No. 127. Vrijdag 30 Mei 1824 167e Jaargaufi BUITENLAND. Uit Stad en Provincie. De frissche Lentelucht iS^EBANTO- WAFELS MIDDELBURGSCHE COURANT. nummer behoort een Bijvoegsel. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. i Zitting van Woensdag. De Kon. Holl. Lloyd zal haar kas- voorschotten krijgen. De Tweede Kamer heeft althans met 48 tegen 28 st. het re- geeringsvoorstel goedgekeurd. Minister Aalberse heeft met kracht het voorstel verdedigd. Hij heeft in het licht 'gesteld dat het verleenen vaa een crediet, dat met rente moet worden terugbetaald wel een risico schept maar daarom toch nog geen protectie is. En, hij ontkende dat na aanneming van dit voorstel noodzakelijk ook steun aan an deren zou moeten volgen. Ook op het schoenenwetje is geen ander gevold. On juist noemde hij het dat de verbetering in den toestand der maatschappij alleen aan het vrachtvervoer is toe te schrijven. Dit vormt maar één vijfde van de inkomsten. Juist in 't passagiersvervoer ziet hij een groot nationaal belang. Wordt het bedrijf beperkt tot het vrachtvervoer, dan is het mooie van de zaak af. Ver der wees hij op de werkloosheidskweslie. Aan arbeidsloonen is verleden jaar 3«/? mlllioen door de maatschappij uitbetaald. .Verdwijnt de Lloyd dan zou naar spr.'s overtuiging het grootste deel der sche pen naar het buitenland gaan, en dan zal er geen Nederlander op de schepen bljjven. Door de wijziging die in het be heer der Maatschappij is gebracht, zal dit veel strammer en voorzichtiger zijn. Vervolgens gaf de Minister nog uit voerig antwoord op de vragen om nadere inlichtingen. Bij de replieken trachtte de heer Oud wat politieke munt te slaan tegen den Vrijheidsbond door den heer Boon te verwijlen dat zijn houding ten gunste ■van het voorstel in strijd,' is met de begin selen van den Vrijheidsbond; en ver der hield hij tegenover de beweringen van den Minister vol dat althans aan vankelijk een meerderheid der commis sarissen tegen het ontwerp was. Van de sprekers in eersten aanleg bleven de meesten bij hun standpunt. Alleen bleek dat de heer Ge rr it zen •door de inlichtingen van den Minister overtuigd was. Zijn partijgenoot de heer v. Rappard echter niet. Deze bleef er, met eenige politieke vrienden een gevaarlijk prece dent in zien. En van de Katholieken zei de heer v. V u u r e n er zijn stern niet aan te kunnen geven vanwege de ver- eischte zuinigheid. Bij de stemming waren verschillende partijen verdeeld. Van den Vrijheids bond, de Katholieken, de S. I>. A. P. en de Anti Rev. waren er zoowel 'voor als tegenstemmers. Alleen de Vrijz. de mocraten stemden allen tegen en de Chr. Historischen allen voor. De volgende week Dinsdag zal de veel geruchtmakende wijziging van de Leer plicht- en Onderwijswet aan de orde komen. DE LOON EN DER GEMEENTEWERK LIEDEN TE AMSTERDAM. Naar de Tel. verneemt is in de Woens dag gehouden vergadering van de com missie van bijstand voor georganiseerd overleg in werkliedenzaken tusschen de vertegenwoordigers van B. en W. en de meerderheid der organisatie-vertegen woordigers alsnog overeenstemming be reikt wat betreft de basis voor de ver dere onderhandelingen. De 5 pet. pensioenpremieverhooging zal hoogst waarschijnlijk op 1 October van dit jaar van kracht worden. De vacantiebijslag wordt op f 20 bepaald. De overige reeds bekende concessies van B. en W. blijven van kracht, Omtrent een en ander zal het overleg nog worden voortgezet. Uit Middelburg. Het was gisteren wel eeu zeldzaam mooie HemeBvaartsdag en er is dan ook volop van de buitenlucht geprofiteerd, per tram, autobus, auto, rijwiel en te voet hebben honderden, ja duizenden zich naar buiten begeven om aan strand en duin, in bosch en veld te genieten van het heerlijke Meiweer. Woensdagavond .gaf de Volkszang school der vereeniging Uit het Volk— .Voor het Volk de jaarlijksche openbare les in de geheel met belangstellenden gevulde groote Concertzaal. Als altijd hebben de aanwezigen zich kunnen over tuigen van de goede leiding van den di recteur den heer W. IC. Kuiler en van de opvoedende kracht ,die van dezen zang uitgaat. Met de mooie Oranje-Nassau Cantate, van C. van Rennes gezongen door de leerlingen van alle Wassen te samen werd de avond besloten. De heer P a 11 i s t, voorzitter der ver eeniging was de tolk der aanwezigen toen hij den heer Kuiler dank bracht voor het gepresteerde en de leerlingen opwekte op den ingeslagen weg voort te gaan. Woensdagmiddag werd in de sappie- den van de vereeniging tot Bevordering teit St Joris de jaarvergadering gehou- der Belangen van den Dienstbaren stand. Nadat de voorz. de heer ds. H. Jonker, wijlen mevr. douarrière Bod- daertSchuurbeque Boeije had herdacht werden de navolgende dienstboden met een diploma en een verrassing bedacht A. E. Becks, F. Jeras, J. de Klerk, M. C. Potuit en C. J. de Visser wegens resp. 11, 10, 10, 11 en 10 jaar trouwen dienst bij mevr. Hitler—Kist ,mevr. Willemsen Scheermeijer ,mevr. wed. van Muijen— Hollestelle, mevr. Van Gelderen— Kake- beeke en wijlen mej. .Tavenier. Tot lid van het bestuur werd gekozen mevr. Hioolen—Mac Leod in de plaats van me.j De Man ,die aan de beurt van aftreding, maar niet herkiesbaar was. Mej. de Man werd weer gewoon lid van het Dames-comité ,welk comité werd aangevuld met de dames mevr. Dumon TakVan Trigt en mevr. wed. Moolen- burgh—Helder. De eerste in plaats van wijlen mevr. BoddaertSchuurbeque Boeije, de tweede in de plaats van mevr. Smit—Coster, die Middelburg met der woon gaat verlaten en die al len dank verdient voor haar grooten steun aan de Vereeniging verleend en voor het trouwe administreeren der 'fi nanciën. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met f 1159.71 met een batig slot is van f 745.41. Hedenmorgen hebben wij een kijkje genomen in den geheet verbouwden bak kerswinkel van den heer P. A. Blok in de Lange Delft alhier. De winkel maakt, wat de betimmering en beschildering betreft, een ouderwet- schen, maar keurigen indruk. De verdere inrichting is echter zeer modern en vol doet aan hooge eischen van hygiëne. Te vens is de zaak uitgebreid met choco lade, bonbons enz. - Gisterenmorgen heeft bij de Vlis- singsche brug al hier een botsing plaats gehad, tusschen twee autobussen, die nog vrij goed is afgeloopen, een van Vlissin- gen komende bus reed achter een parti culiere auto. Bij de brug reed deze eerst in de richting van de Teerpakhuizen- straat, maar ilam plotseling weer d^ richting van de brug. De chauffeur van de bus had door deze onverwachte! maneuvre alle aandacht noodig omeene aanrijding met de auto te voorkomen en zag daardoor niet de bus die juist van uit Middelburg over de brug kwam. Deze laatste bus reed nu tegen de eerste op, waarvan het voorgedeelte ernstig be schadigd werd, de tweede bus was min der beschadigd. Een vrouw, die in de eerste bus zat kreeg door glasscherven ernstige snij- wonden aan een der armen, zoodat me dische hulp moest worden ingeroepen. De politie onderzoekt wie de schuldige der aanrijding is. o Uit Vlissingen. Het muziekgezelschap „Ons Genoe gen" uit Vlissingen behaalde op een concours te Steenbergen een tweeden prijs met 300 punten; voor een eersten prijs was het minimum 301 punten. - Te Vlissingen is Woensdag on der groote belangstelling de muziektent in het Bellamy park in gebruik genomen. De commissie werd gecomplimenteerd met het bereikte succes. —Mej. G. J. Bongaards voorheen wijk zuster, der gemeenten Hoedeken s- lcerke en Baarland, die zich in het najaar 11923 als (zoodanig vestigde to Pijn- acker is thans uit 50 sollicitanten be noemd tot verpleegster verbonden aan de Maat. „de Schelde" te Vlissingen. Uit Walcheren. In de Woensdag gehouden raads vergadering van O. en W. Souburg waren afwezig de heeren Kodde en Suur- mond. Het dag. bestuur wenscht eenige in gekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen, waaronder een schrijven van liquidate uren van den N. V. Autobus dienst „Walcheren" om uilbetaling der subsidie over het le kwartaal 1924, groot f 75. Bij dit punt sprak de heer de Pries ter er zijn verwondering over uit, dal voorgesteld werd dit. schrijven voor ken nisgeving aan' te nemen. Hij vroeg naar de bedoeling. De voorzitter zegt dat de bedoeling is niet uit te betalen. De heer de Priester is het daarmede niet eens. De heer Melis meent ook, dat het verschuldigde moet voldaan worden. De heer öijsouw meent, dat tot April 1924 de subsidie is toege staan en dan moet ze ook voldaan wor den Besloten wordt het schrijven lot de volgende vergadering aan te houden De heer La Soe stelt voor als bezui niging de bewaarschool uit Rehoboth over te brengen naar de .openbare school, waar twee lokalen leeg zijn. De heer Jobse dringt met klem aan op deze over plaatsing. De heer öijsouw is legen be handeling, de raad is niet voltallig, en de zaak staat niet op de agenda De heer de Priester wil in beginsel J>esluiten de zaak aan te nemen, dan kan er in' de volgende zitting rustig o gesproken worden. Ook wenscht spr. de commissie van toezicht over deze zaak te hooren. Besloten wordt de zaak aan te houden. Behandeld wordt een adres der ouder commissie om te protestveren tegen de door de regeering voorgestelde wijzigin gen onderwijswet. De voorz. zegt dat deze zaak niet in den raad thuis hoort De heer de Priester is van het tegen overgestelde gevoelen. Deze stelt een mo ti,e voor, B. en W. uilnoodigend de Twee de Kamer te verzoeken bedoelde voor genomen maatregelen der Regeering met [beslistheid af te wijzen en te willen bevorderen de noodige bezuinigingen daar te zoeken waar ze inderdaad bezui nigingen zijn en minder de cultureele belangen van ons volk aa nte tasten. Deze motie wordt me# 6 4feg£u'3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Melis, Arendse en Öijsouw. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Binnen! Zaken en L. over de loonregeling bij werkverschaf- stelt het dag. bestuur voor de werk verschaffing te doen eindigen. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. Een verzoek van de Alg. Woningbouw- vereeniging om de aangevraagde gelden alsnog toe te staan, wordt met 5 tegen 4 stemmen verworpen. Tegen de Iieeren de Pagter, Arendse, öijsouw, Holthuijsen en La Soe. Een tödi-es van het bestuur der afd. Souburg van PI. Keuze en 13 andere vereenigingen om voor den duur der ker mis een tapverbod uit le vaardigen, wordt verworpen met 6 tegen 3 stemmen. Vdór: de heeren Melis, Arendse en öijsouw. Een verzoek van de zangvereeniging „Uitspanning door Inspanning" om vrij gesteld te worden der jaarlijksche ver goeding voor gebruik schoollokaal, wordt aangenomen met 6 tege'n 3 stemmen, die der heeren Melis, Brouwer en De Pries ter. Een voorstel van de S. D. raadsfractie om gedurende de zomermaanden des avonds te vergaderen, komt in bespre king. De meerderheid van den raad is niet voor. De voorz. stelt nu voor het presentie geld te verdubbelen. De heer Jobse is daar tegen. Vervolgens stelt de voorz voor de heeren, die verlet hebben, dit te vergoeden. De heer Melis meent, wan neer een partij iemand afvaardigt, moet deze de schadevergoeding betalen. Het voorstel van den voorzitter wordt met 5 tegen vier stemmen verworpen. De S. D. A. P.-partij stelt voor de fae- caliêntonnen 2 maal per week te doen ophalen. Het dag. bestuur stelt voor deze zaak aan te houden. De heer Brouwer drukt daarover zijn bevreemding uit. Tot lid van het burgerlijk armbestuur wordt gekozen de heer Holthuijzen. Het percentage der gemeentelijke in komstenbelasting wordt vastgesteld op 5,6. Behandeld wordt een schrijven van Ged. Staten in verband met de opheffing] van het vervolgonderwijs. B. en W. stel len voor aan de Julianaschool ook fl.50 per lesuur te betalen over den afgeloo pen cursus en in 't vervolg f 1 per les uur aan iederen cursus. De heer dc Priester is tegen het voorstel. De heer Melis wil de regeling tol opheffing van liet vervolgonderwijs, welke door Ged. Staten is overgenomen, en waarvoor een andere in de plaats is gesteld, goedkeu ren. De heer de Priester stelt voor het raadsbesluit van opheffing van het ver volgonderwijs te handhaven tegenover het besluit van Ged. Stalen. Dit wordt met 5 tegen 4 stemmen aangenomen Tegen de heeren Melis, De Pagter, Arendse en öijsouw. Het kohier der hondenbelasting voor 1924 wordt vastgesteld. Bij de rondvraag bespreekt de heer La Soe een klacht over de rioleering op W. Souburg. De heer Brouwer betreurt het, dal het prikkeldraad op Souburg in de bebouw de kom nog niet overal is weggenomen. De heer dc Priester vraagt waarom het verzoek is geweigerd voor liet hou den van een collecte voor de uilgesloten textielarbeiders. Woensdagavond waren op uitnoo- diging van B en W. te St. Lauren; een 60-fal ingezetenen in Öafc „Bloe- mendaal" bijeengekomen ter bespreking van het electrificatieplan. Daar de bur gemeester wegens ongesteldheid niet aan wezig kon zijn, was de leiding dezer vergadering in handen van den wethou der van 't Hoff, die mededeelde, dat B. en W. gaarne eens uitvoerig de zaak willen bespreken, opdat «een ieder zou weten, welke moeilijkheden moeten wor den overwonnen Tenslotte zou worden gevraagd lioevelen zich voor een aanslui ting zulten opgeven, omdat daarvan zal afhangen of de gemeente tot electrificatie kan besluiten De voorzitter wees voorts op het voor- deelige aanbod van de gemeente Mid delburg, dat veel goedkooper is dan wan neer de gemeente zelf een bedrijf zal exploiteeren of eventueel door middel van de P. Z. E. M. zal worden geholpen. Mocht het aantal aansluitingen echter te gering zijn, dan zal de gemeente een le groot bedrag moeten garandeeren, waardoor deze zaak zal afspringen. Wil men dan over enkele jaren toch electri- cileit. dan zal de prijs aanmerkelijk hoo- gei* zijn. De hoofddirecteur van de gemeente bedrijven te Middelburg, de heer Boe ten, die zich bereid had verklaard deze vergadering bij te wonen om het voorstel toe le lighten, zette een en ander dui- lijk uileen en bracht de voordeeleu van jelectrieiteit, zoowel voor licht als voor kracht, naar voren. Hij wees op de be- sparing waartoe, men. vooral ook in het landbouwbedrijf, door gebruik maken van krachtstroom kon geraken, wat in dezen tijd dringend noodig is met het oog op de concurrentie en de noodzake lijkheid om de productiekosten lager te krijgen. Hierna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld inlichtingen le vra gen welke zoo volledig mogelijk door den voorzitter of den heer Boelen wer den verstrekt. Staande de vergadering gaven zich een i-tal personen op voor eene aansluiting, een getal, veel te laag om aanleiding te zijn, dat de gemeente kan besluiten tot electrificatie. In verband hiermede werd op voorstel van een der aanwe zigen een propaganda-commissie inge steld van zes personen, die oj> zich na men. de ingezetenen te bewerken en in lichtingen le verstrekken. De directeur van de A.Z.E.M.. mede aanwezig, verklaarde zich bereid volgen de week Donderdagavond een demon stratie le geven. Hij zat dan aanschou welijk toonen, wat men met elecLrisclien stroom zooal kan bereiken. Zijn aanbod werd gaarne aanvaard. De voorzitter noodigdc een ieder uit, om 8 uur in Café „Bloemendaal" aanwezig te zijn en zooveel mogelijk de huismoeders mede le brengen, opdat ook die zich zullen kunnen overtuigen van de voordeelen. verbonden aan de electriciteit in woning en bedrijf. Met een woord van dank aan de aan wezigen, inzonderheid den heer Boelen, en eene opwekking om de demonstratie volgende week bij te wonen, sloot de voorzitter de vergadering. In de Maandagavond gehouden ver gadering van I den gemeenteraad van Aagtekerke werd het jaarverslag dei- ge meente over 1923 overgelegd Eene wijziging werd gebracht in de verordening op de maximumsnelheid van (motorrijtuigen. Een voorschot van 300 gulden, op dc in 1924 toe le kennen ver goeding aan het bestuur der bijzondere school werd verleend. Vastgesteld werd eene nieuwe ver ordening op de heffing van 1 eges, daarbij zal o.a. worden geheven een bedrag van f 0.25 voor verschillende verklaringen f 0 10 per perceel voor het raadplegen van het kadaster en 50 et voor eene bouwvergunning voorzoover het bouw werk minder dan 100 M? inhoud heeft. Verder f 5, f 2.50 en f 1 voor eene groote-logeer en kleine jachtakte en f 0.25 voor eene vergunning volgens de vogelwel. Bovendien zal een bedrag van f 10 betaald moeten worden voor hu welijksvoltrekking op andere dagen dan Woensdag en Vrijdag. De voorzitter deelde mede dat B en W. een perceel gemeentegrond hebben bestemd voor het begraven van afge keurd vleesch. Besloten werd voor be tere verlichting van den Noordweg i tweetal lantaarns te plaatsen. Uit Zuid-Beveland. De vrachtrijder de K. bemerkte Donderdagavond bij het afgeven van be- stelgoed bij den winkelier R. te West- ka p e 11 e ,dat er rook van tusschen de dakpannen opsteeg Nadat hij den winkelier daarop opmerkzaam had ge maakt ,ging men oogenblikkelijk naai den zolder ,waar al dadelijk bleek, dat er een kapokbed in brand stond. Dat bed werd langs de trap in een bergplaats ge worpen, en vandaar naar buiten. Door den wind werden de vlammen grooter, zoodat een gedeelte van het varkenshok eveneens vlam vatte. Met emmers water wist men spoedig den brand te blusschen Ook op den zob> der werd nog brandschade geconstateerd. Gelukkig, dat het door de R. intijds was opgemerkt en gewaarschuwd; het noodigt u stapjes c tot liet makes van ult- p rikkelt den eetlust. Neem een paar pakjes mee. U steekt ze gemakkelijk bij U. Uw winkelier levert ze U hygiënisch verpakt. Ze zijn HET ouderwetsche wafelgebak, rijkelijk met natuurboter aesmeerd en met suiker en kaneel bestrooid, blijven croqeant op de reis. zijn edel van smaak en hebben groote voedingswaarde. Prijs 38 cent per pakje. Vraag ook onze andere merken b.v. MOCCA-TRIC-TRAC (pikant wafeltje met koffiesmaak) DEMI-LUNE (zeer voedzame boter biscuit) (Ing. Med.> onheil bij den sterken wind zou anders zeer groot zijn geweest. - Woensdag vergaderden te' s-G r a- venpolder de Iugelandcn van den Polder Ooster Zvvake De rekening wordt vastgesteld op f 738.58 in ontvangst en f 555.73 in uitgaaf; de begrooting op f 840,90 met een post voor onvoorzien van f 151 02. Hel dijkgeschol werd bepaald op f 7.50 per II.A zijnde F 1 per H.A. min der dan vorig jaar. In de vergadering der ingelanden van hel waterschap Middel-Zwake werd de rekening op f 270-l,61V& ontvangst en f 2381 19 uitgaaf; en de begrooling op f 3018 met een post voor onvoorzien van f 85,45'/»- Het dijkgeschol wordt bepaald op f 10.75 per H.A. zijnde f 0.25 meer dan het vorig jaar. Woensdag vergaderde het stembu reau te Ierseke om te voorzien in de vacature J. J. Sipma, voor lid van den raad. Verkozen werd verklaard de heer J. Ossewaarde, de laatste candidaat der vrijz. dem. lijst. Uit Tholen. In d? ZÜÜng van den raad van Woensdag j.l. te O u d-V ossemeer kwam weder ter tafel de door Ged Sta ten teruggezonden begrooting, omdat daarop niet is gebracht een verhoogd bedrag van f 350, dat ingevolge, de des betreffende regeling van genoemd col lege wordt vereischt. Weder verwierp de raad een voorstel tot verhooging. Door de eigenaren van aen Van- haaf tenpolder te O u d-V ossemeer is aan den heer Math, den Engelsman op de meest eervolle wijze ontslag ver leend als sluiswachter en dijkwachter van dien Polder, nadat deze betrekking door hem sedert 1887 is vervuld; in zijn plaats is benoemd zijn zoon J. W. den Engelsman. In de vergadering van ingelanden van hel cal waterschap Sc herpenis- se. op 27 Mei, werd voorlezing gedaan van een schrijven van Ged. Staten om trent den slechten toestand van de grind- baan op den Stoofdijk (dit was in de bietencampagne). In verband hiermede deelt het bestuur mede, dat die slechte toestand alleen te wijten is aan de Die- tenopberging te dier plaatse en daarom zal voortaan geen vergunning meer wor den verleend tot het opbergen van bie ten aan dien dijk. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten omtrent den onderhouds plicht van den Achterweg der gemeente Scherpenisse, wordt goedgevonden dien onderhoudsplicht over te nemen door het waterschap, tegen een vergoeding door de gemeente van f 35 per jaar.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1