MissBlanche Nationaal Kasregister. ONTOEREKENBAAR F VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Benoemd lot besteller te {Middel burg (postkantoor) de adspirant-bqstel- Xer A, de Klerk, aldaar. Tot nader order worden de open- stellingsnren van het telegraaf-tèlcfoon- station te Scrooskerke (S.) gewij zigd op werkdagen van 8—11 v.m.; 1— 2.80 en 5.30—9 uur n.m. De staking onder de grondwerkers aan do telefoonkabel RoosendaalVlis- singen, waarvan we melding maakten, is geëindigd De eischen zijn niet inge willigd. Een tiental .is ontslagen, terwijl de overigen {plus nieuwe aangenomenen) het werk hebben hervat. Postcheque en Girodienst. De minister van Waterstaat heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer den volgenden brief gezonden betreffende den gang van zaken bij den postchèque- en girodienst. Het komt den minister gewenscht voor, thans een overzicht te geven van den gang van zaken bij den postchèque- en girodienst na het verschijnen van het bij schrijven van 4 Juni j.l. toegezonden rapport der commissie-König ter zake van de wederopenstelling van den post chèque- en girodienst. Reeds op 4 en 6 Juni deed de direc teur van den postchèque- en girodienst ondergeteekende naar aanleiding van be doeld rapport zijn voorloopige inzichten toekomen. Daarna bereikte den Minister v. W. een rapport van 12 Juni, eveneens van den directeur, omtrent den inhoud waarvan hij het volgende moge mede- deelen: Het behelst allereerst een uiteenzet ting omtrent de bezwaren van het thans in gebruik zijnde mechanische systeem. Ais eerste bezwaar noemt de directeur dat de verschillende onderdeelen van het bedrijf niet voldoende in elkaar grij pen, waardoor sommige dier onderdeelen meermalen tijdelijk werkloos zijn- Tweede bezwaar is het nachtwerk, dat bij dit systeem noodzakelijk is, duur is en veel kans op fouten levert. Derde bezwaar is, dat het stelsel door den aard der machines te subtiel is. Zoo zijn er nog enkele meer technische bezwaren te noemen. De directeur noemt er in totaal veertien. Hij aarzelt op grond van een en ander de thans gevolgde werkwijze te aanvaarden, te eerder, daar deze werkwijze zeer duur is. De direc teur berekent, dat het oefenen van een ponseres gemiddeld 900 a 1000 gulden kost. Daarbij dient dan nog het groote verloop onder het personeel in aanmer king te worden genomen. De kaarten kosten plm. f 133.000 per jaar. Er is ook overigens een groot en duur materieel- verbruik. Verder zoude bij volharden Bij het thans in gebruik zijnde mecha nisme systeem hooge rente en afschrij vingskosten voor de machines in reke ning moeten worden gebracht (berekend op plm. f 131.000 per jaar), de directeur tot de conclusie, dat het Op grond van al deze bezwaren komt M. A. B. O.-systeem, hoe venuftig ook overigens uitgedacht, voor een admini stratie als deze niet heeft voldaan. Ter controle op het machinale gedeelte zou een tegenboekhouding met de pen moe ten worden gevoerd. Het hiervoor door de heeren Delprat en 't Hooft uitgedach te systeem is theoretisch juist, maar maakt de samenstelling van een goede dienstregeling moeilijk en schept boven dien niet de zekerheid, dat men bij ver dere uitzetting van het verkeer den dienst kan meester blijven. De slotsom van den directeur is, dat het het beste zal wezen, het systeem te kiezen in den geest van het Belgische. Hij heeft daarvoor verschillende argu menten, ook o. a. dat er thans geen tijd meer is voor nieuwe experimenten, maar het zaak is, thans ten spoedigste tot her opening van den dienst volgens een be proefd systeem te geraken. Op 13 Juni werd onder voorzitter schap van den ondergeteekende een vergadering gehouden ten centralen gi- rokantore, ten einde den stand te be spreken en tot een oplossing der vraag stukken te komen. Ter vergadering wa ren aanwezig de directeur-generaal der posterijen en telegrafie en verder de heeren mr. A. Tak, prof. J. G. Ch. Vol- mer, Duynstee, de directeur en de on derdirecteur van den dienst en verder de bedrijfschefs. Het resultaat der bespre kingen was, dat aan de heeren prof. Volmer, Duynstee en Lazonder werd verzocht, het M. A. B. O.-systeem nog eens te willen beoordeelen en binnen 14 dagen met definitieve voorstellen te willen komen. Inmiddels bereikten den minister bij schrijven van 17 Juni de voorstellen van den directeur omtrent verschillende vraagstukken, door de commissie-König behandeld, ter zake van welke vóór het heropenen van den dienst zal moe ten zijn beslist. Deze voorstellen houden in: a. afschaffing van de rente voor de saldi; b. bestendiging van het kosteloos gireeren; c. invoeren van een progressief stor- tingsrecht; d. invoeren van een progressief chèquerecht; e. voorloopig geen vestiging van gi rokantoren te Amsterdam en Rotterdam. Een beslissing omtrent andere pun ten, door de commissie-König ter sprake' gebracht, zou naar het oordeel van den directeur de opening van den dienst slechts kunnen vertragen. Die beslissing ware derhalve uit te stellen. Het alles overheerschende be lang is thans opening van den dienst in zijn meest eevoudigen vorm. De ondergeteekende heeft zich met de voorstellen van den directeur ver- eenigd. Bij schrijven van 21 Juni bereikte den ondergeteekende het rapport van de heeren Lazonder, Volmer en Duynstee. Dit rapport komt tot de volgende con clusies: De pons- en printmachines zijn voor een bedrijf als de giro in beginsel niet ge ëigend. De directeuren der postchèque- en girodiensten te Berlijn, Brussel en Parijs zijn van hetzelfde oordeel. Op grond van een reeks technische overwegingen komen de heeren dan tot de conclusie, dat het M. A. B. O.-sy steem het eerste systeem, dat voor uitvoering met pons- en printmachines in aanmerking komt, niet aanbevelens waardig is. Evenzoo wordt geoordedd ten aanzien van het systeem onder di rectie van den heer 't Hooft voorbereid. In de hu-'dige omstandigheden gaat het cr om, een systeem te kiezen, waarvan het welslagen verzekerd is, d.w.z. een gecentialiseerd, dat zijn deugdelijkheid in de practijk heeft bewezen. Daarom is, naar het oordeel der heeren, het Belgi sche systeem aangewezen. Zij stellen dus voor enkele ambtenaren naar Brus sel te zenden ten einde zich daar op de hoogte te stellen van de inrichting van den dienst. Zoo zal een kern van deskun digen worden gevormd, waardoor in voering van het Belgische systeem en spoedige opening van den dienst zul len verzekerd zijn. De ondergeteekende heeft zich met dit advies vereenigd. Inmiddels zijn op 23 Juni de direc teur van den dienst, de inspecteur Duyn stee en enkele chefs naar Brussel ver trokken. Aangezien, zooals boven gezegd, is besloten tot afschaffing der rente van het saldo der rekeningen, is een wij ziging der postwet noodzakelijk. Het ont werp daartoe heeft het departement van ondergeteekende verlaten, terwijl ook de samenstelling van een nieuw giro- besluit gereed is gekomen. De verstandige Rooker wijst alle aanbiedingen van andere merken ai met de woorden. Geef MIJ maar (Ing. Mod.) BUITENLAND. eigenaars staan voor de keus, niet ren dabele bedrijven te sluiten of de prijzen van hun producten te verminderen Een besluit is nog niet genomen, maar het is als zeker aan te nemen, dal men tot laatstgenoemd middel zijn toe vlucht zal nemen. HET DUITSCHE ANTWOORD». In officieele Belgische kringen is men vrij goed te spreken over het Duitsche antwoord op de nota der gezantencon- ferentie betreffende de controle op de Duitsche bewapening. Hoewel men in bedoeld antwoord liier en daar nog onaangename passages meent te moeten lezen, blijft de alge- meene indruk toch gunstig De clausule, waariu gestipuleerd wordt de controle in kwestie op 30 September te doen opheffen, wordt hier als een verzoek, dan als een eiscli beschouwd. Ook de hernieuwing der micum-ver- dragen heefl in de Wetstraat een goeden indruk gemaakt. sen 14—18, Meikersen 32—44, Luikenaars 14—15. Aardbeien 9—22, doperwten 15 17, peulen 13, tuinboonen.10, groote aard appelen 2—9, poters 2—6, zilveruien 7, komkommers 10. Oost burg, 2 Juli. Tarwe F13-14, wintergerst 11.50, haver 10.50. De Ringrijders van AagtekerJte zeggen hartelijk dank aan allen, die him medewerking hebben verleend tot het welslagen der Ringrijderij Aaglekerke, Juli 1924 DE MICUM VERDRAGEN Voor de zooveelste maal hebben de betrokken partijen, met de rijksregeering aan het hoofd verklaard, dat er van een verlenging der .Micumverdragen geen sprake kan zijn, en voor de zooveelste maal heeft men tenslotte de verdragen toch verlengd. Er zijn ditmaal een paar beduidende wijzigingen aangebracht en zulks on danks het klagen van de „Vorwarts" die zich uit Dusseldorf laat seinen, dat de micum, tegen de instructies van den heer Herriot in, duidelijken no- wil aan den dag legde, om het Duitsche standpunt te begrijpen en den Fran- sche regeeringsbedoelingen bewust sa boteerde. De verlenging is vastgezet, totdat het Dawesrapport in werking zal zijn getre- treden, met dien verstande, dat op den eerste van elke maand met een termijn van 10 dagen opgezegd kan worden. De commissie van 6 heeft hier on middellijk gebruik van gemaakt, om de overeenkomst tegen 1 Augustus a.s, te doen afloopen. De hoeveelheid te leveren steenkolen blijft op 1.7 mülioen ton vastgesteld. De kolenbelasting, die tot nu toe 7.1 millioen goudmark per maand bedraagt, wordt gehalveerd en op 31/2 millioen teruggebracht, hetgeen 75 pfennig per ton beteekent De verkeersbelasting, de douanerech ten en enkele andere lasten, die tot nu toe 4 millioen per maand bedroegen, werden eveneens tot de helft geredu ceerd. Deze bepalingen hebben terugwerken de kracht tot 15 Juni. .Voor den stakingstijd, van "1 Mei tot 7 Juni. moet 27 pet. van de toen ge produceerde brandstof geleverd worden. Ofschoon deze verlichtingen zeer bedui dend zijn, ziet de industrie geen kans de lasten langer te dragen. De regeering is daarom in de bres ge sprongen en heeft, geleid door het ver langen vlak voor de conferentie van Londen geen enkele nieuwe moeilijkheid te doen verrijzen, zich bereid verklaard, de lasten gedurende de maand Juli voor de helft te dragen. Volgens <fe ïoopende berichten is het er echter ver van, dat de crisis in den mijnbouw door deze nieuwe regeling op gelost is. De mijnbouw kwijnde niet al leen door de micumverdragen, maar ook wegens het steeds inkrimpende kolenge- bruik in Duitschland zelf en door de concurrentie van het buitenland, -dat goedkooper leveren kan. De BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit België. Te Brussel vergaderde gisteren de sub-commissie voor de binnenscheep vaart,, welk organisme werd opgericht door de verkeers- en transportcommissie van den Volkenbond. Zij onderzocht de kwestie van unificatie der tonnenmaat en de inschrijving van de binnenschepen, benevens de unificatie der privérecliten en de te nemen maatregelen in verband met de toepassing der resolutie, van de conferentie te Genua. Uit Engeland. Het vraagstuk van de Kanaaltunnel, dat sedert een halve eeuw telkens weer opnieuw te berde komt, is heden be sproken in een bijzondere vergadering der commissie voor rijksverdediging. De premier, die als voorzitter optrad, had zijn ambtsvoorgangers uitgenoodigd aanwezig te zijn .Lord Balfour, Asquith, Lloyd George eu Baldwin, hadden aan die uitnoodiging gevolg gegeven. Aanwe zig waren ook verschillende leden der tegenwoordige regeering en de chefs van leger, vloot en luchtvloot, voor zoover zij zitting hebben in de verdedigings commissie. Te gelegener tijd zal een communique over het besprokene verschijnen. Het Hoogerhuis heeft met 28 tegen 23 stemmen de door de regeering inge diende wet verworpen, die reeds door het Lagerhius was aangenomen en die strekte tot het van kracht verklaren yan zekere oorlogslasten op de industrie, die door de rechterlijke colleges onwettig waren verklaard. Deze lasten beloopen 800 millioen pon)d en zoo lang er geen wet is aangenomen, die de verordeningen van kracht verklaart, kunnen de betrok ken industriën tegen de regeering pro cessen beginnen, zooals sommigen reeds hebben gedaan. De wet kan niel voor 1925 weer worden ingediend. Uit Zuid-Afrika. Smuts is bij enkele candidaatstel- ling te Standarton gekozen. Uit de Ver. Staten. De Amerikaansche wereldvliegers te Alton zijn te half een na een mooie tocht daar aangekomen. 60 vliegtuigen zijn gereed voor den heden ingewijden transconlenentale luchtdienst tusschen San Francisco en New York verwacht wordt dat de duur van den tocht gemiddeld 34 uur zal be dragen. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Van 27 Juni2 Juli. Getrouwd: A. (Bod- bijl, 27 j. en A. P. M. Kuijs, 25 j. Wi. Vinke, 36 j., en M. C. Geljon, 23 j. A. W. Zandee, 25 j., en N. J. Reijnier- se, 24 j. Bevallen A. de Bree, geb. Theune, d. J. Tom, geb. De Kam, z. A. AL Markusse, geb. Stoppers, d. L. Kunst, geb. Evertse, d. M. de Bree, ge|b. Klap, z. W. J. v. <3. Ouden, geb. vajn Sluijs, z. Jkvr. W. E. Hooft Graafland, baronesse van Hardenbroek, d. J. B. Bakker, geb. van Halst, d. de Bakker, geb. Kruit, d, M. Bostelaar, geb. Marijs, z. Overleden J. Blankert, geb. met M. de Bruijne, 51 j. J. G. Hameünk, geh. mei W. Bosselaar, 49 j. A. Keiser, 87 j.'j weduwn. van J. A. van Sonsbeeck. M. L. Tapper, 75 j., wed. van A. A. Her- togs. P. de Smit, 42 j., gehufwd met Bouterse. 0. A. M. Steijn, 59 |j., ong. dochter. o— Koudekerke. .Van 15—30 Juni Getrouwd J. J. van Damme, jm. 24 j., en P. Zijlstra, ld. 37 j L. Vos, jm. 29 j., en Ja. Bras ser, jd. 25 j. Bevallen L. Reijnierse, geb. van Mal- degem, z. M. Speijer, geb. Vermaas, d Overleden- D. Barentsen, geh. met H. Barentsen, 62 j. o Goes. Van 26—28 Juni. Ondertrouwd. J. A. Verdonk, jm. 25 j., en A. E. van Schelde, jd. 24 j. Bevallen P. Capello, geb. Goeman, z. MARKTBERICHTEN. 1 Juli. Veilingsvereen. „Zuid- Groote veilingKruisbessen Goes Beveland' f 8.20-9.5 Kleine veiling; Kersen' Hollanders f 32 —38.' bruine blanee 20—22. Porseleinker- ADVERTENTIËN. M. B. FANOY en CATH. H. VAN RIET. Middelburg, 2 Juli 1924. Goes. Huwelijksbevestiging D. .V. 16 Juli a.s. des nam. 2.30 uur in de Geref. Kerk te Goes door Ds A. J FANOY te Ferwerd. Thuis te Middelburg (L. Burg 16) 8 Juli des avonds 8—9.30 uur. Heden overleedonverwachts in het Ziekenhuis te Scheve- ningen, mijn geliefde en zorg zame Echtgenoot, MARCUS SINKE, in den leeftijd van 53 jaar. Allen, die hem gekendhebben, zullen beseffen, wat ik iu hem verlies. S. A. SINKE-Suvaal. Bussum, 28 Juni 1924. In plaats van Kaarten. Op heden overleed te Gin- neken in den ouderdom van ruim 89 jaar, onze beste Man en Yader, Behuwd- en Groot vader, de Heer GERHARDUS LEENDERT KROL, Em. Predikant. Ginneken, 1 Juli 1924. Baronielaan 322. A. G. KROLHamstra. H. G. KROL. Rotterdam, Oranjelaan 18a. W. KROL. C. KROL—Horstman. Yeere. L. H. KROL. W. C. KROLvan Be veren en Kleinkinderen. Zeer licht zijn RINGERS ALUMETTEN en niet duur. Puur Chncolaad van de beste kwaliteit. In voorraad bij M. PETERSE, Confiseur-Patissier. Ondergeteekende. Curator in het faillissement van H. W. K. F. H SCHFIJBELER, koopman, wonen de te Middelburg, geeft hierbij kennis, dat door hem ter Griffie van de Arrondissements Rechtbank te Middelburg is neergelegd de eenige uitdeelingslijst in voor noemd faillissement, ten einde al daar gedurende tien dagen koste loos ter inzage van de sehuld- eischers te liggen. Goes, 1 Juli 1924 •De Curator Mr. H. C. J. ZAAIJER. De Burgemeester-Strandvonder der gemeente ICruiningen roept ieder, die vermeent gerechtigd te zijn tot de volgende geborgen Strandgoederen, op deze te recla meeren 1 eiken Roeiboot en 1 Sloep 2 Roeiriemen; 3 R^ddinggordels 8S Scheepsluiken; '2 Balken, 1 Oliejas; 1 Touwladder, 1 Kastje; 'alles zonder naam, merken of bij zondere kentcekenen. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, ontvangen b$j het overigden van onze geliefde Vrouw en Moeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam A. DE RIJKE. Middelburg, 2 Juli 1924. Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, betuigen wij onzen hartelijken -dank. Uit aller naam Wed. D. ALBERGE— Braassem. Middelburg, 2 Juli 1924 Ten hoogsle verrast door de keurige, doelmatige geschenken van den Burgemeester, Gemeente raad, Secretaris, en Ingezetenen van St. Laurens, ontvangen bij hel neerleggen van zijn betrekking als Gemeenteveldwachter, betuigt •ondergeteekende, mede namens zijn Echtgenoote, zijn hartelijken dank. Sint Laurens, 1 Juli 1924. A. H. VERBEEK. 40 cent per ons. Chocolaterie Moderne naast het Mantel magazijn „DE DUIF", Noordstraat. Wegens aanschaffing van een groctere, te koop aange boden een goed onderhouden DROGISTERIJ SCHULTE THIEME. De Notaris Mr. JAN LOEFF zal WOENSDAG 16 JULI 1§24, des nam. om half 3 uur te Aagte- kerke bij MALJERS 1.7162 H.A. (4 g. 111 r.) WEI LAND en SPRINK te Aagtekerke in den Plompert, thans in hum- bij den Heer C. WIELEMAKER, te Koudekerke. Aanv. 1 Dec. 1924. De Notaris Mr. JAN LOEFF zal VRIJDAG 11 JULI 1924, des nam. om 2 uur te Koudekerke op de Hofstede, bewoond door deh Heer ADR. DE JONGE, VEILEN: Vruchten te Velde en Hooigras, Gerst, Haver, Witte- en Platteboo- nen, Blauwmaanzaad, Suikerpeen Lijsten verkrijgbaar bij den No taris. WelEdelAchtl) re. Heeren Rechters Een lang pleidooi geeft hier geen pas Aanschouw beklaagde'n domme stumper die nimmer UITGESLAPENwas Wat hg misdeed, kan hij niet helpen Ik smeek Uweest met hem clement: Nooit heeft hij een ORIGINEELE AUPING's MATRAS in bed gekend Leest onze, geïll. {brochure >Wel t' rusten" 1 j(dle wij'op aanvraag'gratis zenden) en vraagt f 1 dan onze fabrikaten bij uwen behanger of L leverancier van Bedden en Meubelen J*-s-*-EISCHT ECHTER EEN^ I GARANTIEBEWIJS^ riletopdfln noorr Ortfnteh AUPtHGl matrassen^ werden uil sluitend op yzerenfon kwlen) ramen jfe/prercf

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 3