Donderdag 3 fuli 1924 No. 155 MIDDELBURG 107° Jiiiirgaiïs; COURANT. BINNENLAND. NEDERLAND -BELGIË. De (Brussclsche) Standaard meldt Op het departement van buitenland^ sche zaken wordt ons medegedeeld, dat een bericht, volgens hetwelk de Ne- derlandsche gezant te Brussel bij den Belgischen minister van builenlandsche zaken zijn opwachting zou hebben ge zaaakt, ten einde over de Nederlandsch- Belgische belangen te spreken, een bloot verzinsel is. De Nederlandsclic gezant, die voor enkele dagen met verlof ging, had den heer Hymans een beleefdheidsbezoek gé bracht. lisatie der Rijksinkoopen op den durn- leiden. R. BE SALARISVERLAGING RIJ HET RIJK. Gemeld wordt, dat de Hoofdbesturen ■van de bonden van Marinepersoneel in het C. A. M. B. 0. vereenigd, t.w. jde Bond van Marine-Onderofficieren, de Bond van Korporaals K. M. en de Bond voor Minder Marine-Personeel besloten hebben tot het voeren van een proces tegen den Staat der Nederlanden wegens de opgelegde salarisvermindering per 1 Mei 1921. Het advocatenkantoor Mendels en Gomperts te Amsterdam zal in deze als gemachtigde optreden. DE WESTER SCHELDE. Uit Brussel meldt men aan de N. Courant Daar baron iRuzetle, minister van openbare werken, aan de directie van de Red Star Line te Antwerpen thans schriftelijk dc verzekering heeft gegeven, dat de normale toestand van de vaar geulen bij Bath en Valkenisse lejjéii 15 Augiistus hersteld zal zijn, heeft de di rectie van de Red Star Liue besloteu, de stoomschepen Belgenland en Lapland weer in de vaart te brengen op Ant werpen. De Belgenland zal 7 Augustus uit New York naar Antwerpen vertrek ken. ADMINISTRATIE IIAVEN TE SOERARiAJA. De administratie van de haven te Soe- rabaja blijkt een chaos te zijn, datceren- de van het beheer van de vorige directie Onvoldoende verantwoord is een bedrag van f 56.000. Aangenomen wordt dat dit bedrag is gebruikt voor havendoeleinden. DE BELASTING OP RIJWIELEN. Woensdag is afgekondigd Staatsblad 306 bevattende de wet van deur 20sten Juni 1924, tot heffing eener belasting op rijwielen. HEERLIJKE JACHTRJECI1TEN IN ZEELAND. Men schrijft ons: De nieuwe Jachtwet, waarbij de heer lijke jachtrechten zijn afgeschaft, heeft bijna overal een einde gemaakt aan de mooie Zeeuwsclie jachten en tal van jachtopzieners zijn broodeloos gemaakt, terwijl van regeeringswege niets voor hen wordt gedaan. Slechts in een enkele gemeente is het mogelijk gebleken een complex bij elkaar te houden, elders is de jacht vernietigd en wordt er lustig op los gestroopt, midden in dezen tijd. In Zeeland zijn de landbouwers op vele plaatsen bitter slecht te spreken over den nieuwen last dien men hun op gelegd heeft en waarvoor zij niets in de plaats hebben gekregen. Zij mogen thans gedurende tal van ja ren de niet onaanzienlijke afkoopsommen betalen en daarvoor hebben zij een vrij wel waardeloos bézit gekregen. Do be staande jachtgezelschappen zijn ontbon den, toezicht is er niet meer. Ook het toezicht op hun erven, waarbij de jacht opzieners zulke goede diensten konden bewijzen, is verdwenen. Zij, de boeren, weten niet wat met hun jacht te doen, huurders zijn er niet, zelf jagen doen zij niet, en zij zién in dat alles- de mooie theorie dat als zij zelf baas zullen zijn, uitdraait op betalen voor een bezit van geenerlci waarde. In Zeeland is men op vele plaatsen allerminst gesticht over de personen die met geweld de afschaffing der heerlijke jachtrechten hebben bepleit; men ziet thans in voor den mal te zijn gehouden. Doch aan den anderen kant bestaat de mogelijkheid, dat het jachtveld in één hand blijft, vrijwel nergens, gezien de groote massa eigenaren. De theoretici, zij die niet wenschen dat de „lieeren" meer zullen jagen heb ben hun zin gekregen doch.... de boeren zullen niet kunnen jagen, omdat er geen jachtvelden meer zijn en geen toezicht, doch de boeren zullen kunnen betalen vele jaren aaneen. bezoek van amerikanen aan nederlandsciie tuinen. Van 6 tot 19 Juli a.s. zal een aantal leden van The Garden Club of America and The Netherland-America Foundation per auto een tocht door ons land maken, ten einde aan verschillende mooie tuinen een bezoek te brengen. Bezocht zullen o.m. worden de tuinen van H. M. de Koningin op 't Loo en van ff M. de Koningin-Moeder te Soestdijk. arbeid in gevangenissen. De Besturenbond van Middenslands- vereenigingen te 's-Gravenhage, heeft den minister van Justitie in een adres herinnerd aan zijn reeds geruimen tijd geleden ingediend advies inzake den ar beid in de gevangenissen. De Raad acht in dezen lijd, met alle waardeeriug eener .werkverschaffing in de gevangenis, ar- beids-verschaffing aan vele werklooze, niet-veroordeelde werklieden, een nut tige Staatstaak. Toch komt het voor, dat patroons hun arbeiders enkele dagen per .week moeten heenzenden, terwijl in de gevangenissen zijn de berichten juist op menig oogenblik de arbeid xich ophoopt in afwachting van de komst van tot hechtenisstraffen veroordeelden. Tot een en ander moet vooral de centra RiiWIELBELASTiNG. (aan den handel.) De belastingmerken kunnen zonder houder niet aan het rijwiel worden be vestigd. De Ringkettingfabriek te Joure, Tel. 23 zendt tegen toezending van f 0.25 aan poslw. of zegels franco als proer zes stuks met gebruiksaanwijzing er prijsopgaaf per mille. Bestelt nog heden. (Ingez. Med.l Uit Stad en Provincie. Door den minister van finaraciièn zijn ingevolge de wet op de Inkomsten belasting en die op de Oorlogswinslbe- lasting, naar in de „Staatscrt." wordt be kend gemaakt, de volgende navorderin gen opgelegd aan A. Gabriëlse, te Middelburg, een aanslag tot navordering van inkomsten belasting en verdedigingsbelasting II, over het belastingjaar 1920—'21. ten be drage van f 411 en f 114,30, en als voren, over het belastingjaar 1921—'22, ten be drage van f243 en f64,50; A. D. Littooij, te Middelburg, een aanslag tot navordering van inkomsten belasting, over het belastingjaar 1920— '21, ten bedrage van f 130, en een aanslag tot navordering van inkomstenbelasting en verdedigingsbelasting II, over het be lastingjaar 1921—'22, ten bedrage van "188.50 en f77.25; J. Olthoff, te Middelburg, een aanslag tot navordering van inkomsten belasting, over het belastingjaar 1920— '21, ton bedrage van f 167.50, en een aan slag tot navordering van inkomstenbe lasting en verdecligingsbelasting II, over het belastingjaar 1921—'22, ten bedrage van f258 en f 70; A. Muuriing, voorheen te Joure, thans leVlissingen, een aanslag tot navor dering van inkomstenbelasting, over het belastingjaar 1919—'20, ten bedrage van f 1341,35, en aanslagen tot navordering van oorlogswinstbelastmg, over de belas tingjaren 1917 en 1918, ten bedrage van f1760 en f2340; A. Verplanke, te A x e 1, een aanslag tót navordering van inkomstenbelasting over het belastingjaar 1921—'22, ten bedrage van f 229, aanslagen tot navordering van verdedigingsbelasting II, over de belas tingjaren 1920—'21 en 1921—'22, ten be drage van f 60.50 en f 64.50; een aanslag tot navordering van gemeentelijke inkom stenbelasting, over het belastingjaar 1921 —'22, ten bedrage van f444.50, en een aanslag tol navordering van oorlogs- winslbelasting, over het belastingjaar 1918, ten bedrage van f1410; P. F. Wauters, te Hulst, aanslagfetn tot navordering van inkomstenbelasting, over de belastingjaren 1921—'22 en 1922 —'23, ten bedrage van f63.50 en f60. Uit Middelburg. - De minister van Arbeid heeft goed gevonden de uftkéering van f 11.400, zijn de een deel van het voorschot, toegekend aan de ,,Alg. Wonmgbouwvcreeniging" alhier. Ten tweeden male zag het bestuur 'van het Middelburgsch Muziekkorps zich gisteren genoodzaakt het eerste abonne mentsconcert uit te stellen. Evenals op 11 Juni regende het des middags en werd tot uitstel besloten; ocjnu was het tegen liet uur van aanvang ver droog, al zou het wellicht gisterenav«d wel wat frisch zijn geweest om in dp tuin te zitten. Thans is besloten he concert te doen plaats hebben op Maarpgl 7 Juli a.s. Ongeveer 16 jaarheleden opende de bekende Velo-wasünaehine Maat schappij alhier een liaal op den L. Burg. Na enkele jaren (is liet gehuurde pand te klein en wel naar de St. Pieterstraat getrokken te laatste jaren voelde men zich ook aar niet meer thuis, er werd uitgezieniiaar een bree der pand, totdat de Mallchappij er in slaagde de hand te leggu'. op het pand in de Langedelfl A 90—91 Dit is nu lol winkelhuis verbouwd en Men werd al daar het nieuwe filiaal geopend. Wij zijn er een kijkje gaan neron en werden getroffen door de nette irichting van den winkel. Trouwens ookyan buiten af kan een ieder zien, dat de algemeen bekende wasch- en wringimckines thans veel beter tol hun recht ijcmea. Ook de andere artikelen mangels, fornuizen, rij wielen en kinderwagens zjn in deze zaak veel beter in oogenjclouw le ne men. Voor onze winkelstraat is het maga zijn een groote aanwinst. Gisterenmiddag had op iet Stations plein een ongeluk plaats, datnog wonder hoven wonder goed is afgcoopen Een wielrijder, die uit de stad kwim, reed het plein op en tegen een dair loopende vrouw aan. Hierdoor raakte hij blijkbaar het stuur eenigszins kwijt ea reed toen tegen een in tamelijken eraf rijdend paard op, dat voor een rijtugje was ge spannen. De wielrijder kwan te vallen en het paard begon te steigerin en trapte o. a. beide wielen van het rijwiel stuk. Een agent van politie greej het paard om erger te voorkomen. Dj wielrijder werd door een ander persion wegge trokken. De man bleek ai,een enkele schrammen aan gelaat en handen te. hebben, terwijl zijn bril stak was Hij kon, na zich gewasschen te hebben, te voet huiswaarts keeren. Naar wij vernemen, brengt heile ger des Heils dit jaar een muziekkorps uit Zwitserland naar ons land, en wel hel fanfarekorps van de Leger des Heils- afdeeling te Basel. Hel muziekkorps telt veertig leden en geniet, naar verluidt, een goede reputatie. TTol tal gtxtuiuiiue vt-n wevs. m ons land zijn en wel van Zaterdag 19 tot en met Zondag 27 Juli Hel eerst worden bezocht Goes en Middelburg. Uit Vlissingen. Naar wij vernemen zal hel inge nieursbureau der P. T. T. te V1 i s s i n- g e n worden opgeheven en het personeel worden overgeplaatst. Hiermede in verband zal de heer F. L. Hensel de gemeente verlaten en ontstaat een vacature in den gemeenteraad en in de Provinciale Staten In den raad wordt de heer Hensel opgevolgd door den heer dr. J. Hoogkamer en in de Staten door den heer 0. J. Boogerd, burgemeester van Kerkwerve. Dinsdagmiddag is een 15-jarige jon gen uit een roeiboot in het kanaal bij VI is sing en gevallen. Dit werd opge merkt door de vrouw van den schipper J. Paauwe, die met zijn vaartuig ,,Adria- na" in hel kanaal lag. De vrouw sprong opmiddellijk in de bij het schip be- hoorende roeiboot en mocht er in slagen den jongen te redden. U i t Z u i d-B e v e 1 a n d. Maandagmiddag kwam de raad van Kapelle in openbare zitting bijeen. B. en W. van Goes deelen mede, dat (Je gemeente heeft te betalen voor 1921 voor de vakschool voor meisjes f206.67; bijgedragen werd f 50 in 1921, dus is nog te betalen f 156.67. Nu volgt nog 1922. De heer v. d. Have vraagt hoeveel meis jes daarop gaan. De voorz. zegt dat het grootste bedrag voor 1921 betaald moet worden voor de meisjes van H. Eversdijk en A. J. van Hee, d.i. f 196.54, de andere zijn verschil lende uiterst kleine bedragen. Ged. Staten deelen mede dat de ge meente bij te dragen heeft voor den Keuringsdienst van waren f 251.68; ook dat de heer M. v. d. Vliet voor 5 jaar herbenoemd is als lid van de Gezond heidscommissie, zetel Kruinmgeii. De Min. van O., K. en W. deelt mee, aldus de voorz., dal de Ver. tot slich ting en Instandhouding van een school met den bijbel te Kapelle-Biezelinge te. rug heeft te betalen wegens een le véél genoten voorschot f2826.67. Gewijzigd werden overeenkomstig den eisch van den Minister, de leges jacht akten als groote met valkenjacht f6, alleen groote akte f3, logeerakte f2 en kleine akte fl. Alsnu kwam in behandeling verhuring onderwijzerswoning te Biezelinge. De voorz. deelt mede, dat B. en W. in overleg zijn getreden met het school bestuur te Biezelinge. Het schoolbestuur noemde als uitersten prijs naar te bemer ken was, f350 huurwaarde, wanneer hel hooger moest, dan was men van plan dit te laten schieten. B. en W. stellen voor opnieuw te verhuren voor f 350 per jaar De lieer Fraanje. is er enkel over verhuur en niet over verkoop gesproken? De voorz. over verkoop is wel gespro ken, maar hierop kan dc vereeniging niet ingaan. De heeren Zegers en Ganseman vinden f 400 niet te veel. De heer v. "Wingen zou liever verkoo pen, maar indien dit niet gaat, .dan maar verhuren. De heer Fraanje wil verkoopen om beider belangen èn gemeente- èii school bestuur te dienen. Is verkoop niet moge lijk, dan voorwaarden stellen, b.v niet meer dan f 100 per jaar besteden voor onderhoudskosten De voorz. zegt dal dit telkens bij de begrooting gevonden kan worden. Een drukke bespreking volgde, waarna met 4 stemmen voor, die van de heeren v. d. Have, v. Wingen, Zuidweg en Ve reelte; tegen Zegers, Fraanje en Ganse man, het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Ontheffing der hondenbelasting werd verleend aan de heeren M. Markusse. L. van Willegen en A. Mol voor een half jaar. De heer L. Slabbekoorn te Biezelinge verzoekt ontheffing van bet schoolgeld. Inwilliging kan niet volgen, waar geen termen gevonden worden. Aan den oud-gemcentcveldwachter, den lieer Groenleer, werd voor een maand langer dienst, een gratificatie geschon ken De heer Zegers wil dit gaarne doen, in aanmerking genomen zijn trouwe plichtsbetrachting. Ook de heer v d Have gunt hem volgaarne dit bonheur- (je. Alsnu deelt de voorz. mede, dat Don derdag 7 Aug. 340 uur n.m. H. M. de Koningin Kapelle hoopt te bezoeken. De heer v. d Have vraagt of de nieu we klok inplaats van d,e oude niet geluid kan worden. Er is besloten de nieuwe te doen luiden. De voorz. wijst op een kleine verbete ring die aangebracht moet worden en zegt spoedig nazien toe. Ook wijst de heer v. d. Havo op de .paadjes bij Ds. >Seheele naar Vroonland en oit ham* hel spuur (Buspaadje), die noodzakelijke verbetering eischen. De voorz. en de heer v. Wingen mer ken op dal dit privé grond is. Ook werd gevraagd naar den gevaar lijken bocht aan de Weststraat. De voorz zegt dat de zaak nog niets verder ge komen is. Een bespreking hierover ge volgd en het verplaatsen der balis. slaat hiermede in verband. De heer Fraanje vraagt waar de nieuw benoemde veldwachter gaat wonen De voorz. zegt dat er nog geen woning be schikbaar is. Een drukke bespreking volgde hierover. - In de gisteren gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Klo& tinge was afwezig wegens ziekte de heer D. Sinke. Voorzitter was de heer Eversdijk wegens ongesteldheid van den burgemeester. De te heffen leges op jachtakten wor den nader vastgesteld op resp. f6, T3, f2 en fl. In de algemeene politieverordening werd een wijziging, zooals deze door B en W. is aangegeven, gebracht. Aan de orüe komt de bespreking de aanstelling van een zesde leerkracht. De voorzitter deelt medé, dat de tijdelijke onderwijzeres benoemd is to{fc 1 Juli 1924. Wegens het niet voldoend aantal leer lingen zal geen leerkracht aangesteld kunnen worden, die door het Bijk be taald zal worden. Wel kan de gemeente op eigen kosten een onderwijzeres aan stellen of dc school verbouwen, daar er dan slechts 5 leerkrachten zullen zijn. B. en W. stellen voor om de lijdelijke onderwijzeres nog voor een maand aan te stellen en te onderzoeken of het voor- deeliger is een 6de leerkracht aan te stellen of we! de school te verbouwen. Het voorstel wordt na ccnige bespre king m. a. s. aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Lens hoek of niet beter zout gestrooid kan worden dan de gemeentewerkman dc straat bij het marktveld schoon te laten maken. Het gras gaal naar zijn meening op deze manier toch nooit weg. De voor zitter zegt overweging toe. Ook vraagt hij of het niet belet kan worden, dal auto's elkaar in het dorp passeeren. Sommige automobilisten rij den bij het passeeren zoo ontzaggelijk hard, dat het gevaar oplevert voor hot verkeer. De heer Trimpe zegt, dat er een maximum-snelheid is bepaald, en wanneer daar de hand aan gehouden wordt, kunnen ze niet hard rijden. De heer Lenshoek zegt dat de veldwachter daar geen heelen dag kan gaan staan om overtredingen te constateeren en wanneer de veldwachter er staat, rijden ■lil WARME DAGEN! VRUCHTENWAFELS DE LINDEBOOM (WED. B. VAN DOESBURG) BJSWAFELS (in 4 natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschend! MANORS MANDARSNO- wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. VOOR DE LUNCH een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croguant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) BIJ DE AARDBEIEN smagkt verrukkelijk DEOR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld metslagroom. MOCCA-TRIC-TRAC, pikante kofliesmaak-wafel, juist geschikt voof 't warme seizoen. (Ing. Med.) ze vanzelf niet te hard. B. en W. zullen onderzoeken of op de een of andere ma nier er geen eind aan gemaakl kan wor den. In de Dinsdag gehouden Raads vergadering van R ill a n d-B a t h die door alle leden werd bijgewoond, deelde de voorzitter mede ,dat goedgekeurd was een Raadsbesluil lof wijziging der be groeting en een besluil lol af- en over schrijving. Na gehouden 'aanbesteding was bel beslralingswerk gegund aan M. C. Duijnhouwer le Goes voor f694. Inge volge Raadsbesluil van 19 Juni was aan B. en W., aan wie als deskundige uit den raad was toegevoegd de heer J. van de Sande, hel onderzoek opgedragen van de rekening van kosten der bijzondere school. De begrooting was overschreden met een bedrag aid: f 398.29. Voor zoover het betreft overschrijdingen van gering be drag adviseert deze commissie het meer dere toe le staan. Dit geldt evenwel niet den post sanitair, die geraamd was op f 250 doch waarop werd uitgegeven f 481 alzoo f231 meer of bijna hel dub bele De commissie heeft zich op de hoogte gesteld vau de kosten van der gelijk materiaal, waaruit haar is gebleken dat bij soberder aanleg de begrooting niet had behoeven te worden overschre den. Nu het schoolbestuur van deze overschrijding niet op de hoogte werd gesteld, zal dit de zaak met architect of aannemer hebben uit te zoeken, hetgeen echter voor den Raad buiten beschou wing kan blijven B. en \Y cn de heer van de Sande advisceren daarom uit te betalen het aangevraagde bedrag van f 398.29 verminderd niet het meerdere voor sanitair ad f231 of f 167.29. De heer van dc Sande merkt op dat niet wordt bedoeld als zouden de kosten van hel geleverde niet juist zijn, deze cijfers komen vrijwel overeen, doch men had eene goedkoopere inrichting kunnen aan schaffen. De heer Bulijn is van meening, dat hij ook met uitbetaling van hel mindere. f 167.29, erop achteruitgaat, daar in de vorige vergadering was be sloten het meer aangevraagde niel uit tc keeren. Naar aanleiding hiervan merkt de voorzitter op, dat de heer Butijn zich vergist en het raadsbesluit betreffende de speelplaats hiermee (verwart, watidoor verschillende leden "wordt bevestigd. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel der comiryssie aangenomen. Door B en W. wordt aan den Raad meegedeeld dal, hoewel de post voor de wegen dit jaar f 1000 hooger werd uit getrokken het beschikbare bedrag thans is verbruikt. Waar het de bedoeling is den geheelen weg te teren, zou wellicht nog pl.m. f 3000 benoodigd zijn, waar uit dan tevens hel beslralingswerk zou kunnen worden bekostigd. De heer Bu tijn legt eenige cijfers over van het Ver richte werk en hetgeen nog zou moeten geschieden, welke cijfers overeenkomen met die van Bt. en W. Na eenige bespre-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1