FEUSILET8& BET PLEEGEEND TH No. 164 Maandag 14 Juli 1824 167' Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en iroor de andere gemeenten p. post 2.50; voor Middelburg en agentschap Viis- jlogen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 ,aent per regel. Ingezonden Mededeelin- ij e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: ■van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij Ës aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. DE CRED1ETCIUSIS IN DUITSCHLAND. Het is wel merkwaardig, dal de nieuwe conferentie over de wijze waarop de Duitsche kip geplukt zal worden, sa menvalt met eeu nieuwe crisisperiode in Duitschland. Wat dr. Max Oxborn daarover mee deelde in zijn Zaterdag door ons ge- publiceerden brief, wordt bevestigd door andere briefschrijvers, die het allen heb ben over den algemeenen geldnood. De vele berichLen, die de laatste maanden brachten over het ongelooflijk aantal failliet-verklaringen, getuigden reeds van hetzelfde verschijnsel. En die bewezen ook, dat het geen komedie is. Er is werkelijk geen geld. Soliede hande laars betalen niet, kunnen niet betalen omdat ze zelf van hun debiteurs geen geld ontvangen. Zelfs goede zaken kun nen liun personeel niet betalen en zoe ken een uitweg door termijnbetalingen. In een brief uit Berlijn aan het Han delsblad lezen we o.a. het volgende „Hoe dringend de credietnood is, ziet men op den eersten blik als men een 'krant opslaat. De dagbladen bevatten iederen dag heele pagina's advertenties, waarin industrieelen, agrariërs, groothan delaren en winkeliers geld ter leen vra gen, en uit de eigenaardige lokmiddeltjes waarmede men den eventueelen geld gever tracht te bewegen over de brug te komen, blijkt wel hoe zeer men om de duiten verlegen zit. Onder normale omstandigheden immers zou men hebben getwijfeld aan de geestvermogens van den man, die voor een bescheiden cre- diet van 10.000 Mark niet alleen een hooge rente en als onderpand brillanlen ter drievoudige waarde van hel gevraag de bedrag, maar bovendien nog „eeu gratis zomerverblijf op1 niijn heerlijk ge legen landgoed" of, zooals het in een andere advertentie heet, „liet vrije ge bruik van mijn Benz-auto voor den duur van het crediet" aanbiedt. Zoo juist is hier de uitverkoop begon nen. De groote winkelstraten hangen vol vlaggen en wimpels, de vitrines zijn schit terend geëtaleerd en vaak feeëriek ver licht, er trekken stoeten van sandwich mannen door de stad en overal flitsen en flonkeren lichtreclames. Men zou kun nen meenen dat het feest is. Maar het is geen feest! Integendeel! In lal van ge vallen is deze uitverkoop een koopmans tragedie. Vele winkeliers verkoopen liuu artikelen vèr beneden den inkoopsprijs omdat zij geld noodig hebben, geld om hun winkelliuur, hun personeel, hun be lastingen, hun leveranciers te betaföh. En gelooft men misschien dal de hoeren en grootgrondbezitters uit pure men- schenliefde hun landbouwproducten en hun vee al sedert maanden tegen prijzen aan de markt brengen, die ten deele ver beneden het vredesniveau en in alle ge val vèr beneden de productiekosten lig gen? Zij moeten verkoopen om geld in handen te krijgen voor zaaigoed, kunsl- me.st, veehoeder, loonen en last nol least! voor de zware belastingen, die op het grondbezit drukken. Dezelfde har de noodzaak dwingt lal van fabrikanten, hun producten h jtoul prix, dus veeal met groot verlies, van de hand te doen." Eu nu komen we weer aan de poli tieke zijde der kwestie, hoe zal men op de deze week in Londen te opencp. conferentie de uitvoering regelen van het rapport-Dawes, dat werd opgesteld toen de hierboven beschreven toestanden in Duitschland nog lang niet het crisis karakter hadden aangenomen, dat ze nu hebben? We herbalen, dal we er geen komedie in kunnen zien om de tegenstanders eeu rad voor de oogen te draaien. We hebben er in de dagen van de ontzettende markdaling, er herhaaldelijk op gewezen, dat dit slechts een inzinking was van papier-geld, en dat ddardoor nog niet geheel de waarde vernietigd werd van goederen, grondstoffen, fa- brielcsproducten, landbouwproducten, enz., die er dan toch ook moesten wezen. Zoodat de Franschen gelijk hadden in hun bewering, dat er méér kapitaal in Duitschland was, dan men door dien steeds dikkeren sneeuwbui van smelten de markbiljellcn kon waarnemen. We geloofden echter wel dal er toen veel goederenkapitaal in Duitschland 'ttrnietigd werd door bederf, en dat er sterk ingeteerd werd op het kapitaalbe zit. Toen is de op vasten koers blijvende goudmark gekomen. En eerst scheen al les mooi. Zoo mooi, dat de Duilschers de buitenlanders verbaasden door hun royale reizen over de grenzen. Maar de waarschuwingen zijn ook toen al gehoord. En het heeft er allen schijn van, of nu na eenigen tijd van doorwerking van den goudmark, eerst goed duidelijk aan hel licht komt,hoe ontzettend het Duit sche "kapitaal (d.w.z. niet slechts geld, maar bovenal het goederenbezit van al lerlei aard) is ingeslonken in de periode van moedwillige mark-vernietiging, en voorts tengevolge van de alles verlam mende Roerbezetting. Iedereen begreep dat dit het gevolg moest zijn, maar naar buiten uil komen die gevolgen nu eerst helder aan liet licht. De nu zich openbarende geldnood be- teekent blijkbaar, dat het kapitaalver. mogen van Duitschland gedaald is be neden het bedrag dat dit land noodig heeft om zijn 'bedrijven gaande te hou den. Want zij uil zich voornamelijk door een algemeene onmacht om aan de ere- Geautoriseerde vertaling naar het Bngelsch, van E. PHELDPS-OPPENHEIM, door Mevrouw v. d. Wi. 34). Ik -antwoordde niet. Mijn oogen wa ren gericht op den wirwar van roode en groene lichten, waar doorheen de trein ■was verdienen. Wat had dat volk met haar gedaan, dat zij ternauwernood in staat was over het perron te loopenP Hoe hadden zij 'het aangelegd, dat zij in hun verzoek had toegestemd en Enge land verliet, zonder een woord of eenig bericht aan een van ons? Het was niet hare keuze geweest, daarvan was ik ze ker. „Kom!" zei de Eeurgères rustig. Ik volgde hem naar het perron, waar het salonrijtuig reeds voorreed. Feurgè- res nam zijn bediende en al zijn bagage mede. Eenige nieuwsgierige kruiers en omstanders zagen ons vertrekken. Nie mand toonde echter een bijzondere be langstelling. Ik leunde in mijn boek en keek naar bulten in de duisternis. Feurgères tegen over mij jzat met half gesloten oogew. Zijn zachte en regelmatige ademhaling deed veronderstellen dat hij sliep. Voor mij was er geen denken aan rust of slaap. Ik deed moeite om mijn gedach ten af te leiden, maar voortdurend kwam mijn groot verdriet weer boven. Onze reis was ongeveer voor drieyier- de gedeelte afgelegd, toen Eeurgères plotseling rechtop ging zitten, zijn tasch openmaakte en een spoorweggids voor den dag haalde. „In een zeker opzicht had de stations chef gelijk", merkte hij op, terwijl hij de blaadjes omsloeg. „Wij zullen met dezen exlratrein parijs niet eerder bereiken, maar wij hebben nu den tijd ons in Do ver te vergewissen, of onze vrienden werkelijk naar Galais zijn gegaan of dal zij van gedachten zijn veranderd en de boot naar Oslende hebben genomen. Ik hoop oprecht, dat die gedachte niet bij hen is opgekomen." „Waarom?" „Zij moeten hun reis ergens afbreken om Isobel met prinses Adelaide te ver wisselen en hun plannen met Isobel uit (e voeren. Als zij dat bijvoorbeeld in Brussel zouden doen, zijn wij in het na deel. Als zij echter in Parijs blijven, zou den wij in geneel andere omstandigheden zijn. Het hoofd der politie is mijn vriend. Ik ben daar bekend en word daar even goed geholpen als de aartshertogin. Wij zullen hopen, dat het Parijs is. Als dat 'zoo is, zullen wij aankomen laat eens diclbehoefte van die bedrijven te vol doen. Zoodal men de Londensche conferen tie zou willen raden om allereerst er voor t© zorgen, dat er aan Duitschland weer een zakelijk crediet worde ver leend, de oude kwestie. Alleen zullen de anderen er dan tegen moeten waken dal zoo n crediet dade lijk weer als oorlogschatting' naar Frank rijk overgeheveld wordt! BINNENLAND. V BEGRAFENIS GENERAAL VAN IIEUT5Z. De Nederlandsche Gezant te Bern, mr. Doude van Troostwijk, heefl de opdracht ontvangen zich naar (Montreux te begeven ten einde de Nederlandsche regeering te vertegenwoordigen bij de ter aarde be stelling van den oud-Gouverneur-Gene raal Van Heutsz. Naar het Ilaagsche Correspondentie bureau verneemt, zal de Nederlandsche gezant te Bern bij de begrafenis van den oud-gouverneur-generaal Van Heulsz niet alleen de ï'egeering vertegenwoordigen, maar heeft mr. Doude van Troostwijk tevens telegrafisch opdracht gekregen, de koningin bij die plechtigheid vertegen woordigen. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. - Zaterdag brachten wij een bezoek aan den „Lange Jan" en waren daar door in de gelegenheid de oorzaak waar te nemen, waarom wij zoolang verstoken zijn geweest van ons - klokkenspel en waarom de laatste dagen bijou onop houdelijk het getik van klokken Werd ge hoord, wat zoo eentonig is vergeleken hij het spelen der klok op de gewone lijden. Wij hebben dan waargenomen welk een groote herstellingen er aan ons klok kenspel hebben plaats gehad. Alle dra den, loopende naar de klokjes en alle stangen loopende naar do groolere klok ken zijn vernieuwd of hersteld. Het is te begrijpen, dal dit veel tijd vorderde en jook dat iedere klok moest worden be proefd om te zien of de verbindingen goed zijn aangebracht. Dit herstel-werk is nu afgeloopen, de daarmede belaste loren'uurwerkmakers zijn vertrokken en zal men nu binnenkort wel met 't gewone werk voor 'het versieken der muziek kunnen aangevangen. Moge spoedig de melodieuse klank van ons klokkenspel weer over onze stad weerklinken. - Gisterenmiddag had op den hoek van de Varkensmarkl en de Hoogstraat eene botsing plaats tusschen twee auto bussen, niettegenstaande beide bestuur ders signalen gaven en rechts van den weg hielden. Beide bussen werden be schadigd, doch de inzittenden kwamen allo met den schrik vrij. Een der bussen was verzekerd doch die welke het meest beschadigd was, niet. Vrijdag a.s. geeft hel Middelburgseh Muziekkorps weder een uitvoering op het Molenwater ter wijl Zondag a.s. de tweede Zondagochtend uitvoering plaats heeft. Ui t Vlissingen. De lieer W. L. Huson te Vlis singen heeft eervol ^ontslag aange zien, zes uren later,- maar als zij niet onmiddellijk verder reizen, zullen wij nog tenminste vijf uren met hen in Pa rijs zijn, voor zij hun reis kunnen ver volgen. Indien zij voorzichtig zijn, gaan zij via Brussel en door hun eigen land naar Illghera". Eenigen tijd later hielden wij stil op eeu tusschcnstation. Feurgères liet het raampje zakken en vroeg iets aan den stationschef. a „Wij gaan door naar de aanlegplaats van de boot", zeide hij. „Hel is bijna zeker, dat onze vrienden de boot naar Galais hebben genomen. Wij moeten vier uren wachten en hebben dus gelegen heid om onze hullen te bespreken en kunnen misschien gaan slapen." Aangekomen aan de aanlegplaats, wer den onze vermoedens bevestigd. In zee zagen wij nog flauw het deklicht van de stoomboot. „Dat is dc „Maria Louise", mijnheer", vertelde mij eën zeeman. „Zij vertrok vijf en twintig minuten geleden. Het ge zelschap, waarnaar u vroeg, ging mede. Het jonge meisje moest bijna gedragen worden. Het is de nieuwe turbine-boot, die over een half uur te Calais zal zijn." Monsieur Feurgères besprak hutten en zijn bediende gaf mij de noodige reisbe- noodigdheden uit den voorraad van zijn meester. Na in de salon iets gegeten te hebben, gingen wij op dek om de pas- vraagd als onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand tegen 1 Augustus In zijn plaats wordt door B. en W. aan bevolen de heer M. Geelhoed. Gisteren (werd te Vlissingen brand ontdekt in eeu brievenbus Enkele brieven zijn verbrand. De politie stelt een onderzoek in. Te Vlissingen ontstond gisteren in een op hel Bellamypark slaande auto bus oneenigheid onder de passagiers, waarbij een hunner vrij hevige klappen opliep. Uit Walcheren. - In de jongste algem. vergadering der muziekvëreeniging Arne's Genoegen te Arnemuiden werd na een uiteen zetting van den heer Kloeke uit Middel burg, besloten deel le nemen aan de pro vinciale huldebetooging le Middelburg in Augustus a.s. Besloten werd voorts aan de ingezete nen een circulaire le doen bezorgen ten einde gelden in te zamelen voor nieuwe instrumenten. De burgemeester, eere- voorzit Ier opende de lijst voor een zeer aanzienlijk bedrag. Ten einde aan deze circulair© kracht bij te zetten hoopt do vereen (ging bij gunstig weer a.s. Zaterdag een concert te geven op do door haar eigen leden gemaakte muziektent, des 's avonds te 8 uur op het marktplein. Uit Zuid-Beveland. Zaterdagmorgen reed een auto te 's - II e e r H endri k s ki ndcren waar in 6 personen gezeten waren, tegen een boom en viel om. De inzittenden bekwa men geen letsel. De ,auto werd nog al be schadigd. De oorzaak van, dit ongeval was dat de stuurinrichting onklaar raak te. (De. Z.) Met ingang van 1 Aug. wordl de heer L. J. de Hullu, kommies le klasse bij de invoerrechten en accijnzen te Hans weert, overgeplaatst naar Ber gen op1 Zoom, en de heer L. Wqsldijk, kommies bij de invoerrechten en ac cijnzen te Sas van Gent, naar Hansweerl Utt Zeeuwseh-Vlaauderen O. D. De gemeenteraad van Terneu- zen besloot Zaterdag tol aansluiting aan de Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. IIET OPENLUCHTSPEL TE MIDDEL BURG OP 6 EN' 7 AUGUSTUS. Voor de hoofdpersonen, welke voor komen bij het ter gelegenheid van liet bezoek der Koninklijke familie aan Zee land to Middelburg op te voeren Open luchtspel, tevens bedoeld als herinnering aan Middel burg's ove rgaug aan den Prins in 1571, zijn zooveel mogelijk de his torische figuren gekozep. Wij laten de hoofdpersonen hier volgen, tevens ver meldende door wien zij zullen worden vertolkt. Prins Willem van Oranje voorgesteld door jhr. II. A. vau Doorn; Willem van Blois Treslong bevelhebber door F. II. Umgrove; Hieronymus Tscraerls, bevel hebber door B, A. Hesselink; Helling, overste door S. C. Smit; Poyet, overste tevens eerste bode van den Prins door M. Polakvier hoplieden n 1. Heer van Neuville door J .1 Boutens; Bernard door P. A Geldof; Muunik, door mr. P. C. Adriaanse; Elov door J. Dronlters; twee hoplieden der Geuzen n.l Joost de Moor door C. de Jager en Bartel Enles door L. de Zeeuw. Verder Karei de Boisot, aanvoerder der Vlissingers door G. Kranendonk; dr Jartius, aanvoerder der Verenaars door J. J Standaert en Arend van Dorp. aanvoerder der Zie- rikzeënaars door J. P. van Rigteren. De twee bode vau den Prins wordl voor gesteld door dr. C. F. Kocb. De Spaansche bevelhebber, Christof- fel de Mondragon wordt voorgesteld door W. Barends; Jonker Jacques de Valladolid door J. Riemens; Lucas Roe- loffs van Megeu door F. NieuwenUuijse; Don Diego Careno Maldonado door A. Klaver; Scipio Ilampi, krijgsbouwmeester door H. A Enkelaar, drie Waalsche ka pitein n.l. Du Hen door C. J. Zweedijk; Gil les de Vilain door A. W. StrubbeAntoiue de Grenet door J. C Merk; Osario de Ul- la, bevelhebber der musketiers door jhr. II. Boogaert: Heer van Ligues, bevel hebber der hellebaardiers door G. W. GraafhuijsHeer van Alennes door F. P. de Meijer en kapitein Trenchant door J. A M, Lam hermant. Wal betreft de vroedschap van Middel burg deze is als volgt samengesteld Jan Turk, baljuw door mr. H Schouten; Adriaan Jacob Joosz., burgemeester door M. A v. d. Leijc. de schepenen: Floris Cornelisz van Grijpskerke door J. A. Ta- venier; Willem Pietersz. in Rosenburch door M, J van Beveren; Simon Jacobsz. in Galiciën door L. Boucherie; Simon Ja cobus Magnus door J dc Bel; Pieler Jansz. van der Iloghe door H. J. Hendrik- se; de pensionarissen mr. Jacob Zaga rus door A. van de Kop; mr Hendrik Zonnius door E. Berdenis van Berlekom secretaris mr. Laurens Mock door II. Pietersen verder de overige léden van efe vroedschap Quiriju, Antheunisz uiten Wijngaerde door F. C. J. Klein; Geleijn Pietersz, door II II. Somer; Jan Adriaansz Goudsmit door V van der Wcrff; Simon Simonsz Cost door J W. F. van Dijk; Jacob Willemsz. Schooneboom door C. A. Hollhuijzen; Bouwen Cornelisz. door J. P. Metsger; mr Jacob Sebastiaansz. door J. G. Damman; Pouwels Jansz. door A. Dekker- Simon Cornelis van Grijpskerke door J. Vader en Laurens Laurensz door K. van Boeijen sagiers gade Le slaan, die uil den juist aangekomen trein kwamen. Op een zeker oogenblik pakte ik Feurgères bij den arm. „Prinses Adelaide!" riep ik uit. „Kijk!" Zij was zeer eenvoudig gekleed en droeg een dichte voile, die zij juist had opgeslagen. Zij stond een paar passen van ons af le pralen met haar kamenier, die haar eenige reisgezelschap scheen le zijn. „Yraag eens naar mijn hut, Mason. zeide zij. „He ga dadelijk na hel vertrek van de bool naar beneden, want ik ben op deze ellendige booten altijd zeeziek." Feurgères keek mij even aan. „Isobel's gelaatstrekken, maar niet haar slem. U ziet wij zijn op den goeden tweg. Die jonge dame moet ons niet zien." Om uit den weg le blijven van prinses Adelaide was dus gemakkelijk genoeg, als zij ten minste haar woord hield en in haar hut bleef. Ik zag haar een'hut binnengaan en dc deur sluiten. Daarna trok ik een ulster van Feurgères aan en ging op het dek. Het was een prachtige nacht. Ik stak een pijp op en leunde over de verschansing. Ik stond daar. nauwelijks een paar minuten, toen ik een lichte voetslap hoorde naderen. Een meisje sprak mij aan. „Kunt u mij ook zeggen, welke lich ten dat zijn?" Ik wist dadelijk wie het was. Het was ra gx Geen pijn, geen jeuk, geen bulten als td gi) direct Akker s Kloosterbalsem jn er op doet. Wrijf wat op Uw huid, e2? '<os ia flB dan laten de insecten U met rust. (Ing. Med.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. - De leerlingen van de zangschool van „Tol Oefening en Uitspanning" al ii i e r hebixcn Zaterdagavond in de Con certzaal doen hooren wat zij geleerd heb ben. Als T niet zoo warm was geweest, zouden wellicht nog meer ouders en kennissen zijn opgekomen. Maar ook nu was de zaal goed bezet. Zooals ieder jaar maar dan natuur lijk telkens met andere „artisten" - heb ben de vier klassen achtereenvolgens door kooroefeningen, solozang, duelten cn koorzang, getoond wat zij kunnen. En dat is veel! Vooral de twee-stemmige koren van de derde klasseen de drie stemmige koren van de vierde klasse klonken fraai. En (en slotte voerden de derde en •ierde klasse gezamenlijk de Kerstcan- lale van Cath. van Rennes uit. Bijna onnoodig te zeggen dal de jeug dige zangers en zangeressen, zoodra ze weer in de zaal zaten als publick, tel- een onaangename geschiedenis. Ik ant woordde norsch, zonder mijn hoofd óm te draaien. „Folkestone". Ik had gedacht, dat zij daarna heen zou gaan. Dat deed zij echter niet. Zij kwam nader en ging naast mij staan. ,,U is mijnheer Arnold Greatson, niet waai*?" Mijn hart klopte en ik vervloekte mijn dwaasheid om uit mijn hul te komen. Daar ik nu echter ontdekt was, bleef er niets over, dan mij er zoo goed mo gelijk doorheen te slaan. „Ja, ik ben Arnold Greatson en u is prinses Adelaide van „Stil, als het u belieft! Ik zie, dat u mij kent, Om de een of andere ge heimzinnige. reden reis ik alleen en on der een anderen naam, heigeen mij heelemaal niet bevalt. U houdt veel van mijn nicht Isobel, nietwaar, mijnheer Greatson?" Ik trachtte haar in het gezicht te zien, maar het was gedeeltelijk van mij afgewend. „Ja", gaf ik toe. ..Weet u, zij was (gedurende eenigen tijd onder onze hoe de en wij hielden allen veel van haar." „Maar u u in het bijzonder, meen ik", ging zij verder. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1