Bij vonnis der Arrondissements-RécHt- ba-nk te Middelburg: is failliet verklaard J, J. Schuman.'Wo-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2