FEHLLETOI. 8IJ1T0EGSEL VAN DE VAN Viijdsg 13 Juni 1924. No. 138, BINNENLAND, TEGEN DE DRANKSMOKIvELARIL Ingediend is een wetsontwerp, houden de aanvulling van de algemeene wel be treffende de heffing van de invoerrech ten en accijnzen en de wettelijke bepa lingen betreffende den gedistilleeirdac- cijns. In dit ontwerp zijn krachtige maatre gelen neergelegd ter beteugeling van de fraude met gedistilleerd. Tot dusver konden grensbewoners aan smokkelaars de gelegenheid geven hun lading op een boerenerf of in een tuin neer te leggen totdat dezen de kans schoon zien die verder te vervoeren Thans is een bepaling voorgesteld, welke op liet onvrij terrein aan die straf feloosheid een eind zal maken. Voorts is een strafverscherping facul tatief gelaten, doch het is gewenscht den rechter gelegenheid te geven in ernstige gevallen gevangenisstraf op te leggen. I 1 Verder zal een nieuw artikel voorzien in de leemte, dat in het open veld of op den weg het neerleggen van goederen niet strafbaar is. Een nieuw artikel heeft ten doel, den opslag van gedistilleerd in een pand, op een al dan niet besloten erf of op een ander besloten terrein, daar waar deze thans volgens de gedislilleerdwet nog ongehinderd kan geschieden, aan de ver plichting Lot dekking te onderwerpen. Voorts is liet'noodzakelijk, ide mogelijk heid te openen om hel vervoermiddel, waarmee de (smokkelwaar vervoerd wordt, verbeurd te verklaren. GEMEENTE WEKKLÏ.IEDEN AMSTERDAM. Gisteren werd door B. en W. van Am sterdam aan de Centrale connn. voor het georganiseerd overleg voor werklieden- zaken een voorstel voorgelegd, dat in groole trekken hierop neerkomt: B. en W>. wenschen den vacanlietoeslag geheel te scheiden van de loonen; de toeslag van f 20 voor d£ volwassenen en f 10 voor de jeugdige werklieden zal worden gehandhaafd lot 31 Dec. 1925. De verhoogde premie vanfö pel. voor het pensioen zal in twee termijnen worden ingevoerd, de eerste 2 pel. wordt gehe ven 1 Juli a.s., de volgende 3 pel. 1 October van dit jaar, zoodat, van dien datum af, de volle 5 pet. verhoo(gin|g der pensioenpremie is bereikt. De tegen woordige loonen worden gehandhaafd lot 1 Juli 1925; vóór dat tijdstip zullen dus, lenzij B. en W. daarvan afzien en ander maal de bestaande loonen en salarissen willen continueeren, nieuwe loononder handelingen beginnen. B, en W. hebben dus tegenover het verzet der vakvercenigiugcn hun eerst aangekondigde loonslierziening ingetrok ken. De 5 pel. pensioenaftrek was door de vakvereenigingen aanvaard. In dc gisteren gehouden vergadering is ten slotte tusschen de vertegenwoor digers van B. en W. en die der wcrklie- denbonden, de Federatie uitgezonderd, voorloopig overeenstemming bereikt. Gestemd is er niet; de arbeidersafge vaardigden zullen eersl in huishoudelijke vergaderingen hunner organisaties hel nieuwste concept van B. en W. verdedi gen. BET PLEEGKIND fill Is II MS. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch, van E. PJHLIPS-OPPENHEIM door Mevrouw v. d. W. 19). De aartshertogin staarde mij aan en ik besefte, dal zij niet gewoon was aan iels anders dan aan een onvoorwaardelijk ge volg geven aan haar wenschen. Zij keek mij glimlachend aan. Er was meer dan een zweempje van boosaardigheid in haar riach. „Wie van u drie jonge menschen zal verliefd op haar worden?" vroeg zij grof. „U noeml haar teen kind ,maar Zij is bijna een vrouw en zij is mooi. Zij zal heel mooi wordeu. „Uwe hoogheid," antwoordde ik koel, „dat is iels waarover wij nog niet gedacht hebben. De aartshertogin was boos op jrnij iein zij deed geen moeite om die boosheid te Ver bergen. „Mijnheer Greatson," zeide zij, met een wenk tot afscheid „voor hel oogenblik heb ik niets meer te zeggen." Zij draaide mij den rug toe en ik ver liet de tentoonstelling. Ik wandelde naar huis met slechts AANSPRAKELIJKHEID VAN LEDEN DER COÖPERATIES. In de Woensdag gehouden jaarverga dering van de Coöp. Oenlr. Itaifeissen- bank werd aangenomen de volgende door den heer Obbink uil Aallen voorgestelde motie, die naar de Tweede Kamer zal worden gezonden, in verband met de a.s. behandeling van de wijziging der wet op de coöperaties „De algemeene vergadering der Coöp. Geulr. Baiffeisen-Bank te Utrecht, in ver gadering bijeen op 11 Juni 1924, en om vattende 087 locale boerenleenbanken met ongeveer 100.000 aangesloten leden, spreekt als haar vaststaande meening uit, dal het een overwegend belang is voor de coöperatie in 't algemeen en een cisch voor het landelijk credielwezen in 'l bijzonder, dat de wet op de Coöpera tieve Vereenigingen dwingend voor schrijft, dal do aansprakelijkheid der le den in de sla luien geregeld is." KUNST EN WETENSCHAPPEN. Hel tweede B i b 1 i o t hecarissen- congres. Hel tweede bibliolliecarisseucougres alhier werd gisterenochtend geopend door den heer G. P. Burger Jr. uit Amsterdam, die zijn vreugde uitsprak over de drukke deelname, vooral door dames. Hierna verkreeg Paler B. Kruit wagen O. F. M. het woord tol het houden van een voordracht over „Wal men in de Nederlanden las in de 15e en 16o eeuw". Spr. begon le waarschuwen uit den titel van zijn voordracht niet te verslaan, dat hij liet alleen over lees boeken zou hebben. Beter had hij kun nen zeggen „Wal men in de 15e en 16e eeuw drukte". Hij zou zich echter in hoofdzaak beperken tol een greep uil dc 2000 boeken van de 15de eeuw, en uit de andere 2000 boeken van de 16e eeuw (1500—1540) slechts nu en dan iels aan halen. Spr. merkte op, dat van de 4000 boeken die in de 15e en 16e eeuw in de Nederlanden werden gedrukt, er slechts een 150-tal in het Fransch wa ren. De andere voo rde helft in het Ne- dcrlandsch, voor de helft in het Latijn. Enkele waren er ook in het Engelsch, Deensch of Spaansch. Eerste behandelende de leesboeken, toonde spr. door verschillende voorbeel den aan welke ongelooflijke verhalen destijds werden te lezen gegeven, maar ook gaarne gelezen werden, wal wel be wezen wordt voor het lol tien maal toe herdrukken van sommige dier verhalen. Verschillende voorbeelden van deze soort waren evenveel aanleidingen voor de aan wezigen om eens smakelijk le lachen. Niet vergeten mag wordeu dat ook de plaatjes in de boeken de aantrekkelijk heid voor de groote massa verhoogden. Maar de leesboeken vormden slechts één percent van hetgeen gedrukt werd. De theologie met al haar vertakkingen be sloeg 46 pet., de philosophic en aardrijks kunde ieder 10 pel., de letterkunde 9 pet. van de geheelc productie der boeken. Spr. wees verder o.a. op de groole be- teekenis der officieele munl-valuaties in den lijd der vele muntsoorten en de sterk wisselende koersen. Wat betreft de bijbeluitgaven, er wer den in de 16e eeuw in Europa 160 bij bels gedrukt, w.o. echter slechts één in liet Nederlandsch (Delft 1477). Deze heeft invloed gehad op de twee Duitsche Bijbels van Keulen 1478. Spr. herinnert ook aan den „Spieghel der voorbeelden" voor predikanten geschreven, en waarvan zulk een grooten invloed op het buiten land uitging, dat zij 36 maal in het Latijn werd herdrukt en 4 malen in het Hou- gaarsch terwijl gedeelten er uil in Rus land nu nog in omloop zijn onder hel gewone volk. Betreffende de sterrenkimde herinner de spr. aan Paulus van Middelburg, die om zijn al te vrijmoedige hekeling vau misbruiken gedwongen werd de stad le verlaten. Hij werd professor te Padua, en later bisschop van Fossombrone. één gedachte. De aartshertogin had on der woorden gebracht zeer duidelijke grove woorden hetgeen ik tol nog toe in mijn brein nauwelijks als een vluchtige gedachte had durven opnemen. Wat dat betreft ,had zij mij een goeden dienst bewezen. Zij had een punt aangeroerd, dat noodzakelijk eens goed ouder de oogeu moest worden gezien. Ik was van plan er nu over te spreken eu het af te handelen. Ik wandelde ilroomend dooi de drukken stralen. Voortaan moest zelfs die droom voorbij zijn. Ik vond Mabane en Arthur alleen en daarvoor was ik zeer dankbaar. Mabane had den gemakkelijken stoel in beslag genomen eu rookte zijn grootste pijp. Arthur wandelde rusteloos de kamer op ep neer. Blijkbaar hadden zij de ge beurtenissen van dezen middag bespro ken, want er volgde een plotselinge stil le, toen ik binnentrad. Zij wachtten nieuws gierig naar hetgeen ik zeggen zou. Ik sloot de deur zorgvuldig achter mij en nam een sigaret uit de doos op tafel. „Wat wilde de aartshertogin?" vroeg Arthur. „Ilc zal straks alles vertellen. Iiel was eigenlijk hetzelfde, wal de anderen zei den. Ook zij wil Isobel hebben." „Moeien wij haar afstaan'?" vroeg Art hm-. „Dal zullen wij later bespreken, zei ik. „Ik beu blij, dat jullie beiden hier zijL Er is iels anders, waarover wij het zoo Ook de almanakken vergat spr. niet, die toen ook reeds als leugenzakken bekend slonden, en dit niet leh onrechte, hetgeen spr. weer door humoristische voorbeelden aantoonde. Ten slotte wees spr. nog op de plaats, die in de loc eeuw iu de gedrukte boe ken aan de vrouwen werd gegeven, eu wat er zooal over haar geschreven werd. Een warm applaus was het bewijs, dat deze voordracht zeer ia den smaak der congressisten was gevallen, terwijl de v o o r z. harlelijk dank bracht aan pater Kruitwagen. Na een korte pauze was het woord aan dr. A. Lyseu, conservator der bibli otheek van het Vredespaleis, die tot on derwerp had „De tref woordencatalo gus". Spr., van geboorte Middelburger, acht het eeu voorrecht in zijn vaderstad voor liet congres eeu verhandeling te houden over een onderwerp, dat zijn bijzondere belangstelling heeft gewekt. ll&t is, aldus spr., niet toevallig, dat in litteratuur en practijk vau hel biblio theekwezen de trefwoordencatalogus op den voorgrond treedt in'twee tijdperken, die buitengewoon rijk zijn aan nieuwe denkbeelden en geschiedkundige gebeur tenissen, n.l. in den loop der 19de eeuw en in het laatste tiental jaren, juisl iu deze veelbewogen perioden van geeste lijke en maatschappelijke revolutie bleek in vele bibliotheken de oude systemati sche catalogus niet meer voldoende in staat om de nieuwe begrippenwereld te verwerken. Vandaar eeu streven naar een meer elaslischeu zaakcalalogus, dien men meende le vinden in den trefwoorden- catalogus. Deze rangschikt de zakelijke rubrieken niet naar eeu wetenschappe lijk systeem, maar volgens het alphabet. Builen Amerika heeft deze vorm nog be trekkelijk weinig toepassing gevonden. In hoofdzaak kan men de voorstanders van den trefwoordencatalogus in twee richtingen onderscheiden, tegenover hen, die met den trefwoordencatalogus den syslematischen catalogus bestrijden, slaan de meer gematigden, die beiden catalogi een plaats naast elkander gunnen. Spr. voelt iu het algemeen voor deze laatste richting hel meest, doch stelt voorop, dat ieder geval op zichzelf moet worden be oordeeld. Een vraag, voor dè oudere bibliothe ken vau belaug, is deze. hoe de littera tuur over een bepaald onderwerp ie vin den, wanneer de systematische catalogus niet meer voldoende in die behoefte voorziet. De middelen van een volledigen tref woordencatalogus iu optima forma naast den syslematischen catalogus in le rich ten, zullen veelal ontbreken. Een een voudiger maai- ook minder afdoend mid del is 'u alpliabetisch register, een index of klapper, op den syslematischen cata logus. Spr. meent, dat er nog een middenweg openstaat: het is mogelijk de bibliotheek te verrijken mei een repertorium, die aan lioogere eischen voldoet dan een klapper op den syslematischen catalogus, terwijl hel veel minder tijd en arbeid kftst d-XU eeji eigenlijke trefwoordencata logus. Met zulk, een repertorium wordt in do bibliotheek vau liet Vredespaleis een begin van toepassing gemaakt. Ontstaan uit een reeds aanwezigen index op den syslematischen catalogus en daarom „in dex-catalogus" gedoopt, vereenigt het de eigenschappen van zulk eeu klapper met die van een trefwoordencatalogus, in zoover het onder de alpliabetisch gerang schikte trefwoorden zooveel mogelijk ver wijst naar rubrieken van den systemali- schen catalogus (evenals de klapper dus, zonder vermelding van afzonderlijke ti tels), maar bovendien nog, voor zooveel noodig (op de xvijzc van een trefwoor dencatalogus) afzonderlijke titels bevat. Zulk eeu index-catalogus is op een voudige wijze aan dc hand van een regis ter o.p dezen, samen te stellen. Spr. licht uitvoerig toe, hoe dit repertorium de spoedig mogelijk eens moeten worden. Daarover, heb ik reeds lang nagedacht." „Met betrekking tot Isobel?" riep Art hur uit. „Met betrekking lot Isobel." Zij waren beiden vol aandacht. De uitdrukking in Mabane's gezicht was niets zeggend. Arthur daarentegen was zicht baar zenuwachtig. Ik geloof, dal hij voel de, wal ik wilde zeggen. „Isobel was, toen zij meer dan een jaar geleden bij ons kwam, een kind. Het was misschien een gewaagde onderne ming om haar hier te brengen en toch ben ik geneigd te gelooven, dal liet iu de gegeven omstandigheden het beste voor haar was en van een anderen kant hekekeu, uitmuntend voor onsl" „UitmuntendI Oh, het is voor ons een verbazend groole verandering geweest," riep Arthur uit. „Ik zie, dal je mij begrijpt", stemde ik loe. „Haar komst hier heeft ons flin ker gemaakt. De verauderlugeu, die wij in onze levenswijze hebben moeten bren gen, zijn ons ten goede gekomen. Ik ben bang, dat Allan en ik ons hebben Jalen gaan naar een eenigszins doelloos soort van bestaan en ons werk begon daaronder te lijden eu daarvan de ken- teekeneu Le dragen. De komst vau Isobel heeft dat alles veranderd. Jij Allan, weet, Wat je nooit beter werk hebt afgeleverd, dan gedurende het laatste jaar. Jouw portret van haar was een inspiratie. voordeelcn van klapper en trefwoorden- catalogus in zich vereenigt; bijzonderen nadruk legt hij qp de omstandigheid, dal de index-catalogus den syslemati schen catalogus, wel verre van dezen overbodig te maken, juist beter lot zijn recht doel komen. Met een voorbeeld uil de bibliotheek van het Vredespaleis demonstreerde spr de inrichting van den index-catalogus. Bij het debat over deze inleiding acht te de voorz. het gelukkig dat bij het vredespaleis een proef in deze richting wordt genomen, al wees hij er, evenals andere leden op, dat dr. Lijsen iets wil dal geen trefwoordencatalogus is. Nadat dr. Lijsen van antwoord had ge diend, bracht de voorzitter hem dank voor de genomen moeite. Des middags sprak de lieer J. Cohen, bibliothecaris le Groningen, over „Lec- luurkeuze in de Openbare Leeszalen". Spr. betoogde, dat in een leerboek over het moderne leeszaalwezen in Ne derland het hoofdstuk „Lecluurkeuze" nauw samenhangende met andere hoofd stukken als bestuur, personeel, catalogus, een belangrijke plaats moet innemen. Boeken- en tijJschriflenrekeningen zijn als posten der jaarlijksche uitgaven de belangrijkste; de geheele toekomst der Openbare Leeszaal hangt er van af. De ervaren bibliothecaris heeft 't al in zijn hand door goede lectuurkeuze belangstel ling le wekken Het is dus gewenscht, dat de bibliothecarissen, gelijk dit in de groote steden reeds het geval is, een belangrijken invloed op de lectuurkeuze kan uitoefenen, waarbij gelijk dit in de gemeentelijke bibliotheek in Rotterdam en de R. K, O. L. to Eindhoven b.v. ge schiedt ook hel advies van hel personeel zijn invloed kan doen gelden. Dit acht spr. zeer wenschelijk. De heer Cohen meent, dal het stelsel der Haagsche O. L. toejuiching verdient, waarbij de taak van bestuur en bibliothecaris inzake lectuur keuze als volgt is bepaald. Er is daar eene commissie, die één maal per jaar de algemeene lijii voor boekonaanschaffing aangeeft, krachten» welke lijn de directeur hoeken en tijd schriften aanschaft. De inleider kan natuurlijk niet de „al gemeene lijn" voor iedere leeszaal afzon derlijk bespreken, maar hij richt zijn oog op de algemeene lijn der lectuurkeuze der Nederlaudsche leeszalen. Hoe staat deze op 't oogenblik er voor9 De ver mindering der rijkssubsidie heeft in de boekenaanschaffing in meerdere plaatsen hel grootste gal geslagen, wal niet alleen het gevaar mede brengt, dat de hoeveel heid, doch ook de hoedanigheid der aan 'té schaffen werken vermindert, want een groolere afhankelijkheid van het publiek kan beteekenen een grooleren dwang uit geoefend door het publiek. Wat de uit te voeren muziek is voor den orkestdi recteur, dal is de lectuurkeuze voor den bibliothecaris der leeszaal. Spr. vreest een te sterke stijging van het verhou» dingscijfer der bijdragen, welke de leden der leeszalen verschaffen, tegenover de subsidies van overheidswege. Wie er toe wil medewerken, dat de hooghartigheid van het karakter onzer inrichtingen, d« onderzoekende koelheid tegenover demo- de van den dag en het afwijzend gebaar tegenover minderwaardige boeken niet zal verdwijnen, hij helpe ons iu den strijd om hel behoud der van overheidswege gegeven subsidiën, Er worden zeer veel verwoestingen gebracht door de ongecon troleerde particuliere leesbibliotheken, die dikwijls aan kinderen boeken geven van het verdachtste karakter. Onze open bare leeszalen mei haar overweldigenden invloed, met haar duizenden bezoekers en leden, met haai- jeugdafdeelingen, moe ten ongerept blijven in haartegenwoor dige karakter. Wanneer t particulier initiatief steunen zal, dan moet dit buiten do leden om geschieden, gelijk in Amerika de open bare leeszalen door particulieren worden gesteund. Do beste wijze zou naar het oordee 1 van spr. zijn ,dat particulieren do centrale verceniging van O. L. de mid delen verschaffen, om openbare boeke Eenige van je kleinere studies laten een talent zien, dal iedereen lieeft verbaasd, behalve Arthur en mij, die wisten, wal je kunt, wanneer jij je er voor zet. Ook ik heb meer succes gehad. Ik heb be ter en meer vvterk afgeleverd. Ben jij het tot zoover met mij eens, Allan?" „Er is geen twïjfcl aan", zei Mabane langzaam. „Er is hier sinds de komst van het kind een geheel andere geest gekomen. Door den omgang met haar zijn wij er op vooruitgegaan." „Ik ben blij, dal je dal op prijs stelt, Allan. Dit soort van dingen is moeilijk onder w"oorden te brengen, maar lik geloof, dal jullie \\<bl begrijpt wat ik bedoel. Wij hebben haar moeten bezig (houden en daardoor is er een eenvou digere en betere smaak bij ons ontwik keld. Wij hebben veel moeten opgeven en ook veel vrienden, zonder wie wfj jiu beter af zijn." „Dat is alles waar, Arnold", gaf Ma bane toe, terwijl hij de ascli uit zijn pijp klopte. „Wij hebben de café-chan- tanls vaarwel gezegd voor de theaters en onze vervelende Zondagen, gevolgd door een avond op de club prijsgegeven voor opwekkende dagen builen - zeer gezel lige dagen. Wij zijn er op vooruil gegaan, Arnold. Dat geef ik toe Nu, ga verder, met hetgeen je te vertellen hebt. Ik veronderstel, dat dit een inleiding is ge weest tot iets anders." Toch aarzelde ik, want mijn taak was rijen in stand te houden en uit te brei den. Evenals men musea steunt, kan men op deze wijze bibliotheken steunen. Wan neer geen verdere inzinking der subsidiën plaats zal vinden en wanneer de lees zalen op bovengenoemde wijze door par ticulieren worden gesteund, dan ziet spr. met vertrouwen de rapporten betreffende de lectuurkeuze van elk der leeszalen te gemoet. De „algemeene. lijn" der lectuur keuze zal dan blijven, wat ze thans is: zich bewegend naar het oude ideaal, om van de Openbare Leeszaal een maat schappelijke inrichting voor allen te maken die zich willen ontwikkelen in wijsheid en schoonheid. Ook na deze voordracht klonk luid applaus eu ook den heer Cohen bracht de voorzitter dank voor zijn inleiding. Aan het huidige bestuur werd ver zocht ook het volgende congres voor te bereiden, op een nader vast te stellen plaats. De rekening van liet eerste congres, aanwijzend een goed slot van f 4.08»/», werd goedgekeurd. Nadat aan den voorzitter dank was ge bracht voor zijn leiding, sloot de heer Bu rgers met dank aan de commissie voor voorbereiding het congres. De leden maakten vervolgens een auto tocht naar Domburg ,waar gedineerd werd. Heden (Vrijdag) maken velen een tocht uaar Brugge. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Maandag is de 18-jarige mej. O. M. de K. le Rotterdam, toen zij met een vriendin op den Roüerdamschen dijk fietste, door een haar achterop rijdende vrachtauto aangereden, met het noodlot tig gevolg dat zij onder de auto terecht kwam. 's Avonds is zij tengevolge van zware inwendige kneuzingen overleden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd. Woensdagmiddag is de 11-jarige S. IC., le Rotterdam die met eeu broertje «n een zusje op den Goudschesingei achter een sleeperswagen liep ,bij het plotseling oversteken van de straat, overreden door een vrachtauto. Zwaar aan het hoofd ver wond, werd zij naar het ziekenhuis ver voerd; bij aankomst aldaar was zij even wel reeds overleden. De recherche te Rotterdam heeft in zijn woning aangehouden den 28-jarigen J. v. D., die verdacht wordt inbraak te hebben gepleegd bij den burgemeester van Zwammerdam. De persoon, die Woensdagmiddag als verdacht van inbraak is gearresteerd, was de 21-jarige F- M., iemand die bij de politie reeds bekend stond. Hij woon de bij fatsoenlijke menschen, die niet vermoedden welk individu zij herberg den. Uit het raam van zijn kamer is hij over de daken geklommen en in de Oranjelaan van een 5 Meter hoog dak gesprongen. Bij hein en bij zijn meisje thuis zijn 52 stuks tafelzilver gevonden, afkomstig vau een inbraak aan den An- dries Bickerweg. Ook is hij de vermoede lijke dader van een inbraak in de Groot Hertoginnelaan, zoodat de politie hier een goede vangst schijnt gedaan te heb ben. (Maasb.) In het dorp Beaume-le-Troid (Fr.) heeft een ernstige brand 22 boerenhuizen in do asch gelegd, met al hetgeen er in geborgen was aan oogstproducten en landbouwwerktuigen. Veel vee is in de vlammen omgekomen. De schade be draagt meer dan een millioen francs. De juiste oorzaak van het onheil is onbekend. Einde Maart werd de stad Schweinitz (Bohemen) door vijf groote branden ge teisterd. Tegelijkertijd werden er groote inbraken gepleegd. Tenslotte ontstond er in het Buguoi- sche bosch een groote brand, die onge veer 50 ÏÏ.A. vernietigde. Thans eindelijk is aan hel licht geko- niet gemakkelijk en Arthur, die eeu ver velende stilte bewaarde, keek mij voort durend aan. „Het was een kind", zei ik eindelijk, „dat bij ons kwam. Nu is zij een vrouw.'* Arthur kon zich niet langer stil hou den. Op zijn wangen was een rose tint zichtbaar, als bij eeu meisje, maar de hartstocht iu zijn stem was de harts tocht van een man. „Jij denkt er toch niet aan, Arnold, jij zult toch niet zoo gek zijn om haar, af te staan aan een van dat volk?" riep zij uit. „Het zijn haar vijanden, alle maal. Daarvan ben ik zeker." „Daaraan kom ik straks. Jullie weet, wat er vanmiddag gebeurde. Jullie zaagt de verbazende gelijkenis tusschen Isobel en het andere meisje, de dochter van de aartshertogin. De aartshertogin was er zelf zeer van onder den indruk. Zon-i der twijfel kent zij Isobel's geschiedenis. Zij vertelde mij zelfs, dat zij veronder stelde dat Isobel morganatisch geparen teerd was aan haar eigen familie, het huis von Waldenburg I Zij bood aan, om haar onder haar hoede te nemen." „Je stemde toch niet toe?" vroeg Ar thur. „Ik stemde niet toe, doch weigerde ook niet. Het was geen zaak, waarover men zoo in eens kon beslissen. Maar koq meer ik er over denk, des te meer stu ik voor raadsels. Madame Richard wil Isobel hebben. Zij was niet tevreden

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5