Unstfnenfal] TWEEDE BLAD VAN DB Zaterdag 21 Juni 1924 no. 145. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. De heer v. W ij niterg en was gister zeer boos. Minister De Visser had een voorstel in gediend om rijkssubsidie te onthouden aan de na 6 Oct. '21 geopende bijzondere H. B. S, en Gymnasia. Nu wilde het toeval dat het juist vijf Katholieke II. B. scholen zijn die hierdoor getroffen worden. Vandaar de verbolgenheid van den heer v. Wijnber gen. Wel is waar hebben die scholen dat vooraf kunnen weten ,eu is men er toch mee voortgegaan. De Minister kon aantoonen dat hij zeer conciliant was ge weest. en wel eenige lyceums van de subsidie had doen genieten die 1 Sept. '21 waren geopend. Maar de heer v. Wijnbergen wilde- alles binnenhalen, en slelde voor den termijn te verlengen lot 28 Jan. '24. Na een vinnig debat is dat met 41 tegen 27 st. verworpen. En daarna is het wetje met 50 tegen 17 st. aangenomen. De tegenstemmers waren alle katholie ken. Dat de naastiugvoorstellen betreffende de twee spoorlijntjes van Zutfen en Al melo naar de Duilsche grens zijn aange nomen nadat den Minister duidelijk is ge maakt ,dat er geen onbillijkheden met den naastingsprijs mogen plaats hebben, deelden we gister reeds mee. De ruilverkavelingswet is nog verder behandeld, maar de eindstemming zal nog later plaats hebben. De Kamer komt 1 en 4 Juli weer bij- BINNENLAND. HET EINDE DER TWENTSCHE STAKING. De ledenvergadering van de Eendracht te Enschede heeft gisteren besloten (met het oog op de stijgende werkhervaling en de aanmelding voor werk door ar beiders van elders) rap Maandag het werk te hervatten. De erkenning van de nederlaag door de stakers heeft vooral beteekenis door de wijze waarop de staking werd in gezet. Zooals men weet was er eerst een maandenlange uitsluiting. Daarin stonden socialistische valcvereenigingen naast de Katholieken en Chrislelijken in de afwij zing van de fabrikanteneischen tot ver lenging van arbeidstijd. Toen eindelijk door den arbeidsbemid delaar een schikking was voorgesteld, is die door de patroons en ook door de de Kafh. en Ohr. vakvereenigingen aan genomen. Maar de modernen of socialis.- ten hebben toen onder leiding van het V. V. ©en staking afgekondigd, waar van het karakter was een strijd niet slechts tegen de patroons, maar ook te gen de andere vakvereenigingen Bij de openstelling der fabrieken was eerst de toeloop van werkwilligen zeer gering. Maar.geleidelijk, hoewel de mo dernen ook de niet bij hen aangesloten stakers geldelijk steunden, is dat aantal sterk gegroeid. Met het bovenstaand ge volg. SALARISCONGRES. In de Oranje sSocieleit te 's-Gravenkage is gisteren aangevangen het door de centrale Vereenigingen van personeel in 's Rijksdienst georganiseerde salariscon gres. Het staat onder leiding van den heer Perdok. Men heeft uitvoerig de salaris- kwestie besproken; en daarna werd nog het woord gevoerd door de heeren de la Bella, leegwater, Goote, Zwolsman, Oevers en Karres. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen De vergadering der besturen van de 34 bij de „Centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijksdienst", aange sloten organisaties, vertegenwoordigende 7552 personen in 's Rijksdienst, gehou den op 20 en 21 Juni, te 's Gravenhage constateert: le. dat de salarissen van hel rijks personeel gedurende een lange reeks van jaren zeer onvoldoende waren ge regeld; 2e. dat de tractementen, neergelegd in het Bezoldigingsbesluit van 23 Januari 1920 no. 37 en de loonen voor de Rijks werklieden, zooals die zijn geregeld over eenkomstig het Rijkswerklieden-regle ment van 14 Februari 1920, op een zoo danig peil waren gebracht, dat de levens standaard van het Rijkspersoneel na 1920 aanmerkelijk lager was, dan het algemeen welvaartspeil van ons volk; 3e dat een vergelijking van de salaris regeling van het Rijkspersoneel met die van de personeelen, in dienst van andere publiekrechtelijke lichamen, in het na deel van eerslgenoemede uilvalt; 4e. dal de verschillende verslechlingen voor 1 Mei 1924 in de loonregelingen voor het Rijkspersoneel aangebracht, reeds zoodanig haar invloed hebben doen gelden, dat niet meer van-een „redelijk" loon gesproken kon worden; 5e. dat de door bij verschillende be sluiten geregelde iukomstenverlaging van 5 en 10 pet op 1 Mei j.lwelke op 1 October a.s. voor het geheele Rijksperso neel een loonsverlaging van 10 pet. zal brengen, liet levenspeil van dit personeel zoodanig aantast, dat den laagst ges;i- larieerden geen bestaansminimum meer is gegarandeerd en dat voor de daarbo ven geplaatste ambtenaren een levens standaard is vastgelegd, die lot cene algcheele declasseering van verschillende groepen aanleiding geefl; Ge. dat hel der regeering lot heden nog niet is gelukt eenig bewijs aau le brengen, waaruil zou kunnen blijken, dat de inkomsten van haar personeel individueel te hoog zijn; 7o. dat zelfs op 11 April 1924 (zie Handelingen der Tweede Kamer 1923 "24, vel 495, blz. 1927) door den minister van financiën ,is verklaard, dat de sa larissen der ambtenaren absoluut ge sproken, niet te hoog zijn; So. dal door de regeering een voorstel tol salarisherziening is ter kennis ge bracht, waarbij voor tal van groepen amblenaren liet ambtelijk verband met den. Slaat, dat tot dusverre heeft gegol den, zal worden verbroken; 9o. dat door de regeering een aantal salarisnormen aan de Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken en aan de commissie voor arbeidsvoorwaarden der rijkswerklieden zijn voorgelegd,, die naast de reeds on- dérgane inkomsten-verminderingeu en arbeidsvcrslechteringen nog een aanmer kelijke salaris-verlaging zouden belce- kenen is van oordeel: dat salarissen, welker koopkracht ver beneden rechtmatige eisch, welke daaraan in de gegeven om standigheden kunnen worden gesteld, blijft, verlammend op de praestatie der ambtenaren moeten werken, waardoor een groot maatschappelijk belang wordt geschaad; dat een vergelijking mei het algeheele welvaartspeil van ons volk met dat dei- Rijksambtenaren en rijkswerklieden dui delijk aangeeft, dat het rijkspersoneel in al zijn geledingen leeft beneden het le venspeil van groepen van het Neder- landsche volk, ofl welker levensstandaard elk dier geledingen door ontwikkeling en arbeidspraestatie recht kan doen gel- den; dat bij een meer oordeelkundige in richting der diensten aanmerkelijke be dragen op de doode middelen der Staats huishouding zouden kunnen worden be zuinigd; dat de gevolgen van een malaise, wel ke door de vergadering niet wordt ont kend, niet eenzijdig mogen worden afge wenteld op de schouders van bepaalde groepen, maar naar draagkracht door de verschillende klassen der maatschappe lijke samenleving moeten worden gedra gen; dat het rijkspersoneel door de Si/j» pet. premiestorting voor de pensioenen en 10 pets. loonsverlaging naast een groot aan tal aangebrachte verslechteringen der ar beidsvoorwaarden, (welke nimmer af doende waren geregeld, meer dan zijn evenredig deel in het herstel van 's lands financiën bijdraagt; dat de rijksregeering, die voorschriften geeft aan werkgevers, zoowel aan pu bliekrechtelijke als particuliere werkge vers, den plicht heeft bij het vaststellen van de arbeidsvoorwaarden van haar personeel te alle tijde een voorbeeld te geven; dal de voorgestelde technische wijzi gingen in hel Bezoldigingsbesluit er toe zullen moeten leiden, dat tal van groe pen der ambtenaren in den strijd om het bestaan zich zullen moeten bedienen van de strijdmiddelen, welke gelden voor den werknemer in het particulier bedrijf, wat niet in liet belang van de gemeen schap kan worden geacht; dat een loonregeling voor verschillende groepen van het Rijkspersoneel overeen komstig den plaalselijken loonstandaard tot grove onbillijkheden zal leiden en daarom niet kan worden aanvaard; draagt het bestuur van gemelde Cen trale op, middelen te beramen, welke er toe kunnen leiden, te voorkomen, dat bij herziening der tractementen en loo nen een nog lager welvaartspeil van het Rijkspersoneel worde vastgesteld; dringl er bovendien mei kracht op aan, om, zoodra de gelegenheid zich daartoe biedt, alle mogelijke middelen in 't werk te stellen, de inkomsten van het rijkspersoneel op zoodanig peil le stellen, dat hel in al zijne geledingen kan leven als de maatschappelijke groe pen, waarin hel naar ontwikkeling en praestatie recht kan doen gelden. UIT DE PERS. DeVlissingschc haven. Uil hel Kamervei-slag in het Hand. be treffende de Eerste Kamerzitting van Donderdag De heer Van Swaay heeft al het mo gelijke gedaan om de havenuitbreiding, waartoe een wet hem verplichtte en waarachter een Kamermotie stond die hij niet durfde trotseeren, op meer dan één wijze te sabotceren. Eerst heette het liet project voor den kaaimuur moet nog eens worden onderzocht Toen de commissie voor de werkverruiming moet dc urgentie bcoordeelcn. Daarna we der de Minister van Buitenlandsche Za ken maakt bezwaar. En toen het buiten landsche argument niet houdbaar bleek, werd het beproefd roetchantage! Ja wel, chantage. Wal wij onlangs hoorden van een lid van Gedeputeerden van Zeeland, n.l. dat er pressie op de Staten werd uitgeoefend om de Vlissingschc ha ven maar los te laten opdat er dan geld zou loskomen voor andere werken in Zeeland, is ons heden door de eigen woorden van den Minister bevestigd. Hij heeft openlijk den Zeeuwen eenige werken voorgehouden zooals een pont tusschen Breskens en Vlissingen, een kanaal Sluis—Breskens, die zouden kunnen worden uitgevoerd als het geld voor de Ylissiugsche haven maar vrij kwam. Pure politieke chantage! En dan moeten wij de Zeeuwen bo vendien 'waarschuwen bm in deze schoone voorspiegelingen niet zoo gauw- te gelooven De Minister doel het nu voorkomen alsof hij, wanneer de haven wordt opgeheven (waarvoor den reeds 4 ton zijn weggegooid; over de restcerende milliocnen vrijelijk zal kunnen beschik ken, Hoe weel hij dal"' Die andere wer ken, waarmee de Minister zijn politieke chantage pleegl, zijn. zooals hij het te recht noemde, „slreekbelangeu". Maar nu kan men zich toch zeer wel voorstel len dat de Minister vau Fiuancion (die misschien, anders dan zijn ambtgenoot van Waterstaat, het nalionaal-mlernlio - ualc belang van hel Vlissingsche werk in ziet) dal geld wel wil geven voor een na tionaal werk maar hel in zijn zak houdt voor „streekbelangen." In elk geval is dit een manier van doen waarvoor we slechts één juist woord kunnen vinden onwaardig. De Minister, die altijd een ander zoekt om zich achter le verschuilen, zelfs m zijn oogenblikkcn van relatieven hekten- moed zooals heden, kruipt nu achter de Regeering weg. „De Regeering" zou heb ben besloten om, in venband met de financiën, dit werk „voorloopig" niet uit te voeren. En „de Regeering" zou bij de eerstvolgende begrootingsbehandeling (bij niet „vóór" zooals er in ons Avondblad stond) haar standpunt „nader uiteen zet ten". Nota bene een standpunt dat nu al moet zijn vastgesteld, want de begroo- lingen zijn nu al lang naar den Raad van State gezonden geworden. We vermoeden dat dit maar weer ceu nieuwe uitvlucht is van dezen in 't uit en wegvluchten bijzonder gewikslen be windsman Wij gelooven nog niet dat in derdaad „de Regeering", de Regeering van den heer Ruys de Beercnbrouck èti Colijn èn De Visser en anderen, dezen Minister zat willen steunen in dit treuri ge bedrijf. Dat ze, om van een werk van nationaal-inlernationale beteekenis af te komen, Zeeland een paar werken van .slreekbelang" zou willen toestoppen en daarmede tevens niet bij de wet bevolen werken zou willen schuiven in de plaats van een werk dat reeds in uitvoering is, waarop de Tweede Kamer met bijna algemeene stemmen heeft aangedrongen en dat de wet gebiedt. Het zou dan een schandaal voor dc heele Regeering worden Maar nog eens We moeien 'l zien ge beuren om het le gelooven. IDoch inmiddels is de heer Vau Swaay er weer voor eenige maanden fus- schen uitgedraaid. Net zooals we verwachten. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. - Donderdag en Vrijdag had de ver kiezing plaals van zes commissarissen van den Polder Walcheren. Te Mid delburg werd door 72, te Weslkapell© door 10 s temgerechtigdeu aan de stem ming deelgenomen; totaal waren dus 82 biljetten ingeleverd. Herkozen werden de heeren K Allaart te Ritthem mei 77, nir. P. J. v. d. Feen le Domburg met 75, A. P. Koster le Grijpskerke met 73 en L. Simonse le Big- gekerke met 75s temmen. Gekozen wer den de U eeren P. Melis Wz. te Seroos- gekerke met 75 stemmen. Gekozen wer- Biggekerke met 68 stemmen, zulks in de plaats van de heeren 7. Cornelisse en D. de Buck ,die zich niet meer beschikbaar stelden. De overige stemmen waren over verschillende personen verdeeld. - Gisteren had op den hoek van den Molenberg en het Schuttershofslraatje alhier een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders doordat een van hen verkeerd uitweek. Hij, die goed uitweek, wilde nog achter dc hoornen omrijden, maai- geraakte in de gracht, waarbij hij ten deele in het water en ten deele op de balken lag, Door toegeschoten hulp werd'hij op hel droge gebracht en in een der woningen van droge kleeren voor zien. De man klaagde over pijn in* de borst. Ook het rijwiel werd later op hot drooge gebracht. De andere man, die doorreed, is bij de politie bekend. - Wat Harold Lloyd, de beleende Amerikaansche filmartist biedt in „Pas op, val niet," welke film lhans in Streng- holt's bioscoop loopt, behoort tot het beste wat wij op humoristisch gebied za gen, maar tevens geeft de film den be zoekers gelegenheid zich te verbazen over de hoogte waarop de filmtechniek staat. Voor ieder, die van de bioscope Dc Continental Elastic. Cushionband met lucht- kanaal, vereenigt in zich dc voordeelen van den massieven band, niet de elasticiteit van den lucht band. Ais eindresultaat van de bandentechniek, is zijn voortreffelijkheid niet alleen theoretisch doch ook duizende malen in do praktijk be wezen. CONTINENTAL-CUSHION v. Vrachtauto's. (Ingez. Mod.) tcgeu een prijs van f 0.85 per M2, terwijl de lasten komen voor rekening van den kooper. Na eenige discussie wordl al dus besloten De architect der Chr. School verzoekl den raad een bedrag grool f 1097.45 aan1 de aannemers le willen uitkceren ter te gemoetkoming in het tekort op den bouw. B en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, daar de architect zelf erkent, dat deze werkzaamheden voor rekening der aannemers waren. De heer Van de Sandc is van ineeniug ,dat hel hier een zaak geldt tusschen architect en aanne mers en da gemeente er dus buiten StjfïDN'a eenige discussie wordt liet voor stel van B en W. z li st. aangenomen. Hel bestuur derzelfde schoolverceni- ging vraagt aan een bedrag van f398.10, onder overlegging van een staal van kos ten. Door B en W is geëischl, de noo- chge bewijsstukken over te leggen en thans wordt door hen machtiging ge vraagd om bij evenlueele accoordbevin- ding uit ie keeren datgene waarop de Vereeniging recht heeft. De heer Van de Sande heeft daar tegen geen bezwaar en zou de zaak willen uitstellen tol de vol gende vergadering. Dc voorz. zegt na mens B. en W., dat het college, zich hiertegen niet zal verzeilen, doch dat B. en W. zich bij huh voorstel lieten lei- .den door den wensch om de afrekening met het schoolbestuur in haar geheel op te nemen in de rekening over 1923 De heer v. Boven geeft den voorz. in overweging om. een deskundige buiten of uit den raad aan B. en W. toe te voegen. Dezen kunnen dan de zaak af wikkelen. Met op één na (die van den heer Butijn alg, st wordt dienovereen komstig besloten. Tot deskundige wordl. benoemd de heer Van de Sande mei 4 stemmen tegen 2 op den heer van Bo ven terwijl 1 stem in blanco was uitge bracht. De heer van de Sande nam de benoeming aan. Daarop ging de raad in comité ter behandeling o.a. van enkele reclames. houdl en tevens van gezonden humor, is dezer dagen volop te genieten Hel was gisterenavond reeds goed be zet. o Uit Walcheren. Als gevolg van liet onweder lageu bij den landbouwer Wisse le Souburg Vrijdagmorgen 24 kippen (halfwas) dood in hel hok W woont in de nabijheid van ''de schuur van Van Soelcn, w iens schuur door den bliksem werd getroffen. In hel begin dezer week is dos nachts een lam van de wed. Kodde le Souburg iu of nabij de weide, waar het met andere lammeren liep te grazen, geslacht en dc huid afgestroopt, welke huid mei kop nabij de weide werd ach tergelaten. De bazaar le Oostkapelle len bate van den diaconessenarbeid te Oosl- kapellc en omliggende gemeenten, heeft na aftrek der gemaakte onkosten opge bracht de som van f 1369 .77&. De nog niet afgehaalde pop B is ge vallen op no. 48. U i t Z u i d-B eveland. In de Donderdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Scliori' was afwezig het lid de Vriezc inet ken nisgeving. Ingekomen is ieen schrijven van den in specteur der posterijen en telegratie te fMiddelburg d.d. 5 liJvJei 1921 waarbij wordt bericht dat deze geen termen aan wezig aclil voor het plaatsen van een brievenbus aan de Schorebrug. Door de Holl. Basalt Mij. te den Haag wordt medegedeeld dal de levering van 200 ton basalt-steenslag niet zal plaats hebben daar de vertegenwoordiger dier Mij., dhr. N. v. d. Molen te Terneuzen, alleen dan legen een prijs van f 1.25 per ton moclil leveren waimeer een kwantum werd besteld van minstens 1000 ton. De voorzitter deeld nog mede dat van d. Molen intusschen volgens couranten berichten failliet is verklaard. De heer Rijn vraagt of zonder meer met zulk een schrijven kan worden vol staan. Do voorzitter zegt dat er weinig aan te doen zal zijn De heer Zoeteweij zou in 't vervolg een contract met een leverancier willen sluiten. De voorzitter zegt dat in de toekomst' zal worden getracht gezamenlijk met den polder le koopen. Dc raad gaal er mee accoord dal zoo vlug mogelijk macadam wordt aange schaft. o Thans brengt de voorzitter ter tafel vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer voor de pl. inkomstenbelasting (Burg. en Weth hebben een proel- kohier opgemaakt. Hieruit blijkt dat de opbrengst der belasting bij een verm. cijfer van 1 ruim f 6000 zal bedragen on daar voor hel belastingjaar 1921—1925 een opbrengst benoodigd is van ongeveer f 12000 zal met een vermenigvuldigings- cijfer van 1.9 kunnen worden volslaan zoodat B. en AV. den raad voorstellen dil cijfer op 1.9 vast te stellen. jBesloten wordl hel verm. cijfer op 1.9 vasl te stellen Vervolgens wijsl de voorzitter er op dal de wegen in een toestand verkeeren welke veel .te wenschen overlaat. B. en W. stellen dan ook voor aan den Mi nister van Waterstaat een verzoekschrift le richten om verbetering in deze le wil len bevorderen. De voorzitter zegt dal de toestand voor de gemeente onhoudbar is. Een concept verzoekschrift wordt hierop voorgeleden en wordt besloten dit verzoekschrift aan den Minister te zenden. De heer Rijn vraagt of de beschoeiing tegen den grond van den heer Philipse nog zal worden geplaatst. De voorzitter zegt dat reeds opdracht tot uitvoering is gegeven. Er zal op spoed worden aangedrongen. Ook zou de Rijn goed willen letten op de orde Lij de oefening met de. brand weer opdat niemand wordt natgespoten. De voorzitter zegt, er de brandmeester op te zullen wijzen. Hierna sluiting. In de Donderdag gehouden raads vergadering te Rilland Bath deelde dc voorzitter mede, dat aan de gemeente Doetinchem moet w'orden betaald f 301.81 voor één leerling, die het gym nasium aldaar bezoekt en aan de vak school voor meisjes te Goes f 104.18 over 1921. Hel bestuur der vereeniging tol het verstrekken van tU-O-op Geref. grondslag'didalen. n.l.; L. W. Brombacker, Sou- verzocht om een terrein te willen ver-jburg; J. H. Enters, Ritthem; C. v. d. koopen Jgjroot 18 maal 50 M. ten Oosten Louw, Arncmuiden, M. P. Nijssc, Drie van de kerk der Geref. gemeente gele- wegen, en Oh. Schipper, Grijpskerke. gen. Door B. en W. wordt voorgesteld] Op 19 Juni werden geëxamineerd 4 het geheele terrein te koop aan te bieden mannelijke en 1 vrouwelijke candidaat, Uil Zeeuwse h-V laaudercn W-. D. In de Vrijdag te IJzendijke ge houden gemeenteraadszitting werd de verordening op n et slachten in het open baar slachthuis aangenomen. Toegestaan werd gratis in hel slacht huis tc mogen slachten .totdal de heffing van reehteu op hel slachten kon. goedge keurd is. Besloten werd f 25 bij te dragen aan (d|e slichting van het monument Van Dale te Sluis. Verder geheime zitting. De volgende maand hoopt mej. Sckijvc te IJzendijke haar 25-jarig jubileum als Zondagschoolonderwijzeres le vieren. Naar aanleiding van dat feit heeft zij een bazaar georganiseerd ten bate der Ilerv kerk ,die dringend restau ratie noodig heeft. De plannen zijn nu zoover gevorderd, dal er hard gewerkt wordt de 1000 loten te plaatsen. 20 Juli wordl de bazaar geopend, nadat eenige uilgenoodigdc sprekers in de kerk op getreden zijn en aldaar een concert ge geven is APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week zijn de volgende apotheken ge opend Middelburg J. U. v. d. Harsl. Vlissiugen S. J. Engering, Hendrikstr. KERKNIEUWS. N e d H e r v. Kerk. Beroepen te Goudriaan-Oltolaud, Luleijn, cand te lerseke. ONDERWIJS. Geslaagd voor hel examen der Ver eeniging vau Leeraren in de Handelswe tenschappen te Rotterdam, de heer D. Marijs le A x e 1, oud leerling der han delsschool te Middelburg. Geslaagd le 's Oravcnhage voor de akte N 4, dc heer W. H van der Schaft, le Vlissiugen. Acte L. O. Bij hel ingevolge K. B. no. 434 aan de Christelijke Kweekschool te M i <1 d e 1- geliouden schoolexamen, hetwelk de be voegdheid geeft van de acte L. 0„ slaag den op 18 Juni alle 5 mannelijke can-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5