So, 176 Maandag 28 Juli 1824 167" Jaargau* Uit Stad en Provincie. Bij de directe belastingen zijn met ingang van 1 Aug. a.s. verplaatst van Vlissingen naar Aardenburg de kommies 2e kl. J. P. Slager; en van Aarde'nimrg naar Vlissingen de kommies le kl. O. P. Bogle. Voorts zijn o.a. geslaagd voor hel exa men van rijksklerk M. P. Buter te Ter- neuzen (insp.); N. H. Dekker le Vlis singen (kantoor Inv. en Acc.); W-. P. Erasinus te Oostburg (ktr.); 0. J. du Fossé te Eede (ktr.); J. A. Goudswaard le Zierikzee; W>. J. Huckriede te Hulst; ■en L. P. Louwerse te Middelburg (kan toor b. g.) l De commies M. van Alten te S a s •van Gent is met ingang van 1 Augs. .a.s. naar Hansweert verplaatst. Uit Middelburg. Gisteren had het tweede Zondag avond-concert van het Middelburgsch Muziekkorps, begunstigd, door goed weer, in den tuin van het Schuttershof alhier plaats. Evenals bij liet eerste concert gaven de aanwezigen blijk deze concer ten op hoogen prijs te stellen. Na ieder ummer van het afwisselend programma klonk dankbaar applaus, wat vooral het geval was na „Chamoni", een solo voor Es-clarinet. Na het laatste nummer, de mooie Fan tasie over Oud-Ho 11 andsche Liederen, •werd als toegift de Piet Hein Marsch ge geven. Het derde concert is bepaald op 17 Augustus. Het programma voor hel tweede abonnementsconcert van het Middel burgsch Muziekkorps Woensdagavond in het Schuttershof alhier te geven, luidt als volgt 1. March© Gala van L. Voussure; 2. Ouverture nach Slavisch Melodiön, van E. Titl; Reminiscenses van P. Tschai- kowsky4. a. Deutscher Tanz no. 1. van L. van Beethoven; b. Humoreske, van A. Dvorak; 5. Fantaisie de l'Opéra „Ham let", van A. Thomas; 6. Prieslermarsch en Aria „0 Isis und Osiris" (Solo van Euphonium) uit de Opéra „Die Zauber- flöte" van W. A. Mozart; 7. La Yoix des Oloches Rêverie, van A. Luiguini 8. Le Roitelet, Solo pour petite Flüte, van J. de Jong; 9. Marcia Oastagnole (Klepper- marsch), uit te yoeren door 35 jongens en meisjes uit Serooskerke, J. Morks en 10. Walzer nach motiven der Opcr „Hoff mann's Erzahlungen", van J. Offenbach. Vrijdag a.s. geeït het Middelburgsch Muziekkorps weder een uitvoering op het Molenwater alhier. Een viertal verkeersongevallen, die de laatste dagen alhier voorvielen, zijn te vermelden. Ten eerste werd Don derdag op den Molenberg een kinder wagen aangereden door een boerenwa gen, die van een afspanningsplein kwam. De wagen werd ernstig beschadigd, ter wijl een der beide kinderen die in den wagen zalen, aan het hoofd een paar wonden opliep. De politie stelt een on derzoek in hoever hier van schuld bij den voerman sprake is. Dienzelfden dag reed op den Blauwen- dijk een wielrijder, die zich aan de ver- keersvoorschriften hield, tegen een jon gen aan en kwam te vallen, waarbij de wielrijder zich aan een knie verwondde. Vrijdag had een ernstiger ongeluk plaats. Een slagersjongen reed, zooals deze boodschappers het dikwijls doen, men groote vaart van de Bree den Zuid singel op. Zooals door een politieman gezien werd, reed een auto kalm langs den Zuidsingel, en gaf de bestuurder behoorlijk signalen. De jongen reed in volle vaart tegen de auto op met hel hoofd door een der ruiten, waardoor hij bloedend verwond werd. De autobestuur der bracht den jongen direct naar het Gasthuis, waar de wouden niet van ern- stigen aard werden bevonden. Het rij wiel was slechts weinig beschadigd. Tenslotte reed gisteren in de Langc- viele een onbekend gebleven wielrijder een klein meisje, dat aan de hand van de moeder wandelde, om, waardoor het kind kwam te vallen en een hoofdwond bekwam. In de brievenbus aan de Korte Burg alhier zijn 7 pakjes Room toffee, merk Gebr. Slrengholt en Huisman, Rot terdam, gevonden, die vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. De commissaris van politie verzoekt hen, die over deze toffee inlichtingen kunnen geven, dit aan hem bekend te makeh. Op telegrafisch verzoek van de po litie alhier, zijn te Roosendaal aange houden twee jongens uit Kinderzorg, die een rijwiel gehuurd hadden en daarmede <£P stap waren gegaan. Jongens én rijwiel zjjn naar hier overgebracht. De jongens werden naar Kinderzdrg teruggebracht en het rijwiel teruggegeven aan den han delaar die het verhuurde. Uit Vlissingen. Dc burgemeester van Vlissingen heeft van den heer mr. U. J. Dijckmees- ter, oud-Oommissaris der Koningin in Zeeland, hel volgende telegram ontvan gen: „Wil mot heeren wethouders de ver zekering aanvaarden van mijn deelne ming in de rampen, die uw stad treffen". Vrijdagmiddag is op verzoog van den directeur van de Necipam van het terrein aldaar verwijderd een fotorödhc- teur, die zich daar zonder toestem ming ophield en daarbij zeer brutaal optrad. OojG later tegenover de poli tie trad deze fotograaf zeer arrogant op. Hij gaf aan de politie op foto-redacteur van „hel Leven" le zijn. De politie heeft hem toen genoodzaajkt zich te identificee- ren en bleek het toen dat hij valsche- lijk had opgegeven voor genoemd blad werjkzaam l<y zijn. Hij kon slechts een perskaart vertoonen van het fotobureau Max Drukker en Co., Utrechlschedwars- strxaat 75, te Amsterdam, welke kaart was geteökend door den lastige» redac teur Drukker zeiven. Gedurende de kermis, die een rus- lig verloop had, zijn door de politie te Vlissingen, twee processen-verhaal opgemaakt wegens dronkelnschap, doch geen enkel wegens overtreding van hel lapverbod. Door de politie te Vlissingen is een man aangehouden, die foto's van den brand verkocht, welke nagemaakt waren van een fotograaf aldaar, wat in strijd is met de auteurswet. De politie te Vlissingen heefl een einde gemaakt aan een vechtpartij tusschen 4 boerenjongens uit Koudekerke welke twist een gevolg was van een oude veete. In de week van Zaterdag 19 tot en met Vrijdag 25 Juli zijn te Vlissingen in het gewone bad 2344 zeebaden ge nomen, waarvan 1011 door dames en door heeren, en in het volksbad 559, waarvan 241 door dames en 311 door heeren. Uit Walcheren. Zaterdag is aan het strand le Oost- k a p e 11 e, ter hoogte van „Westhove" aangespoeld het lijk van den bij de vis- schersramp op 18 Juli j.l. vermisten Wil lem Vogel, wonende te Vlissingen. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van den raad der gemeente Aagtekerke werden op de voor dracht voor 't coll. van zetters geplaatst de heeren P. d. Visser, J. Corré, A. Maljers en S. Kodde. De in de vorige vergadering vastge stelde legesverordening werd zoodanig gewijzigd, dat de leges voor jachtakten werd gebracht resp. van f 5 op f 3 en van f 2.50 op f 2, terwijl de leges voor vergun ningen krachtens de Vogel wet werd ge schrapt. De gemeenterekening over 1923, met een bedrag in ontvangst van f 15072.41 en in uitgaaf van f 11884.541/2, dus met een goed slot van f 3187.861/2, werd overge legd. Besloten werd op den Noordweg tus schen Duinvliet en de grens van Dom burg een tweetal lantaarns te doen plaat sen. Naar aanleiding van een bericht van aan een in „Vrederust" verpleegde toe gekende invaliditeitsrente, wordt beslo ten deze rente geheel te doen komen ten goede van het gezin. In verband' daarmede zal de Diaconie der Herv. Gem. gevraagd worden of deze bereid is een bijdrage in de^verpleegkoslen te geven. De herdenking van de mobilisatie zal geschieden door klokgelui en het hou den eener collecte. Een inzameling zal worden gehouden voor de visschers. De heer Corré vraagt wanneer de slee- nèn voor herstel van de wegen komen. De voorzitter deelt mede dat hij reeds verschillende malen den leverancier heeft aangespoord, doch lot heden heeft nog geen levering plaats gehad. Nadat den heer Kodde nog inlichtingen zijn gegeven over het vervoer van schel pen voor den Kloosterweg, wordt de ver gadering gesloten. 31 Juli hoopt men te Souburg de mobilisatie 1914 te herdenken, als volgt Collecte langs de huizen, om 5 uur klokluiden, 7 uur samenkomst in Re- haboth met gemobiliseerden én belang stellenden, waar een- gedachteniswoord zal gesproken worden. Om 8 uur mu ziekuitvoering op het OraQjeplein. Zaterdagmiddag had le Arnemui- den om 12 uur, onder groote belang stelling de teraardebestelling plaats van Jan Siereveld, Johannes Sie- reveld en D. van Belzen, allen slacht offers van de stormramp van 18 Juli j.l Aan de groeve werd achtereenvolgens hel woorU gevoerd door de heeren R. Scliroevers, ouderling der Ned. Herv. kérk aldaar, ds. van Garderen van N. en St. Joosland en de heer Jan van Belzen, welke sprak namens de vis- schersvereeniging. Door den zoon van den overledenen Jan Siereveld werd dank gebracht voor de belangstelling hier bij betoond. Thans worden van deze gemeente nog twee personen vermist en wel Arie Meerman en Cornells Ventevogel. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. Bij het passeeren der Schore- brug voer Zondagvoormiddag tiet Bel gische sleepschip „Rembrandt" legen het remmingswerki van die brug. Ook in den namiddag kwam het lichterschip „Kolussus II". loebehoorende .aan de Bergingmij. van Van der Tak te Rotter dam, zoodanig tegen het voormelde werkt waaraan door beide zware vaartuigen een niet geringe schade werd teweeg gebracht. Nadat tengenoege der betrok ken directie voldoende borg was gesteld, konden de schepen hunne reis voort zetten. Uit Schouwe n-D uiveland. Zaterdagnamiddag is le Ouwer- ke r k de 36-jarige W. Bolijn, postbode doordat hij zich tijdens een schietoefe ning achter de schijf waagde, door een schot, dat op dat oogenblikJ door een schutter gelost werd, in de borst ge troffen. Ilocwel onmiddellijk per zieken auto vervoerd naar het ziekenhuis te Noordgouwe, gaf de ongelukkige kort daarna den geest. B., die gehuwd was, laat een vrouw en vier kinderen na. DE SLACHTOFFERS VAN DE STORMRAMP. Ingekomen giften. Bij de redactie van de Middelb. Grt. alsnog ontvangen ten bate der slachtof fers- Straatversierders Hoogslr. Sluis f 6.70; K. f 10; V. te Kortgeue f2.50; C. B. fl, A. V. f 10; Nagekomen gift Ned. Meisjes- bond f6; verzameld in 't Gercf. Rust huis Middelburg f 14.90; Fa. M. v. H„ Ooslerbeck f 10; van een onder onsje f3; collecte hidslondkring f 6.19; lolaal f70.29. Samen met de vorige opgaven f 638.441/2- Bij den penningmeester van het Mid delburgsch Comité, W>. Barends. L. Noordstraal- CJ 43, zijn ingekomen de vol gende giften- A. W. f 10; J. 0. M. f3; IJ f3; onbekend f5; N. N. f5; J. B. f 10; W. Spinnaaij f2.50; werkman van 't Zand f2.50; Nemo f 2.50; J. H. f25; L., Middelburg, flOO; L. v. d. M. f25. We brengen in herinnering dat mor gen, Dinsdag, van half tien tot half één te Middelburg een collecte zal wor den gehouden vanwege hel plaatselijk comité. Bij den burgemeester van Vlissingen is een gift ingekomen van f1000 van den heer A. J. M. Gohdriaan te (Rot terdam. DE BRAND OP HET TERREIN DER NEBPAM. Het spuiten van de beide uit Rotter dam aangebrachte vloeistoffen in de ben zinetank, heeft het gewenschle succes gehad. Na een paar uur was men het vuur in die tank meester en stond het vast dat de brand zich niet verder kon uilbreiden. Den gelicelen dag is voort- gewerkt met het hlusschen der andere plaatsen op het terrein en tegen dén avond was de lievige zwarte rook dan ook vervangen door een flauwen rook, ter wijl hier en daar nog vrij groote vlam men zich zoo nu en dan vertoonden. Ook gisteren is de brandweer actief ge bleven en konden de talrijke nieuwsgie rigen, die den Zondag gebruikten om een kijkje te gaan nemen, af en toe zien spuiten, als een vlam wal al te erg werd. Konden deze nieuwsgierigen niet meel den geweldigen indruk mede nemen, die- de lievig brandende tanks en gebouwen Vrijdag vooral gaven, zij konden de ruïne zien, dc overblijfselen van hetgeen vroe ger tanks en gebouwen waren, zij kon den het zwart gebrand gras aanschouwen en ook de leeg gebrande vaten. Maar ook ziel men nog de twee groot ste en enkele kleinere tanks ongedeerd staan, terwijl een deel der gebouwen ook zóo goed als niet beschadigd werd en in aanvankelijk ontruimde woning op het terrein, Zaterdag reeds weer de meube len werden ingedragen en het perceel voor bewoning werd gereed gemaakt. Volgens do mededeelingen van den sto ker Sinke, die den verongelukten Wille- boordse den ladder van de tank zag opklimmen, hacl deze geen licht bij zich en ook geen brandende sigaar of pijp. Toen W. boven was en het mangat ge opend had om te peilen, sloeg plotseling een vlam uit de tank, en viel W. op den bovenkant van de tank en is niet meer gezien. De oorzaak van den brand is dus niet definitief vast te stellen. In een verslag van een onderhoud dat de „Tel." had met den directeur, den heer Braat, lezen we o.a. het volgende. Alles is verzekerd op heurspolis, Maar zoo vroeg de heer Braat wat geeft verzekering? Het is mijn levenswerk wat daar verbrandt. Wij hebben moeilijke tij den gehad, maar juist was het ©ogenblik gekomen, dat de moeilijkheden wa overwonnen. Ik was juist naar Den Haag geweest en ik had het zoo ver weten te brengen, dat de zaak er bovenop was en op gezonde basis verder kon werken en nu gebeurt mij dit. Of wij het weder ojp zullen bouwen Ik weet het niet, maar als hel gebeurt, zullen er verscheidene jaren mee ge moeid zijn. U kunl gerust melden, dat de schade eeuige millioenenbedraagt. De bewaking der terreinen door de brandweer is gisterenmiddag, die door dc politie hedenmorgen opgeheven. ZEEUWSCIIE POLDER- EN U ATER- SCHAPSBOND. Bijgewoond door een 60-tal afgevaar digden uit verschillende deelen van Zee land, werd Zaterdagochtend op de hoven- zaal van liet Hotel Centraal to Terne u- zen dc alg. vergadering gehouden van den hovengenoemden Bond, die o.a. ook bijgewoond werd door de heeren J. A. van Rompu en mr. R. M. van Dusseldorp, als vertegenwoordigers van Gcd. Sta ten; door den heer H. van Oordl, hoofd- ing.-directeur v d. Rijkswaterstaat in Zeeland, en het dag. bestuur der ge meente Terneuzen. De Commissaris der Koningin in dit gewest had medegedeeld, door drukke bezigheden le zijn verhin derd. Na een welkomstwoord van den voor zitter, mr. P. Dieleman, werd door den secretaris, mr. H. v. d. Beke Oallenfels, het jaarverslag uitgebracht. Daarin werd vermeld dat ook in het verslagjaar verschillende inlichtingen werden verstrekt en adviezen gegeven betreffende de nieuwe Pensioenwet. Naar aanleiding van een in December van het voorafgaande jaar ontvangen •erzoek van Gedeputeerde Staten vati Zeeland om dit college in te lichten om trent noodig geachte wijzigingen in de WaTgrs taats we Ige ving, zulks Ier advisee- •ing van de Rijkscommissie voor de Wa terstaatswetgeving, die daaromtrent Gcci Staten hadden geraadpleegd, verzond het bestuur aan de leden een circulaire, irin opgave werd verzocht van bepa lingen en leemten in de Waterslaatswel- geving, die in de praktijk tot moeilijk heden aanleiding hadden gegeven. De antwoorden hierop benevens de eigen denkbeelden van het bestuur, zijn in een uitvoerig advies aan Ged. Stalen ver werkt. Het bestuur hoopt dal als gevolg hiervan bij weiswijziging met de gesig naleerde bezwaren rekening zal worden gehouden. Voorts werden adviezen verstrekt over de vraag hij wie de verplichting tol on derhoud berust van een dreef, geen apenbare weg zijnde, over belasting op gebouwde eigendommen, verdeeling van bijdragen aan het wegens suatiegelden erschuldigde over verschillende pol ders, restitutie van reutezegels Invalidi teitswet geplakt over diensttijd die voor pensioen in aanmerking komt, ten aan zien van alle welke adviezen in dit ver slag met de enkele vermelding wordt verstaan omdat door den secretaris voortaan de gegeven adviezen in het maandblad uitvoerig worden behandeld Naar aanleiding van een van een lid ingekomen klacht over hel weghalen van schelpen door drie stoomschelpenzuigers op de slikken van Rengerskerke, wendde hel bestuur zich lot den directeur der Registratie en Domeinen te 's Graven- hage met het verzoek te willen nagaan, of aan bedoelde stoomschelpenzuigers een vergunning werd uitgereikt voor hei weghalen van schelpen tor plaatse als voorgeschreven en wanneer zulks niet het geval mocht blijken le zijn, de noo- dige stappen te willen doen opdat voor schreven bedrijf zou worden beëindigd. Voor het geval wel eenc vergunning mocht zijn verleend, werd aangedrongen om hierop terug te komen. nicrop werd door voornoemden di recteur geantwoord dat op do in 1923 verleende privaatrechtelijke vergunning om in de wateren onder beheer van het Rijk lwhoudens de publiekrechtelijke ver gunning van den Minister van Waterstaat waar die vercischt wordt, naar schelpen le zuigen, bezwaarlijk kon worden terug gekomen. Het bestuur heeft zich vervol gens gewond tot den hoofdingenieur-di recteur bij den Rijkswaterstaat in Zee land teneinde intrekking van de publiek rechtelijke vergunning te bewerkstelligen, en wel met gunstig gevolg. Want de in Augustus afloopende vergunning is niet meer verlengd geworden en van den MIJKMARDT's Zenuw-Tabletten .75" Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpijn-Tabletten 60 BIJ Apotiu en Drogisten* (Ing. Med Rijkswaterstaat is de toezegging verkre gen dat vergunning tot schelpen zuigen ter bedoelde plaatse ook in de toekomst niet meer zou worden verleend. Door het bestuur werd nog adhaesie betuigd aan een door den Zuid-Holland- schen Waterschapshond lot den Pensi oenraad gericht schrijven, waarin er op wordt gewezen dat de polderbesturen niet zelve tot berekening der inkoopsom men verplicht zijn en aangedrongen wordt op intrekking eener circulaire, waarbij de besturen bij die berekening wonlcn belast. liet aantal leden bedroeg aan het ein- do van dit jaar 81 en onderging dus een vermindering door het bedanken van eeuige leden, daarentegen steeg het aan tal persoonlijke leden tot 64. De inkomsten in hel afgeloopen jaar bedroegen f 2094.94 en de uitgaven, een som van f 1398.47, zoodat een voordee- lig saldo kon worden geboekt van f 696.47. Jaarverslag en rekening werden goed gekeurd. Bij de daarop volgende bestuursverkie zing werd door den voorzitter een woord van warme waardeering gesproken voor het overleden bestuurslid C. N. v. d. Heijde. In diens plaats werd gekozen de heer Th Maat le Kats. v In de plaats van den heer V Hendrik- se, die niet meer in aanmerking wensch- te le komen, werd gekozen de heer P. W. Maarlevéld te Biervliet. De aftredende bestuursleden P. Du- mon Tak te Middelburg, en W. Kake- beeke te Goes, werden bij acclamatie herkozen. Bij de meedeelingen van hel bestuur werd door den secretaris gewezen op het rapport van den inspecteur der polder archieven, en op het door dezen als ide aal .aangegeven denkbeeld om hier en daar in de provincie gezamenlijke be waarplaatsen voor polder-archieven te vestigen. Wellicht is in dezen geest iels voor den Polderbond te doen; wanneer er wenschen in dien geest opkomen, kun nen deze aan hel bestuur worden ken baar gemaakt, dat dan kan trachten sa menwerking t e krijgen. Voorts werd meegedeeld dal door, Ged. Stalen advies is gevraagd, inzake wijzi ging van het reglement van den cal. polder Nieuw Neuzen. Het bestuur heeft de meening van verschillende, deskundi gen over de belangrijke, daaraan ver honden kwesties ingewonnen; de ant woorden zijn nu ingekpmen. en zullen verwerkt worden in een rapport aan Ged. Staten. In verband hiermee wees de voorzit ter nog eens op het doel der vereeniging n.l. hel verbreiden van kennis van alles wat met het polderwezen in verband staal, en op het daarvan o.a. gebruikte middel om aan de leden kostelooze adviezen te geven in technische en admi- ministraticve kwesties. Voorts beval hij in de aandacht van de leden aan de inleekenïng op het door den ingenieur Tengc le schrijven standaardwerk over het waterschapswe zen in Zeeland. Mosselcultuur op voor oevers. De heer A. van der Weijde deedeenige mécdcelingen namens de commissie aan welke is opgedragen een onderzoek te doen. naar den invloed van mosselculluur op de voor-oevers van polders. Hel was aan de commissie gebleken <lat het haar ontbrak aan een waterbouwkundig inge nieur. Zij heeft zich loon delir A. G. Ver hoeven, ingenieur der Domeinen geas- sumeerd. Maar bovendien rezen er vragen over de levensgewoonten van de mosscis, waarom het noodig zal zijn een bioloog aan de commissie toe te voegen. Verwij zend naar het vroegere rapport van den hoofdingenieur Belcaar over dit onder werp, wees spr. er op dat de heer Be- kaan proeven nam op één terrein. De commissie acht vele proefterrcinen noo dig, d aar behalve de .veerschillende aard van den bodera ook in aanmerking komt de soort van mosselzaad. De commissie heeft zich nu per circulaire tol verschil lende polderbesturen gewend mei ver zoek om medewerking, door het beschik baar stellen van hun voor-oevers. Als de toeslemmingen zullen zijn ingekomen, zal de commissie de mosselkweekers te hulp roepen. Maar dan zullen de polders hij huil locstemming om te zaaien ook moeten voegen een. verlof om de mossels te mogen ophalen. Dc commissie hoopt dat vele polderbesturen gevolg zullen gvcen aan het verzoek in de circulaire ge daan. Ontwatering van 1 and- b o u w b e (1 r ij f Vervolging werd door jhr. C E. W.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1