BEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 2 Juni. (Slotkoers). 6 pot. Nederland 1923 97 één zestien de; 6 pOt. Nederland 1922 97 drie zes tiende, 5 pCt. Nederland 1918 87%4% pOt Ne.derland 1917 81%; 2% pCt. Ned. iW» Schuld 52; 3 pOt do. Oblig. 62%; 3 pOt. do. Oertif. 62Vs. Oert. Ned. Hand. Mij 132—133; Aand. Ned. Ind. Handelsb. 1261/2—127; Aand. Koloniale Bank 166—171; Koninkl. Pelr Aand. 4121/2419%, Gecons. Hollandsche 176—179; Cult. Mij. Vorstenlanden 162— 163; Handelsv. Amsterdam 427—4311/2, Ja- vasche Cultuur 307; Aand. Deli Maatsch. 326—828; Amsterd. Rubber l21i/2122. Ned. Scheepvaartunie 119i/a; Koninkl. Holl. Uoyd 61,2 7; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 62%; Aand. Paketvaart 1391/2. Gouda A. 13; Philips A. 2891/2Jurgens A. 56% Anaconda 621/2Common Marine 9%; Prefered do. 35yt; Maxwell Gr. 0. v. A. 3 zeven zestiende, Maxwell Land Oert. v. Inc. Bonds 93% Prolongatie 3V1 - Russen: Obl. 1880 5%; Consols 7, Hope, 5 negen zestiende. Markt sluit op de laagste prijzen. Wisselkoersen. Londen chèque 11.54%; Berlijn 0.63i/a IWeenen 0 00371/?; Parijs 13.27%; Brussel 11.55; Dollar Oable 2.68. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Temperatuur hedenmorgen 9 uur: Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Juni. Hoogste barometerstand: 768.5 te Vestmanoer. Laagste barometerstand: 747.8 te Skudesnaes Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 Juni: Zwakke tot matige wind uit Weste lijke richtingen, meest zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag ,iets warmer. Thermomelerstand 's morgens 9 u. 55 gr., 12 uur 59 gr., 3 uur 61 gr. HOOG WATER. Vlissingen. Zomertqd. Dinsdag 3 Juni n.m 3.05 Woensdag 4 3.39 Donderdag 5 4.12 Vrijdag 6 4.43 Zaterdag 7 5.20 Zondag 8 6 02 Maindag 9 v.m. 5 33 het beperkt aantal sprekers en werd er bij de afdeelingen op aangedrongen als zij sprekers in hun midden hebben of met succes vergaderingen hebben be legd, dit ter kennis van het bestuur te brengen. Ook met het bewerken van de open bare meening door middel van de pers zal met kracht worden voortgegaan. Hier bij merkte de voorzitter op, dat van de meeste bladen steeds steun wordt onder vonden. Inzake een voorstel van de afdeeling Gorinchem om te komen tot een verza meling van voorwerpen op het gebied van dierenbescherming, teneinde een rei zende tentoonstelling te vormen, werd besloten zich te verstaan met freule E. des Tombes, die reeds een flinke verza meling heeft en den vanwege de ver- eeniging dit met medewerking van de afdeelingen aan te vullen. Voor de derde maal werd besloten niet definitief de contributie aan het hoofd bestuur te bepalen op 15 cent, maar ver schillende afdeelingen doen dit reeds uit zich zelf en andere zegden het toe. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Zwolle aangewezen. De afgevaardigde van de afd. Katwijk en omstreken hield vervolgens een uit voerig beloog, waarbij hij schetste hoe zoowel aas als visch door de hengelaars worden mishandeld, terwijl hij er ook op wees, dat het afhengelen van het geheele platteland schadelijk is en ge vaarlijk, de hengelaars laten spoorweg hekken open en het gevolg is reeds ge weest koeien op een spoorlijn. Ook hel alleen sluiten van den vischtijd voor snoek acht spr. een halven maatregel. Besloten werd het betoog in het or gaan der vereeniging af te drukken. Nadat de heer Berkel namens Vlis singen, de moederafdeeling Zeeland, nog had gelukgewenscht met haar jubileum, sloot de voorzitter de vergadering. Nadat in de fraaie zaal van de Con frérie van .,St. Sebastiaan" aan de afge vaardigden door Zeeland de thee was aangeboden, werd in het hotel de „Nieu we Doelen" gemaaltijd. Zondag maakten vele der afgevaardigden nog een auto tocht door Walcheren. KERKNIEUWS. Te B r e s k e n s is door ds. H. M. E. Bremer de eerste steen gelegd voor het nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. aldaar, waarbij de predikant sprak naar aanleiding van Esia 3 10—13. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zierikzee, ds. G. J. Waar denburg, van Hansweert. Bedankt voor het beroep naar Oost en West Graftdijk, door ds. W. Reus, te Westkapelle. G e r e f. Gem. Beroepen te Sliedrecht, ds. A. Verha gen te Middelburg. (Ingez. Med.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. Woensdag 4 Juni ,des 'snam. half vier zal de Zeeuwsche Letterkundige Ten toonstelling in het gebouw der Provin ciale Bibliotheek geopend worden door den Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Zij zal geopend zijn van af Donder dag 5 Juni tot en met Woensdag 18 Juni, eiken werkdag van 10—12, 2—5 en 7—9 uur. Donderdag 12 Juni is zij voor het publiek gesloten. Pinkstermaan dag van 2—5 uur. De toegangsprijs is f 0,25. Zaterdag 7 Juni 's namiddags en 's avonds f 0 10; idem Pinksterdinsdag. ONDERWIJS. Zaterdagmiddag heeft in de Nuts- bewaarschool te Vlissingen de ope ning plaats gehad van den cursus tot opleiding van bewaarschoolonderwijze ressen. Behalve de voorzitter der commissie, de heer ds. 0. L. Voorhoeve, de secre taris, do heer J. F. Op den Zieke, en de wethouder van onderwijs, de heer M. Laernoes, voerde het 'woord mevrouw van de Velde, schoolopziener van het voorbereidend onderwijs, die er op wees van welk groot belang het is, dat ook zij, i die voorbereidend onderwijs geven, eene goede opleiding genieten. Geslaagd te Dordrecht voor het' examen van de Ned. Ver. voor gemeente belangen, de heer J. Nonnekes, te Vlis singen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot leerares aan de R. H. B. S. te Zierikzee mej. D. Blankwaardt, thans tijdelijk als zoo danig werkzaam. o Eindexamen Handelsavond school. Geslaagd voor het eindexamen der ge meentelijke Handelsavondschool te V1 i s- s i n g e n He. Ca v. d. Berg, 01. Je. Blondé, Ca. Bijl, Ca. van Graafeiland, Ja. Fa. van Hal, Herm. Har ting, Corn. v. d. Hof, Ger. H. Janssen, W. de Koek, Ohr. Kok, 0. de Klerk, Joha. Kouwe, Ja. Pa. Kuy- pers, Fr. van Lieuwen, A. P. Louwerse, El. Naerebout, J. van Noorden, J. Pa. Rouffaer, Iz. Sanderse, Al. Spaan, Wa. Step. Twee niet geslaagd. Machineschrijven: Diploma A: H. v. d. Berg, Ca. Bijl, Beun, Ca. van Graaf eiland, Ja. Fa. van Hal, Ger. H. Jansen, W. de Koek (met lof), C. de Klerk, Joha. Kouwe, Ja. Pa. Kuypers, Fr. van Lieu wen, A. P. Louwerse, Ja. Pa. Rouffaer, A. Gillissen. Diploma B: 01. Je Blondé, Ca Bijl Beun, Ca. van Graafeiland, Ja. Fa. van Hal, W. de Koek, 0. de Klerk, Joha. Kouwe, Ja. Pa. Kuypers, Fr. van Lieu wen, EI. Naerebout, Wilha. Step, J. Dek ker, A. Gillissen (met lof). LANDBOUW. Omtrent den Rundvee-fokdag te Kloosterzande, op 12 Juni te hou den op het terrein van de Vlasfabriek (voorbereid door de voormannen te Kloosterzande met medewerking van de kringen Hulst der N. O. B. en Z. L. M.) vernemen we dat voor 17 rubrieken zijn aangegeven ongeveer 230 dieren onder 315 nummers. Het beste vee uit het Oos ten van het vierde district zal tegen woordig zijn. Tot onder Driewegen en St. Jansteen wordt er aan dezen fokdag deelgenomen. Zeer interessante groepen zijn die wel ke samengesteld zijn uit groepen fokvee van een eigenaar en ook de familiegroe pen. Drie en twintig koeien zullen om prij zen dingen voor de hoogste productie. Vier deskundige keurmeesters van elders zullen het vee beoordeelen en ongeveer 60 medailles zullen worden toegekend. Ter onderrichting van de bezoekers zul- middags worden de demonstraties gehou den worden van het tentoongestelde vee met toelichting door een deskundige. Do keuringen beginnen 's morgens om 10 uur. Het terrein is dan tegen geringen toegangsprijs voor het publiek open, des middags worde nde demonstraties gehou den. Om half drie wordt het bekroonde vee rondgeleid. De keuringen en demon straties duren tot 's middags vier uur. Op het terrein wordt voör consumptie ge zorgd. Voorts wordt in den loop van den middag op het terrein een uitvoering door het muziekgezelschap „St. Caecilia" gegeven. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Faillissementen in Nederland Volgens inededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Oo.'s Bureaux voor den Handel, zijn over de afgeloopen week, eindigende 30 Mei, in Nederland uitgesproken 76 faillisse menten, tegen 68 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 30 Mei 1924 1905 faillissementen tegenover 1672 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Het schip „Vertrouwen" schipper Pol, is in het Zuid-Bevelandsch kanaal op het remmingswerk der Schor e-brug geloopen, waardoor dit werd beschadigd. Na borgstelling zette het schip de reis voort. De motorschoener „Leeuwerik", ge laden met hout van Gothenburg naar Antwerpen, is gisteren met machine-de fect door de sleepboot „Alida" op de Wester-Schelde opgepikt en naar zijn be stemming gesleept. LEGER EN VLOOT. Officier van administratie le kl. E. G. P. van Sypveld is overgeplaatst van Vlissingen naar Willemsoord. De heer C. L. W. Overman, Le Utrecht tot arts bevorderd, is bestemd tot officier van gezondheid 2le kl. bij de zeemacht. SPORT. Op de Nationale tentoonstelling te [Bergum (Fr.) gehouden op 28 en 29 Mei, behaalde dhr L. Wisse alhier, met Papilion Ram, een lslen en 2 eere prijzen, en de heer A. P. Dingemanse, St. Laurens, een 2en met nest Papillons. Te Oud-Vossemeer speelde Zondag de voetbalclub O. V. V. tegen Prinslandia te Dinteloord> een wedstrijd waarbij de thuisclub met 6—2* won. De gisteren te Schoondijke ge houden medaillewedstrijden door de voetbalclub S. S. S. aldaar hadden de volgende uitslagen. Excelsior IS. S. S.. I met 1—0; S. S. S. U-A. V. V. comb, met 1—3; A. V. V. comb.H. O. V, II met 3—0. Korfbal. Gisteren hadden op het gemeentelijk sportterrein te Middelburg de seriewed strijden plaats, uitgeschreven door D. O. S., ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan. Er werden 12 vereenigingen uit- genoodigd, 4 hadden de uitnoodiging aangenomen, van welke een zich op het laatste oogenblik nog terugtrok. Door de resteerende 3 clubs werd nu een halve competitie gespeeld met de volgende uit slagen G. K. C. (Goes)—Excelsior (Vlissin gen) 2—3; D. S—G. K. C. 5—0. Excel sior—D. O. S. 2—3. Zoodat D1. O. S. den eersten, Excelsior den tweeden en G. K. C. den derden prijs behaalden. Aan de op Hemelvaartsdag te Goes gehouden seriewedstrijden namen deel de Zwaluwen van Bergen op Zoom, Vol harding, IersekeElto, Kloetinge; V. D. B., 's-GravenpolderO. D., 's H. Arends- kerke; D. O. S„ Middelburg, en Mevo, Goes. De eerste prijs werd behaald door D'. O. S.; de tweede door de Zwalu wen; de derde door Mevo en de vierde door O. D. Doorzitten en Stukloopen. schrijnen en smetten der huid verzacht en geneest men met Pnurot. (Ing. Med.) VERSCHILLENDE BERICHTEN. Zaterdagmiddag reed op den Benne- broekerweg, gemeente Haarlemmermeer, de heer Schwarz, onderdirecteur van het kantoor der Rotterdamsche Bankvereeni- ging te Amsterdam, met zijn luxe auto, waarin behalve hijzelf zijn echtgenoote en zoontje, mevrouw Rast, de' heer Mi- lisch en het 13-jarig zoontje van dr. van der Valk te Amsterdam zaten, en die bestuurd werd door den chauffeur J. O. met een gangetje van ongeveer 30 K.M. toen plotseling hoe het gebeurde kon men niet zeggen de auto uitschoot naar den kant van den weg en tegen een boom opreed ,met het gevolg, dat het voertuig totaal vernield werd. D< chauf feur werd ernstig gewond, het zoontje van dr. van der V. kreeg een verwonding aan de kin. De overige inzittenden, be halve het zoontje van den heer S„ liepen lichte verwondingen op. De chauffeur, wiens toestand zich vrij ernstig liet aan zien, is naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Zaterdagmorgen is brand uitgebro ken in de brood- en banketbakkerij van de N.V. Goudeket en Co. in de Valken burgerstraat te Amsterdam. De fabriek een gebouw van één verdieping en een oppervlakte beslaande van 30 bij 25 M., is uitgebrand. Vrijdagavond tegen het ingaan van de Sabbath waren de ovens, waarin de vuren aan bleven, afgesloten, daarna heeft ieder de fabriek verlaten. Het voorgebouw, waar de kantoren lig gen, is geheel gespaard gebleven, even eens de opslagplaatsen van meel en an dere materialen. Een kantoorlokaal, lig gende in het geteisterde gedeelte van het gebouw, is echter ook volkomen uitge brand. De machinerieën, die in het ge bouw aanwezig waren, zijn volkomen vernield, wat de schade vooral aanzien lijk maakt. Deze is door verzekering gedekt. De brandweer had den brand spoedig na haar verschijning onder de knie. De heer H. J. van der P., uit Velp, die Zaterdag met zijn auto tusschen Ede en Otterloo, bij den huize de Roer beek, over den kop is geslagen en uit den wagen werd geslingerd, is kort 11a zijn aankomst in het Velpsche ziekenhuis overleden. Hij was gehuwd en bijna 44 jaar oud. t Zaterdagnacht is brand ontstaan in een huis aan de Plantage Parklaan te Amsterdam, en wel op de hoogste ver dieping. Deze is geheel door het vuur vernield, eveneens de daaronder gele gen verdieping, welke eenige winkelbe dienden gezamenlijk gehuurd hadden. De vlammen hadden zeer snel om zich heen gegrepen. Het heeft nog eenige moeite gekost drie kinderen, die sliepen op den zolder, te redden. De brandweer was het vuur spoedig meester. In het beneden huis is een lunchroom gevestigd, die ver leden week pas geopend is; hier was be langrijke waterschade, eveneens op de eerste verdieping. In den nacht van Zondag op Maan dag werd te Vledder een moord gepleegd op den landbouwer Kruize. In verband met dezen moord zijn te Stadskanaal geari-esteerd drie personen. Zij ;zijn naar het huis van bewaring te Winschoten overgebracht. Tengevolge van het eten van plan ten is het 6-jarige zoontje van li te Scherpenzeel (Gelderl.) aan vergiftiging overheen. Tijdens de verhuizing is bij mevr. M. in de Anna van Hannoverstraat te 's Gravenhage een bedrag van f 3000 ge stolen. In verband hiermede zijn aange houden de werkster en haar verloofde. In de omgeving van Augsburg stort te door onvoorzichtig rijden, een auto van, een meer dan vier meter hooge glooi ing in een beek, waarin 52 personen zaten. Alle inzittenden kwamen onder de auto terecht. Drie hunner werden gedood, 12 zwaar en 30 licht gewond. In een plaatsje bij Boedapest is ter gelegenheid van de inwijding van een klok in de kerk, een paniek ontstaan, waarby drie personen doodgedrukt en dertig gewond werden. o— EEN MEISJESKOSTSCHOOL AFGE BRAND. Een meisjeskostschool te Los Angelos is Zondag door een brand verwoest. Achttien meisjes van den leeftijd van vijf tot vijftien jaar kwamen om het leven. Drie meisjes worden vermist, ter wijl er 25 gewond zijn. DE DOODSLAG TE EDERVEEN. De jongen in Ederveen, die Donder dagmorgen het 18-jarige meisje Rika Vlastuin doodschoot, schijnt, naar de „Tel." meldt, meermalen blijk te hebben gegeven, dat hij niet wel bij het hoofd was. Hij kon niet hebben, dat het meisje met andere jongens omging of sprak, ter wijl hij haar meermalen met liefdesbetui gingen. waarvan zij niet gediend was, lastig viel. Waarschijnlijk was er He melvaartsdag weer iets gepasseerd, dat hem niet aanstond. Met een revolver ge wapend is hij 's ochtends naar haar huis gegaan. Hij vond haar alleen thuis en schoot haar neer. De dader is thans na zijn poging tot zelfmoord naar het ziekenhuis te Arn hem overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. LAATSTE BERICHTEN. MARKTBERICHT. Rotterdam, 2 Juni. Binn. Granen. Tarwe, met klein aanbod, flauw, en /fcngzaam onveranderd" verkocht 16.40— 13.90, afwijkende 12.00—12.50 alle erwtensoorten lager, kleine 15.00—20.00, Kroon ook 15.00—20.00, schokkers 14.00 —20 00, bruine noonen uiterst moeilijk te plaatsen. Ajuin, Egyptische 5.50-5.75 per 50 K.G. inclusief baal. Hollandsche niet aangevoerd. EEN SERIE AUTO-ONGELUKKEN. Zondagnacht omstreeks half drie heeft in de St. Annastraat te Nijmegen een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waar bij 2 personen onmiddellijk werden ge dood, terwijl één der gewonden vermoe delijk eveneens zal sterven. Een auto van de garage „Egbers" waarin gezeten waren de 34-jarige heer H. Egbers zijn 33-jarige echtgenoote, de 27-jarige H. v. d. Waarden, en de heer Gerritsen en zijn zuster, reed doordat de bestuurder door tot nog toe onbeken de oorzaak, het stuur niet meer meester was tegen een telefoonpaal. De auto NAGEKOMEN BERICHTEN. DOODELIJKE PARACHUTESPRONG. CHRISTIANIA, 2 Juni. Een zoon van den Noorschen gezant te Londen. Nils Vogl, deed gisteren een doodelijken pa rachutesprong in zee, doordat de para chute niet vlug genoeg werkte. REVOLUTIE IN ALBANIË? Volgens een telegram uit Rome is in Albanië revolutie uitgebroken. werd totaal verbrijzeld. De heer Egbers en zijn echtgenoote werden onmiddellijk gedood. De heer v. d. Waarden werd ernstig inwendig gekneusd en men vreest voor zijn leven. De heer Gerritsen en zijn zuster wer den licht gewond. De gewonden werden naar het zieken huis overgebracht. De heer G. en zijn zuster zullen vermoedelijk heden Ret ziekenhuis kunnen verlaten. Zondag heeft op den Jaagwëg nabij Hoorn een ernsTig motorongeluk plaats gehad. Zekere H. A. uit Hoogkarspel, reed met zijn motor van den berm van aen weg. Ernstig gekwetst werd hij naar net "Si. Jansgesticht overgebracht waar nïj in den avond overleed. Zekere J. v. A. fe Gemert, is Zater dagnamiddag nabij het landgoed „Cleefs- wit" met zijn motor gevallen, v. A. werd gevonden met een ernstige hoofdwonde^ de ontboden geneesheer kon slechts den dood vaststellen. Het slachtoffer laat een vrouw met 5 kinderen achter. TWEE HUIZEN AFGEBRAND. Zondagnacht is het modemagazijn „Meibergen" te Almelo, in de Holtjesstr. geheel uitgebrand. Het café „Broeksma" dat naast genoemd magazijn ligt brandde eveneens voor een groot deel dit. Ver zekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). De volgende prijzen vielen op onder staande prijzen: f 15000: 3880 f 1000 5181 12724 f 400: 2407 4977 5006 15875 f 200: 2235 13799 15038 15205 17713 f 100: 3203 6308 14792 15507 20484 BEURSO VERZICHT. AMSTERDAM, 2 Juni 3 uur. Veel afwisselends toonde de effecten- beurst niet. Gebrek aan affaires 't voor- voonaamste kenmerk Zoo ondergaan de koersen niet veel verandering, maar intusschen zijn meerdere fondsensoorten o peen belangrijk verlaagd koerspeil aan gekomen. Ook heden was er weinig te te doen en verschilden de koersen niet noemenswaardig van die van Zaterdag. Een kleine beweging ontstond in Ko ninklijken ,die per saldo niet veel wijzi ging ondergingen. Geconsolideerden bewogen zich voor namelijk op ongeveer het vorige grond niveau. H. V. A. liepen in den loop van den middag iets omhoog. Rubberaand. ook thans zoo goed als verlaten. De handel in scheepvaarten was ge- riag. Van de tabakken waren .sommige Su- matrasoorten iets lager. Ned. Industrieelen ook thans weer bij na verwaarloosd. Prolongatie 3%. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 2 Juni 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van Zaterdag. Londen 11.54% (11.52) Berlijn 0.63% (0.63%) Parijs 13.17% (13.65) 'Brussel 11.55 (11.85) vVeenen 0.0037% (0.0037%) Zwitserland 47.07% (47.00) Kopenhagen 45.00 (45.00) Chrisliania 36.60 (36.65) Stockholm 71.00 (70.80) New York 2.67% (2.67%) DE MOORDAANSLAG OP Dr. SEIPEL. WEENEN, 2 Juni. V. D. De Commis saris-Generaal van den Volkenbond, mr. Zimmerman, is zeer geschokt door den, aanslag op dr. Seipel. Hij verklaarde, dat de strijd tegen den Volkenbond in verband met de reconstructie van Oos tenrijk, heeft bijgedragen tot dezen moordaanslag. Het resultaat van het on derzoek wordt met spanning verwacht. Hij verklaarde voorts, dat de aanslag op Dr. Seipel het vertrouwen van het buitenland in den Bondskanselier niet zal schokken. Mr. Zimmerman zal zijn werkzaamhe den tot Oostenrijk voortzetten, en hoopt spoedig weer met Dr. Seipel te kunnen samenwerken. De dader, die ook een scherp geslepen dolk bij zich had, ver klaarde opdracht te hebben gekregen ■Seipel te vermoorden. In Weenen heerscht groote opwinding. Men vreest voor anti-semitische uitspat tingen. De toestand van Dr. Seipel is bevredigend. ftUSLAND EN ROEMENIE. WEENEN, 1 Juni V.D. Er zijn aan wijzingen voor een a.s. oorlog tusschen Rusland en Roemenië, in verband met de Bessarabische kwtestie.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2