- JSo. 161 Donderdag 10 Juli 1924 167' Jaargang Abonnementsprijs per kwar- iaal: op de buitenwegen om Middelburg, en »?oor de andere gemeenten p. post 12.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- singen i 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Adverlentién worden berekend oer regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: /7an 17 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij Ja aangegeven dat zij in deze rubriek aioeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan pns Bureau bezorgd zijn. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag. Het wetsontwerp lot uitbreiding van de strafbaarstelling van „uitlokking" heeft in de Eerste Kamer nog eenige bespreking gehad. De heer M e n d c 1 s heeft er uitvoerig legen gepleit op juridische gronden. In het bijzonder de strafbaarstelling van de mislukte uitlokking achtte hij gevaarlijk, en daarin werd hij gesteund door den heer Rink, die dp ar ook overwegend .bezwaar tegen bleek te hebben, al deelde hij niet alle argumenten van den heer Mendel s. De Minister vanJustitie noem de als voorbeeld van een nu niet straf bare handeling de daad van een reeder die den schipper tracht over te halen om zijn scheepje te doen zinken voor de assurantie, en die dan na weigering van den schipper, dezen ontslaat. By de stemming werd het wetsontwerp aangenomen met 20—8 st., rechts tegen links. Daarna werden een aantal andere wetsontwerpen zonder discussie en stem ming aangenomen. geen rivier meer is, maar wel een 'zee arm en bloot staat aan de meest onver wachte wijzigingen. Tegen verzanding hebben wij gebaggerd, maar zal in de toekomst, nu de afmetingen der schepen nog steeds toenemen, baggeren alleen volstaan'? Wil men schepen met meer dan dertig voet diepgang in de gelegen heid stellen de Schelde op te varen, dan moet er iets anders op worden gevon den. In Nederland, waar Rijn en Maas te zarnen vloeien, voor Amsterdam-*«n in den Waterweg heeft men groote wer ken uitgevoerd en door middel van be langrijke indijkingen het vaarwater een groolere diepte verzekerd. Het voorbeeld op de Nederlaudsche stroomen verdient navolging. Minister Ruzette verklaarde verder, dat hierbij een moeilijkheid van inter nationalen aard opduikt, daar de nood zakelijkste Averkeii van indijking op Ne- jderlanascli grondgebied zouden moeten worden uitgevoerd en België zonder voor afgaand accoord, en zonder toestemming van Nederland niet het minste initiatief aan den dag kan leggen. Hoewel alle geulen op Nederlandsch gebied door de bewegingen van den stroom worden bedreigd, is op hej» oogenblik de toestand ecliter zoo be vredigend mogelijk. De diepte bij Valke- nisse en Balh is lhans 8 M., doch wan neer met baggeren wordt opgehouden vermindert deze dadelijk tot 7M., wat echter naar de meening van den Minis ter evenals vroeger voldoende is om den doorgang van de grootste schepen te verzekeren. BINNENLAND. NEDERLAND EN BELGIË EN DE WESTER-SCIIELDE, De Brusselsche correspondent van de N. R. Crt. meldt Een medewerker van de Indépendance Beige heeft een onderhoud gehad met baron Ruzette, den minister van open bare werken, dat hoofdzakelijk liep over den toestand van de Wester-Schelde en 'den toegang tot de Antwerpsclie haven, pe Minister zeide, dat het Scheldepro- bleem zeer ingewikkeld is. Men vergeet te dikwijls, dat het voornaamste deel van de Schelde zich op Nederlandsch grondgebied bevindt, waar zij feitelijk FEUIIÜT88, INVLOED VAN BELASTINGWET GEVING OP I>E INDUSTRIE. De Nijverheidsraad heeft eenigeu lijd geleden het besluit genomen, de werking van de belastingwetten ten aanzien van do Nederlaudsche Industrie onder het oog te zien. Het resultaat van dien ar beid heeft hij thans den Minister van Fi nanciën aangeboden in een. rapport, het welk in brochurevorm in druk is ver schenen. Wat de conclusies betreft, ontleenen we aan dit rapport hel volgende De Baad meent in het bijzonder ten aanzien van die groepen der ingezete nen, welke in de eerste plaats geroepen zijn lot kapitaalvorming, te hebben aan getoond, hoe het samenstel der belas tingen de welvaart van het Nederland- sche volk noodzakelijk belemmert. Naast op zichzelf reeds aanmerkelijke verhoogingen van de tarieven der in komstenbelastingen, hebben in liet bij zonder lot den hoogst bedenkelijken be lastingdruk bijgedragen dc heffingen wel ke met hel oog op het Leeningfond|5 worden geheven. Volgens hetgeen in de betreffende wetsbepalingen is vastgelegd, zullen deze heffingen voor het laatst over het belastingjaar 1933-'34 worden opge legd. Hel slaat voor den Baad niet vast, dat zij geen tien jaren in ongewijzigden vorm kunnen worden voortgezet, zonder schade te doen aan de wei vaart van liet land. Ten opzichte van de vraag, in ^hoeverre nog kapitaal ter beschikking van de nij verheid gesteld zal worden, meent de Nijverheidsraad, dat zoo al de mogelijk heid lot eenige besparing zou bestaan, de prikkel tot besparing in hoogst bedenke lijke male is verminderd. De sterke pro gressie bij inkomsten- en vermogenshef fingen heeft ten gevolge, dal het netto- rendement tol zoodanig laag peil is ge- Geautoriseerde vertaling naar het (fcgelsch, van E. PHILIPS-OPPENHEIM, door Mevrouw v. d. W. o 32.) „Ik heb alles gezegd, wat ik te zeggen had," antwoordde monsieur Feurgères. „Alleen nog dit lot u, mijnheer Grealson; u kunt er nu niet langer eenig bezwaar tegen hebben om het geld te gebruiken, dat op IsobeI's naam bij de Londen en .Westminster Biank staat. U zult bemer ken, dat liet bedrag, waarover zij jaar lijks kan beschikkken, is verhoogd. Isobel zal vrij goed bezorgd zijn, want ik zal haar alles nalaten, wat ik bezit, met uit zondering van een legaat." Zonder verder iets te zeggen ging hij heen. Hij had zoo duidelijk zijn wensch te kennen gegeven om te vertrekkMn, dat geen van ons allen hem terughield. Daarna keken wij elkaar aan. „Morgen", zeide Mabaiie, „moet je al les aan Isobel vertellen." „Waarom vanavond nietP" vroeg Ar thur. „Waarom vanavond niet?" vroeg Iso beI's lieve slem. „Als er tenminste nog iels te vertellen overblijft." Wij waren alien als door den bliksem braclil, dat bespaarde gelden in slede van in nieuwe ondernemingen met het vaak daaraan verbonden risico te wor den belegd, voor minder productieve doeleinden worden aangewend Daarnevens is de Baad lot de overtui ging gekomen, dat de aard en de wijze van toepassing van verschillende hier voor behandelde belastingen, afgezien nog van hun hoog bedrag zelve, in het bijzonder een nadeeligen invloed oefenen op uit ondernemingen getrokken winsten of verkregen verdiensten. Tol schade van de algemeene welvaart wordt dientenge volge de beschikbaarstelling van kapitaal en werkkracht voor de industrie belem merd. In het rapport wordt ten opzichte der verschillende belastingen aangewezen op welke punten zij te zwaar drukken, of onbillijk werken. SOCIALISTEN EN ACTUALISTEN. Gisterenavond hield de federatie Den Haag van de S. D. A. P. een openbare protest-vergadering in „Alliambra", waar als spreker optrad de heer J. E. W. Duys, lid der 2de Kamer met het onder werp De moord op Matteotti en het fas cisme. Bij het debat ontstond, naar het „Hbl." meldt, eensklaps een groot tumult, toen bleek dal de heer Schilthuyzen, een be kend Haagsch actualist, vroeger voorzit ter van het W. A. O., in de zaal aanwezig was. Toen hij protesteerde tegen het gespi-okene door den heer Duys, voegde deze hem toe „Wij zijn fatsoenlijker dan jij, anders kwam je hier niet levend andaan." Op dit gezegde begon de toch al rumoerige zaal steeds meer en meer op te dringen; de heer Duys voegde den debater op diens protest nog toe „Waar om protesteer je niet tegen de schandda den van mannen als Yerviers" en een stem uit de zaal „dat lean hij niet; daar moet hij van eten." Toen in de vergadering bekend werd dal buiten nog een aantal fascisten stond te wachten, klonk een schel gefluit door de zaal, De menschen namen een drei gende houding aan. Het scheen op eèn conflict uit te loopen. Do heer Schilthuy- zen wist echter gelukkig nog op hel juiste oogenblik op het tooneel te sprin gen, waar hij door de heeren Duys en Drees tegen hun opgewonden partijge len werd beschermd Daar het inmiddels over twaalven was geworden, werd het licht uitgedraaid en moest de zaal ontruimd worden. De heer Schillhuyzen werd onder politiegeleide langs een anderen uilgang naar huis ge bracht; terwijl in de Boekhor^tslraat het publiek op hem stond te wachten. De po litie, die voldoende maatregelen geno men had, behoefde verder bijna niet op te treden. LINKS COMMUNISME. Er is een nieuw orgaan verschenen, „De Kommunist" dat de spreekhuis blijkt van de oppositie-groepen in de commu nistische Partij van Wijnïcoop-Rave- steijn c. s. Ook Ilenriette Roland-llolst blijkt tot de medewerkers van het blad te be- hooren. getroffen toen zij binnenkwam van ach ter het scherm voor de deur van haai* kamer. Een blik op haar gezicht bewees ons, dat zij alles had gehoord. Zij Oiad be traande oogen. „Ik hoorde mijn naam noemen", zeide zij, „De deur stond open en daarom kon ik gemakkelijk binnenkomen. En ik ben er blij om, dat ik hel deed. Ik had hel recht om alles te welen, wat ik hoorde. Hoe meer ik over alles nadenk, hoe minder begrijpelijk mij alles is." „Heb je alles gehoord, Isobel?" riep Arthur uil. „Alles!" Ik dank jullie allen, voor het- geen jullie voor mij deed. Morgen zal ik waarschijnlijk beter over alles kun nen oordeelen." „Juist, Isobel," zeide Allan. „Je moet over belangrijke dingen een beslissing nemen en daarom moet je eerst rustig over alles nadenken. Neem dus. geen haastige besluiten." Arthur ging naar haar toe. „Wil je mij een hand geven, Isobel?" Zij deed het werktuigelijk. Rij bracht haar hand aan zijn lippen. Daarmede gaf hij te kennen, wat er in hem omging. Ik sloeg haar aandachtig gade en dat deed ook Allan. Maar op haai* gezicht was niets te lezen. Zij gaf ons een hand en ging heen. Arthur nam zijn hoed. Hij was zenuw achtig en niet op zijn gemak. „Morgenochtend kom ik vroeg hier," zeide hij. „Ik hoop, dat jullie mij zult toeslaan om Isobel te zien „Natuurlijk", antwoordde ik. „Zooals de zaken nu staan, behoef je niet weg te gaan, tenzij je dat wensclit. Je kamer is nog leeg. Onze overeenkomst is 'ten einde. Blijf, als je wilt." Hij aarzelde een oogenblik en wierp zijn hoed weer op de tafel. Hij viel in een stoel neer en bedekte zijn gezicht met zijn handen. „Hc ben onhebbelijk geweest, dat weet ik!" snikte hij. „Ik kan het niet helpen. Isobel is alles voor mij. Jullie kunt dat niet begrijpen, hoeveel ik van haar houd." Ik legde mijn hand op zijn schouder en trachtte een bemoedigenden loon aan te slaan. „Schep moed. Arthur! Je kansen zijn nog niet verkeken. Maak je nog geen zorgen." Arthur schudde moedeloos het hoofd. ,.Ik geloof," zeide hij, „dat zij naai* Waldenbnrg zal gaan." Deel UT. HOOFDSTUK I. Arthur stormde bleek en met holle oogen binnen, als een toonbeeld van wanhoop. „Heb je iets gehoord?" „Niels!" „Iets van Feurgères?" „Nog niet!" „Zeg mij nog eens, waarheen heb je Uit Stad en Provincie. - Het Frov. Comité Zeeland van de Nat. Commissie lol Herdenking der Mo bilisatie 1911, heeft zich tot de burge meesters in de provincie Zeeland gewend met het verzoek hun medewerking te •leenen ter vorming van plaatselijke comilé's, en op in elk geval op SI Juli een collecte te doen houden voor hel be kende liefdadig doel. Medegedeeld wordt dat aan de ver schillende kerkgenootschappen is ver zocht in de godsdienstoefening, vooraf gaand aan 31 Juli a s. hel gebeuren van 10 jaar geleden van den kansel te her denken. Uit Middelburg. - Gisterenavond is het voor de ver pleegden uit hel Oude Mannen- en Vrou wenhuis alhier weer een avond van bijzonder genot geweest. Het muziekge zelschap van den Houthandel Walcheren heeft de oudjes gedurende een paar uur vergast op goede muziek, terwijl voor een versnapering voor allen was zorg ge dragen. - Het bestuur van de afd. Middel burg van den Nieuwen Ned. Bond; van Koffiehuishouders en Slijters, heeft zich met een verzoekschrift (waarbij me morie van toelichting) tot B. en W van Middelburg gewend om gedaan te krij gen, dat Woensdag en Donderdag van dc feestweek in Augustus ter eere van de komst van H. M de Koningin, en Donderdag en Zaterdag van de kennis- week, het sluitingsuur der café's zou gesteld worden op 2 uur na midder nacht. Op hun verzoek is door B. en W. afwijzend beschikt. Gisteren in algemeene vergadering bij een, werd besloten, het hierbij niet te laten en nogmaals hetzelfde verzoek in jte dienen bij den raad der gemeente. - Gisterenavond kwamen de personee- Jen van de coöperatieve bakkerijen „De Broederband" en „Vooruit'" alhier bij een, om hunne houding Ie bepalen ten opzichte der ingevoerde loonsverlaging De Bondssecretaris Goudsmit was aan wezig en gaf een overzicht van de cor respondentie die in de laatste dagen met de coöperaliebestureu is gevoerd Na zeer uitvoerige discussie werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen „De vergadering, enz., gehoord het rapport van den Bondssecretaris omtrent hol standpunt van hel Bondsbestuur, be treurt hel, dal door dc coöperaliebe stureu ondanks het protest van den vak bond. de loonsverlaging hebben inge voerd, spreekt als hare meening uit, dal de coöpcratiebesiuren hoog spel hebben ge speeld, daar deze 5 procent loonsverla ging absoluut niet van invloed zal zijn op de uilkomslen van het bedrijf; „verklaart, zich bij dit voldongen feit. onder protest neer te leggen, doch onder geen beding in verdere verlaging te be willigen en dringt er bij het Bondsbe stuur op aan de nu vastgestelde looneu oor ten minste gedurende een jaar con tractueel vast te leggen." - Gisteren heeft door hel verkeerd en op verboden weg rijden van een wielrijder, op het Molenwater alhier een aanrijding plaats gehad lusschei} dezen en een wielrijdsler, wier rijwiel deerlijk gehavend werd. getelegrafeerd „En geen antwoord?" „Tot nog noe niet." „Laat mij dat briefje nog eens zien, dat 'je gevonden hebt." Ik streek het uit op de tafel. Wij had den het al eenige koeren gelezen „Er is nog iets anders, dat ik je moet mededeelen, voor ik Engeland verlaat. Kom dadelijk bij mij. Brengster dezes zal je begeleiden. Kom alleen." Henri Feurgères. ,,P. S. Je zult in een uur terug zijn. Zeg niemand iels. Het is mogelijk, dat ik jo vraag om geheim te houden, wal ik te zeggen heb." „Dit briefje," merkte ik op, „werd om kwart voor achten door juffrouw Burdclt aan Isobel gegeven. Het werd gebracht, zeide zij, door een fatsoenlijke vrouw van middelbaren leeftijd. Dat hoorden wij een uur later. Om elf uur gingen wij op zoek naar monsieur Feurgères, Om drie uur ontdekte Allan, dat hij tegen tien uur het Savoyhotel had verlaten op reis naar St. Petersburg. Sindsdien zon den wij zes telegrammen; het is zeer twijfelachtig of hij er een van zal ont vangen." „Wij kunnen elk oogenblik een ant woord van monsieur Feurgères krijgen", zeide Allan, „maar nieuws omtrent Iso bel zullen wij niet hooren. Dat briefje was valsch. Arnold „Daarvoor ben ik ook bang, gaf ik toe. Uit Vlissingen. Burg. en Welh. van Vlissingen .lellen den raad voor goedkeuring le ver- leenen aan ceu gewijzigd tarief voor het Gasthuis, waarbij o.a. verschil is ge- lakl tusschen chirurgisch- en genees-, kundig behandeld wordende patiënten, terwijl eveneens de mogelijkheid is ge opend om enkele „Klassekamers" in te richten. Een der voornaamste wijzigingen van hel tarief is de aan het bestuur van het gasthuis le verleenen bevoegdheid om voorlaan onvermogende patiënten in liet ziekenhuis op te nemen, zoo noodig zonder betaling, of tegen betaling van minder dan f 1 per dag. Regenten hebben geineend hierdoor tegemoet te komen aan de bezwaren van hen. voor wie een gang naar het Burgerlijk Armbestuur uiterst moeilijk valt. Iu hoeverre de inkomsten van het Gasthuis door dezen maatregel zouden Tininderen, is vooralsnog niet te over zien. Mocht echter dientengevolge min der worden ontvangen, dan zou zulks ten goede komen aan hel Burgerlijk Armbestuur en dus voor de gemeente geen practisch verschil van beleekenis opleveren. Voorts is door de Regenten na een conferentie met hel bestuur van hel Al gemeen Afdcelingsziekeufonds „Walche ren" de vraag overwogen, of voor de zaalpatiënteu, die voor eigen rekening zijn opgenomen, naast de geneeskundige, en heelkundige hulp, ook de specialisti sche hulp in den verpleegprijs zou kun nen worden begrepen. Verschillende specialisten, die reeds meermalen aan patiënten in het Gasthuis hulp hebben verleend, hebben zich be reid verklaard zaalpatiënten tegen een verminderd tarief te behandelen en in het bijzonder die patiënten, welke lid zijn en dat is de groote meerderheid vatt het ziekenfonds „Walcheren" in dien n.l. werd vastgesteld, dat deze dien sten vanwege het Gasthuis werden geho noreerd. Een voorloopige regeling is met •erschillcnde specialisten getroffen Voor de verpleging voor kosten van hel bur geerlijk armbestuur wordt f 2.50 per dag berekend Opgemerkt wordt nog. dat van de gelegenheid voor vrije artsenkeuze, nimmer gebruik is gemaald; dit heeft niet plaats, omdat naar het oordeel van de medici zulks lot groote moeilijkhe den aanleiding zou geven Ter vaststelling worden verschillende ■ekeuingen overgelegd en wel ten eer ste die van het havenbedrijf, met een goed slot van f 3.657.31 waardoor het reservefonds stijgt tot f 37 022 95, die van hel badbedrijf mot een door de gemeente bij te passen tekort van f433 02: die van hel woningbedrijf mei een goed slot van f337«LGlVs on die van de groenten- en fruitveiling met oen nadcolig saldo van f 2720,351/;> welk tekort door de gemeente moet worden bijgepast. U i t Z u i d-B eveland. De gemeenteraad van Krabben- d ij k e heeft Dinsdagavond besloten, dat voortaan de gemeente ook bij de boe renleenbank zat zijn aangesloten en alle kasgeld boven de f 2000 daar zal wor den gestort. De rekening van hel Burgerlijk arm bestuur over 1923 werd goedgekeurd en nagezien met in ontvangst f 802.631/s en uitgaaf f 737.50. Besloten werd den 360 M. langen dijk tusschen den Slroodorppolder en Maire .van den heer Moutekamer tegen f 50 'sjaars in erfpacht le nemen. Tot onderwijzeres voor Oostdijk werd „Feurgères is een man van zijn woord. Hij zou het nooit aan Isobel gczondlen hebben." „Dan is zij voor ons verloren," mom pelde Arthur. Ik nam mijn hoed en jas. „Nog niet." zeide ik. „Ik ga eens hoo ren, wat lady Delaliaye daarover te ver tellen heeft. Het kan in ieder geval geen kwaad." „Zal ik meegaan?" vroeg Arthur. „Ik wou liever alleen gaan," ant woordde ik. De huisknecht, die mij van aanzien kende, was zeer beleefd maar in twijfel. „Mevrouw heeft den gehcelen namid dag ontvangen," zeide hij, „en ik geloof, dat mevrouw nu naar haar kamers is gegaan. Mevrouw dineert vanavond vroeg vanwege de opera. Ik zal mevrouw laten waar wouwen pis n da( we *^F:t, mijn heer." Ilc wandelde gedurende eenlgen lijd iil de vestibule heen en weer. Toen ver scheen de kamenier en vroeg mij om mee te gaan. „Mevrouw zal u boven ontvangen, wilt u mij volgen, mijnheer?" Zij ging mij voor naar het boudoir van lady Delaliaye. Deze lag gekleed in een blauwe japon op een divan (Wordt

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1