No 170 Maandag 21 Juli 1924 167" Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. irs, lon- alijk )ber •lijk hr. zeer van van okh. 3elb. mei der I raat die &LES I inge- I VAN I OBI, <istr. ULP- stus. ange slcing' >pcn~ d-le- I BINNENLAND. EEN' REDE VAN' MINISTER COLIJN. Op een openluch(bijeenkomst van de anti-rev. kiesvereeniging te Biltboven heeft Zaterdag Minister C'olijn een rede gehouden, die hij zelf kenschetste als het luiden van de alarmklok, met het oog op den storm die bij de verkiezingen van het volgend jaar te wachten is. Hij doelde met dien storm blijkbaar speciaal op de Anti-Rev. Partij. Al wat in Nederland onaaugenaam is, wordt ge schoven op den Minister van Fin. ,en waar die Minister tevens de leider is der Anti-Rev. Partij, vallen de klappen ook op den rug dier partij. In zijn rede heeft de Minister nog eens een uiteenzetting gegeven van de finan- cieele maatregelen noodig om het gat van 130 millioen te dekken n.l. door de uitgaven met 90 millioen te verlagen, en 40 millioen te vinden uit nieuwe heffin gen. De regeering is tot de conclusie ge komen, dat de salarislast van 370 mil lioen Ie zwaar is. Dat wil niet zeggen, dat in het algemeen de salarissen in absolu- ten zin te hoog zijn. Dal is evemve] de vraag niet, doch wel of de staat in staal is dat bedrag aans alarissen le betalen, wijl het bestaan of de oudergang van de slaatsgemeenscliap daarmede samen hangt. Ook de sociaal-democraten ontken nen dat niet. Niemand heeft aangegeven hoe het kan zonder salarisvermindering. Op de vraag: hadl ge die 90 millioen ook niet uit de belasting kunnen halen, antwoordt spr. volgens de raming voor 1924 zal de geheele inkomstenbelasting opbrengen 80 millioen gulden. Om die 90 millioen te vinden, zal dus die belasting meer dan verdubbeld moeten worden. Reeds nu is er een ka_pitaalvlucht van bijna 320 mil lioen uit Nederland naar hel buitenland geweest; dan zou die no£ veel hooger zijn geweest, en de belasting had den wel verdrie- of verviervoudigd moeten wor den om het dubbele van thans op Ie brengen. Voorts stelde de spreker in het licb} dat als de Loudensche conferentie niet slaagt, er dingen kunnen gebeuren, wel ke de economische omstandigheden jin ons land ongunstig beïnvloeden. Daarom moet ook gekeken worden naar de peri ode 1925—1929. Eenige malen werd de spreker dooi de aanwezigen toegezongen. Uit Stad en Provincie. DE VItIJZ. DE.II. EN DE MEDE- ZEGGINGSCHAP. Een rapport is verschenen van "de commissie benoemd door liet "hoofdbe stuur van den Vrijz. Dem 'Bond over het vraagstuk der medezeggingschap in hel bedrijfsleven. In de voorstellen van dit rapport wordt voorop gesteld, dat de collectieve samenwerking van arbeiders en onder nemers verder moet worden uitge bouwd, en, waar eenigszins mogelijk, de taak tient over te nemen, die thans nog voor het grootste deel door de Over heid en liaar ambtelijke organen moet worden verricht. Het begrip medezeggingschap dient vóór alles te worden opgevat in orga- nischen zin. Zij moet worden verwe zenlijkt door middel van de vakvereem- 'gingen van aroeiüers en werkgevers. Het zwaartepunt der medezegging schap van de arbeiders in de bedrijven, ligt naar hel oordeel der commissie voor hen in het medebeslissen over 'de ar beidsvoorwaarden die op hen van1 toe passing zijnen over de loonen die zij zullen verdienen. Daarvoor zal moeten worden gestreefd naar collectieve ar beidsovereenkomsten. Voor een vruchtbaar overleg over de afsluiting van dergelijke contracten dient aan de vertegenwoordigers der arbeiders inzicht te worden gegeven in den gang van zaken In het bedrijf. Bij de toepas sing der Arbeidsgeschillenwet kan de overheid er in sterke mate toe bijdragen, om lol gemeengoed te maken de opvat ting dat de beoordeeling van hetgeen het bedrijf kan dragen, niet alleen de zaak der werkgevers is. De commissie gaat mee met het door de groote meerderheid van den Hoogen Raad van Arbeid aanbevolen denkbeeld der bindend verklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten voor hen die er niet aan deelnemen, met de noodige voorziening tegen misbruiken, door de beslissing op te Rragen aan den Hoogen Raad van Arbeid, behoudens het recht der Króón om die beslissing, wegens strijd met de wet of met het algemeen belang te vernietigen. Bij het aanstaand bezoek aan Zee land zal hel gevolg van H. M. de :.Ko- niugin, en Z. K. H. den Prins der -Ne derlanden bestaan uit Gravin van Lynden van Sandenburg, geboren Baronesse van Nagelt, groot meesteresse Baronesse Sloet van Marxveld, eerste hofdame, belast met de opvoeding van H. K. H. Prinses Juliana vice-admiraal b. d. Bauduin, chef van het Militaire Huis der Koningin Graaf Du Monceau, grootmeester Baron Bentinck, eerste stalmeester Baron van Geen, kamerheer en par ticulier secretaris der Konnigin Jhr. Van Teijlingen, kamerheer i. I\ d. in de provincie Zeeland Kapitein ter zee jhr. von Mühler. adjudant van Z. K. H. den Prins Ritmeester jhr. de Jonge van Ellemec t, adjudant van H. M. de Koningin le luitenant Jhr. Verheijen, ordonnan .- officier der Koningin. De directeur van het Kabinet der Ko ningin jhr. mr. van Tets zal de 11/3- •ningin vergezellen gedurende Harer Ma- jesteits verblijf in Zeeland. Bij de directe belastingen zijn ver plaatst met 1 Aug. a.s. de kommies le klasse L. J. de Hullu van Hans weert naai- Hansweert; en met 1 Sept. a.s. naar Bergen op Zoom en de kommies 2e klas L. Westdijk van Sas van Gent de kommies 2e klas A. van Eelt van Hulst (vis.) naar VI is sin gen. Uil Middelburg. - De tweede Zoudagochlenduitvoering van het Middelburgsch Muziekkorps in de Abdij alhier heeft niet zooveel bezoe kers getrokken als de eerste, de oorzaak daarvan moet o.i. gezocht worden in het minder gunstige weder der laatste dagen der vorige week, waardoor vele getrouwe bezoekers van buiten geen plannen durf den maken en niet zeker zijnde of de uitvoering door gingthuis bleven. Deze thuisblijvers hebben nu de uitvoering van een als altijd wel gekozen programma gemist. Vooral is dit jammer omdat zij hadden kunnen keunis maken met een nieuw instrument voor het korps, name lijk de Tubular Bells. Op dit instrument wordt hel geluid van klokken zeer ge trouw nagebootst en dit kwam uitstekend lol zijn recht in het nu gespeelde num mer „Da Voix des Oloches" van E. Lui- quini, een Fransche compositie van groo te muzikale waarde. Dat zij, die er zijn, volop van de mu ziek genieten, blijkt uit de groote stilte tijdens de uitvoering der verschillende stukken. Gedachtig aan het „Frappez, frappez toujours", willen wij er nog eens op aandringen, dat zij, die met hun rijwiel komen, het stalen ros in bewaring geven; er is buiten de Abdy op verschillende plaatsen en in de Abdij, o.a. op het plein 'an het Venduhuis volop gelegenheid voor. Hel staan met de rijwielen aan de hand brengt last en gevaar voor andere bezoekers mede. - Het is zeker een goede gedachte geweest van het Hoofdkwartier van het Leger des Heils in Nederland, om de tournée van hel Muziekkorps van het Leger uit Bazel te laten aanvangen in Zeeland. Na een uitvoering Zaterdag tc Goes, kwam hel korps gisteren te Mid delburg. Nadat des morgens in het Schuttershof een godsdienstige bijeen komst had plaats gehad, vulde des mid dags de tuin zich met een groote schare van belangstellenden, die het aangekon digde concert wilden bijwonen. Niemand zal zeker den gang naar het Schuttershof hebben belreurd, want wat dit uil 38 man bestaande fanfarekorps ten gehoore brengt is van hoog muzikaal gehalte, waarbij niet vergeten mag syorden, dal men met amateurs tc maken heeft. Zoo is bijv. de directeur, de heer Paul Scliiff- inami, directeur van het hoofdpostkan toor te Bazel. En niet alleen in het en- semblespel, maar ook in de solo's en kwartetten deden deze Zwitsers zich als goede muzikanten kennen. Ook hun zang was zeer le loven en het jodelen werd door enkele hunner verdienstelijk ten ge hoore gebracht, al zal het zeker iu de bergen nog beter klinken. Tusschen de nummers werden de aanwezigen toege sproken en werd lien op het werken van het Leger des Heils gewezen. Ook twee Zwitsers spraken liet publiek toe, daarbij op uitstekende wijze door een der Ne- dcrlandsclie officieren als tolk ter zijde gestaan. Ook zij, die den tuin bezetten, werden in de gelegenheid gesteld een paar liede ren te zingen, o.a. het van de ramp der „Titanic" zoo bekende „Nader mijn God bij U", dat door het muziekkorps bege leid werd. Des avonds werd weder een bijeen komst in den tuin gehouden. De Marklkoopliedcnbond „Een dracht maakl Macht" alhier heeft voor zijn op 28 Augustus te houden Marklfeesl reeds enkele medailles toegezegd gekre gen, o.a. van den burgemeester van Mid delburg en van de vereeniging tol ber vordering van het Vreemdelingenver keer. Het bestuur stelt alles in het werk om het Marktfeest in ieder geval even goed te doen slagen als vorige jaren. Dat de marktkooplieden al meer en meer solidair worden, blijkt ook uit de busjes die men Donderdags aan de kramen kan zien hangen en die bedoelen gelden bij een tc zamelen voor steun aan collega's, die door de T. B. O. zijn aangetast, zeker een prijzenswaardig doel, wal een aanbe veling om de mannen daarbij le steunen zeker rechtvaardigt. Het Middelburgsch Muziekkorps geeft Donderdag a.s. cenc uitvoering op hel Molenwater alhier. Gisterenmiddag omstreeks één uur ontstond brand ten huize van den heer Davidse, wonende aan den Tramsingel te Middelburg, wiens woning dus gele gen is op Koudekerksch grondgebied. Door het aansteken van een lucifer 'te dicht bij hel gordijn, vatte dit vlam en niettegenstaande de heer D. nog pogingen aanwendde het vuur in den aanvang te sluiten, deelden de vlammen zich spoe dig aan de andere gordijnen en ook aan het papieren plafond mede, zoodat de brand een ernstig aanzien kreeg. Door toegeschoten hulp der omwonenden, die mei emmers water en van den heer Graafeiland die met snelbluschap pa raten het vuur begonnen ie bestrijden en kort daarna ook door den op 't Zand gestationneerde brandspuit, was men het vuur spoedig meester. In de voorkamer was echter een groote ruïne aangericht en op de eerste verdieping was nog al wat waterschade toegebracht. Op het ter rein van den brand was ook de burge meester vau Koudefcerke aanwezig, ter wijl ook de Middelburgsche politie was gewaarschuwd die met een miuimax uit- ukte, welke echter niet meer noodig was. De agenten konden echter nuttig werk verrichten bij hel afzetten van het terrein en de regeling van het verkeer, noodzakelijk door het leggen van de slang over den Singel. De heer Daviö&e is tegen brand ver zekerd. Ui t Vlissingen. - Het was zeker 'n sympathiek doel, waarvoor Zaterdag le Vlissingen ge collecteerd werd en op praotische wijze werd dit doel gedemonstreerd. Op 'n door vier paarden gelrokken wagen was een reddingsboot geplaatst, bemand met man nen in oliepakken, die opschriften me devoerden, waaruit bleek, dal de bedoe ling was gelden bijeen le zamelen voor de hulde aan de Reddingsmaatschappij bij haar 100-jarig bestaan. Tal van dames verkochten ï'nlusscben speldjes voor dit doel en voor zoover wij konden nagaan, zulks met succes. Hedennacht is getracht inbraak to, plegen in een kantoor te Vlissingen. lEr is gepoogd enkele deuren te forcee- \ren. Dc politie stelt een onderzoek in. Bij het ophalen van een eleclri- scheu kabel uil dc Jobshaven le Vlis singen, kreeg de werkman II. de R. van de Mij. „De Schelde", doordal de ketting brak, den kabel op het been 'Ernstig gekneusd werd de man naar het St. Joseph ziekenhuis vervoerd. Uit Walcheren. Bij den winkelier W. T. te D o m- burg is Zaterdag c'cn valsche gulden in betaling gegeven, die door de politie in beslag is genomen. Vrijdagochtend hield de raad der gemeente Vrouwepoldcv een open bare vergadering, waarin alle leden te genwoordig waren. Een nieuwe stemming had plaats over het voorstel van B. en W. om de aaai- vangsjaavwedde van den gemeenteveld wachter le bepalen op f 1030 met één tweejaarlijksche verhooging van f 50 over welk voorstel in de vergadering van' Juli j.l. de stemmen staakten. Het voorstel van B. en W. werd thans met 4 van de 7 stemmen aangenomen. De gemeenlerekening over 1923 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op f 53l20.96Vs en uitgaaf op f53009.28. Daarna werd overgegaan tol hoofd- stuksgewijzo behandeling van dc gemeen- tebegrooting voor 2,925, welke met alge- meeue stemmen werd vastgesteld, aan wijzende in ontvang en uitgaaf f 27980.90. De heeren L. Maas en O. Langebeeke zijn aan de beurt van aftreding als zet ters; B. en W. stellen den raad voor de navolgende voordracht in te zenden 1. L. Maas; 2. O. Langebeeke; 3. W. Kesi (eloo, 4. J. G. de Vlieger. M. a. st. alzoo besloten. Vervolgens werd op voorstel van B. en W., nadat dit voorstel nader door den voorzitter was uiteengezet en toe gelicht, m. a. s. besloten op hel erf der gemeen te woningen iu de afdeeling Gapinge welputten le doen plaatsen. U i t Z u i d-B e v e 1 a n d. - In de vergadering van den raad le Waarde op Vrijdag werden de leges voor de afschriften van jachtakten ver-' laagd en gebracht op f6, 13, f2 en f 1. liet percentage voor de plaatselijke in komstenbelasting werd vastgesteld op 2 pet. IIcl kohier voor liet te heffen school geld werd vastgesteld tol een bedrag van f 518. De gemeenterekening over het jaar 1923 werd den raad aangeboden De ont vangsten hebben bedragen f 38687.06; de uilgaven beliepen f31664.87, alzoo een goed slot van f 7022.19. De commissie, aangewezen tot hel nazien van deze re kening, bestaat uil de heeren J. J. Mol. L. van Koeveringe en Mar Weststrate Voor leden van het college van zeilers werden opnieuw aanbevolen dc aftreden de heeren J. Pieper en Mar. Weststrate. terwijl als plaatsvervangers werden ge steld de heeren L. v. Koeveringe en An, Dees. De rekeniug van het Burgerlijk Arm- best uur over 1923 werd goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen f 4915 07, de uil gaven 1' 3069.79, alzoo een goed slot van f 1845.28. De hegrooling van het Burg. Armbestuur over 1924 werd mede goed gekeurd. Zaterdagavond vergaderde de raad der gemeente Nis se. Afwezig met ken nisgeving de heer A. nuijbreglsc. De he grooling van de gezondheidscommissie tc Goes voor 1925 werd goedgekeurd. Op dc voordracht voor zetters in de vacature M. Ossewaarde werd geplaatst 1. M. Os- sewaardc, 2. O. Wattel en in die Johs. Jansen 1. Johs Jansen; 2 M. Jansen. De rekening 1922 van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd in ont vangst f6940.59i/? en in uitgaaf f 35E alzoo een goeds lol van f 3341.79V? De gemeenlerekening 1923 werd naar een commissie van onderzoek verwezen. Dc verordening heffing leges in ver band mei de jachtakten werd gewijzigd en vastgesteld, eveneens de wijziging ver ordening openbare reinheid en bouwpo- litie goedgekeurd. Besloten werd aan Johs. Jansen op dracht te gevfn tol het bouwen van een arrestantenlokaal voor f275. - Zaterdagavond gaf het muziekgezel schap Euterpe" van Hcinkenszand een uitvoering te fflo 1 f a ar t sd ij k. Dal de bevolking dit op prijs stelde, bewees wel hel groot aantal belangstellenden dat zich 'crzamelde voor de opgerichte tent aan den Noorddijk. - Met ingang van 1 Augustus c.k. is benoemd tot sluisknecht te H a n s- weerl, de heer A. van Leeuwen, brug- Icnecht le Schore, en tot brugwachter op Schorebrug, de lieer F. Dronkers, sluisknechl te Hansweert. Uit Noord-Beveland. Vrijdagmiddag kwam een schipper uit Veere, die des morgens in den storm zijn roeiboot had verloren, aan den Oes terput tc 0 o 1 ij n s p 1 a a l om de boot, die daar aangespoeld was, te bergen. Om bij de boot le komen, had hij zijn broek uilgetrokken en dit kleedingsluk aan den dijk gelegd. Toen hij eenigen tijd later terug kwam, was do broek ver dwenen. De schipper wendde zich direct tot de politie en deze slaagde er in het kleedingstuk met portemonnaie en mes te vinden bij L. O. van L. aldaar. Van een en ander is proces-verbaal opge maakt. -P Uit Tholen. In de Vrijdag (e Sclierpcnis- se gehouden gemeenteraadsvergadering werd een verzoek van den gemeente werkman J. de Graaff, om een gratifi catie voor bewezen politiediensten over 1921 aangehouden. De legesverordening werd in dier voege gewijzigd dat voor alle jachtakten 20 pet zal geheven wor den van het verschuldigde recht, bedoeld in de Jachtwet. Het besluit van den raad betreffende uitgifte van gemeentegrond in erfpacht aan G. Tichem werd inge trokken. Op de voordracht voor zetters werden geplaatst de heeren M. Andrics- se, J Kcijzer. J. Keur en D. K. Rijslen- bil. Op een verzoek van de schielverecni- ging om een bijdrage voor 1924, werd afwijzend beschikt. Een verzoek van de mtiziekvcrccniging „Eendracht" om de nieuw gemaakte mu ziektent op de Hooge Markt tc mogen plaatsen, werd met 4 van de 7 stemmen toegestaan. Tegen waren de heeren J. Keijzer en A. Rijstenbil, terwijl D. K. Rijstenbil zich van klemming onthield. Naar aanleiding van een opmerking van Gcd. Staten werd de bouwverorde ning betreffende de bestaande woningen eenigszins gewijzigd. Vaststelling geschiedde van oninbare posten van belastingen en schoolgelden. De rekening der gemeente over 1923, in ontvangst f 73300.341/2 en in uitgaaf f 71653.09, werd verwezen naar een com missie van onderzoek Dc rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1923 werd goedgekeurd in ontvang op f 1278 en in uitgaaf op f 1203.07. De begroeting dier administratie voor 1925 werd goedge keurd op een bedrag van f 1245 in ont vang en uitgaaf met een subsidie uit de gemeentekas van f 1150 Aan den heer P. van Rees werd op diens verzoek eervol ontslag als ambte naar van den Burgerlijken stand ver leend. Mej. P. uil Rotterdam, le Sta ve il is se gelogeerd, had hel ongeluk met de fiets tc vallen, tengevolge waarvan zij een hersenschudding kreeg en bij vreemden moest binnengedragen wor den. Haar toestand is bedenkelijk. Uil Zeeuwse li-Vlaanderen W. D. Uit Sluis meldt men ons nog hel volgende Het vliegtuig, alhoewel door een ka bel vastgehouden, is door den sterken wind Vrijdagmorgen opgenomen ter hoog te van een huis en een vijftigtal meters verder in de richting der wallen ineen- gesmakt en totaal vernietigd. Vrijdagmiddag had de ri iigrijderij plaats in 2 categoriên 1. ringsteken door heeren. 2. ringsteken door dame en lieer in rijtuig Het eerste gedeelte moest herhaalde lijk worden onderbroken door den stort regen. Het tweede gedeelte liep goed van stapel. Om half zeven werd de harmonie van Zuidzande op het stadhuis door de feest commissie ontvangen Daarna had de uitreiking der prijzen voor hel ringrijden plaats door den voor zitter der feestcommissie Om zeven uur op de Markt concert door de harmonie „Veronica" van Zuid zande, om half tien lichlsloet, vergezeld door de harmonie ..Apollo" van Sluis en „Veronica" van Zuidzande. Iedereen nam daaraan deel. Dit nummer is schitterend vcrloopcn. De sloet had een prachtigen aan blik met al die lampions. Ook de electrisehe verlichting van de A.Z.EM. werd weer ontstoken Om 11 uur was de lichtsloct afgeloopen en trokken vele vreemdelingen huis waarts. De Sluizenaars vierden echter onder elkander feesf. Ill'LREBl.IJK RE DRIN GS1IA AT - SCHAPPIJ. Voor het Nationaal Huldeblijk in ver band met hel 100-jarig bestaan van de Noord- en Zuid-Holl maatschappij lot redding van schipbreukelingen, zijn de navolgende gjflen ingekomen bij den pen ningmeester voor Zeeland, Mr G. J. Sprengcr, Oortstraal K 23 Middelburg. G M. M-, Middelburg, flO. J. C. v. d. E Ooslerland, f5; O. F. de O.. Nieuw Namen, f 5. Aan bovenstaand adres worden gaarne giften ingewacht. DE VISSCIIFRSÏUMP. Verzoek om hulp aan 't Nederlandsche Volk. Opnieuw heeft een zware ramp de ar me visschcrsbevolking te Vlissingen en Ie Arnemuiden getroffen, nog ernstiger dan bij do laatste groote ramp in 1903 Tien Vlissingsche en 5 Arnemuidsche visschers zijn verdronken en één visscher werd zwaar gewond, 4 niet verzekerde visschershooton zijn vergaan, verschil lende zeilen zijn geheel vernield, (al van nellen zijn verloren gegaan door het noodweer op IS Juli j.l., ccne voor de visschersgezinncn zelf onherstelbare ma- fericelc schade van ongeveer f 30.000 Maar veel zwaarder is de rouw en de diepe ellende van de nagelaten betrek kingen der verongelukten, bijna allen we duwen en weezen, die onverzorgd achter blijven. De zee heeft geheel onverwachts, na een prachtigen zomerdag nieuwe offers geeischt Tal van gezinnen verkeeren plotseling in bitteren nood Nederland kent het wisselvallige lot van den zeeman en toonde zich steeds weer mild bij nieuwe zeerampen. Helpt ons daarom ook thans het leed der visschcrsbevolking verzachten en zendt ons spoedig Uwe gaven, hetzij aan den Gemeente-Ontvanger tc Vlissingen, hetzij aan het Dag- of weekblad, waarin gij dit verzoek leest. Vlissingen, 19 Juli 1924 Namens hel Hulpcomité Vlissing- sche-Arnemuidschc visschcrsramp 18 Juli 1924. De Burgemeester van Vlissingen. (Wij stellen ons mede gaarne beschik baar voor het ontvangen van giften, die we in ons blad zullen verantwoorden. Redactie Middelb. Courant.) Belangstelling der Koningin Moeder. De Burgemeester van Vlissingen ont ving het volgende telegram Koningin Moeder draagt mij op U be-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1