No. 468 Maandag 7 Juli 1824 167' JaargaüK MIDDELBURGSCHE COURANT Abonnementsprijs per kwar- laal: op de buitenwegen om Middelburg, en <roor de andere gemeenten p. post f 2.50; ▼oor Middelburg en agentschap Vlis- isingen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 :cent per week. Advertentiën worden berekend iper regel plaatsruimte, met inbegrip van .omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- 4 e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet iJrooter dan vijf regels druks en waarbij ll» aangegeven dat zij in deze rubriek •moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk, Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. zichten voor ons land zich voldoende hersteld hebben, alsdan in staal zullen zijn dit vraagstuk, mede in verband met de dan heerschende geestelijke stroomin- gen te bezien. BINNENLAND. DE RIJW1ELRELASTING. Volgens liet Vaderl. zal waarschijnlijk de wet op de rijwielbelasting met 1 Augustus a s. ingaan. Is dit zoo, dan zul len 15 Juli de plaatjes reeds bij de post kantoren verkrijgbaar zijn. De plaatjes zijn reeds aan die kantoren toegezonden. De regeering heeft er totaal 1.700.000 la ten aanmaken. Natuurlijk rekent men niet op zooveel rijwielen. Hooiden van gezinnen, die vrijgesteld zijn omdat ze niet in de Ink. Bel. zijn aangeslagen, of die hun iiels voor bedrijf of beroep noodig hebben, krijgen een plaatje, waar een rond gat in geslagen is. Ze moeten daarvoor een verzoek in dienen' bij den ontvanger der accijnzen. Personen, die lijdelijk in ons land ko men krijgen een kaart, nadat zij zich ge legitimeerd hebben. Het is wenschelijlc (lal de kaart zichtbaar gedragen wordt. Verplicht is het niet. Wel is bet ver plicht op elk verzoek van den bevoegden ambtenaar de kaart te toonen. Op Zon- en feestdagen zullen aatf menschen, die slechts één dag over de grens komen, geen kaarten worden uit gereikt Het rijwiehnerk moet met cle daarop voorkomende tcekening naar buiten, naar alle zijden goed zichtbaar worden beves tigd, of aan de balhoofdbuis, of aan een der buizen van het stuur, of aan- de bo venhuis van bet frame, binnen 15 c.m. van het stuur. HERVORMING HOOGER ONDERWIJS, Het rapport is verschenen van de Staatscommissie voor Hooger onderwijs. Ten opzichte van de vraag van bet opheffen van een der rijksuniversiteiten luidt de conclusie dat geen der medische faculteilen kan verdwijnen en dat dus ook alle faculteiten der wis- en natuur kunde moeten blijven bestaan, Hiermede verliest bet denkbeeld om tot opheffing van een der rijksuniversiteiten over te gaan alle aantrekkelijkheid, omdat de grootste uitgaven van het hooger onder wijs juist voor rekening van deze beide faculteiten komen. Zooals reeds gemeld geeft de com missie het denkbeeld van een nauwe vereeniging der Veeartsenijkundige Iioo- gesehool met de ülreclitsche universiteit ernstig in overweging. Ten opzichte der Landbouwhooge- Scliool meent zij geen vereeniging met een der universiteiten te moeten voor stellen. Ten aanzien van de faculteiten der Godgeleerdheid, der rechtsgeleerdheid, en die der letteren en. wijsbegeerte, kwam de commissie tot de conclusie, dat opheffing van eene daarvan eener- zijds eene zoo luttele bezuiniging zou meebrengen (hoogleeraarstraclementen), dal hierin geen reden kan liggen |om mei de bestaande regeling te breken, an derzijds groote bezwaren tengevolge zou hebben. De commissie meent, dat eene goed doorgevoerde rolver deeling tus- schen de universiteiten op den duur on getwijfeld tot kostenbesparing zal leiden. Gewezen wordt op een noodeloos dure inrichting van enkele der in den laatsten tijd geslichte gebouwen te Delft en te Utrecht. Ten opzichte der subsidies van bijzon dere uuiversiteiten meent de commissie in meerderheid dat het voorstellen van een regeling voor de toekomst thans voorbarig moet worden geacht en dat zulks moet worden overgelaten aan hen, die, nadat de financieele vooruit EEN BELGISCH ADVIES VOOR HET SCHELDE VRAAGSTUK. In een onderhoud van de Brusselsclie Standaard" met den heer ir. Urbaiti, hoofd van den hydrografischen dienst te Antwerpen, over de verzandingen in de Schelde werd door hem het volgende ge zegd omtrent de oplossing, die z.i. aan het Scheldevraagstuk zou moeten wor den gegeven- „Waarin is nu de eigenlijke oplossing gelegen? In 't baggeren? Ik heb aan getoond, welke de uitslagen zijn; zelfs de huidige baggeringen te Bath en te Rilland hebben slechts een diepte van 6 m. geleverd Met het huidige materieel dal reeds 1 millioen frank per maand kost is er althans niet veel tever beteren. Alleen te Rilland 'zou men op dit oogenblik doelmatig kunnen werken indien men veel materieel gebruikte, het geen dan ook een massa geld,... aan de belastingbetalers zou kosten. Zonder bag geren, wanneer de toestand van de Schelde op zijn slechtst is zouden nog steeds 95 op de 100 schepen, welke gewoonlijk op Antwerpen varen, onze have^i kunnen aandoen. Tenslotte heb ben 'hlleen de maatschappijen met de grootste booten er belang bij dat er baggerd worde, waardoor ik precies niet wil beduiden dat er in 't geheel niet dient gebaggerd te worden. Ik herhaal „baggeren alleen" zal den toestand nooit verhelpen, al kost hel ons groote bedragen. De oplossing is m. i, gelegen in lo. De loop van den stroom regulaiuséeren 2o. Do oevers ophoogen; 3o De slroom verbreeden lo. De loop regulariseeren. Het tracé van de Schelde is ten zeerste na- deelig aan haar bevaarbaarheid. Wan neer men een spoorweg aanlegt, doet men dal 2ooveel mogelijk in rechte lijn. De Schelde echter heeft een uilersl-gril- ligen loop; waardoor een massa holle en bolle kanten ontstaan, met de onver mijdelijke drempels en ondiepten'! Hoe de loop moet geregeld, wil ik thans niet nader aanduiden Het zou ons le ver voeren. 2o. De oevers Ophoogen. De vallei van de Schelde, vanaf Gent tol Vlissingen toe, stemt niet overeen niet iiaar functie Inderdaad te allen tijde ontstonden ste den en dorpen aan de boorden van den eenen of den anderen waterweg. Op de Schelde is dit niet het geval, zoodal hel aantal dorpen op den stroom zelf gelegen uiterst gering is. Dit spruit voort uit het feit, dat de oevers bijna overal lager liggen dan de slroom bij hoog water. Millioenen kunnen gewonnen worden, ingeval de gronden langs de beide oevers werden opgehoogd. Het noodige zand vindt men bij uitvoering van nr. 3. 3o. De stroom verbreeden. Ilc hoor reeds sommigen roepen, onzin! Diezelf den zullen u zeggen om een stroom te verdiepen, moet men deze juist versmal len. Inderdaadwanneer men een spoedige en een lokale diepte wil ver-, krijgen, doch de gevolgen zullen niet uitblijven en de verzanding van dit ver engde gedeelte zal niet lang op zich laten wachten, Ik beweer dal, wanrffeër het een grooten stroom geldt ids de Schelde, zijn geheele loop moet in orde worden gebracht hoe breeder hij wordt gemaakt hoe dieper het vaarwater worden zal. Ik wil niet in technische berekeningen ver- ailen, doch, doch u enkel e,en paar voorbeelden aanhalen. Do Seine is top 'zekere plaats 1125 meter breed en 7 meter diep, op een andere plaats 350 in. breed en, 9 M. diep, op een derde plaats 900 M. breed en 12.50 AI, diep. De Severn by een breedte van 300 AL.- 9in. diep,-bij 1200 AI.. 20 AI.bij 2300 M. 32 meter Eenzelfde statistiek kan ik opgeven voor de Theems, de Elbe en andere slroomen. Zelfs hel Kanaal, dat feitelijk een .stroom is, heeft op een breedte van 34 K.M. 55 AL diepte; bij 95 K.M. 73 M.; bij 150 K.M.102 meter! Dat is de toestand! Ik besluit: vermits de diepgang der scliepen met den dag grooler wordt, zal er een tijd komen dat zelfs na baggeren de grootste schepen Antwerpen niet kun nen aandoen. Om dit wel mogelijk te maken, moet het tracé van de Schelde worden verkort en geregeld, de oevers opgehoogd en de slroom zeil' verbreed. Uit Stad en Provincie. De stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom heeft dezer dagen een uitbrei ding gekregen door den aankoop van een bouwhoeve van ruim 27 gemeten voor de som van f27.000, meldt „Do Zoom". Uit Middelburg. Hef zangersfeest te "Souburg, de ringrijderij te St. Laurons en de Wcsl- kapelsche kermis, waren te zamen oor zaak, dat Zaterdagavond veel jonge bui- tenmenschen in de stad waren, en de ge zellige drukte, die steeds op Zaterdag avond op de Markt en omgeving lwerscht, nog verhoogden. Zaterdagmiddag had op den hoek van de Balans en de W agenkar s ra a l aanrijding plaats tusschen een autobus en een sleeperswagen. De bestuurde van den wagen had blijkbaar de signalen niet gehoord, die volgens in de bus zit tende personen voldoende waren gege ven. Niettegenstaande beide bestuurders zich aan de regelen van den weg hielden was een botsing niet te vermijden. Hel paard liep met den kop door de voorruit van de bus, doch was niet verwond. De beide voertuigen, vooral de bus, waren beschadigd, maar persoonlijke ongeluk ken kwamen piiét voor Verzekering dekt de schade aan de bus. Volgens het politie onderzoek is van schuld geen sprake. Gisterenavond gaf hel muziekgezel schap van den Houthandel Walcheren onder leiding van den heer A. J. F. den Boer, een gratis concert in den tuin van het Schuttershof alhier. Voor de niet zeer talrijke aanwezigen werd een af wisselend programma op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Vrijdagavond geeft het Middel- burgseh Muziekkorps weder eene uit voering op liet Molenwater Uit Vlissingen. In de week van 27 Juni tot en met 4 Juli werden le Ylissingeu in hel gewone bad 1080 zeebaden genomen, 'aarvan 497 door dames en 583 door heeren en in hel volksbad 450, waarvan 193 door dames en 257 door heeren. Te V'lissingen gaf gisterenmor gen het muziekgezelschap „Ons Genoe gen" zijn eerste ochtenduilvoering van gewijde muziek in het villapark, bij liet Gaaischiclterrem. Er bleek wederom groote belangstelling van de zijde van hel publiek. Uit Walcheren. - Zaterdag 5 Juli had le O. en W. Souburg een zangconcours plaats, uit geschreven door den /Zecuwschen Zangersbond „Zang veredelt" op een ter rein van den heer I de Wjtte aan de Kanaalstraat, waaraan 20 vereenigingen deelnamen. Te 12 uur 30 min. had de lofricieele i ontvangst op het raadhuis plaats, daarna afmarsch der vereenigingen naar het terrein, voorafgegaan door de muzibkvereenigingen „Ons Genoegen" te Vlissingen en „Oefening na den Arbeid" te Ritlhem. Het eere-comité bestond uit de heeren P. S. Buteu.v, Burgemeester, W. N. Jobse en A. Melis, Wethouders en Iz. de Wil le. De regelings-commissie uil hel be stuur der Souburgsche zangvereenïging „Lhtspanmng door Inspanning" Op het raadhuis sprak de heer Bouff, de voorzitter een welkomstwoord na mens „Uitspanning door Inspanning", daarbij, in herinnering brengend dal cle vereeniging tevens haar 35-jarig beslaan viert Hij wijdde een dronk aan het wel slagen van dezen dag. De burgemeester wenschte de Sou burgsche vereeniging geluk met haar* 35- jarig bestaan, en iden voorzitter, den heer BouTf met zijn 35-jarig lidmaatschap' Hij hoopte dat allen een genoeglijken dag te Souburg zouden doorbrengen, en ein digde met het uitspreken van dc beste wenschen voor den Zangershond De heer Flipse, voorzitter van den Zeeuwsehen Zangersbond heette de le den welkom, die zich alle veel opof feringen getroostten; maar deze worden rijkelijk beloond want de zang geeft veel genot. Met weemoed, herdacht hij den kort geleden gestorven oud-penning meester. den heer de Priester, die in alles meeleefde, en op wiens graf het bondsbestuur een krans legde. Dank aan Souburg voor de ontvangst. Het is de derde maal, dal wij hier zijn. De twee andere keeren was het goed, nu zal het ook wel goed zijn. We fehcileeren „Uil spanning door Inspanning" met het 35- jarig bestaan Ook burgemeester en wel- houders hartelijk dank De lieer Bocfi' deelt nog mede, dat de medailles voor de winners zullen worden nagezonden. Ook zijn on 5 medailles inge komen van particulieren, die zullen wor den verloot. Hieraan doel Souburg niet mee. Na afloop van den wedstrijd dankte do. voorzitter van den Zeeuwschen Zaugers- bond Souburg voor de ontvangst, deze was boven allen lof verheven. Daar „Uit spanning door Inspanning" 35-jaar be staat, bood hij namens het bondsbestuur een medaille aan cle vereeniging aan op dezen dag. Daarna werd de uitslag der jury door hem bekend gemaakt. Deze was de vol gende 3de Afdeeling- St. Maartensdijk 3de prijs; Kamperland 3de prijs; Kafs 3de prijs; Burg 3de prijs; 's Ileer-Ablskcrki 2de prijs 2de afdeeling Nieuw- en Sl. Joosland 2de prijs; Terncuzen 3de prijs. Axel 2de prijs; Ivloetinge 2de prijs, 's-Gravenpolder 2de prijs; Korlgeue 2de prijs; 's-Hecr-Arendskerke 2de prijs, Kortgene 2de prijs; Sluiskil lsle prijs; Kruiningen 3de prijs. lsle afdeeling Wemeldinge 3de prijs; Goes 2de prijs; Hoek 3de prijs, O. en W. Souburg 2de prijs. De beide kinderkoren van Kruiningen en Wemeldinge ontvangen ook een me daille Aan de jury-leden de heeren J. Caro yen A. van Os. muziekleeraren te Middel burg, werd dank gezegd voor hun on partijdige leiding. De wedstrijd werd begunstigd ,door prachtig weder; een groote schare men schen was op het terrein aanwezig Des avonds gaven de beide muziekvereni gingen beurtelings een concert oji het Oranjeplein en hel Marnixplein. Woensdagochtend hield de raad dei- gemeen te Vromvepolder een open bare vergadering; afwezig wethouder Ale- su. die door lamilieomstandigheden ver hinderd was. De voorzitter deelde den raad mede, dal tol gemeenteveldwachter was be noemd de heer I. I. Franse uit Rotter dam, alsmede dal de uitkeering ingevolge de Wet van 24 Mei 1897 over 1924 is vastgesteld op 1' 1446.07 en dal hel aan deel in de kosten van den keuringsdienst van waren over 1921 1 108.77 bedraagt. Vervolgens deelde de voorzitter mee. dat op verzoek van B en W„ door den Minister van O., K. en W. de rijksver goeding ingevolge art. 56 der L O. wet 1920, voor 1921 nader is vastgesteld op 110.147.17, zoodat de gemeente alsnog een som van f 1517.17 wegens te wei nig genoten Rijksvergoeding over 1921 zal worden uitbetaald, alsmede dat de bijdrage over 1923 ingevolge artikel 36 quartio 4e lid der Middelb Onderwijswet voor deze gemeente is vastgesteld op 1266 67 De rekening over 1923 werd naar een commissie verwezen. Dc bcgrooling voor 1925 werd inge diend, Ged Slaton verzoeken den raad zijn besluit van 7 April j.lwaarbij de aanvangsjaarwedde van den gemeente veldwachter is verlaagd van i' 1050 tot 1900 in te trekken, daar Ged. Tlaten zoo de raad niet tot intrekking van bedoeld besluit overgaat, zij hel besluit ter vernietiging aan de Kroon zullen voordragen. B. en W. stellen voor het .besluit in te trekken en de aanvangs jaarwedde te bepalen op f 1050 met één tweejaarlijksche verhooging van 1 50. Na breedvoerige besjjreking verklaar den zich drie leden vóór, en drie leden legen hel voorstel van B. en W. Alzoo zal in een volgende vergadering een beslissing moeien worden genomen. De heer J J. Franse werd m. a. st. genoemd tol gemeenlebocle op een jaar wedde van I 45. Bij de rondvraag vesligden de heeren Maas on Dobbelaar de aandacht van B en W op de aanwezigheid van gevaar lijke pulten in de bestrating van den Ga- pingschen straatweg, terwijl de heer Lan- gebeeke de aandacht vestigde op den slechten toestand van den Schilboek- schen weg. De voorzitter deed toezegging een en ander nader met B. en W. te zullen bespreken. Na de rondvraag werd de heer Gle- rum. die met 1 Juli den dienst als ge meenteveldwachter met pensioen had verlaten, door den secretaris de raads zaal binnengeleid, ten einde officieel af scheid van de raadsleden le kunnen nemen. Dc voorzitter betuigde den heer Gle- rura zijn persoonlijken dank voor de goede verstandhouding en samenwer king, die er .gedurende de ruim zes jaren van zijn burgemeesterschap tus schen hen heeft geheerscht, alsmede dankle hij hem, namens den raad en de ingezetenen voor de wijze, waarop hij gedurende ruim 26 jaar het ambt van gemeenteveldwachter in deze gemeen te heeft vervuld, de hoop uitsprekende dat het hem en zijne echtgenoote ge geven worde nog vgje jaren met ge noegen op liet tijdvak, dat thans bij de wederlegging van zijn ambt wordt afge sloten, te mogen terugzien. Daarna bood de voorzitter den heer Glerum namens den raad als blijvend aandenken een eikenhouten salontafel aan. De heer Glerum dankle diepbewogen den voorzitter voor de lol hem gespro ken woorden, alsmede voor den aange- 'uamen omgang, dewelke hij van hem als hoofd der politie gedurende de vervul ling van zijn ambt heeft ondervonden-, .vervolgens dankte hij den raadsleden voor het hem geschonken aandenken len voor de aangename samenwerking, terwijl hij den secretaris dankte, niet al leen voor de aangename samenwerking, doch tevens ook voor de vriendschap, HilH WARME DAGEN! VRUCHTENWAFELS DE LINDEBOOM (WED. B. VAN DOESBURG) IJSWAFELS (,n 4 natuurlijke vrach- tensmaken.) Zéér vcrfrisschend! MANDRI MANDARINO- wafels (gevuld met dc natuurlijke mandarijn vrucht, geen esse nee.) Bijzonder lekker als het heet is. VOOR OE LUNCH een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) Bil DE AARDBEIEN smaakt verrukkelijk DEOR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld mctslagroom. MOCCA-TRIC-TRAC, pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. (Ing. Med.) welke hij gedurende vele jaren van de zen ambtenaar heeft mogen ondervinden. U i t Z u id-Beveland, - - Donderdagmiddag stortte een ge deelte van een zijstuk van hel Zuider- transepl der Groote Kerk le G o e s, aan de restauratie waaraan men bezig is. met donderend geraas naar beneden, tol schrik der omwonenden en viel aan den ingang van het steegje langs de kerk, dat de Kreukelmarkt met de Lange Kerkstraat verbindt. Gelukkig passeerde er op dat oogenblik niemand. (G. Ct.) - In een Zaterdagavond te Kapefle gehouden vergadering, onder leiding van den voorzitter der örauje-voreenigiug, den lieer M. Glas, werd besloten over eenkomstig den wcnsch van H. M. de Koningin alle soberheid te betrachten. Aan versieringen door de buurtver- eenigingen als eerepoorten enz., zal niet gedaan worden. Wel zullen versieringen rondom de kerk en hel gemeentehuis aangebracht worden. Uit Noord-Beveland. - Vrijdag hield tie raad der gemeente 0 o lij n s p 1 a a t een openbare vergade ring. In de verordening op de vleesch- keuringswbl werden eenige wijzigingen aangebracht. De begrooting 1925 van hel Burg. Armbestuur werd vastgesteld op f 1518.77, waaronder begrepen een sub sidie van dc gemeente van f 1300. Deze subsidie was met f 700 verhoogd Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geld- leening groot T 4000, in te gaan 1 Aug. 1924 legen een rente van hoogstens 6 £>cl. 's jaars, af le lossen in 10 jaar ol zooveel eerder als de kas der gemeente zulks toelaat. Tenslotte wijst weth. Ridder op den toestand bij hel Kampcrkmdsche veer. Het is daar zeer lastig voor do auto's om le draaien, vooral nu wegens den dienst Kals—Colijnsplaat- - Kamperland op de Donderdagen wel drie auto's tege lijk staan. Besloten werd aan Ged. Stalen te vragen daarin verbetering te brengen. - Op 23 Mei j.l. werd in de vergade ring van ingelanden van den polder Oud Noord Beveland besloten aan den aftre- denden ontvanger-griffier, de heer P. Ta- zelaar, voor de vele diensten aan den polder bewezen, een geschenk aan lo bieden. In hun vergadering van 28 Mei besloten de ingelanden van den polder Nieuw Noord Beveland daaraan mede te werken. Door de besturen werd hiertoe aangekocht 'n schilderij van 'n Ylaamsch meester, Frans van Leemputten, voor stellende „De Kudde". Dit stuk werd 4 Juli don heer Taze- laar aangeboden door de beide dijkgra- fen en den ontvanger-griffier van de be trokken polders. Alles geschiedde zoa eenvoudig mogelijk, met het oog op den gezondheidstoestand van den heer Ta- zelaar. De hoop werd uitgesproken dat

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1