INTERNATIONALE TENTOONSTELLING ma BEURSNOTEERING VAN I IE!) FN. AMSTERDAM, 25 Juli. (Slotkoers). 5 pet. Nederl. 1923 99y8; 6 pet. Ned. 1922 99y2> 5 pet Nederl. 1918 89 vijf zestiende: 4»/a pet. Nederl. 1917 84y8 21/2 pet. Nederl. W. Schuld 53s/8; 3 pet. do. Oblig. 66ya; 3 pet. do. Certif. 663/s— 66ye. Cert. Ned. Hand. Mij. 120-122%; Aand. Ned Ind. Handelsb. 128; Aand. Kol. Bank 16iys—162; ICon. Petrol. Aand. 328—332; Gecons. Holl. 1561583/4; Cult. Mij. Vorstenlanden 160162i/i; Handels Amsterdam 196502; Javasche Cultuur 347—351Aand. Deli Maatsch. 360—365; Amsterd. Rubber 137—138i/4 Ned. Amerik. vaart 70—71Nederl. Scheepvaartunie 116—116%; ICon. Holl Lloyd 71/28; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 68; Aand. Paketvaart 133. Gouda A. 121/a; Philips A. 288; Jurgens A. 48 Anaconda 75; Steels 105%—105t/8; Erie 136—137%; Southern Railway 70% Union Pacific 118; Common Marine 9 dertien zestiende; Prefered do. 40y«;Max well Gr. C. v. A. 1 elf zestiende; Max well Land Cert. v. Inc. Bonds 121/a Prolongatie 3i/4. Russen Hope 4i/a. Markt sluit 1 aagste prijzen. Wisselkoersen: Londen 11.517/8J Berlijn 0.62; Weenen 0.00 36%; Parijs 13.45; Brussel 12.05 Dollar Cable 2.61%. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De BiR. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Juli. Hoogste barometerstand 766.2 te Toulouse. Laagste barometerstand; 755.9 te Stockholm. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 dezer: Zwakke tot matige Noordelijke tot W. wind, afwisselend bewolkt, aanvankelijk nog kans op regen, later opklarend, de zelfde temperatuur. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 60 gr., 12 uur 62 gr. HOOG WATER. Vlitalngen. Zomertijd- Zondag 27 Juli"' v.m 11.27 Maandag 28 n.m. 12 19 Dinsdag 29 1.06 Woensdag 30 1.44 Donderdag 31 2.16 Vrijdag 1 Aug. 2.49 Zaterdag 2 3 25 (Het tijdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat te Vlissingen.x OPENLUCHTSPEL. Bijeenkomsten, repetities, enz Zaterdag 7>/» uur, Groote Markt, alle medespelers. Maandag, 8 uur, Concert- en Gehoor zaal, het geheele koor met strijk orkest. Donderdag, 8 uur, Concert en Ge hoorzaal, het geheele koor met strijkorkest. 8 Augustus geen feestelijkheden zullen plaats hebben. Er zal een collecte wor den gehouden voor de nagelaten betrek kingen van de slachtoffers van de ramp op de Schelde. Alle dagbladen in Indiê bevatten een oproep van den burgemeester van Vlis- singen om steun voor de slachtoffers van de ramp op de Schelde. „DE GROOTE BRAND TE VLISSINGEN. De brand te Vlissingen heeft gisteren in den loop van den dag een zeer ern stige uitbreiding gekregen. Wat reeds van den beginne af gevreesd werd, heeft de het eerst in brand gevlogen tank het begeven. Door het los smelten van een of meer bouten had een scheur ten ge volge .die de olie deed vloeien over het terrein en de brand zeer in omvang doen toenemen. Verschillende gebouwen wer den daardoor in den loop van den mid dag geheel of ten deele een prooi dei- vlammen, o.a. het flinke kantoorgebouw werd geheel vernield. Intusschen had het vuur zich ook medegedeeld aan een benzinetank, die niet uiteen sprong maar wel vatte de inhoud vlam en dit werd la ter op den dag oorzaak voor groote vrees dat ook deze tank het begeven zou, en ook een deel van den hevig brandenden inhoud zicli zou verspreiden waardoor groot gevaar bestond voor andere tanks op het terrein, gevuld met benzolruwe olie en zuivere olie. Des avonds laat stond deze tank gloeiend en werd nog voor barsten gevreesd. Intusschen had men sommige gebou wen met zand en water ten deele wetên te behouden. Zelfs het gebouw van den provincialen stoombootdienst aan de over zijde van de binnenhaven moest worden nat gehouden omdat men vreesde, dat dit gebouw door warm worden in brand zou geraken ,wat gelukkig niet is gebeurd. Wel zijn de ducdalven in de binnen haven een prooi der vlammen gewor den door dat het vuur zich een weg baande door een buis ,die het terrein in verbinding brengt met de haven. Wat betreft den vermisten werkman, kan worden aangenomen, dat de on gelukkige in den eerst brandenden tank is gevallen en er van hem wel nooit meer iets zal worden teruggevonden. Zooals te verwachten was, heeft deze brand ,die in hevigheid alle vroegere in onze omgeving overtreft heel wat be langstelling gelrokken .tot zelfs uit Goes waren personen gekomen om hel terrein van de ramp in oogenschouw te nemen. Het grootste contingent kwam echter reeds van des morgens af uit Middelburg en des avonds was hun aantal zeker houderden, de trammen en bussen kon den de massa's nauwelijks vervoeren, om maar niet te spreken van de vele fietsen en particuliere auto's. Onder hen ,die van hunne belangstel ling blijk gaf. was ook de Commissaris der Koningin in Zeeland. Bij het inbrand raken van den bezine- tank viel tevens een generator aan den brand ten offer, stukken van dit gevaar lijk deel van de fabriek vlogen in het rond, een vlam sloeg boven den schoor steen en over den Prins Ilendrikweg, een hevig paniek ontstond bij hen, die dit zagen. Zij, die voor hun werk op het terrein moesten zijn. moesten zich haas ten om zelf niet door het vuur te worden aangetast. Des avonds was de afzetting veel min der streng dan des middags, en konden do belangstellenden veel meer zién van hel vuur en den rook, die juist in den donker nog een veel fantastischer aan blik gaven. KERKNIEUWS. Ds. II J. Visser, Herv. predikant alhï«* ot/noemd tot predikant (gees telijk verzorger; aan het provinciaal zie kenhuis te Santpoort. LAATSTE BEKiCHTEM. DE BRAND BIJ DE NEDPA!>I. Hedennacht heeft het vuur steeds voortgewoed, doch tegen den morgen werd de uitgestrektheid van den brand wel geringer, en bepaalde zich tol de tanks, en de vaten op het terrein. De benzinetank ,die gisteren de grootste vrees veroorzaakte is niet gescheurd, zoodat geen uitbreiding plaats had. Hedenmorgen zijn uit Rotterdam aan gekomen twee tanks, ieder gevuld met een verschillend soort vloeistof, welke vloeistoffen door middel van pompen door de marine in de tanks worden gespoten. Deze vloeistoffen vormen sa men een breiachtige massa, die de lucht afsluit, en doordat dan geen stikstof meer toegang heeft, hoopt men zoo den brand tot staan te brengen. De rook komt door de verandering van den wind thans boven de stad, maar gelukkig heel hoog. In het water bij de fabriek „de Schelde" en ook in de kom, bij de Bad huisstraat drijft veel zwart. DE BEGRAFENIS DER SLACHT OFFERS. 4 Men meldt ons uit Vlissingen Hedenmorgen heeft op de algemeene begraafplaats de teraardebestelling pladts gehad van de vier slachtoffers van de visschersramp van 18 Juli van schipper Jasperse,. diens beide zoons en van A de Nooijer. Op de begraafplaats waren met vele belangstellenden aanwezig de burgemeester van Woelderen, de wet houders Huson en Laernoes en de com missaris van politie. Nadat de vier kisten in de groeve waren neergedaald, trad de burgemeester naar voren, die er op wees, dat erf bo ven Vlissingen zware wolken hangen de werkelijke en de figuurlijke. De deel- peming, welke spr. betuigt, geldt niet al leen deze vier, maar alle 15 dappere brave mannen. Spr. zegt, dat hij niet alleen als hoofd :der gemeente optreedt, doch ook namens den Commissaris der Koningin, die ver hinderd was, deelneming betuigt. Ook TI. M. de Koningin en de Ko ningin-Moeder gaven blijken van deel neming, en alom in den lande wordt gewerkt met directe, materieele hulp. Treffend noemt spr 't, dat juist Schip per Jasperse en zijn zoons 't eerst hier zijn ter aarde besteld, en na lief en leed samen te hebben gedeeld, samen in den dood zijn gegaan. Spr. zegt, dat gezorgd wordt, dal zij, die het graf bezoeken, zullen herinnerd worden aan het ge beurde, wat een symbool zal zijn van het wankel bestaan der visschers. En tevens als een bewijs van trouw, die bindt lot in den dood. Spr. hoopt, dat de nagelatenen kracht zullen vinden den zwaren slag te boven te komen, en dat de visschersvloot gespaard moge blij ven voor rampen als die van 1903, en de veel ergere van 18 Juli. Vervolgens sprak Dr. Kalma, die schet ste hoe het gebeurde ons leert meer medegevoel te hebben, en ons leert dén dood in het aangezicht te zien. Hierna ging Ds. Voorhoeve voor in gebed, .waarna een zoon van schipper Jasperse, en een van de Nooijer dank bracht. EEN RETOUR TILBURG OM DB 1924 TILBURG TE BEZOEKEN welke nog nooit geziene merk waardigheden biedt aan indus- trieele en technische inzendingen van de laatste vindingen, alsmede noviteiten en even zeldzame als kostbare artikelen envoorwerpen, terwijl tevens op het attractie gedeelte wereldstad-amusementen zijn ingericht Geheel Nederland gaat dat zien. BAL DU MOULIN ROUGE avec attractions. Jasz-non-8top-band-örchestre. Tombe van Toetankhamen Egyptische mysterie en kunst Tombeau Hindou Bars en Wijnhuizen. Grande Kermesse d'Eté. Bal-Champêtre. BAND THE JAZZ-DEVILS. Dag- en Avondconcerten. Eigen orkest op het terrein onder lei ding van Eugène Beeekman, Kapelmeester van het Theatre Carré, Amsterdam, Draadlooze Concerten. Thé Dansant. CABARET ARTISTIQUE. Zang, Dans, Tooneel, Acrobates, Exentriques, etc. ZONDAG LUNCH AD P.. 1.75. Internationale Muziekfeesten, Concoursen en Festivals. Belangrijke deelname. EXTRA-TREINEN EN TRAMS OP NAAR TILBURG J (Ing. Med.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. Mooie uitnoodigingskaart. Voor de opening, op Woensdag a.s., van de in de Abdij gebouwen te houden tentoonstelling van Zeeuwsche Kleeder drachten, Meubelen, Volkskunst, enz., is een bijzonder goed geslaagde uitnoodi gingskaart rondgezonden, ontworpen door L. Hijmans, en gedrukt bij G. W. den Boer, alhier. De ornamentale randver siering van deze kaaart is opgebouwd uit motieven uit het Zeeuwsche wapen1 en sieraden van de Zeeuwsche Kleeder dracht. Te samen met rustig geteckende letters zijn die motieven verwerkt lot een rijk, maar toch rustige omlijsting van de tekst der uitnoodiging. Zondebok, door Elisa beth Zernike. Uitg. de Wael- burgh, Rotterdam. Eerlijk gezegd, hebben wij aangenamer herinneringen aan werk van deze schrijf ster dan door dit kleine boekwerk, deze schets, waarin wij tevergeefs naar iets gezocht hebben, dat er eenige waarde aan zal geven. De verhouding van Nel en haar ouders is om te beginnen niet anders te noemen dan zeer eigenaardig en haar lieele zijn is ons nergens dui delijk geworden. Komt het aoor de tel kens verspringende tooneelen, waardoor de schrijfster het ons telkens zoo moeilijk maakt haar gedachten te volgen, of door de eenigszins „rommelige" stijl? VERGADERINGEN, CONCERTEN, enz. Zaterdag 19—31 Juli. Eeretentoon- stell. door W. J. Schütz. In de Steenrots©. Bo venvoor lokaal. Zondag, 27 Juli Zondagavond-Concert Schuttershof, 8 uur. Woensdag 30 Juli. Abonn.-üoncert m. medewerking der Serooskerksche kinderen Schuttershof, 8 uur, Zondag 10 Augs. Abdij-uilvoering, v.m. 8 uur. Zondag 10—Zaterd. 16 Augs. Hof- sladtooneel, o.a. „Boefje". Schouwburg. Zondag 17 Augs., Zondagavond-Concert Schuttershof, S uur Zondag 24 Augs. Abdij-uitvoering, v. 8 uur. Woensdag 27 Augs. Abónn.-Ooncert Schuttershof, 8 uur. Zondag3i Augs. Zondagavond-Concert Schuttershof, 8 uur. Zondag 7 Sept. Abdij-uitvoering, v.m. 8 uur. Dinsdag 80 Sept. Lezing Ned. Prot. Bond. Spr. Prof. dr. G. A. v. Bergh v. Eysinga, uit Santpoort 8.15 uur. Woensdag 15 October. Oarl Friedbefg, „Concert Vereen. Middelburg. Concertzaal. Maandag 27 Oct. Voordr. Natuurk. Gezelsch. Spr. ir. J. W. J. baron v. Haersolte, den Haag, Onder werp: „Hoe vinden wij den weg op zee? Vrijdag 31 October. Het Chailleykwin- tet. Concert Vereen. Middelburg. Concertzaal, BEKENDMAKING. STANDPLAATS BODE-WAGENS. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis: dat van Maandag 28 Juli tol en met 21 Augustus 1924 de verschillende bode wagens, welke anders standplaats heb ben op de Markt en in den Helm, stand plaats zullen behooren in te nemen op liet terrein vóór het Militair Hospitaal, evenals zulks reeds op Marktdagen ge schiedt. Middelburg, den 25 Juli 1924. Burg. en Weth. voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M» VAN DER VEUR, Secretaris. VERSCHILLENDE BEKJCH'i EN. Een jongen van 14 jaar, die op den Zeeburgerdijk te Amsterdam onder het rijden van een vrachtauto afsprong, werd doordat hij struikelde, door dien auto overreden. Een achterwiel ging hem over borst en hals. Ilet kind is spoedig daar op overleden. Een ambtenaar van de belastingen Ie Amsterdam, die op een der kantoren beiast is met het in ontvangst nemen van belaslingpenningen, heeft een bedrag van ongeveer f 100, hetwelk hij van ccn belastingbetaler heeft ontvangen, niet ver antwoord. De politie heeft den ambte naar aangehouden. Een onderzoek wordt ingesteld, of de aangehoudene meer knoeierijen op zijn geweten heeft. (N. R. Crt.). Gisterenmiddag is op de grens dei- gemeente Eindhoven en Veldhoven de wegwerker M. van Mierlo door een auto van den heer H., te Gestel, aangereden en gedood. Hel Huisgez. meldt, dat een assi stent bij de posterijen te 's-Herlogeu- bosch zich schuldig gemaakt heeft aan verduistering van eenige honderden gul dens. De man, die reeds een groot aantal dienstjaren telt, is voorloopig geschorst, Te Langley (Worcester) werd eer gisterenavond een 22-jarig cricketer on der het spel door een bal in de borst ge troffen. Hij zakte ineen en stierf. Kurl Kessler, de 17-jarige gymnasi ast, die "te Rerchtesgaden, in Beieren, een leeraar had doodgeschoten, is in een wachtkamer van het station te Miinchen gearresteerd. Een agent had hem her kend en bracht hem naar het bureau van politie, waar de jeugdige moordenaar eerst een valschen naam opgaf. Men vond echter zijn eigen legimitaliepapieren in zijn zak. Voorts bleek hij ook nog in het bezit te zijn van een. geladen revolver en het bewijs van lidmaatschap van een rechtsradicale organisatie. Hij legde een volledige bekentenis af. Hij vertelde dat hij zich in geldverlegenheid had bevon den en daarom den leeraar had dood geschoten en beroofd. Daarna is hij be delend door Beieren gelrokken en in de nabijheid van Berchtesgaden heeft hij nog een vrouw aangevallen en met 24 messteken levensgevaarlijk gewond. K. was eenigen tijd geleden van het gym nasium weggejaagd omdat hij zich aldaar aan diefstal had schuldig gemaakt. Boven Augsburg heeft Woensdag een geweldig onweer gewoed. De electri- sche leidingen raakten spoedig in de war en de stad lag grootendeels in het duis ter. 10.000 personen vulden de tent v een groot circus toen het onweer uit brak. De tent werd geweldig heen en weer geschud en bleek niet geheel water dicht te zijn. De overige tenten en stallen van het circus hadden het eveneens zwaar te verduren. In de groote tent liepen een paar honderd bezoekers naar den nooduitgang. Toen nu ook de muzi kanten plotseling hun plaats verlieten, scheen een paniek onvermijdelijk. Het personeel, kon echter door zijn tactvol optreden een katastrophe vermijden. In de stallen waren vooral de paarden en de olifanten buitengewooif zenuwachtig. De roofdieren bleven gelukkig kalm. In den stadsschouwburg moest de voorstelling worden onderbroken. Van een aantal huizen werden de da ken afgerukt. 'DE ROOFMOORD IN DEN lIAAG. Omtrent de Donderdag in de de Rie- merslraal in Den Haag op den heer v. d. S. gepleegden moord meldt men aan de N. .R Crt. nader, dat de op het lijk ver richte sectie heeft uitgewezen, dat de misdaad is gepleegd met een scherp voorwerp, waarmee verscheidene won den aan hel achterhoofd Zijn toegebracht. In verband hiermee wordt vermoed, dat de misdaad is begaan met hel met bloed bevlekte, krom gebogen broodmes, dat op den grond nabij den verslagene is gevonden. DE DUBBELE MOORD TE CULEMBORG. In verband met den op Kerstmis 1923 gepleegden roofmoord op de familie v. Wigge, broer en zuster, is Vrijdagmorgen de ontslagen rechtercheur van politie op het Stationsplein aldaar door drie rechercheurs gearresteerd. Het was de bedoeling van F II. zich per trein naar Amsterdam te begeven. Hij .werd naar het politiebureau overgebracht en in ver zekerde bewaring gesteld. Na de arresta tie werd ten huize van den verdacht® huiszoeking gedaan. A. De waarde van het middel bepaalt de waarde der resultaten. De resultaten met de Pink Pillen ver kregen, geven het onweerlegbare bewijs van hunne merkwaardige geneeskrachti ge hoedanigheden. De hardnekkigste on- geloovigen moeten dit toestemmen. Bo vendien lijdt «het geen twijfel dat de Pink Pillen niet voortdurend zoo'u alge meene waardeering zouden, ondervinden, als zij niet zulke opperbeste hoedanig heden bezaten, die mogen doen verze keren dat de Pink Pillen een zeldzaam krachtig middel zijn ter genezing van aüe ziekten waardoor het bloed verarmd en het zenuwstelsel verzwakt wordt. De afdoende uitwerking der Pink Pil len is dan ook altijd zeker in gevallen van bloedarmoede, bleekzucht, neuras thenie, algemeene verzwakking, storingen door den groei en den kritieken leeftijd veroorzaakt, benevens maagpijnen, hoofd pijnen en onregelmatige stonden. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de doos. f9 de zes doozen. Zij worden verkocht in hel Hoofddepot: Jacob Ma- risplein 23 te Amsterdam. Eisch dit adres en de nollandsche gebruiksaanwijzing. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen bij alle goede apothekers en drogisten, o.a. bij PAUL VAN SLUIS en Co. Med,! ONDERWIJS. Te Batavia slaagde voor 1ste offi cier bij de Gouveruements marine, de heer J. Th. Verstelle «geb. te Middel burg. Te Amsterdam slaagden bij het exa men voor handenarbeid diploma B, de dames jM. de [Vojs en J. J. van Eenennaam beiden te "Westkapelle. In verband met de berichten van de reorganisatie van het schooltoezicht weel „De Zeeuw" nog mee te dcclen: Het huis'op den Westwal te Goes, vroeger bewoond door den heer Kielstra is nu gehuurd door den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Zie- rikzee. Het Departement van onderwijs heeft gemeend, het oosten van Zuid-Be veland t e moeten voegen bij de inspectie Zierikzee. Nu is de gemeenté Zierikzee voor hen die Veel fnoeüen reizen zeer las tig gelegen. Dientengevolge komt de on- derwijsinspecteur der inspectie Zierikzee niet te Zierikzee, maar te Goes te wonen, dat tot de inspectie Middelburg behoort. Geslaagd te Rotterdam voor het exa men hoofdact© de heer 0. v. Houdt, St. A n n a 1 a n d, en mej. L. M. M. v. Laere, Walsoorden. R ij k sdagnor maallessen te Goes. Bevorderd van de 3e, klasse naar de 4© klasse W. M. Duvekot, D. J. Crucq, G. G. Lanting, J. v. d. Zande, P. Rlom- maard, C. J. Elenbaas, P. de Haan, P. J. M. Grombeecke allen van Goes J. Been hakker, A. Jacobs, J. P. Everse, S. Straub .alien van Kloetinge; W. G. Griep van Rilland; K. v. Houte, Af. W. Mol, A. Pieters, allen van "s-IIeer Arendskerlce; J. .1. Rottier van 's-Heer Abtskerke; J. W. de Vries van WilhelminadorpC. J. Jansen van Nisse; C. P. Phernambucq van Wolfaartsdijk; J. J. Polderman van Krabbendijke; C. v. d. Reepe van Hein- jcenszandI. Zuidweg vpn 's-Gravenpol- der. Van de 2e klasse naar de 3e klasse: II. M. van Barneveld, H. Remijn, C. H. Smits, A. J. J. Kloosterman, P. S. Mol hoek, AI. II. v. d. Velde, M. Vis, I. Gaa lteer. M. R. Groenewege, J. A. Heijboer, S. P. P. Hengeveld, J. P. Ilmer, J. L. Kristelijn, J. L. Sloolmaker, C. J. Witte, allen van Goes; T, Harthoorn van 's-H - ArendskerlceM. G. Nieuwdorp M. Rot tier beiden van Rilland; B. van de Reepe van Heikenszand; M. Slabbe- koorn van Krabbendijke; J. Traas van Nieuwdorp; II. 'v. d. Linde 'van Bieze- lingeJ. G. Quast, J. "Huijs vAn Bergen op Zoom. Niet bevofderd één. Van de le klasse naar de 2e klasse: M. Boorsma. G. H. Luijk, L. S. M. Mol, C. M, .T. Bolier allen van Goes; II. M. G. Dcrex, J. Remijn, beiden van Ilansweert; A. M. EVerse, N. C. Kramer beiden Kloe tinge; M. Jeremiasse van Ellewoutsdijk; C. A. Kabbord van WolfaartsdijkE. T. Meijaard van Schore; E. Michielsen, G. Windhorst, beiden van Rilland; L. P. Pieterse van Ierseke; P. B. Hamel, P. Ligthart Schenk .beiden van Vlissingen. Niet bevorderd vier. Niet bevorderd vier. LANDBOUW. Stand der landbouwgewassen. Hel in de St.crt. opgenomen overzicht van den stand der landbouwgewassen op 21 dezer, wordt voorafgegaan door de volgende aanvulling In het oogstbericht van 17 Juni 1924 werd medegedeeld, dat de oppervlakte, beteeld met erwten, 42.627 II.A. be draagt; hiervan nemen, naar schatting der correspondenten, de kleine 'groene een plaats in als volgt Groningen 95 pet., Friesland 10 pet., Gelderland 85 pet., Utrecht 45 pet., Noord-Holland 95 pet., Zuid-Holland 50 pet., Zeeland 55 pet., Noord-Brabant 80 pet,. Limburg 75 pet.; de schokkers beslaan in Groningen 1 pet., in Friesland 60 pet., in Utrecht 35 pet., in Zuid-Holland 35 pCt.^ in Zee-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6