i R I ïfnSl rl BEURSNOTKERING VAN HEDEN". AMSTERDAM, 25 Juli. (Slotkoers). 5 pel. Nederl. 1923 99%; 6 pet. Ned 1922 991/3; 5 pet. Nederl. 1918 89 vijf zestiende, P/2 pet. Nederl 1917 84% 2i/s pet. Nederl. W Schuld 533/s3 pet. do. Oblig 661/3; 3 pet. do. Certif. 66%— 66%. Cert. Ned Hand. Mij 120—122%; Aand. Ned Ind. Ilandelsb 128; Aand Kol. Bank I6I1/3—162, Kon. Petrol. Aand. 328—332; Gecons. Holl 150-1583/4; Cult Mij. Vorstenlanden 160~162i/i; Handels Amsterdam 196—502; Javasche Cultuur 317—351Aand. Deli Maatsch. 360—365; Amsterd. Rubber 137—138% Ned. Amerik. vaarl 70—71; Nederl. Scheepvaart unie 116—116%; Kon. Holl. Lloyd 7%—8; Kon. Ned Stoomb. Mij. 68, Aand. Paketvaart 133. Gouda A. 12%; Philips A 288; Jurgens A. 48 Anaconda 75; Steels 105%—1057/8 Erie 136137%; Southern Railway 70% Union Pacific 148; Common Marine 9 dertien zestiendePrefered do. 40%Max well Gr. C. v. A. 4 elf zestiende; Max well Land Cert. v. Ine Bonds 12%. Prolongatie 3%. Russen Hope 41/3. Markt sluit laagste prijzen. Wisselkoersen Londen 11.51%; Berlijn 0.62; Weenen 0.00.36%; Parijs 13.45; Brussel 12 05 Dollar Cable 2.61% TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 Juli. Hoogste barometerstand 769.1 te Toulouse. Laagste barometerstand: .^Verwachting van den avond van 25 749.8 te Saerna. tot den avond van 26 dezer Zwakke tot matige, later wellicht toe nemende wind uit Zuidelijke richtingen, aanvankelijk opklarend, later toenemen de bewolking en waarschijnlijk regen. Iets warmer. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 62 gr. 12 uur 66 gr.. 3 uur 68 gr. HOOG WATER. Vllulngen. Zomer t q d. Zaterdag 26 Juli v.m 10.16 Zondag 27 11.27 Maandag 28 n.m. 12 19 Dinsdag 29 1.06 Woensdag 30 1.44 Donderdag 31 2.16 Vrijdag 1 Aug. 2.49 (Het tijdstip van hoog water te Domburg valt 9 minuten na dat te Ylissingen.) OPENLUCHTSPEL. Bijeenkomsten, repetities, en* •Vrijdag 7% uur. Jvousteenschendijk, Alle medespelers, de ruiters zon der paarden, en het geheele koor. Zaterdag 7% uur, Groole Markt, alle medespelers. woningbouwvereeniging Zwanenberg al daar. Hij werd er van beschuldigd ten nadeele van de woningbouwvereeniging ongeveer f7000 \erduisterd te hebben en len nadeele van de gemeente onge,- veer 1 1400. Bekl. is veroordeeld tol 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De eisch luidde 1 jaar gevangenisstraf. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Als een groote zeldzaamheid kan gemeld worden dal de krceftenvisschei; J. Paauwe uit Ierseke in een zijner kreeftenkorven een zalm van pl.mt. 3 kilo heeft gevangen. Verondersteld wordt dat de visch door h'et stormweer van verle den week Vrijdag de visch uit zijn koers geslagen is, daar deze anders op de Zeeuwsche Stroomen niet voorkomt. NAGEKOMEN BERIChlEN. PESSIMISME OVER LONDEN. LONDEN, 25 Juli. De Britsclie bladen geven ontwijfelbaar pessimistische com mentaren over de Londensche conferen tie. De oorzaak hiervan was dat nog geen oplossing is gevonden van de lee- ningskwestie. Een enkel voorstel, dat zoowel de Frauschen zal bevredigen als tegemoetkomen aan de bezwaren der bankiers is nog niet te voorschijn geko men. De eenige werkzaamheden der con ferentie van hedenmiddag bestonden uit een bijeenkomst van de leiders der dele gatie, in Downing Street, en een bijeen komst van de derde commissie. Gezegd moet evenwel worden dat de stemming in conferentiekringen in geenen deele zoo pessimistisch is als in de bladen, en ge loofd wordt, dat de moeilijkheden inzake de leening zullen worden overwonnen. VERGADERINGEN, CONCERTEN, enz. Zaterdag 19—31 Juli. Eeretentoon- slell door W. J. Schütz. In de Steenrotse. Bovenvoorlokaal. Zaterdag 26 Juli. Zwemwedstrijd „Luctor et Emergo" n.m. 2 uur. Zondag, 27 Juli Zondagavond-Concert Schuttershof, 8 uur. Woensdag 30 Juli. Abonn.-Concert m. medewerking der Serooskerksche kinderen Schuttershof, 8 uur. Zondag 10 Augs. Abdij-uitvoering, v.m. 8 uur. Zondag 10—Zaterd. 16 Augs. Hof- stadtooneel, o.a. „Boefje". Schouwburg. Zondag 17 Augs., Zondagavond-Concert Schuttershof, S uur Zondag 24 Augs. Abdij-uitvoering, v.m. 8 uur. Woensdag 27 Augs. Abonn.-Ooncert Schuttershof. 8 uur. Z o n d a g 31 Augs. Zondagavond-Concert Schuttershof, 8 uur Zondag 7 Sept. Abdij-uitvoering, v.m. 8 uur. LEGER EN VLOOT. De officier van den marine-stoom vaartdienst 2e klasse E. Veerman wordt overgeplaatst van Z 3 naar de onderzee- dienstkazerne te Willemsoord. De reserve-sergeant Fr. Verliage van het Regiinent-Kustarlillerie is be noemd tot vaandrig bij dat regiment en Ingedeeld bij de 5e schoolcompagnie te •Vlissingen. Blijkens bij hel departement van marine ontvangen telegram, is Hr. Ms. „Heemskerck", onder commando van ka pitein-luitenant H. A. Telders, Woensdag te Bergen aangekomen. BRAND BIJ DE NEDPAM. Juist toen men in den afgeloopen nacht te 2 uur te Vlissingen bezig was de kermis te sluiten werd een korte knal gehoord en bijna onmiddellijk daar op sloeg de vlam uit een der jjetroleum tanks op het terrein van de Nedpam aan den Prins Hendriksveg. Spoedig vatte de groote hoeveelheid ruwe Mexicaansche olie, die juist uit het Engelsche tank stoomschip „Scottish American" in de tanks werd gelqsl, vlam en een zeer groote gloed, die over geheel Walcheren en zé ker ook ver op zee en in Z.-Vlaan deren zichtbaar was, kleurde de lucht rood. Spoedig kwam de brandweer en ook andere hulp opzetten; maar wat was hier te helpenTegen brandende olie helpt geen water. Toen wij heden morgen te 7 uur een kijkje namen bij het terrein, brandde de tank dan ook nog zeer hevig en dikke zwarte rookwolken werden in de richting van het station door het luchtruim gejaagd en nog steeds sloegen groote vlammen uil. Zooals te begrijpen, is hel voornaamste Werk te trachten uitbreiding te voorko men; want gevreesd werd niet alleen overslaan der vlammen op andere lanks, maar ook het scheuren van den bran denden tank, waardoor de brandende vloeistof zich over het terrein etn wel licht ook over hel water zou verspreiden, door het graven van een put rond den tank hoopte men dit te voorkomen. Uit voorzorg waren reeds hedennacht de in de binnenhaven liggende booten van den Provincialen stoombootdienst naar het kanaal aan de andere zijde van de Keer sluisbrug verhaald en hedenmorgen ver haalde men ook andere schepen, ook de „Scottish American". Wat dit ongeluk het ergste maakt, is dat hel zoo goed als zeker een men- schenleven heeft gekost. De gehuwde werkman Willeboordse uit Souburg, ge huwd en vader van vijf kinderen, wordt vermist. Vermoedelijk is hij gaan kijken of de lank vol was juist op het oogen- blik ,dat de brand uitbrak en is hij in den tank omgekomen. Aldus het eerste bericht dat wij van dezen brand opmaakten. In don loop van den morgen bereik ten ons mededeelingen die van uitbrei ding van den brand gewag maakten. De brandende olie is buiten de tank geraakt, en vloeide over "het terrein. Men zag het brandende vocht over den grond voortkruipen, ook zelfs tegen den wind in. Het noodlottig gevolg was dat ook nog twee andere tanks in brand geraakten. Geweldige vlammen sloegen omhoog en dikke rookwolken drijven in de richting van het station. Nog staan op het terrein eenige andere gevulde tanks, zoodat de kans op verdere uitbreiding nog steeds zeer groot is. De politie heeft het verkeer tüsschen Keersluis en Koningsweg afgezet. Door den dikken rook is het echter zeer moeilijk te zien hoe de stand van zaken is.' Het is te voorzien dat de brand nog wel eenige dagen zal duren. De brug bij de Keersluis is open, zoo dat er geen verkeer is naar de overzijde van het Kanaal. De politie heeft voorts het verkeer langs hel kanaal (den Koningsweg) stop gezet van den Singelweg tot aan den hoek bij de remise. De tram rijdt echter door. Aan de Noordzijde van de gesloten Keersluis liggen nu een. lange rij sche pen, die uit het bedreigde water der bin nenhaven daarheen zijn gehaald. Het tankschip is van de binnenhaven verlegd naar den kaai van den Koningsweg. In de hedenmiddag' gehouden zitting van den gemeenteraad herdacht de bur gemeester de tweede ramp welke Vlis singen in één week tijd heeft getroffen, door den brand bq de Nedpam. In hoe ver de brand zich zal uilbreiden tot* het complex gebouwen der fabriek is nog niet te voorzien. In ieder jeval, zoo zei spr., is deze brand een zware ramp, waardoor honderd menschen worden ge troffen. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Van 23—25 Juli, Ondertrouwd. J. A. Kunst, 27 j en S. H. E. Reijnhout, 24 j. O. en Wi. Soubui'g. Van 17—24 Juli. Bevallen: P. de Groot, geb. Barentsen, z, M. Suurmond, geb. Suurmond, d. Overleden L. Davidse, 36 j., man van O. Bömers. (Ing. Med.) LAATSTE BERICHTEN. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. In de hedenmiddag gehouden, raads vergadering, verklaarde de heer v. Oor schot dat hij zich vereenigde mei het voorstel van B. en W. inzake de reor ganisatie van het lager onderwijs, welk voorstel daarop werd aangenomen met 11 tegen 7 stemmen. Vóór de linker frac ties en de heer Huson; tegen de rechter fracties, van wie de heer Landsman af wezig was. De raad besloot voorts f 1000 toe te staan voor een nieuw werk over de ha ven. DE „TEXAS". Het Am. oorlogsvaartuig „Texas" dat niet de „New-York" volgde naar Ant werpen, maar nabij Schore bleef liggen, is heden op de reede van Vlissingen aan gekomen. AANGEREDEN. Donderdagavond werd le Cad- 7. a n d de landbouwer v. C„ in een karretje gezeten met zijn vrouw, op hel punt, dat hij de traimrails wilde over steken om naar zijn huis le rijden, door de tram gegrepen met het gevolg, dat het paard zoo ernstig werd verwond, dat het vermoedelijk zal moeten worden afgemaakt; het karretje werd deerlijk gehavend. Maar de inzittenden kwamen er buiten verwachting met den schrik af. De man had de tram niet gehoord GEARRESTEERD. Naar Vas Dias meldt, is de voortvluch tige kassier J. Brinkman uit Deventer te Bremen gearresteerd. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 25 Juli. 3 uur. Evenals de laatste dagen veroorzaakten ten beurze van Amsterdam ook heden maar weer enkele specialiteiten, eénigé levendigheid De beurstoon evenwel was vast, hetgeen in de allereerste plaats tot uitdrukking op de cultuurafdeeling kwam. Van de petroleumwaarden gaven Ko ninklijke bijwijle nogal wat affaire te aanschouwens; zij konden daarbij eenige procenten noteeren. Rubberfondsen hadden een zeer stil verloop en waren weinig veranderd, het geen eveneens hel geval was met dö tabakken. Scheepvaartpapieren genoten maar mi nimale belangstelling. Ned. industrieelen verwaarloosd. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 25 Jitfi 3 uur. De cqfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren: [Londen 11.5l7/8 (11.51) Berlijn 0.62% (0.62%) Parijs 13.45 (13.40) Brussel 12.05 (12.02%) Zwitserland 48.12% (48 12%) Weenen 0.0036% (0.0036%) Kopenhagen 42.30 (42.40) Christiania 85.10 (85.00) Stockholm 69.65 (69.65) New-York 2.61% (2.61%) DE BANKIERS' VOLHARDEN. LONDEN, .25 Juli. V. D. De bankiers blijven op him standpunt staan inzake de waarborgen van de leening aan Duilschland. Het geschil vindt zijn oor zaak in het vasthouden van Frankrijk en het onstandvastig optreden van de commissie van herstel. VERSCHILLENDE BERICHTEN, - Naar de Telegr. verneemt, is de 17-jarige H. S. uit Amsterdam, die Zon dag j.l. tijdens een wielerwedstrijd op |den Amsterdamschen Straatweg kwam te vallen en juist op dat noodlottige oogenblik door een achterop rijdende auto werd overreden, waardoor hij ern stig gewond werd, in den afgeloopen nacht in de Majella-stichting te "Bp^sum, (waarheen hij was getransporteerd, over leden. De 64-jarige werkman P. B. is bij het afbreken van een muur van de oude St. Jacobskazerne in Den Bosch daaronder geraakt. Hij heeft den rug- gewervel gebroken en isin het zie kenhuis overleden. Te Woguum bij Hoorn is bij vier personen, die boonen hadden gegeten, vergiftiging geconstateerd. De emaille- pan was oorzaak. Geneesk. hulp was (tijdig ingeroepen. De toestand is niet ernstig meer. Hdbl De schipper van het vaartuig Bun schoten 61 heeft in de onmiddellijke na bijheid van het gezonken maisschip in de Zuiderzee de lijken gevonden van den schipper en van een ongeveer 5-jarig meisje. Hel lijk van den schipper was deerlijk gehavend. Het 12-jarig dochtertje van G. S. le Noord is, toen ze per fiets op 'weg was naar Hoogeveen, in het Noordsche Opgaande geraakt en verdronken. Het :lijkje is gevonden. Tijdens hel onweer dat te Berlijn gewoed heeft, is de bliksem; ook gesla gen in een te Hangelsberg, bij Berlijn, zich bevindend groepje badende perso nen. Een 12-jarig meisje werd gedood. Drie andere personen kregen ernstige brandwonden. Twee, toeristen uit Weenen, del heer en mevr. dr. Braun. die den Mat- terhorn zonder gids beklommen, zijn Dinsdag van een helling gestort en om gekomen. Hun lijken zijn naar Zermalt vervoerd. Het dorp Jels in Sleeswijk is door een enormen waterhoos geteisterd. De daken werden van eenige huizen totaal afgerukt en door de lucht geslingerd. Een draaimolen, die op het dorpsplein stond, werd opgenomen en op een boe renhuis neergeworpen. Het huis stortte met groot geraas in. Er is veel vee ver loren gegaan. Menschenlevens zijn niet le betreuren. Boven het meer van Genève heeft een cycloon gewoed, welke een snelheid had van 80 mijl per uur. Hooge golven spoelden over de promenades en zetten de straten van verscheidene steden onder water. Honderden hoornen werden ont worteld, terwijl booten in de havens zon ken of ernstig werden beschadigd. Te Olarens hebben hevige hagelstor men gewoed, waarbij hagelsteeenen wer den gevonden, die bijna eeen ons wogen. In minder dan 10 minuten was aan wijn gaarden en fruitgewassen onberekenbare schade toegebracht. Bij een botsing tusschen tweet autobussen op een straathoek te Parijs zijn 19 personen gewond. Te New-York is een auto met zeven passagiers in de Oostrivier nabij .Wall- street gereden. Een vrouw verdronk, de andere inzittenden werden gered. Het bleek, dat de chauffeur geen bevoegd heid had te rijden. Uit New-York wordt gemeld, dat een trein in botsing kwam nabij Toledo (Ohio) met een motorlorrie, waarop een gezelschap zat, 12 personen werden ge dood en eenige gewond. Een beschuldiging, die „l'Oeuvre" uit tegen de Fransche medici, is van. denzelfden aard als professor Hochenegg te Weenen, tegen de doctoren aldaar uitte en zooveel opschudding veroor zaakte, n.l. dat sommige geneesheerejn van de chirurgen, naar wie zij patiënten sturen, een bepaald en een vrij hoog percentage van 't honorarium verkrijgen. Dit werkt natuurlijk in de hand, dat ook patiënten, bij wie geen operatief ingrij pen noodig is, toch naar den chirurg worden gezonden. Wat daarvan het gevolg kan zijn, geeft „l'Oeuvre" aldus met een voorbeeld uit het werkelijke leven aan: Een vrouw van ongeveer 26 jaar had zich lot een bekwaam geneesheer ge wend, omdat zij maagpijn had. Deze be handelde haar op de beste wijze, de pijn verminderde wel, maar bleef niet weg. Toen raadpleegde de vrouw een anderen dokter. Deze onderzocht haar z.g. gron dig en verklaarde, dat zij aan kanker leed en geopereerd moest worden. Hij verwees haar naar een chirurg, die zijn diagnose bevestigde en de operatic ver richtte. De vrouw is aan de gevolgen overleden. Volgens den eersten geneesheer, wiens karakter en bekwaamheid boven ver denking verheven zijn, was er echter geen sprake van dat de vrouw aan kan ker leed. AUTOBUS VAN DEN DIJK. Woensdagmiddag is -bij het uitwijken de autobus Gouda—Oudewater van den smallen steilen naastrechlschendijk ge tuimeld. De bus buitelde totaal over den kop en werd geheel vernield. Dat bij de acht passagiers geen enkele doode te betreuren valt, is een wonder. Allen kre gen min of meer ernstige wonden. De 80-jarige v. d. S. uit Gouda brak een paar ribben. De chauffeur bekwam al leen een niel ernstige hoofdwonde. DE ROOFMOORD TE DEN HAAG. Betrefefnde den roofmoord in de Rie- merstraat, waarvan wij gisteren onder Nagekomen Berichtep melding maakten, verneemt men pader. De verslagene was een oud-kunstschil der. JliJ had den naam rijk te zijn, maar het geld dat hij bezat, had hij in den regel niet in huis. ïh de buurt stond hij bekend als een eenzelvig man, 'r Omstreeks 9 uur gisterenöchlend heeft een dienstmeisje aangebeld en gevraagd, of de heer v. d. S. even bij haar me vrouw kon komen, om een schilderstukje te bezieu. Hij beloofde te komen, maar hel duurde wat lang en daarom is het meisje eenigen tijd later nog eens geko men. Zij kreeg toen geen gehoor meer en bemerkte dat de ruit kapot was en dal de scherven op straal lagen. Zij is toen zonder alarm te maken naar haar mevrouw teruggegaan. De moord is dus vermoedelijk niel lang na 9 uur ge ploegd. De dader heeft daarna nog een uurtje in liet huis gerommeld en is toen door de voordeur vertrokken. 'Dit komt overeen met de mededeeling van de bu ren, die omstreeks 11 uur eoen deur hard hebben hooren dichtslaan Toen de poli tic ter plaatse kwam, was de deur op het dagslot en zij moest achterom het huis binnendringen, In hel huis heerschle de groolsle wanorde. Een vest lag op den vloer, een tafel was geheel aan stukken geslagen en een portemonnaie lag ge opend op den divan Verder was alles opengebroken en overhoop gehaald jen vernield, v. d. S. lag met zware wonden aan het hoofd voorover op den grond. Een hengelsnoer, dat stijf om zijn hals gewikkeld was, was om een tafeltje vast- geljgpden. Hij had een takje groen in de hand, dat hij vermoedelijk bij de worste ling uit een bloempot getrokken heeft. Men vond achter in het huis bij het fonleintje een handdoek, met bloed be vlekt, waaraan de moordenaar vermoe delijk zijn handen heeft afgeveegd. Omstreeks half twaalf is een broer van den verslagene aan het huis ge weest, maar hij heeft van het gebeurde niets bemerkt. Toen hij op zijn bellen geen gehoor kreeg, heeft hij een briefje in de bus gegooid, met de mededeeling, dat hij in den loop van den middag wel terugkwam. Wat en hoeveel men gestolen heeft, kan niet worden vastgesteld. Een politiehond is aan het werk gezet. De zakenman, die een warm twaalf uurtje gebruikt, drinkt daarbij niet gaar ne bier of wijn, om de slaperigheid, die daarvan het lastige gevolg is. Victoria- Water Oberlahnstein. voorziet hier in een behoefte. Het is een verfrisschende, opwekkende, aan gename drank, juist dat wal den zaken man op den duur verkiest. Mngez. Med.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Aan het hoofdbestuur der Posterijen kunnen nog gedurende een maand in lichtingen verkregen worden van de vol gende postpakketten: een op 19 October 1923 uit Rotterdam, verzonden aan J. B. II. -Voorn te Vlissingen en een op 27 Aug. uit Vlissingen aan W. Kam- per te S t. A nnal a nd. Deze postpakket ten behooren onder de onbestelbare of - De heer mr. F. W. Booy, adjunct inspecteur bij de Ned. Spoorwegen, is, naar het „U, D." meldt, enkele dagen geleden in .de Loosdrechfsche zwemin richting om het leven gekomen. Hij was gaan duiken i.n water van ongeveer één meter diepte. Hij kwam daarbij zoo on gelukkig met het hoofd op den bodem terecht, dat hij den nek brak en het ruggemerg ernstig beschadigd werd. Prof. Quix, die toevallig ter plaatse was, ver leende nog geneeskundige hulp, maar de verwonding was van te ernstigen aard, dan dat deze hier kon baten. De heer Booy overleed spoedig daarop. De vaargeul van de Wester- Schelde. Men meldt uit Brussel aan de N. Rott. Crf.: De Nederlandsch-Belgische commissie van toezicht op [de Schelde heeft besloten het nauw van Bgth als grootscheepse!» vaarwater op te geven. De baggerwerken in deze geul hebben trouwens geen ef fect gehad. De betonning wordt verlegd naar de geul van Rilland. Het nauw van Bath houdt een betonning, welke niet verlicht is, zoodat het overdag als hulp- vaarwater dienst kan doen. Volgens de meening van den Belgi schen minister van openbare werken is de toestand op de Schelde weer normaal. De opruiming van het wrak van de Sier ra Grande is afgeloopen. Naar men weet had men al sinds eenigen tijd gewezen op' de voorkeur, welke de geul van Rilland, welke de stroom zelf gevormd heeft en ver diept, Verdient boven de geulen vau den Reigersbergschen Polder en vau Bath. Indische stoomvaartlijnen. Deli, p. 24 Juli Gibraltar, Rotterdam naar Batavia. Calypso," 23 Juli van Amsterdam naar West Indiê. Madioen, p. 23 Juli Perim, Rotterdam BA naar 1 Me! via n! Mol Rottel Kal Java. I Insl iGibral Ral naar 1 TJ«fl Rotte! Sal dam 1 Mal via 1 Inl naar 1 Kol Port Edl naar Lel Rotte! Nil m Halif Ko uit T nome gelos Gree Del op e* snelh 9 .9.10 Del de til K.M.| minui De haak J- 1 Malx iS Garcfl Schol en I J. pl Oostfl v* op M de stanfl sani een 1 te 9| werfl Afl Ridcfl Oostfl A. 1 Boofl Leefl Iwafl Oosfl kenfl vfl D. vanfl en 9 we wie de stai van en Si KA mit een als de rij: zaï Ma Bo Br - de L ge tel lai m gr op ba re ke de la ve K <h

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2