Maandag 16 Juni 1924 FEUILLETON. No. 140 1678 Jaargang BINNENLAND. BEGRAFENIS V A N JHR, RE SAVOR MN LOHMAN. Onder zeer groote deelneming heeft) Zaterdagmiddag in Den Haag de leul aarde bestelling van het stoffelijk ov •schot van jhr. mr. A. F. de Savorniiyfia Lofitnan plaats gehad. In verband met een uitdrukkelijk ver zoek van den thans ontslapene was dc lijkbaar, niet bedekt met bloemstukken, met uitzondering Van een krans van de Koningin-Moeder Vlak na de lijkkoets volgde een igala-hofrijtuig. waarin de Prins had plaats genomen en hierachter ■een mei den vertegenwoordiger van de Koningin-Moeder. Ken groot aantal rij tuigen met familieleden sloot den stoet. '.Naast den lijkwagen liepen aan weerskan ten twee boden van de Tweede Kamer. Op de begraafplaats Oud Eik- en Duinen waren tal van personen uit de politieke eu uit de ambtelijke wereld aanwezig, benevens een groot aantal ver tegenwoordigers van vereenigingen eu in stellingen Op verzoek van den overledene werd niet aan het graf gesproken Alleen de oudste zoon. jhr. mr. \Y. H. de Savornin Lohman. president van den Hoogen Raad. betuigde dank voor de bewijzen van belangstelling. Hij voegde er echter het volgende aan Toch heb ik nog behoefte, u mede- deeling te doen van de laatste woorden van onzen vader, die geschreven zijn. als waren zij toA u allen gericht en die blijk baar kort vóór zijn overlijden op schrift Zijn gesteld Men. zou ze een geloofsbe lijdenis kunnen noemen Zij eigenen zich niet, in zijn geheel te worden voorge lezen. Deze laatste woorden echter slui ten zich geheel aan bij wat voor don overledene in zijn leven het beheer- schende centrum was. Naast en boven vele andere vraagstukken stelde hij be lang in de centrale problemen van het Christendom, die echter zijn geloof on aangetast lieten, omdat zijn geloof voor hem geen vraagstuk, maar eenvoudig een daad was vertrouwen in en overgave aan God. In dien geest is dit stuk ge schreven, dat voor zijn kinderen onver getelijk zal blijven. Het besluit aldus. „Ik weet dus, dat mijn ziel is gered, ik ver lang Hem te zien, die dat gedaan heeft. Daarom verlaat ik rustig deze wereld, al scheid ik met weemoed van zoovelen, die mij hun liefde hebben gegeven. Maar ik verwacht hen allen terug te zien." Dr. Van Gheel Gildemeester sprak daana een gebed uil. Het bekende pijnstillende ;J middel bij Hoofdpijn, neuralgie r en pneumatiek. Van erkende werking dij r verkoudheid en griep Om zich tegen vepvalschingen te ber hoeden, lel men op de oranje band. (Ingi Med.) (VERZACHTING VAN ONS STRAF STELSEL. „Het Weekblad van hel Recht'' bevat een brief van den Minister van Justitie aan de Colleges van Regenten over de ge vangenissen, waarin de minister mede deelt, dal hij van het Centraal College voor de Reciasseering over de in het strafstelsel wenschelijke wijzigingen ad vies heelt gevraagd, en dat hem een voorloopig rapport heeft bereikt, waarin worden aangegeven onderscheidene voor zieningen, die in afwachting van een de finitieve herziening van het strafstelsel reeds aanstonds zouden kunnen strekken om aan algemeene erkende bezwaren van den tegenwoordigen toestand te gemoet te komen. Overwegiug van die voorstellen heeft den minister tol de slotsom geleid, dal, hoezeer de onmogelijkheid om eenigs zins beleekenepde kosten uit te schie ten tol beperking dwingt, in de voorstel len toch velerlei is vervat, waarvan aan vaarding kan volgen. De Minister heefl niet willen najgten de Colleges van Re genten reeds thans van de strekking der voorgenomen wijzigingen in kennis le stel len. Om de afzondering van de celstraf te verzachten ware de mogelijkheid te ope nen, om b.v. bij hot luchten vrijheid tot gesprek met mede-gevangenen te geven; ware ook arbeid (c.q. lichaamsoefenin gen in gemeenschap, zoomede kerkgang zonder plaatsing in afzonderlijke cellen eu classicaal onderwijs mogelijk te maken Hiervoor zal echter wetswijziging noodig zijn Zonder wetswijziging geeft het Cen traal College in overweging liel toeken-' nen van zekere voorrechten. AJs algemeene voorrechten zouden in aanmerking kunnen komen een ruimer gebruik van de cantine, een aangenamer regeling van het bezoek (als thans reeds gebruikelijk), een ruimer gebruik van de boekerij, het verleenen van toegang tot lezingen of voordrachten, die mochten worden georganiseerd. Als bijzondere voorrechten, per ccnig tijdsverloop toe te kennen, noemt het Centraal College, behalve die, waarvan in hel voorafgaande reeds werd gespro ken en welke een gedeeltelijke opheffing van de afzondering zouden insluiten I het behoudens onvermijdelijke cen suur, vrij kiezen van boeken, te betrek ken, hetzij uit de gevangenis-bibliotheek of het verstrekken van een openbaar nieuwsblad; II. ruimer gelegenheid tot briefwisse ling; in zeer bijzondere gevallen zelfs (eheel vrije briefwisseling, III. het bijwonen van extra-voordrach ten en -muziekuitvoeringen, hel ontvangen van meer bezoek, aangenamer regeling van het bezoek, en in zeer bijzondere gevallen bezoek bui ten tegenwoordigheid van coutroleerende ambtenaren V. het verblijf in een cel met doorzich tige ruiten waarbij de sponningen der ramen tevens als tralie-afsluiting dienst doen; VI. eenige wandversiering in de cel; het hebben van bloemen of planten, of ook een vogel in de cel; in het algemeen een eenigszins huiselijker meubileering en inrichting der cel; VIL het hebben van een privaatinrich ting buiten de cel; VILT. het geven van gelegenheid tot het beoefenen van huisvlijt, het zich be zighouden met legkaarten, puzzles, e.d IX. verlof om op oen later uur naar bed te gaan; X. verstrekking van meer-, en meer bijzondere kanlineartikelen; verlof om zich zelf te scheren. I aarloc dan yei 1 igheidsscheeruiossen ge- 'bruikt zullen moeten worden XIJ. verlof om haar en baard naar eigen verkiezing te dragen, tenzij daar tegen uit een oogpunt van reinheid be zwaar bestaat. XIII. verlof om voortdurend of althans op Zon- cn feestdagen eigen hovenklee- ding le dragen, althans andere dan de gewone gesticlitskleeding. XIV. langduriger verblijf in do vrije lucht waarbij al dan niet vrijheid ver leend zou kunnen worden om te rooken. Met betrekking tot de ontspanning, die aan alle gedetineerden, tenzij in geval van disciplinaire straf, in zekere mate moet worden verleend, heeft het Cen traal College op het voetspoor van het geen ook van andore zijde reeds is naai voren gebracht, do gedachte eener gevan geniscourant aanbevolen. En voorts worden verschillende aan bevelingen gedaan over de inrichting van de cel en de luchtplaatsen. Geautoriseerde vertaling naar het Bngelsch, van E. PHILIPS-OPPENHEIM, door Mevrouw v. d. W. 21). Ik stond op. Mabane volgde mijn voor beeld. Ik voelde, dal er storm in aan tocht was. „Mijnheer von Leibingen, er zijn wel eens omstandigheden, die ongewone eischen stellen aan de besten van ons. Een man kan misschien liegen om de eer van een vrouw te redden of als hij een diplomaat is, ter wille van zijn land Ik kan de zaak niet langer met u be spreken. Het spijt mij, dat wij die ooit bespraken. Mijn vriend en ik wenschen u goeden avond." „Mijh hemel, u zult niet gaan!" riep de heer von Liebingen uit „Welk recht heeft u op "t kind? Geen enkel. Hare hoogheid wensebt edelmoedig te zijn. Het belieft u, om die edelmoedigheid te bespotten. Mijnheer Greatson, u is een ezel. Ziet u niet in. dat u een onbctöe- kenend mensch is, die door de achter deur geslopen is in een wereld, waar gewichtige dingen op het spel staan Daar is voor u geen plaats. U kunt het kind niet van ons weghouden. U heeft geen invloed, geen geld U is niemand Als u denkt GEMEENTEPERSONEEL TE AMSTERDAM. Nu in hel Georganiseerd Overleg om trent de loonen en andere arbeidsvoor waarden voor het gemeentepersoneel van Amsterdam overeenstemming is bereikt tusschen de partijen, is over het resultaat beraadslaagd in het college van B. en W. Dit heeft met de kleinst mogelijke meer derheid besloten den Raad voor tc stel len de overeenkomst goed te keuren. Uit Stad au Provincie. Verplaatst "met ingang van 1 Juli de kommies le klas J. Meijaard van Vlis singen naar Apeldoorn, met ingang van 1 Sept. de kommies le klas M. Ilammr- Ioo van Koewacht^ naar Philippine. Eer vol ontslagen met' 1 Sept as. M v. d. Plasse, kommies-ontvanger le Philippine. Uit Middelburg In de „Flora" bioscope trekken de laatste avonden Watt en V? Watt die ook de eerste maal zulk een succes had den, weer volle zalen. Wat zij dan ook in hun verschillende betrekkingen, uiige zonden door een Arbeidsbeurs, ver- toonen. is alleszins geschikt om de ge zonde lachlust op te wekken Niet alleen lot Donderdag tweemaal iederen avond maar ook Woensdagmid dag in hel matinee zal deze film worden gedraaid. - Onlangs vermeldden wij. dat in de week van 2 tot 7 Juni een collecte zou worden gehouden voor het tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezcn Die collecte is toen door onvoorziene omstan digheden niet door gegaan en zal nu tusschen 17 en 20 Juni plaats hebben. Waar dit tehuis in dc eerste plaats zich Mabane kwam tusschenbeide. „Mijnheer von Leibingen," zei hij, ,.als u nog niet steeds in een zeker opzicht onze gastheer was. zou ik u tegen den grond slaan. Toch, veroorloof ik mij u te zeggen dat u nonsens vertelt." „U heeft gelijk." zei hij kortaf. „Ik ben een ezel, om het zelfs met u te be spreken. Het is niet de moeite waard. De aartshertogin wilde u vriendelijk be handelen. U slaat dat af. Goed. U zult behandelt worden, zooajs u dat verdient De heer von Leibingen wierp de deur open en liel ons uit. De portier hielp ons mei onze jassen en riep een rijtuig Wij wilden juist weg rijden, toen een man in een lange roisjas, die buiten de draaideur van het hotel had gestaan, kalm in hel rijtuig slapie cn ons verzocht om plaats te maken Ik keek hem stom verbaasd aan. ..Hallo!" riep ik ui. „Wat „Ik ben het, mijn vriend," gaf de heer Grooten kalm ten antwoord „Zeg uw koetsier, om naar uw kamers te rijden HOOFDSTUK IV liet lot aantrekt van arme, alleen staande blinden, wekken wij gaarne op tot liet j brengen van een financieel offer voor deze misdeelden in onze samenleving Vrijdag a.s. geeft 't Middclburgsch j Muziekkorps weder een uitvo'erim: op liet Molenwater, terwijl Zondag a s, de-, mor gens le S uur de eerste Abdij-uitvoering in dit seizoen zal plaats hebben -o Uit Vlissingen Gisteren heeft de heer F', van 1 lam me, voorzitter van dc Belgisch' I-oodscn sociëteit Knie te Vlissingen die den dienst met pensioen verlaat, zijn functie neergelegd. I)e vertrekkende \oorzilter werd toegesproken door de heereu Vroom. Belgisch rivierloods te Antwer pen Blij. commissaris van bet Loods wezen te Misingen, Gasinjet, eere lid der sociëteit, en J van Boven. Pelgisch Vice- Consul. die alle de verdiensten van den heer van Damme schetsten Als voor zitter wordt de heer van Damme opge volgd door den heer J K. Robbijns In de week van 7 tot en mei t'3 Juni werden te Vlissingen in liet gewone bad genomen 337 zeebaden, waarvan 151 door dames en 186 door heeren en in het volksbad 199. waarvan 97 door dames en 102 door heeren. Het was gisteren een goede dag voor de badplaats Vlissingen na de koude van Zaterdag, gisteren een onver wachte, maar welkome mooie, niet te warme Junidag. Zoowel 's middags als 's avonds was het druk op den .Boulevard en de inrichtingen hij het strand maakten goede zaken. De politie te Vlissingen heeft proces verbaal opgemaakt tegen een - soon, die een wielrijder mishandelde, die hem had aangereden Zaterdagnacht heeft te Vlis singen in een danshuis een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen twee matrozen van een sleepboot en een der den man. Vooral de laatste werd vrij hevig verwond. De politie heeft de drie mannen aangehouden Uit Walcheren. Vrijdagavond jjj. maakte de muziek- vereeniging „Arne's Genoegen" le Arnc- muiden 'n rondgang door de gemeente en heden (Maandagavond zal een sere nade gebracht worden aan den directeur P. Meliefste te Nieuw- en St. Joosland. voor het met Pinksteren te Kruiningen behaalde succes. Uit Zuid-Be vel and. De heer A. C Dorst, schrijver op het kantoor van de Registratie te Bergen op Zoom is aangesteld lot rijksklerk met ingang van 1 Juli a.s. met standplaats Goes. Te G o e s is Vrijdagmiddag een schuur van den heer C. Schrijver aan hel Vogelzansche wegeling door onbe kende oorzaak afgebrand, en ook een deel der woning werd een prooi der vlammen Het personeel van de water leiding en later ook Üc brandweer wisten verdere uitbreiding te voorkomen In de Vrijdag le K a 11 e n d ij k e gehouden raadsvergadering werd be sloten de secretarie te doen reslaureeren voor liet bedrag door den laagsten in schrijver opgegeven Dc rekening 1923 cn begroeting 1925 van liet algemeen Armbestuur werden goedgekeurd Aan' den heer A Verboom werd wegens vertrek eervol ontslag ver leend als ambtenaar van den burger- bi ken stand Het percentage inkomsten belasting 1921 I9925 werd gebracht van "lty? op Vï pet Uil S c h o u w e n-D u i v e 1 a n <1 In de Donderdag gehouden verga dering van den gemeenteraad te Brui- nisse. die door alle leden behalve den heer van den Berg werd bijgewoond, werd dc rekening van den vleesch- keuringsdienst over 1923 goedgekeurd Aan W. N. Elenbaas, op verzoek 't eervol ontslag verleend mei ingang van 1 Juli als weger aan de gemeente-weeg brug. Sollicitanten zullen worden opge roepen; de bezoldiging zal jaarlijks door den gemeenteraad worden vastgesteld; thans bedraagt zij 10 pet. van de bruto ontvangsten Een schrijven van den Centralen Raad van beroep te Utrecht, houdende toe zending van een afschrift van het klaag schrift door den Raad van /Arbeid le Goes, tegen de beslissing van den Raad van Beroep te 's Hertogenbosch inzake de betaling van premie door de gemeen te ten behoeve van de werkverschaffing, uitgevoerd in het voorjaar 1923. Besloten wordt den voorzitter (af te vaardigen naar de openbare terechtzitting van den Cen tralen Raad van Beroep, welke «gehouden wordt op 19 Juni a.s B. en W stellen den raad voor om aan de oudercommissic en het bestuur van de Christelijke school voor de gehou den cursussen voor herhalingsonderwijs een subsidie toe te kennen van f 110 verminderd met het geinde schoolgeld. M a s aangenomen. Nog is ingekomen een verzoek van H. L. Schilperoort om, in verband met den voorgenomen verbouw van zijn woonhuis en timmermanswerkplaats, ontheffing van hel bepaalde in art 11 der bouw verordening Toegestaan Verder deelt de voorzitter mede dat hel bestek voor de herbestraling van de Steinstraal gereed is en in een straks te houden vergadering van B. en W. zal worden vastgesteld en ook de datum der besteding zal worden bepaald. Bij de rondrvaag informeert de heer \Vemmers of nog niets naders bekend is bed gegaan. Ik stak een lamp aan en schoof hem een stoel toe. Door aller lei kleinigheden was hel hem gelukt een wonderbaarlijke verandering in zijn idler-.„v 0- lijk te brengen. Zijn haar droeg hij an- hebben ontdekt, Ik zag gisteren m de Isobel gaat liet goed?" „Heel goed!' antwoordde ik „U helpt haar om haren tijd nuttig te besteden; het doet mij genoegen dat te< Mordaunt Rooms twee van hare minia turen." .Isobel heeft gaven zeide ik. „Wij doen ons best. om haar te helpen die te ontwikkelen Mijnheer Groolen wendde zich tot mij. „Waarom heeft u geweigerd gebruik ders, het was grijzer geworden. Hij was bleek en zag er betrokken uit. Behalve aan zijn stem en aan zijn breeden. gces- ligen mond twijfelde ik. of ik hem wel onmiddellijk zoude herkend hebben. „Ik bemerkt," zeide hij. „dat ik nieU vergelen ben 'Dat is zeer vleiend. Mijn J vrienden buitenslands hebben mij verteld,'te maken van het geld. dat ik voor haar dat ik gedurende de laatste twaalf maan-'beschikbaar stelde bij de London den veel veranderd ben." I Westminster Bank'-' „Ongetwijfeld, u is veranderd," gaf ik „Omdat wij niet wisten, met welk recht toe „De omstandigheden, waaronder wij.1 u voor haar zorgt elkaar voor liet eerst ontmoetten! waren! Mijnheer Grooten glimlachte als een niet van zoodanigen aard. om die te sphinx zoude geglimlacht hebben. De uil vergeten, U herinnert zich mijn vriend,1 werking daarvan op ons was. dal wij ons mijnheer Allan Mabane?" 'heel jong én onervaren voelden. „Zeer zeker", gaf hij toe met een hof-i „Mijn recht zal wet even groot zijn lelijke handbeweging. ..Ik ben zeer ver- als hel uwe heugd, dat ik u toevallig weer ontmoette., Misschien zeide ik. „In ieder'geval Een paar dagen geleden kwam ik in En-blijft het geld daar op haar naam staan geland, maar ik had niet gedacht eer-. Later heeft zij hel wellicht meer noodig „Ik logeer in Glaridge hotel, of liever der dan morgen liet genoegen te hebben'dan nu." ik heb daar gelogeerd", merkte mijn-J u te zien. U had zeker wel verwachtI Mijnheer Groolen scheen die gedachte lieer Grooten op, toen wij Brook Street eerder iets van mij te hooren?" eenigszins vermakelijk te vinden, indraaiden. ..Dat kan ik niet zeggen" antwoord-} ;,Neen". zeide hij, „ik acht dat niet „Ik zag u met von Leibingen en ikjde ik. „Maar wel kan ik u de verzekering; waarschijnlijk U liad dat geld gerust lcun- heb op u gewacht. Wij zullen in uwe geven, dat wij beiden, om verschillende nen gebruiken; nu gij dat echter niet kamers verder spreken." Iredenen, heel blij zijn u hier te zien.} hebt gedaan nu, hel is van weinig be i-Er zijn zeer vele zaken, die wij dol-'lang. Ik veronder Hij stak daarop een sigaret op en zei- veronderstel, dat er pogingen de geen woord, totdat wij onze bestem-gaarne met u wenschen te bespreken. zijn gedaan, om het kind aan uw zorgen ming hadden bereikt. Isobel was naar' ..Het genoegen is dan wederkecrig Met'te onttrekken „Verschillende Madame Richard en Lady Dclahaye waren beiden even vol hardend." Groolen knikte „U heeft een zeer gi'ool beleid ge toond. door te weigeren haar aan een van de twee af te staan En vandaag", vervolgde ik, ,.is er een derde persoon bijgekomen, die de de zorg op zich wil nemen. De Aartsher togin van Brisllaw zelve heeft aangebo den ons le ontlasten van onze voogdij". Mijnheer Groolen liet zijn sigaret val len cn scheen zich dal niet bewust te rijn. Hij deed ten minste geen poging om tiaar op le rapen. Ilij trilde, alsof iemand hem een klap had gegeven. Hij was. voor iemand, die overigens zoo kalm was, voor iemand. di<^ overigens zoo kalm was. blijkbaar diep onder den indruk „De Aartshertogin - heefl Isobel ge zien!" mompelde hij „Zij ontmoetten elkaar toevallig eenige dagen geleden in Mordaunt Rooms. De Aartshertogin was vergezeld van een jong meisje van ongeveer Isobel"s leef tijd Wij stonden plotseling tegenover elkaar en de gelijkenis tusschen de twee meisjes was zóó treffend, dal wij allen verbaasd waren. Het was een zeer bij zonder oogenblik. Wij verlieten de ten toonstelling onmiddellijk De .Aartsher togin zond iemand van haar gevolg ach ter ons aan. Ik heb toen met haar een er. amtcr omtrent Isobel besproken." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1