i jë mi ik? Maandag 23 Juni 1924 FEUILLETON. No. 146 167" Jaargaiiü Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en toor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- oingen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend jper regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 •sent per regel. Ingezonden Mededeelin- j} e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: ran 17 regels 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet igrooter dan vijf regels druks en waarbij Is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des .ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. BINNENLAND. t HET SALARISCONGRES. Het in Den Haag gehouden salaris congres van vereenigingen van personeel in 's rijksdienst heeft Zaterdag nog de volgende motie aangenomen. De vergadering enz. constateert: dat de intrekking van art. 40 van het Bezol digingsbesluit 1920 het vertrouwen in de rechtvaardigheid van de Regeering ern stig h eeft geschoktdat het plotseling beëindigen van het dienstverband met tal van ambtenaren, de steeds naar vorenge- braclite vastheid van positie van den ambtenaar tot een fictie heeft gemaakt; dat de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp 312, regelende de wijziging van bepalingen betreffender rechten en verplichtingen van ambtena- naren enz., groote onrust onder het Rijks personeel heeft verwekt en de rechte loosheid van dit personeel scherper dan dan ooit naar voren heeft gebracht; en dat nog immer bij de Tweede Kamer ter behandeling gereed ligt een door deze re geering ingediend wetsontwerp, regelende den rechtstoestand der ambtenaren; van oordeel: dat thans duidelijk aan het licht is getreden hoe hoog noodza kelijk het is ,dat eene wet, regelende de rechtspositie der ambtenaren tot stand komt betreurt het dat de Volksvertegenwoor diging de behandeling van het bij haar ingediende ontwerp van wet, regelende de rechtspositie der ambtenaren, op zoo'n ernstige wijze gedurende een reeks van jaren heeft vertraagd, waardoor het Rijkspersoneel geheel rechteloos is ge bleven en thans aan de willekeur der Regeering wordt overgelaten. HET SMOKKELEN VAN GEDIS- IILLEERO. De Kamer van Koophandel voor de Be neden-Maas heeft aan den minister van financiën bericht, dat zij met groote on gerustheid gadeslaat, hoe het euvel van- clandestien stoken en smokkelarij in Ne derland tot nooit gekende hoogte geste- Geautoriseerde vertaling naar het Bngelsch, van E. PHILIPS-OPPENHEIM, door Mevrouw v. d. W<. o 25); „Jij wilt ons hier graag alles voor schrijven, Isobel", zeide ik, „wat denk je zelf te doen?" „O, een beetje schilderen, vermoed ik en denken. Er is hier zooveel om over te denken." Ik schudde mijn hoofd. „Ik geloof niet, dat wij verstandig de den door je hier te brengen." „En waarom niet?" „Dat denken, waarover je spreekt, is verkeerd." „Je bent dwaas! Waarom mag ik niet denken „Als je gaal denken, ga je twijfelen en als je gaat twijfelen begin je te begrijpen. Hij, die eenmaal begrypt weet je, is nooit meer gelukkig." Isobel kwam naast mij staan. „Arnold „Ja," „Ik zou graag willen, dat je niet altoos tot mij sprak als tegen een klein kind.' gen is en schier dagelijks nog verergert, waardoor niet alleen de schatkist terf zeerste gedupeerd wordt, doch ook de re- eele alcoholindustrie en alcoholhandel groote afbreuk wordt gedaan. Vooral na de jongste verhooging van de accijns van f 150 op f 300 per H.L. 5ad 50 pet., is de smokkelarij aanzien lijk toegenomen. „Bij gehouden onderzoek is ons geble ken, dat,niettegenstaande de verkoop xgp veraccijnsd gedistilleerd in den groot- en. kleinhandel tot een minimum geslonken is, daarentegen de verkoop van elixers niet af, doch sterk toegenomen is; iets waarmede geheel overeenstemmen de door ons ontvangen berichten dat over al inJN' ederland niet veraccijnsd gedistil leerd tot de grootste kwantums toe te koop wordt aangeboden, door welke moor dende concurrentie de bona fide handel op den duur të gronde wordt gericht. Wil men werkelijk uit deze impasse geraken ,dan acht onze Kamer de eenige- weg zoo spoedig mogelijk den ruwen greep van 1920 ongedaan te maken en: terug te keeren tot de accijnsregeling van 1919 op de basis van f 150 per H.L. Ofschoon het nu eenmaal ingeslopen euvel moeilijk te keeren is, zal het toch hierdoor zonder twijfel een gevoelige stoot worden toegebracht. Immers het is bekend, dat bij geheime fabricage van alcohol door het verlies van de bijpro ducten als gist en spoeling dit fraudu leus gefabriceerde product zeer duur is; •wordt nu door een verlaging der accijfls van f 300 tot 150 per H.L. de frauduleuze verdienste zoo aanzienlijk véél minder, aan zaT de lust tot traude bij dë grootere risico die men ioopï aanmerkelijk bekoe len.' DE KON. FAMILIE NAAR LAPLAND. Naar het U. D. meldt, maken dr. J. H. G. Carstens te Utrecht en zijn oudstp dochtertje de reis van de Koninklijke familie naar Zweden mee. EEN ACTUALISTISCII DAGBLAD. Naar „Het Volk" verneemt hebbende pogingen der actualislen, tot dc oprich ting van een eigen dagblad te geraken, succes gehad. Zij zijn erin geslaagd, het orgaan van de vereeniging „Ons Leger dat denzelfden naam draagt .te koopen. Aan dit blad is verbonden een eigen drukkerij, die thans voor liet dagblad bedrijf zal worden ingericht. Zij is ge vestigd aan de Korte Wijnhaven te Rot terdam. Met de organisatie wordt de meeste spoed getracht .zoodat de verschijning niet lang op zich zal laten wachten. NEDERLAND EN BELGIË. Men meldt uit Brussel aan de N.R.Crt Belgische bladen hebben dezer dagen gemeld ,dal er binnenkort een toena dering tusschen België en Nederland te verwachten zou zijn en daarbij zelfs een hecle reeks bijzonderheden meegédééld. Op het departement van buitenland- sche z aken heeft men nu vandaag meege deeld, dat er voor het oogenblik geener lei oïficieele onderhandelinsg was aan geknoopt. Intusschen zijn de betrekkin gen tusschen beide landen den laatsten tijd steeds verlieterd. Wellicht zal men over eenigen tijd, waarvan de duur in tusschen nog niet te voorzien is, komen tot een regeling van den toestand, zooals die sinds den wapenstilstand geworden is. Hoe hot zij, de verschillende vraagstuk ken, welke de betrekking tusschen beide Ik nam haar hand en zette mij naast haar neer. „Kom, dat is niet waar. Ik kan je ver zekeren, dat ik je geheel in ernst nam. De menschen, die het meest van hun le ven genieten zijn zij, die vermijden om alles te ontleden, die vorm en uiterlijke schoonheid aanbidden zonder eenig ver langen om er ver in door te dringen met de bedoeling de diepe beteekenis tebé- grijpen van hetgeen zij zoo mooi vinden." „Dat klinkt een beetje onbegrijpelijk. Ik kan niet inzien hoe men van niets zeggende dingen kan genieten." „De bron van alle schoonheid is ont nuchterend." „Heusch," viel Mabane in de rede, „als jullie dat gesprek wilt voortzetten, ga ik naar binnen. Wil Arnold doordringen in de verborgen beteekenis van het geluid van dien krekel of wil hij ons de scheikundige formule geven van de geur van de kamperfoelie?" Isobel lachte. „Ik zou denken, dat hij dit vanavond probeert," zeide zij. „Luister eens, gaat daar iemand voorbij?" De voetstappen van een man waren duidelijk te hooren op den weg langs ons buitentje. Ik zag een groote donkere fi guur langzaam voorbij wandelen. Te oor- deelen naar zijn lange, rechte gestalte vermoedde ik, dat het de dorpsveldwach- landen betreffen .maken een voortdurend punt van overweging uit in de Wetstraat en de regeering verlangt er naar, dat zij zal leiden tot het scheppen van de beste voorwaarden voor de betrekkingen tus schen beide landen. i. F. WOLSKY v|„ K. J. QUIST. LANGE DELFT 1 18 Alléén rorkoop voor VI I J I KI, ÜUK a. HOLEPROOF KOUSEN, 3 maanden schriftelijke Garantie bij aankoop van 3 paar tegelijk. In Zijde en PRIMA Fil d'Ecosse, alle kleuren. Zichtzendingen gaarne verstrekt ook voor buiten de stad. (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Naar aanleiding van vragen en op merkingen, kunnen we mededeelen, dat cr nog geen enkele plaats op de tribu nes van het 6 en 7 Aug. alhier op de Markt te geven Openluchtspel verkocht of toegewezen is. Het comité is voornemens in den loop van de volgende maand gelegenheid te geven tot het koopen van kaarten en plaatsbespreken in deze volgorde: eerst de personen die groote bijdragen schon ken; dan de medewerkers; vervolgens Middelburgers en Zeeuwen; en ten slotte de anderen. Een lezer zond ons als uitknipsel uit het „Soerab. Handelsblad" een brief uit Amsterdam, geheel gewijd aan Zee land, en waarin o.a. uitvoerig geschre ven wordt over de feesten in Augustus a.s. - Do eerste uitvoering door het Mid- burgsch Muziekkorps in de Abdij a 1- h i e r heeft het gisteren wel zeer met het weer getroffen eü hel was dan ook weer zeer druk op het prachtige plein. Wij zullen ons er maar niet aan wagen getallen te noemen, voldoende zij, dat er geen zitplaatsljc over was, dat dc ove rige ruimte mei menscTien bezaaid feek; dat honderden per rijwiel waren geko men, en dat het bijna een kwartier duur de voordat we na afloop der uitvoering voor de drie poorten de bezoekers had den zien vertrekken, die bijna alle een offer brachten in de bussen, al zijn er nog steeds personen, die voor het groote genot, dat deze muziek geeft, niets over hebben. Aan hen, die met hun rijwiel in de Abdij zelve waren gekomen waarom doen toch zoovelen dat nog? werd direct gelegenheid gegeven door de Ba lanspoort te vertrekken, of anders te wachten lot de niet met een rijwiel ge wapende personen waren vertrokken. De uitvoering der verschillende num mers was zooals wij dat van het korps gewoon zijn. dus zéér goed. Warm ap plaus toonde, dat de Bezoekers van het zelfde gevoelen zijn. Morgen (Dinsdag)avond geeft het Middelburgsch Muziekkorps weder een uitvoering op het Molenwater alhier. ter was en daarom riep ik goedenavond. Ik haalde iriyn schouders op. „Deze dorpsbewoners zijn over 't al gemeen niet beleefd!" merkte ik op. Mabane stond op en liep naar de heg. „Dat was geen man uit het dorp," zei de hij. „Luister". Wij hielden ons doodstil. De voetstap- nen waren niet meer hoorbaar, ofschoon er geen andere woningen in de buurt wa ren, waar hij kon zijn binnengegaan. Wij konden niets zien, maar ik merkte op, dat Mabane staarde naar de open weide aan den overkant van den weg. Hij stond op. „Hoe denk je over een grogje, Ar nold?" vroeg hij. „Ga mee," antwoordde ik. „Er is nog whisky en sodawater in het buffet Isobel lachte tegen ons. Zij wilde bui ten blijven, maar, Allan nam haar onder den arm. „Sentimentaliteit maakt iemand lui, Iso bel. Ik denk er niet aan om mijn eigen whisky-soda klaar te maken. „Arnold,' fluisterde hg, mij terughoudende, ter wijl zij verder ging, „is het niet eens bij je opgekomen, dat als sommige van onze vrienden die zoo verlangend zijn om Isobel in hun bezit te krijgen, hier eens een aanslag deden, dat wij er dan lee» lijk aan toe zouden zijn? Wij zijn hier een mijl van het dorp en wie weet, hoe In het eere-comité voor de tentoon stelling „Onze Voeding", welke in Sep tember a.s. te Rotterdam zal worden ge houden, heeft o.a. zitting mevr. S F. Doets—Bos, alhier. Uit Vlissingen. Te Vlissingen had Zaterdag in een café een vechtpartij plaats, waarbij een man zoo ernstig verwond werd, dat medische hulp moest worden ingeroepen. Uit Walcheren. Door het verkeerd inzetten van een correctie-regel is het bericht van Zater dag over de verkiezing van commissaris sen van den golder Walcheren ondui delijk geworden en deelen wij daarom de namen der gekozenen nog eens mede Herkozen werden de heeren IC. Allaart te Ritthem met 77; mr. P. J. v. d. Peen te Domburg met 75; A. P. Koster te Grijps- kerke met 73 en L. Simonse te Bigge- kerke met 75 stemmen. Gekozen werden de heeren P. Melis Wz te Serooskerka met 73 en Ohr. Polderman te Biggekerke met 68 stemmen, zulks in plaats van de heeren J. Cornelisse en D. de Buck, die zich niet herkiesbaar stelden. De overige stemmen waren over verschillende per sonen verdeeld. Zaterdagavond bracht de muziek- vereeniging „Arne's Genoegen" te Arne- muiden een serenade bij den lieer en mej. L. de Klerk bij hun 50-jarige echl vereeniging. U i t Z u i d-B e v e 1 a n d. Bij de belastingen, zijn met 1 Sept. a.s. verplaatst de kommies le klasse A. van Alten van Nieuwdorp naar Boekelo (veldd. en accijnzen) en de kommies 2e klasse P. M. van Baren van Boekelo (veldd. en acc.) naar Nieuwdorp. Vrijdagavond ontstond te 's Gra venpolder bij den veldarbeider d. Bras in een met riet overschoten aanbouw sel een begin van brand, dat zich ernstig liet aanzien. Gelukkig wisten toegescho ten buren intijds het vuur met emmers water te blusschcn. In de Zaterdag te Baarland ge houden raadsvergadering was de lieer M. Boonman zonder kennisgeving afwe zig. Aan wed. P. Boonman en H: Boonman werd een stukje gemeentegrond in erfpacht uitgegeven voor 30 jaren te gen betaling van een erfpachtscanon resp.groot f2 en fl. De begrooting van den vleeschkeu- ringsdiensl 1925 kring Ovezand, werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 2750. Goedgekeurd werd op voorstel van het gemeentebestuur van Driewegen, de kos ten, voortvloeiende uit de uitvoering van de vleeschkeuringswet voor het vervolg ponds-pondsgewijze 1e verdeelen onder dc gemeenten behoorende wal de uitvoe ring der vleeschkeuringswet betreft tot de centrumgem. Ovezand. Aan de klolcluidster wed. J. Pol werd per 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend wegens lichaamsgebreken. Voorloopig zal bij wijze van proef niet in deze vacature worden voorzien. Het lieffingspercenlagc voor de plaat selijke inkomstenbelasting werd voor 1924 teruggebracht van 3 op 2*U pet. De verordening voor het heffen van leges voor de af te geven jachtakten werd opnieuw gewijzigd. Er zal nu f 6, f 3, f 2 en f 1 naar gelang de akte die men wenscht te bekomen van gemeentewege voor verschuldigd zijn. Op verzoek van den heer J. Brugge- ver van hel politiebureau en er is geen deur in ons buitentje, die men niet heel gemakkelijk zou kunnen openmaken." ..Waarom denk je daar nu juist op dit oogenblik aan?" „Drie mannen gingen dien eersten ke rel achterna op den hoek van de wei de. Ik heb oogen als een kal in 't duister, weet je, en ik kon zien, dat zij onopgemerkt voorbij trachten te slui pen Natuurlijk behoeft het niets te be- teekenen dank je Isobel. Hé, dat smaakt!" Ik ging vlug naar mijn kamer en terug gekomen gaf ik iets aan Allan, wat hij kalm iu zijn zak stopte. Toen gingen wij weer den tuin in. Ik nam Mabane een oogenblik ter zijde. „Ik geloof niet, dat het iets bijzonders is, Allan," fluisterde ik. „Dat zou te stom zijn van onze vrienden «en te gevaar lijk." „Dal behoeft ook niet," antwoordde Allan, „maar ik hoop, dat je gelijk hebt. Toen gingen wij op Isobel's roepen af. „Luister!" riep zij uit. Wij stonden naast haar. Van uit de verte kwam het geluid van het snorren van een motor tot ons. Noch Allan, noch ik begrepen, wat het was. maar Isobel, die op den weg ging staan, wist 't dade lijk. "Wat een uitgezochte Fietsdag gisteren. Jammer, dat ik zoo verbrand ben. Ik zie zoo rood als een kreeft en heb lievige Pijn. Domme Meid! Neem toch onmiddellijk Akker's kloosterbalsem. Die verzacht, geneest, neemt de Brand en pijn weg. Akker's kloosterbalsem is een zaftapo- fheek op zich zelf, verzachtend en ge nezend bij schrammen, wonden, ontvel lingen, smetten, enz. Trijs per pot 50 cent. Alom verkrijg baar. (Ingez. Med.) t man werd toezegging gedaan de visch in de dorpsvate wat op te ruimen, daar deze hel drinkwater voor het vee z.i. slecht maakt. Voorts zullen de mussehen- nestcn van de school en het gemeenté- huis worden verwijderd. Spr. verzoekt weder instelling van een z.g. aschbak, daar nu oude emmers en dergelijke in de sloten rond het dorp worden gede poneerd. Hieraan zullen B. en W. hun aandacht schenken. Ook maakt spr. aan merking op een door B. en W. gelegde voctplank die te smal is om te voldoen aan de daaromtrent gestelde eischen bij liet reglement op de wegen en voetpa den. De voorzitter zegt het bezwaar van spreker in deze niet te deelen. Hij zal deze zaak in een vergadering van B. en W. ter sprake brengen, doch wenscht geenerlei toezegging zijnerzijds te doen. Nog wordt besloten het gemeentehuis niet aan de waterleiding te doen aan sluiten. De opgegeven kosten van aan sluiting worden veel le hoog geacht. yl Onder de gemeente Schore is uit de Wester Schelde opgevischt een lijkje van een jongen van pl.m. 5 jaren oud. Naar de kenteckenen op liet lijkje be vonden, wordt verondersteld, dat dit af komstig moet zijn van een der veronge lukten van de „Halo" in het Nauw van Bath op 20 Januari 1.1. Het lijkje is onder politietoezicht naar het lijkenhuis op de algemcene begraafplaats overge bracht. Te I e r s c k e is onder leiding van het bestuur der Groene Kruisvereeniging met medewerking van Dr. Pfeiffer van Kapclle een verbandcursus opgericht. Reeds waren 23 dames en lieeren op de eerste les aanwezig. Door de politie te R i 11 a n d-B a 11» werd Vrijdagavond met behulp van den gemeenteveldwachter le Woensdrecht 'n goede vangst gedaan. Een persoon, ge naamd P. A, F. B. uit Ossendrecht, was Donderdagavond vanuit België Zeeland ingekomen en had zich onderdak willen verschaffen bij J. K. in Duivenhoek, waar hij 's nachts weer vertrok nadat hij uit de schuur een damesrijwiel liad meegenomen. Vrijdagmiddag kwam hij aan wachtpost 19 waar hij uit de woning van C. A R. een zilveren horloge mede nam. Daarna vertrok B. richting Woens drecht. Toen R. den diefstal bemerkte, in zijn woning, achtervolgde hij direct B naar Woensdrecht. Te Woensdrecht werd hij toen achterhaald. Hij werd daarna overgebracht naar Rillaud. Uit T h o 1 e n. De lieer A. Avé, secretaris der wa terleiding te Tholen, en secretaris der Gezondheidscommissie aldaar, benevens „Kijk!" schreeuwde zij plotseling. Wij keken in de richting van haar uitgestrekte hand. Ver weg op den top van een verwijderden heuvel, zagen wij een schitterend licht, dat met groote snelheid naderde. „Een motorrijwiel!" riep zij uit „Ik geloof, dat hel Arthur is. Het heeft veel van het geluid van zijn machine." Hel was Arthur wit van stof en adem loos. Zijn eerste groet was voor Isobel, die hpm verwelkomde met beide han den uitgestrekt en met een verrukking die zij niet trachtte le verbergen Innig hem met vragen. Mabane en ik stonden verheugd over zijn komst overstelpte zij op den achtergrond en vermeden om el kaar aan te kijken. Op dat oogenblik voelde ik, waarheen wij langzaam gingen. Isobel had ons vergeten. Zij was geheel vervuld van vreugde over Arthur's plot seling verschijnen. Hetgeen mij in rustige oogenblikken reeds vaag begon te ver ontrusten iets, dat langzaam en smar telijk groeide kreeg voor het eerst eenige zekerheid. Ik keek een oogen blik in de toekomst en het scheen mij toe. dal er moeilijke tijden zouden ko men. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1