No. ISO Vrijdag 4 Juli 1924 HIDDELBURGSCHE COU 167° Jaargang BINNENLAND. PENSIOENKORTING VAN SALARIS- TREKKEN DEN. Naar Het Vad. vernam, ligt er een ■■wetsontwerp nagenoeg klaar waarbij rijkSSSfib tenoren, die tegelijk pensioenen salaris uit de schatkist genieten, op dat inkomen worden gekort. Een dergelijke aftrek is bij de we't van 1890 ingevoerd, maar ze is opgêhe- heven onder minister Kolkman, the het onbillijk vond, dat gepensionneerde rijks ambtenaren wel gekort werden indien ze ir. een nieuwe rijksbetrekking salaris ontvingen, maar niet, indien zte dat in een nieuwe particuliere betrekking ont vingen. Die onbillijkheid zou natuurlijk bij de berinvoering van de korting op nieuw ontslaan. Er zijn echter ook gevSllen waarin de toestand gelijk hij' nu is, niet kan'blij ven, bv. bij onderwijzers, op de eene plaats plaats wegens ziekte afgekeurd en ge- pensionneerd die op een andere plaats weer vol salaris als onderwijzer trokken. EEN NIEUW KATHOL. DAGBLAD. Het proefnummer is verschenen van «en nieuw katholiek dagblad „De Mor gen", dat beschouwd kan worden als een symptoom van een der geestesstroomen in de Katholieke kringen. Het kondigt zich aan ais propagandist der politieke en maatschappelijke denk beelden „gepropageerd in het weekblad „De nieuwe Eeuw", vóór dit weekblad een verandering onderging (vóór liet n.L weer teruggebracht werd onder de groote katholieke partij, door controle o.a. van de professoren der Nijmeegsche univer siteit) Zooals „De Morgen" in herinnering brengt, stelde „De Nieuwe Eeuw" in haren vroegeren vorm zich vooral ten doel te bestrijden de oppermacht der geldheerschappij, gevolg van het maat schappelijk stelsel, dat groeide uit de zelfde worteldenkbeelden, waaruit de Hervorming op godsdinslig gebied ont stond. „De Morgen" wenscht naast de z.g. Realpolitiek (het streven naar het on middellijk bereikbare) een Idealpolitiek te stellen. De inrichting van het blad zal hoofdzakelijk berekend zijn op de intellectueele volks- en standsgroepen. Uitgever is G. J. II. Hendriks. Het hoofdartikel is onderteekend door Max van Poll. Uit Stad en Provincie. Uit Walcheren. Be burgemeester der gemeeute°0. en .W'„ Souburg ontving ais premie voor het actief optreden der brandweer mannen bij den brand Van Soelen f 25 van de Zeeuwsche Brandwaarborg Maat schappij en f 25 van de Maatschappij der Nederlanden, gevestigd Den Plaag. Onder de brandweermannen wordt dit bedrag verdeeld. Uit Zuid-Beveland. Aan mej. Modde, is eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool, te Goes. Naar aanleiding van de opmerking in het ..Hhld. van Antw." over liet dou aneonderzoek van Belgische pleizier- vaartuigen te Hans weert, schrijft de hoefijzer-correspondent in het „Amsterd. Handelsblad" dat de naar Antwerpen op varende schepen evengoed door de dou ane werden onderzocht als die welke naar Hansweert varen. Maar het onder zoek geschiedt tijdeus de reis, door de beambten, die bij Lille, op de Hol- landsch-Belgische grens, aan boord ko men. Indien iets dergelijks niet op de vaart naar Hansweert gebeurt, zou dat misschien inderdaad kunnen worden na gevolgd. DE VERPLICHTE AANSLUITING OP DE THOOLSCHE WATERLEIDING. Men schrijft ons naai- aanleiding van de vragen van het Kamerlid, de heer Kersjten, inzake de Tholensche Water leiding het volgende In de eerste plaats dient opgemerkt te worden dat het onjuist is dat zij die kunnen aantoonen over goed en vol doende drinkwater te kunnen beschik ken, worden verbaliseerd en veroordeeld. Alle gemeente-verordeningen op Tholen hebben een artikel waarin uitdrukkelijk bepaald wordt dat dergelijke perceelen kunnen worden ontheven van de ver plichting tot aansluiting tot de water leiding. Wat betreft de veroordeelingen voor het Kantongerecht zij opgemerkt dat al len die voor den kantonrechter zijn verschenen slechts voorwaardelijk zijn veroordeeld met gelegenheid om alsnog aan te sluiten, waaraan zich de meesten, zoo niet allen gehaast hebben gevolg te geven. Slechts zij die niet ten kantonge recht zijn verschenen werden veroor deeld. Hoewel de gemeentebesturen slechts verplicht waren over vijf jaren de ver plichte aansluiting in te voeren, ver kozen zij allen teneinde de veel goed- koopere tarieven aan de ingezetenen te kunnen f verschaffen de zoogenaamde verplichte aansluiting direct in te voeren. In verschillende gemeenten zijnde aan sluitingen reeds geheel vrijwillig zöcf'aan- zienlijk dat de verordening piel werd toe gepast, in anderen gaven de inwoners zich na hel zenden van eén circulaire! uitgaande van B. en W. in overleg mei den Raad reeds in voldoende getale op, in anderen is voldoende toename te ver wachten en slechts in enkelen zal di recte toepassing van de verorden'n; noodig zijn of is deze toegepast waar het aantal Aansluitingen naar niets leek. Trouwens in N. Holland is ook de verplichte aansluiting ingevoerd en toe-, gepast, met succes en zonder eenige op positie. Door den tegenstand van een zekere categorie personen kost de waterleiding aan het eiland Tholen het dubbele als de oors-pronkelijke raming, slechts door algiemeene deelname kan de zaak, die gemeentezaak is, een i behoorlijk rendement geven. Thans aan dezelfde (oppositie van vroe ger het oor te Ieenén is allesbehalve wenschelijk te achten en niet in liet be lang van het eiland Tholen. Zooals boven omschreven en vroeger bij de opening voorspeld is de water leiding op Tholen populair. KERKNIEUWS. Jubileum dr. J. Helder. In de Nieuwe kerk te Zier ik zee had Donderdagnamiddag de plechtige herdenking plaats van het 60-jarig pre dikantsjubileum van dr. J. Helder, den oudst dienstdoenden predikant ra ons land. Na een inleidend orgelspel riep ds. De Roode den jubilaris het welkom loe en giog daarna voor in gebed, waarna de gemeente ds. Helder toezong een spé ciaal voor deze plechtigheid vervaardigd vers, wijze Ps. 103. De heer F. A. Kleppert, president- kerkvoogd, sprak hierop dr. Helder toe. Hij herinnerde eraan hoe de gemeen te op bezwaren van den jubileerende ge stuil was, toen overwogen werd dezen dag passend te herdenken, want men ver nam, dat hij het liefst sou "zien dat deze dag onopgemerkt zou voorbijgaan. Daaraan is evenwel niet voldaan. En wel omdat dr. Helder nog staat in 't midden van het kerkelijk godsdienstig levêï j&n de gemeente hem nog be schouwt als een zijner voormannen. Waar nu dr. Helder een gedenkdag viert van zoo hooge uitzondering kon men niet besluiten dezen dag te laten voorbijgaan als elke andere. Met 'Paulus zou men kunnen zeggen: de innerlijke drang is ons opgelegd. Spr. gewaagde van liet voorrecht zestig jaar zqn ambt te mogen vervullen, voor al wanneer daar hij komt gezondheid naar lichaam en geest. Dankbaarheid aan God vervult naar spr. weet Tiet bar van den jubilaris. Spr. kan begrijpen, dat hij de ju bilaris dezen dag liever alleen wil zijn met dien schat van levenservarin gen en herinneringen om hel levensboek te doorbladeren, waai' menige bladzijde spreekt van liefde en blijdschap, maar odk van vergankelijkheid, van teleurstel ling, miskenning en leed. Maar het is geen onnuf leven geweest, dat u hebt doorleefd, gaat spr. verder, velen toch hebt ge nader gebracht (bot Hem dien ge 60 jaar hebt verkondigd als den God van liefde en genade. Wij willen, aldus spr., onze dankbaar heid toonen voor uw bijna 40-jarigen arbeid in onze gemeente, door de herin nering aan dezen heugelijken dag over te brengen bij liet nageslacht, daarom wenschen wij dezen herinneringsdag en de dankbaarheid vast te leggen door het plaatsen van een eenvoudlgen steen in den muur van liet kerkgebouw, waarin zoo menigmaal uw bezielend en gloedvol woord werd gehoord. Als tolk van liet bestuur en beheer der gemeente én van een groot deel der leden der kerk, ver zekerde spr. den jubilaris, dat hel hem een groote vreugde zal zijn, hem lol het eind zijner dagen in hun midden werkzaam le blijven zien. Moge God u, aldus eindigde spr., daar toe gezondheid, opgewektheid en kracht geven. Hierop Irad ds. P. v. d. Linden; van Nieuwerkerk, naai- voren. Deze wensch- te den grijzen jubilaris geluk namens liet Prov. kerkbestuur van Zeeland, namens het klassikale bestuur, namens den Ring, namens alle collega's. Spr. kan begrijpen wal leeft in het hart van zijn jubileerenden collega, n.l. diepe verootmoediging, wat leeft inliet hart van alle predikanten. Hierop had de onthulling van de mar meren gedenkplaat in den Oostelijken muur der kerk plaats. In vergulde letters is uitgebeiteld: 1864. 3 Juli. 1924. Ter herinnering aan de 60-jarige ambtsvervulling van Dr. J. Helder, predikant te Zierikzee sedert 10 Mei 1885. Zijn dankbare Gemeente Onmiddellijk na de onthulling zong de gemeente een specialen zang op de wijze van Gezang 117. Met indrukwekkend orgelspel eindig de deze plechtige onthulling. De jubilaris nam daarop zelf nog even het woord om allen dank te zeggen voor alles wat hem dezen dag was bereid. Zondag a.s. hoopt hij in het zelfde ge- houw een gedachtenisrede uit te spreken Namens het hoofdbestuur der Orde van Vrijmetselaren onder het Groot Oos ten der Nederlanden te 's Gravenhagc, waarvan dr. Helder eere-lidis, en van de leden der loge „De Sier in het Oos ten" te Zierikzee, waarvan dr. Helder Voorzittend-Meester is, waren den jubi laris bloemen aangeboden. Na den dienst werd in de consistorie kamer gelegenheid gegeven' dr. Helder persoonlijk geluk te wenschen. Een groote schare vulde het ruime kerkgebouw. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Marjorie Bowen in Domburg. De Engelsche schrijfster Marjorie Bo wen vertoeft sinds eenigen tijd in Dom burg, waar ze aan haar beide nieuwe boeken „The Netherlands" en „The life of William IIIwerkt. Ze logeert met haar echtgenoot, Mr. Long en drie kin deren in het Badhotel en weet haar werk met de genoegens, die Domburg vbiedt, voortreffelijk af te wisselen. In een onderhoud dat de „Tel." met haar mocht hebben, vertelde ze van haar nieuwe boek „The Netherlands", waarin ze een beschrijving geeft van Holland, 't Nederlandsche volk, z'n ge bruiken en kleederdrachten. Dit werk wordt in tegenstelling met haar meeste boeken, niet in romanvorm geschreven. Marjorie Bowen bezocht vrijwel alle be langrijke deelen van ons land om studie materiaal te verzamelen. Na Zeeland zal ze nog Limburg bezoeken en ze hoopt in 't begin van 't volgende jaar met dit boek, waaraan ze reeds drie jaar werkte, gereed te komen. Zelden hoorden we door een buitenlandsche met zooveel liefde over Holland spreken als door deze schrijfster, zegt het blad. Haar roman „The life of William III" hoopt zij dit jaar te voltooien. Mar jorie Bowen schreef buiten haar hou derden schetsen en novellen ongeveer 40 romans, waarvan de meeste met ge schiedkundigen achtergrond. Op een vraag, wanneer ze haar eerste boek publiceerde, antwoordde de schrijf ster- „Ik was 'n meisje van nog gfcen 16 jaar, toen ik van een uitgever be richt ontving, dal mijn boek „The Va- pir of Milan" was aangenomen en dat hij er 250 p. st. voor betaalde. M'n moe der plaatste 249 p. st. voor mij op de bank en voor 1 p. st. kocht ik een pa rasol, want zoo'n „instrument" was ja renlang mijn grootste verlangen geweest." ONDERWIJS. Geslaagd aan het Canisius-college te Nijmegen, afdeeling H. B. S. voor hel eind-examen, de heer H. Vroom, al hier. Geslaagd te 's Gravcnhage voor het examen akte L. O., mej. M. E. Gall, te Rijswijk, vroeger alhier woonachtig. Geslaagd voor het voorloopig mach. diploma, F. Massee, leerling van de „De Ruijlerschool" te Vlissingen. Benoemd tot leeraar in Geschie denis en Aardrijkskunde aan een H. B. S. mol ó-jarigen cursus te Rotterdam, do heer "P. van Houte, geboren te Wes t- kapelle. Geslaagd aan de Technische Hoo- geschool te Delfl voor het candidaats- examen voor electro technisch ingenieur de heeren J. M. Knaap te Zierikzee; L. P. van Oeveren te Wolphaarts- d ij k; J. N. Zandee te Vlissingen en L. A. W. van der Lek te St. Kruis. Geslaagd le Rotterdam voor het examen akte L. O., de dames J. M. Ber ger en M. Sakko, beiden te Goes; en de heeren E. L. Roeland, te Oost burg; J. J. Westerweel te Goes; E. L. de Wilde te Zonnemaire; J. 0. Wisse, te Wissekerke; M. 0. Wisse te Kat ten d ij k e, en H. van Wijck te K r u i- ningen. LANDBOUW. Woensdagavond werd le X. en St. Joosland de gewone jaarlijksche geitenkeuring gehouden, op een daar voor door de wed. J. Mesu welwillend (afgestane weide. Er was veel belangstel ling. 50 stuks geilen waren aangevoerd Als keurmeesters traden op de heeren Sietema en Versluijs. Eén geit werd in het Prov. stamboek opgenomen en acht geiten werden in het plaatselijk stamboek bijgeschreven. De drie geldprijzen wer den bij loting toegewezen aan C. Janse Wz., A. Poppe en A. Beekman. Te Dadzand doet zich een geval van mond- en klauwzeer voor bij eenige runderen van den landbouwer A. de Hullu. Bij gelegenheid der tentoonstelling van de verceniging „Het Belgische Trek paard" werden o.m. de volgende be kroningen toegekend klasse merrién I jaar E. V. Suze van J. F. Brooijmans te SI. Annaland; klasse merrién. 3 jaren ie prijs Emma van Bleyendaal van den zelfde; klasse merrién- 4 jaren en ouder E. V. Celina van denzeli'de; klasse mer rién van 4 jaren en ouder groole maal 5e prijs Fleuretle van M. J. Stoutjesdijk te Tholen; E. V. Lize van Brooijmans voorn.; E. V. Diamante van de Schaaps- hofeve van Stoutjesdijk voornoemd; klas se, loten van 1 merrién 3e prijs Elza, Emma, Celina en Lisa van Brooijmans voornoemd De tentoonstelling had plaats te Roosendaal op het terrein der R. Kath. Landbouwwinterschool. Na de tentoon stelling werd het concours-hippique ge houden. Aan de tentoonstelling namen 106 paarden deel, zoodal er groole be langstelling was. 'Aardappelziekte op Tholen. Men meldt uit het eiland Tholen In verschillende aardappelvelden is 't begin van aardappelziekte waargeno men, de meeste groole velden zijn be sproeid, zoodat dit ontsmettingsmiddel zijn werking zal kunnen toonen als het onverhoopt erger moest worden. Waar in hel eiland meer dan 20 pet. der bebouw de oppervlakte met aardappelen is bezel kan men beseffen, dat sterk optreden dor Ziekte voor velen een ramp kan zijn Vooral ook de kleinere grondbezitters en de (huurders van kleine oppervlakten zijn lui die als hoofdprodukt den aardap pelverbauw als een middel nemen om hun inkomsten te vergrooten. Tot heden zijn het nog maar weinigen, die de vroe ge aardappelen voor de consumptie heb ben beproefd, maar binnen enkele dagen zal toch wel algemeen de vi'oege de 'oude vervangen. Op verscheidene aardappel velden te Stavenisse vertoond zich reeds de bekende aardappelziekte (phyclophle- ra infestans.) HANDEL, NIJVERHEID I VISSC'dERIJ Die Stoomvaart Mij. „Zeeland.'' In de heden (Vrijdag) middag te V1 i s- is i n g e n gehouden algemeene vergade ring van bovengenoemde Maatschappij werd het jaarverslag over 1923 uitge bracht. Met leedwezen wordt melding gemaakt van hel bedanken van den heer mr. E. Fokker als president-commissaris en het ontslagnemen door den heer T. H. de Meester als directeur, wegens ver ge vorderden leeftijd. Laatstgenoemde werd tot commissaris' gekozen en door het college van com missarissen tot president. In het boekjaar 1923 kan wederom .eenige vooruitgang worden geconstateerd. Weliswaar waren de resultaten der eer ste 5 maanden hoofdzakelijk tengevolge der Roerbezetting bepaald slecht te noe men, doch de resultaten over de laatste maanden waijen zooveel beter dan die over de overeenkomslige maanden van het daaraan voorafgaande jaar, dót het nadeelig verschil der eerste maanden ruimschoot^' kon worden goedgemaakt In den loop van 1923 werden ook (verschillende onderhandelingen met de met de Maatschappij samenwerkende Spoorwegmaatschappijen gevoerd, waar door de aan de Mij toekomende aandee- len zoowel in het doorgaand reizigers als goederenvervoer niet onbelangrijk konden worden vergroot. Uit den aard der zaak zullen de voordeelen, welke hieruit voor de Mij. voortvloeien, eerst ten volle over het volgend boekjaar tot uitdrukking komen. De vooruitzichten voor 1924 zijn dan ook niet ongunstig te noemen. Vooral het passagiersvervoer zal wederom niet on belangrijk toenemen. Toch mogen de ver wachtingen dienaangaande niet te hoog gespannen zijn, zoolang het verkeer van Duitschland en achterliggende landen met 'EEngeland en omgekeerd voortdurend nog ver bij dat van vóór den oorlog ten achter blijfl. Om hieraan zooveel mogelijk tegemoet te komen, werd dan ook dit jaar weder om het toeristenverkeer van Nederland naar Folkestone en van Engeland naar het eiland Walcheren sterk gepropageerd. Aangezien voor dit laatste een goede accomodatio n Vlissingen voor Engelsche toeristen onontbeerlijk kan worden ge acht en de mogelijkheid bestond, dat bij verkoop van het hiertoe in de eerste plaats in aanmerking komende Grand Ho tel des Bains uit speculatieve overwegin gen in sloopershanden zou overgaan, werd lot aankoop en eigen exploitatie van hel hotel besloten. De Maatschappij genoot de hooge eer de Koninklijke familie op haar terugreis van haai' bezoek aan het Engelsche La- kedisfrict naar Nederland te mogen te rugvoeren. Het aantal reizigers bedroeg 38.764 Ln 1923, tegen 29.795 in 1922 en 26.699 in 1921; de opbrengst van reizigers en bagage was respectievelijk in die jaren f655.574,81; f 470.224.58 en f -117.653. Jlct vervoer van koopmansgoederen en pakketten bedroeg 38.210 ton in 1923, tegen 35.280 in 1922 en 30.744 in 1921-, de opbrengst resp. f 1 261.983.81 f 1 156.878.94 en f945.951.75i-. De ex ploitatiekosten stegen van f2.065.458,32 in 1922 tot 12.095.213.85 in 1923, terwijl zij in 1923 hadden bedragen f 2218.202.50y- De vergoeding voor de brievenmalen enz. daalde van f 592.308.92 in 1922 tot f565.086 in 1923, terwijl hel in 1923 was f 639.558.03. De exploitatie-ont vangsten overtreffen de uitgaven in '23 met [511.578.31, in '22 met f236.232.95, terwijl 1921 een nadeelig verschil ople verde van f 121.642 61V? De vloot der Maatschappij bestond op 31 December 1923 uit drie stoomsche pen, „Oranje Nassau", groot 28S4 ton, „Prinses Juliana" en „Mecklenburg', ieder 2907 ton, alle drie met 10.000 P.K. Van de 3 pet. leening 1SS6 en de 4 pCt. leening 1912 werd niets afgelost en bleef de Mij. resp. f971.000 en f 300.000 op die leeningen schuldig. Zooals uit liet voorgaande blijkt, be droeg de Avinst uit de exploitatie f511.578.31, waarbij is 1e voegen het voordeeiig saldo der exploitatie van het abattoir ad f4,029.36, alzoo f515.607.67 samen Dit moet echter worden vermin derd mei f 206.376.57 als nadeelig saldo der intrestrekening en f 455.250 afschrij ving op de stoomschepen, samen [661.626.57. Hel boekjaar geeft dus een nadeelig verschil van f 146.018 90 daar bij koml f502.579 50 saldo verlies over het vorig boekjaar, zoodat er een totaal verlies is thans van f 6-18.598.40. Evenals vorige jaren werd een bedrag van f 50.000 gestort in hel zelfstandig pensioenfonds van het personeeL De Avinst- en verliesrekening wijst in debet aanintrest f 206.376.57 en af schrijving op de stoomschepen f 455.250. In credit expl. resultaten f511.578.31; exploitatie abattoir f 4029.36 en nadeelig saldo 1923 I 146.038.90. De balans geeft de volgende activa vastgelegd kapitaal f5.749.590; beschik bare middelen en debiteuren f 461.818; bedrijfsvoorwaarden 1 164.354; winst- en verliesrekening f 648.598. De passiva zijn aandeelenkapilaal f5.691.500; crediteuren f 1.307.-199 cu- mulatieA-e rente leening Staat der Neder landen 5.562 pet. pro memorie en re serves f25.362 VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Het nieuwe emplacement te Goes. Men meldt ons uit Goes: Donderdagmiddag hebben we een be zoek gebracht aan de werken tot uit breiding van het emplacement Goes, on der leiding van Ir. K. H. C. \V. van der Veen. Aan den overweg bij den Poelweg, ten Noorden van de baan, waar een nieuwe laad- en losplaats wordt ge maakt, was men druk bezig het terrein op te hoogen, over een groot gedeelte is dit reeds geschied. De oude sloot wordt gedempt, waarbij het zand de derrie uit de sloot als 't ware voor ziph uit schuift op den anderen oever. Een nieuwe sloot, waarop de stad rioleerl, is gegraven. Aan de Zuidzijde van de baan is eveneens het perron opgehoogd en tevens verbreed. Er zit 22050 IMF zand in, terwijl nog 2000 Ms zand noodig zal zijn. Dit zand komt

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1