BINNENLAND. -*■» Kloosterbalsem I No. 141 Dinsdag 17 Juni 1924 167° Jaargang 1IDDELBURGSCHE COURANT. BH <E« nummer behoort een Bijvoegsel. srwij- ver- 'burg nditie Crt. lappij TROELSTRA'S TERUGTREDEN. Het Volk deelde dezer dagen mee dat mr. Troelstra het Kamerlidmaatschap reeds in bet begin van het volgend ka lenderaar zou neerjleggen. Naar het blad thans nader verneemt is het mogelijk oh zelfs op het oogenblik waarschijnlijk, dat Troelstra van dit ïusschentijdsche aftreden toch zal afzien en zich er toe zal bepalen, bij de alge meen© verkiezingen van het volgend jaar ©en vernieuwing van ziijb mandaat af te De heer Troelstra vertoeft thans om gezondheidsredenen in Vittel. DE RIJKSVERZEKERINGSBANK en BE NEDERLANDSCHE ARTS. Het hoofdbestuur der NederlaudsChe Maatschappij tot bevordering van de ge neeskunst, beeft in overleg met de huis artsen- en specialisten-organisatie een brief tot het bestuur der Rijksverzeke ringsbank gericht met betrekking tot het nog steeds aanhangige overleg over de voorwaarden, waaronder, en het tarief, waartegen de artsen zich bereid zullen blijven verklaren verzekerden te behan delen. De huisartsen (afgezien van de eerste visite van en aan den patiënt) vragen als vergoeding voor het spreekuur f 1.50 ter wijl de rijksverzekeringsbank f 1 geboden hadden voor bezoeken aan den getroffene f 175, terwijl de Ryksverzekeringsbank f 1.50 had geboden. Pe specialisten vra gen voor spreekuur en visite f 2.25 en 13, terwijl de Rijksverzekeringsbank f 1.50 en f 2 geboden had. Voorts worden o. a. verschillendebe zwaren, geopperd tegen de grootere macht door de nieuwe voorwaarden aan den controleerenden geneesheer toegekend én wordt gevraagd bij geschillen tusschen behandelend geneesheer eenerzijds, en bet.Bestuur der verzekeringsbank of con troleerend geneesheer anderzijds, de be slissing niet te leggen bij het Bestuur der Bank, maar bij een commissie van arbi- trage- BE FILMKEURING IN BRABANT EN LIMBURG. Op 1 Juni was in de groepgemeenten van Brabant tot gemeenschappelijke film keuring de proeftijd af geloop en, waarna uitgemaakt zou worden of het billijk was, dat voor het „geschikt" maken van films door den bioscoop-bond aan de Ver eniging al dan niet zou betaald worden. De gemeenten zijn tot de conclusie ge komen, dat uit dien proeftijd is gebleken, dat betalen alleszins billijk is. De bond kwam tot de tegenovergestel de conclusie en wenscht niets te betalen. De gemeente hebben daarop besloten, dat de films niet meer „geschikt" ge maakt zullen worden, maar alleen ge keurd zullen worden op „geschikt" of „ongeschikt" hetgeen de keuringskosten van het keuringskantoor te Amsterdam zeer veel vermindert en van alle aange sloten gemeenten slechts een klein be drag per jaar vordert. .Tans (draaien in bet Zuiden dus voortaan alleen films, die „geschikt" zijn en dus geen „ongeschikte" meer, die „geschikt" zijn gemaakt door coupures pf anderzins. Er zal strenge controle door de politie uitgeoefend worden. uit het café was verwijderd, bleef één hunner, die -Onder den invloed van ster ken drank verkeerde, zich zoo onbehoor lijk aanstellen, dat overbrenging naar het politiebureau noodzakelijk werd geacht. Tegen deze overbrenging door een vier tal personen verzette de man zich hevig en ook op het bureau bleef hij zich zoo verzetten, dat het geruimen tjijd duurde alvorens men hem aan handen en voeten had kunnen boeien en zoo arrest had gesteld. Er werd heel wat van de krachten der politiemannen gevergd om den woes teling in bedwang te houden. Uit Vlissingen. Een 12-jarige jongen die spelend in het water van de Dokkade te Vlis- ngen was gevallen is daaruit gered, door den heer V^n Tijen, die daartoe gekleed te water was gesprongen. Uit Walcheren. - Begunstigd door prachtig zomer weer, werd Maandagmiddag 2 uur in de bewaarschool te Oost kapel Ie de ba zaar geopend ten bate van het Diacones- senwerk. Bjj den aanvang werd door eenige jonge dames een lied gezongen, waarna de heer J. H. Blum, voorzitter der Diaconessenvereeniging de openings rede hield. Nadat weder een lied gezon gen was, werd nog een woord gesproken door Jhr. W. Z. van Teijlingen, waar na de bazaar geopend werd verklaard. De met vfaggeü versierde schoollokalen en de aardig geschikte tafels, met aller lei artikelen, door velen die in den ar beid belang stellen, welwillend voor dit doel geschonken, boden een recht ge- zelligen aanblik. Ieder kon hier wel iets pan, zijl).,gading vinden, ert weldra waren er' dan ook velen dia iets kwamen koo- pen, zoodat de verkoopsters het spoe dig druk kregen. Natuurlijk stond ieder ook eens stil bïj de op iederen bazaar onmisbare grabbelton. De te verloten sprei en ondersprei waren mede tentoon gesteld als ook de poppen, ,lwee, Wal- chersche en feeu Zuid,-Bevelandsch boerinnetje, terwijl van een aardige pop (Walchersch boerinnetje onder do 3 jaar) de naam geraden moest worden, natuur lijk een echte Zeeuwsche. Bij de te ver knopen poppen trok vooral de aandacht het leuke Walchersche boertje met zijn hoedje op, die zeker de vervaardigster alle eer aandeed, wat trouwens ook met reöht van de anderen mag gezegd wor den. In den loop van den middag werden spreien en poppen reeds verloot, 's Avonds was het ook taitiélijk druk en werden nog eenige liederen ten beste ge geven. Met recht kan gezegd worden, dat de eerste dag een groot succes is ge- genoodigden, om tot en met 24 Juni ge opend te blijven. De voorzitter van het comité voor de tentoonstelling, de heer G. Ge ij sen, wees er op, dat men tegenwoordig veel1) spreekt over malaise, en het juist goed is nu te laten zien dat de handelsgeest nog leeft. Spr. bracht dank aan allen die de» opening bijwoonden en vroeg den waar- nemenden burgemeester, den heer v. d. Bout, de tentoonstelling te openen. "*De heer v. d. Bout, bracht namens den burgemeester, die eere-voorzitter van het comité is, doch die verhinderd was de opening bij te wonen, diens beste wen- schen voor het welslagen der tentoonstel ling over. Spr. hoopte op een druk bezoek, waar door het bestuur een herhaling zal aan durven en de exposanten met voldoe ning op de gemaakte kosten en moeite zullen terug zién. Hierna verklaarde de heer v. d. Bout de tentoonstelling ge opend. Aan mevr. v d. Bout werden door jongejuffrouw Bielen fraaie bloemen aan geboden. Hierna werd door de genoodig- den een wandeling gemaakt langs de ruim 60 stands, die de zalen en tuin rul len, en waarin een groote verscheiden heid van artikelen zijn tentoongesteld over het algemeen op pakkende wijze. De jury bestaande uit mevr. Sillevis en. «de hoeren "Wiebenga, Den Herder, Hijma en Melse, zal zeker geen makkelijk werk hebben. Natuurlijk is ook voor de noodige tractie gezorgd, ten eerste door het op stellen van het Beiersch Marktplein, waar de inwendige mensch kan worden ver sterkt, maar waar ook schiettent enz. voor afwisseling zorgen. Aan muziek zal het ook niet ontbreken, o. geeft het Middelburgsch Muziek korps morgenavond een concert in den tuin. Op het Marktplein geeft de Jasz Bahd gelegenheid tot steppen op den ruimen dansvloer. Het beloven drukke* dagen te worden voor het Schuttershof te Goes. KERKNIEUWS. PRINS HENDRIK OP BE LOCOMOTIEF Gisterenavond is de Prins om 7 uur per Staatsspoor uit den Haag vertrokken om naar het Loo terug te keeren. Al vorens de trein uit Utrecht vertrok heeft de Prins, die den wensch had te kennen gegeven, zich eens persoonlijk op de hoogte te kunnen stellen van het leven id£>. een treinlocomotief in volle vaart op „een eenigszins langen afstand, plaats genomen bij den machinist, onder geleide van een ingenieur der spoorwegen, die den Prins de vereischte inlichtingen ver strekte. De Prins had over zijn cóstuum een stofjas aangetrokken en droeg een -stof bril. Op deze wijze maakte Prins Hen drik de reis van Utrecht tot Apeldoorn mede. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Gisterenmiddag werd de hulp der politie alhier ingeroepen omdat een drietal mannen in een café op den Dam aan bet-vechten waren. Nadat het driejüal Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. Maandag is men leRillindBath begonnen met het teeren der wegen vob gens een nieuw systeem, met een teer-r machine van de fr. Heijbroek te Biltho- ven. De teer welke in de machine door groote verhitting wordt verdund, wordt niet uitgestreken door bezems, zooals vroeger, doch wordt nu op den weg ge bracht door een sproeier. Tengevolge daarvan schiet het werk veel sneller op dan vroeger. Naar men zegt zal het werk, nu de teer dunner kan worden gekookt, doelmatiger zijn. Vanwege de fr. Heij broek werd met de machine gedemon streerd waarbij veel gemeente-autoritei ten aanwezig waren. o Uit Schouwe n-D u i v e 1 a n d. Maandagmiddag omstreeks 3 uur brak op de hofstede „Zonneschijn" van dhr. B. C te Bruinisse brand uit. De brandspuit was spoedig ter plaatse en was de brand vrij spoedig meester. Men kon echter niet verhinderen dat een strooschelf totaal verbrandde, terwijl ook aan het wagenhuis belangrijke schade werd aangericht. Gelukkig konden de be lendende schuur en het woonhuis wor den gespaard. Handschrift van een preek te Middelburg in 1574. Men schrijft ons: Middelburg maakt zich op het feit te gedenken dat het 350 jaar geleden is verlost te zijn van de Spaanschc heer schappij. Ook in dat jaar verwierf het geestelijke vrijheid en werd de Evangelie prediking gehouden in de Middelburg- sche kerken. Wellicht dat het der ver melding waard is dat de bekende leeraar Ds. Wilhelmus ii Brakel op 17 Augustus 1674 te Middelburg optrad. De origineele preek in het handschrift van den toen reeds zéér bekenden pre dikant kregen we onder oogen, het titel blad luidt ,,Predicatie uyt het Hoogliet Salomons Cap. 6 vers 13. Keerd weder, Keerd weder o Sulamilh, keerd weder, keerd weder op dat wij U mogen aensien door Ds. Wilhelmus a Brakel, in zijn Leven bedienaar des Goddelijcken Woords tot Rotterdam, op den 17 Augustus 1674 bin nen Middelb. in de Nieuwe Kerk." Op de volgende bladzijde vinden we „Keert weder Gij afkeerige Kinderen. Ik zal Uwe afkeerigheijt genesen." Hierop volgt dan de preek, die op Oud Hollands papier geschreven met inkt, nog r goed geconserveerd is en waarvan de inkt niet is verbleekt. Het boekje maakt deel uit van de bi bliotheek van den heer G. Amsing Jr. te Tholen. Van de zijde der Ger. Gem. is nog geen officieel woord over de zaak gevallen-' Alleen benoemde zij deputaten, die met die der Ghr. Ger. Kerk eens vergader den. Men liet de leiding in handed van de Chr. Ger. Kerk, die deze ernstige zaak begonnen was aan te vatten; en Ik wil in geenen deele, te minder omdat ik tot de deputaten behoor, op de uitspraak, zoo die onzerzijds noodig zijn mocht, vooruitloopen. Alleen dit wilde ik zeggen, dat m.i. waarheid schuilt in het oordeel dier vergadering, die van meening was, dat wij elkander nauwer- moeton ver staan om tot vereeuiging te geraken. Een van de bezwaren, door mij ont wikkeld en in het beantwoordend schrij ven namens de Synode der Geref. Gem. aan die der Ger. Kerken, èn ter confe rentie te Utrecht met deputaten der Ger. Kerken, van wie Ds. Klaarhamer de lei ding had, was dan ook het zoo ver van elkander staan der Ger. Gem. en Ger. Eerken. Ben vereeniging moet niet van boven worden opgelegd, maar groeien. Ik heb de kerkelijke vereeniging meege leefd der twee kerkengroepen, die zich vereenigden tot de Ger. Gemeenten; dat is zonder strijd niet gegaan, maar zij waren zoo op elkander aangelegd, dat het is, of zij steeds éép kerkelijke ge meenschap hebben gevormd. Voor een goed deel is de vereeniging voorbereid, doordat, krachtens voorgaand verleende toestemming, in elkanders kerken preeken, leeraars en gemeenten elkaar kenden en als bij elkaar behoorend be schouwden. Wij hebben geen A en B kerken. Bedoelde bovenaangewezea vergade ring nu het in dier voege te leiden, dat een weg worde bedacht waarin do gemeenten van weerszijden tot elkaar konden gebracht9 Dan ben ik belangstel lend te vernomen, hoe zij zich dat denkt. Want met te zeggen dat wij eerst moeten inleven en geen weg te openen, maakt men zich van de zaak af en ik houd mij er van overtuigd, dat is de bedoeling van velen niet. Het komt m.i. der Ger. Gem. niet toe in dezen handelend op te treden; zij hebben af te wachten dc officieel© be slissing der a.s. Generale Synode der Chr. Ger. Kerk of tot de vanwege die kerk benoemde deputaten van zich vóór dien doen hooren. Zij, die op spoediger afwikkeling aandringen, moeten wel be denken, dat overhaaste spoed hier ze ker niet goed is en de leiding geheel dient gelaten in de handen van deputa ten der Chr. Ger„ wie ze is toebetrouwd" o Schrammen i en andere kwetsuren genezen da delijk zoorier fitteeken na te laten j met den pijnstillende» AKKER's (log. Mod.) Geref. Ke r k. Beroepen te Hoek J. B. van Haelen, cand te Alblasserdam. KUNST EN WETENSCHAPPEN. - Op bijna 60-jarigen leeftijd is over leden de schilder G. W. Dijsselhof bekend vooral door zijn aquariumstukken. Natuurschoon. Men meldt uit Helmondt aan de N. R. Crt. In hel belang van liet behoud van na tuurschoon, waaraan deze gemeente toch al fc oo rijk is, heeft de gemeente van de familie Wcsselman van Helmond aan gekocht een 500 ©ikenboomen, staande langs den provincialen weg van Helmond naar Aarle Boxtel, voor f 19.000. Die boomen zouden anders verkocht zijn om gerooid te worden. Uit Tholen. Men schrijft ons uil het eiland Tholen In 1921 werd den lieer P. van Rees, toen burgemeester van Poortvliet eveneens als burgemeester van S c li e r- penisse. Nu deze functionairis werd benoemd te Papendrecht, circuleert er te Scherpenisse een adres aan H. M. de Ko ningin om niet weer over te gaan tot het benoemen van écn functionaris voor ver schillende gemeenten, omdat hieraan groote bezwaren kleven en dit allesbehal ve in het belang der gemeente is te men. DE GOESCHE TENTOONSTELLING TER BEVORDERING VAN IL*N»EL EN NIJVERHEID. Gisteren is te Goes de bovenvermelde tentoonstelling, welke verkort genoemd is de „Nijtengo", en die gehouden wordt in de zalen en den tuin van het Schut tershof, geopend in het bijzijn van vele Vereeniging van dc Ohr. Geref. Kerk en de Geref. Gemeenten. Ds. G. H. Kersten schrijft in „De Saambinder" „Zoo nu en dan doen de kerkelijke bladen bericht van dc vereeniging, die door de Chr. Ger. Kerk gezocht werd met de Ger. Gem. in Nederland. Oor spronkelijk nam men daarbij een stand punt in, dat alle vereeniging totaal on mogelijk maakte; zelfs mocht men van vereenigen niet spreken; do Ger. Gem. konden tot de Ghr. Ger. Kerk overko men om een te worden met haar. Deputaten der Ohr. Ger. Kerk, met w deputaten der Ger. Gem. eens mochten samenkomen, gaven gelieellijk toe, dat hier een slagboom was gevallen, die diende te worden weggenomen Nu spre ken zich hier en daar de kerkelijke vergaderingen over deze zaak, die de Gen. Synode der Chr. Ger. Kerk is teruggewezen, uit. En voorzoover wij van die uitspraak kennis namen, verraadt zij ,wel, dat er althans een deel in de Chr. Ger. Kerk is, dat naar vereeniging met de Ger. Gem. van harte uitziet. Heb ik het niet mis, dan wil men meer en meer en dat is in allen gevalle een verbetering in het kerkelijk leven zich stellen op den grondslag van 1869; edoch vreest men, dat de tijd voor vereeniging niet rijp is. Een vergadering achtte meer inleven noodig. ONDERWIJS. - Op het te Rotterdam gehouden exa men, afgenomen door de Ver. vaii Lee raren in het boekhouden, zijn o. a. ge slaagd de heeren M. Kaboord, Jb. Kloos terman en J. Langeveld te Goes en K. J. Bartelse te Kapelle. LANDBOUW. In de Betuwe zijn de kersenvei lingen aangevangen. Er worden lioogc prijzen op het hout besteed. Men geeft 12 tot 13 cent per pond. De Duitschers koopen veel op. De ontdekte verwekker van het mond- en klauwzeer. Op uitnoodiging van de Nederlaudsche rcgecring hebben gisterenmiddag de Duitsche hoogleeraren Frosch en Dah- men in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een voordracht en een demonstratie ge houden over den 'door hen ontdekten verwekker van het mond- en klauwzeer, eerstgenoemde langs fotografischen weg, laatstgenoemde door een nieuwe kweek - methode Prof. dr. Paul Frosch is hoogleeraar medewerker in het Hygiënisch Instituut dier hoogeschool. De door tal van landhouw-autoriteiten bijgewoonde bijeenkomst werd door Mi nister Euijs de Bcerenbrouck geopend met een woord van welkom. Prof. Frosch kreeg het eerst het woord. Hij legde er den nadruk op dat reeds vroeg gevonden was, dat de ver wekker zeer klein moest zijn, ultravisibel en filtreerbaar. Het gelukte echter niet de methode tc vinden, om dien verwek ker te kweeken en zichtbaar te maken. Spr. vertelde hoe het onderzoek van de cultures van den verwekker van de be smettelijke longziekte hier het uitgangs punt vormde. Deze kiem is ook onzicht baar, al was men er lang in geslaagd haar te kweeken op vast© en vloeibare voedingsbodems. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting van het apparaat, waarmee de ultra- fotografische opnamen genomen worden, en toonde verschillende van de daarmee vervaardigde fotogravuren. Prof. Dahmen volgde hierop met een uiteenzetting der pogingen om den verwekker van het mond- en klauwzeer to kweeken. Na een groot aantal proef nemingen slaagde hij er in den verwek ker tfït het blaar vocht af te zonderen en te kweeken. En toen gelukte het, deze zichtbaar te maken door de ullra- fotografischo methode van prof. Frosch. Daarna verrichtte spr. immuniseerings- proeven, waarvoor bij de practici natuur lijk de meeste belangstelling is. Daarom is spr. hier het voorzichtigst geweest om teleurstelling te voorkomen. Spr. spoot subcutaas cultures in. De koe, die het meeste vertregen had, vertoonde niets, de andere één blaar, de koe die niet voorbehandeld was, werd ernstig, ziek en de controlekoe werd besmet door deze laatste Schijnb.aar waren ze dus goed geslaagd. Ze zullen echter voortge zet moeten worden om een oordeel mo gelijk te maken. Vervolgens deed Prof Frosch nag medcdeelingca over het nog veel moei lijker ultra-microscopische onderzoek van den verwekker van mond- en klauwzeer. Dit was mogelijk geworden zoodra prof. Dahmen er in geslaagd was dien verwek ker op een vasten voedingsbodem te kweeken. dit onderzoek bleek dat men hier niet met spruitzwammen (en nog minder met protozoen) maar met echte bacteriën te doen "had. Dit bleek toen een kort staafje te zijn. Van de gelegenheid voor gedachten- wisseling werd door prof. de Jonge uit Leiden gebruik gemaakt. Deze wees er op, dat de strijd tegen het mond- en klauwzeer op het doode punt gekomen is. Spr. vraagt hoe de onderzoekers den ken over de mogelijkheid om verder te komen op het gebied van de bestrijding. Spr. meent dat de minister en de beide onderzoekers het met hem eens zijn, dat men practisch voor de bestrijding nog niet veel verder gekomen is door de nieuwe onderzoekingen. Ondertusschen wenscht hij de onderzoekers geluk met hun waardevolle ontdekking. Prof. de Blieck liet zich in gelijken zin uit. Prof. Dahmen antwoordde dat hij thans nog niet de verantwoording wilde dragen voor een positieve beantwoording van de vraag of immuniseering thans be ter mogelijk zal blijken dan voorheen. Spreker hoopt lietof hij het gelooft is een tweede vraag. Vele onderzoekingen gedurende langen tijd zullen voor het beantwoorden van deze vraag noodig zijn. Prof. Frosch sloot zich hierbij aan. Men moet de waarde van het thans ge vondene noch onderschatten noch over- •hatten. Waarde heeft bijvoorbeeld reeds „dat we thans weten tot welke familie de verwekker behoort. RECHTZAKEN. Do Ore die t- en Commissicban k. D© zesde Kamer der Rechtbank te Am sterdam veroordeelde op '20 Febr. j 1. de directeuren van de N. V. Crediet- en Oommissiebauk A. J Vosselman en A. H. Bijuiolt,. wegens verduistering tot straf fen van 2 jaar en van 9 maanden gev. straf. De twee directeuren benevens de inspecteurvan den buitendienst G. Kars- semcijer, die voortvluchtig is. werden vrijgesproken van de eveneens ten laste in de bacteriologie aan de Koninklijkel gelegde poging o"1 oplichting van een diergeneeskundige hoogeschool te Berlijn, marktmeester te Culemborg. en prof. H. Dahmen is zijn veel jongereBijmolt berustte in hel vonuis. maar

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1