I REURSNOTEFRING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 8 Juli. (Slotkoers). 6 pCt. Nederland 1923 98 drie zes tiende; 6 pCt. Ned. 1922 99%; 5 pCt. Nederl. 1918 881/4; 41/2 pCt. Nederland 1917 83%. 2y> pCt. Nederl W. Schuld 53%; 3 pCt. do. Oblig. 65i/3, 3 pCi do Certif. 65%. Cert. Ned. Hand. Mij. 12iy»; Aand. Ne derl. Ind. Handelsb. 126-127; Aand. Koloniale Bank 1591/g—161, Kon Petrol Aand. 348—351; Qecons. Holl. 157—162; Cult. Mij. Vorstenlanden 1571581/2 Handelsv. Amsterdam 456457; Java- sche Cultuur 342; Aand. Deli Maatsch. 350—353; Amsterd. Rubber 128% Ned. Amerik. Vaart 67; Ned Scheep vaartunie 119V8Koninkl. Holl. Lloyd 7%; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 61%, Gouda A. 11; Philips A. 272; Jurgens A. 481/»- 491/;; Anaconda 65%; Steels 105%; Union Pacific 145%; Common Marine 9i/aPre- fered do. 37i/2; Maxw. Gr. C. v. A 3 vijf zestiende; Maxw. L. C. v. Inc. B. 9 vijftien zestiende. Prolongatie 21/3.. Russen. Consols 7s/J; Hope 5%'. Markt sluit prijshoudend. Wisselkoersen Londen 11.483/,; Berlijn 0.63; Weenen 0.0037; Parijs 13.60; Brussel 11.971/?; Dollar Cable 2.643/8. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 8 Juli. Hoogste barometerstand 766.4 te Parijs en Le Havre. Laagste barometerstand- 750.4 te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 flezer Matige tot zwakke Westelijke tot Zui delijke wind. Half tot zwaarbewolkt of betrokken, weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 65 gr., 12 uur 66 gr., 3 uur 71 gr. HOOG WATER VliMlagen. Zomertijd. WoenBdag 9 Juli v.ni Donderdag 10 Vrijdag 11 Zaterdag 12 Zondag 13 Maandag 14 n.m. Dinsdag 15 (Het tijdstip van Domburg valt 9 Vlissingen.) 7.— 7.55 8.56 10 08 1H3 n.m. 12.12 1.08 hoog water te minuten na dat te V OPENLUCHTSPEL. Bijeenkomsten, repetities, enz Dinsdag 8 Juli, eerste gedeelte tot en met den eersten bode, Kou- steensche dyk, 7.30 uur. (De tegen Dinsdag 8 Juli opgeroe pen ruiters moeten niet Dinsdag, doch Woensdag 9 Juli 8 uur, aan de Ma nege komen, en voor zoover noodig Dins dag aan den Kousteenschen dijk repe- teeren). Dinsdag 8 Juli 8 uur 'Concert- en Ge hoorzaal repetitie voor de orkest leden. Woensdag 9 Juli, 8 uur, de ruiters, behalve de hoofdpersonen, met de paarden, aan de Manege. Donderdag, 10 Juli, 8 uur, repetitie voor de dames van het koor. Donderdag 10 Juli, uitsluitend de wegtrekkende ballingen, Kou- steensche dijk, 7.30 uur. Vrijdag 11 Juli, tweede gedeelte, na den eersten bode, Kousteensche dijk, 7.30 uur. 'van de federatie Zeeland van den Ne- derlandschen Bond van leeraren en leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs. De voorzitter opende de vergadering met de sombere woorden, dat er voor de leeraren en leeraressen een don kere tijd zal aanbreken. Op verschillende manieren wordt het onderwijs aangetast en eveneens het salaris; alle rechtsposi tie is langzamerhand verdwenen. De sa- larisvermindering is nu niet de grootste grief der leden, want er wordt overal gevoeld, dat er medegewerkt moet wor den om de staatsfinantiën eenigszins in betere banen te leiden. Doch de manier, waarop de vermindering is lot stand gekomen, ondervindt aller afkeuring en verontwaardiging. Zonder eenig overleg met belanghebbenden, zonder eenig woord is de vermindering afgehouden en dit moet men dan maar lijdelijk goed vinden.. Is het wonder dat er van alle kanten stemmen van protest opgaan? Verder werden o.m. de exameneischen van verschillende nijverheidsacten be sproken. Na afloop der zeer geanimeer de en goed bezochte vergadering werd een excursie naar de booten der Stoom- vaartmij. „Zeeland" gehouden Geslaagd voor het examen voor Duitsche Handelscorrespondentie, de heer H. B. Woltering, te Vlissingen. Toegelaten tot de le klasse van het Ohr. Lyceum te Haarlem, de heer L. G. van Doorn, te Scherpenisse. LAATSTE BERICHTEN. DPI STAKING BIJ WERKSPOOR. Naar V. D. verneemt is in de ver schillende ledenvergaderingen van me taalbewerkers met overgroote meerdr- heid besloten de staking bij Werkspoor te Amsterdam op te heffen op de voor waarden do vorige week in een confe rentie in den Haag overeengekomen. Deze zijn zooals men zich zal herinne ren, vermindering van de tarieven met 10 pet., loonsverlaging met 2% pet. en een werktijd van 48 uur. BERSO VERZICHT. AMSTERDAM, 8 Juli. 3 uur. De handel op de effectenbeurs was vandaag weer van kleine afmetingen, hetgeen echter in eenigermate werd gé- compenseerd doordat de algemeene toon van de markt die vast was. In oliewaarden vonden tamelijk flinke omzetten plaats, waarbij Geconsolideer- den opnieuw gevraagd waren. Daardoor had een koersverheffing plaats. Konnklijken weden eerider la ger ingezet, toch reeds spoedig sloegen die een opwaartsche richting in. Suikerwaarden hadden een beperkte markt er waren daarbij weinig verande ringen. Voor tabakken was maar matige belangstelling, doch ze hielden zich goed op peil. Scheepvaarten waren stil. Rubbers slechts geringe aandacht, doch konden zich goed handhaven. Nederl. Industrï- eelen veronachtzaamd. Prolongatie 2%. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 8 Juli 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11-48% (11.47y8) Berlijn 0.63% (0.63%) Parijs 13.60 (13.47y?) Brussel 11.97y? (11.95) Zwitserland 47.321/? (47.30) Weenen 0.0037s/8 (0.0037%) Kopenhagen 41.00 (41.90) Stockholm 70.30 (70.30) Christiania 35.35 (35.40) New York 2.65 (2.65) DE REIS VAN MAC DONALD. LONDEN, 8 Juli. V. D. De eerste mi nister, vergezeld door Sir Crew, perma nent onderstaatssecretaris voor Buitenl. Zaken en twee secretarissen, is heden morgen te 9 uur van Londen naar Pa rijs vertrokken. De Premier is om gezondheidsredenen nauwelijks in staat de reis te maken en hij is nog lijdende aan de gevolgen van een bronchitisaanval welke hij geduren de zijn jongste reis heeft gekregen, DE REGELING MET Dl'ITSCHERS. BERLIJN. 8 Juli V.D. De Duitsche Gezant von Hoesch had gisterennamid dag een langdurig onderhoud met Her- riot, over het standpunt van Duitschland in zake de rapporten der deskundigen. BERLIJN, 8 Juli V.D. De heden plaats vindende besprekingen tusschén de mi nisters van financiën der Duitsche landen en den Rijksminister van financiën Zullen hoofdzakelijk betrekkking hebben op de schadevergoedingseischen der landen met betrekking tot 't overgeven der spoorwegen aan 't rijk. DE ZOON VAN PRESIDENT COOLIDGE WASHINGTON, 8 Juli V.D. Calvin Coolidge, de jongste zoon van den Presi dent der Ver. Staten, is hedenmorgen vroeg overleden, na 6 dagen lijdende zijn geweest aan bloedvergiftiging. NEW-YORK, 8 Juli V.D. Toen het tragische nieuws fan den dood van den zoon van President Coolidge bekend werd is de Democratische Conventie ver daagd. DE DEMOCR. CONVENTIE. NEWYORK, 8 Juli. Bij de 87-ste stem ming daalde het stemmenaantal van Mac Adoo tot 333, en steeg dat van Smilih (de gouverneur van New-York) tot 361. EEN ARCHAELOGISCIIE VONDST. BERLIJN, 8 Juli V.D. De Russische Geoloog Koslow ontdekte in Mongolië een aantal oeroude Chineesche Konings graven. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Bij een vechtpartij te Haarlem is een man niet levensgevaarlijk met een mes verwond door een vrouwspersoon. Door de politie werd een vrouw aange houden, die bekende een man tweemaal uit zelfverdediging te hebben gestoken met een aardappelmes. De getroffene verkoos geen aangifte te doen bij de politie. Zondagmiddag kwam een auto, ko mende uit de richting Leiden en waarin 4 personen gezeten waren, in de Spoel- sloot terecht. De inzittenden konden al len worden gered. De Chinees Lee Ah See hield sé- dert eenigen tijd in een logement aan de Atjehstraat te Rotterdam verblijf. Zater dagnacht omstreeks 12 mm had hy zich begeven naar de alcoof, waarin hij slaapt toen de Chineesche zeeman Choy Wong van het aan de Heijplaat liggende s.s. „Hong Peng" vroeg bij hem toegelaten fo worden. Men liet hem naar boven en spoedig hoorde men, dat de Chineezen twistten. Plotseling klonken er twee scho Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardfs Zenuwtabletten (log. Med.) ten en snelde de zeeman de trappen af, naar buiten. De vluchtende Chinees liep recht in de armen van een agent van po litie, die hem arresteerde. Op hem vond men een revolver, die nog met drie scherpe patronen geladen was. De logementhouder was inmiddels naar bo ven geloopen en hij zag er Lee op den grond liggen bewusteloos. Een dokter constateerde, dat één der twee kogels den dood had veroorzaakt. Het projectiel was via den mond in de hersenen van den vermoorde gedrongen. De dader werd achter slot en grendel gezet. Aan vankelijk vermoedde men weder meteen uitbarsting der vijandelijkheden tusschen de beruchte Chineesche geheime genoot schappen te doen te hebben. Achteraf echter is gebleken, dat de aanleiding tot den moord een geldkwestie was. - Nabij Heerlerheide heeft Zondag avond 'n ernstige aanrijding plaats gehad tusschen 'n autobus en 'n motor met zij span, waarin gezeten was de heer S. uit Hoensbroek met vrouw en kind. De auto werd van voren ernstig beschadigd. Mevrouw S. en haar kind bekwamen lichte verwondingen. De heer S. had verschillende ernstige kwetsuren opge- loopen en werd in zorgwekkenden toe stand naar het hospitaal te Heerlen ver voerd. - In de Domaniale mijn te Kerkrade stortte een arbeider met het hoofd naar eden, van een flinke hoogte af. Hij werd ocnige oogenblikken later leven loos opgenomen. De getroffene was ge huwd en laat een vrouw met zeven kin aeren achter. - Een der laatste nachten werden de dames Ploem, wonende boven den win kel van K., te Gulpen, plotseling wak ker door gestommel op de gang. De deur openend, zagen zij een gemaskerd per soon voor zich staan die fluisterend, on der bedreiging met een dolk, haar waar schuwde zich stil te houden en hem aan te wijzen waar zij haar geld bewaarden. Anders zou hij haar van kant maken. De dames riepen om hulp. Een worste ling ontstond waarbij een van de dames met het mes licht in het gelaat verwond werd, terwijl de andere een slag ontving. Intusschen waren de buren wakker geworden. Een van hen, de heer M. B., nam een revolver en schoof zijn raam op om te zien wat er gebeurd was. De heer M. B., die plotseling den. dief voor het geopende venster van de wo ning van de dames P. zag staan, loste een schot op hem, doch zonder succes. De inbreker sprong daarom uit bet raam en wist te ontsnappen. Men meent met iemand te doet te heb ben, die ter plaatse goed bekend was. Opmerkelijk is het, dat het reeds de vijfde maal is, dat in dit perceel werd ingebroken. Het is de tweede maal dat de heer B. de inbreker(s) op de vlucht heeft doen slaan. (De Ort.) De 56-jarige mej. S. te Apeldoorn is Zaterdagmiddag ter plaatse waar de Stationsstraat en de Deventerstraat al daar elkaar kruisen, door een auto uit Bilthoven aangereden. Korten tijd daar na is zij in het ziekenhuis overleden. - Twee jongetjes te Bunschoten klom men op den eersten van twee aaneen- gekoppelde hooiwagens. Een hunner, 'n 7-jarig ventje, viel er af en werd door den voegenden wagen overreden en ter stond gedood. Aan de Smildevaart, nabij Meppel, is de schippersknecht J. de L. Zondag avond op zijn rijwiel door een auto aan gereden en zwaar gewond naar het zie kenhuis vervoerd. Zaterdagmorgen is te Oosterblokker hel vijfjarige dochtertje van W. gestrui keld en door een vrachtauto overreden. Het kind was dadelijk dood. Te Stad-Vollenhove wilde de land bouwersknecht J. H. P. eenig gras en an der vuil verwijderen tusschen de messen van een grasmaaimachine. Terwijl hij be zig was, zetten plots de paarden aan, ïnet het gevolg, dat zijn been door de mes sen werd gegrepen en het vleesch van genoemd lichaamsdeel werd van een ge reten. P. is naar het ziekenhuis te Zwol le overgebracht, waar zijn been onder de knie geamputeerd moest worden. Elf metselaars, die Zaterdag te Neu Kölln werkten, gebruikten samen het middagmaal in een herberg. In den loop van den middag werden allen zeer ern stig ziek en moesten naar een zieken huis worden gebracht, waar vleeschver- giftiging geconstateerd werd. De elf ar beiders bevinden zich in levensgevaar. De politie doet steeds nog nieuwe ontdekkingen inzake verdere misdrijven van den moordenaar Haarmann te Han nover. Door het vinden van de kleede ren van vermisten in diens «voning is men thans reeds tot 22 moorden geko men. De auto van prins Salm-Reiffer- scheidt-Krantheim-Dyck, waarin behalve de prins zelf, drie dames en de chauffeur zaten, is Zondag op den overweg van de spoorlijn Neuss—Düren bij het dorp Harff (Duitschland) door een trein ge grepen en midden doorgesneden. De 'prins en de chauffeur werden op slag 'gedood, de drie dames zwtaar gewond. De auto is geheel vernield. Vermoedelijk tengevolge van een defect waren de af- sluitboomen van den overweg niet ge sloten. LANDBOUW. Te St. Philipsland is dit jaar weer een verbazende uitgestrektheid met witte uitjes bezaaid; er is enorm veel werk aan geweest, terwijl weldra met het oogsten wordt begonnen. Er is ruim ?00 gemeten mee bezet. Van andere ge meenten komen ook vele werkkrachten om voor onkruid wieden en oogsten werkzaam te zijn. - De in September le Zevenbergen te houden Land- en Tuinbouwtentoon stelling zal gehouden worden op de ter reinen van de buitenplaats, „Kapelberg" met hippische, sport- en ontspannings feesten. 9 September heeft de groote alge meene vergadering plaats van de N. Brab. Mij. van Landbouw en de opening der tentoonstelling. 10 September. tentoonstelling van paarden en concours hippique. 11 September, tentoonstelling van Rundvee en Kleinvee, en concours hip pique, 12 September, hippische feesten. Bij voldoende deelname zal een ex cursie worden gemaakt door den West hoek van Noord-Brabant. Tevens zal de vierde groote West- Brabantsche Fokpaardendag (type trek paard Oen de derde Centrale Eokvee- dag plaats hebben; dan lezen we van een nationalen wedstrijd in hoefbeslag en Van een wedstrijd in melken, enz. - Alhier is den Officier van Justitie voorgeleid J. J. de E., 25 jaar, arbeider te Hoe k, verdacht van feitelijke aan- xranding der eerbaarheid, gepleegd te Terneuzen op 24 Juni j.l. Verdachte is na verhoor door den rechter-commissaris overgebracht naar het huis van bewa ring. Voor de vacantiekamer der recht bank te Maastricht is Maandag tegen Th. H., te Born, thans gedetineerd, ter zake van verkrachting van een 19-jarig meisje, 6 jaar gevangenisstraf geëischt. RECHTZAKEN. Kantongerecht te Oostburg. Uitspraak vqn den 1 Juli. Motor- en Rijwielwet; P. C. H. te Eede f 5 of 5 d. h.M. de. B<. te Sluis f 5 off 5|Ü. h.|Mf. de P. te Schoondijke f 5 of 5 6. h.; J. Wi. Wi. te IJzendijke f 10 of 10 d. h.; G. F. J. C. J. M. te Tilburg f 10 of 10 d. h.; P. B. Q. te Sluis f 10 of 10 d. h.; F. de K. te Breskens 13 ol 3d. h.; A. de B. te Maldegem (België) f 5 of 10 d. h. Plaatselijke verordeningen- Th. C. V. te Sluis f 1 of 1 <L h. enf J» S. te Rot terdam f 5 off 5 d. h. Art. 453 Welb. v. Strafrecht: J. de V. te IJzendijke f 15 of 15 d. h.; P. D. C. te IJzendijke f 15 of 15 d. h.; en P. B. V. te Biervliet f 10 of 1 maand tuchtschool. Visscherijwet: C. O. te Aardenburg 2 m. f 5 of 2 m. 5 d. h. met verbeurttver- klaruig; B. J. B. te Aardenburg 2 m. f5 of 1 maand tuchtschool met verbeurd verklaring; J. R. te Schoondijke f 10 of 10 d. h. met verbeurdverklaring; D. I. P. te Retranchement f 5 of 5 d. h. met ver beurdverklaring; P. A. D. te Vlissingen f 10 of 20 d. h. met verbeurdverklaring; R. W. I>. te Vlissingen f 10 of 20 d. h. met verbeurdverklaring. Vrijspraak van P. B>. M. te Sluis. Principieele dienstweigering. De krijgsraad te 's Hertogenbosch heeft veroordeeld wegens prïncipiëele dienstweigering de dienstpl. soldaten H. J. uit Wieringerwaard en J. R. uit Bergen op Zoom resp. lot 6 en 10 maan den gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERLI. De staking bij Werkspoor. Gisterenmorgen hebben de hoofdbe sturen der arbeidersorganisaties beraad slaagd over de voorstellen, voortgevloeid uit de besprekingen met den rijksbemid delaar Van IJsselsteijn. Men besloot de voorwaarden tot opheffing der staking te aanvaarden en de stakersvergadering, die vandaag wordt gehouden, in dien geest te adviseeren. Wanneer de stakers de voorwaarden aannemen, kan Donderdag a.s. het werk worden hervat. (Volk.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Telefoon Middelburg. De volgende wijzigingen dienen te wor den aangebracht in den Localen Rijks telefoongids. Bijschrijven- 122. Ende, M. C. van den. Punt O 216. 101. Kars, T. v. h. fa. C. J. Rekkers, Giststraat F 175. 8 Maljers, J. P.. Noordsingel, Lid der firma F. Maljers en zoon. 236. Oostrom, Johs. in land- en tuin bouwproducten en zuidvruchten commis sionair L. Burg C 101. Doorhalen 466. Aartsen, F. J. van Rouaansche- kade G 159. 285 Autobusdienst „Walcheren" 110. Berlekom, A. W. Berdenis van Molstraat F 91. 101. Boasson F., Giststraat F 175. 105. Buteijn, A. J., Noordsingel 171. 334. Hanzebank, L. Noordstraat L 112, 521. Klinkum, S. J. M. A., Wagen plein P 6. 2S5. Krijger, G. A., Korte DeJft G 24. 229. Motorbootdienst „Medio", Koren dijk. 323. Nieuwenhuijzen, C. van, Span jaardstraat 89. 503. Schoor, A. C., Beddewijkstraat K 206. 199. Smit Azn., Mr. J„ Houtkade 116. 477. Snoek, P., Beddewijkstraat K 138 83. Spoorwegen, Ned., Station. Indische Sto om vaartlijnen. Lombok 5 Juli van Port Said, Java naar Amsterdam. Merauke p. 6 Juli Perim, Batavia n. Rotterdam. Madioen, p. 6 Juli Ouessant, Rotter dam naar Java. Roepat 8 Juli 'Amsterdam v. Batavia. Slamat p. 7 Juli v.m. 10 u. 25 m. Gi braltar, Batavia naar Rotterdam. Medan, 6 Juli te Londen, Rotterdam1 en Antwerpen naai" Java. Ternate, p. 7 Juli Gibraltar naar Rot terdam. Tjerimai, 5 Juli te Batavia v. Rotter dam. Nias 5 Juli v. Sabang n. Amsterdam. Crynssen, p. 6 Juli Lizard, Amsterdam naar West-Indië. Celebes 6 Juli te Amsterdam v. Bata via. Rindjani 7 Juli te Marseille, Rotter dam naar Batavia. Van Rensselaer, 4 Juli van Barbados naar Trinidad. Jason st. 5 Juli van Batavia naar Am sterdam. Prins der Nederlanden 6 Juli te Port Said, Amsterdam naar Batavia. Prinses Juliana 6 Juli te Southampton^. Amsterdam naar Batavia. Prins Frederik Hendrik, 6 Juli te 'Am sterdam van Paramaribo. Rembrandt 7 Juli te Southampton, Ba tavia naar Amsterdam, wordt 8 Juli v.m» u. te IJmuiden en 99 u. te Amsterdam verwacht. Roiti, 4 Juli v. Padang, Java n. 'Am sterdam. Sembilan, 7 Juli te Genua, Amsterdam, naar Java- Stoomvaar tlynen op Noord- Amerika. Nieuw 'Amsterdam 7 Juli n.m. 7 u. v. Boulogne, wordt 8 Juli v.m. 9 u. 30 m. Gr. voor den Waterweg verwacht, New- York naar Rotterdam. Spaarndam 5 Juli v. Havana ni Rotter dam. Volendam 4 Juli n.m. 8 u. 11 m., 175 mijl Z.W. v. Valentia, Rotterdam naar New-York. Gaasterdijk, 5 Juli n.m. 1 u. van New- York naar Rotterdam. LEGER EN VLOOT. De kruiser „Java" is Maandag te Greenock aangekomen. Ontslag van officieren. Naar „Aneta" meldt, zullen tachtig ge detacheerde beroepsofficieren zeer spoe dig naar Holland worden teruggezonden met een zesmaandsche opzegging. Het Amerikaansch vlagver toon. Het Holl. Nieuwsbureau seint uit Brest Het Amerikaansche eskader van op leidingsschepen is gisteren naar Neder land vertrokken. SPORT. Gymnastiek. Eenige jaren terug hebben; we het bijgewoond, dat op den Zondag der Oostburgsche kermis een gymnas- tiekuitvoering werd gegeven door turn- vereenigingen uit Eecloo. Daar Oostburg in de Damesgymnastiekvereeniging „Olympia" en in de heerengy'pinastiek- vereeniging „Volharding" zelf twee ver eenigingen telt, welke die taak op zich kunnen nemen, werd met medewerking der „Harmonie" te Oostburg dit jaar ge zorgd voor een gymnastiekuitvoering der beide vereenigingen onder leiding van den heer M. Molhoek, die ons weer het bewijs heeft geleverd hoever hij de leer lingen in een korten tijd kan brengen. Het was de eerste maal, dat de heeren in het openbaar werkten, en met genoe gen heeft een ieder de afwerking vail; het programma bijgewoond, al bestond dat voor de heeren enkel nog maar uit springoefeningen, hindernisloopen, speer- discuswerpen en kogelstooten en het op-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2