BEUFtSNOTEEltlNG V.42V HEDEN. AMSTERDAM, 29 Juli. (Slotkoers). 6 pOl. Nederland 1923 99 vijf zestiende; 6 pOt. Nederland 1922 99%, 5 pCt. Neder land f?»18 89 één zestiende, 4% pOt. Ne- cierland 1917 84%; 21/3 pOt. Neder!Wi. Schuld 53%; 3 pCt. do. Oblig. 66%; .3 pCt. do. Certif. 66%. Cert. Ned. Hand. Mij. 122; Aand. Ned. Ind. Ilandclsb 128; Aand. Koloniale Bank 162—163; Kon. Petrol Aand. 331-334; Ge- cons. Hollandsche 152—154; Cult. Mij. Vorstenlanden 158—159; Handelsv. Am sterdam 500 504, Javasche Cultuur 349'/.' Aand. "Deli Maatsch. 360—364, Amsterd. Rubber 138—139. Ned. Amerik. Vaart 74—75%; Nederl. Scheepvaartunie 117 118; Koninkl. ïïoll. Uoyd 7—7i/i; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 71 —711/2; Aand. Pakctvaart 138. Gouda A. 12; Philips A. 290, Jurgens A. 471/0. Anaconda 49i/s; Steels 1081/0., Erie Soutliern Railway 70%; Union Pacific 149/ 5Common Marine 10%Prefered do 38%, Maxwell Gr. CL v. A. 4 zeven zes tiende; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 12%. Prolongatie 2%. Russen Hope 5 elf zestiende. Markt sluit vast. Wisselkoersen .- Londen chèque 11.51; Berlijn 0.62; Wee- nen 0.0037; Parijs 13.37i/2; Brussel 11.97% Dollar Cable 2.613/*. ders, op zijn oeteningsreis naar Noor wegen, Zaterdag te Balholmen aahgeko- .raen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 29 Juli. Hoogste barometerstand 759.5 te Thorshavn. Laagste barometerstand 746.3 te Calshol. •Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 dezer: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Oostelijke wind, half tot zwaar bewolkt, wellicht nog enkele regenbuitjes, iets warmer. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 69 gr.. 12 uur 67 gr., 3 uur 69 gr. HOOG WATER. VÜBiingen. Zomertijd. j V.\ Woensdag 30 Juli n.m. 1.44 Donderdag 31 2.16 Vrijdag 1 Aug. 2.49 Zaterdag 2 3.25 Zondag 3 4.01 Maandag 4 4.41 Dinsdag 5 5.19 (Het tijdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat te Wissingen.) OPENLUCHTSPEL'. B ij eenkomsten, repetities, em Dinsdag 7.30 uur. Markt, Burgers en Burgeressen, brandstichters, de Mondragon met gevolg. Vroed schap. Eerste bode met gevolg. Woensdag 8 uur. Markt. Alle ruiters met de paarden. Donderdag 7.30 uur. Kousteenschen dijk. Broodkoor. Terugkeerende ballingen. Wegtrekkende ballingen. Donderdag, 8 uur, Concert en Ge hoorzaal, het geheele koor met strijkorkest. V r ij d a g 7.30 uur. Markt. Alle spelers. Zaterdag 7.30 uur. Markt. Alle spe lers en alie ruiters met de paar den. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. De ans jo vi s vi ssch erij. De lieer Lovink, lid van de Tweede Kamer, heeft aan "den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de Visschcrsvereeniging Onderling Be lang, te Bergen op Zoom, den llden Juni j.l. tot den minister van financiën het verzoek iieefl gericht, om voor dc Zeeuwsche Stroomen den gesloten tijd voor de ansjovisscherij dit jaar 11 dagen later te doen ingaan en dat dit verzoek bij een op 28 Juni j.l. aan dien bewinds man gericht schrijven is herhaald? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid, mede le deelen, op welke gronden geen gevolg is gegeven aan art. 25bis, 2e lid, van gegeven aan art. 25bis, tweede lid, van het Zeeuwsche Stroomenvissclierijregle- menl en waarom dc betrokken vereeni- ging onkundig is gelaten van 's ministers beslissing'? LEGER EN VLOOT. le luitenant der infanterie J. J. Harts is op nonactivileit gesteld. Luitenant ter zee le klasse R. van Tijen is naar Oosl-Indiö vertrokken, zijn de bestemd voor den dienst aldaar. Blijkens bij het departement vaïx Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck", onder bevel van kapitein-luitenant ter zee K. A. Tel- Pijnen in Tanden en Kiezen verdrijft men door Mijnhardt's Sanapirin-Tabletten. (Ingez. Med.J NAGEKOMEN BERICHTEN. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 29 Juli. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren: Londen 11.51 1151%). Berlijn 0.62»% (0.662%). Parijs 13.37% (13 13%. Brussel 11.971/? (12 Zwitserland -18(48.17%). Weenen 0.0037 (0 0037%). Kopenhagen 42.25 (42.30). Stockholm 69.70 (69.75), Christiania 35.-10 (35.20). New York 2.61% (2.61 Va). TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Woensdag 30 Juli v.m. 11 uur geb. Prov. best. M'burg: verwisselen van ijz. deuren van de groote schutsluis kan. Walcheren te Vlissingen. (Raming f 7000). Zie Staatscrt. van 7 Juli 1924. Woensdag 13 Aug v.m. 11 uur, Prov. bestuur Middelburg 't her stellen gedeelte landvoorziening rondom eiland, beh. werken ka naal van Terneuzen. (Raming f4000) Zie Staatscrt. van 19 Juli 1924. LAATSTE BERECHTEN, VERPLAATST. Met ingaug van 1 Augus. a.s. wordt de (kommies A. I. de Bert te Breskens overgeplaatst naar Amsterdam. UIT DEN HAAG. Onder zeer groote belangstelling is he den hel slachtoffer van den moord in De Riemerstraat te 's Gravenhage op Nieuw Eik en Duinen ter aarde besteld. Toen de stoet de De Riemerstraat pas seerde, voegden de buurtbewoners kran sen bij de bloemen, die het Iijkkljepd reeds dekten. Onder de velen op de begraafplaats, waren deputaties van Ohr. vereenigingen en instellingen, waarvan dé vermoorde bestuurslid was. Aan de groeve werd het woord ge voerd door de predikanten Poldervaart uit Utrecht, Troelstra en Tc Winkel uit Den Haag, en door den voorzitter van de zangvereeniging, waarvan de overle dene voorzitter was. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 29 Juli 3 uur. Er waren heden op de Amsterdamsche effectenbeurs weer ©enige tcekénén van opleving te bespeuren; tenminste was de handel heden wat uitgebreider. Voor al in Scheepvaartaanaeelen vonden flin ke omzetten plaats, waarbij zich voor en kele soorten weer vraag voordeed. In Petroleumwaardcn ontwikkelde zich weer eenig beweging, waarbij Koninkl. zich goed op peil wisten te houden. Geconsolideerden liepen echter eenigs- zins terug, gedurende hel beursverloop; waarschijnlijk in verband mot de berich ten omtrent bolsjewistische agitaties in Roemenië. •Voor Suikerpapieren werd ook thans weer de noodige belangstelling aan den dag gelegd. Het k-oersniveau (onderging in de meeste gevallen geen groote verandering. Aan Rubberfondsen werd maar be scheiden aandacht geschonken. Ze onder gingen geen noemenswaardige variaties. Tabakken bleven bij matigen handel op peil. Ned. Industrieclen verlaten. Prolongatie 2%. DUITSCHLAND EN HET GARANTIE VERDRAG. BERLIJN, 29 Juli V. D. De Duitsche regeering heeft het secretariaat van den Volkenbond een memorandum doen toe komen waarin zij een uiteenzetting geeft van het Duitsche standpunt i. z. het Ga rantieverdrag. ENGELAND IN MOSOEL'. LONDEN. 29 Juli. Een via Constan- tinopel uit Odana ontvangen telegram meldt, dat een Britsche patrouille een panval deed op Mosoel. Er is een aan tal slachtoffers. DE ELLENDE IN BR1TSCH INDIE. LONDEN, 29 Juli V. D. Uit Madras wordt gemeld, dat in tegenstelling met Z.-Indië, waar overslroomingen plaats hebben in het N. hongersnood heerschl „tengevolge van de droogte. SPORT. B o s t u u r s cr i s i s in den N. V. B. De Sportkroniek meldt dat het be stuur van den N. V. B. j.l. Zaterdag in vergadering bijeen, besloot, nadat de niet aanwezige bestuursleden van een en an der op de hoogte zullen, zijn gebracht, officieel bekend te maken, dat het zal aftreden, naar aanleiding van het in de jongste alg. verg. gevallen votum, waar bij hét bestuursvoorstel, om tot verhoo ging van de contributie van 60 ets. tot f 1 per lid over te gaan werd verworpen. Zwemmen. ;ij de Rotterdam door dc zwemver- eeniging „Hilligersltorg" Zondag gehou den wedstrijden, verbeterde mej. M. Ba ron het record 209 M. schoolslag dames ~Bij door het te brengen van 3 m. 41 sec. op 3 m. 35fy5 sec. Bij den zwemdoortocht van Brussel (4500 M.) op Zondag j.l. was eerst aan komende de Franschman Rebeyrol, no. 2 was Lanoix, Straatsburg, 3 Albert Frank, Antwerpen, vroeger te Middel burg. De groote postduivcn- vlucht Dax—Holland. Deze vlucht waaraan alle Nederland- sche postduivenliefhebbers gratis kon den deelnemen is gehouden door de Ivon. Zeepfabrieken „De Duif" v.h. Chr. Plei- nes, den Dolder, Utrecht. Uitgeloofd werd voor deze vlucht f 3000 aan contanten welke naar het óantal deelnemende duiven in prijzen werd verdeeld. Bovendien werden uitge loofd provinciale prijzen als groote zil veren Pleines beker voor de eerstéduif in elke provincie. De deelname heeft de stoutste ver wachtingen overtroffen, met 8000 dui ven, geborgen in honderden manden en verdeeld o ver 12 speciale waggons, werd Dinsdagavond om 6 uur uit Roosendaal vertrokken, onder geleide van een vier tal beproefde vergezellers. De plaats van loslating, Dax, is gelegen ln liet Zuiden van Frankrijk legen de grens van Spanje, een afstand van 933 K.M. vanuit Middelburg. De duiven zouden j.l Zaterdag om 1 uur in vrijheid gesteld worden, doch een telegram berichte „niet gelost, regen". Zondag werd een telegram ontvangen „.los 1 uur, wind Zuid-Oost", zoodat de duiven Maandagmiddag thuis verwacht konden worden Met spanning wordt de uitslag van deze hoogst belangrij|k|e wed vlucht tegemoet gezien. AFLOOP AANBESTEDINGEN, De verbouwing van het wegtrajecl Langeweg—Noordliol is gegund aan den laagsten inschrijver J. H. v. d. Ven te Vlissingen voor f27.860. Bij de aanbesteding van het bouwen van een nieuwe woning voor L. J. Jansen te Scherpenisse, werd het laagst ingeschreven door de heeren J. Muller, metselwerk f1190, J. Suurland, timmer werk f 640, J. L. Noom, schilderwerkj f 149. Allen te Scherpenisse. Het werk werd aan dezen gegund. BUITENLAND. DE CONFERENTIE VAN LONDEN. Zoo heeft dan gisteren de derde ple- maire zitting plaats gehad. Een zitting, waarvan de wereld hiets anders te weten kwam, dan wat door hel gewone commu niqué werd verstrekt. Maar in dat communiqué is toch een belangrijk ding opgenomen: het volle dig verslag door de commissie van juris ten aan de vergadering uitgebracht. Het is niet van belang ontbloot op dit ver slag eens te wijzen, daar het veël ver duidelijkt. Er wordt n.l. in gewezen, dal aan Duitschland volgens het verdrag de vrije hand wordt gelaten, ten aanzien der mid delen, waarmee het de noodige bcdragetn bijeen zou brengen ter nakoming zijner verplichtingen. In 'l Dawesplan worden in afwijking daarvan bepaalde baten aangewezen, waaruit de verplichtingen moeten worden voldaan. En vervolgens geeft het rapport de werkwijze weer, noodig om met Duitsch land tot een overeenkomst te geraken, zonder met de bepalingen 'van 'bet Vre desverdrag in conflict le komen. „In de eerste plaats moet Duitsch- lands bereid-verklaring om het Dawes plan uil te roeren en daartoe de maatre gelen te treffen, die ,ter beschikking staan het ontwerp uitmaken, eener afzonder lijke overeenkomst. Aangezien bij het verdrag van Versailles de commissie van herstel is ingesteld als het uitsluitend orgaan van de geallieerde mogendheden voor alles wat het ontvangen der beta lingen betreft, zou dus deze commissie de bedoelde overeenkomst met de Duit sche regeering moeten sluiten, waar toch de overeenkomst uitsluitend de betaling betreft. Aan den anderen kant is het herstel der fiscale en economische eenheid van Duitschland geen zaak, die de commissie van herstel aangaat. Het is niet deze commissie, die de bezetting van Dilitsch gebied heeft gelast en evenmin kan zij besluiten tot ontruiming. Dit vraagstuk gaat den geallieerden regeeringen aan, die tot de bezetting zijn overgegaan en allen geallieerden regeeringen die nu hel plan-Dawes in werking willen stellen, terwijl aan den anderen kant ook dé Duitsche regeering erbij betrokken is. Dientengevolge is dit een aangelegen heid, die door een overeenkomst tus schen de geallieerden en de Duitsche regeering moet worden geregeld. Tenslotte brengt het in werking treden van bet plan-Dawes mede da. er over eenstemming op bepaalde punten tus schen de geallieerde regeeringen 'moét' worden verkregen. In hel bijzonder is dit het geval wat betreft de maatre gelen die eventueel zouden moeten wor den getroffen als Duitschland in gebreke Weer. Dit is een vraag, die den- bondgenoo- len betreft. Het valt echter niet te ont kennen, dat ook de Duitsche regeering ten zeerste hij hel vraagstuk der sancties is betrokken, omdat de eenige hoop voor het welslagen eener leening, die de uit voering van het Dawesplan mogelijk kan maken berust op het vertrouwen der geldschieters ,dat het economisch leven van Duitschland niet in verwarring zal worden gebracht door een onverwacht optreden van deze of gene mogendheid. Derhalve moet de overeenkomst tus schen de bondgenooten aangaande de sancties aan de Duitsche regeering wor den medegedeeld op dusdanige wijze, dat de Duitsche regecring er voordeel bij heeft bij 'haar onderhandelingen met de bankiers. Hoewel het karakter der verschillende maatregelen noodig voor het ip^ werking stellen van het plan-Dawes, het opstel len van 3 verschillende overeenkomsten vereischt, is het niettemin waar, dat dit plan de juiste oplossing is, en dat de te genwoordige conferentie juist bijeen is om de volledige en loyale uitvoering er van te verzekeren. Om deze opvatting duidelijk te laten pitkomen zal het goed zijn de drie over eenkomsten ,dle moeien worden geslo ten te combineeren, en ze na ondertee- kening ter conferentie op te nemen in het slotprotocol. Er wordt verder op gewezen ,dal het 6luiten dezer drie overeenkomsten het noodig maakt, zoowel de commissie van herstel als de Duitsche regeering uit te poodigen lot deelneming aan de over- pfenkomsten, voor zoover die hen be treffen." De plenaire zitting nu heeft dit ver slag aanvaard ,en het zenden eener uit- noodiging aan Duitschland overgelaten aan de vijf delegatieleiders, (de z.g. „groote vijf") l.w. de Belgische, Fransche en Britsche premiers, met de eerste ge delegeerden van Italië en Japan, in över- (eienslemming met den Amerikaanschen gezant. Men verwacht het zenden dezer uitnoodiging Donderdag of Vrijdag. "Maar in hel officieel communiqué staat uitdrukkelijk, dat die uitnoodiging in zee gaat. „zoodra de geallieerden 't onder ling eens zullen zijn geworden." Ook •Reuter meldt dat het geen nut heeft de Duitschers uit te noodigen, voordat 'de geallieerden eenigerlei overéénsfémming bereikt hadden. De heeren zijn blijkbaar vrij optimis tisch gestemd over die komende eens gezindheid. 't Is nu Dinsdag, en dezelfde Reuter seint, dat in de eerste commissie „zeker verschil van meening beerscht over het vraagstuk der maatregelen bij een mogelijk in gebreke blijven van Duitschland". Bij deze commissie zijn n.l. nieuwe voorstellen ingediend door kolonel Logan, den Amerikaanschen waarnemer in de commissie van herstel, Havas geeft er d,e volgende hoofdpun ten van „Aan de regeling, voorbereid door de commissie voor het in gebreke blijven en de sancties, zouden de volgende 'bepa lingen worden toegevoegd' De Duitsche regeering en de commissie van herstel zouden vertegenwoordigers aanwijzen, die met de bankiers onderhandelingen zou den beginnen, om tot gemeenschappe lijke overeenstemming te komen ten aan zien van de voorwaarden voor de lee ning". De Fransche deskundigen zouden hier toe in principe wel voor zijn te vinden, doch Snowden. de Engelsche deskundige was ertegen. Deze commissie is dus nog niet klaar. De tweede commissie zit nog met de bekende moeilijkheid van het Fransche en Belgische spoorwegpersoneel. De derde commissie is bijna tot over- ppnstemming gekomen over de kwestie der leveringen in natura. Zóó staal 't er voor. Zouden de heeren nu werkelijk vóór Donderdag of Vrijdag klaar zijn? Havas meldt nog wal de officieele ont ruiming van het Roerbekken betreft, dat het vraagstuk noch aan de conferentie is, noch zal worden overgelegd hoewel de geallieerde minister-presidenten eén gé- dachtenwisseling dienaangaande zijn be gonnen. Er is alle reden om aan te ne men, dat de Fransche afvaardiging geen onmiddellijke ontruiming op het oog heeft doch bereid zou zijn lol een terugtrek ken van dc Fransche troepen over een vrij langen tijd en trapsgewijze. Herriol zal overigens geen besluit nemen zon der eerst le rade te zijn gegaan met de hoogste militaire overheid. iDE MILITAIRE DICTATUUR IN SPANJE. Het journal des Débats wijdt een be schouwing aan de posiie van de mililajijre regeering in Spanje, waaraan de N. Rott. Crt. het volgende ontleend: Hef is nu meer dan tien maanden ge leden dat de militaire dictatuur in Spanje werd gevestigd, niet door kracht zij beschikte niet over kracht ma3r door een eenvoudig manifest, of liever nog, als gevolg van het diepe misnoegen door de politici gewekt. Want dezen hebben de actie der militairen uitgelokt en Zijn de oorzaak geweest, dat de openbare meening voor deze onwettige actie gunstig ge stemd was. DenI3en September zal het directorium een jaar geregeerd hebben en de batons lover dit jaar is niét gemak kelijk op te maken en wel in de eerste pïaatfe omdat de censuur met cfeni groot sten ijver aan het werk blijft. Het is mo gelijk, dat alles goed gaat, maar hel vei lige gevoel ontbreekt want als er iels niet 'goed ging zou men het niet weten. Alleen over de Marokkaansche zaken doet de regeering zij kan eoliter niet anders doen af en toe onaangename raededeelingen. Voorts is een voorname reden, waarom de balans van het directorium moeilijk valt op te maken, gelegen in de omstan digheid, dat do gewichtige hervormingen, waartoe Bet 't initiatief heeft genomen, nog slechts in staal van uitvoering zijn. De aanhangers van 't directorium, die al leen volle vrijheid van spreken hebben, beschouwen die hervormingen reeds als geslaagd; zijn tegenstanders, waarvan 't aantal niet vermindert, twijfelen, niet zonder grond aan hun succes. De miliitaire regeering heeft inderdaad stratief gebied; zij heeft de kwestie van Tandzjer geregeld; zij heeft de goede be trekkingen met de bevriende mogendhe den welen le handhaven. 1 Maar zij heeft nog niet in Spanje het gezag van de Grondwet kunnen vestigen noch een eind maken aan de Marokkaan sche kwestie. Toch had zij zich reken schap ervan gegeven, van het begin af aan, dat dit binnenkort noodig was. De regeering bad een even snelle als eervol le oplossing beloofd van het Marokkaan sche vraagstuk. Zij had aangekondigd, dat zij het gezag zou overdragen aan een mi nisterie zoodra de noodzakelijke schoon maak had plaats gehad en zij' was toen van meening, dat die schoonmaak slechts eenige maanden in beslag zou nemen. Maar de thans voor de politieke her nieuwing van Spanje gevolgde methode vraagt lange jaren alvorens zij een resul taat kan bereiken. De openbare meening is sceptisch geworden, want de huidige regeering maakt niet den indruk de veel omvattende taak, die er in die lange jaren vervuld zal moeten worden, aan te kunnen. Wij hebben de laatste maanden in allerlei streken van Spanje gereisd en wij hebben overal vastgesteld, dat Zoo dra men buiten het gebied komt, waar de censuur heerscht, het krediet van de militaire regeering vermindert. Door aan te blijven en zwakker te worden is deze regeering bezig aan de politici van het oude regiem denzelfden dienst te bewij zen als dezen haar bewezen hebben toen zij de openbare meening Voor haar komst hadden voorbereid. Eenige dagen gele den wilde de censuur niet toelaten, dat de dagbladen vermeldden wie Sanchez Guerra hel station goeden dag waren gaan zeggen toen hij naar St. Sebastiaan Vertrok. De censuur leert ons op baar wijze, dat het prestige van het oude re giem nog niet geheel overschaduwd wordt door het gezag van het nieuwe. BEKNOPTE MEDEDEELtNGEN. Uit België. Binnenkort komt er in de Ant- werpsch-Limburgschc Kempen een nieu we kolenmijn in exploitatie, die een uit- xgestrektheid heeft van 3640 hectaren, 46 aren en zeven of acht gemeenten om vat. Tot deze behooren:Osetham, Quad- mechelen, Tessenderloo, Keppen, Meer hout, Vorls. Olmen. De „Nation Beige" meent te wetein, dat minister van de Vijvere, binnen af- zienbaren lijd ontslag zou nemen als mi nister van economische zaken, in welke functie hij opgevolgd zou worden door den gewezen minister van handel en nij verheid Moyerson. Vit Engeland Bij het bezoek dat de Amerikaan- sche rechtsgeleerden te Oxford brachten, deed zich een curieus geval voor. Bij hun bezoek aan Brazenose College werd hun er op gewezen, dat daar een voor vader van George Washington student was geweest en dat deze, nu 290 jaar geleden, zijn cantincrekeniug voor brood en bier ten bedrage van 17 sh. 10 pence onbetaald had gelaten. Om de eer van him eersten president en diens familie op te houden, hebben toen de advocaten deze oude rekening vereffend. Uit Zwitserland. Uit Bern wordt gemeld Van 2 tot 5 September a.s. wordt te Bern en Inter laken het internationale middenstands- Qongres gehouden. De opening zal te Bern plaats hebben. De zittingen van 3 tot 5 September zullen le Interlaken ge houden worden. De Zwitsersche regee ring zal officieel op het congres verte genwoordigd zijn. Uit Oostenrijk. Het internationaal congres van me taalarbeiders heeft een resolutie aange nomen, waarin stelling wordt genomen tegen de afschaffing van den achturen- dag en een strijd met de uiterste' midde len wordt aangekondigd voor bet behoud van. Uit Roemenië. - Op last der regeering zijn alle com munistische organisaties in den lande ontbonden. Uit Spanje. De Riffs hebben Zaterdag een aan val gedaan op de Spaansche stellingen. Zij hebben een vooruitgeschoven post ge nomen, terwijl zij den Spanjaarden be langrijke verliezen toebrachten. De'strijd duurt nog voort. Te Tanger kan ,'t kanongebulder wor den gehoord. - Mét ingang van 1 Aüg. worden de

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2