Zaterdag 5 Juli 1924 167° Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. EERSTE BLAD. weest zijn, die nog goedkooper reizen in uitzicht stelde. Dc directie heeft let wel, lezerlj die het bericht niet mocht gelezen heb ben tot het vrouwelijk personeel en er wordt nadrukkelijk bij vermeld, ook tot die leden der andere seksev welke aan de stations dienst doen de aanschrijving gericht „dat ieder van dat personeel uiterlijk van 1 Augustus a s. af rerplicht is in dienst een eenvoudig, niet doorzichtig, om den hals sluitend, en tot de polsen reikend bovenklegjh'ng- stuk te dragen." Mij dunkt, een ieder, die genoodzaakt is vaak of minder dikwerf gebruik te maken van een „goedkoop" reisbiljet, van welken aard dan ook, zal zich daar over verheugen. Vermoedelijk zal hij er tot dusverre weinig nota van genomen hebben of de juffrouw achter het stati ons-loket, die hem, slaande achter ecu glazen ruitje, door een o, zoo lief en nauw gleufje zijn spoorkaartje toeschoof, al dan niet een nauw om den hals en tot de polsen sluitend bovenkleedingstuk droeg, maar in elk geval, hij zal er locli zich over verheugen, dat hij met ingang van 1 Augustus de zekerheid zal hebbeen, dat zulk een juffrouw zoo zedig mogelijk gekleed zal zijn en het getuigt zeer voor de zedelijkheidsbegrippen der spoorweg directie, dat zij den nieuwen maatregel gaat invoeren in den tijd, dat er aan do spoorweg-loketten zooveel vacantie-reizi- gers, en daaronder jeugdigen komen, die zich dan niet behoeven te ergeren aan een .,!aag-ui(gesnedenhals of te veel bloole armen der spoorweg-lokel-jui- frouwen. En die dames, van bun kant- zullen den maatregel hooger waardeeren, bijaldien de maand Augustus ons eens zou willen begunstigen niet heerlijke, warme zomerdagen! En ik kan mij voor stellen, dat die Amsterdammers, die zich misschien geërgerd gevoeld hebben over hun gemeenteraad, die onlangs het dans- verbod afschafte en nog meer over hun burgemeester, die, als gevolg van dien, zoo waar reeds een aantal dansvergun- ningen uitgaf, erg erkentelijk zullen zijn jegens do spoorwegdirectie, die wel geen lagere spoorweg-tarieven schonk, maar getuigenis gaf van hoog zedelijkheids begrip! Maar nog van meei* beteekenis voor Amsterdam is in verband ook met de naderende Vacanlie, bet feil van de ope ning van een nieuwen openbaren speel tuin de twintigste reeds die j.l. Zaterdag plaats had op de Eilanden, aan de Groote Wittenbprgerslraat. Het is nu bijna 44 jaar geleden, dat door de „Ver- eeniging van Openbare Speeltuinen" op initiatief van nu wijlen de heeren N. Tellerode en P. II. Hugenholtz in 1879 opgericht, de eerste openbare kinder speeltuin op 8 Mei 1880 aan den Wete ringschans kon worden geopend en bin nen een jaar daarna de tweede aan die Marnisslraat. Nadien heeft het, niette genstaande die commissie zoowel van de" Verecniging „Ons Huis", van de gemeen te, van liet Gymnastiekverbond e.a. veel steun en medewerking verkreeg, gerui- men tijd „gehokt" vóór de derde en vol gende speeltuinen konden volgen. En het beste bewijs hoezeer het begrip, dal ge zonde lichaamsoefening on openlucht spelen een noodzakelijkheid zijn voor de jeugd, bij de massa is doorgedrongen, is wel gegeven door het feit, dat allengs liet aantal dier tuinen is toegenomen en nu die twintigste zoo juist op Wit- tenburg, een der dichtst bevolkte arbei derskwartieren, is geopend. Bij degenen, die den eersten speeltuin Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en •?oor de andere gemeenten p. post f2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- singen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 dent per regel. Ingezonden Mededeelin- jf e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: ran 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij Is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij •vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. IN EN OM DE HOOFDSTAD. LXXXV. IThd d elbur Legt-ond usn Sp* en TPibunes in vacaotieljjd. Dezer dagen hebben degenen, die ge woon zijn degelijk nota ie nemen van (den inhoud van hun dagblad, daarin een be richt kunnen lezen aangaande een aan schrijving, door de directie der Neder- landsehe Spoorwegen tot een deel van het bij dien tak van dienst werkzaam zijnde personeel gericht. Het was een mededeeling, die groote waardeering ver dient, omdat daaruit blijkt met welk een vaderlijke zorg die directie voor de be langen van dat personeel en die van het publiek waakt. Voor hen, die wat ik bejammeren zou dat bericht niet gelezen mochten hebben, teeken ik da delijk aan, dat het niets bevatte omtrent verlaging van de tarieven op de spoor wegen, want die zijn reeds laag genoeg hebben we tegenwoordig niet reeds op een aantal baanvakken „goedkoope" buurt-verkeer-kaartjes; zullen we zoo meteen, als de vacantie gekomen zal zijn, niet met „goedkoope" vacantie-kaarten van tien, zeven en een halven of vijf gulden den grootsten afstand in ons land in den trein kunnen afleggen? Zijn niet ae prijzen der abonnements- en traject- kaarten in ons gezegend vaderland van dien aard, dat elke handelsreiziger en elke-forens er tevreden over behoort te zijn? Neen, over een „onnoodige" verla ging van die personen-tarieven handelde dit bericht niet het ging over jjets van veel hooger belang; het betrof een aanschrijving der spoorwegdirectie in het belang der goede zeden en zulk een aanschrijving is immers van veel meer beteekenis dan een mededeeling zou ge De bovenstaande plattegrond van speelruimte en tribunes voor het 6 en 7 Augustus op de Markt alhier uit te voeren Openluchtspel, drukken we voor namelijk af ten behoeve van hen, die plaats willen bespreken. Eerdaags wordt in een advertentie na der bekend gemaakt, hoe het daarbij zat toegaan. "We deelen daarover nu alleen reeds mee, dat Woensdag en Donderdag van de vol gende week gelegenheid tot plaatsbe spreking is voor koor- en orkestleden en medespelers Vrijdag en Zaterdag voor Middelbur gers en verdere in Zeeland wonende personen van af Maandag 14 Juli voor buiten Zeeland wonenden. Nadere bijzonderheden zal tnen in de advertentie vinden. Bovenstaande cliché geeft echter ge legenheid om nu reeds vast te stellen op welke tribune men een plaats wenschl. Dc prijzen der plaatsen vindt men op den plattegrond in de tribunes ver meld. Daar bij het verkleinen van het kaartje het onderschrift links wat onduidelijk is geworden, willen we hier nog epns her halen wat daar staat Dc plaatsen van f3, f2 50 en fl zijn staanplaatsen, met uitzondering van do plaatsen van f 2.50 in F, welke zit plaatsen zijn. die in de komende vacantie-weken niet kan laten, omdat een proef daarmede altijd voldoende gelegenheid hebben hun genomen tengevolge had, dat de vernie- kinderen bezig te houden en toezicht ling in de parken bedenkelijke afmetin- op hen uit te oefenen. gen ging aannemen en wordt er nog niet We zijn in Amsterdam, sedert de ope- herhaaldelijk geklaagd over vernielzucht ning van dien eersten speeltuin iu Mej oer Amsterdamsche jeugd? Kan men 1880, ontegenzeggelijk reeds veel voor- zich niet dagelijks op straat ergeren over uitgegaan met betrekking tot de vermin- |de taal, die men jeugdige Arasterdam- dering van 'wandaden der jeugd, dio'mers kan hooren uitslaan? Er is en steeds hun hoogtepunt in den vacantie- wordt veel gedaan tot tegengaan van ver- tijd bereikten. Het aantal tuinen is too- wildering, lot verbetering der zedelijke genomen; meer parken zijn aangelegd, opvoeding, maar er blijft nog veel te padvinders-vereenigingen en vacantie-ko- doen over, belangrijker werk dan een lonies zijn opgericht; vacantie-uitstapjes verbod tot vrouwelijke spoorweg-beamb- zijn, thans reeds, dagelijks aan de orde, ten gericht tegen het dragen van niet maar zulks wil toch nog lang hiet zeggen, nauw om hals en polsen sluitende klee- dat de is traatschenderij uit Amsterdam ding. is verdwenen. Bij lange na niet! Hoe het zij, Wiltenburgsche ouders Is het nog niet verleden jaar geble- zullen blijde zijn met het nieuwe vacau- ken, dat men de parken niet onbewaakt lie-geschenk cn hun kinderen zeker niet aan den Weteringschans konden openen, heeft bij hun pogen natuurlijk ook danig gegolden het feit, dat de Amsterdamsche straatjeugd in die dagen een allerdroe vigste vermaardheid i>ezat en begrepen werd, dat die baldadigheid ook zou kun nen worden bestreden door de kinderen uit het volk, die door gemis aan speel ruimte in de ouderlijke woning, de straat opgingen om zich te vermaken cn wier vermaak zoo licht oversloeg lot schende rijen, door goed geleid spel in afgeslo ten ruimten van de straat le houden. De commissie voor openbare speeltuinen heeft dan ook prachtig pioniers-werk ge daan en de nu pas geopende tuin izal zeker weder bijdragen om de straat schenderijen le doen verminderen en in die buurt een zegen zijn niet alleen voor de kinderen, doch ook voor de ouders, Geautoriseerd© vertaling naar het Üagelsch, van E. PHILIPS-OPPENHEIM:, door Mevrouw v. d. Wi. 30). „Dat heb ik opgemerkt", antwoordde ik. „De Aartshertogin is wel zoo vrien delijk geweest ons met haar oplettend heid te vereeren." De jonge man keek mij met een feigenaardigen blik aan. Ik voelde nilj sterk genoeg om zijn onderzoekenden 'blik te doorstaan. „Hare Hoogheid verzoekt u en de jon ge dame" voor het eerst boog hij 'naar Isobel „om in de voorkamer der koninklijke loge te komen. Zij wil gaar ne een paar minuten met u spreken." „De Aartshertogin doet ons te veel eer aan", antwoordde ik. „U zult mij jeen genoegen doen als u haai- wilt zeg gen, dat wij gaarne bij een andere ge legenheid onze opwachting zullen ma ken. Juffrouw de Sorrens is te veel vervuld van het stuk." De jonge man liet de monocle vallen. Ik was er trotsch op, dat het mij gelukt was hem verbaasd te doen, staan. „U bedoelt", riep hij uit, „dat u niet •wilt dat u niet wenscht te komen?" „Juist; ik heb de eer gehad een on derhoud te hebben met de Aartshertogin ten ik verbeeld mij, dat het tot niets zou leiden om over hetzelfde onderwerp nog- (maals van gedachten te wisselen." „Die jonge dame dan?" „Die jonge dame blijft onder mijn hoede. Wilt u zoo goed zijn de Aarts hertogin mijn spijt te betuigen?" Hij aarzelde een oogenblik, maakte, een buiging voor Isobel en vertrok. Zij sprak mij toe en wij waren zoo lang S*il geweest, dat onze stemmen vreemd klonken. „Dank je, Arnold", zeide zij rustig. „Het is alles zoo mooi, dat ik het niet •zou willen verstoren." „Ik hoop, dat het niet zal gebeu ren", antwoordde ik. „De belangstel ling van de Aartshertogin is zeer vleiend, maar geheimzinnig. Ik voor mij ver- Itrouw haar niet. Ik wensch Ik brak mijn woorden af, want ik zag, dat de voornaamste plaats in de tegen overliggende loge leeg was. Isobel scheen mijn plotseling stilzwijgen niet op te merken. Haar vingers streelden nog steeds de zachte, rose rozen in haar schoot, haar oogen s'taarden in de ruimte. Weer werd er geklopt, doch nu zeer driftig. Ik opende de deur en de Aarts hertogin schoot mij voorbij. In het duis ter onzer loge zag ik haar diamanten schitteren. Zij keek niet naar mij en ging recfot op Isobel af, en legde haar hand op Isobel's schouder.*» „Ik heb zooeven om je gestuurd, heb je dat niet begrepen?" Isobel trok haar wenkbrauwen op. De Aartshertogin was boos, dat verried haar stem. „Ik weet geen enkele reden, waarom jk aan uw verzoek zou voldoen." „Isobel, daarvoor zal ik je een goede reden geven. Ik kan dal niet langer verzwijgen. Zij willen je op geen an dere wijze aan mij afstaan, daarom kom ik je openlijk opeischen. Je zult de waarheid welen. Ik ben de zuster uwer moeder." Isobel stond langzaam op. Zij was even groot als de Aartshertogin; de ge lijkenis was treffend. Isobel had een fijner gezicht en andere oogen. „Waarom zeide u mij dat niet eer der bijvoorbeeld in Mordaunt Rooms?" „Je verscheen als een donderslag"", antwoordde de Aartshertogin vlug. „Ge durende vele jaren hadden wij elk spoor van je verloren. Overigens waren er redenen je weet, dat er redenen wa ren waarom het mij zeker niet kwa lijk kan genomen worden,, dat ik aar zelde. Maar laten wij daarover niet ver der spreken. Het is beter, dat je ge schiedenis nog eens in de wereld wordt rondgebazuind, dan dat je verder zoudt leven op deze verborgen manier. Ik zal je terugbrengen naar Waldenburg. Ik veronderstel, mijnheer", zeide zij, ter wijl zij zich verder tot mij wendde, „dat u mijn recht niet zult betwijfelen om de voogdij van mijn eigen nicht op mij te nemen?" De herinnering aan Feurgères' blik kwam mij ter hulp, anders zou ik niet geweten hebben wat te antwoorden. „Uwe Hoogheid, het is aan Isobel om te beslissen. Zij is geen kind meer. Ik twilde u er alleen aan herinneren, dat u bij meer dan een gelegenheid heeft ge poogd die voogdij op u te nemen, zon der die familiebetrekking te noemen." „U kent Isobel's geschiedenis. Kan het u dan verbazen, dat ik gaarne alle Ruchtbaarheid wensch te te vermijden „Uwe Hoogheid, wij kennen Isobel's geschiedenis nog niet. Wij zulien die hedenavond hooren." „Heeft hij u die nog - niet verteld [vroeg zij ongeloovig. „Hij komt vanavond op mijn ka mers." „U zult het dan eerder hooren! Zet. je hoed op, kind. Wij zullen naar mijn huis rijden, jij en ik en mijnheer Great- son en dan zal ik je alles vertellen. Je zult dan hooren, hoe die man je beleedigde, door je toe te staan zijn logo te nemen, zelfs om je nabij te ko men!" „Madame, ik dank u, maar ik wensch bet einde van het stuk te hooren. En wat mijn geschiedenis betreft, monsieur Feurgères heeft beloofd om die vanavond te vertellen aan mijnheer Graetson." Ik zag de Aartshertogin de tanden op (elkaar bijlen, zij kreeg een vuurrood» ldeiu-. „Je spreekt als een dwaas kind, je wordt van alle kanten bedrogen. Het komt niet te pas, dat je dien man weer ontmoet. Het is een schande, dat je ziju naam noemt „Monsieur Feurgères heeft bewezen, mijn vriend te zijn", antwoordde Isobel kalm. „Kind, ik ben je tante, de dochter vail den Koning van Waldenburg. Jij be hoort ook tot dat gesalcht Je weet heel goed, dat ik de waarheid spreek. Hoe durf je tegen mij te spreken over een toan als Feurgères? Je hebt ons bloed in je aderen. Ik beveel je, om met mij mede te gaan, en dadelijk en voor al tijd deze eigenaardige betrekkingen af te breken. Later kun je hen, die naar je meening" zij wierp een veelbe-' teekenenden blik op mij „je vrienden zijn geweest, een belooning geven. Maar nu eisch ik je op. Kom!" Isobel keek haar tante flink aan. Zij was hoffelijk, doch sprak zonder eeni- ge weifeling. „Madame, het is mij niet mogelijk om le doen waft u vraagt. Welke plannen er ook voor mijn toekomst zijn gemaakt?, zeide zij, mij aankijkende, „u moet niet vergeten, dat ik aan mijn, lieven vriend hier alles verschuldigd beu Dan heb

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1