MissBlanche den voorzitter Destoten en zulks naar aanleiding van een ingekomen adres van J. Okkerse, om zijn dochter voor re kening der gemeente te doen opnemen in een krankzinnigengesticht, op voor waarde dat adressant de helft bijdraagt in de verplegingskosten. Verder worden nog breedvoerige be sprekingen gehouden over de aanschaf fing van een motorbrandspuit en zulks naar aanleiding van een ingekomen aan bieding voor de leverantie daarvan. Het re-sultaat er van is dat dan B. en W. wordt opgedragen de aangeboden brand spuit persoonlijk te gaan bezichtigen Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. In de Donderdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Terneu- z e n waren alle leden aanwezig, met uitzondering van den heer Scheele, die uitstedig was. In de vacature ontstaan door het ver trek van den heer Temperman is be noemd tot lid der commissie van toe zicht op het lager onderwijs de heer 'A. C. Muste, leeraar aan de II. B. S. Op de voordracht van zetters werden geplaatst de heeren A. Moggré, J. de Bruijne, P. A. Galle en Joz. Ilaak. De aftredende heer J de Feijler Jacz. had .yerzocht niet meer in aanmerking le komen. Met ingang van 1 September a.s. werd benoemd tot verloskundige in de kom mej. J. Boxcm te Amsterdam. Aan den heer C. van Eerdenburg werd op zijn verzoek een stukje ge meentegrond verkocht, voor f 15, om het hem mogelijk te maken nabij de Visch- jparkt een hoekwoning met een ronden hoek van kleineren straal te bouwen en werd hem voorts afwijking van art. der bouwverordening i (toegestaan,teneinde deze woning op 3 50 M. hoogte boven de straat vierkant te bouwen. In verband met de wijziging der La ger Onderwijswet werd besloten tot op heffing van de centrale 7e klasse aan de openbare scholen. Vastgesteld werd een wijziging der be grooting voor 1924, een besluit tot het aangaan eener geldleening door be leening van stukken bij de Nedcrl Bank, terwijl werd aangeboden de gemeentere kening over 1923 op een bedrag in ont vangsten van f 667.482.80ya> in uitgaven van f 631.182.651/2, goed slot f33.300.15. Deze rekening zal ter onderzoek worden gesteld in handen éener daarvoor volgens anciënniteit aangewezen raadsleden. Vervolgens kwam weer in uitvoerige bespreking electrificatie van de buitenwijken. Nadat een vorige zit ting de Industriëele .Maatschappij had te kennen gegeven dat zij hiertoe niet kon overgaan, wegens de te hooge eischen van de P. Z. E. M. voor stroom- levering, waren B. en W. uitgenoodigd nogmaals de P. Z. E. M. te polsen. Als resultaat dier onderhandelingen deelden B. en W. mede, dat de P. Z. E. M. bereid was tegen toezegging eener bijdrage in het tekort op de exploitatie tot een-maximum van f 1800 's jaars op zich te nemen stroomlevering voor Sluis kil ten Westen en ten Oosten van het kanaal en Driewegen, tegen een prijs van 55 cent per K. W. U. Zij is iook bereid den stroom te leveren voor 15 cent, mits dc gemeente bereid is heit daardoor ontstaande lioogere tekort ge heel hij te passen. Omtrent de kosten voor electrificatie van de buurten Zwaantje en Baandijk konden nog geen cijfers worden meegedeeld. De directeur der P. Z. E. M., de heer Streefkerk was voor hel geven van in lichtingen ter vergadering aanwezig. Hij deed uitkomen, dat de gevraagde subsi die bedoeld wordt als een soort garantie .bij een blijkend tekort op de exploita tie; hij hoopte dat geen enkel jaar een cent van de gemeente zou moeten ge vraagd worden. De vroeger voor de ge meente opgemaakte exploitatierekening, die winst in het vooruitizicht stelde, wordt nog door hem gehandhaafd, doch er zijn sinds toestanden ontstaan die het raadzaam doen schijnen zich te dekken voor mogelijke risico. Dit doet de P. Z. E. M. door het verleenen eener maxi mum subsidie als voorwaarde te stel len. Door verschillende leden werd aange drongen op meer gedetailleerde gege vens, hoe mettertijd de exploitatiekosten zouden worden berekend. Eveneens ver klaarden meerdere leden zich bereid tot het verleenen van subsidie, indien de gelieele gemeente, d. w. z. alle buurt schappen geëlectrificeerd worden. Om meerdere kans te verkrijgen voor een oplossing dezer zaak bepleitte de heer Nolson het sluiten eener «overeenkomst voor Sluiskil (beide zijden van het ka naal) en Driewegen voor 1200; men kon dan later een onderzoek instellen naar de behoefte op| 't Zwaantje en Driewegen en ook daarvoor een overeenkomst aan gaan. De heer Hamelink hield vast ^an de geheele gemeente en wees ér op, dat als voor electrisch licht een hooge bij slag op electrisch licht wordt gegeven, men niet kan nalaten /ook bijslag te geven op petroleum. aan hen die niet kunnen aansluiten. De voorzitter, in aanmerking nemende de bezwaren die ook bestaan tegen een stroomprijs van 55 cent en in aanmer king nemende dat in den raad geen meerderheid zou te vinden zijn voor een subsidie van f 1800 ten bate van Sluiskil en Driewegen zonder meer, stelde voor f 2000 's jaars subsidie beschikbaar te stellen, indien de P. Z E. M., te Sluiskil en Driewegen den stroom zal leveren voor 45 cent, en verwachtte hiervan daat dan ook de P. Z. E. M. toenadering zou betoonen en indien er in den raad een meerderheid was, clat aanvaarden. De heer Streefkerk gaf te kennen, staande de Vergadering omtrent dit nieu we voorstel geen oordeel tc kunnen uit spreken en zich daaromtrent te moeten beraden. De heer Ilamelink amendeerde het denkbeeld van den voorzitter door dit al dus te lezen ,dat het voor de buurt schappen, dus ook voor 't Zwaantje en Baandijk zou gelden. Dat amendement werd aangenomen, vervolgens ook het voorstel >v<ain den voorzitter, waar de heer Colsen tegen stemde zeggende, dat door aanneming van het amendement de geheele zaak weer in gevaar gebracht was. Thans moet worden afgewacht wat de P. Z. E. M. op dit aanbod antwoorden zal. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Tweede Blad). brieken te Eindhoven door het gezel schap worden bezocht, terwijl tot slot van dc excursie Utrecht gekozen is als middelpunt voor uitstapjes, teneinde 't natuurschoon van ons lapd te kunnen de mon streeren. VERSCHILLENDE BERICHTEN. DE FIETSBROEK. Bij de Maasbrug Le Maastricht: Een drietal leden van een geuni- formde fietsclub beige jas met tressen en rijbroek, verschijnen op de vlakte, spottend nagestaard door het publiek, hier en daar nageroepen. Oorzaak-, een der drie vertoont in deze mannelijke kleeding onmiskenbaar vrouwelijke vor men. De dienstdoende polilie-agent, zich blijkbaar herinnerend dat het in Maas tricht, zelfs bij carnaval, bij verordening verboden is, zich te steken in de kleeren der andere kunne, houdt de juffrouw aan. Groole beweeglijkheid en protest bij haar gezellen. Het lijken Walen te zijn. Oploop Een der Walen gesliculeeert en oreert in het Franseh. De man der wet blijft doodkalm en onbewogen. ,,Evidemment, il ne me coinprend pas. Vous, monsieur zich tot een heer ui+ het publiek wendend „vous comprenez le fransais?" Oui. ,Dites done t eet homme" Volgt een vloek van betuigingen, dat de politie het recht mist totenz.; dat hij protesteert tegenenz. Die meneer vraagt me u te zeggen dat hij protesteert. Dat moet hij dan maar in het Hol- landsch doen! luidt het kalme antwoord van den agent. „Heel goed, uit het publiek in Luik haalt men voor ons Nederlandse!) of Limburgsch ook de schouders op." De agent neemt de gebroekte juffrouw mee naar het Vrijthof. De belangstelling van de menigte groeit aan. Een zwerm menschen omstuwt arres tant, gearresteerde en nog steeds gesti- :uleerde begeleiders naar het hoofdbu reau van politie. Een kwartiertje later verschijnt de delinquentie weer, met een gezicht of ze een proces-verbaal heeft gekregjön. De koers gaat naar een bekend hotel, waar de juffrouw na besprekingen met een lid van het vrouwelijk dienstperso neel zich een damesrok om de heupen sjort(L. K.) STUDIEREIS VAIN FINSCJIE JOURNA LISTEN DOOR NEDERJLAN'Di. Begin Aug. zullen ongeveer 18 Einsche journal'" sten. vooraanstaande vertegen woordigers van de groote bladen in Fin land, een studiereis ondernemen, tenein de Nederland beter te leeren kennen. Het gezelschap zal te Vlissïngen de rondreis beginnen en daar o.a. de booten der Maatschappij Zeeland en een aantal oorlogsvaartuigen der Nederland se!) e Marine bezichtigen, voorts een tocht d oor "Walcheren maken en te M i ri del burg getuige zijn van de huldiging der Zeeuwen aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van de herdenkingsfeesten van de bevrijding van Middelburg. Op Zuid B e v c 1 a n d zal voorts een mo- del-bfterderij worden bezocht. Op het program staan verder een bezoek aan Amsterdam, waar meer in het bizonder de volkswoningbouw bestudeerd zal wor den en de aandacht op de Nederlandsche Overzeescbe gewesten gevestigd zal wor den, een verblijf te Rotterdam, waar de havenwerken bezichtigd zullen worden en een bezoek aan den Haag, waar, te Scheveningen aan de Finsche gasten door de Zeebad Maatschappij een Finsch-Ne- derlandsch gala-concert zal worden aan geboden met Schneevoigt zelf een Fin van geboorte als dirigent. Een van de dagen van het verblijf in Holland zal be steed worden aan een bezoek aan Delft. Voorts zullen Philips' Gloeïlampenfar APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week zijn de navolgende apotheken ge opend: Middelburg: G. K. A. Nonhebel. Vlissingen: Wed. A. J. v. Ockenburg, Badhuisstraat. In alle landen der wereld is de naam Con tinental en nevenstaand fabrieksmerk wettig gedeponeerd Let daar goed op, het is het kenteeken voor Continental-kwaliteit. Banden, Regenjassen, Hakstukken, Sport artikelen, Technische en chirurgische ar tikelen enz. CONTI EN HET FABRIEKSMERK. (Ing. Med.)' 't Is een goede gewoonte, bij het koopen van sigaretten, wanneer U zegt: Geef MIJ maar (Ing. Med.) BUITENLAND. LONDENSCIIE BRIEVEN. Van onzen Londenschen. correspondent. (Nadruk verboden). x „Het vliegwiel van het kandclsleven." Met den term „het vliegwiel van het handelsleven" Wordt bedoeld: de reclame of het advertentie-wezen. De uitdrukking is van Duitschen oorsprong en zeer ver beeldingrijk; en om de laatste eigen schap heb ik haar gekozen als opschrift voor een artikel over het advertentie congres, dat deze week in ruime zalen van Wembley en Londen bijeen is ge weest. Er is op dat congres veel gesproken door goed-doorvocde en goed-gekleede mannen, „gaar" van hersenen en schran der van gezicht. Zij waren saamgekomen uit ver verspreide gebieden van Amerika en Europa en zelfs Azië, een drieduizend bij elkaar. Voor velen hunner was het een gezellig feest met kostelijke maaltij den en schitterende sociale functies, on der de patronage van prinsen en vorsten van de industrie en den handel. Maar al die aantrekkelijke sociale besognes heb ben dezen mannen het doel van hun verblijf niet uit het oog doen verliezen. Zij hebben vele goede dingen gezegd over reclame, propaganda en adverten ties en zij hebben ook wel getoond ver der te kunnen kijken dan de lengte van den spreekwoordelijken neus. Het meest verheugende van het congres lijkt mij de tendentie, welke merkbaar was, de waarheid in de reclame te dienen truth in advertising" was de leuze van het congres en waar noodig terug le keeren van de dwalingen op den ad- (vertentieweg, begaan door overijverige adverteerders en door hen, die in hun aanprijzingen meer beweren dan zij kun nen verantwoorden of meer beloven dan zij kunnen verschaffen. Aan het slot van dezen brief zal ik ju een kleine bloemlezing geven van aar dige of schrandere opmerkingen, welke door de sprekers zijn gemaakt. Het on derwerp schijnt het te rechtvaardigen. Het advertentiewezen is zulk een groote macht in de samenleving en wij komen er zoo voortdurend mee in aanraking, dat wij er belangstelling voor hebben moeten, of wij willen of niet Maar eerst moge ik een paar persoon lijke gedachten neerschrijven, waartoe dit congres mij aanleiding gaf. Wanneer daar in uw naaste omgeving een wereld conferentie aan den gang is over de ad vertentie in haar verschillende vormen, een conferentie, waar de grooten der aarde het woord voeren, dan voelt ge de wenschelijkheid in u met u zelf tot klaarheid te komen over dit moderne phenomeen, dat ons zoo volhardend be roert. De advertentie en haar macht worden in deze dagen aangewend voor alle tak ken der menschelijke activiteit. De han del mag haar nog het meest en veel- vuldigst opeischen, ook andere bedrij vigheid, welke meer uit is op het win nen van zilver en goud, maakt van de advertentie gebruik. De geschillen in de arbeiderswereld van dit land worden niet alleen in de redactioneele, maar ook in de advertentiekolommen der dagbla den aan het publiek ter beoordeeling voorgelegd. De geallieerden sloten in dertijd door middel van knap geleide advertentie-campagnes de leeningen, waarmede zij het laatste kruit kochten, voor het winnen van den oorlog. Zoo wel de Duitsche als de Britsche legers circuleerden in eikaars loopgraven even Hij verbeeldt zich dal zij van hem houdt# „Onmogelijk!" riep ik uit. „Neen, dat is niet onmogelijk. Arthur kan heel gezellig en aardig zijn. Neen, onmogelijk is dat niet, Arnold." „Isobel's toekomst is reeds geregeld.' zeide ik. „Binnen eenige dagen breng ik haar naar haar grootvader. Als hij haar ontvangt en dat zal hij, geloof ik, wel doen zal zij ons verlaten. Zij zal dan wellicht trouwen met een aartshertog of een koning. Zij zal zich storten in allerlei genoegens. Over de jaren, die zij bij ons was, zal aan het hof nimmer gerept worden. Zijzelf zal spoedig leeren om daarop terug te zien, als op een eigen aardige episode in haar leven." „Dat geloof jij zelf niet, Arnold!" „Alleen de hemel weet, wat ik geloof," antwoordde ik bitter. Wij waren in dc Rue St. Antoine. Isobel stond op ons te wachten en Ar thur was verdwenen. HOOFDSTUK VII. Ik keek de spoorwegbiljetten na en borg ze zorgvuldig op. Daarna slak ik een sigaret aan en verliet het kantoor. Nauwelijks was ik op straal of ik voelde een hand op mijn arm. Het was een keurig gehandschoende dameshand. Toen ik opkeek, ontmoette ik de blauwe oogen van lady Delahaye. „Ben je niet blij mij te zien?" Ik nam mijn hoed af. ..De Boulevard des Italiens," zeide ik „is nooit een bijzonder geschikte plaats geweest om je ontroering te "toonen." „Ga mee, en probeer de Rue Sine- litz". antwoordde zij lachend. Ik keek haar aan. Zij was nog smaak voller gekleed dan gewoonlijk van top lot teen een parisienne. Zij had hel be koorlijk zelfvertrouwen van de vrouw, die weet, dat zij er goed uit ziet. Ik glimlachte. Het was mij niet moge lijk haar ernstig op te vatten. „Je uilnoodiging klinkt verleidelijk, al leen ben ik benieuwd naar hetgeen met mij in de Rue Strelitz zal gebeuren. Zal mij vergif worden aangeboden in eeni gouden bokaal of zal ik worden bloot gesteld aan nog vrceselijker folteringen? Laat mij eerst n\ijn laatsten wil maken en dan ga ik mee. Ik ben werkelijk nieuwsgierig." „Arnold, je 'bent brutaal." „Dat is niet geheel juist." „Ik zal je .iets vertellen. Mag ik je daarom vragen mij een eind te vergezel len? Op de Boulevards voel ik mij niet op mijn gemak." „Je 7oudt ,er daar moeilijk aan kunnen ontkomen om de aandacht van den Franschman le trekken, die boven alles een goed oog heeft voor de vrouwelijke sekse. Ik zal je gaarne een oogenblik ge zelschap houden. Zullen wij een rijtuig nemen?" „Ik zou liever wandelen. Heb je er iets lichtingen". De „propaganda"N (dat ver maledijde oorlogswoord) was zoó diep geworteld in regeeringsboezems, dat ze aanvankelijk niet uit te roeien was. Reeds lang voordat Furopa aan oorlog dacht, kon de reiziger in den trein temidden 'van de pastorale liefelijkheid van het graan en het gras herinnerd worden aan de industrie der steden en de eischen van dezelve, in den vorm van mastodon- tische steigers en borden met leuzen over „gebakken boonen" of „planten- vet" of spieren stalend „vleeschextract"- er op. Dat was al erg. Maar nu gaat men, zooals de Britten dal noemen, nog „one better". Indien de verschijnselen niet bedriegen, heeft het groote blad, de „Daily Mail", thans de reclamevlakte van het heelal gepacht. En wat een vlakte! Ze laat zich meten met myria- meters, een maatstaf, waaraan ik den naam sedert de tweede klasse van de lagere schooi niet meer heb uitgesproken of neergeschreven. Mijn tuintje loopt tegen een heuvel van Londen op. Het is een juweel van een tuintje, waar dq zon den heelen dag schijnt en waar ge op het hoogste punt de lucht bijna van horizon tot horizon kunt zien. Het is verrukkelijk om na den afmattenden arbeid des geestes in den lichte avond in dat tuintje te gaan zitten of te i gaan. liggen op de kleine „lawn", achterover, neus en oogen naar de luclit; dat té als balsem voor de hersenen. Maar uw aan dacht wordt gevraagd door een hemel hoog vliegtuig, dat daar tegen het dak van de lucht vliegt, als een libel van zilver langs het plafond van een paleis van kristal en marmer. Het vliegtuig krijgt een staart als een komeet en de staart wordt langer en langer en neemt groteske vormen aan. Het zou een won derlijk schouwspel zijn voor iemand, die nooit heeft leeren lezen. Maar na tien minuten heeft het vliegtuig met den Iwitten rook, welken het uitlaat, de let ters DAILY MAIL neergeschreven, vijf Myriameter letter in de vele vierkante Myriameters blauwe lucht van horizon tot horizon boven onzen heuvel. En het wordt u te moede en ge zoudt aan Lord Rothermere, den grooten persko ning en eigenaar van dit blad, willen vra gen of hij ons althans onzen schoonen avondhemel en onze avondrust zou wil len gunnen. De zaak is, dat er goed en kwaad is in de advertentie of in de reclame. Het is er mee als met staal, met alcohol^ met de drukpers en met de draadlooze telephonie. Geen van die dingen is in nerlijk goed of slecht. Ze zijn goed of slecht naar gelang van het gebruik dat er van wordt gemaakt of naar gelang van den geest, waarin ze worden aan gewend. Reclame is een macht, welke zoowel op de beste als op de slechtste manier kan worden gebruikt, evenals li chamelijke, verstandelijke en politieke macht. Wij komen vanzelf weer tot dat wijze woord van den beleenden Brit- schen publicist Chesterson, die zeide, verleidelijke als goed gestelde adverten- dat het heelemaal van de ondoorgron- n. i i .1 .1.l./.!/) flfhonftl ties voor deserteurs. Slechts met groote moeite slaagde de Britsche regeering er na den oorlog in te ontwennen aan haar gewoonte haar eigen deugd en wijs heid tc adverleeren onder de vermom ming van aardig neergeschreven „in- delijke ziel van de menschheid afhangt of een -uitvinding, een instrument of een idee op den duur een zegen of eenj ramp voor die menschheid wordt. Het «eeft daarom een gevoel van dankbaar heid te weten, dat in de allernieuwste op tegen om deze straat in te slaan?" „Ik heb twee volle uren te mijner be schikking en die zijn geheel lot jö dienst." „Waar is Isobel dan?" „Inkoopen doen met Tobain." „Heb je geen angst om haar alleen met Tobain uit te laten gaan?" „Heelemaal niet. Het hoofd van de politie, een goede vriend van monsieur Feurgères, is zoo vriendelijk belang in ons le stellen. Isobel wordt goed be waakt." Ik ben benieuwd of jij nog ecnig ver trouwen in mij hebt." „Mijn beste mevrouw!" „Ik zou willen, dal je mij geloofde. Hare hoogheid zjj geeft er de vpor- keur aan om hier madame genoemd te worden heeft andere plannen en wenscht je te spreken." „Is dat een uitnoodiging om aan eeh complot deel te nemen? Moet ik een moordenaar worden of giftmenger of ont voerder of wat?" Lady Delahaye beet op haar lippen. „Jij maakt het al te erg. Madame be seft, dat zij zich heeft vergist. Zij vindt het goed, dal Isobel naar haar groot vader terug gaat. Dat beteekent ongeveer een millioen minder bruidschat Voor Adelaide, maar daarbij wil zij zich neer leggen. Madame wenscht vrede met je te sluiten." „Ik ben verrukt. Mag ik vragen, wat dat beteekent?" „De aartshertogin zal je dat zelf uit leggen. Ik zal je bij haar brengen." Ik begon iets langzamer te loopen. „Daarvoor gevoel ik niet veel. Om je de waarheid te zeggen, vertrouw ik de aartshertogin niet. Ik zie mij zelf reeds in een kamer met een valdeur of door gehuurde kerels aangevallen en wegge voerd of zoo iets dergelijks. Neen, lady Delahaye, ik geloof niet, dat ik dat ge vaar ga loopen." Zij lachte. „Toch weet ik, dat je mee zult gaan.' „En waarom?" „Omdat je een man bént en geen vrees kent." Ik nam mijn hoed af. „Je maakt mij in de war. Niets is zoo 'leiend voor een lafaard als dat hem moed wordt aangewreven. Welnu, met jou ga ik overal heen." „Zelfs naar de Rue Strelitz?" „Op het laatste oogenblik zal mij wel licht de moed in de schoenen zinken. Nu is mij alles wel; zelfs de Rue Stre litz." Zij lachte wederom. „Jij houdt mij voor den gek, Arnold. Wij weten toch allen, dat jij in Parijs, zelfs in geheel Frankrijk, veilig élk die renhol kimt binnengaan. Je moed is daarom geen knip van de vingers waard. Iedereen kan dapper zijn als hij de aarts engelen van Dotant rondom zich heeft." „Ja, dat is waar," antwoordde ik spij tig. „Dotant was Feurgères grootste vriend en zelfs Isobel zou veilig alleen door de straten van Parijs kunnen gaan. Daarom kan ik vertrouwen stellen in het beminnelijke verlangen van de aarts hertogin om een bespreking met mij te houden." ,Mijn beste Arnold, waarom zou ik trachten om je te bedriegen en waarom zou ik je niet openhartig zeggen |dat madame haar spel verloren heeft. Zij heeft den moed om haar nederlaag te bekennen. Een bespreking kan werkelijk haar nut hebben. Bijvoorbeeld, die bil jetten voor Illghera zullen je daar bren gen, maar zij zullen je niet tot den koning voeren." „De koning leidt een eenzaam leven, dat weet ik." „Juist", antwoordde lady Delahaye. „Zijne majesteit maakt bezwaren om be zoekers te ontvangen en het is vooral voor een vreemdeling een onmogelijkheid bij hem toegelaten te worden. Hij ver laat dc gronden van zijn kasteel nooit en! zijn secretaris, die alle brieven opent, is op de hand van de aartshertogin." „Je hebt de zaak aanlokkelijk voor gedragen. Als madame werkelijk oprecht is, zoude ik wel eens willen hooren, wat zij le zeggen heeft." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2