3 IJ VOEGSEL rvs DMag 1 Juli 1924, No. 153. I Dj MOEILIJKHEDEN OP DE WESTEIt-SCHEUIE. (Bij het kaartje.) He hiernaast afgedrukte schetskaartje .van Wester-Schelde bij Bath namen jWe i et verlof van den uitgever over 'uit Ijt jongste nummer van „Schutte- vaer' daar het er toe kan meehelpen,, 'den iet-waterstaatkundigen lezer eenig begr te geven van de feiten, die aam leidijg gaven tot zoovele berichten. W willen er een toelichting bij schrij ven Jan de hand dier berichten. H t kaartje geeft den huidigen toe stan van de "Wester Schelde juist bij den scherpen bocht, die de uit België Noo;dwaarts stroomende rivier maakt, zoopra zij bij Bath is gekomen. Hal op de kaart als „Nauw van Bath" is iangeduid is het vaarwater van de grot'te scheepvaart. De kleine scheep vaart volgde dien weg niet. De binnen schepen van Hansweert volgen veelal de schaar van Waarde, die men ook op de kaart ziet aangegeven; dan steken zij bij het eind van de plaat van Valke nisse'het groote vaarwater over, en vol gen de schaar van de Noord. Op de 'punten van kruising van deze route der kleine schepen met die van de groote vaart, heeft men eenige maanden ge- 'leden verscheidene aanvaringen gehad. Maar zooals men weet gebeurde er ook nog iets anders. Er liepen n.l. in het Nauw van Bath verscheidene groote schepen aan den grond. Dat vaarwater 'bleek plotseling gevaarlijke ondiepten te hebben gekregen. Bij de Plaat van Vul- kenisse, (den z.g. drempel van Valkenis- se) vond men een dier punten. En bo vendien ontstonden er ondiepten in de bocht bij Bath. Het werd daar nog erger toen de „Siërra Grande" er aan den grond liep en zonk, en een deel van het vaarwater zoo ernstig versperde, dat de groote scheepvaart zelfs eenige dagen stil moest worden gelegd. Maar men zal zich ook herinneren dat toen kort daarna de vaart weer kon hervat worden omdat het Neder- landsche loodswezen een anderen door gang had betond, nl. den Pas van Ril land (men zie de kaart), een oud vaar water, dat echter verlaten was toen het Nauw van Bath dieper werd. De Wester Schelde schijnt er haar zinnen op gezet te hebben om nu weer eens een sterken stroom te voeren door den Ouden Pas van Rilland. Waarom? Ja, op die vraag wordt het antyvoord ge geven dat de Ballastplaat zich van het Oosten naar het Westen verplaatst. Maar men kan dan ook weer vragen, waarom die plaat dat doet. En daarop is het antwoord niet makkelijk. De Wester- Schelde is nu eenmaal een „wilde" ri vier die niet door kribben bedwongen wordt, en haar eigen zin doel. De polderbesturen in Zeeland weten maar al te goed hoe raadselachtig het met de verplaatsing der banken toe gaal. In ieder geval wordt het Nauw van Bath ondiep. Van Belgische zijde is men toen aan het baggeren gegaan. Eind Mei werkten er vijf baggerbooten: twee bij 'Valkenisse, (wee bij Bath en één in de geul Kranke- loon, hoogerop de rivier, dichter bij Antwerpen. Er is toen al door menschen die de fEUilUTOl Mill III 1! Dü HM. Geautoriseerde vertaling naar het ÏBngelsch, van E. PMLIPS-OPPENHEIM, door Mevrouw v. d. Wi. Allan Tteek zeer ernstig en vroeg zich waarschijnlijk af of ik wel verstandig deed. „Ga je naar hem toe?" vroeg hy op gedempten toon. „Hij heeft het ons gevraagd." Wij vonden den bediende en bereikten eindelijk door een doolhof van gangen en deuren onze bestemming. Onze gids klopte op de deur, waarop een bord je hing met den naam „Monsieur FeurJ gères". Onmiddellijk werden wij ver zocht binnen te komen. Monsieur Feur- gères zat met den rug naar ons too voor een toilettafel. Hij wendde zich tot den bediende. „Kom terug vijf minuten voor ik moet optreden. Dat zal over ongeveer twintig minuten zijn." De man boog en vertrok. Eerst na dat de bediende de kamer bad verlaten Stond Feurgères op en stak zijn hand naar Isobel uit. „Ik heD je moeder gekend, Isobel!'» den afgegeven, zoomede van de onthef fingen, welke door Ged. Staten worden verleend van het verbod, om wegen in deze Provincie, niet gelegen in dè kom men d er gemeenten en niet zijnde Rijks wegen, te berijden met motorrijtuigen boven een zeker gewicht. Ged Stalen stellen derhalve voor die heffingen te doen bedragen i voor de afgifte vau een rijbewijs, als bedoeld in de Motor- en Rijwiehvet, of de verlenging daarvan f 1,50; voor de afgifte van een nummerbewijs, als bedoeld in de Motor- en Rijwielwet, of de verlenging daarvan f 1.50; voor de afgifte van een duplicaat van de beide, in de vorige zinsneden genoem de stukken f 1,50. voor het verleenen van ontheffing van hel verbod om afgesloten wegen te be rijden met motorrijtuigen boven een ze ker gewicht f 2,50; voor de verlenging eener ontheffing, als bovenbedoeld f 2.50; Wester Schelde kennen, gezegd, dat men met baggeren de Wester Schelde niet zou afhouden van wat zij nu eenmaal wilde doen. En ook de loodsen waren sceptisch gestemd. In ons blad van 3 Juni namen we een beschouwing van het „Handelsbl. v. Antw." over waarin o.a. gezegd werd dat de loodsen oneindig liever de pas van Rilland blijven beva ren, daar het varen in de pas van Bath oneindig moeilijker is. „Maar, zoo zei het blad, aan hooger hand heeft men alles op één kaart gezet de pas van Bath moet klaar zijn, opdat het verwijt vervalle, dat de „Belgen- land" niet in Antwerpen kan komen.'" Inmiddels ging de Schelde kalm haar gang. Den 12clen Juni meldden we dat de Geul van Rilland een minste diepte van 4 M. 80 had. Den 21sten Juni werd in een bericht uit Brussel gemeld, dat blijkens de jongste peilingen de diepte van de geul van Rilland bij laag lij reeds 5.50 M. bedroeg. Volgens „Schuttevaer" was de minste diepte in dezen geul by de peiling van 13 Juni reeds 5.60 M. midden vaarwater. En in ons blad van 26 Juni namen we een berichl op, volgens hetwelk de toestand in het Nauw van Bath niet noe menswaard verbeterd is ondanks de uit baggeringen, terwijl anderzijds in het vaarwater van Rilland een grootere diep te werd vastgesteld, ondanks het feit, dat daar niet meer werd gebaggerd. De bier gehoorde voorspellingen wor den dus wel door de feiten bewaarheid. Met belangstelling zal hier worden ge- ivolgd, hoelang men in België nu nog aan het uitbaggeren van de geul bij Bafh zal vasthouden. Daarentegen schijnt de uitbaggering van ae geul bij Valkenisse wel goede resultaten te hebben gehad. De on diepten daar zouden verdwenen zijn. Volgens TSchuttevaer was op 13 Juni de Schaar van de Noord sinds de vorige opgave 1 d.M. dieper geworden, maar stond in den uitloop van de Schaar van "Waarde 14 d.M. minder water, zoodat daar tot na half tij alle voorzichtigheid Ss geboden. HOOFDSTUK X. Isobel aarzelde niet. Haar oogen ga ven te kennen al die onnoembare din gen, die zijn begroeting onuitgesproken hadaen gelaten. Zij nam zijn handen en keek hem rustig aan. „Mijn geheele leven", zeide zij, „heb Ik er naar verlangd iemand te ontmoe ten, die mij dat kon zeggen." Iïij was gekleed in een hofcostuum der middeleeuwen, zwart van hët hoofd tot de voeten. Maar zelfs indien hij de kleeding van een pierrot of van een clown had gedragen, zou men dat niet opgemerkt hebben. Zijn onweerstaanbare persoonlijkheid nam iemand gemakke lijk voor hem in. Het was de groote Feurgères. wiens droeve oogen peinzend »op Isobel waren gevestigd. „Ik kan nog meer zeggen, dan dat. En nu ik je zie, Isobel, ben ik zelf verbaasd, dat ik het niet eerder heb gedaan. Je lijkt op haar, mijn kind 'je bent haar evenbeeld." „Dat vind ik heerlijk", zei Isobel. „Ver tel u mij als 't u belieft, alles!" „Voor mij is alles spoedig verteld", antwoordde hij. Terwijl zijn stem zakte tot een gefluister en met zijn oogen ge richt op Isobel als op een schaduw, zeide hij. „Ik had je moeder lief. De itijd van mijn leven begon en eindigde daar." Isobel boog voorover en bracht zijn Ik ging terzijde. STUKKEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Verbetering gedeelte weg no. b7 ligger Krabben- dijke in den Oud-Maire polder. Het verkeer tusschen Noord-brabant en Zeeland volgt tusschen de gemeenten Rilland-B ath en Ivrabbeudijke den Hoofd weg (le gedeelte,) Rilland-Bath, en ver der den Grintweg naar Rilland. Deze beide wegen zijn achtereenvolgens ge legen op den zuidelijken berm van den i dijk tusschen den Tweede Bath en den j Reigersbergschepolder, den oostelijken I berm van den dijk tusschen den laatsft-1 genoemden polder en den Stroodorpepol- der, den zuidelijken berm van den dijk tusschen de polders Stroodorpe en Oud- Maire en den westelijken berm van den dijk tusschen de polders Stroodorpe en Oost. Het gedeelte van dezen hoofdverkeers weg, dat gelegen is op den zuidelijken berm van den dijk tusschen de polders Stroodorpe en Oud-Maire, behoeft naar de meening van de besturen van de (K. N. A. C.) en den (A. N. W. Bl) ver betering. Onder mededeeling, dat de K. N. A. C. en de A. N. W. B<. ieder f 500 wenschen bij te dragen in de op f 2500 geraamde kosten dezer verbetering, verzoeken de besturen in dat adres Prov. Staten, het ontbrekende bedrag, ad f 1500, voor re kening der Provincie te nemen. Hel komt Ged. Stalen voor, dat er geene termen bestaan, om de totstand koming van deze plaatselijke verbetering met gelden uit de Provinciale kas te steunen. Het Rijlc heeft, door den voorgenomen aanleg van een Rijksweg, getoond, in te zien, dat de aanwezigheid van een aan de eischen des tijds voldoenden; verkeers weg, welke het mogelijk zal maken van Noordbrabanl uil met de moderne mid delen van vervoer gemakkelijk en veilig het centrum der provincie Zeeland te bereiken, in de eerste plaats een Rijksbe lang is. De provincie Zeeland heeft op haar beurt geloond daarvoor de noodige of fers te willen brengen door zich bereid le verklaren, de vervallende gedeelten Het leek mij heiligschennis om bij hen te blijven. Ik wandelde naar het andere einde der kamer en bekeek de zwaarden die legen den wand hingen. Het duurde echter niet lang voor Feurgères mij terugriep. „Vanavond", zeide hij, „was ik van plan mynheer Greatson te komen be zoeken." „Het is beter", zeide zij, „u hier te ontmoeten." Hij glimlachte. Zijn blik was als een liefkozing. Van mijnheer Grooten was niets meer overgebleven. „Ik ben daarover ook zeer verheugd", zeide hij. „Je moeder leedt haar geheele leven, omdat zij zich om my dorst te bekommeren Wij, vermomden, zie je Isobel, staan, hoewel de wereld graag door ons wil geamuseerd worden, toch geheel buiten die wereld. Ik geloof", voegde hij er op bitteren toon aan toe, „dat wij niet waardig of in staat wor den geacht tot menschelijke toegenegen heid." „U gelooft niet, u kunt niet gelooven hoe vele menschen zoo dwaas zijn. Zij die in de wereld leven dat zijn, de vermomden, zij, die hun dom, gewone leven met gesloten oogen leven en altijd rondloopen met een zenuwachtige vrees voor hetgeen hun buren van hen den ken. Dèt zijn de vermomden maar u u, monsieur, is Feurgènes de gnonte artist IT treft de teerste snaren van den Rijksweg op Zuid-Beveland en Tliolen, in ruil voor den door het Rijk in beheer en onderhoud over te nemen Provincialen verbindingsweg tusschen Zeeland en Noordbrabant, in beheer en onderhoud over le nemen, hetgeen door de grootere lengte dier wegsgedeelben de Provincie jaarlijks op een niet on belangrijk bedrag aan onderhoudskosten zal komen te staan. Hel schijnt Ged. Staten ongewenscht toe, om bovendien nog gelden uit de Pro vinciale kas te besteden voor plaatse lijke verbeteringen van den ouden weg, welke bestemd is om als hoofdverkeers weg te vervallen en welke verbeteringen dus slechts van tijdelijken aard zijn. Het schijnt Ged. Staten ongewenscht toe, om bovendien nog gelden uit de Provinciale kas te besteden voor plaat selijke verbeteringen van den ouden weg, welke bestemd is om als hoofdverkeers- weg te vervallen en welke verbeteringen dus slechts van tijdelijken aard zijn. De consequentie zou bovendien mede brengen, dat de Provincie Zeeland ook voor andere onvoldoende gedeelten in dezen weg en die zijn er gelden zou moeten beschikbaar steilen. Ged. Staten stellen derhalve voor, het verzoek af te wijzen. Verordening heffing leges. Ingevolge art 6 der Jachtwet 1923 is thans de bevoegdheid tot het afgeven van jachtakten in het algemeen ver leend ,a.an het hoofd der plaatselijke politie van de woonplaats des verzoekers of van de bij hel verzoekschrift gekozen woonplaats. Hierdoor is vervallen de, aan den Commissaris der Koningin toe komende bevoegdheid tot het uitreiken van zoodanige akten en tevens is daar mede vervallen de aanleiding, om ter Provinciale Griffie van de afgifte dier akten leges te heffen. Ged. Staten hebben gemeend, tegen over het wegvallen der hieruit voort vloeiende bate, voor de Provincie een nieuwe bron van inkomsten te moeten scheppen en zijn van oordeel, dat deze gevonden zou kunnen worden door het heffen van leges van de rij- en nummer- bewijzen, welke ter Provinciale Griffie, ingevolge de Motor- en Rijwielwet, wor van een menschelijke ziel." Ik was verbaasd. Ik had Isobel nog nooit zoo bewogen gezien. Nooit had ik haar zoo ernstig hooren spreken. Ook Feurgènes was geroerd Voor het eerst zag ik hem zonder het masker van volmaakte zelfbeheersching. Zijn wangen gloeiden, zijn oogen waren zoo zacbt j als die eener vrouw. Hij bracht Iso- bel's hand aan zijn lippen. „Je bent de dochter van je moeder, lieve Isobel Wat kan ik nog meer zeg- j gen ik, die haar lief had.' „U kunt mij van haar vertellen. Dat 1 is mijn grootste verlangen." „Nu, heel weinig", zeide hij, en van avond meer, als je wilt. Ik had reeds geschreven aan mijnheer Greatson en het was mijn bedoeling hem alles te verteilen. Maar nu wil ik je nog dit vertellen, Isobel, en onthoud dal altijd. Je moeder was een heilige. Mijnentwille, ter wijle van haar liefde voor mij, gaf zij een hooge positie op. Zij verbrak alle banden met haar familie en de f conventie van eeuwen. Zij verloor elke vriendin, die zij in de wereld hadzij verwaarloosde zelfs in zekere mate haar plichten tegenover jou. Toch was je zelden uit haar gedachten en met haar laatste woorden vertrouwde zij jou aan mijn zorgen toe. Ik heb die opdracht waarschijnlijk slecht vervuld. Toch heb ik over je gewaakt op oogenblikken, dat ie het niet wist LANDBOUW. De opening der Lagere Land- bouw sc hooi te Schoondijke. Alvorens over de openingsplechtigheid zelve iets naders mede te deelen, zij gemeld, dat de school is gevestigd in het ruime pand, vroeger bewoond door notaris Smidt, aan het begin van de kom der gemeente aan de zijde vant Breskens. Hieruit blijkt reeds, dat het aanzien van het gebouw niet aan een school doet denken, en toch bleek ons bij de rondwandeling onder leiding van den directeur, den heer L. van Dijk, dat het pand 2ich uitstekend voor de nieuwe bestemming leent Rechts van den in gang is het eigenlijke leslokaal, een flinke tafel voor den leeraar, een vijf tal banken met stoelen er achter voor de leerlingen, en ftlinke kasten voor het opbergen van instrumenten en andere leermiddelen, die bij dit onderwijs, dat veel natuur- en scheikunde omvat, noo- dig zijn Aan dit lokaal grenst een serre, die voor het nemen van proeven enz. zal worden benuttigd. In de benedenverdieping vindt men verder nog een tweetal vertrekken, het een gedacht als leeraarskamer, het an dere als spreekkamer. Op de eerste, verdieping, die overigens geheel bestemd is voor woning van den directeur, bevindt zich een ruim lokaal, waarin het landhuishoudkundig onder wijs aan meisjes zal worden gegeven. In de vroegere garage naast de wo ning is een flinke gelegenheid gemaakt, waarin de leerlingen hun rijwielen kun nen stallen. De fraaie tuin geeft gelegenheid den leerlingen kennis bij te brengen van bloemen en planten, maar ook zal een deel bestemd zijn voor demons tra tie veld, waarop verschillende land- en tuinbouw- gewassen zullen worden gezaaid of ge plant ten gebruike bij het onderwijs. Het eigenlijke vakonderwijs is geheel toevertrouwd aan den directeur, terwijl de heer Beerends de vakken lager on derwijs zal doceeren. De opening. De opening had plaats in den tuin, waar bijeen waren met het bestuur en het personeel, de leden van Ged. Sta ten, de heeren v. d. Putte en mr. Dus- seldorp, het Tweede Kamerlid, de heer Fruijtier, de inspecteur van het land bouwonderwijs, de heer dr. v. d Zande, de inspecteur van het L. O., de heer 'Pattist, de rijkslaudbouwleeraar, de heer Stevens, de rijkstumbouwleeraar, de heer v. d. Plassche, de secretaris der Z. L. M-, de heer Kielstra, bestuursleden van den kring Oostburg der Z. L M en van de afd. Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen van den Chr. Boerenbond, bestuursle den van de Ver. v. Oudleerl en verder vertegenwoordigers van de gemeenten, die de school steunen, en de raadsleden van Schoondijke. Nadat de heer A. M ij s, voorzitter van het bestuur der school, zijn gisteren „U waart eens mijn redder, u en Arnold, toen ik dringend hulp noodig had." „Ik kwam onmiddellijk over'zeide hy, „toen het mij toescheen, dal je mijn hulp noodig had. Ik verbrak het be langrijkste contract, dat ik ooit teekende en ik gaf mijne vrijheid en mijn leven over aan de genade van de uitstekende Londensche politie. Maar die dingen heb ben weinig te beduiden Ik ben .gedwon gen geweest, Isobel, je veel aan je lot over le laten, want je stamt uit een fa milie, die elke aanraking met mij zou beschouwen als een besmetting. En er bestaal altijd kans op, dat je in de gelegenheid zult zijn je eigen positie .in de wereld weer in le nemen Om dio reden is het mijn plicht geweest mij van je verwijderd te houden en daarom was ik gedwongen aan anderen over te laten, wat ik gaarne zelf zoude gedaan hebben. Vanavond zul je alles begry- pen." „Niets, wat u mij van mijne familie of van mijzelve kimt vertellen, zal mij ooit doen \ergeten, dat u mijne be schermengel is geweest. U was het, die mij verloste van den eenigen persoon in de wereld, voor wien ik verschrik kelijk bang ben geweest. Het was niet mijne familie, die mij redde. U was het." Een harde bel klonk buiten de deur. Wii hoorden haastige voetstappen, ver-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5