NIEUWE ZOUTEVISGB REI ILSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 4 Juni. (Slo(koers) 6 pC(. Nederland 1923 97 vijf zestiende; 6 pCt. Nederland 1922 97 zeven zestien de; 5 pöt. Nederland 1918 87 zeven zes tiende, éi/* pCt. Nederland 1917 82»/*2»% pOt. Neder). W. Schuld 52, 3 p01. do. Oblig 62 negen zestiende; 3 pCt. do. Oertif. 621/». Cert. Ned. Hand Mij 131»/*132; Aand. Ned. Ind. Ilandelsb. 125%; Aand. Kolos Bank 171 174, Koninkl. Petrol. Aand. 418 421»%, Gecons. Hollandscbe 166 167; Cull Mij Vorstenlanden 155 -156; Handelsver. Amsterdam 425 428; Javasche Cultuur 300; Aand. Deli Maatsch. 277—281; Am- sterd. Rubber 120—122. Ned. Amerik. Vaart 73—75, Nederl Scheepvaartunie 118, Kon. Holl Lloyd 7»%; Kon. Ned Stoomb. Mij 64; Aand. Paket vaart 139. Philips A. 287; Jurgens A. 52—54. Anaconda 64%- 65; Steels 104%; Erie 26; Southern Railway 58»%; Union Paci fic 143%, Common Marine 9 elf zestien de; Prefered do 36%, Maxwell Gr. O. v. A. 3 zeven zestiende; Maxwell Land Cert. v Ine Boadfs 9 dertien zestiende. Prolongatie 3. Russen Oblig. 1880 5%; Consols 7 vijf zestiende; Hope 5»%. Markt duit op de laagste prijzen. Wisselkoersen Londen chèque 11.55»%; Berlijn 0.64»%; •Weenen 0.0037%; Parijs 13.70, Brussel 11.95; Dollar Cable 2.67%. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. v Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Juni. Hoogste barometerstand 763.4 te Dresden. Laagste barometerstand 745.9 te Haparanda. Verwachting van den avond van 4 tot den avond van 5 dezer. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen of on weer, aanvankelijk veel warmer. Temperatuur hedenmorgen 9 uur. 58 gr., 12 uur 62 gr., 3 uur 63 gr. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag 8 Maandag 9 Dinsdag 10 Woensdag 11 HOOG WATER. Vlissingen. Z o m e r t ij d. 5 Juni n.m 6 4.12 4.43 5 20 6 02 6.33 7 28 8.32 een diploma werd behaald door. L. Suur- mond_ ,J .Litlooij, F. G. de Rooy, L. Dekker. W. Heijliger, A. Westdorp, O. Venema, E. van Aarlsen, F de Koster, B. Móntcnary, Th. Back. S. de Korte, A. v. d. Weel, J. Zweedijk, A. Boucherie, A. Overduijn, M. Schuit, J. Andriesse, W. Biondina, S. Witte, D. Hooftman,, 0. Balleur, I. Rijkaard. Aan 13 leerlingen kon geen diploma worden uitgereikt en één leerling was niet opgekomen bij het eindexamen. De uitreiking had plaats bij monde van den voorzitter der vereeniging, den heer mr. P. Dieleman, die mededeelde, dat de Commissaris der Koningin, de bur gemeester en wethouder de Veer bericht van verhindering hadden gezonden, ter wijl hij welkom heette den heer Onder- dijk, wethouder, den heer Slofkoper, ver tegenwoordiger van de Kamer van Koop handel, den heer mr. v. d. Veur, ge meentesecretaris, en den heer W. Ber denis van Berlekom. Spr. wees er hen, die geen diploma kregen, op hoe zij van het begin af had den moeten begrijpen hoe onaangenaam dit voor hen zou zijn. De geslaagden moeten zich niet door het diploma laten verhoogmoedigen, maar toch wenscht spr. hen geluk en hoopt dat zij de lessen niet zullen vergeten. Namens de leerlingen, die een diploma behaalden, bracht de heer L. Suur- mond dank aan bestuur, leeraren en vooral aan den directeur voor de lessen en voor het geven van een kijk op het maatschappelijk leven, die hij hoopt dat in hun verder leven rijpe vruchten zal afwerpen. Spr. eindigde met een driewerf hoerah op de H. A S. Hierna werd de jaarvergadering ge houden der vereeniging, welke geopend werd door mr. P. Dieleman. Aan het vervolgens door den secretaris den heer J. W. Kögeler uitgebrachte jaarverslag is ontleend dat de Iloogere Handelschool begin '23 bezocht werd door 33 leerlingen in de eerste en 21 in de tweede klasse, dat 19 dezer laatste slaag den voor het eindexamen, dat de nieuwe cursus in September begon met 21 in de eerste en 31 in de tweede klasse. De middelbare Handelsdagschool werd begin 1923 bezocht door 101 leer lingen, alle leerlingen der hoogste klasse, namelijk 11 slaagden voor het eind examen. De nieuwe cursus begon met 90 leerlingen Beide scholen samen werden op 1 September 1923 bezocht door 116 leer lingen, tegen 158 op 1 September 1.922 eu 119 op 1 September 1921 Wal het aantal leerlingen betreft, dit bleef dns vrijwel stationnair. Echter was de aan gifte van nieuwe leerlingen voor de eerste klasse der Handelsdagschool (19) beduidend minder dan het voorafgaaude jaar, de vrees hiervoor werd reeds in liet vorig jaarverslag uitgesproken. Deze min dere aangifte, die «onder twijfel in hoofd zaak toe (e schrijven is aan de algemeen heerschende malaise, zal ook in de eerst komende jaren haar invloed laten gel den. De (Handelsavondschool telde aan vang 1922 138 leerlingen, 17 van de 25 candidalen behaalden het einddiploma. De nieuwe cursus ving aan met 110 leerlingen. Ook bij deze school daalde het aantal aanmeldingen voor de eerste klasse zeer en wel van 30 op 13, ten decle ook een gevolg van de malaise, an derdeels door de invoering van het ze vende leerjaar op de lagere scholen, waardoor de overgang naar de Handels avondschool een jaar moest worden uit gesteld. De hoop wordt uitgesproken, dat dit jaar langer onderwijs op de la gere school tot uitdrukking zal komen in een verhoogd peil van ontwikkeling bij hen, die zich voortaan voor de Han delsavondschool aanmelden. Directeur eu leeraren bleven ook dit jaar hun plicht doen op een wijze, waar voor het bestuur hen gaarne dank brengt Ook wordt hulde gebracht aan den administrateur, den heer G. W. Graafhuis en den concierge. Aanleiding tol bijzondere opmerkingen, over de leerlingen heeft het bestuur dit maal niet. De toestand der financiën is er se dert het vorige jaar niet op verbeterd, De exploitatierekening der Hoogere- en Middelbare Handelsdagschool werd in de eerste plaats ongunstig beiuvloed door het Provinciale subsidie gestelde maxi mum ad. f 8150. Daardoor ontving de vereeniging voor deze scholen een be drag van ruim f 2200, minder aan Pro vinciaal subsidie dan waarop zij aan spraak had kunnen maken, indien het maximum in overeenstemming gebracht was met de verhoogde uitgaven. Po gingen daartoe hadden lot dus verre geen succes, het bestuur heeft echter thans opnieiiw een desbetreffend verzoek tot de Staten gericht. Bovendien is het nadeelig saldo van 1922, dat destijds, blijkens de overge legde rekening f 89.56»% bedroeg, ge stegen tot f 3085.69»% zulks tengevolge van ministrieele voorschriften ten op zichte van salarisregeling en uitvoering pensioenwet. Verder zal het bestuur met tekorten blijven worstelen als niet bet particulier initiatief beter steun verleent. Hel bestuur heeft zich lot den minister richt met een uitvoerig schrijven ten' einde te komen tot een gewijzigde subsi dieregeling, waardoor een meer gezonde financicele basis voor de Vereeniging wordt geschapen. Antwoord is hierop tot dusverre nog niet ingekomen. Herinnerd wordt aan de oprichting van den Bond van besturen van Handels scholen, waarin de heer mr. J. A Fokker het bestuur vertegenwoordigt, en bet ver slag eindigt met den wensch, dat het de zen bond moge gelukken, de ook elders zoo verlangde betere subsidieregeling te verkrijgen. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals de rekening van den penning meester, deu heer mr. J. A. Fokker. De rekening van de avondschool sluit met een goed slot van f 360.271%, die van de dagscholen met een kwaad slot van f 6715.301%, w.o. een kwaad slot 1922 ad f 3085.691%, zoodat 1923 een kwaad slot opleverde van f3627.51. In plaats van den heer M. II. Boas- son werd tot lid van de commissie voor het nazien der rekening benoemd de heer J. OllhoF. Tot bestuurslid werd bij acclamatie herkozen de heer dr. II. Japikse. De voorzitter bracht dank aan de leeraren voor hunne toewijding, speciaal aan den directeur, daar het veel moei te kost te staan aan het hoofd van een zich zoo ontwikkelende school. Er wordt veel van hem gevergd, zoowel geestelijk als lichamelijk AFLOOP AANBESTEDINGEN. - Namens Ged. Staten werd heden morgen door den Commissaris der Koningin aanbesteed het uitvoeren van bestratingswerken en het aanleggen van een rijwielpad aan een gedeelte van den Provincialen weg van IJ z e n d ij k e naar de Rijksgrens. Raming f 23.300. Inschrijvers waren L. G. J. v. d. Ven, jKoudekerke f 23675; J. H. v. d. Ven Vlissingen f 25240 en f 22870; Th. Cam- bier, Breskens f 21931; M. Wandel, Oostburg f 21774; J. A. Meertens Hoek f 21750; P. J. v. d. Sande, Breskeus f21237; J. H. v. d Ven. Vlissingen f 19978. - Bij de Dinsdag te Breskens ge houden aanbesteding van de vernieuwing en het onderhoud der Waterkeeraude w5erken van het waterschap Oud-en Jong Breskens, is van 14 inschrijvers het laagst ingeschreven door den heer A. A. do Wilde, Middelburg voor f 16850. ZONDER GRAAT. L1IJNSE GRAVENSTRAAT HOEK MARKT. (Ingez. Med.) RECHTZAKEN. Ter civiele terechtzitting der Ar- rondissements Rechtbank alhier, van heden werden de heeren mr. A, E. van .Eldik Thieme, vroeger griffier bij het kantongerecht te Leeuwarden en mr. J. Moolenburgh, vroeger advocaat en pro cureur te Haarlem, beèedigd als respec tievelijk Kantonrechter te Oostburg en Griffier bij dal Kantongerecht Door A. B., 40 jaar, visscher te I e r- seke is hooger beroep aangeteeke/nd tegen een vonnis der arr. rechtbank van 23 Mei j.l., waarbij hij werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met af trek, wegens diefstal van oesterkorren, gepleegd te lerseke op 8 Januari 1924. De officier van justitie teekende even eens appél aan. De rechtbank te Maastricht heeft Dinsdag W. J., landbouwer te Klimmerd, gedetineerd, terzake van doodslag op den landbouwer M. Koumans, te Klein-Gen. hout Beek op 19 October tot 2 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De eisch was 3 jaar. Dezelfde rechtbank veroordeelde B. J H. B. gedetineerd, kassier-boekhouder te Brunssum van de Philips Bank, ter zake dat hij in de jaren 1922, 1923 en 1924 een bedrag van f 25.000 verduisterd had door valschhexd in geschrifte en knoeien in de boeken, meerdere malen gepleegd, tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was 1»% jaar. - De Krijgsraad le Den Bosch, uit spraak doende, veroordeelde ter zake van principieele dienstweigering L. B. te Vlagtwedde; R. O., P. O. en P. M., allen te Emmen, thans gedetineerd, ieder tot 10 maanden gevangenisstraf, mei ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzet ting van de bevoegdheid om bij de ge wapende macht te dienen. NAGEKOMEN BERICHTEN. UIT NIEUW EN ST. JOOSLAND. Tot hoofd der school te Nieuwlaud is benoemd de heer C. M. Roozemond te Serooskerke. VERGADERINGEN, CONCERTEN, enz. Woensdag 4 Juni. 2a dag Muziek feest zangver. T. O. en U. Concertzaal 7»% u. afloop verkoopingen. - Door notaris Blaupot ten Ca te wer den Dinsdag op de Sociëteit .,de Ver genoeging" publiek verkocht de volgen de te St. Laurens gelegen onroerende goederen De Hofstede genaamd „Het Kasteel Popkensburg" op en met 14.088 H.A. of 35 G. 208 R. bouw- en weiland, aan Matth. Kwekkeboom .aldaar voor f -44200. 1.6000 H.A. bouwland, aan Jan Koole, alhier voor f 6991; 2.5060 H.A. idem aan D. Rooze, St. Laurens voor f f8068. 8.8310 H.A. bouw- en weiland aan H. R. Struve alhier q q. voor f 21370. De hofstede genaamd „Klein Popkens burg" op en met 24.3075 H.A. of 61 G. 281 P.. aan J. Wouterse te Biggekerke voor f 65686. bekendmakingen. NADERE REGELING STANDPLAATSEN VOOR AUTOBUSSEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis I. dat, met wijziging in zooverre van hunne openbare kennisgeving dd. 13 Mei 1921, mei ingang van Vrijdag 6 Juni 1924 nader de volgende regeling is vast gesteld met betrekking tot de standplaat sen der autobussen enz. A. op alle dagen, met uitzondering van marktdagen en door Burgemeester en Wethouders daarmede gelijk te stel len dagen: diensten Middelburg—Veere en omge keerd standplaats Dam diensten Middelburg-Vlissingen en omge keerd: standplaats Markt tegenover het Nederlandscli Koffiehuis (heen-route Korte Gortstraat, Lange Gortstraat, Vlis- singsche straat enz.; terugroute: Vlissing- sche straat, Hoogstraat, Nieuwe Haven, St. Janstraat, Lange Delft); diensten MiddelburgDomburg en om gekeerd standplaats Markt, tegenover magazijn E. H. Boasson en Co. (heen- en terugroute: langs Stadhuis, Vlasmarkt, Krommeweele, Heerengracht, Noord- poorlplein enz,voor zoover zij komen van station en daarheen doorrijden, bo vendien Stationstraat, Koningsbrug, Houtkaai, Nieuwe Haven, St. Janstraat, Lange Delft, Markt, langs Stadhuis enz diensten VlissingenMiddelburg—Dom burg en omgekeerd standplaats Markt, tegenover magazijn E. II. Boasson en Co (been-route Vlissingsche straat, Hoog straat, Nieuwe Ilaven, St. Janstraat, Lan ge Delft, Markt, langs Stadhuis, Vlas markt, Krommeweele, Heerengracht, Noordpoortpleinterug-route: Noord- poortplein, Heerengracht, Krom meweele, Vlasmarkt, langs de „Ver genoeging", Korte Gortslraat, Lange Gort straat, Vlissingsche straat enz.); ongeregelde diensten en touring-cars: standplaats volgens aanwijzing der poli tie B. op marktdagen en daarmede door Burgemeester en Wethouders gelijk te jewtoou de Xevewwieugde. Vinnen %efwi heinen doonuoor tfm. tuk cotyt te -öp «le otange 6ftna (Ing. Med.) stellen dagen diensten MiddelburgVeere en omge keerd standplaats Dam diensten MiddelburgVlissingen en omgekeerd: standplaats Varkensmarkt (heen- en terug-route Vlissingsche straat enz.); diensten MiddelburgDomburg en om-> gekeerd standplaats Heerengracht tus- schen Seisstraat en Volderijlaagte (heen- en terug-route. Heerengracht, Noord- poortplein enz.; voor zoover zij komen van station of daarheen doorrijden, bo vendien Stationstraat, Koningsbrug, Houtkaai, Nieuwe Haven, St. Janstraat, Lange Delft, Markt, langs Stadhuis, Vlas markt, Krommeweele, enz.); diensten Vlissingen—Middelburg—Dom burg en omgekeerd Standplaats Var kensmarkt (heen-route. Vlissingsche straat, Hoogstraat, Nieuwe Haven, St, Janstraat, Lange Delft, Markt, langs Stad huis, Vlasmarkt, Krommeweele, Heeren- gracht enz. terug-route: in omgekéerde richting) diensten uit de richting Nieuw en St. Joosland: standplaats Loskaai; touring-cars, die niet rondrijden door de gemeente en andere dergelijke vér- keersmiddelenLoskaai; ongeregelde diensten: standplaats vol gens aanwijzing der politie. II. dat bussen der diensten Middel burg (station)—Domburg v.v. en Vlissin gen—Middelburg—Domburg v.v., op marktdagen en daarmede door Burge meester en Wethouders gelijk te stellen dagen, op de Markt tegenover het maga zijn E. H. Boasson en Co. zullen mo gen stoppen voor in- en uitlaten van reizigers, doch daarna onmiddellijk moe ten doorrijden. III. dat als geregelde diensten alleen die diensten zullen worden beschouwd die, welke op vaste uren, hetzij lederen dag, hetzij op een of meer zelfde dagen, van iedere week, volgens eene vooraf aan Burgemeester en Wethouders tevo ren ingezonden dienstregeling, verbinding met Middelburg onderhouden. IV. dat hel verboden is zonder vergun ning van Burgemeester en Wethouders standplaats in te nemen en mitsdien aan houders van autobussen dringend in overweging wordt gegeven om, voor zoo ver zulks nog niet is geschied, zoo spoe dig mogelijk een verzoek om standplaats in te dienen. V. dat nadere inlichtingen omtrent al het vorenstaande te verkrijgen zijn bij den Commissaris van Politie. Middelburg, den 2 Juni 1924. Burgemeester en Wethouders voorn. P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. ONTHEFFING WINKELSLU1TINGSVERORDENING. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis- dat zij, in verband met het Pinkster feest, hebben besloten om voor 9 en 10 Juni 1924 algeheele ontheffing te verlee- nen van de verbodsbepalingen der win- kelsluilingsverordening, met dien ver stande, dat de winkels te 11 uur des avonds zullen moeten gesloten zijn. Middelburg, 2 Juni 1924. Burg. en Weth. voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 1 Juni 3 uur. De fondsenmarkt had heden een traag verloop. De handel was van bescheiden afmetingen en de stemming allesbehalve opgewekt. Op de olieafdeeling ontstond nogal waf beweging in geconsolideerden, die aan vankelijk sterk waren aangeboden, en dientengevolge eenige procenten verlo ren, doch zich vervolgens weer eenigs- zins konden herstellen. Koninklijke in vaste houding ingezet, liepen daarna iets terug. Suikeraandeelen ondervoeden den in vloed van de verdere reactie der snijder- prijzen, en moesten bijna allen weer iets van hun prijs inboeten. Van de Scheepvaartwaarden golden Hollandsche booten iets hooger. Rubberfondsen hadden een zeer stille markt, evenals Tabakken, die niet noe menswaard veranderd waren. Ned. industriepapieren verlaten. Amerikanen stil, doch vast. Prolongatie 3 pet. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 4 Juni. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen U.55% (11.56»%). Berlijn 0.64»/» (0.63%). Parijs 13.70 13.67»%). Brussel 11.95 (11.85). Zwitserland 47.07»% (47.07»%). Weenen 0.0037% (0.00375%). Kopenhagen 45.05 (45.05). Christiania 36.20 (36.40). Stockholm- 70.80 (71. New-York 2.67»% (2.67%). STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). De volgende prijzen vielen op onder staande prijzen f 1000 11106 21284 21509 f 400: 4187 11903 20713 200 7137 13681 14449 17896 f 100 8134 8826 11296 12490 13841 14055 15061 21002 21287 22755 DE AMERIKA ANSCHE BELASTINGWET WASHINGTON, 3 Juni V.D. President Coolidge heeft gisteren de belastingwet geteekend, doch verklaarde dat deze on voldoende is, en dat hij alle pogingen in liet werk zal stellen om in de a s. zitting van het Congres betere maatregelen te doen aannemen. DE ARBEIDSWET IN AMERIKA. De Senaat heeft een conditioneel amendement goedgekeurd, waarbij de re- geering gemachtigd wordt den arbeid van kinderen onder 18 jaar te beperken, le regelen of te verbieden. Dit voorstel was reeds te voren door het Huis goedge keurd en gaat thans naar het staatsde- parteraent ter goedkeuring. De Senaat nam de beslissing met 61 23 stemmen. LAATSTE BERICHTEN. EERSTE KAMER. Besloten wordt de volgende week niet te vergaderen. Aan de orde is de begrooting van buitenlandsche zaken. De heer v. Karnebeek merkt t. a. v. de door den heer Anema behandelde ge^chillenpolitiek op, dat de Volkenbond verplichte arbitrage heeft geschapen, en dat 't, ter wille van zijn prestige, niet gewenseht is niet de Staten, die deze arbitrage niet aanvaarden, separate ver dragen te sluiten. Meer speciaal vindt de Minister dit geen vermindering van bewapening, wèl groepeering der mi litaire machten. De heer v. Kol wil volgens den Minister van den Volken bond te veel maken een instrument van humanitaire bedoelingen, niet een cen trale van parlementaire lichamen. De Minister verdedigt voorts de gewapende verdediging onzer neutraliteit. TWEEDE KAMER. De behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der Leerplichtwet en L. O. wet 1920 wordt voortgezet. De heer v. Zadelhoff critiseert het assistenteninstituut, dat de fouten van groote klassen moet goed maken. Hij keurt de onbevoegden in de school scherp af. Dat wordt knoei- en pruts werk. SURSÉANCE. De arrond. rechtbank te Zwolle heeft hedenmorgen voorloopïge surséance van betaling verleend aan de kassiersfirma A. van Deventer en Zonen te Zwolle. BUITENLAND. HET HERNIEUWDE DUITSCHE MINISTERIE. Het is dan per slot geëindigd, dat alles blijft zooals het is. Want officieel is thans bekend gemaakt dat de rijkspresident kanselier Marx in zijn ambt heeft gehandhaafd, en op diens voorstel ook opnieuw de tegenwoordige ministers in hun ambten. Met de Duitsch nationalen gaf al het heen en weer gepraat niets. Men kwam bij elkaar, besprak uitvoerig alles en nog wat, en dan werden de onderhaM- delingen weer afgebroken. Als er dan geen nieuw kabinet samen te stellen! valt, moet liet oude maar weer worden voortgezet. Doch hoe dit kabinet, dat dan bestaat uit de kleine coalitie (mid den-partijen) levensvatbaarheid zal krij- gen? Wij weten, dat ze vele groote verliezen hebben geleden; dat de Duitsch-nationa len een geduchte stemmenwinst hebben gekregen, een stemmenwinst, waar ge ducht rekening mee moet worden gehou den. Maar de Duitsch-nationale eischen waren onmogelijk aanvaardbaar. T.w. in de regeeringsverltlaring van den rijkskan selier mag geen verklaring voorkomen over de continuïteit van zijn politiek* maar wel over de schuld aan den oor log, en een over de waardevermeerdering van de openbare schulden de ministers portefeuilles worden in overeenstemming met de getalsterkte van de aan de re geering deelnemende politieke groepen verdeeld en ten slotte moet de groote coalitie in Pruisen verdwijnen. Deze eischen brachten de middelpar- tijen toen tot hun besluit, de onderhan delingen af te breken. Juist waren zij na lange opgewonden debatten zoover ge komen, toen een afgezant van de Duitsch- nationale groep kwam vertellen, dat deze vijf punten geen eischen, maar slechts punten van discussie waren. Weer kwamen de heeren bij elkaar. Zonder resultaat. Hoe 't nu verder gaan

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2