BEURSNOTEERING VAN GISTEREN. AMSTERDAM, 20 Juni. (Slotkoers). 6 pCt. Nederland 1923 97 elf zes tiende, 6 pCt Nederland 1922 98, 5 pCt. Nederland 1918 87.y4, 4y8 pCt. Ne- Herland 1917 8iy4; 2ys pCt. Nederl. W. Schuld 52 vijf zestiende; 3 pCt. do. Obi. 64yt; 3 pCt do. Certif. 64y8 Cert. Ned. Hand. Mij. 118—119; Aand. Ned. lnd Handelsb. 129i/2; Aand Ko loniale Bank 170—171; Kon. Petrol. Aand. 328—332; Gecons. Hollandsche 13113G»4Cult. My. Vorstenlanden 160 161; Ilandelsv. Amsterdam 44-1—445; pavasche Cultuur 323—327; Aand. Deli Maalsch. 331—333, Amsterd. Rubber 113 118. Nca. Amerik. Vaart 63; Ned. Scheep vaartunie 112—114; Kon. Ned. Stoomb. Mij 60; Aand. Paketvaart 134. Gouda A. 12, Philips A. 279-281; Jurgens A. 48y*. Anaconda 63i/g: Steels 105 één zes tiende Erie 29i/iSouthern Railway >641/4Union Pacific 146 vijftien zestien de, Common Marine 98/8; Prefered do. 26i/?; Maxwell Gr. C. v. A. 33/8; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 10 één zes tiende. Russen Hope 65/8. Markt sluit nauwelijks prijshoudend. Wisselkoersen: Londen 11.59i/i; Berlijn 0.63b/8; .Wee- nen 0.0037; Parijs 14.525, Brussel 12.60; Dollar Cable 2.667/3- TELEGKAFISCII WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Juni. Hoogste barometerstand: 767.5 te Rennes Laagste barometerstand: 756.7 te Dresden. Verwachtiug aan de avond van 21 tot den avond van 22 dezer. Zwake tot matige Westelijke tot Zui delijke wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen en geringe kans op onweer, iets warmer. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 61 gr., 12 uur 68 gr 24 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 25 Donderdag 26 Vrijdag 27 Zaterdag 28 HOOG WATER. Vlissingen. Z o m e r t q d. 22 Juni n.m. 23 v.m 6.05 7.02 7.59 9.02 10.09 11.15 12.29 OPENLUCHTSPEL. Bijeenkomsten, repetities, en* Maandag 23 Juni,dames van het koor, Concertzaal 8 uur. D in s d a g 24 Juni alle medespelers (be halve Prinsenruiter vendel) Kou- steensche Dijk 7y® uur. Woensdag 25 Juni, tenoren van het koor. Concertzaal, 8 uur. Donderdag 26 Juni,orkestleden,Con certzaal, 8 uur. Vrijdag 27 Juni, bassen van het koor Concertzaal 8 uur. die ook alle slaagden, namelijk- L. Ha- melink, Axel; J. A. Hubrcgtse, Souburg, I. J. de Keijzer, Souburg; J. Lobbezoo, Middelburg en Aa. O. Ha. Mantz, Mid delburg. Ten slotte slaagden op 20 Juni al de vrouwelijke candidaten, namelijk M. 0. Dekker. Goes; M. 1L Hondius, Middel burg; J. S. Rothuizen, Goes, J. E. Schut, Middelburg; J. M. Steenblok, Iersekc, en S. Tazelaar, Middelburg. RECHTZAKEN. Met gesloten deuren behandelde de rechtbank te Rotterdam een zaak tegen P. J. A. B., die terecht stond wegens het plegen van ontucht met minderja rigen. Het O. M. eischte drie jaar gevangenis straf. De Koningin heeft afwijzend be schikt op een request om gratie van mevrouw B, te. Gasselternijveensche- mond, betreffende een vonnis van de rechtbank te Assen, waarbij zij wegens het schrijven van een bericht in „Het Volk omtrent den rijksveldwachter S. te Gasselternijeveen, is veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. Vrijdagmorgen is voor de Justitie geleid een 45-jarige gehuwde vrouw uit de Dapperstraat te Amsterdam, in ver band met het plegen van abortus. Dit heeft zij reeds jaren, lang gedaan en verschillende vrouwen zijn bij haar on der behandeling geweest. Een drietal ge vallen, van meer recenten datum, wor den haar ten laste gelegd. Een dezer gevallen heeft een treurigen afloop ge had, daar het slachtoffer, een 24-jarige vrouw, na de behandeling ernstig ziek is geworden en drie weken later over leed. Tijdens het verhoor legde de vrouw een volledige bekentenis af. Gisteren morgen is zij naar het huis van bewaring overgebracht. Arr. Rechtbank te Middelburg. Voor de rechtbank alhier heeft Vrij dag terecht gestaan de Nederlandsche rivierloods R. P. v. N. uit Vlissingen, aan wien valschheid in geschrifte was tea laste gelegd. Bij de behandeling der zaak bleek, dat bekl. op 6 April bij Antwerpen aan den kapitein van een Noorsch stoomschip, met het doe 1 4y? pond machtig te won den ee n quitantie heeft afgegeven onder teekend met 'd,en naam van \V. Muller, sleepbooteigenaar te Terneuzen, om liet te doen voorkomen alsof de kapitein ge-i bruik had gemaakt van een sleepboot. Deze W. Muller als getuige gehoord verklaarde het bedoelde schip niet te hebben gesleept en ook geen quitantie te hebben afgegeven of daar loe opdracht tip hebben gegeven. Bekl. bekende volledig. De officier van justitie, mr. baron v. d. Pel tz, meende dat hier sprake is van het misdrijf bedoeld bij art 225 van het wetboek van strafrecht en vorderde te gen bekl. 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. II Kuipers, bepleitte dal Ji ier geen sprake kan zijn van art 225, omdat niets vervalscht is, hoogstens kan art. 326 ter sprake komen waarin oplichting strafbaar wordt ge steld. Als het de bedoeling was met de kwitantie het bij de reedcrij te doen voorkomen alsof er werkelijk van sleepboot sprake is geweest, Spr. keur de het iu den kapitein af. dat hij eerst de kwitantie aannam en er toen te Ant werpen direct kennis van gaf aan net loodswezen. Pleiter meent, dal bekl. moet worden vrijgesproken. Als de rechtbank er an ders over denkt, is er zeker alle re den voor een voorwaardelijke veroor- dccling, daar bekl. een blanco strafregis ter heeft. Bovendien neemt men het in' zeemanskringen niet zoo nauw, vandaar de uitdrukking, dat er iets tusschen kaai en schip komt. Bekl. is de dupe ge worden van den kapitein. In zijn repliek kwam de officier o.a. op tegen (het gezegde van den verdediger, dat men het in zeemanskriugen niet zoo nauw neemt. Uitspraak 5 Juli. Nog werd behandeld de zaak legen Ca. D., P. D. en P. O. allen te Mid delburg, de eerste bekl. niel, de beide mannen wel gedetineerd, alle beklaagd van zware mishandeling van A. van Vlier op de plaats van de gemeenschappet- lijke woning op den Zuidsingel op 24 Maart j.l. De mishandelde zegt ,dat P. D. hem met een flesch van achter aanviel en op het hoofd sloeg waarna alle drie hem sloegen en trapten en met stee- nen goooiden, hetgeen ook zijn vrouw verklaarde en wat ook door een derde tuige is gezien. De vierde getuige dr. Schoute, le vens deskundige verklaarde dat v. V in levensgevaar heeft verkeerd en ge tuige had gevreesd dat de man reeds den eersten nacht zou zijn overledcu. De man is 7 weken in het gasthuis ver pleegd. Bekl. C. D. zegt niet met een vergiet te hebben geslagen .maar alleen er mede te hebben gegooid, doch toen v. V. niet te hebben geraakt. Verder heeft zij niets gedaan. De bekl. P. D. ontkent met een flesch tc hebben geslagen, en zegt dat v. V. ook hem sloeg en stompte. De bekl. P, 51- O. zegt dat v. V. vroeger begonnen is. De officier v. Justitie zegt dat 0. D. hel minst schuldig ia en vordert tegen haar 2 maanden gevangenisstraf en tegen de beide mannen 8 maanden met af trek voorarrest. Bij 't hooren van dezen eisch barstten C. D. en )P. D. in snikken uit. De verdediger mr. Kuipers, wees op het blanco strafregister van het meisje en kan begrijpen .dat zij in zenuwachti- gen toestand haar familie Ie hulp kwam. Ook mag niet worden vergeten dat er eed veete tussclien beide families bestond. Spr. meent, dat het meisje voorwaarde lijk kan worden gestraft. Ook in deze zaak uitspraak 5 Juli. Pijnen in Tanden en Kiezen verdrijft men door Mijnhardf's Sanapirin-Tabletten. (Ing. Med.) kantonrechter veroordeeld tot f 50 of 50 dagen hechtenis. De bekl en de ambte naar O. M. waren in hooger beroep ge komen. Eisch bevestiging vonnis van den kan tonrechter. Nullall, voor Nederland bewerkt door W, Kuhfus ,en versierd met 82 platen waar onder verscheidene gekleurde die bijzon der mooi zijn uitgevallen. Het boek behandelt een 24-tal van onze gewone boomensoortenhazelaar J. L., 65 j autodienslondernemer te iep, taxus, lorkenboom, wilg, els, haag- Wemeldinge wegens overtreding Motor- beuk, populier, esch, zilverberk, mei- Voorts waren nog de volgende beklaag den gedagvaard H. T., 20 j., touwslager en J. C., 19 j. koopman, beiden te Middelburg en al daar gedetineerd, wegens diefstal van 11 pakken tabak van 2y» IC.G. ieder, toebe- hoorende aan J. L'. D. te Middelburg, op 2 April 1924. Eisch ieder -1 maanden gevangenisstraf voorw. proeftijd 3 jaar; J. van D., 50 j., beurtschipper te Hoo- veen, gedetineerd, wegens verduis tering van een rijwiel te Goes in April j.l, Eisch vrijspraak. J. C. D., 28 j., muziekhandelaar te Goes wegens schending van het auteurs recht door van boekjes met cijferaccoor den den omslag te doen verwijderen en nieuwe omslagen daaromheen te doen,- aarop niet den naam van den uitgever Joh. de Heer stond, doch slechts J. d. H. Eisch f 200 of 200 dagen hechtenis. Tegen P. de W., 56 j., koopman te Terneuzen .gedetineerd, werd wegens on tuchtige handelingen met een minder jarig meisje 8 maanden gevangenisstraf geëischt. C. D., 38 j., slager te Middelburg 1 gens overtreding der Arbeidswet te Mid delburg op 20 Febr. 1924. Beki. was deswege door den kantonrechter veroor-4 deeld tot 2 maal 1 dag hechtenis. De bekl. en den ambtenaar van het O. M. waren in hooger beroep gekomen Eisch bevestiging vonnis kantonrechter. L. K., 24 j., smidsknecht, Middelburg was wegens jachtoverlrediug door den en Rijwielreglement gepleegd te Schore op 20 Maart j.l., waarvoor hij door den kantonrechter te Goes was veroordeeld lot f 30 of 30 dagen hechtenis. Bekl en O M. waren in hooger be roep, gekomen. Deze zaak werd geschorst tol 12 Sept. a. s. Politierechter te Middelburg In de zitting van 20 Juni werden de volgende beklaagden gedagvaard A. A. V- 28 j., werkman, Vlissingen, we gens wederrechtelijke toeeigening van een hond, dien hij op de straat had aan getroffen en die toebehoorende aan Chr J. Gryseels te Vlissingen. Eisch 3 maanden gevang. Uitspraak vrijspraak P. V., 35 j., voermanskuechl Groedc, wegens mishandeling van een paard dat voor een wagen stond te Groede op 6 Mei j.l. Eisch f 10 of 10 d. h. Uitspraak idem. A. B.j 19 j., Smidsknecht Schoondijlce wegens beleediging van den rijksveld wachter Kole te Groede, die daar dienst deed, gepleegd op 12 Mei j.l. Eisch f 15 of 15 d. h. Uitspraak idem. Zuid-Hollandse he Credietver- eeniging. De Hooge Raad lieefl Vrijdag uitspraak gedaan in zake het cassatieberoep van W. J. J. A. T. tegen een arrest van het Haagsche hof, waarbij met bevestigbig van een vonnis van de rechtbank le 's-Gravenhage, de lieer T. werd veroor deeld lot betaling van ruim f 1.700 000 aan curatoren in het faillissement der Z."Hollandsche Orediet Ver. op grond dat de heer T. als directeur van deze ven nootschap in strijd met de statuten ver schillende credieten had verleend boven het in de statuten vastgelegde maximum bedrag van f 30.000 terwijl hem voor het verleenen van die hoogere credielen geen toestemming was verleend door de algemeene vergadering Hierbij werd het (beroep op telken jare verleende dé charge ongegrond verklaard, omdat van de overschrijdingen niets bleek uit de overgelegde balansen en verslagen. (Ingez. Med.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. Zangschool-uitvoe ring Vlissingen Ooncertgebo uw. Een aardige uitvoering, die de leer lingen van den heer en mevrouw Kuiler- Nonhebel gisterenavond gaven. Een vol komen geslaagde avond, zoowel wat de keuze van liedjes als wat de prestaties betreft. Al dadelijk die kooroefeningen van de eerste klasse b.v. hoe allcrliefst- eenvoudig, zooals altijd bij heele jonge kinderen klonken die eenvoudige, dingen, als Het Breistertje van Geerlings, en „Voor 't raam" van Jan Kuiler. Enkele solisljes toonden zich goede krachten in den dop. Hetzelfde kan gezegd wor den van de tweede klasse, iets oudere meisjes. Ook hier hadden uitvoerenden en leidster heel veel succes. De bloe menhulde was welverdiend. De derde klasse stond onder leiding van den heer Jan Kuiler. Wij hebben nooit Het Angelus, van Oath. v. Rennes, zoo zuiver in koorzang hooren zingen als gisterenavond; eeu paar. andere Ren- nesjes, een duo van Mendelssohn, en het Wiegenlied van Hiller, waren de overige bewijzen, dat ook deze hoogste klasse veel vermag. Na de pauze- de bekende wonder mooie, fijne cantate Prinses Zonneglans van Joh. Oleuver. Een veel uitgevoerd en gehoord werk, maar dat altijd graag weer gehoord wordt. Hartelijk applaus bracht den dank der aanwezigen. „Onze Boo men, door C. Clarke Nuttall. Uitg. »W. J. Thieme en Cie. Een boom i s een boom ,een stam met takken en blaren. Hoe (lie heet lappen nog al te velen aan hun laars. En wat voor bijzonderheden er aan op te mer ken, zijn, interesseert heel velen maar matig. Maar er zijn er ook, die er graag meer van weten. En die stuilen op het be zwaar, dal er weinig populaire lectuur over boomen is. Ze willen geen geleer de wetenschap, maar een heldere mee- deeling van bijzonderheden en wetens waardigheden. Zoo iets levert dit lijvige boek van doorn, enz. enz. In zeer smakelijkon vorm wordt het uiterlijk van die boomen be schreven. wordt een en ander verleid van de bioeiwijze en de vruchten, toege licht door fraaie en heldere foto's, maar bovendien worden er nog merkwaardige bijzonderheden meegedeeld over de ge schiedenis dier boomsoorten. Een nuttig en mooi boekdat kan mee helpen in de natuur wat meer varia tie op te merken dan voor velen hel ge val is. De Man, die gezocht werd, door ,T Storer Clousion, Nijgh en v. Ditmar's Uitgevers Mij. Rotterdam. Hollandsche bewerking van J. Lourens. De man, die gezocht werd is op zich zelf al een aantrekkelijke titel. Men krijgt er verwachtingen door van een genoegelijk sensatieverhaal, geschikt voor op reis of in vacantiedageu, en die ver wachtingen worden dan ook geenszins teleurgesteld. Een zeer aardige, spannende roman, daarbij geïllustreerd, zooals wij hel zel den zien! Zeer aan te bevelen. Paedegogische Frag' menlen en Ethische Fragmenten, door dr. P. H- Ritter, Uitg. H. D. Tjeenk Willink en Zoon, Haarlem Van bovengenoemde studies versche nen resp. de achtste en zevende druk. Een bewijs op zichzelf, hoe het werk van dr. Ritter. die reeds zoovelen tot steun geweest en tot steun zullen zijn, wordt gewaardeerd. Een genot zijn deze frag menten; door de eenvoudige, makkelijk aanspreekbare wijze, waarmee ze zijn ge schreven. Geïllustreerd Kook boek, door Mevr. H. E. van Dorp-Kampers. Uitg. L. J. Veen, A'dam. .Van dit kookboek, dat een goede naam in den lande lande heeft, verscheen de tweede druk. Een zeer uitgebreid werk voor het vervaardigen van allerlei soort, gerechten. Aardige illustraties geven bovendien 'n goed denkbeeld van welk dier 't voed sel bereid is, en hoe de gerechten er klaargemaakt uitzien. VERKOOPINGEN - VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Juni. 21 Souburg, Huizen, Struve. 21 Zoutelande, Hofsteedje enz,, Loeff. 24 St. Laurens, Gras en Kla vers, Blaupot ten Oate. 25 Oostkapelle, Woonhuis, Schuur, Bouwland, Blaupot t. Cate. 25 Meliskerke, huis, schuur, inspan L6ATSTE BERICHTEN. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Heden slaagden voor het eindexamen gymnasium alhier: voor A. de dames: 1M. S. Dieleman en M. A. Duvekot En de heeren D. J. Coumou, J. van Raalte, W. H. Tj. 0. thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg. L. W. Wessels en E. J. A. Smil. Voor B. de lieereu J. Doekes, W Nete lenbos en Chr. Steketéé. Afgewezen één candidaat. BROEKHUIJS VERDWENEN. Het Algemeen Politieblad meldt, dat de officier van justitie te Amsterdam verzoekt bekend te worden gemaakt met de woon- of verblijfplaats van W. H. Broekhuijs, geboren te Deventer in 1883. BIJ DE BOEKBINDERS. Wij vernemen, dat de Ned. Bond van Boekbinderspatroons in de op 19 dezer gehouden vergadering besloten heeft dc collectieve arbeidsovereenkomst in de boekbinderij tot 31 Dec. a.s. ongewij zigd te verlengen. Gisteren had in verband hiermede een bespreking plaats met de werknemers, die ingevolge dit besluit ook hun verder strekkende voorstellen hebben terugge nomen. GEVECHT TUSSCHEN DE FASCISTEN EN DE BEVOLKING. WEENEN, 21 Juni. K. D. XJit Rome wordt gemeld, dat de eerste botsing tusschen de bevolking en de fascistische troepen heeft plaats gehad. In het ge vecht, dat volgde, vielen aan beide zij den gewonden. Er werd niet van vuur wapenen gebruik gemaakt. ZELFMOORDEPIDEMIE IN HON GARIJE WEENEN, 21 Juni. V. D. De z*If- moord-epidemie is van Weenen op Boe dapest overgeslagen. Gisteren hebben al daar 15 personen getracht zich van het leven te berooven, hetgeen allen op één na gelukt is. De meeste zelfmoorden ge schieden tegen armoede en honger. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Door notaris J. O. Blaupot ten Cate is Vrijdag te Aagtekerke in het openbaar verkocht Perceel 1. Een woonhuis met schuur enz. in de gemeente Aagtekerke, aan het Molenpad, nummer 72, samen groot 4 aren 11 centiaren of 31i/2 roeden. Koo- per J. Rwekkeboom aldaar q.q. voor f1590. Perceel 2. 66 aren 80 centiaren of 1 gemet 210 roeden weiland, in de gemeen te Zoutelande, aan den Noordendol- fer Weg 0 127. Kooper J. Adriaanse Pz., 'I Zand, voor f1532. Vrijdag j.l. had te Wemcldinge ten overstaan van notaris Kram de pu blieke verhuring plaats van de kersen, kruisbessen en aardbeien, wassende in diverse boomgaarden in de gemeenteen Wemcldinge, Kapelle eu Kattendijke. De opbrengst van genoemde gewas sen bedroeg in totaal f4343, vermeer derd met 81/2 pel. onkosten. Vrijdagmiddag werd le Stavenis- s e aanbesteed door het Bestuur van het Waterschap „Stavenisse" het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1925 van de Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooiingswerken aan de Water- keering van genoemd waterschap. De raming was f 5944.92. Inschrijvers waren de heeren- Joh. A. Dorst Cz. Stavenisse f 6578; Joh. Elenbaas SI. Annaland f 6000; Johs. Vossen St. Annaland f 5955 en Adr Wesdorp Lz. Stavenisse f 5374 (gegund.) Gisteren liad le Axel de aanbeste ding plaats van een pakhuis ten behoeve van de firma D. J. Oggel, grossiers te Axel. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver A. van 't Hoff, Axel, voor f 89.80. AFLOOP VERKOOPINGEN. iTe Axel werd ingevolge art. 1823 B. W. een huisje verkocht door notaris Dregmans, eigendom van en be woond door vrouw en kinderen van P. van Bendegen. Kooper werd Jan van Bendegem te Axel voor f 1650. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Van 1820 Juni. Ondertrouwd- L. P. iGernler, 34 j., en J. P. de Baare, 37 j. Getrouwd: I. J. Geldof, 31 j., en J. J. de Rijke, 24 j. (Overleden: A. Ph. v d. HU, wedrt. A. Maris, 83 j.; J. de Putter, geh. met P. Riemens, 54 j. Vlissingen. Van 1218 Juni. Ondertrouwd: C. J. J. Gijselman. 24 j., en P. E. Koolwijk, 23 j.; K. Huibregtse, 28 j., en A. Th. Brink, 27 j.; P. M. Meijaard, 27 j., en ■L. Wolse, 22 j.; B. de Quelerij, 22 j., en M. de Groot. 22 j.; H. <Tissink, 24 j., en D. M. P. Vader, 26 j. Getrouwd; L. B. Legein, geb. Lams, d.; K. P. Bieker, geb. de .Vos Burchart, i.; N. P. Fritz, geb. Francoijs, d.; L. 'van Rijswijk, geb. de Rijk, z.A. M. de 'Veij, geb. Dingemanse, z.; J. Meerman, geb. De Ridder, z.; E. Stroo, geb. v. Eenennaam, z. O. en W. Souburg. Van 12—19 Juni. Getrouwd: J. Mallie, jm. 23 j., en E. Bostelaar, jd. 19 j. Bevallen: J. Kasse, geb. Goedhart, cL Levenl. geboren z. van P. Flipse en L. Poppe. Goes. v Van 17—19 Juni. Ondertrouwd: R. Swanink, jm. 25 j., met M. Ortelee, jd. 24 j. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERLI N. V. Landbou wmaatsch. „Goe- uoeng Row o". Volgens het in de heden alhier ge houden vergadering van aandeelhouders uitgebracht jaarverslag, bleven de finan- cieele resultaten over 1923, hoewel niet ongunstigte noemen, beneden de ver wachtingen, zulks tengevolge van de on gunstige weersgesteldheid. Voorgesteld wordt aan aandeelhouders uil te keerea 10 pet. en op de winstbewij zen f 142.50 per stuk. Het eerste is reeds 15 September als interim-dividend uitge keerd en op de oprichtersbewijzen reeds f135 per stuk N. V. Oultuurmaatscli. „Soem- ber Moedjoer." In de heden alhier gehouden verga dering van de bovengenoemde alhier ge vestigde N. V., werd het jaarverslag over 1923 uitgebracht, waarin gezegd wordt dat de resultaten over dat boekjaar we der teleurstellend zijn. Sloot het vorige boekjaar nog met een kleine winst, over 1923 is er een exploitatieverlies van f6738.56. De weesgesteldheid was in de eerste helft van het jaar ongunstig en de bes- senboeboek was mede oorzaak van het

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6