j^orkojnt-d I; het inwateren van i _het houtwerk Uwer, gebouwen door jaar- lijks bij te schilderen. 4 TELEGRAF ISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 7 Juni. Hoogste barometerstand: 771.7 te Neufahrwasser. Laagste barometerstand 756.9 te Valentia. Verwachting van den avond van tot den avond van 8 Jtmi Zwakke tot matige Z.-Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt .waarschijnlijk droog weer, iets warmer. Thermometerstand alhier 's morgens uur 62 gr., 12 uur 70 gr. 9 10 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag 1H Zaterdag 14 HOOG WATER. Vlitsingen. Zo m er t ij d. 8 Juni n.m 6 02 6 34 7 28 8.32 9.42 10.51 11.49 zich van stemming onthouden omdat hij familie is van een der betrokken sto kers. Het voorstel van den heer Ridderhoff wordt nu aangenomen verklaard. Hierna sluiting. APOTHEKEN. Zondag, eersten Pinksterdag, is de apo theek geopend van den heer G. K. A Nonhebei, Maandag, tweeden Pinkster dag, die van den heer J. WI. van da Garde. Van af Dinsdag is des avonds en des nachts de apotheek van den heer Nonhebei geopend. Te Vlissingen is Zondag geopend de apotheek van den heer S. J. Engering, (Maandag die van den heer A. J. van Ockenburg, Kleine Markt. De a.s. Landbouwtentoonstel ling te Sluis enz. Aan het „Z. Landb. blad" ontleenew we de volgende bijzonderheden voorbereidende werkzaamheden voor deze tentoonstelling, welke op Don derdag 17 Juli a.s. gehouden zal wor den, zijn in vollen gang. Ook de gemeente Sluis laat zich ten opzichte van deze tentoonstelling niet onbetuigd Zoo is het door den grooten financi- eelen steun van de zijde van het ge meentebestuur mogelijk geweest, het eenig mooie terrein van den heer We-* maer te bemachtigen, op niet meer dan een honderd meter verwijderd van de haven. liet hoofdbestuur der Z. L. M. zal, na door het gemeentebestuur officieel te zijn ontvangen, in het raadhuis ver- gadereu (in den avond van 15 Juli) en de Algemeene Vergadering zal in de raadszaal plaats vinden (Woensdag 16 Juli in den voormiddag). Ook de gemeenschappelijke maaltijd zal in het gemeentehuis worden gehou den, Woensdagavond echter niet in de raadszaal, doch in den ruimen kelder van het statige vroedschapshuis, welke met zijn sierlijke gewelven, tot een beslist gezellig zitje te maken is, vooral, wan neer daar de noodige electrische lampjes en hier en daar wat groen worden aan gebracht. Er is een commissie voor logies inge steld, secretaris J. W. Woittiez, Hoog straat. De gemeenschappelijke rijtoer is be paald op 16 Juli in den namiddag en zal vermoedelijk in auto's plaats vinden. De route is nog niet definitief vastgesteld. Het blad kan echter reeds melden, dat 't fezelschap ontvangen zal worden op de ofstede van den heer Beeu-Verhage te Groede (tusschen Kruisdijk en Schoon- dijke) waar in samenwerking met de P Z. E. M. een demonstratie gegeven zal worden met verschillende landbouw werktuigen, gedreven door electriciteit. Het bedrijf van den heer Becu is geêlec- trificeerd. Over de inschrijvingen kon het blad thans niet meer mededeelen dan, dat deze voor paarden talrijk zijn. Voor rundvee is er eveneens veel liefhebbe rij, doch velen doet het heerschen van het mond- en klauwzeer eene gereser veerde houding aannemen. Ook van de afdeeling vereenigingswe zen wordt nog al wat werk gemaakt. Vrijdag 18 Juli wordt besloten met een demonstratie met motortrekkers, al thans indien daarvoor voldoende deel name is. Deze demonstratie zal min of zetting van die te Rilland van verleden meer te beschouwen zijn als een voort najaar. Het terrein voor deze demon stratie zal nacler worden aangewezen. Bij de Olympische spelen te Parijs heeft gisteren het Nederlandsche voetbal elftal met 2—1 van Urugay verloren. Duivensport. Korte uitslag van den Bondswedvlucht van den Bond van Postduivenliefhebbers in Zeeuwsch Vlaanderen W D. van Arras op Zondag 1 Juni 1924. De duiven werden gelost te 7.2 uur met sterken Westenwind. Aan den wed strijd werd deelgenomen door 244 duiven. De eerste duif arriveerde te Oostburg bij M. A. Mabesoone met eene snelheid van 1767.7 Meter per minuut. De laatste duif arriveerde te Groede bij Cijsouw met eene snelheid van 1544,6 Meter per minuut De prijswinners waren als volgt M. A. Mabesoone te Oostburg, le, 12e, 13e, en 29e; A van Gijs te Breskens, 2e, 3e, 11e, 24e, 28e en 36e; Dobbelaere te Schoon- dijke, 4e; A de Witte le Groede, 5e; W Moelker te Breskens, 6e, 7e en 20e; Jan Ras te Kruisdijk, 8e en 34e; Jan Jacobs te Breskens, 9e en 25e; M. Boonman te Ooslburg, 10e en 16e; A. Coens te Oost burg, 14e en 30e; A de Pauw te Kruis dijk, 15e; Joz. Pleijte te Breskens, 17c en 32e; J. Simpelaar te Oostburg 18e; Gebrs. Jacobs te Breskens, 19e; J. de Baere, te Breskens, 21e; A. J Vermeulen te Bres kens, 22e en 35e; Joz. Becu te Cadzand, 23e; D. Klaaijsen 26e; J. van Lare te Schoondijke, 27e en 54eQuaars te Bres kens, 31e; B. P. de Ridder te Cadzand, 33e cn 37e; Iz Buijze te Retranchement, 38e; W. Klaaijsen te Breskens, 39e, 48e en 51e; de Baedts te Sluis, 40e; A. Ris- seeuw te Oostburg, lie; Koster te Bres kens, 42e, 46e en 52e; E. Doolaege te Oostburg, 13e; A. Lauret te Groede, 44e; Jac. Maas te Breskens, 45e; J. van der Wege te Nieuwe Sluis 47e en 39e; J. Ekkebus te Breskens, 49e en 60e; A. Aalbregtse te Zuidzande, 50e; P. Pleijte, te Breskens, 53e; Iz Misielje, te Cadzand, 55eGebr. van der Plas te Oostburg, 56e Verstrenge te Groede 57e; J. de Vlieger te Oostburg. 58e en Cijsouw te Groede 61e. Doorzitten en Stukloopen schrijnen en smetten der huid, verzacht en geneest men met Purol. (Ing. Mod.) BUITENLAND. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. KERKNIEUWS. Ge ref Gem. Beroepen te Moercapelle ds. hagen te Middelburg ONDERWIJS. Met de a.s. Feestdagen JE versnapering. Benoemd tot kantoorhouder te St. M a a r t e n s d ij k met ingang van 1 J uli Juli a.s. de schrijver A. L. Kampman van hel insDectiebureel te Middelburg. Het hulppostkantoor te Sir Jans land wordt met ingang van 1 Juli a.s omgezet in een poststation en gevestigd in het perceel van liet telegraaf-telefoon- station van de wed. Konijnendijk—De Ronde aldaar. Openstelling op werkdagen8.10 m.— 8.40 m.; 12— a.—12.30 a. en 1.50a 2.20 a. Op feestdagen geen dienst. Op Zondagen van 9.35 m.9.50 m. voor afgifte van niet aangeteekende cor respondentie... DE DUITSCHE REGEERING KRIJGT EEN MOTIE VAN VERTROUWEN. Als er niets anders op zit, dan het oude maar weer voort te zetten, dan dient ook een motie van vertrouwen zoo tc worden gesteld, dat hij voor een meer derheid aannemelijk is. Aldus is dan ook geschied, en de de batten over de regeeringsverklaring zijn geëindigd met een motie ,De Rijksdag keurt de verklaring van de regeering, waarin zij het advies van de deskundigen als grondslag erkent voor een snelle oplossing van de kwestie van het herstel, goed." Tegen deze motie hebben alleen de Duitsch-nationalen, de Völkschen, de Duitsch-socialen en de communisten ge stemd. Zij werd derhalve aangenomen met de flinke meerderheid van 64 stem men! Bij het debat heeft Stresemann zich verdedigd tegen de aanvallen op de bui- tenlandsche politiek der regeering, waar bij hij er op wees, dat een werkelijk scherp omschreven programma voor de binnenlandsche politiek ondenkbaar was alvorens de buitenlandsche aangelegen heden geregeld waren. Hij bestreed ver der de meening, dat men het recht zou hebben Engeland als een helper te be schouwen tegenover de eischen van Frankrijk en van de Entente in het alge meen. Engeland mag in geen enkel op zicht worden beschouwd als secondant van Duitschland. Inmiddels moet hij den toestand, waarin het Duitsche volk zich bevindt, alles worden gedaan, om de po litiek te brengen uit de atmosfeer van macht naar die van economisch belang. Hij zeide verder, dat het onjuist was, dat Duitschland de schadevergoeding wel zou kunnen doch niet zou willen beta len en dat dit de verklaring zou zijn van de bezetting van het Roergebied. Het rapport der deskundigen steunt Duitschland ter vernietiging dezer on ware bewering. Veel nieuws was dit alles ook al weer niet. Maar de regeering gaat met een motie van vertrouwen in zee. De nieuwe parlementaire arbeid kan beginnen. voegt er bij, dat het corrupte karakter van de leening van honderdduizend dol lar a3n Fall, den vroegeren secretaris van binnenlandsche zaken, door Dohany, den olie-magnaat versterkt, geen com mentaar behoeft. Uit Denemarken. In verband met het 75-jarig bestaan van de Deensche grondwet is aan 39 ge vangenen amnestie verleend, waaronder drie personen veroordeeld wegens kin dermoord, een persoon die reeds 21 iaar in de gevangenis zit, veroordeeld tot levenslang wegens moord op zijn moe der, achttien wegens diefstal, zes voor oplichting oï valschheid in geschrifte, drie voor brandstichting en een voor ge welddadige aanranding. Uit Albanië. De toestand in Albanië blijft ern stig, cn de nationalisten in het Zuiden hebben een ultimatum tot de regeering gericht, dat binnen 48 uur afloopt. De door de revolutionairen bezette streken zijn in staat van beleg verklaard. Een voorloopige regeeringscommlsste is ge vormd te Alvona, en alle mannen tus schen 20 en 46 jaar zijn onder de wape nen geroepen. De correspondent van de Daily Ex press te Constantinoepl meldt, dat de Britsche gezant te Athene het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen er van in kennis heeft gesteld, dat Grieken land het Albaneesch territoir zal binnen rukken, om zijn belangen te beschermen ars Perzië er toe overgaat zekere zones in Albanië te bezetten. Op den president van het Alba neesch kabinet zou een aanslag zijn ge- Op de We ster-Sche 1 de. Een deel van het wrak der te Bath gestranae zeeboot „Siërra Grande" is te Hansweert met de bok Gier aan den wal gebracht. Het voorschip van de te Bath gezon ken Grieksche zeeboot „Assima M. Em bcricos" is door twee sleepbooten naar Hamburg gesleept. (Ing. Med.) Bij het op G Juni ,door de afdeeling Zeeland ran den Ned. Bond voor Zieken verpleging ten overstaan van den gedele geerde van den Bond den heer L. Weijl in het Gasthuis te Middelburg gehou den examen slaagden de eerwaarde zus ters Leutburgh, C. Stouthart en I. van Vooren uit het St. Joseph-ziekenhuis te Vlissingen, A. van Gorp uit het Gasthuis te Vlissingen; P. de Krijger, M. Meijers, S. van Roo, G Boone, N Passenier, J. Be- suijen en L. Nederhand uit het Gasthuis te Middelburg. Geslaagd aan de Wageningsche Land bouwhoogescliool ,voor het cand. examen koloniale boschbouw, de heer C J. Mol te Brouwershaven. RECHTZAKEN. LAATSTE BERICHTEN, BEKENDMAKINGEN. KONINKLIJKE GIFT. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond vopr Ziekenverpleging mocht van H. M. de Koningin en van II. M. de Koningin Moeder een belangrijke gift ontvangen, voor het fonds tot stichting van een te huis voor oud-verpleegsters. NACHTVORST. Tc Rijssen en omgeving heeft he dennacht een nachtvorst ontzettende scha de aangericht. Geen enkele aardappelak ker is gespaard. Alle velden zien zwart. Ook de boonen akkers hebben veel geleden. Op verzoek van den commissaris van politie te Rijswijk is deze week A. M. W. te Tholen door de gemeentepo litie gearresteerd en naar Rijkswijk over gebracht. Arrestant wordt verdacht van oplichting. Voor de rechtbank le den Haag heeft terecht gestaan de koopman H de S. uit Scheveningen wegens verduistering Hij had van een kunsthandelaar daar ter stede verschillende schilderijen ,w. o aquarellen shawls en Deutsche vazen een en andert ot een gezamenlqijke waar de van ruim f 5100, onder zich om te verkoopen en heeft, naar hij bekende deze goederen verpand en gedeeltelijk verkocht zonder met zijn opdrachtgever af te rekenen Bekl. zeide, dat familieom standigheden hem tot deze feiten hadden gebracht Eisch 1 jaar gevangenisstraf met aftrelo van het voorarrest. HANDEL, NIJVERHEID ET1 VISSCElERIJ. Faillissemente n. Door de rechtbank alhier is fail liet verklaard N. V. Damos Modemaga zijn „Maison de Bonneferie" te Mid delburg. Rechter-commissaris Mr. P. J. van Bortel. Curator Mr. P. W. Kamp huizen te Middelburg. NADERE REGELING STANDPLAATSEN VOOR AUTOBUSSEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen alsnog ter openbare ken nis dat, met aanvulling in zooverre van hunne publicatie d.d. 2 Juni 1924, de autobussen .MiddelburgWolfaartsdijk- sche veer v.v. met ingang van 9 Juni de volgende standplaats zullen kunnen in nemen A. op alle dagen, met uitzondering van marktdagen cn daarmede door Bur gemeester en wethouders gelijk te stellen dagen Markt tegenover het Neder- landsch Koffiehuis (heen-route: Korte Gortstraat, Lange Gortstraat, Hoogstraat, Nieuwe Haven, Houtkaai, Stationstraat enz.; terug-route: Stationstraat, Houtkaai, St. Janstraat, Lange Delft); B. op marktdagen en daarmede door Burgemeester en Wethouders gelijk te stellen dagen: Loskaai. Middelburg, den 6 Juni 1924. Burgemeester en wethouders voorn., J ONDERDIJK, lo., Voorzitter. M. v. d. VEUR, Secretaris. NAGEKOMEN BERICHTEN. Zondags arbeid aan den krui ser „J a v a". Op de vragen van den heer van der Voort van Zijp betreffende het verrichten ran Zondagsarbcid ten behoeve van den bouw van den kruiser „Java", deelt de Minister van Marine mede, dat er op Zondag aan den afbouw is gewerkt, doch dit is niet geschied op last van den Mi nister. Aan de directie van de Kon. Mij „Do Schelde" te Vlissingen is op gedragen den Zondagsarbcid aan den kruiser le doen ophouden. DIRECTEUR REGISTRATIE. Bij Kon. besluit is benoemd tot direc teur der registratie en domeinen le M i d- delburg, K. J. W. Bernet Kern pers, inspecteur te 's Gravenhage. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Duitschland. De nieuwe besprekingen tusschen de Micum en de commissie van zes uit de mijnindustrie, zullen 10 Juni plaats hebben. Van de zijde van de Micum ver luidt, dat de huidige overeenkomsten waarschijnlijk voor 4 weken verlengd zullen worden. Volgens een bericht uit Genève aan de „Petit Parisien", heeft de Duitsche regeering een nota gezonden aan het secretariaat van den Volkenbond, waar in zij protesteert tegen de handhaving van Fransche troepen in het Saarbekken. De Duitsche regeering verzoekt dat er een einde gemaakt wordt aan de be zetting van dit gebied en eischt de in stelling eener plaatselijke gendarmerie. In het proces-Grandcl-Thorman ter zake van den moordaanslag op< von Seeckt, zijn beide, beklaagden vrijgespro ken omdat de personen, met wie zij de afspraak tot den aanslag hadden gemaakt agents provocateurs waren, die niet voor nemens waren het plan ten uitvoer te brengen. Volgens het Acht Uhr Abendblatt is de regeering van plan de belasting op bet reizen naar het buitenland, die thans 500 Mark bedraagt nog aanmerkelijk te verhoogen en de uitzonderingsbepalingen in te krimpen. De Oberammergauers, die een tour nee door Amerika hebben gemaakt, heb ben volgens „The Christian World" als opbrengst van den verkoop van hout snijwerk enz. ongeveer f 240.000 mee naar nuis kunnen nemen. Uit Engeland Er is kans, dat do tentoonstelling te Wembley het volgend jaar weer ge opend wordt. De slaking op het Londensch spoor wegnet duurt nog voort. Het wordt een ernstige kwestie. De vakvereeniging der electriciens droeg zijn leden op, die in de werkplaatsen van den ondergrond- schen spoorweg werkzaam zijn, den ar beid te staken. Daardoor wordt de sta king ten deele officieel. De National Uni on of Railwaymen, waartoe de meer derheid van het werkplaatspersoneel, dat staakt, behoort, erkende de staking nog niet. De toestand is erger dan "Justeren; 55 stations zijn gesloten, terwijl 6000 le den van het trein- cn stationspersoneel zich met (Ie stakers solidair verklaarden. Uit Ierland. - Een rechter uit het Z. Afrikaansch hooggerechtshof is benoemd tot voorzit ter der lersche grenscommissie. Uit Japan. - Op een demonstratie van 25.000 per sonen werd een resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de uit sluiting van de Japansche onderdanen uit de Ver. Staten. Uit China. De ratificatie van de Chineesch- Duitsche overeenkomst schijnt vertraagd te zullen worden, als gevolg van de af keurende houding, door den Senaat aan genomen tegenover de Boodschap van den President, waarin wordt voorgesteld, de hangende kwestie, met inbegrip der aforlogsschadevergoeding, tot opnieuw toelaten van de Duitsch-Aziatische Bank, die wederom belast zou worden met den dienst der Duitsche leeningen op te los sen. De S^paat stond er op, dat de Ghi- neesch-Duitsche overeenkomst eerst aan de goedkeuring van het parlement moest worden onderworpen. De minister-presi dent beweert echter, dat dit vojgens de grondwet niet noodig is. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 6 Juni. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed Spinazie 15-24, moskrul 311, peulen. 57108, postelein 20—34, aardappelen 22—35, poters 10—28, doperwten 70, snij- sla 8—9, asperges 61, kruisbessen 27, al les per KG.; kropsla 2—65, kropdunsel 5—9, zuring 2—18, komkommers 84—124, bloemkool 34253, ijskrop 1342, aard beien 60—106, alles per mand; radijs 30 35, peterselie 5—20, rabarber 1—54, rammenas 4250, uien 18—40, selderie 42—75, peeën 121—147. alles per 10 bos. Vlissingen, G Juni. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: Late aardappelen 10, vroege aardappe len 26—33, poters 21—26, spinazie 16— 22, postelein 15—30, peulen 84, asperges 48—62, aardbeien 96—124, alles perK.G. kipeieren 57—59, eendeieren 58—67, bei den per 10 stuks; bloemkool 10—30, sla ifg1 komkommers 22—28 alles per stuk; radijs 5, selderie 5,511,5, prei 79, peeën 18—28,5, rabarber 6—7,5, ra- manas 5,5—7, rapen 5—6, sjalotten 4—7, pioenen 52—59, rozen 17 alles per bos; kervel 12—20, peterselie 7—24, zuring 13—44, sla 1—22, moskruil 20—30, al les per mandaardbeien 53—59 per mandje. ADVERTENTIËN. Geboren PIETERNELLA JACOBA, Dochter van J. J. WORRELL en C. C. WORRELL- VAN BALLEGOJEN Middelburg, 7 Juni 1924. Er zijn twee soorten Rookers: hun die het onverschillig laat wat zij rooken en zij die zeggen Geef MIJ maar Mis5Blanche (Ing. Med.) Uit de Ver. Staten. De commissie uil den Senaat, die een onderzoek moet instellen inzake het petroleum-schandaal, is .tot de meening gekomendal de contracten in het ge heim zijn verhandeld, dat de regeering een millioen dollar betaald heeft .voor waardelooze concessies om de baan vrij te maken, opdat Sinclair, de petroleum - magnaat, het toezicht zou verkrijgen en dat de adviezen van marine-deskundigen in den wind zijn geslagen Het comitë MIEP, :r van W. P. IIAAIJMAN S. E. HAAIJMAN-VAN BAAL. Oostburg, 7 Juni 1924. Ps. 103. Op Woensdag 11 Juni a.s, D. V. hopen onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders JAN VAN SLUIJS en MAATJE VAN SLUIJS— MIDAVAINE, hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch en bede van hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. M'burg, Noordweg S 235.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6