No. 160 Vrijdag 27 Juni 1924 167° Jaargang KAMEROVERZICHT. Eerste. Kamer. Zitting van Donderdag. Hel is niet atljijd dezelfde lijn die door de woordvoerders van de Chr Hist. Partij getrokken wordt. We zullen dal haar zeker niet als een zonde aanre kenen, want we zijn geen bewonderaars van een partij-discipline, die geen afwij kende meening bij een lid duldt Maar hel trekt toch de opmerkzaam heid dat >tprof. iJSlotemaker de B r u y n e, die onlangs ook al ten op zichte van de Dageraadkwestie een meening huldigde, afwijkend van die van partijgenooten, gisteren opnieuw zijn zelfstandigheid toonde door tegen de be drijfsorganisatie en medezeggenschap te waarschuwen met een beslistheid die sterk verschilt, met de slapheid waar mee onlangs het orgaan van zijn partij de Nederlander dit vraagstuk aanroerde. Hij maakte uitdrukkelijk onderscheid tusschen medezeggenschap in de onder neming en medezeggenschap in het be drijf. Medezeggenschap in de onderneming verwierp hij geheel; en hij verwerpt ook, dal medezeggenschap in de onderne ming er zal komen door geleidelijken groei. Wij hebben privaat bezit en zoo lang dat er is, moet de leiding zijn bij den privaten ondernemer; pis er ge meenschapsbezit is, moet de leiding zijn hij de gemeenschap. Zoolang risico en verantwoordelijkheid is bij den privaten ondernemer, moet deze de beslissing hekhen. Iets anders is de medezeggenschap in het bedrijf, een krachtig meespreken over de arbeidsvoorwaarden; dat is geen slap naar de socialisatie voor spr. Doch wel acht spr. deze zaak nog volkomen onhelder. Het streven van de Katholie ken in die richting is niet geslaagd. En uitvoerig stelde de spr. daarna in het licht, dat men langs den weg van een socialistisch bedrijf nimmer de sfeer krijgt .waarin nationaal kan wor den samengewerkt aan den democra- tischen opbouw. Wal de heer II a a ze voel over het onderwerp te zeggen had, werd ook met belangstelling aangeboord, want hij is een vertegenwoordiger der Kath. demo cratische groep. Hij ging echter niet mee met de krachtigste voorvechters voor het stelsel-Veraart Medezeggingschap in de onderne mingen beteekende voor hem een vraag van practische doorvoerbaarlieid, een vraag van verstandelijke en maatschap pelijke ontwikkeling. Voorloopig houdt spr hel met de practici, waaronder de heer Mazereeuw, directeur van ,,IIet Volk", die ontkennen, dat de tijd rijp is voor de medezeggenschap voor de onderneming. De medezeggenschap, alleen lot de arbeidsvoorwaarden en tot de onderne ming beperkt, wierp dezen spreker ech ter ook. Men komt dan tot cle fabrieks- kernen, waarin de bedrijfsingenieurs en andere intellectueelen de arbeiders om- verpraten. Hij betwijfelde trouwens of de soci aal democraten het thans ernstig meenen met de bedrijfsorganisatie. En voorts kwam hij tegenover zijn partijgenoot Willerl van Hoogland te staan ten opzichte van diens wantrou wen in de vakvereeniging voor de uit voering der soc. verzekering. Hij ziet in de vakvereeniging geen strijdvereeniging maar een vredesinstituut. Een rede, in kalmer termen dan die van den heer Stenliuis, was die van zijn partijgenoot den heer Polak, die voor namelijk de socialistische opvatting stel de tegenover die van den heer Slotema- ker de Bruyne. De dictatuur van den iWerkgever wordt z. i. hoe langer hoe minder erkend. Het woord van den werkgever is niet langer onaantastba re waarheid. Als de patroon zegtik kan niet langer betalen, gij moet langer werken, dan zegt de arbeider- laat me dat nu eens zien. De arbeiders moeten door hun vertegenwoordigers daarvan in zicht krijgen. Gebleken is toch, dat de werkgevers lang niet altijd even be kwaam zijn. Hoe sterker hel verzet is tegen maatregelen, die werkelijk den vrede moeten bevorderen, des te krach tiger dient het strijdkarakter der vak- vereenigingen gehandhaafd. Dat kan pas verdwijnen door toenadering tusschen werkgevers en arbeiders, door recon structie van de maatschappij, door sa menwerking van de klassen niet op ide- ologischen grondslag, -\maar op den grondslag van de samenwerking in de bedrijven en de ondernemingen. Daarin zit de kiem van den industrieelen vrede De heer v. d. B c r g h (V. B.) heeft tegenover die verwijzing naar de onbe kwaamheid der kapitalistische onderne mers betoogd dat de voorbeelden van déconfiture niets met het stelsel te ma ken hebben, Noch in Twenthe noch in Tilburg bijv., is een groolen fabriek in den crisistijd ten gronde .gegaan. Ten opzichte van de medezegginschap en de bedrijfsorganisatie wees hij op de toe standen in Duilschland waar dat alles werd ingevoerd, zonder lot resultaten te leiden die men verwachten Minister Aalberse kon terecht zeggen dat het grootste deel van hel de- bal langs hem heen is gegaan. Hij heeft echter gisteren enkele ondergeschikte punten aangeroerd. Heden gaat hij voorti. BINNENLAND. MINISTER COLIJV IN DEN LUIDSPREKER. Hedenavond zal minister Colijn in de séinloeslellenfabriek Hilversum over den financieelen toestand van Nederland een rede houden, die draadloos zal worden rer spreid. DE GEMEENTESALARISSEN TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren met 27—13 stemmen (tegen de stemmen der Yrijheidsbonders. Chr His torische en Communistische leden) de voorstellen van B. en W. aangenomen tot 'vaststelling van hel accoord in bet Gemeenschappelijk Overleg bereikt over de arbeidsvoorwaarden van het gemeen- lepersoneel. J Goede wijn behoeft geen krans. Vraagt U het van ouds bekende merk DE ZEEUWSCHE KWALITEIT Marktprijs 371/, cent per half pond. Na Natuurboter de beste. Altijd versch verkrijgbaar bij de meeste winkeliers. Indien uw winkelier ze niet heelt is uw adres De Winkel „DE ZEEUWSCHE BOERIN", Korte Gortstraat. (Ing. Mcd.) Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg De jb'eer I. K. van Ilcuven hoofde commies ter provinciale griffie ,die mei 1 Juli a.s. den dienst met pensioen zal verlaten, is hedenmorgen in de vergade- •ing van Gedeputeerde Staten geroepen waar dit college afscheid van hem nam. De voorzitter, de Commissaris der Ko ningin, stelde daarbij in het licht ,dat de heer van Ilcuven 50 jaar lang de provin cie heeft gediend, en dat hij daarbij, als chef der tweede aldeeling zeer belang rijke vraagstukken onder de oogen heeft gehad en behandeld. Wanneer een repetitie der medespe lers van hel Openluchtspel niet door gaat wegens ongunstig weer of om an dere reden, zal dit 's avonds le 7 uur worden kenbaar gemaakt door het uitste ken van oranje-vlaggetjes van den Lange Jan. Men verzocht ons voorts te melden dat zij die zich als medespelers opgavenen nog niet op de repetities verschenen, dringend worden uitgenoodigd, heden, Vrijdagavond' tijdig op het terrein aan den Kousteenschen Dijk aanwezig te zijn, ten einde te worden ingedeeld. Het programma voor het eerste Zondagavondconcert, hetwelk a.s. Zondag des avonds le 8 uur in het Schuttershof alhier wordt gegeven door het Middel- burgsch Muziekkorps, luidt als volgl: 1. Berlin mein Sinn, Marsch, O. Glas- mann; 2. Ouverture van de Opera „Gi- roflé Girofla". Ch. Lecocq, 3. The Sul tana, Valse, de Concert, P. Bucalossi, 4. Lichter Tanz der Branie von Kaschnïir, A. Rubinstein; 5. Suite-Ballet, F. Popy 1. Enlrée-Mazurka, 2. Pizzicati; 3. Valse Lente, 4. Largo; 5 Final-Presto), 6. Mit Standarten, Marsch, F. v. Blon; 7. Menu- etto el Valse-Intermezzo, J. Morks; 8. Iteminiscenses, P. Tschaikovvsky; 9. Le Roitelet (Piccolo-solo) J. de Jong; 10. Fantasie uit de Opera „Hamlet", A. Tho mas. De commissie verzoekt ons le melden, dat de deuren om 7 uur worden ge opend. Uit Walcheren. Een paartje, dal aan de Walcher- sche kust een verfrisschend bad was gaan nemen, had de klceren in een boschje gelegd. Toen zij terugkeerden waren bijna alle kleeren verdwenen. On danks een direct ingesteld politieonder zoek, zijn de kleeren niet terecht geko men; de meeste voorwerpen van waarde liet men liggen. In de Woensdag gehouden raads vergadering te Westkapelle, die door alle leden werd bijgewoond, werd behandeld een verzoekschrift van de da mes P. Looijse en K. Peene, helpsters bij do handwerken op de openb. lagere school, om verhooging harer jaarwedde. Mocht de Raad daartoe evenwel niet kunnen besluiten, dan verzochten zij eervol ontslag uil haar betrekking. Na voorlezing van hel request, gaf de voorzitter als zijn mceniug te kennen, dat de belooning van f 75 per jaar voor 5 uren les per week, zeer laag is Ook de heer W. Hubregtse vond een verhooging der jaarwedde zeer billijk, vooral ook daar hij overtuigd was in de béide dames goede leerkrachten le heb ben. Do heer B. Louwerse vraagt daarop of ook in deze advies is gevraagd aan het hoofd der school. De voorzitter zegt mondeling advies gevraagd te hebben; het hoofd deelde hem mede, dat zij zeer goed voor haar werk waren. De heer P. Peene zou gaarne zien, dat zeker een verhooging van f 25 toe gekend werd. De heer H. de Kam kan zijn slem niet geven voor verhooging en zou bij even- tuecle oproeping van sollicitanten het zelfde salaris, wal zij (hans genieten, geven. De heer W. Huibreglse wijst er nog op. dat de beide dames meer tijd kwijl zijn dan hel ééne lesuur per dag De heer B. Louwerse verklaart even eens voor verhooging te zijn, maar mocht, bij niet inwilliging daarvan, ont slag worden verleend, dat men dan zal nagaan of men even geschikte leerkrach ten zal hebben als de ontslagenen. De heer K. Mindcrhoud zegt dal dit vroeger bij vacatures ook niet is ge beurd. De heer W. Huibregtse stelt nu voor, ieder der helpsters f 25 verbooging toe te kennen. Dit voorstel wordt verworpen met 1 tegen 3 stemmen. Voor de heeren Louwerse, Huibreglse en Peene. Tegen do heeren Mindcrhoud, Huibr. Cijsouw, Hendr. Cijsouw en de Kam. Daarop werd aan de dames P. Looijse eu IC. Peene eervol ontslag verleend als helpsters bij do handwerken aan de openb. lag. school, zulks met ingang van 1 Sept. a.s. Aan de orde kwam daarop wijziging van de gemcentcbegrooting 1923. in ver band met een schrijven van den Min. an Onderwijs. Volgens dat schrijven heeft de gemeente over het tijdvak 1 Sept.—31 Dec 1923 te betalen f 257 82 ten behoeve van één leerling uit deze gemeente, die de R. II. B. S te Middel burg bezoekt. De voorzitter zegt naar aanleiding van dit schrijven, het zeer onbillijk te vin den. dat de wol op bel Middelb Onderw. de gemeente verplicht tot dergelijke uil gaven, te meer ook, daar er niets op de ouders of verzorgers dier leerlingen ver haald kan worden Bovendien vindt hij het niel fair, dat de gemeente zelfs geen bericht gezonden wordt, dat er leerlingen de R. H B S. bezoeken, alleen ont vangt men een schrijven, dal er zooveel te betalen valt voor hel bezoek van leer lingen aan de R. II. B. S le Middelburg. Daarna werden nog enkele wijzigingen gebracht in de politieverordening Bij de rondvraag verzoekt de lieer Hendr. Cijsouw den burgemeester, geen vergunning te willen verleenen, indien een aanvraag gedaan mocht worden voor voetballen op Zondag. De voorzitter zegl dal lot heden daar voor geen toestemming is gevraagd. De heer Cijsouw wijst er ook nog op, dat er des Zondags met roomijs langs de straat gevenl wordt, wal hij afkeurt. De voorzitter zegl daarvoor geen ver gunning gegeven te hebben De heer W, Huibregtse was evenwel van meening. dat niemand verboden lean worden des Zondags met zijn ijskar rond te rijden en roomijs te verkoopen. Door den Commissaris der Koningin is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd lot gemeente-veldwachter in de gemeente Vrouwepolder, J J. Franse, kor poraal bij de politielroepen te Rotter dam. Uil Z ii i d-B e v e 1 a n d. Gisterenmiddag cischtcn de grond werkers aan den telephoonkabel Roo sendaal-Vlissingeu, booger loon. Hun eisch werd echter niet ingewilligd, waar na zij het werk hebben neergelegd. Onder begunstiging van hém-lijk zo merweder hield het fanfarenkorps „Ons Genoegen" gecombineerd met de Gym nastiek vereeniging „Olyrapia" een groot muziek en sportfeest le IC a p e 11 e m een boomgaard van den lieer II. P. Gan seman, daartoe welwillend afgestaan; „Ons Genoegen1' verzorgde het muzikale gedeelte, terwijl „Olvmpia" het gymnas tisch gedeelte op zich nam. De belangstelling i iwas groot, des avonds gaf „Eufonia" uit Goes een wel geslaagd concert. Met een lichtgroep door de gymna- sliekvereeniging werd besloten. Uit Noord-Beveland Met de Staats Crt. van 26 Juni zijn verzonden afdrukken van de akten be treffende de motorboot „Colijnsplaal", te Col ij nsplaa t. Uit Tholen. Door het Centraal stembureau le St. A n n a 1 a n d is in de plaats van wijlen den heer L. Polderman lot lid van den gemeenteraad benoemd de lieer C. M. Elenbaas. Jit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. In ae voltallige zitting van den ge- jneenteraad van Oostburg op Woens dag 25 dezer, werd o. a. medegedeeld, dat het verplaatsen van een barak voor de Rijksdagnormaallessen was aanbesteed voor de som van f 2210; en dat de rio- lecringswerken nog een kleine uitbrei ding zullen ondergaan Ten aanzien van liet vervolgonderwijs •erd besloten om op kosten der ge meente een vervolgcursus in te stellen, die alleen gehouden zal worden wanneer zieli minstens 10 leerlingen aanmelden Het lesgeld voor den onderwijzer zal bedragen f 1.50 per uur, terwijl voor Is de gemeente betaalt de kosten van vuur en licht en leermiddelen. De verordening tot heffing van lèges werd opnieuw vastgesteld naar aanlei ding van de ontvangen circulaire van Ged. Stalen, volgens welke door de R<^ geering geen verordeningen zullen wor den goedgekeurd, indien hel recht voor jachtakten meer bedraagt dan één vijfde van het aan het Rijk verschuldigde recht Een verzoek van de bewoners van de Violetstraat om verbreeding dier straal, werd ter nader onderzoek in handen van en W. gesteld. Op voorstel van den voorzitter werd ten behoeve der Landbouwtentoonstel ling le Sluis f 25 beschikbaar gesteld: tegen de heer P. van de Waeter Aangezien eenige werken, voorkomen de in de bcgrooling voor 1923, niet voor het einde van het dienstjaar kun nen zijn afgewerkt en ook nog de bouw van eenige arbeiderswoningen, waarvoor het Rijk premie toezegde, niel is beëin digd, werden de daartoe benoodig- de gelden overgebracht van de begroo ting 1923 op die van 1921 en deze ook len aanzien van nog enkele andere uil gaven gewijzigd. "I. a. st. werd besloten liet trottoir in de nieuw aan te leggen straten Grata- ma-. Wissel- en Walstraat uil le breiden lot tegen de huizen. Voor aanvragen om landbouw verlof in gevolge de Leerplichtwet wc^1 op ver zoek van de commissie tot wering van schoolverzuim de maand October be stemd en de verordening in dfen zin 'astgesteld. Aan de huldebetooging van II. M. de Koningin te Middelburg zal deelgeno men worden door de muziekvereeniging „Harmonie" en de damesgymnastiekver- eeniging „Olvmpia", aan deze beide ver- eenigingen werd resp. f20 cu f 30 sub sidie toegestaan. Een tweetal ontheffingen van school geld werden op daartoe ingediend ver zoek verleend. Hierna werd de vergadering voortge zet met gesloten deuren ter behandeling een request van 1'. Daansen Wz. BONUSFESTIVAL TE COLïJNSPLAAT. Woensdag is de C o 1 ij n s p I a a t het tweede bondsfeesl van den Bond van Harmonie- en I anfarevereenigingen in Zeeland gehouden ter herdenking van het 25-jarig bestaan der harmoniever- eeniging „Wilhelmina" te Colijnsplaal 's Morgens al vroeg kwam 41e goede stem ming er in. Het weer was buitengewoon mooi. Verschillende ingezetenen hadden ingezetenen hadden de vlag uitgestoken. joui uoSoq guiSiuoDJOA opuaioiAjsaoj 0(j een muzikale wandeling door liet dorp, waarop al spoedig de eerste gezelschap pen van buiten onder het blazen van vroolijke marschen de gemeente binnen trokken. Om 12 uur kwamen do verschillende bestuursleden en directeuren niet hun vaandels in fli et gemeentehuis bijeen Het festival werd hier geopend door den lieer J Huisson, voorzitter van „Wilhel mina", Hij bracht een woord van dank uit voor de groole belangstelling. Aanwe zig waren hel dagelijksch bestuur van Colijnsplaal, afgevaardigden van bet be stuur van den bond en de besturen van de acht deelnemende gezelschappen. De cerevoorzitlcr was wegens sterfge val in de familie verhinderd deze bijeen komst bij le wonen Van den bondsvoor zitter kwam een telegram ter vergade ring, waarin de wensch werd uitgespro ken, dat het festival ecu succes mocht worden. Op voorstel van den heer Huis son werd besloten dezen heer, die zijn jaardag vierde een telegrafische geluk-, wensch te zenden. Achlereenvolgens voerden hel woord de heer A. J. Ridder, le wethouder van Colijnsplaal ,de heer C. Flipse, vice-voor- zitter van denbond, die „Wilhelmina" (Ing. Med.) een herinncringsmcdaille aanliood. de heer K. J. Schippers, voorzitter van „Ons Genoegen" te Kamperland, de heer H. van Iwaarden voorzitter van Euterpe" le Ilcinkenszand Tot slot dankte de heer Huisson voor alle gelukwenschen en ook dankte hij nog den heer P de Dreu voor hel welwillend afstaan van zijn fraaie weide Om half twee uur ving de optocht aan, welke opgesteld werd bij Rustoord en vandaar de volgende roule nam Dorps weg. Oostelijke Achterstraat. Voorstraat, Achter de Kerk. Nieuwe weg naar het terrein Daar werd onmiddellijk begounen met de ensemble uilvoering van den feesi- marsch. Na afloop hiervan gaven de acht verschillende gezelschappen hun twee nummers teu beste, waarna ongeveer te zes uur de stoel weer naar hel dorp te rugkeerde. In bet gemeentehuis werden de lier- inneringsmedailles uitgereikt en toen kwam liet gewichtig oogenblik de verlo ting der geldprijzen. De uitslag daarvan was als volgl fanfaregezelschap „Ons Genoegen" te Kamperland f25; fanfare gezelschap „Oefening na don Arbeid" te Rillhem f 20, liarnioniegezelschap „Een dracht maakt Machtte Korlgene f 15; fanfaregezelschap Mozart" te lerseke, Excelsior" le Kloetinge, „Eulerpe" te Heinkcnszand en harmonie-gezelschap .Apollo" le Wissenkcrke ieder f10 Gedurende don avoiul gaven de vier muziekgezelschappen uit Noord-Beve land een concert op de tcnl in de Voor straat. dal urenlang honderden op da been bracht In de verschillende café's was er gelegenheid tot dansen .zoodat de voorzitter van ..Wilhelmina" met frecht bij 'hel sluiten kon zeggen, dat de afgeloopefi dag een ware feestdag is geworden .die door de honderden, die dit feest meegemaakt hebben, in aange name herinnering zal blijven. KERKNIEUWS, In de classicalc vergadering le Goes werden de eerste vier synodale voorstellen zonder discussie aangenomen. Ten opzichte der quotisatie werd een consideratie ingediend om do in het re glement genoemde klassen met 5 tot 50 pel. to verlioogen. Er was sleclils één stem voor. Hel voorstel der synode werd aangenomen met 8 sl. legen Na uitvoerige discussie over punt m werd de wcnschclijkheid uitgesproken nader verband le leggen tusschen de uilvoering van het reglement op de pre- dikanlslractementen en dat op de pen sioenen, zoodat dil pas wordt uitgevoerd als 'I mot hel eerste geschiedt. /Het reglement wordt m. a s aangenomen. Een voorslel-Ds. I-lofker. bedoelende een wijziging in art 27 Règl. op de va caturen. vond geen steun. Acht leden verklaarden zich legen liet voorstel-Woldcndorp om aan de Waal- sche Reünie niet meer de rechten van sclie Reunis niet meer de rechten van een Prov Kerkbestuur toe le kennen. Wegens tijdsgebrek werden de andere stukken ter zijde gelegd. De vergadering der classis-IJ z e n- d ij ke werd. door 35 leden bijgewoond Woensdag j.l. Punt I werd aangenomen met alge- rneene stemmen. Punt II niet amendement, punt III aangenomen Punt IV aangenomen met wijziging in de redactie. Punt V. aangenomen met verzoek om andere progressie toe te passen Punt VI mei algemeene stemmen aangenomen. Bij de verkiezingen werden de aftre dende leden herkozen. Als secundus-lid- ouderling wegens hel overlijden van den heer W S Duvekot te Goes werd voor hel provinciaal kerkbestuur gekozen do heer Chr. Hondius te Middelburg. o Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor hel beroep naar St. An- naland. door ds, W. Deur. le Zegveld. ONDERWIJS, Gisteren zijn de volgende leerlingen der Rijkskweekschool alhier geslaagd voor de akte L. O.; Mej. A. Tietema en de heeren F. J. Appel, J. Crucq, H. C. M. Edelman, H.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1