Maandag 2 Jnni 1924 JNo. 129 167' Jaargang BINNENLAND, FORENZEN BELASTING. Het Hand. herstelt in zijn nummer van Zaterdagavond een fout in zijn (door ons Zaterdag vermelde) beschouwing over de forenzenbelasting, 11,1. de bewering dat directeuren etc. van ondernemingen, die in verschillende plaatsen bijkantoren heb ben, voor tien of zelfs twintig maal him inkomen zouden worden aangeslagen. Er wordt van hen volgens art. 245c Gem. wet in elk dier gemeenten slechts een zoodanig gedeelte van het aantal opcen ten geheven als er getneenten zijn, waar- i belastingplichtig zijn. Uit Stad an Provincie. Uit Middelburg. In verband met het bezoek van H. M. de Koningin in Augustus a.s. aan onze stad kunnen wij melden onder voorbehoud van de mogelijkheid van kleine wijzigingen dat H. M. daarbij de volgende routes zal volgen: Dinsdag 5 Augustus: na aankomst: van aanlegplaats boot, Stationstraat, Iio- nipgsbrug, Londensche Kade, Rouaan- sche Kade, Dam N. Zjjde, Dam, Korte Delft, Lange Delft, Burg, Abdij. Woensdag 6 Augustus 10 uur: Burg, Lange Delft, Korte Delft, Dam N. Zijde, Nederstraat, Veersche Singel, Jacob Cats- straat, Wilhelminastraat, Hendrikstraat, Zacharias Jansenstraat, Veersche Singel, Molenstraat, Breestraat, Brakstraat, Kor te en Lange SingeUtraat, Spanjaard straat, Balans, Hofplein, Korte Noord straat, Heerengracht, Krommeweele, Vlasmarkt, Markt, Korte en Lange Gort straat, Kaden, Dwarskade, Dam, Gist- slraat, St. Pieterstraat, 'Balans, Wa- genaarstraat. Bree, Molenwater. lSVfe uur van Molenwater, Bree, NVa- genaarstraat, Balans, Abdij. 3 uur Balans, Burg, Markt. 4% uur Markt, Lange Burg naar Ten toonstelling. 5 uur Groenmarkt, Balans, Abdij. Donderdag 7 AngUstus9 'uur van Abdij over Burg, Lange en Korte Delft, Dam, N. Zijde, Nederstraat, Veersche weg. Op verzoek verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer betreffende een op de tentoonstelling te houden de monstratie met boekhoudmachines voor kantoorbedienden, uitgaande van de afd. van Mercurius en het kantoor Middelburg van Ruys' Handelsvereeniging. Vrijdag a.s. des avonds te 8 uur geeft het Middelburgsch Muziekkorps weder eene uitvoering op het Molen water. Uit Vlissingen. Zaterdagmiddag heeft op de alge- meene begraafplaats te Vlissingen de overdracht plaats gehad van den steen, welke door eene commissie is gelegd op het graf van wijlen den heer dr. P. Mcr- ckens. De overdracht aan de familie ge schiedde bij monde van den heer J. H. Blum, terwijl 'de oudste zoon mede na mens mevrouw Merckens, die ook aanwe zig was, en de verdere familie dank bracht aan de commissie. Gisterenmorgen is te Vlissin gen een der opvarenden van eert Fransch schip aan wal gebracht. De man was in het ruim gevallen en had zich ernstig bezeerd. De ongelukkige werd naar het St. .Jozeph Ziekenhuis overge bracht. Uit Walcheren. Er is thans een regeling getroffen waardoor onze abonné's te Scroos- kerke in staat gesteld worden om de Middelburgsche Courant op den avond van den dag van uitgifte af te halen bij den kantoorhouder aldaar. Vrijdagmiddag vergaderde de raad van St. Laurens in voltallige zitting. De voorzitter deelde mede, dat dooi den Commissaris der Koningin met in gang van 1 Juli a.s. tot gemeenteveld wachter is benoemd J. A. Noordhoek te Ritthem. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de gemeente Middelburg dat f 71.86 moet woren terugbetaald van het in 1921 ontvangen voordeelig saldo van de Middelburgsche Brandstoffencom- missie; besloten wordt dit bedrag terug te betalen. Voorts wordt aangenomen een voor stel van B. en W. tot wijziging van de begrooting dienstjaar 1923 wegens ont vangst van f 30 79 van de gemeenten Middelburg en Vrouwepolder voor kinde ren uit hunne gemeenten ,die de school te St. Laurens bezoeken. Tot gemeentebode wordt niet ingang van 1 Juli a.s. benoemd de nieuwe ge meenteveldwachter J. A. Noordhoek, op een jaarwedde van f 30. Alsnu komt aan de orde het voorstel om over te gaan tot verkoop van do voormalige openbare lagere school met onderwijzerswoning. B. en W. meeuen met dit voorstel te moeten komen, in het financieel belang der gemeente; zij zijn er van overtuigd, dat wanneer ooit wordt besloten weder een openbare school te stichten, dit oude gofiouw nimmer aan zelfs matig te stel len eischen zal kunnen voldoen. Door het /ongebruikt laten staan van de oude school zal deze in waarde sterk achter uitgaan; het onderhoud er van, evenals van de onderwijzerswoning zal steeds on kosten voor de gemeente met zich bren gen, waarom B. en W. het in het belang van de gemeente achten tot verkoop over te gaan. De heer Boon vraagt of door B. en W. is nagegaan of een gedeelte van de school zou kunnen dienen voor uitbrei ding van het gemeentehuis. Van 't Hoff licht deze aangelegenheid nader toe. B. en NV. hebben reeds over wogen of de school voor dat doel zou kunnen worden gebezigd ,maar zij mee- ncn ,dat het te verkrijgen resultaat de te maken kosten niet waard zijn, te meer. waar hier nog tegenover staan de van den verkoop te verkrijgen gelden. Ook kunnen B. en W. niet het voorstel doen om de school voor vergaderlokaal te bestemmen, omdat zij te ver uit het cen trum van de gemeente ligt en nimmer ook maar eeiiigszins zal kunnen ren- deeren. Met algem. stemmen wordt besloten tot verkoop over te gaan, evenals van den inventaris van de school. Door het vertrek van den heer J. C. de Koster uit Koudekerke komt voor Gemeentebelang in de plaats als raadslid, de heer dr. J. J. van der Harst. Van af heden is te Koudekerke de prijs der melk met 2 cent verlaagd, en gebracht op 10 cent do liter. Uit Zuid-Beve 1 and. Aan mej. A. C. de Witte is op haar verzoek eervol ontslag verleend uit haar betrekking van rijksklerk ten kantore der registratie en domeinen te Goes. Vrijdagnamiddag wes het te N is se vergadering van ingelanden van het wa terschap „de Buitenpolders van Nisse". Een schrijven was ingekomen van het waterschap 's Heer Arendskerke betref fende verhax-ding van den dijk tusschen den Doolman- en Platepolder werd aan gehouden tot een daartoe later uit te schrijven vergadering na ingewonnen ge gevens omtrent de kosten. De rekening vastgesteld in ontvangst op f 4465.47 en in uitgaaf op f3572.16; en de begrooting op 4650.02. Hel dijkgeschol ,werd bepaald op f 10.75 per II.A. De aftredende dijkgraaf M. Mol die niet meer herkiesbaar was werd vervangen door den gezworene Jan Vermue in diens plaats tot gezworene werd benoemd Jan Slabbekoorn. Zaterdagmorgen i ontstond te 's-G r a v e n p o 1 d e r 'n begin van brand ten huize van J. Meijer, dal zich ernstig liet aanzien. Er brandde een gat in het dak, terwijl eenig arbeidersgereedschap verbrandde. Met behulp van emmers wa ter wisten de toegeschoten burgers het vuur te blusschen. Een fraai paard van Z. te S c li o r e bespannen voor een met steenkolen ge laden wagen, werd Zaterdagmorgen wat schichtig, waardoor het kwam te vallen, met het noodlottig gevolg, dal het een poot brak, en het dientengevolge moest worden afgemaakt. Het vleesch is door den keurmeester voor de consumptie goedgekeurd en daarna naar Goes over gebracht. - In de Vrijdag gehouden vergadering van ingelanden van hel waterschap Baarland werd de rekening vastge steld in ontvang op f 42930.81i/o- in uit gaaf op f 30706.831/»; en de begrooting op f 43777.07 met een post van onvoor zien in f 6380.41. Hel dijkgeschot bleef bepaald op f 23 per H.A. voor de voor- en f 21.22 per H.A. voor de achterpolders. Besloten werd een gedeelte vau den Visschersdijk en een gedeelte van den Watervlietschen weg over een lengte van 1300 M. te begrinten. Op voorstel van den heer NV. Kake- beeke, werd m. a. s. besloten, den af getreden dijkgraaf R. Meulenberg als blijk van waardèering voor al het goede dal hij gedurende een twintigtal jaren in liet belang van het waterschap heeft verricht, een souvenier aan te bieden en hiervoor f 100 uit de kas beschikbaar te stellen. Een aanbeveling voor gezwo ren werd opgemaakt wegens periodieke aftreding van den heer J. de Dreu Jzn., bestaande uil: 1. J. de Dreu Jzn., 2. NV. de Jager, 3. M. Allemekinders. Uit Noord-Beveland. Eenige kinderen waren te C o 1 y n s- plaat aan het spelen in een landbouw- schuur. Een plm. 3-jarig kind van den heer P. de S. geraakte daarbij met de hand in een stroomolen. De heer K. v. de B hoorde toevallig het jammerlijk ge schrei. Hij ging er op af en wist het kind uit zijn netelige positie te redden, doch drie der vingers waren gedeeltelijk afgesneden, zoodat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Uit Tholen. In de raadsvergadering van St. Maartensdijk, op Vrijdag j.l. was afwezig met kennisgeving de heer Hage. Goedgekeurd bij Kon. besluit is de nieuwe verordening op de heffing van haven- en kadegeld. Naar aanleiding van het verslag der waterleidingmaatschappij zal bij circu laire een beroep gedaan worden op de niet aangeslotenen zich alsnog op te ge ven daar zulks in eigen financieel be lang zal blijken te zijn. Na eenigen tijd' zullen niet aangeslotenen het volle ver hoogde tarief gedurende een vol jaar moeten betalen. Wordt de bouwverordening goedge keurd dan zal onverwijld tot naleving der bepalingen betreffende de verplichte aansluiting worden overgegaan, als het beoogde percentage niet zonder dwang kan worden bereikt. Te dezer zake werd gewezen op de gemeente Stavenisse waar de eerste vér- oordeelingen zijn gevallen. Goedgekeurd wordt de rekening der Gezondheidscommissie over het jaar 1923. Uit de begrooting voor 1925 der gezondheidscommissie blijkt dat deze ge meente als bijdrage zal hebben te beta len f221.23. Op hel adres der slagers in den keu ringskring „St. Maartensdijk-' inzake ver laging van keurloonen wordt thans de finitief afwijzend beschikt. Tot invoe ring eener afzonderlijke administratie van den keuringsdienst zal niet worden overgegaan, waarmede wijziging der ge meenschappelijke regeling vervalt. Een en ander werd aanvaard op voorstel van B. en W. na overleg met Ide gecombineer de gemeenten. Besloten werd tot het aangaan eener rekening-courant overeenkomst met de Boerenleenbank alhier. De verordening op de heffing van le ges werd aangevuld. Er zal voor de af gifte van jachtakten 30 pet. leges worden geheven van het bedrag der recognitie gelden. Het voorstel tol het plaatsen van een urinoir werd aangenomen niet algem. st.; eveneens het voorstel tot het bou wen van een NV.C. beide in het gemeen te huis. Den burgemeester wordt machtiging verleend H. M. de Koningin bij het a.s. bezoek dezer gemeente 'te onlvangên in deftigen eenvoud. Medegedeeld werd dat de Koningin in bet gemeentehuis de schilderijen zal ko men bezichtigen. Deze schilderijen zul len hier aanstaanden Dinsdag arriveeren zij zullen Woensdag d.a.v. door den res taurateur worden uitgepakt en geplaatst. Plaatst men de schilderijen niet in voch tige kille, temperatuur, ook niet op den tocht of in de zon ,dan kunnen deze schilderijen bij een temperatuur van 65 gr. Fahrenheit nog eeuwen bestaan Na 5 jaar moeten de schilderijen ter plaatse nog eenmaal zeer dun overgevernisd wor den met zuiveren mastiekvernis. De heer Quakkelaar vestigt de aan dacht op het feit dat de gemeente-veld wachter van Nieuwenhuijze ontslag heeft gevraagd en verkregen. Hij acht liet ge- weuscht dat geen tweede veldwachter wordt aangesteld. De geheele raad stemt hiermede in. De voorzitter acht twee veldwachters noodzakelijk, hij wacht af een te dezer zake te ontvangen schrijven van den Commissaris der Koningin. DE NIJVERIIEIDfTENTOO.rSTE' L'NG TE MIDDELBURG. Dat het Zaterdagmiddag druk zou zijn jn den Schuttershoftuin hadden wij wel verwacht en die verwachting is uitge komen. De bijzondere aanleiding daartoe was het matinée, dat gegeven werd door het Harmoniekorps der Ned. Fabriek van Muziekinstrumenten van den heer M. J. H Kessels uit Tilburg. Onder leiding van den heer Kessels zelf heeft dit korps, waaronder zich ook verschillende leden van stafmuziekkorp- sen bevinden, gedurende een paar uur de aanwezigen i vergast op bijna uit sluitend werken van eerste componisten, waarvan de vertolking in uitstekende handen bleek te zijn. Er is volop genoten van wat de heer Kessels met zijn man nen weet te bereiken. Nadat de pauze geëindigd was, trad de voorzitter van het comité, de heer C. A. jSchulte op de tent en bracht hy den heer Kessels dank voor hetgeen hij met zijn korps de aanwezigen heeft doen ge nieten. Spr. wees er op, dat de komst van den heer Kessels een tweeledig doel heeft, ten eerste, het brengen van de muziek, het tweede aan te toonen wat uit de door hem gefabriceerde instru menten is te halen. Het eerste is zeker bereikt, het tweede vertrouwt spr. ook, want de aanwezige leden van muziek korpsen, zullen zeker bij aanschaffing •an nieuwe instrumenten zich wel herin neren, wat zij nu hebben gehoord. Na de Clarinette-Solo, waaraan 15 klarinettisten medewerkten, bood de dochter van den heer v. d. Hooft, den heer Kessels een welverdiende bloemen- hulde aan. Ook des avonds hebben vele een be zoek aan de tentoonstelling gebracht, waar dit maal „Ons Genoegen" uit Vlis singen, op de van dit korps bekende goede wijze een afwisselend programma uitvoerde, terwijl de teutoonstellings- kapel en de cabaretartisten op Oud-Mid delburg voor afwisseling zorgden. De regenbuien, deden wel velen naar de zalen terug loopen, ten bate van de standhouders aldaar, maar spoedig was hel weer droog. Tegen 10 uur kwamen de deelnemers aan de vergadering van de Ned. Ver. voor Dierenbescherming in den tuin. Op Oud-Middelburg werden zij welkom ge- heelen door den heer Schulte, die zeide hel op hoogen prijs te stellen, ook aan deze van elders gekomenen te kunnen laten zien, dat men in Zeeland niet indut, ir wat kan presteeren, spr. hoopt, dat de heeren, die uit den Haag komen dit eens goed zullen zeggen, tegen hen, die Zeeland wal eens wat stiefmoederlijk be- cfeeren. Dok ïioopl spr. clat de dames en heeren, die zoo juist hel aangename aan hel nuttige weten te paren, de beste indrukken over Middelburg zullen me- denemen. De gasten, die met het Waen Neer- landsch Bloed waren verwelkomd, wer den nu in de gelegenheid gesteld kennis maken met ons „Zeeuwsch Volks lied." Waarom zongen niet meer Zeeu wen de woorden mede De voorzitter der vereeniging, jhr. mr, vou NV ei Ier zeide dal men van de eene verrassing in de andere valt te Mid delburg, en dit bezoek aan de tentoon stelling is wel de grootste verrassing. Spr. brengt warme hulde aan de ernegie der Zeeuwen en verzekert, dat men Zee land niet vergeet in Holland, dit blijkt wel uit de vele congressen, die in Mid delburg plaats hebben De tentoonstellings-atlraclies, in casu de dansvloer, bleef ook na het gewone sluitingsuur, nog geopend, en hield de liefhebbers van een step nog een paar uurtjes bijeen. (loges. Med.) Hit Zeeuwse h-V laan de ren W. D. - Gedurende het onweer van Don derdagnacht, sloeg de bliksem in hel Nvoonhuis van den landbouwer J. de Hullu te Refranchemen t, Oliesla gerpolder. Er werd eenige materieel© schade toegebracht zonder verdere onge lukken. NEDERL. VEREENIGING TOT BE SCHERMING VAN DIEREN. Zaterdag hield bovenstaande vereeni ging in de sociëteit „De Vergenoeging' alhier haar jaarvergadering, ouder voorzitterschap van den heer jhr. J. L. W. 0. vo n We i 1 e r. die met een woord van welkom opende. De voorzitter der at'deeling Zeeland, de heer A. ten Harm sen van.der Beek, deelde mede dat de afdceling juist 25 jaar bestaat en bracht hulde aan den heer J. Kraamer, mede aanwezig, die van den beginne af bestuurslid was Van den heer Cannes, voorzitter van den Trekhondenbond, was een telegr: ingekomen, waarin de beste wenschen voor het welslagen der vergadering wei den uitgesproken. Van mej. J. N. Brüggemann een schrij ven, waarin zij afscheid neemt als hoofd bestuurslid. Besloten werd een telegram te zenden aan de Beschei-mvrouwe der vereeniging, H. M. de Koningin-Moeder, waarin Haar (Ing. Med.) den voorzitter, de afd. Vlissingen, die ver hinderd was, do afgevaardigden welkom in Zeeland. Door den secretaris, den heer j h r. W. E. Engelen, werd vervolgens het jaarverslag uitgebracht, waarin wordt ge zegd, dat de positie der vereeniging nog weer sterker is geworden, dat de alge- meene belangstelling steeds stijgende is en de medewerking bij justitie en politie steeds krachtiger waarneembaar. Gewezen wordt op het 100-jarig be staan van de Engelsche vereeniging en op het op 25 Augustus 60 jaar bestaan der vereeniging zelve. Het aantal afdeelingen steeg tot 50. Het jaarverslag zal gedrukt worden rondgezonden. Zonder opmerkingen werd hel onder applaus goedgekeurd. De voorz. wenschte vervolgens de afdecling Zeeland geluk met haar jubi leum en dank voor de wijze van ont- ■angst. Goedgekeurd werd de rekening van den penningmeester, den heer R. P. 0. D. Wijnmalen, aanwijzend in ontvang en uit gaaf f 12.560.71 met een nadeelig slot van f 1974.95, doch bovendien werd aan lega ten ontvangen f 6692 en f 7448 aan giften. Ook de begrooling 1924 werd goedge keurd, na eenige discussie over het niet wenschelijke van verhooging der con tributie der afdeelingen aan het hoofd bestuur Door den voorzitter vail dc Criellaert- Stichting, den heer W. v d Heuvel, werd bij ontstentenis van de penning- mcestcresse, mevrouw Doorman, de re kening overgelegd, waaruit blijkt, dat 't orgaan een tekort opleverde van f 4000 en in 5 jaar reeds f 20 000. Er zal dan ook worden overwogen een andere koers uit te gaan, maar op een vraag uil de ver gadering, verzekerde de heer v. d Heu vel, dat het blad in ieder geval zal blij ven bestaan. De voorzitter kon nu mededeelen dat s weer f20 000 is gelegateerd, doch ónder bezwaar van vruchtgebruik. Vervolgens kwam aan de orde de be stuursverkiezing, en wel eerst of de af decling Haarlem niet in strijd met de statuten handelde door nog na den offi- cieelen termijn een candidaat voor het hoofdbestuur te stellen. Hierover werd lang gediscuseerd, doch niet de vereisch- te drie-vierden der stemmen voor, be sloten dat hel toelaatbaar was. Hierna werd bij acclamatie herkozen de heer NV. van den Heuvel, en gekozen in de vacalure-Bröggemann, mewoww J. van Poelgeest—Brand te Leiderdorp; in dc vacature wijlen den heer W. J. Ester, de heer J. F. Berkel te Vlissingen, en in de vacature-F. Orlt, de heer R. H. Sauerbier le Apeldoorn Hierna kwamen de verschillende voor stellen van Hoofdbestuur en afdeelingen aan dc orde. Hel hoofdbestuur had den wensch ge uit, dat de vergadering zou beslissen of de vereeniging zich principieel moet stel len op hel standpunt, dal het gebruik van den hond als trekdier niet toelaatbaar moet worden geacht. Bij de bespreking over deze kwestie, waren er leden, die nog niet zoo zeker islen of een hond, mits goed verzorgd, niet geschikt is voor trekdier, terwijl an dere meenden, dat als men uitmaakt, dit niet zoo is, men het gevaar loopt alle toezicht op goede verzorging wordt nagelalen, wal heelemaal niet in hel be lang der dieren is. Besloten wordt geen uitspraak le doen. Nog wenschte het hoofdbestuur een uitspraak of een officieele insigne der vereeniging gewenscht is. Na eenige discussie wordt besloten en kele kunstenaars uit le noodigen een motief le ontwerpen, daar men hel em bleem der vereeniging verouderd acht en aan de afd. Schiedam le rctourneeren, wat deze ten koste heeft gelegd aan een insigne. Nog werd besloten een vlag aan te schaffen en die uit te hangen op de plaats, waar de algemeene vergadering wordt gehouden Besloten werd vanwege het hoofd bestuur geen idenlieleilskaarlen le ver- de hoogc instemming van Hare Majesteit zal hebben, dat het 60-jarig bestaan der vereeniging op 6 September op gepaste ijze zal worden herdacht. eerbiedige hulde wordt gebracht en het vertrouwen wordt uitgesproken, dat hel strekken, doch dit aan de afdeelingen over te laten. Naar aanleiding van een voorstel van Leiden en omstreken om intensiever pro paganda te voeren, werd door den voor- De heer J. F. Berkel heette namens zilter gezegd, dat dit moeilijk is wegens

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1