BA BEURSNOTEEKNG FAN «STEKEN. AMSTERDAM, 27 Juni. (Slotkoers.) 6 pet. Nederland 97y8; 6 pet. Ne derland 1922 97%; 5 pet. Nederland 1918 87 drie zestiende; 4%i pet. Neder land 1917 81«A; 2% pet. Nederl. iW. Schuld 527/83 pet. do. Oblig. 64%; 3 pet. do. Certif. 64s/4'; Cert. Ned. Hand Afij. 124; Aand. Ned. Ind. Handelsb. 132—134; Aand. Koloni ale Bank 180—184; Koninkl. Petrol. Aand. 326—329; Gecons. Hollandsche 141—144; Cult. Mij. Vorstenlanden 157 159; Handelsv. Amsterdam 468—478, Ja- vasche Cultuur 336344; Aand. Deli Maatsch. 336—338; Amsterd. Rubber 119— 122. Ned. Amerik. Vaart 69—72; Ned. Scheepvaart unie 119—120%Ivoninkl. Holl. Lloyd 7%; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 631/4; Aand. Paketvaart 135. Gouda A. 11%; Jurgens A. 51—53; Anaconda 62%; Steels 1063/g; Erie 30, Southern Railway 68%; Union Pacific 14614; Common .Marine 8 negen zes tiende; Prefered do. 37 elf zestiende, Maxwell Gr. C. v. A. 3 vijf zestiende; Maxwell Land Cert. v. Inc. 10%; Prolongatie 3. Russen Obl. 1880 5%; Consols 7%; Hope 63. Markt sluit prijshoudend behalve voor Petroleum. Wisselkoersen Londen chèque 11.51; Berlijn 0.63%; Weenen 0.0037; Parijs 14.05; Brussel 12.26, Dollar Gable 2.653/8. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Juni Hoogste barometerstand: 767.4 te Scilly. Laagste barometerstand: 713.8 te Sairna. Verwachting van den avond van 28 tot tjen avond van 29 dezer: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, aanvankelijk opklarend^ later t oenemende bewolking met kans op regen of onweer, warmer. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur uur 64 gr., 1 uur 68 gr. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Vrijdag HOOG WATER, Vliisingen. Zomertijd. 29 Juni n.m 30 1 Juli 2 3 4 1.01 1.40 2.10 2.42 3.17 3.50 4.22 OPENLUCHTSPEL. B ij eenkomsten, repetities, enz Maandag 30 Juni 8 uur 's av. voor de dames van het koor, Concertzaal. Maandag 30 Juni 8 uur. Samenkomst van alle ruiters .zooveel mogelijk met de paarden, aan 'den Kou- steerischen dijk en niet aan cTe Stadsrijschool. Dinsdag 1 Juli. 7% uur. Repetitie van liet eerste gedeelte van het spel, uitsluitend voor leden en oud-le den '.van tooneelverecnigingen. Donderdag 3Juli 8 uur 's av. voor de orkestleden, Concertzaal. Vr ijd ag 4 Juli 8 uur 'sav. voor de heeren van het koor, Concertzaal. tisch, tweede gedeelte, de heer S. van Wouwe. te V 1 i s s i n g e n. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Giessen-Oudkerk, de heer J. A. Hubrechtse; tot onderwijzer aan de Chr. school te den Hulst a. d. Dedems- vaart, de heer L. W. Brombacher, bei den te S o u b u r g en oud-leerlingen der Chr. kweekschool alhier. Geslaagd te Rotterdam voor het examen akte L. O., de heer A. Lamain, te Goes. —Geslaagd aan het conservatórium der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst ,le Amsterdam voor het exa men als lecrares solo-zang, mey. Ad. Prakke te Z i e r i k z e e. Geslaagd aan de veeartsenijkuiidige Hoogeschool te Utrecht voor het vee- artsnijkundig examen le gedeelte, 2e helft ,de heer II. L. Kloppert, geb. te Zierikzec. Geslaagd aan de gem kweekschool le Dordrecht voor de akte L,. O. mej. J. A. P. Bijlo ,geb. le Dreïschor. Geslaagd voor de akte L. O. (met vermelding als beste) mej. M. A. C. Ver- cauteren tc Sas van Gent leerlinge der R. K. Bijz. kweekschool te Breda. Benoemd lol tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school te Axel (Nieuw- straat) de heer J. Lobbezoo, oud-leerling der Chr. Kweekschool le Middelburg'. Benoemd tot hoofd der o. 1. school te Z u i d z a n d e. de heer W. Kouwe, no. 4 der voordracht. De beste maatregel die genomen kan worden. De beste maatregel die genomen kan worden legen ziekten veroorzaakt door verarming van het bloed en door ver zwakking van het zenuwstelsel, is on tegenzeggelijk het gebruik der Pink Pil len. Zeldzaam zijn de geneesmiddelen welker hoedanigheden als hersteller van het bloed en van het zenuwstelsel zoo krachtig werken als deze. Zeldzaam zijn ook de middelen welker werking zoo snel is en zoo lang duurt. En zij wer ken niet alleen op het bloed en op de zenuwen. De Pink Pillen pefenen ook een buitengewoon krachtige werking uit op alle functies van het lichaam. .VI deze gelukkige hoedanigheden te zamen ma ken van de Pink Pillen een middel tot wederopbouw van geheel het organisme dat door geen ander overtroffen wordt. Daarom geeft het meer dan eenig ander middel de gunstigste resultaten bij bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, al- gemeene zwakte, maagpijnen, hoofd pijnen, verschietende pijnen en storingen door den groei en den kritieken leeftijd veroorzaakt. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de doos. f 9,— de zes doozen. Zij worden verkocht in het Hoofddepot Ja cob Marisplein 23, tc Amsterdam. Eisch dit adres en de Hollandsche gebruiksaan wijzing. De Pink Pillen zijn ook te ver krijgen bij alle goede apothekers en dro gisten o. a. bij Paul v. Sluis. (Ing. Med.) RECHTZAKEN. Alhier is den Officier van Justitie voorgeleid J. p., 19 jaar, smidsknecht, wonende te Biezelinge, verdacht van ontuchtige handelingen met minderjari gen, gepleegd te Biezelinge in Januari 1924. Verdachte is 11a verhoor door den rechtercommissaris overgebracht naar 't huis van bewaring. LANDBOUW. 1 Het Rijkszuivelconsulent- schap in Zeeland verplaatst. Tot enkele weken geleden waren de landbouwers gewoon, als zij een -bezoek wilden brengen aan den Rijkszuivelconsu- lent, zich naar de Wagenaarstraat te begeven, waar het consulcntschap se dert enkele jaren gevestigd was, in de daarvoor gehuurde particuliere woning. De bezuiniging is ook hier oorzaak van een ingrijpende verandering, die, laten wij dit direct vaststellen een practische bezuiniging is geworden. Toen verhuizing noodig werd geacht, deed zich de vraag voor of in een der Rijksgebouwen geen plaats zou zijn te vinden, en dat bleek o. a. het geval te zijn in het Oost-Indisch Huis., met zijn vele vertrekken. In het deel van het gebouw, waar ook de kantoren der beide ontvangers der directe belastingen, die voor Mid delburg en die voor de buitengemeenten zijn gevestigd, kon de beschikking wor den gegeven over een drietal vértrék ken. Ten eerste over dat, gelijkvloers links van den ingang, waar de heer A., Sijtema, de adjunct-zuivelconsulent, zijn bureau heeft gekregen, en waar men zich moet aanmelden. Het vertrek moge eenigszins vreemd van vorm zijn, het is voor het doel uitstekend geschikt. Vroeger was hier de wachtkamer der vbelastingambtenaren, welke nu verplaatst is naar het einde van den gang, het oude kantoor van den Rijksbetaalmees ter. Op de eerste verdieping zijn een tweetal andere vertrekken beschikbaar gesteld, 't eene werd vroeger als chief, het andere als reservevertrek bij schoonmaak van kantoren gebruikt Op de zolders van het gebouw is archiefruimte genoeg en zoo is de be doelde archiefkamer ontruimd en heeft de consulent, de heer G. Zwagerman, zijn tenten hier opgeslagen. Het aan de straatzijde gelegen vertrek, met ingang recht over het kantoor der directe belas tingen, is een ruime, nette, doch sober ingerichte kamer met veel bergruimte voor stukken betreffende het consulent schap. Het derde vertrek, dat uitziet op de binnenplaats, en waarvan de deur op hetzelfde portaal als die van de tweede kamer uitkomt, is gemetamorplioseerd tot laboratorium. Het is hier, waar de beide bedienden hun werk verrichten; en de onderzoekingen van monsters plaats heb ben. Indien de heer Sijtema afwezig is, moet men zich hier aanmelden. 'Alles bijeen genomen, is hier een goed geheel gevormd, en worden weer enkelé vertrekken van het groote gebouw nuttig besleed. Ook op andere wijze wordt bij dezen tak van dienst alles gedaan om zoo- yoordeelig mogelijk le werken. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ, In de gisterenavond alhier gehou den vergadering van de Kamer van koophandel cn fabrieken voor de Zeeuw- sche eilanden is 'I voorstel toe le treden tot de Nederlandsche Kamer van Koop handel van Duitschland, dal het bureau van de hand wilde wijzen opnieuw Ier overweging aan het bureau gegeven. De voorstellen inzake regeling tele foontarieven, opheffing statistiek van voortbrenging en verbruik en dat om zich niet te verklaren voor retorsie maat regelen in handelsverdragen werden aan genomen. Wij komen Maandag uitvoeriger op deze vergadering terug. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De reorganisatie van de post en telegra f ie. Naar de Tel. verneemt is, in verband met de op handen zijnde reorganisatie van den dienst gisteren aan een 100-tal ambtenaren bij het hoofdbestuur der posterijen en (telegrafie in de rangen van schrijver tot en met hoofdcommies, eervol ontslag aangezegd tegen 1 Octo ber a .s. met recht op wachtgeld of pen sioen. Eveneens is aan een 40-tal directeuren en hoofdcommiezen van den kantoor dienst onder gelijke voorwaarden ont slag aangezegd. LEGER EN VLOOT. De kruiser „Java" is Donderdag van Vlissingen te Rotterdam aange komen en heeft voor het innemen van kolen ligplaats genomen aan de Waal haven. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De machinist van een sneltrein uit Den Haag, welke Vrijdagmorgen te Gou da binnenkwam, vond voor op de loco motief een hoed en eenige deelen van een schedel. Van een ongeluk had hij niets bemerkt. Bij nader onderzoek is gebleken, dat bij den onbewaakten over weg te Zevenhuizen de motorrijder G. G. uit Boskoop door den tre|in is aange reden en vermorzeld. (Tel.) Vrijdagochtend is de ongeveer 50- jarige juffrouw S. te 's Gravenhage, ver moedelijk van de trap barer woning ge vallen. Op haar hulpgeroep hebben eeni ge buren de deur opengebroken en von den haar. liggende onderaan de trap. Korten tijd daarna is zij overleden. Donderdagavond is te Scheveningen een omstreeks 9-jarig jongetje in zee verdronken. Het kind, dat niet zwem men kon, was van den steenen pier pardoes in het water gesprongen en da delijk in de diepte verdwenen. Het 14-jarig dochtertje van v. P. uit Zwijndrecht, dal tijdelijk verblijf hield bij de familie K. onder Vlaardingen, is achter de woning dezer familie van een vlondertje ia het spuiwaler gevallen cn verdronken. Vrijdagmiddag is te Voorburg een jonge herdershond, die aan de daar wo nende familie D. toebehoorde, plotseling wild geworden, nadat de dochter des huizes hem een klap gegeven had. De hond vloog haar aan en bracht haar eenige verwondingen in de* borst toe. Daarna beet hij haar moeder in de bee- nen. Toen haar vader thuis kwam, werd ideze ook door den hond gebeten. Kort xlaarop kwam de politie ter plaatse en deze schoot den hond dood. De districls- veearts zal uitmaken of de hond dol was. Mevr. D. en haar dochter zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Donderdagavond is de 68-jarige vrouw J. te Doetinchem door den heer G. M. mei zijn motorfiets overreden Te Nieuwwolda is de vijflienj'arige J. H. bij het zwemmen verdronken. De kapitein der infanterie J. K. B. te Palembang heeft bekend ©en verduis tering van f14000 gepleegd le hebben als fungeerend controleur in Djambi. Verzuimt niet te profiteeren van de OPRUIMING Gravenstraat - Middelburg. Belangrijk lagere prijzen dan overal elders. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Op 27 dezer werd door het be stuur der waterk. van de cal. polders Onrust, Jacoba en Anna Friso te Wis- senkerke aanbesteed het uitvoeren van werken tot uitbreiding van strand en oeververdediging aan den Anna Friso- polder. Het laagst werd ingeschreven door C. v. d. Kreeke te Wolfaartsdijk, voor f59.170. Donderdag werd te Axel aanbe steed ten overstaan van den architect O. G. van Beaumont, in opdracht van het bestuur van de vereoniging „Het Groene Kruis" aldaar, het bouwen van een magazijn met woning. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrij ver. A. van Sabben, tc Axel. voor f9980. Bij Huidjeuk en ook bij Muggenbeten geeft het inwrijven met PUROL dadelijk verlichting. Bij Apoth. en Drogisten- (Ing. Med.) VERGADERINGEN, CONCERTEN, enz. Zondag, 29 Juni. Zondagavond-Concert Schuttershof, 8 uur. Maandag 30 Juni. Jaarl. alg. verg. aandeelh. N.V. Zeeuwsche meel- moleu en graanh. de Hoop. Gr. Hotel, n.m. 2 uur. KVNST EN WETENSCHAPPEN. „De Steen d e r W ij- z e n", door J. Anker Lar- sen. Uitg. Maatsch. El sevier. Dit is ongetwijfeld een van de eigen aardigste boeken die in den laatsten tijd verschenen zijn. Niet vanwege de recla me die er voor gemaakt wordt met het feit dat "het ïn Denemarken een prijs van 70.000 kreeg, uitgeloofd voor den besten Deenschen of Noorschen roman. Maar vanwege den inhoud. Die is zeer buitengewoon. Want in zijn verhaal van het leven van eenige jonge mannen heeft deze schrijver het ge waagd daar elementen door te weven, waarvan de waarheid tot nu toe alleen erkend wordt door occultisten, theosofen e.d., of beter gezegd door hen die een geestelijk leven ook buiben het materieele menschelijke omhulsel aanvaarden. Als het dat alleen was wat over dit boek op te merken is, dan zou men kun nen zeggen: het is alleen voor hen die er ook zoo over denken. Maar daarmee is men er in dit geval niet af. "Want dit boek is van een man die ont zaglijk veel van de beroeringen van het menschelijk gemoed weet, en daarvan met een merkwaardig suggestieve kort heid weet te vertellen. Wat hij niét kon, is daar een verhaal van te maken met een doorloopende lijn, die door haar golvingen boeit. Het is een ontzaglijk dik boek geworden van een lange, lange reeks meest korte tafe- reelen, ieder op zich zelf meesterlijk, met prachtig geteekende details. Maar door het ontbreken van een lijn, wordt de lectuur zwaar en vaak gerekt. En dap wordt het moeilijk om door te lezen. Dat is te meer te betreuren, daar hel lezen inderdaad beloont, ook al is men ten opzichte van die immaterieele dingen niet overtuigd. De hier beschreven jonge mannen zijn zoekers; ze maken een in- nerlijken strijd door; ze zijn heelemaal geen deugdzame helden; ze staan mid den in het werkelijke leven. En dit is door den schrijver bijzonder scherp waargenomen. Reeds dadelijk zijn kin- der taefreelen zijn prachtig, en ook later wordt men telkens getroffen door de zuiverheid waarmee de menschen in hun handelingen zijn weergegeven. En wat de mystiek betreft, ook dat is hoogst ernstig behandeld, in een diep- religeusen zin, zij 't ook met een be spotting even van de oppervlakkige ver- gadering-lheosofie. De vertaling door A. en E. Huber lijkt ons zeer verdienstelijk. INGEZONDEN STUKKEN. DE STO0ÏHBDOTDIENST OP DE OOSTER-SCIIELDE. Geachte Redactie, Nu Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland adviseeren afwijzend te be schikken op de verzoeken van Kamer van Koophandel en de Vereeniging Han delsbelangen en op het Request, hun voorgelegd en onderteekend door zeer vele belanghebbenden uit Schouwen en Duiveland. inzake dezen tak van dienst zij het mij vergund hierover nogmaals een enkel woord le schrijven en vraag daartoe geachte Redactie uwe mede werking. Het is vrijwel bij ieder die iels mei' dezen dienst heeft te maken of belang heeft bij een goede communicatie melt Zeeland's Hoofdstad, dat sedert de be kende verandering is ingevoerd het rei zend publiek een hoop ellende is deel achtig gemaakt. In de verschillende requesten zijn alle mogelijke steekhoudende bezwaren naar voren gebracht zoodat ik het derhalve onnoodig vind deze andermaal te her halen; de Heeren Leden der Staten wil len wel zoo vriendelijk zijn zich de moeite te getroosten deze nog eens goed te lezen alvorens zij hunne stem geven aan wat Heeren Gedeputeerden voorspel len. Er is voldoende op gewezen dat deze dienstvcrandering absoluut is in strijd met de belangen van Schouwen en Dui veland en ook voor het andere deel van Zeeland. Heeren Gedeputeerde Stalen beweren echter dat een goede regeling is getrof fen en dal de dienst niets te wenschen over laat. Dat de Handel zich heeft weten aan te passen, kortom men zou zoo zeggen alles loopt perfect. Het tegendeel is echter waar. Bezuiniging, ja dat ben ik met de Heeren eens, hel is een voordeel voor de Provincie van pl.m. 30 mille. Toch, geachte Redactie, vind ik het wel vreemd dat moet er bezuinigd wor den dit nu juist steeds moet gaan ten koste van Schouwen en Duiveland's be langen. Alles wordt hier ontnomen niets wordt daarvoor in de plaats gebracht, alleen belasting betalen daarvoor schijnt men hier goed te zijn. En wat zijn nu de gevolgen van deze treurige verbinding? Dat het reizen in hoofdzaak geschiedt „via Catsche .Veer, daf van vreemde- lingenbezoek heen en weer _geen sprake meer is, dat het vervoer van Zieken, en soms zij die dergelijke kosten beslist niet kunnen betalen, op een wijze moet plaats hebben die meer dan treurig is, want hel vervoer per Autobus leent zich niet voor het vervoer van dergelijke menschen. Hel gevolg daarvan is dus dal de menschen per boot gaan naar Wol- phaartsdijk en verder voor eigen re kening genoodzaakt zijn tot hel nemen eener auto. Dat de Handel zich reeds heeft wefen aan te passen is eveneens niet zoo want verschillende zakenmenchen hebben mij dezer dagen nog verzekerd dat nu, nu deze rechtstreeksche verbinding tot het verledene behoort, de relaties zijn ge komen tot nihil om de eenvoudige rc'- den dat het er de tjjd niet meer naar is om een week te wachten ftpt aankomst voor een beurtschipper, die gewoonlijk den dienst slechts eens per week on derhoudt. Ik herhaal, Geachte Redactie, er zijn legio argumenten naar voren te brengen die wel een anderen kijk geven op den tegenwoordigen, mijns inziens treurigen toestand en daarom vertrouw ik dat de Heeren Statenleden deze vooral onder de oogen zullen willen zien en de be langen van Schouwen en Duiveland, al zijn ze er niet woonachtig, ook eens beter zullen gaan begrijijpen. Ik dank li vriendelijk Meneer de Re dacteur dat U mij" deze ruimte wel hebt willen afstaan en hoop dat door deze regelen een voor Schouwen en Duive land gunstige beslissing moge vallen. De bevolking zal er dankbaar voor zijn. Hoogachtend heb ik de eer te zijn Bl te Zierikzee. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Van 25—27 Juni. Ondertrouwd: P. de Brusschere, 23 j. en E. Marijs, 21 j. J. Oerlemans, 28 j. en A. TT. Verbeek, 29 j. Getrouwd: M. Verkerke, 33 j. en 0. Blok, 32 j. B. H. Lavooij, 26 j. en A. L. de Nood, 25 j. J. B. Geers, 36 j. en P. 0. Eiff, 28 j. BevallenW. H. de Visser, geb. An- thonisse, z. L. Oasteleijn, geb. Bols, z. J. Gunst, geb. Huibregt. z. Overleden. J. F. Langeveld, 78 j., we- duwn. van J. O. Bautz. Vlissingen. Van 19—25 Juni. Ondertrouwd: P. Vlag, 33 j. en J. H. van Hermon, 25 j. Getrouwd- L. F. Sorel, 37 j. en 0. M. P. Emans, 38 j. J. Kater, 36 j. en R. v. d. Berge, 25 j. 0. Braun, 24 j. en J. W. Weug, 23 j. Bevallen: J. Hemmekam, geb. v. d. Driest, z. M. J. v. d. Velde, geb. Walrave. d. J. A. Kloeg, geb. Schrier, z. G. J. Roelse, geb. Waltz, d. 0. M. Lako, geb. Bal, d. M. H. Huijsman, geb. de Ruijter, z. A. M. Wisse, geb. Bómer. z. Overleden: O. Tabberaee, wede, van J. A. Ardewijn, 63 j. D. Lous, wede. van J. Nagtegaal, 86 j. H. van Meer, man van Th. Boucher, 82 j. J. P. Heijblom, wede. van P. Gasille, 80 j. O. e n W. Souburg. Van 19—26 Juni. Bevallen 0. Ba- rentsen, geb. Louwerse, z. T. d'Hont, geb. van Egmond, d 0. Janse, geb. de Rijcke, z. Overleden L. Marijs, 16 j.. d. BEKENDMAKINGEN. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis: dat is ingekomen een schrijven d.d. 17 Juni 1924 van A. VAN DER WELLE, wonende te Middelburg, houdende ver zoek om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop voor perc. G 212, gelegen aan de Nieuwstraat alhier. Binnen twee weken na heden kun nen schriftelijke bezwaren tegen het verleenen van hel verlof bij hun Ooi lege worden ingediend. "Middelburg, den 23 Juni 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. (REGELING STANDPLAATSEN VOOR AUTOBUSSEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis I. dat alsnog de navolgende wijzigin gen zijn gebracht in de regeling der standplaatsen voor autobussen enz., zulks met ingang van 30 Juni 1924 en voor" alle dagen, met uitzondering van markt dagen en door Burg. en Weth. daarmede gelijk te stellen dagen. a. voor de autobusdiensten Middelburg —Domburg v.v. zal, wanneer de bussen komen van Domburg en zij doorrijden

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6