Woensdag 2 Juli 1924 BI NNENLAN D.|K4T> NIEUWE ZOOTEVISGB LEIJNSE No. 154 167' Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. De Tweede Kamer komt in de vacan- tiestemming. Zij houdt een vrij vlugge opruiming, om met een gerust hart het reces in te gaan. Daar was dan het Schoenwetje. Of heler een voorstel om den Minister van Arbeid alsnog tot 1 Juli 1925 de bevoegd heid te geven den invoer van schoenen tegen te gaan, of wel de duur van, het Schoenwetje nog met een jaar te ver lengen. De heeren Staalman, Vliegen en Lo- vink vonden verlenging niet meer noo dig, daar de toestand in genoemde in dustrie normaal zou zijn en zij vreesden, •dat de schoenen te veel aan bescherming zouden gaan wennen. De heer Fleskens en Minister Aalberse •wezen er op, dat de prijzen der schoe nen onder (le werking van het wetje niet zijn gestegen, niettegenstaande dc lederprijzeu 25 pet. zijn omhoog gegaan en dal de werkloosheid in de schoenen industrie tot het verleden behoort, zoo dat de toestanden in die industrie wel als normaal zijn te beschouwen. Even wel, er dreigt nog altijd een overstroo- miug met Duitsche schoenen en daar om moet de Minister de bevoegdheid hebben om, zoo noodig, onmiddellijk maatregelen te nemen Dat Z-Exc. van die bevoegdheid slechts in geval van nood zal gebruik maken, zegde hij uit drukkelijk toe. Hel wetsontwerp werd aangeno men met 33 tegen 27 stemmen. Waarbij de geheele linkerzijde en de Ghristelijk- Historischen tegenstemden. Dat het wetsontwerp er toch zoo door kwam, was te wijlen aan de weinige op komst der linkerzijde, die als er 7 min der waren weggebleven, de regeering in moeilijkheid zou hebben gebracht. Voor het overige was er weinig bij zonders, Vrijdag de rest. menschen, onwaardig dien post in de arbeidersbeweging te vervullen. Gij dorst te beweren dat de leiders der Katholieke en Christelijke organisa ties „klungels" waren en „verraders en kapitalisten-knechten en \onbetrouw- baren"; dat het zouden zijn „erbarme lijke kwezels, angstige laffe zielen, huis knechtsnaturen"; dat zij een sinister be drijf" beoefenden, het arbeidersbelang „versjacherden" en de „48-ureuweek om- hal» brachten." Gij hebt den Katholiek en Christelijk georganiseerden geadviseerd, hun leiders „weg te hoonen", geen middel*-.achtte u blijkbaar beneden u om onze organi satie te bestrijden." Het Katholieke bestuur zegt, dat thans eenige samenwerking met het N. V. V. weinig aantrekt. Het zal echter de vraag al of niet samenwerking voor leggen aan zijn Bureau-vergadering. VDi: WATERLEIDING OP THOLEN. De heer Kersten, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van biu- nenlandsche zaken en landbouw de vol gende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat door verschillende 1 gemeentebesturen op Tholen den ingezetenen de verplichting is opgelegd, aan te sluiten aan de water leiding, ook wanneer reeds bij bestaande gebouwen voldoende op andere wijze in drinkwater is en wordt voorzien, en dat reeds ten gevolge van het niet nakomen dezer verplichtingen verschillende per sonen zijn veroordeeld 'tot geldboeten (subs, hechtenis)? Acht zijn excellentie dergelijke veror dening niet al te zeer de vrijheid der burgers aan banden te leggen, en dat deze verordeningen, als zijnde in strijd met het algemeene belang, voor ver nietiging in aanmerking komen? OPHEFFING VAN IlEfT BUREAU VOOR ZEErOORLOGS&CIIADE. Naar de „Tel." verneemt, zal met in gang van gisteren worden overgegaan tot opheffing van het Bureau voor Zeeoor- logsschade, nu het belangrijkste gedeelte van den arbeid, waarvoor de Commissie voor Zeeoorlogsschade werd ingesteld, is voltooid. Voorzoover de arbeid van liet bureau op 1 Juli nog niet is voltooidd, zal deze vervolgens door het departe ment van Buitenlandsche Zaken geschie den, hetwelk eveneens de verdere af wikkeling der bij Üe vreemde regeeringen ingediende vorderingen zal behandelen. De 'Commissie voor Zeeoorlogsschade zal bij de verdere behandeling der aan gelegenheden van zeeoorlogsschade daar bij bijstand blijven verleenen. UITGESCHOLDEN EN WEER GE- NOODIGIh Het bestuur van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie deelt mee dat het bestuur van het N. V. V. een door Siteu- huis onderteekende uitnoodiging heeft ontvangen om, naar aanleiding van een verzoek van den Minister van Arbeid, in onderling overleg te treden lot hel doen van concrete voorstellen voor ecu uitgebreidere toepassing van de Arbeids iwet. Het bestuur van de Kath. Organisatie heeft geantwoord met verbazing te heb ben kennis genomen van dit schrijven. Met 'n herinnering aan de redevoeringen over het Twentsche conflict,, schreef het „Er liggen toch eenige maanden achter ons, waarin u zich hebt uitgeput, aller lei beleedigende en insinueerende uit drukkingen aan ons adres t.e richten en het liet voorkomen, alsof onze Katho lieke .Vakbeweging geleid wordt door DE REIS VAN DE KON. FAMILIE NAAR SKAND1NAVIË. De correspondent te Kristiania van de N. R. Crt. schrijft Svenska Dagbladet meldt het volgende over de aankomst van de Koningin in Abisko Toen de Koningin van Nederland met den Prinsgemaal en Prinses Juliana met gezelschap waaronder hertog Adolph LFriedrich van Mecklenburg op midzo merdag 's morgens in Abisko aankwa men, wachtte hen daar een hoogge bergtelandschap in zonnige pracht, al woei er dan ook een bijlende Oostelijke wind. Daar de Koningin, zooals bekend, incognito reist, kon er van eenige offi- cieele ontvangst geen sprake zijn. Toch wapperde op het slation Abiskojokk de Nederlandsche driekleur naast de Zweed- sche geelblauwe vlag, en was er een eerepoort van groen opgericht, bekroond door een groote dubbele W. De gewone morgentrein van dien dag had eenige vertraging; kwart vóór 10 kwam de trein aan. De drie Koninklijke wagons een (salonwagen, een groote boggiewagen en pen bagagewagen waren achter aan den trein gekoppeld. De Koningin werd op Laplandschen bodem vanwege de Zweed- sche Toeristenvereeniging door haar se cretaris, K. J. Anrick, verwelkomd, me vrouw Anrick bood een grooten ruiker aan de Koningin aan en een meisje in nationale kleederdracht overhandigde bloemen aan Prinses Juliana. Aan het station waren de gasten van het toe ristenstation en een deel van de be volking verzameld. De camera's knapten ijverig, maar een energiek heer uit het gevolg beijverde zich, de camera-aansla gen te doen mislukken, en de Koningin zelf ontweek demonstratief elk objectief, dat op haar gericht werd. Zij houdt er niet van, zooals bekend is, gefotografeerd te worden, en daar zij incognito reist, is haar tegenzin, zich te laten fotografee ren, nog sterker. Enkele luidruchtige eer betuigingen heeft If. M. eveneens ont weken. Zij was bijvoorbeeld te weten gekomen, dal de inwoners van Boden met regimentsmuziek haar hun opwach ting wilden maken. Toen de trein te Boden aangekomen was, had zij zich in haar slaapwagen teruggetrokken, en de ovatie moest bijgevolg achterwege blij ven. De Nederlandsche gasten wonen tij dens him verblijf in Abisko, dat 8 dagen zal duren, in den vleugel van het ge bouw der toeristenvereeniging, waar zij over 20 kamers beschikken. De Koninklij ke familie heeft een allerbekoorlijkst triplet met hall en loggia tot haar be schikking. Van de loggia uit heeft men een verrukkelijk uitzicht op het Torne- meer, waar ook de kamers der Koningin 'op uitzien. In de benedenverdieping is de groote mooie gezelschapszaal tot eet zaal en salon ingericht. Op midzomerdag hebben de hooge gasten reeds eenige kleine uitstapjes in den omtrek ge maakt; den daarop volgenden dag zou reeds me tde langere tochten een begin worden gemaakt. Naar Svenska Dagbladet nog weet te melden, schijnen de Koninklijke gasten, na hun bezoek aan Noorwegen een be zoek aan de Zweedsche provincie Jamt- land te zullen brengen, waar zij zich eenige dagen op het Valadalens toeris tenstation zullen ophouden. Volgens een bericht uit Stockholm aan Aftenposten, besteeg de Koningin, begun stigd door prachtig zonnig weer, Woens dag den bergtop Nuolja en was zij ver rukt over het schouwspel, dat men van daar geniet. Volgens een bericht aan dal ZONDER GRAAT. GRAVENSTRAAT HOEK MARKT. (Ingez. Med.) blad, zou er in het reisplan van de Koningin naar Noorwegen een verande ring zijn gekomen. In plaats van Lyng- seidel zou de Koningin Romsdalen be zoeken. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Mevrouw Quarles van Ufford—Mu- lert tol de 1/Cemcule, echtgenoote van den Commissaris der Koningin, heeft zich bereid verklaard op Lc treden als beschermvrouwe van den in November te houden bazaar, uitgaande van dc afd Middelburg van den Ned. Bond van Ziekenverpleging. We zijn in staat gesteld om toch reeds nu de route op te geven, die óp optocht op 6 Augustus na het Openlucht spel alhier zal volgeu. De stoet wordt opgesteld op de Marlet en gaat dan Markt, Lange Delft, Korte Delft, Dam N.Z., Bateauporl, Rouaansche Kade, Lon- densche Kade, Koningsbrug, Stations straat, Loskade, Nieuwepoortslraat, Ko rendijk, Koningsbrug, Houtkade, Turf- kade, Nieuwe Haven, Hoogstraat, Lange Gorlslraat, Korte Gortstraat, Markt, Lan ge Noordstraat, Hofplein. Wagenaar- straal, Balans, Korte Burg, Groenmarkt, Lange Burg, Markt. Het alhier gevestigde afdeeliugs- bestuur van den Alg. Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden vergader de gisterenavond met het winkel- en kan toorpersoneel der Coöp. „Vooruil" ter bespreking der door deze coöperatie- aan gekondigde loonsverlaging. Met algemee ne stemmen werd besloten aan het be stuur der coöperatie een conferentie te verzoeken om nadere inlichtingen om trent de voorgestelde verslechteringen te ontvangen. Bij de aangifte van nieuwe leer lingen voor de Volkszangschool van de vereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk", alhier hebben ongeveer 60 kin deren zich laten inschrijven. o Uit Vlissingen. Maandagavond omstreeks half acht waren in liet kanaal bij de Keersluis le V1 i s s i ngen twee personen aan het zeilen. Plotseling sloeg hel bootje om en geraakten de inzittenden le water. Zij werden door hel brugpersoneei aan de Keersluis gered. Uit Walcheren. - Gisterenmiddag had to St. Lau rens hel olficieele afscheid plaats van den met ingang van 1 Juli eervol ont slagen veldwachter A. H. Verbeek, wiens echtgenoote mede in de Raadszaal aan wezig was. De burgemeester reikte hem uit het verguld zilveren kruis voor 30-jarigen trouwen politiedienst, verleend door den Algemeenen Nederl. Politiebond. 'Hij bracht hem dank voor de trouwe plichts betrachting in dat tijdvak, voor de be reidwilligheid steeds door hem betoond en voor zijn eerlijkheid, welke vooral in de crisisjaren naar voren trad. Na mens B. en W., de raadsleden en den secretaris bood hij hem aan een gaslamp en een zilveren horloge met inscriptie. Tevens was het hem een voorrecht na mens de Ingezetenen een eikenhouten uiltreklafel te mogen aanbieden als blijk van waardeering en erkentelijkheid. Hij wenschle hem toe, dat hij van deze ge schenken nog een lang gebruik zou mo gen hebben en dal het hem gegeven mocht zijn nog vele rustige jaren in de gemeente door te brengen. De wethouders, de heer van Lange- velde namens den raad, en de secretaris sloten zich aan bij het door den burge meester gesprokene. De heer Verbeek antwoordde nooit te hebben gedacht zooveel blijken van waardeering le zullen ontvangen. Hij dankte ieder afzonderlijk in welgekozen woorden, in hel bijzonder den burge meester, in wien hij steeds een goed chef had aangetroffen. Ook sprak hij een woord van dank voor het prachtige sou venir, hem door de ingezetenen geschon ken. De burgemeester sprak nu nog een woord van welkom tot den nieuwen ge meenteveldwachter Noordhoek. Hij hoopt dat hij steeds voor allen het beste zal zoeken. Deze werd ook nog toegesproken door de wethouders en den secretaris, waarna hij dankte voor de goede woor den lot hem gericht. Hij hoopt steeds naar eer en geweien zijn plicht te doen. Hij jieefl geen betrekking waarin het mogelijk is het een ieder naar den zin le maken, maar hij zal trachten, tot ieders tevredenheid werkzaam le zijn. Op verzoek van den heer Verbeek ble ven allen nog wat gezellig bijeen, waar bij hij gelegenheid had de aanwezigen een verfrissching aan te bieden. Dinsdagmiddag vergaderde de raad van St. Laurens in voltallige zitting. Mededeeling werd gedaan van de inge komen stukken, w.o. goedkeuring van Ged Stalen van het raadsbesluit betref fende verkoop van de openbare school met woning en van den aankoop van den grond. Alsnu komt in behandeling het schrij ven van den Minister van Onderwijs be treffende de bijdragen in de kosten van do R H B. S. te Middelburg, waart- van we gisteren reeds de beschouwingen van den voorzitter en wethouder van 't Hoff plaatsten. De heer Simonse gevoelt de moeilijk heid van deze kweslie. De belangen der gemeente, welke de raad heeft voor te staan, geraken op den achtergrond Met klem wees hij op den onhouilbaren toe stand, welke voor dc gemeenten ont slaat; op den duur wordt het een nood toestand Een zelfs klein aanlal leerlin gen op de H. B. S. kunnen een ontwrich ting van d© gemeentefinancièn veroorza ken. Het is daarom noodig mot klem te wijzen op het onhoudbare van dezen toestand. Hij stemt van harte in met het door wethouder van 't Hoff gesprokene De voorzitter licht nog toe dat zelfs geen mededeeling wordt ontvangen hoe- vegj. leerlingen de H. B. S. bezoeken, en evenmin kan worden nagegaan, waardoor die hooge kosten ontstaan De heer Francke vindt het verschrik kelijk, dal de gemeente voor zulke hooge onderwijskosten koml te slaan. Hij en de heeren van Langevelde, Maas en Boon kunnen hel door den wethouder van 't Hoff gesprokene geheel onderschrijven. Met algemeene stemmen wordt dan ook besloten hiernaar le handelen. De voorzitter richt een woord van dank tot den wethouder van '1 Iloff voor de wijze waarop hij in dezen de belangen der gemeenten bepleit heeft. Alsnu komt in behandeling de electri- ficalie Op verzoek van den voorzitter deelt de secretaris den uitslag mede van de bemoeiingen van de hiervoor ingestel de propagaudacommissie. Door hun toe doen is liet aanlal. dat zich voor ten aan fluiting heeft opgegeven, geklommen lot bijna 80. Wethouder van 't Hoff deelt na- jjjens B. en W. mede, dat deze) gepn vrijheid kunnen vinden reeds nu met een voorstel in den raad te komen. Op ;rond van te drukkende financieele be zwaren zouden zij geen gunstig advies kunnen geven, zij zijn overtuigd, dal de financiën niet toelaten, dat de gemeente een hooge subsidie garandeert. Zij be treuren zeer, dat zij dit standpunt moe ten innemen, omdat het hier geldt een aanbod dat niet gemakkelijk onder betere voorwaarden zal kunnen worden verkre gen. Begrijpende, dat in dit stadium het uitlokkeu van een beslissing niet ten gunste van de electrificalie zou uitvallen, willen B. en W. deze aangelegenheid nogmaals nader onder het oog zien om b.v. le trachten door samenwerking met andere gemeenten tot beter resultaat te komen, in de hoop tevens, dal de inge zetenen het groote belang, dat hier op 'l spel staat, zullen inzien door niet een afwachtende "houding aan te nemen, ir zich nog op te geven voor aan sluiting. De voorzitter doet daarna mededeeling van den aankoop van een brandspuit van de gemeente Middelburg voor do som van 1' 140, waarop hij de goedkeuring van den raad vraagt. Hij licht dit nader toe. De opperbrandmeester had de aandacht gevestigd op de aanbieding van de ge meente Middelburg. Overtuigd zijnde, dat de tegenwoordige brandspuit, welke van oen buitenplaats afkomstig is, niet vol doet, kon deze voordeelige aanbieding niet worden afgewezen. Waar de beslis sing onmiddellijk moest worden geno men, was het niet mogelijk de raad hier in eerder te kennen. Z. h. s. wordt aan het besluit van B. en W. goedkeuring verleend. Voorts werd nog besloten de oude brandspuit te verkoopen. Van Ged. Staten was terug ontvangen het raadsbesluit betreffende de wijziging van de bouwverordening en het rooi- plan, voorzien van het advies van de Prov. Zeeuwschc Schoonheids- en Ar- cheol. commissie, waarin voornamelijk wordt aangedrongen op open bebouwing. De raad stemt in met de meening van B. en W. dat zulks niet steeds mogelijk is bij particuliere bouwterreinen, omdat men de vrijheid van dc bezitters met te veel mag aantasten. Alleen over ge meentelijke bouwterreinen heeft de raad volledige zeggingschap. Do leges op af te geven jaehlakltein wordt naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten verminderd van 30 op 20 pel. van de kosten, voor hel Rijk te heffen. De voorzitter legt alsnu aan de vergadering over de rekening der ont vangsten en uitgaven over het dienstjaar 1923. Deze zal gedurende 14 dagen voor een ieder op de secretarie ter inz; liggen. In de Maandagavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Domburg, waarin afwezig waren de heeren Westenburger en van der Iiage, werd een wijziging gebracht in het, in de vorige vergadering genomen lecnings- besluil. De leges voor afgifte van jacht akten vastgesteld op f 7 50 en f 2.50 werd teruggebracht tot f 3 en f 2. Van C. Geldof en anderen was een verzoek ingekomen om te bepalen dat gedurende muziekuitvoeringen rond de muziektent moest worden stilgestaan. B. en W. stellen voor niet aan hel verzoek te voldoen, o.a. al daarom niet dal geheele afsluiting van een verbindingsweg tus- schen twee gemeenten waaraan de tent gelegen is niet mogelijk is. De Raad kon kon zich daarmede veroenigen, het lid de Visser gaf nog in overweging om een bord le plaatsen met verzoek stil te zijn In een vroegere vergadering was be sloten om, wanneer meer dan 8 volks woningen waren verhuurd, lot huurver- laging over le gaan tenzij zich een bijzon der geval voordeed; thans zijn nog twee woningen meer verhuurd doch slechts voor ongeveer 3 maanden B. en W. meenden daarom de algemeene huur verlaging niet te moeten toepassen. De Raad was hel met deze opvatting eens. Besloten werd lot het vragen van prijsopgaaf van verbetering van den blik semafleider op den toren, en van een nieuwe grasmaaimachine. De heer de Visser wijst op den slech ten toestand van verschillende wegen en voetpaden en verzoekt strenger op treden tegen de betrokkenen De heer van Sluijs betreurd het dat de onder houdsplichtigen die voor het grootste deel zelf belanghebbenden zijn zoo wei nig medewerken. De heer Elout neemt, evenals de voorzitter, gaarne het aaubod van den heer de Visser aan om in dezen met Burg. en Wcth. mede te werken. o U i t Z u i d-B e v e 1 a n d. Gisterenavond had te Goes een trekking plaats van dc verloting, ge naamd „Nationaal Sportpaleis". Nadat 't eerste nummer, een gouden horloge, was getrokken, zijn de machines enz. door de politie in beslag genomen Te Goes is gisterenmorgen een kind van den heer üalsnian door een auto van den heer B. uit Middelburg aangereden en bekwam daarbij een wond aan het hoofd. Dc chauffeur heeft geen schuld. oJ Uit Tholen. - De wed ^ranjee tc St. Maartens dijk ontving telegrafisch bericht, dat haar zoon (zetschlpper op een Rijnsleep- schip) bij Brückhausen (D.) overboord is gevallen en verdronken, nij was 87 jaar oud en laat een weduwe met 3 kinderen achter. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. Door den Paus is aan den heer* O. Tsebaert. burgemeester van St. Jan- stee n geschonken het gouden Eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. HET BEZOEK DER KONINGIN AAN ZEEL A NIL Nu de regeling van het Koninklijk bezoek aan Zeeland een definitievea vorm heeft gekregen, laten we hier nog enkele bijzonderheden over de rondreis volgen. Nadat de Koninklijke familie te Wouw in den koninklijken trein heeft over nacht, wordt Dinsdag 5 Aug. per auto jloor de buitenwijken van Bergen op Zoom gereden naar het Thoolsche veer, waar zij ongeveer te half tien wordt ver wacht, en waar zij door den Commissaris der Koningin in Zeeland zal worden ver welkomd. Te Tholen zal de Koningin uitstap pen en een bezoek brengen aan het stad huis, waar de burgemeester Haar zal toespreken Per auto gaat de tocht dan verder- achtereenvolgens zal worden halt gehouden, maar zonder dal de Koningin de auto verlaat, te Poortvliet bij den wa tertoren, en te Scherpenisse. Te St. Maartensdijk worden de auto's verlaten ter bezichtiging van de veel gen oemdte schilderijen op het stadhuis. Vervolgens wordt even halt gehouden te Stavenisse, en dan wordt doorgereden naar het stei ger aldaar, waar ongeveer te twaalf uur do Koningin aan boord zal gaan van de „Hydrograaf", waarmee zij naar Zierik- zee vaart Ongeveer le twee uur zal Zij daar aan komen Er wordt een rit door de stad gemaakt, en op het raadhuis wordt Zij toegesproken door den burgemeester en daarna wordt een tocht over het eiland gemaakt, waarbij zonder uilstappen wordt halt gehouden op de volgende plaatsen Burgh, Haamstede, Renesse, Oudendijke, Scharendijke, Loopers Kapelle. Te Brou wershaven wordt uitgestapt en zal in het Stadhuis o.a. door de Koningin haar handteekening gezet worden in een zich daar bevindend werk van Jacob Cats, door dezen aan de stad geschonken),

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1