Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en 7oor de andere gemeenten p. post 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- fllngen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 -cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk, Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn, EEN AUTO-BOOT VOOR BRESKENS. Onder de „belangrijker desiderata" die de Minister van Waterstaat Donderdag jj.l. in de Eerste Kamer, bij de bespre king der Vlissingsche haven, aan de Zeeuwen voorhield als een lokaas om de teleurstelling over het uitstel in de ver betering dier haven te vergeten, noemde hij ook het overzetveer Vlissingen-Bres- kens. Maar door en d.oor gaar schijnt die lokspijs nog niet te zijn. Althans Ged. Staten van Zeeland deelen in een stuk betreffende dien dienst (men zie het bij voegsel) mee, dal ze 8 Febr. j.l. een schrijven aan dien Minister richtten, ver zoekend meedeeling of de Minister in beginsel bereid is te bevorderen om voor een, zich aan liet autoverkeer aanpassen de verbetering van den bootdienst op Breskens, de daarvoor noodige verande ringen aan te brengen in de aanleg plaatsen van de Rijkshavens te Breskens en Vlissingen. Het blijkt tevens dat ïn Juni van het vorig jaar bij het bezoek van dezen Minister aan Zeeland, die veranderingen reeds door hem zijn be sproken Ged.. Staten verzochten een spoedig antwoord. Ze hebben ook nog eens op antwoord aangedrongen. Maar ze deelen in dit 13 Juni geda teerde en gister verschenen stuk mee, dal in weerwil van die verzoeken „daarop tot heden niets verno men werd." Wat bedoelde de Minister dan Donder dag met zijn toekomstbelofte? Hoe ver ligt die toekomst weg? Moeten de Zeeu wen zich dóórdoor laten paaien, om de niet-uitvoering van de aangenomen wet inzake de Vlissingsche haven te verge ten'? Ged. Staten zijn blijkbaar weinig op timistisch ten opzichte van die regee- ringsplannen gestemd. Ze hebben de zaak zelf ter li and genomen, en een oplossing gezocht die aan de bezwaren tegemoet komt, lol de eventueele uilvoering van het z.g. „groote" plan, waarvoor rijks medewerking noodzakelijk is. Men kan er Kier in de Provincie Ged. Staten dankbaar voor zijn, dat ze deze zaak tóch aangepakt hebben ,waut het betreft hier waarlijk iets dat een spoe dige oplossing vraagt, fWie liet bij de aan legplaatsen heeft bijgewoond, hoe er vaak gewurmd moet worden, soms niet zonder gevaar, om een kleine auto op of van de boot te krijgen, zal dat toe stemmen Te meer omdat bet thans on mogelijk is om groote auto's vrachlaulo'i en verhuiswagens met de provinciale bootèn te vervoeren. Tot groot ongerief van de betrokkenen. I-Iet is trouwens een kwestie, die ook reeds door de Verkeerscommissie in haar zoo terecht geprezen rapport werd aangeroerd. Naar aanleiding van dal rapport werd aan Ged. Staten de op dracht gegeven een onderzoek te doen naar de mogelijkheid om op deze veerlijn booten in de vaart te brengen „waarop vele voertuigen tegelijk kunnen worden overgebracht". Nadat aan Ged. Stalen was gebleken, dat verbouwing van een der thans varen de booten een ondoelmatige oplossing zou zijn, en dat overname van een an dere boot niet mogelijk was o. a. wegens de te geringe zwaairuimte in de haven van Breskens, besloot het college tot het voorstel tot aanbouw van een nieuwe boot, voor f 175.000, die geen belangrijke veranderingen aan de pontons vereischcn zal. Dat zoo'n boot, die tegelijk tien auto's kan overzetten, een welkome helper kan zijn bij het vervoer op de drukke Don derdagen in den zomer, als de toeristen- stroom uit de Belgische badplaatsen naar Walcheren komt, is zeker een aanbeve ling yan dit voorstel, dat weliswaar geld vraagt, maar zeker geen onproductieve uitgave is, gelet op de groote rol die het autoverkeer nu vervult, behalve op dit traject. BINNENLAND. ONTSLAG VAN GEHUWDE ONDERWIJ ZERESSEN. Nu bij alg. maatregel van bestuur voor vrouwelijke rijksambtenaren als regel is gesteld dat op het sluiten van een hu welijk ontslag volgt, heeft de regeering een voorstel tot wijziging der onderwijs wet ingediend, waarbij aan de gemeen teraden vrijheid wordt gelaten om ook aan huwende onderwijzeressen ontslag te geven. Een verplichting daartoe wordt echter niet voorgeschreven De minister acht het wenschelijk, dat bij deze gelegenheid levens de bevoegd heid aan den gemeenteraad wordt toege kend welke de besturen der bijz, scholen reeds hebben om te bepalen, dal het bereiken van ten minste den 65- jarigen leeftijd zonder meer tot ont slag zal leiden. OPENING VAN DE JACIIT. In een beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken betreffende de opening van de jacht is o,a. bepaald dat dit jaar de jacht op klein wild in Zeeland zal zijn opengesteld voor patrijzen, en korhennen, van 1 Sept.—1 Dec. voor houtsnippen van 1 Sept. lot 1 Maart voor korhanen van 1 Sept. lol 1 Jan. voor hazen en fazanlcnhennen van 1 Oct. tol 1 Jan.; Voor fazantenhanen van 1 Oct. lot 1 Febr.; Voor zwanen, garizen, watersnippen, duikeenden, en eenden, behalve wilde eenden, van .28 Juli lot 16 April; voor wilde eenden van 28 Juli tol 1 Febr. voor goudplevieren van 28 Juli lol 1 April. Het vangen van de walcrwildsoorten door middel van eendenkooien is toe gestaan gedurende den tijd. waarin de jacht op de waterwildsoorlen is geopend; Hel vangen van de waterwildsoorten door middel van netten, waarvan het ge bruik is geoorloofd, is toegestaan van 15 October 1921 gedurende den tijd, waarin de jacht op die waterwildsoorten is ge opend. Uit Stad sn Provincie. Door dén Commissaris der Koningin zijn in de gezondheidscommissiën. geze teld te Middelburg. Vlissingen, Veere, Zierikzee, Tholen, Goes, Kruiningen, Oostburg, Hulst en Neuzen, respectieve lijk voor het tijdvak van| 1 Juli 1921 lot 1 Juli 1929, herbenoemd de heeren P. Dumon Tak te Middelburg, L J. K, van Waveren te Vlissingen, K. Dekker te Weslkapelle, A, Wisse te St. Philipsland, W. A. van de Velde te Poortvliet, P. Warren te Borsseleu, M. van der Vliet te Kruiningen, W. J. Talsma te IJzen- dijke, F. J. L. M. van Waesberghe le Hulst en A. E. C. Kru'ijsse te Axel. Uit Walcheren. In den Vrijdag a.s. te houden ge meenteraad van O. en W. Souburg komen aan de orde. le Een voorstel-La Soe om de be waarschool over te brengen naar de niet gebruik wordende lokalen der openbare school De meerderheid van het college van B. en W. acht 't niet in het belang van het onderwijs en de geldelijke voor deden, die overbrenging zou opleveren, twijfelachtig. B. en W. stellen daarom voor de bewaarschool niet te verplaatsen. P en W. baseeren hun praeadvics op liet advies van schoolautoritciten. Van wege den hoofdinspecteur van het L. O. wordt de bedoelde ingebruikneming niet wenschelijk geacht, aangezien de be schikbare lokaliteit niet voldoende is le wat het aantal lokalen aangaat; 2e wal de inrichting der localiteit betreft. Van die zijde wordt echter ernstig in overwe ging gegeven lot den bouw van een nieuwe bewaarschool over te gaan, te meer, daar de huur voor hel thans ge bruikte lokaal, die dan komt le vervallen in mindering komt van de kosten der exploitatie. 2e. Hel voorstel van B:. en W. om over het 1ste kwartaal 1921 aan de N V. Aulobusdiensl Walcheren alsnog een subsidie uil le keeren van f 25. 3e. Het voorstel om de faecaliëntonncn twee maal per week te doen ophalen en ter bestrijding der meerdere kosten be langhebbenden f ttlQ" per week le doen betalen. Mocht de raad besluiten de tonnen tweemaal per week te doen op halen. dan achten B. en W. 't wensche lijk, dat de meerdere kosten door belang hebbenden worden bestreden. 4e Een adres van S. Kasteleijn c.s. om verharding van den Vrijburgslraat en het plaatsen van een lantaarn. Verharding van die straat achten B en W. nic£ noodig; zij stellen echter het plaatsen van een lantaarn voor. 5e. B. en W. stellen voor A. Pieterse (die verzocht heeft om bij verordening te bepalen dal hel verboden is langs den openbaren weg na des Zaterdags 12 uur mest of ander vuil te doen vervoeren) te berichten, dat bij een a.s geheele her ziening der politieverordening met zijn wensch rekening gehouden zal worden 6e, Een besluit van Ged Staten, waar bij goedkeuring wordt onthouden aan de opheffing van het vervolgonderwijs. 7e, Wijziging begrooting over 1924. 8. Wijziging der verordening op de leges ter secretarie. (Groote jachtakte voor elk jachtbe drijf f 15; groote id., met uitz. v. d. valkenjacht f 7.50; logecrakte f 5, kleine jachtakte f 2.50.) U i t Z u i d-B e v e 1 a u d. Benoemd lol agent van politie le den Haag dhr A. Dek të(kruiningen. Uit Tholen. Te Stavenisse had Zondag morgen de heer A. C. G. het ongeluk met zijn motorfiets te vallen. Het gevaarte kwam op zijn voet terecht, waardoor hij een groote wond aan den voet bekwam en heelkundige hulp dadelijk moest wor den ingeroepen. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. Onder zeer veel belangstelling had Zaterdag te Axel de begrafenis plaats van wijlen den lieer II M. Verbruggen. De baar, waarop ingevolge verzoek \an den overledene, alle bloementooi of sieraad was vermeden, werd grafwaarts gedragen door den kcrkcraad. onder hel luiden der kerkklok, terwijl voor het kerkgebouw een korte wijle werd stilge staan. "Een schare van mensohen stond reeds aan de groeve, toen de lijkstoet naderde. Door ds. Ruysch van Dugleren werd gewezen op de bijzondere beteekenis van deze, begrafenis, blijkend uil de vele aan wezigen, die meester Verbruggen, als hun oud-onderwijzer, een laalsten groet willen brengen. Ook herdacht spr. wat de heer Verbruggen, die bijna 50 jaren lang als voorlezer in de Ned. Ilerv. Kerk had gefungeerd, voor die kerk was geweest en vooral bij afwezigheid van een predi kant de godsdienstoefeningen had geleid op een Wijze, dal hij veler hoogachling won. De heer F. Dekker sprak eveneens woorden van lof over Zijn werk en dank te hem daarvoor namens kerkbestuur en kerkeraad. Hij gaf de verzekering, dat nimmer zou worden vergeten, wat dhr. Verbruggen met zelfverloochening voor de lcerk had gedaan. Wars van roem en eerzucht stond hij als de een voud zelve iederen Zondag op zijn post en nimmer was hem dien taak te zwar. tot zijn lichaamskrachten hem begaven en hij daav nu als ruim 80-jarigen grijs aard aan den schoot der aarde wordt toevertrouwd. Mog« God hem in onschuld ontvangen en hij deelachtig .worden den vrede, die hij ontelbare malen zijn loc hoorders heeft voorgepredikj Vrijdagavond werd te A x o 1 een vergadering gehouden in verband met hel bezoek van de Koningin op 8 Aug. a.s. De aanwezigen spraken zich unaniem' uil voor een feestclijken ontvangst Gekozen werd een cere-coniilé be staande uit den burgemeester, den heer F. Blok, die als eere voorzitter de leiding van het feest op zich nam en de raads leden als eere-leden. Voorts werden be noemd als le cn 2c secretaris de heeren J. Cornelissc cn J. Lefeber, en als pen ningmeester Jos. van Puijvelde, benoemd nog 1? personen die met de genoemde feestcommissie uitmaken cn een deur- collecte zullen houden om aan de noo dige gelden tc komen. Staande de vergadering werd voor f 140 geteekend door de commissie, die verdere plannen zal vaststellen en uil- werken. KERKNIEUWS. Ev. Luth. Kerk. Aangenomen 't beroep naar Leeuwar den oóor ds J. Bergman le Groede Zeeuwsclie Diaconale Confe rentie. In de middagvergadering van de vierde Zeeuwsche Prov. Diaconale Conferentie, werd het eerste gesproken over het sup pletiefonds ten behoeve van de Gliud- liorst, toegelicht door de diaconie van Vlissingen. De diaconieën spraken de wenschelijlc- heid uil, dat het bestuur van de Glind- horst meer opening van zaken geeft aan de Diaconieën, mede in verband met een suppletiefonds ten behoeve van de Glind- horst. Daarna hield Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen een referaat over ..Do. geeste lijke zijde van 'l diaconaat" De hoofdge dachten Waren de grondslagen, de prac- tijk en de vrucht van het geestelijk ka rakter. Een aangename, meer nog een leer zame, bespreking volgde hierop. Ds v <1 Veen sprak over de bijzondere juiste wijze waarop Mr. v. Beeck Calkoen in zijn referaat de barmhartigheidsoefening der diakenen naar voren bracht. Na het zingen van het derde vers van Ps. 133 ging Ds. v. d. Veen voor in dank gebed, en sloot de voorzitter deze uit nemend geslaagde conferentie. (Stand.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. Oog in oog. (Man to man) door Jackson Gregory. Uit het Engelsch vertaald, door Ellen Eek. Uitg. J. W. Boisscvain en Co. Een van die gezellige boeken om „vlie gensvlug door te lezen", en er zich mee te amuseeren. Van die verhalen, waar men zich hel oogenblik zelve mee amuseert, om ze dan weg te leggen. Het doet er niet toe; men heeft er een paar aange name uren mee gehad. Men heeft eéni- ge oogenblikken 's levens zorgen verge ten. en dat geeft toch wel eenige waar de aan dergelijke bellelrie. Bambi, door Felix Sailer (vert, v. G. H. v. d. Pak). Uitg. v. Hol- kema en Warendorf. Amsterdam. Bambi is een aardig, rustig, vriendelijk verhaal, zooals men vermoeden kan van een levensgeschiedenis uit het bosch Prettig vlot en frisch geschreven is. er gaat iets zeer bekoorlijks uit van dit bui- tenverhaal. ONDERWIJS. Geslaagd voor het eerste gedeelte van hel notarieel staatsexamen P van Overbeeke le Goes. Geslaagd te Amsterdam voor het cand. examen in de rechtsgeleerdheid, de heer II. J. Folmer. Benoemd tol hoofd der Chr School le Zierikzee, de heer M. Gorter, hoofd te Vissvliel. Met de in Augustus 1923 hij den uitgever N. Samsom verschenen derde af levering van 't eerste deel Laban en Ligt- voet, Lager-Onderwïjswet 1920, werd de behandeling van de artikelen der wet tot een eiijde gebracht. Om het verband niet te verbreken zijn in die aflevering geen aanteekeningen opgenomen naar aanleiding van de wij zigingswetten van 1923 Deze zijn samengevat in een thans ver schenen eerste vervolg, hetwelk tevens de aanteekeningen bevat, welke ontleend konden worden aan de inlusschen tol 1 Januari 1921 genomen administratieve beslissingen en verschenen vak-littera tuur De thans aanhangige wetswijziging wordt opgenomen in oen nieuw gedeelte dat als tweede vervolg verschijnen zal. hetwelk tevens bevatten zal een volledig, zeer doelmatig ingericht alphabetisch re gister. Dit register loopt over het geheele werk cn maakt den commentaar in vol len omvang toegankelijk Huishoudschool l gijl i dde I b u vg Gisterenmiddag werd in het gebouw der school de jaarvergadering gehouden van de Industrie- en Huishoudschool, on der voorzit terschap van mevrouw Dumon Talc-van Trigt. Het jaarverslag van den secretaresse .mevrouw- Hartman-Wisse werd voorgelezen en ontleencn wij daar aan het volgende Op 1 Jan 1923 werd de school be zocht door 259 leerlingen, in hel voor jaar werd door 12 leerlingen deelge nomen aan een cursus voor meergegoe- den totaal dus in 1923 271 leerlingen leegn 285 in 1922 In .Mei werden aan 17 leden van de afd. Middelburg van de Ned. Ver. van Huisvrouwen lessen ge geven in koken en huishoudelijke wen ken. De volgende diploma's werden uit gereikt; 1 voor huishoudster, 3 voor hulp in de huishouding, 11 voor 'cosluumnaaister, en een voor linnennaai ster. Het diploma A costuumnaaien werd uitgereikt aan eene leerlinge. Het staats examen voor dc akte nuttige handwerken werd met goed gevolg door 3 leerlingen afgelegd (afgewezen een) en dat voor de akte fraaie handwerken ook door drie. Een leerling behaalde de akte van bekwaamheid voor Nijverheidsonderwijs, en 2 werden afgewezen. Bij het begin van den cursus 1923— 1924 waren 123 leerlingen voor volledig onderwijs ingeschreven, van wie 4 kos teloos en 5 legen verminderd schoolgeld de lessen volgen. Op 1 Jan. 1924 waren er nog 122, van wie 14 van buiten Mid delburg nml 16 uit Vlissingen, 8 uit Souburg, 7 uil iKoudekerkef 6 uil 's Heer Arendskerke, 3 uit St. Laurens. 2 uit Arnemuiden. 1 uit Nieuwland en I uit St. Maartensdijk. Aan de cursussen voor meergegoeden namen 2S leerlingen en aan dc avondcur sussen 113 leerlingen deel, totaal dus op 31 Dec. 1923 263 leerlingen. In hel onderwijzend personeel kwa men verschillende mutaties voor In af wijking van vorige jaren werd ditmaal geen tentoonstelling gehouden Te Vlissingen, Breskens en Terneuzen werden cursussen gehouden, resp. be zocht door 93, 38 en 115 leerlingen Het jaarverslag werd goedgekeurd evenals de rekening van de penning- meesteres. mevr. Alberts-Salberg. De uil gaven bedroegen f 50.550.11 en de ont vangsten builen de subsidies f 7702.28. alzoo een nadeelig saldo van f 42847.83. Aan rijkssubsidie moet ontvangen wor den 70 pel. daarvan dus f 29993 18 cn werd ontvangen f 39500, zoodat f9506 52 zal moeten worden teruggeven. Van de gemeente werd f 16950 ontvangen. Tot bestuurslden werden herkozen de dames M Callenfels; S van Deinse- Brouerius van Nidek; II Turk-Snouck Hurgronje; A. B. de Veer-Bercnds en C. M. Vcrheij, terwijl tevens aan de beurt van aftreding was mevrouw Zegers— Riemens, afgevaardigde van de Soe Dom. Vrouwenclub, aan welke vereeniging is verzocht in deze vacature te voorzien. RECHTZAKEN. Aan den officier van Justitie alhier is voorgeleid P. J. F. B 22 j. arbeider te Ossendrechl verdacht van diefstal ge pleegd te B i 11 a n d-B a t li op 20 Juni 1924. Verdachte is na verhoor door den rechtercommissaris overgebracht naar hel huis van bewaring. De arbeider W. Jacobs Ie Groes- beek. die door de Arnhemsche rechtbank wegens den moord op den tenorzanger Tliyssen le Kleef is veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf, lieeft tegen dit vonnis appël aaugeleekend. Het Gerechtshof tp Amsterdam deed heden in hooger beroep uitspraak in de zaak legen den jeugdigden motorrijder die in den avond van 3 Juni 1923 een vrouw doodreed op het trottoir van de Albert Cuypstraal en, deswege door de Rechtbank lol 3 mnd gevangenisstraf was veroordeeld. De Adv. Generaal had 2 mnd. geeischl. maar jiel Hof bevestigde 't vonnis der Rechtbank. De vechtpartij le Leerdam. Zoowel de Officier van Justitie als de drie veroordeelden J. S., P. G. v. O. W. C. O. zijn in hooger beroep gegaan van liet vonnis der Tielsche rechtbank dd. 19 dezer, waarbij zij wegens deelne men aan de vechtpartij tegen de po litie le Leerdam waarbij de 20-jarige J. van O. door den agent van politie Van der Horst, werd doodgeschoten, werden veroordeeld lol 8 maanden gevangenis straf met aftrek der prev. hechtenis. De eisch luidde resp. vier. zes en zes jaar gevangenisstraf. Terzake van een c h q u e. De Haagsche rechtbank heden uil- spraak doende inzake de vordering van f 410.000 door Slavenburg cn Co.'s Bank, ingesteld tegen Scheurleer cn Zonem's Bank, op grond dat gedaagde een chèque bij Slavenburg ter inning zou hebben gegeven, hoewel zij wist dal dc voor de cheque in onderpand gegeven cognosse menten valsch waren verklaarde Sla venburg en Co.'s Bank niet ontvankelijk lol een bedrag van f 30.000, eu legde voor het overige deel van de vordering aan de cischende partij een jjetuigenbefwijs op, uit overweging dat wanneer de door haar gestelde feilen juist zijn, deze in derdaad een door Scheurleer geplee'gdé onrechtmatige daad opleveren. '8 Het getuigenverhoor zal 29 September worden gehouden. Do partij-Scheurleer werd niet ontvan kelijk verklaard in haar reconventioneele vordering lot rentevergoeding. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERÏJ. Faillissement. Door de Arrond. Rechtbank te Mid delburg is geëindigd verklaard het faillis-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1