Ontvangen een prachtzending Engelsche Rijwielen. KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND 1924. Recht van Controle voor Allen Eierhandel De Rotterdamsche Veiling WWNHARDT's Stool-Tabletten 90 Maag-Tabletten.75 Z«nuw-Tabletten .75" iaieer-Tabletten HeeWpin-Tabletten «h» •9 Apsfix to DrtfMK raosfeer van rechtmatige en gelijke be handeling De nota gaat dan de geheele geschie denis van de Japansche emigratie naar Amerika na en zegt dat de vraag, of de voorschriften van clausule 130 van de nieuwe immigratie-wet wel overeen te brengen zijn met de overeenkomst van 1911 tot later wordt bewaard. Maar de Japansche regeering wenscht nu vast te stellen,, dat de nieuwe wet is een volko men miskenning van den geest en de om standigheden die ten grondslag liggen aan do z.g.n. „gentlemen's agreement". Dit agreement bedoelde juist aan de eene zijde tegemoet te komen aan de wen- schen van de Amerikaansche regeering en aan de andere zijde de gevoeflpnls van het Japansche volk te sparen. Van 1908 tot 1923 was de toeneming van Ja panners die in de Ver. Staten kwamen boven' die de Ver. Staten verlieten 8681, waaronder ook studenten, kooplieden en anderfe niet-werklieden. Indien zelfs zulk een gering aantal in de Ver. Staten in verlegenheid zou brengen, dan is de Ja pansche regeering volkomen bereid mede te werken aan verdere beperking. Helaas echter hebben de alles wegwerpende voorzieningen van de wet het der Ja pansche regeering onmogelijk gemaakt de verplichtingen nu vol te houden die zij op' zich had genomen bij de Gentle men's Agreement. De geduldige, loyale en scrupuleuze naleving door Japan ge durende meer dan 16 jaren van deze zelf verloochenende voorschriften, in het be lang van goede betrekkingen tusschen beide landen, is voor niet geweest. LONDENSCHE BRIEVEN. Van onzen Londenschen Correspondent. Ach, die straal des doods! Dit opschrift klinkt als een verzuch ting, of zelfs als een wanhoopskreet. Toch, als alles waar is of wordt wat van den straal des doods wordt verteld, dan is er misschien meer reden voor een zucht van verlichting dan een van wan hoop. Er is op het oogenblik één man in En geland, wiens naam een huishoudwoord is geworden. Het is Grindell Matthews uitvinder op het gebied der draadlooze energie. Hij is de man, die honderd en meer opwindende artikelen in dag- en weekbladen heeft geïnspireerd over hem zelf en over het nieuwste van deze won-1 derlijko wereld, den straal des doods, De nuchteré menschen hier zeggen: wat een vaardige persagent heeft deze man. Zij zeggen niet: wat een wonderbaarlijk- genie is hij. Want daarvoor vinden zij alsnog geen grond aanwezig. Het is de ontzaggelijke reclame, de publiciteit, wel ke Matthews den meest besproken en den nauwkeurigst gadegeslagen man van En geland heeft gemaakt. Maar indien ik uw blad alle portret ten ter reproductie zou willen zenden van mannen, die beweren den straal des doods of den straal der hope te hebben gevonden, dan zou het er bijna al zijn< pagina's voor noodig hebben. Het is waarlijk niet Matthews alleen die heeft zitten peinzen op een draadloos, eleetrisch middel, een straal van onzicht bar© energie, waarmede op een afstand legerkorpsen zouden kunnen worden ge decimeerd, steden in brand gestoken, mu nitiemagazijnen tot ontploffing gebracht, luchtvloten vernield en treinen en motors tot inertie gedoemd. Maar van alle uitvinders is het Mat thews alleen, die door zijn helpers in de couranten in staat is geweest de onge rustheid der Britsche massa te mobilisee- ren en heftige kritiek uit te lokken op de Britsche regeering, die niet terstond bei reid bleek de uitvinding te koopen. Hij heeft de subtielste en de krachtigste mid delen aangewend om het ministerie van Luchtvaart in zijn ruim geadverteerd en aanlokkelijk voorgesteld aas te laten bij. ten. Hij is naar Parijs gevlogen en naar Lyon gespoord en liet de wereld weten dat zijn reis niet anders ten doel had dan zijn diabolischen straal aan Frankrijk te verkoopen, omdat Brittannië niet scheutig was. Maar hij keerde regelmatig van die reiaen terug met vage algemeenheden over hangende contracten met Fransche industrieele ondernemingen..welke hem intusschen volledig vrijheid lieten met zijn uitvinding te doen wat hij wilde. Hij heeft haar gedemonstreerd voor deskun digen van het ministerie van Luchtvaar!, maar „had niet terug" om een ge meenzaam Nederlandsch woord te ge bruiken van een voorstel van het mi nisterie om. zijn uitvinding op een door dat ministerie verstrekten motor toe td passen. De regeering deelde in het Par lement mede (want Matthews was er in geslaagd ook Parlementsleden voor zijn uilvinding te winnen) dat alles wat de vertegenwoordigers van het Luchtvaart- ministerie hadden gezien in het laborato rium van den uitvinder door de des kundigen van het ministerie ook kon worden gedaan. En op het oogenblik moeien wij nog wachten op de eerste proefneming, welke definitief zal aan- toonen, dat de verwoestende straal een motorfiets tot stilstand zal doemen op een afstand van b.v. 50 Meter. Men moet d»s lot de conclusie komen, dat het oorverdoovend geraas, dat Matthews' uit vinding hier heeft vergezeld, niet onge lijk is aan het vele geschreeuw van de schapen, dié weinig wol geven. Maar dit is genoeg over Matthews; en nu iets over de strekking van de uitvin ding, waarvan hij het „auteursrecht" met een honderdtal anderen zal moeten dee- len. Er is geen twijfel aan dat de mannen der electro-technische wetenschap zoe kende zijn naar een nieuwe verwoes tingsmachine welke mits grondig ge noeg in haar verwoesting eerder paci fistisch dan oorlogszuchtig van karakter zou kunnen blijken. Immers zulk een ma chine zou gauw gemeengoed van de we reld worden. En bij de gedachte aan de, uitwerking op bevolking en strijdmachten, op combattanten, non-combattanten en de menschen thuis, zou een regeering zich allicht tweemaal bedenken voordat ze oorlog ging verklaren. Er zijn weliswaar sceptici genoeg, die beweren dat de menschheid er moreel niet beter op is geworden en dat zo wanneer oorlogsdriften wakker zijn niet terugschrikt voor de meest dui- velsche verwoestingsmiddelen. Maar in dien het universeele gebruik van edn* verwoestingsmiddel definitief tot zelf moord van de wereld zou leiden, dan zal men dc preventieve kracht van zoo een middel toch niet kunnen wegcijfe ren. En dat er alle kans is, dat dit su preme verwoestingsding binnen nief te langen tijd zal worden gevonden daar aan zal niemand onzer, die de vaart der technische evolutie hebben kunnen waarnemen, twijfelen. Honderd jaar leden 2ou de man, die zou hebben be weerd, dat het mogelijk was in een paar seconden een bericht van Indië naar Nederland over te brengen, met meelij zijn nagewezen als het slachtoffer van een zieke phantasie. Waarom zou men geen kracht kunnen uitzenden, zonder geleide en in een nSnimum van tijd"? De straal des doods is langer dan een week de „topic" van het gesprek geweest. De naam, door het publiek er aan gegeven, spreekt boekdeelen over den invloed van de cinema op de mas sa. Het kon even goed de naam zijn van een of ander Amerikaansch film drama in dertien of meer episodes. Men zegt, dat de straal violet van kleur is en violet heet de meest sinistere van alle kleuren, boozer dan geel. 'Wan neer wij op een zonnigen middag op de motorfiets gaan zitten voor een toer tje door de velden van Kent of naar het oude St. Albans in het Noorden en uw motor zal plotseling weigeren, dan zult ge, nadat een grondig onderzoek van cylinders en kleppen en buizen niets heeft opgeleverd, tot de conclusie ko men, dat een van de talrijke uitvinders van stralen des doods uw ontsteking heeft verlamd met zijn violet kwaad. In onze vlegeljaren plachten wij er beha gen in te scheppen, met een stukje spie gelglas te spelen en de reflectie van het zonlicht uit te zenden naar eeu jrustend burger, die zijn morgenwandeling •maakte. Het was ons vlegelgenoegen en onze eigen straal der verwoesting, al verwoestten wij er ook alleen het hu meur van het slachtoffer mee. De straal doet op zijn wijs nog veel slinkscher wat wij met het spelletje deden. Het is moeilijk om de waarheid en het verzinsel in de sensationeele ver halen over de uitvinding van elkaar te onderscheiden. Maar vast schijnt te staan, dat de straal in staat is de ontsteking van een motor buiten werking te stel len. En .het Is misschien het begin, dat naar het spreekwoord het wil liet halve werk is. De invloedsfeer en de kracht zijn allicht te vergrooten en uit te breiden. Alle opperhersens in de menschheid zijn bezig der natuur haar geheimen te ontfutselen. En men mag zich afvragen, waar het toe zal leiden, wat wij zullen vinden op onzen weg naar verdere ontwikkeling en kennis. Meer geluk? Meer broederschap? Of meer ramp en meer vijandschap? Het antwoord hangt heelemaal van de ziel der menschheid af. Indien moreele en innerlijke beschaving geen gelijken tred kunnen honden met de stoffelijke ci vilisatie, waarvan wij zooveel krijgen, dan kan men de laatste niet als een, zegen beschouwen. En ik ben er niet zeker van, dat de oorlog die „aan den oorlog een einde moest maken", het hart van de wereld veel vriendelijker en zachtaardiger heeft gestemd. In den oorlog waren wij ten 'diepste gegriefd over het gebruik van vergiftigd gas. Maar de berichten, welke willen weten, dat de grootste chemici in de beste laboratoria der wereld thans bezig zijn gifgas te maken, waarbij vergeleken de oorlogsgassen van 19141918 zijn als de stamelende zuigeling bij .David Lloyd George, die berichten laten niet af. Met tusschenpoozen van een maand of zoo kan de Londenaar in zijn courant le zen, dat hij in den volgenden oorlog met zijn zeven millioen stadgenooten tusschen zonsop- en ondergang in gifgas zul kun nen stikken. En daarom heb ik met dien straal, waaraan men met de gebruikelijke mor- biede phantasie dien sinisteren naam heeft gegeven, niet veel op. Zooals ik reeds opmerkte, zijn waarde kan liggen in de afschrikwekkendheid van zijn uni verseele toepassing. Maar waarom begon men hem dan maar niet terstond den straal des vredes te noemen? Londen, 2 Juni. Burg, hoek Groenmarkt, A 33 alhier aan J. de Klerk en A. Flipse alhier voor 'f 8099. Woonhuis en erf aan de Laze rijstraat O '34 alhier, aan A. School meester alhier voor f 2900. Iluis en erf aan de Kapoenstraaf A 14 alhier aan G. Denevers alhier q.q. voor f 1750. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Van 4—6 Juni Ondertrouwd M. Ver- kerke, 33 j. en C. Blok, 32 j. F. W. A. Brösicke, 26 j. en M. Fronnert, 26 j. E. 0. F. W. Schomann, 28 j. en K. E. M Möller, 25 j. L. J. Verdaasdonk, 24 j. en A. M. Badder, 20 j. I. J. Geldof, 31 j. en J. J. de Eijke, 24 j. Getrouwd J. P. Maljers, 25 j. en J. P. Caljouw, 26 j. J. Koreman, 25 j. en M. M. Liplijn, 24 j. J. Oappon, 25 j. en J. Volkers, 25 j. 5 Bevallen M. Kooman, geb. Leempoel, Overleden: J. Schipper, 1 jaar, z. v. J. SchipperM mensc. A Dingemanse, j., geh. met J. Wouters. M. J. Gas- teleijn, 72 j., geh. met M. A. Alleman. A. A. Meulendijk, 29 j., ong. z. Vli ssingen. Van 30 Mei—4 Juni. Ondertrouwd 0. Braun, 24 j. en J. WL Weug, 23 j. G. Admiraal, 25 j. en C. J. H. M. Keme- ling, 19 j. L. Slagboom, 261- en A. M. van Bart, 26 j. N. Mand, 27 j. en W. Spanjersberg, 25 j. J. Mallie, 23 j. en E. Bostelaar, 19 j. Y. H. Kuijper, 2f j. en A. Valkenburg, 27 j. L. Ko- (oun, 27 j. en J. P. Koolwijk, 23 j. Getrouwd: W. J. Bozenberg, 30 j. en J. van den Driest, 20 j. 1— p. Loekemeyer, 23 j. en A. Withagen, 21 j. A. J. D. Asperslagh, 30 j. en G. I. Missuwe, 23 j. Bevallen: E. van Eosevelt, geb. Larooy, d. E. J. Suurmond, geb. Gillis, d. 0. Marijs, geb. de Wolf, z. J. Wonder- 1, geb. Puijpe, d. D. Buisman, geb, van Domburg, z. D. Minnaard, geb, Karstanje, d. S. M. J. van Westen, "1. Visser, d. G. Bostelaar, geb. de Bidder, d. 0. J. Bouwens, geb. de Witte, d. J. G. van Exter, geb. Kra mer, z. Overleden L. Fritz, man van N. P. Franqoys, 44 j. J. J. Plaizier, wednr. van M. A. F. Glasquin, 78 j. J. vainj fTigchelen, wednr. van O. de Gardeijn, j. M. Berrevoets, j.d. 45 j. T; Poortvliet, vrouw van L. Wondergem. 57 j. AFLOOP VE&KOOPINCBK. —Door notaris Blaupot ten Cate wer den Donderdagavond in „Mercurius" pu bliek verkocht: Woon- en (Winkelhuis aan de Korte ADVERTENTIËN. Notaris H. C. ITTMANN te Mid delburg, is voornemens op Don derdag 1» Jnni 1924, in het vei lingsgebouw „Mercurius" aan de Koepoortstraat aldaar, in het OPENBAAR TE VERKOOPEN: een Heerenhuis en Erf te Middelburg, aan de Groote Markt, gemerkt K, nummer 8, groot 93 Centiaren. Terstond te aan vaarden. Bezichtiging: Woensdag 18 en Donderdag 19 Juni 1924, 's mor gens van 10—12 en 's middags van 2—4 uur, op vertoon van een bewijs van toegang, verkrijgbaar ten kantore van den genoemden Notaris, Lange Delft H 16/17. het boek met alle inL en raadgev. franco na ontv. v. 20 ets. aan poetz. MLJ. „DE NOORDERPOST" Rotterdam, Lamsteeg 1, boek Boerenvischmarkt. Speciaal adres: VROUWENSPUITEN, PATENTGENEESMIDDELEN. Ook inl. per brief. Adres: MIJ. „Da Noorderpoaf, Postbox 749, Amsterdam. Mlddelburgsche Maatschappij van Stoomvaart. Vlissingen, Middelburg ea Rotterdam en tnsschengelegen plaatsen. Vervoer van Passagiers, Goedems en .Vee met de snelvarende Salonboot „KONINGIN WILHEDMIN'A." Uren van vertrek in Jnni. v. Midd. Tm. 8.— 8 Roti 9- v. Vlise. Dinsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag 13 Maandag 16 Van Vlissingen wordt Woens dag en Zaterdag 's morgens las 12 uur naar Middelburg gevaren. Information te bekomen te: Rotterdam: N. V. Transport- en Expeditie-Onderneming v/h Erven G. VOS. Middelburg: B. EENHOORN. Vlissingen: \Y v. OOSTiERHOlFS. Dordrecht: GEBRS. BUFPENHEH. VLAGGEN en WIMPELS. VLAGGEN Rood, wit, blauw Lengte 3 Meter f 7. Oranje, blanje, bleu voor iedere Meter meer f 2. ORANJE-WIMPELS. Lengte 3.25 Meter f 1.60 per wimpel, voor iedere Meter meer f 0.25. De vlaggen worden geleverd met bandjes, de wimpeU met stokje en kwasten, ee« en ander geheel gereed om te worden opgehangen. Levering tegen rembours. Bestellingen boven f 25.franco. N.V. Verkoophuis MOLKENBOER, Oldenzaal (Twente). die belang hebben bij den Vraagt onverwijld inlichtingen bij DELFTSCHESTRAAT R 43, ROTTERDAM. Th. W. POOLMAN, Dir. Veilingmeester. Tel. 13649. Raleigh - Monopole Hobar Se vel y - Harley Humber en van Nederlandsch Fabrikaat: Nederlandsche Kroon- en Tourist Rijwielen P. A. PIETERS - Seissingel - Tel. 306

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 3