Woensdag 4 Juni 1924 No. 131 167' Jaargang By dit nummer behoort een Bijvoegsel, KAMEROVERZICHT. j "j >5_ Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Ben goed getypeerde kenschetsing heeft gisteren bij het debat over onder- wijsvoorstellen, mej. Westerman ge geven van minister de Visser en zijn rol in den teleurstellenden -gang van zaken op onderwijsgebied. De spreekster zette voorop, dat op de zeven vette jaren de zeven magere zijn gevolgd. Maar, zoo zed ze, de vader van de wet van 1920 was daarbij, hoe geleerd ook, geen man van de praktijk, en zijn aangeboren vrien delijkheid deed hem trachten alle groe pen tevreden te stellen. Rust op onder wijsgebied heeft de wet niet gebracht. De strijd om het onderwys woedt thans in de gemeenten, en is daar feller dan ooit. Dat gevoel van teleurstelling was gis teren merkbaar in bijna alle redevoerin gen over deze onderwijsvoorstellen. Links had het bij de genoemde spreekster en bij de heeren Ketelaar en Gerhard den vorm van een klacht over het niet bereiken der onderwijspacificatie; rechts bij den heer v. d. Molen was het een te leurstelling over de noodzakelijkheid oip nu bezuinigingen aan te brengen. Wat de voorstellen zelf betreft handhaving maar niet verplicht stellen van het zevende leerjaar, invoering van assistenten, uitbreiding van liet aantal kinderen per leerkracht tot 48 —daar over waren de heeren Ketelaar en Ger hard heel slecht tc spreken wal die uit breiding van het aantal kinderen en die invoering van assistenten betreft. Dun bestrijding had echter een zekere mat heid, want zij hadden den indruk dat de zaak toch reeds beslist was. Mej. Westerman verwachtte meer van concrentratie der scholen dan van vermeerdering van het "aantal leerlingen per leerkracht. Zij legde zich neer bij de opschorting van het zevende leerjaar,'maar had bit ter weinig lust den Minister te volgen op ,den thans ingeslagen weg van bespa ring door technische herziening, waarvan ae bezuiniging toL nu toe geheel opge slokt is door de stijging van het aantal bijzondere scholen. Wat spreekster's nota betreft over de af schaffing van het Fransch verwijst de minister naar hef votum der Kamer van 1922, waarop z.i. niet kan worden terug gekomen. Maar hij vergeet, dat dit vo tum met één slem meerderheid is geno men en dat thans verschillende leden waarschijnlijk anders zouden stemmen wanneer dit punt weder aan de orde kwam. Spr. blijft zich verzetten Legen doodende uniformiteit op dit punt aan alle scholen. Zjj is steeds tegen de z.g. eenheidsschool geweest. De heer v. d. Molen was ook niet bevredigd. Hij hield vol dat de rechter zijde tegenover deze voorstellen nog even vrij staat als de linkerzijde, maar vroeg nadere inlichtingen aan den Minister over de bezuiniging van zijn voorstellen Een berekening daarvan is door den Mi nister niet gegeven. De heer Kersten achtte het noodig de bezuiniging te zoeken niet in de sala rissen maar in verhooging van den arbeid der onderwijzers en in vereenvou diging van liet onderwijs. Aan de verstan delijke ontwikkeling zijn grenzen gestrid Hij had gaarne gezien dat de Minister voor goed een einde had gemaakt aan het zevende leerjaar, ook met hel oog op de arbeidersgezinnen ten platlenlande waai' de nood velen er toe dwingt de kinderen wat tc laten verdienen. Hij vroeg zich eenigszins bezorgd af, of de verwachtingen van de invoering van as sistenten niet te sterk gespannen zijn. Heden wordt het debat voortgezet. BINNENLAND. beraden. Had ook zij zich ernstig afge vraagd ,of niet agn de algemoene af dracht zou moeten worden meegedaan, thans was daarvóór geen meerderheid aanwezig. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. In dit nummer zal men een ge meentelijke publicatie vinden betreffende een nadere regeling der standplaatsen voor de autobussen. Zij maakt verschil tusschen marktdagen en andere dagen. Op niet-marktdagen komen de Vlissing- sche en Domburgsche bussen op de Markt terug. De Veersche dienst blijft op den Dam. Voor de verdere bijzon derheden verwijzen we naar de publica tie. De Marktkoopliedenbond E. M. M. alhier lieeft besloten dit jaar zijn der de Marktfeest te houden en wel op Donderdag 28 Augustus. Uit Ylissingen. In de heden gehouden zitting van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur werd o.a. voor lezing gedaan van 'n Koninklijk besluit, waarin na ongegrondverklaring van de ingebrachte bezwaren, goedkeuring is verleend tot uitbreiding door 't Departe ment van Oorlog van de bergplaatsen tot berging van springmiddelen in de Bom vrije kazerne te Ylissingen. Uit Z u i d-B e v e I a n d. Door den heer J. M. van der Peijl te Goes is eervol ontslag aangevraagd als lid van de commissie lot wering van schoolverzuim aldaar. - Benoemd in vasten dienst lot ana liste 2e kl. bij den Keuringsdienst van waren te'G o e s, mej. J. J. Snijder aldaar Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. - Het dagelijksch bestuur van het Z. Vlaamsch Waterleiding-comité heeft een bijzonder goed geslaagd propaganda boekje onder de bevolking dezer streek verspreid. Na een kort overzicht van de geschie denis van dit comité, wordt medegedeeld hoe het staat met de watervoorziening Z. Vlaanderen. Met eenige afbeeldin gen wordt toegelicht hoe hel water daar kans loopt verontreinigd te worden. Dan wordt uiteengezet ook al met eenige afbeeldingen - wellc groot belang er vast zit aan een betere drinkwater voorziening. Eu eindelijk wordt het wa terleidingsplan voor Z. Vlaanderen kort vermeld, met financieelen opzet, tarie ven en andere bijzonderheden, waarbij ook nog eenige gerezen bezwaren wor den weerlegd. NIJVERHEIDSTENTOONSTELLING TE MIDDELBURG. Het was gisterenavond weer zeer ge zellig in het Schuttershof, waar dit maal „Oefening Kweekt Kunst" uit Weslka- pelle onder leiding van den lieer P. de Rooy op zeer verdienstelijke wijze een uitgebreid programma uitvoerde Voor hen die het nog niet mochten weten zij er aan herinnerd, dat hedenavond de „Houthandel Walcheren" een concert geeft en morgen liet Middelburgsch Mu ziekkorps het slolconcert. De groote attractie voor velen is en blijft Oud-Middelburg eii de laatste dagen speciaal het trio Speenhoff. Tijdens hel (optreden van deze gewilde zangers, klonk weer de muziek van Westkapelle en een oogenlik dreigde or stagnatie te komen. Maar de comm. trad reddend op, de Westkapellaars speelde Iiiui laat- slen marsch tijdens een ommegang, die eindigde voor hel tooneel op het Markt plein en konden de muzikanten mede genieten van de laatste liederen der fa milie Speenhoff. Al meer en meer gaat hel publiek de refreinen mede zingen. Wij twijfelen niet of deze attractie zal ook de beide, laatste dagen nog velen naar Oud Middelburg doen gaan. DE 5 PCT. VOOR DE KAMERLEDEN. Van liet vrijwillig afstaan door de Tweede Kamerleden van een percentage van hun schadeloosstelling wordt in Het Volk de volgende voorstelling gegeven- Het overleg tusschen de verschillende Kamerfracties had aanvankelijk geleid tot het voornemen om van de schadeloos stelling een deel af te staan. Bij wijze van compromis was overeengekomen, dat allen 5 pet. zouden storten In de s.-d. - Kamerfractie was een sterke strooming om zich uit politiek oogmerk niet te onttrekken ,mils dan ook alle Tweede Kamerleden gelijdelijk zouden handelen Wat bleek intusschen? Dat een of twee christelijke fraktiên Joch 10 pet. blijven geven en alzoo de gelegenheid behou den, om voor de buitenwacht tegenover de s.-d. den gebraden haan uit te hangen Wat nu reeds is geschied. Toen dit bleek heeft de soc.-dem. fraktie zich opnieuw KERKNIEUWS. Als voorzitter van het Ned. Her Kerkelijk zangkoor te Kapelle dat GQ> leden telt en zicli bereid stelt ter op luistering van de kerkdiensten werd be noemd de heer Jacs Burger Mz. De Zendingsdag der classis Tho- 1 e n der GerefKerken wordt 9 Juni ;2den Pinksterdag) in de Geref. kerk le Bergen op Zoom gehouden. Sprekers zijn ds. H. Veldkamp, van Anna Jacobapolder ds. J. van Nes, van 's-Gravenhage, ds. K. Schilder, van Delft en de heer F. Boon. Ned. Herv. Kerk. Beroepen (e SI. Annaland, Ds. \V. Deur te Zegveld Beroepen te Oudelande ds. M. J. Beu kenhorst te Sluis. Aangenomen de toezegging van. beroep haar Eikerzee, door J. O. Neeleman, cand. te Rotterdam. Geref. Kerk. Beroepen te Elburg en te "Westmaas, cand. P de Feijtcr, te Axel. (Ingez. Med.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. In de Dinsdag gehouden vergade ring van het Prov. Utreehtsch Genoot schap van Kunsten en Wetenschappen benoemd tot lid in de sectie van let terkunde, wijsbegeerte en geschiedenis, mevr. Lensvelt—Bronger, te Vee re. Het Muziekfeest van T. O. en U. De eerste dag. De Concertzaal was gisterenavond) goed bezet bij de eerste uitvoering van het ÜNveedaagsch Muziekfeest, waarmee de Zangvereeniging „Tot Oefening en Uit spanning" alhier haar 90-jarig bestaan herdenkt. Maar geheel vol was de zaal niet. Van vroegere muziekfeesten van deze vereeniging herinneren wij ons ech ter een grooter belangstelling, ook op de generale repetitie, die Maandagavond te leurstellend weinig bezocht was. Is er iets dat dc\ gezindheid van hét publick minder warm voor zoo'n muziek feest maakt dan vroeger.- Er zijn wel oorzaken te noemen. Uit de geschiedenis der vereeniging welen we dat vroeger, bijv. bij het vijftigjarig bestaan zoo'n muziekfeest hel zeer bijzondere had, dat men een volledig orkest hier kreeg, en zoodoende een uilvoering kon genieten, vollediger dan anders het geval was. Nu zijrr- we er al jaren aan gewoon, dat we twee keer per jaar uitvoeringen met vol ledig orkest krijgen. Heel waarschijnlijk werkt er ook toe mee, dat er onder het jonge geslacht minder aan zang wordt ge daan, n dat er ook minder belang stelling voor bestaat. In ieder geval hadden we aan de zang vereeniging gaarne een stampvolle zaal op beide avonden toegewenschl, want met de uitvoering van Berlioz' „Dam nation de Faust" heeft zij, onder de zeer knappe leiding van den heer Karo iels bijzonders te genieten gegeven, dat hier nog niet was uitgevoerd. Laten we hopen dat hedenavond, bij de tweede uitvoering (van verschillende werken) een groote opkomst de bevredi ging zal geven die na de omvangrijke voorbereiding een verdiende belooning zou zijn. Wat we gisterenavond te genieten kre gen was een Fransche visie van de Fa ust-legende. Berlioz' „Damnation de Faust" is ont- itaan onder inspiratie van Goethe's Faust, maar werd in zijr? Fransch brein licel wat anders. De Germaansche philo sophic verdween. Van den persoon van Faust bleef slechts een zwakkeling over. Voor de wijsgeerige geestigheid van Me- phislopheles was in dit werk geen plaats De figuur van Marguerite is veel meer een Fransche minnares, veel spoediger toeschietelijk dan Goethe's Gretchen. Maar wat er voor in de plaats kwam als iets nieuws, en wat dit muziekwerk tot zulk een geniale schepping maakt, is de ontzaglijk groot geziene muzikale schildering van tafereelen. Deze slaan tamelijk los naast elkaar; over het -lo gisch verband moet men zich niet te veel het hoofd breken. Ieder op zich zelf zijn ze prachtig. Een klein gegeven is voor "Berlioz voldoende. Een verwijzing, heel even, naar den militairen roem. was genoeg om dat begrip muzikaal tc verbeelden door dien geweldigen Hon- gaarschen marsch, een van de meest indrukwekkende deelen van hel werk. En ook al doordal de schildering zoo zuiver muzikaal en bovendien zoo af is, kan het werk er slechts onder lijden wanneer men probeert het op het too neel le brengen. Er zijn pogingen toe gedaan, maar die zijn geheel mislukt. Tafereelen als de droom van Faust en als de hellevaart kan men zich, al luis terend, voor zijn geest halen, maar men kan die niet realistisch vertoonen. Wel hebben sommige deelen sterk een opera karakter. Hel slot van de derde acte is volledig een klinkende opera-finale. Maar als tooneelwerk mist het de daarvoor zoo noodige actie. Van de groote ensembles staan er twee verre vooraan: het Paaschkoor dat 7.00 Toerend is door zijn hoog-ernstigen blij den kerkzang, die opvoert naar rein- religieuso stemming; en dan als tegen stelling is er geen grooter verschil denk baar - do wellustige droom die Mephis- 'topheles aan Faust suggereert door den weelderigen zang van gnomes en syl- phes, welke als een warme golf over den toehoorder heengaat. In die beide deelen en ook in den militairen marsch bereikt Berlioz een uitdrukkingskracht in roman tische schildering die vóór hem zelden was bereikt. lar eigenlijk is in de ensemb^s al door het werk boeiend door de zuivere karakteriseering. Dat is ook zoo in het koor van de dorpelingen, in het tafe reel van de drinkers, en in den zang van de .studenten. Maar het interessante zit zeker niet minder in het orkest, in de teekenende instrumentatie, waarin Berlioz driekwart eeuw geleden zich een baanbreker toon de. Wat hij door de blaasinstrumenten weet te doen, is wonderbaarlijk. De marsch wordt het meest indrukwekkend op hel oogenblik dat de zware koper- instrumenten inzetten. Als Mephistophe- les de „follcts" oproept 0111 Marguerite te bedwelmen, zijn het de piccolo's die een treffende uitbeelding geven. Het optreden van Mephïstopheles wordt telkens aangekondigd door aller merkwaardigste, zware slagen uit het or kest. Voor de violen heeft Berlioz min der ongewone effecten uilgevonden, hoe wel toch ook weer gewezen kan worden op hét spot tend-hel sche accompagne ment van de serenade van Mephistophe- les, en op het scherpe rythme van de violen in den hellevaart. En wat den solozang betreft, moet dit werk wel een zeer ongewonen indruk hebben gemaakt in den tijd van zijn ont staan, toen de streng geslyleerde aria's nog volop heerschten. Van aria's is hier geen sprake. Maar de klaagzang van Mar guerite in hel vierde deel (met die won dermooie begeleiding \an Engelsehe hoorn) is wel een bewijs van zijn buiten gewoon kunnen. Typeerend zijn ook het Ra Henlied van Brander, het Jied over de „puce genlil" van Mephislopheles, en diens serenade. Maar merkwaardig is het zeker dat in den zang van Faust zoo wei nig karakleriseerende en boeiende deélcn voorkomen, wat gister nog te sterker voelbaar was door de zwakke vertolking die de heer Jos. Holthaus daarvan gaf Ja, dit werk moge dan al geen opera zijn, voor de solo-partijen eischt het toch d© dramatische levendigheid van de opera-zangers, liefst van Fransche opera zangers. En die beweeglijke dictie kre gen wc van den heer Holthaas niet Be halve nog dat zijn stem herhaaldelijk zwak bleef tegenover het orkest o.a. in het slot van den hellevaart). Dat trof te meer, omdat naast hem een Mephistöpheles en een Marguerite stonden, die wèl die gave hadden om door levendige voordracht hun partij te bezielen. Prachtig van geluid 011 scherp gemar keerd in zijn dictie was Th. Denijs als de hellevorst. In het groote droomtafe- reel klonk zijn stem heerlijk boven het koor uil, (wat te meer deed betreuren dat zijn, heel zacht gezongen inleiding daarvan werd oversterad door liet te zware, koper-accompagnement. En schit terend was de spottende voordracht van zijn twee liederen, vooral van de sere- rena.de. Mia Peltenburg als Marguerite was verrukkelijk mooi. Maar zij zong die par tij ook met een volkomen overgave, zoo dat er warmte uitging van ieder woord. Zoo was het in haar recitatieven, in haar duel met Faust, en vooral in haar klaaglied. Dit behoorde tot het allerbeste van den avond. De Chanson Gothique. die Berlioz componeerde op het lied van .,1e Roi de Thulé", is weinig dankbaar. De vierde solist, de heer D "Weiman, vervulde de kleine baspartij, voorname lijk bestaande uit het Rattenlied van Brander, dat heel wat pittiger had kun nen klinken Een koor, dat voor 't eerst voor dit werk wordt geplaatst, heeft een moei lijke taak, vooral wat het rythme, en liet invallen betreft De heer Caro heeft zijn koorleden aan een zangwijze moeten wennen, die nieuw voor hen was. En 7,00 iets kost véél voorbereiding. Maar in verschillende opzichten was het re sultaat dan ook bijzonder le loven, al thans wat het gemengde koor betreft. In bet danskoor, het Paaschkoor, en in den droom werden prachtige stemmin gen verkregen. Aan het mannenkoor afzonderlijk heeft Berlioz nog verscheidene andere deelen opgedragen. En die zijn gister niet alle tot hun recht gekomen. Wat we hierboven schreven over de mindere belangstelling van het jonge ge slacht voor zang, geldt vooral voor de heeren. De voortdurende aanvulling van jonge krachten is noodig voor klank- kracht en klankgehalte. En de heer Caro ondervindt, wat ook zijn voorganger veel zorg gaf dat die aanvulling onvol doende is. Bovendien zijn deze mannen koren van Berlioz moeilijk, vooral van rythme. Maar laten we hier niel te veel na druk op leggen, want tegenover die en kele minder gelukte gedeelten, staan de bovengenoemde koren, die een buiten gewonen indruk maakten, en aie volko men rechtvaardigen wat we in den aan vang schreven over de zeer knappe lei ding van den heer Caro, een leiding die trouwens den lieclen avond te loven was, vooral ook in de expressie van hel or kest, dat zulk een gewichtige rol heeft in het heele werk. Het klopte alles goed en bovendien zat er karakter in, wat liier heel wat zeggen wil De heer Caro had zijn orkest stevig in handen, en deed er mooie dingen mee. In de pauze werden we herinnerd aan het feit dat tot dit muziekfeest aanleiding gaf. De heer P. Luteijn, wor- zitter van de Vereeniging voor Instru mentale Muziek, wenschte de vereeniging hartelijk geluk met haar herdenking. Hij herinnerde erkentelijk de gelukwenScning namens de zangvereeniging aan de In strumentale gebracht bij haar 25-jarig bestaan. Hij loofde het in de zangver eeniging dal zij het was die er zooveel toe heeft bijgedragen dat Middelburg den naam heeft een muziekleven te bezitten dat op hoog peil staat, en bood een mand bloemen aan, die hij meende te moeten overhandigen aan den man in wien de vereeniging verpersoonlijkt is, n.I. aan haar directeur. Luid applaus weerklonk. De heer Snijders, voorzitter der Zang vereeniging, dankte voor deze huldiging. Hij herinnerde aan de goede verstand houding die steeds tusschen de beide vereenigingen heeft beslaan. Zij zijn trou wens op elkaar aangewezen, en hij liopp- te dat. iu liet belang van de muziek in Middelburg, die verstandhouding nog lang zoo hartelijk zal blijven. E11 hieraan knoopte de spr Vast een hulde aan den gemcenschappelijken directeur Luid ap plaus). En tevens maakte de spr. van deze gelegenheid gebruik om een woord van dank le richten tot de leden van het Arnhemsche orkest, die nu reeds zoo veel jaren aan de uitvoeringen der zang vereeniging meewerken, welke hulde eveneens de instemming van het publick kreeg. ONDERWIJS. Geslaagd te Amsterdam voor het doctoraal examen in de Romaansche taal en letterkunde (Fransch) de heer R. Borggreve, vroeger alhier woonachtig. Heden slaagde le Amersfoort voor het eerste gedeelte van het examen ter verkrijging van de acte godsdienslondcr- wijzeres Ned. Prol. Bond mej. S. Doets, alhier. Geslaagd voor het eerste gedeelte gemeente-secretaris de heer J Francke, le Arn?muidcn. —Te Rotterdam slaagde voor het examen radio-telegrafie C. Glerutn J.Ps van Schorc Onder groote belangstelling her dacht Dinsdag de lieer N. de Regt le Oosterbeek zijn 25-jarige werkzaamheid bij hel Chr. Onderwijs. De heer de Regt was vroeger 0. a. werkzaam te Zaam- slag. Dc heer J. Versprille volontair ter secretarie te S c li o o 11 d ij k e slaagde voor het voorbereidend examen gemeen te-administratie. Geslaagd te Delft voor hel prop. examen voor civiel-ingenieur, de lieer II. L. G. Carpreau, geb. te IJzendijke. o Vereeniging voor Handelson- d e r w ij s te Middelburg. Gisteren werd aan de leerlingen der Handelsavondschool bekend gemaakt, dat van de eerste naar dc tweede klasse zijn bevorderd J. Adriaanse, D den Boer. M. Hansen, EE. J. Kögeler, F. J de Munck, K. A Murk, M. van Oosten. P Quist, P. Somer, D. de Vos. Niet bevorderd 2. Van de tweede naar de derde klasse: J. Akkermans. Ca. Dekker, J. Kamer- mans. J. de Koning, J. Lindhoul, J. Min derhout, D. de Munck, J. de Roov, P Tjepkema, J. Waltel, J. Antliéunisse, J. Dekker. TL Geldof, A. van Iloorn, I. Mi- davaine, L. Simpelaar. A J Tatenhove, J. Verhage, P de Vos Niet bevorderd 8. Van dc derde naar de vierde klasse: W. van Aartsen, N. Alewijnse, A van Dalen, Gecrtse, J. F. de Graaf, H. Heeren, A. Jongepier, 0. Melse. R. van Miert. M. Onder dijk. A. llotk, W. van Sparrentak, O, de Vos, II. Bouma, H. Hendrikse, O. Hooftman. A. Scliroevers, J. -Schuit, M. Sonius, L. Simpelaar. 0. "Wisse. Niet bevorderd 9 In de gebruikelijke jaarlijksche bijeen komst van bestuur, leden en leeraren, werd hierop de mededeeling der behaal de diploma's gedaan, waarbij bleek, dat

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1