FEUILLETON. BIJVOEGSEL Maandag 25 Mei 1924, No. 124. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Voor zoover noodig, herinneren wij er de winkeliers hier ter stede aan, dat met ingang van morgen tot en met Donderdag 5 Juni de winkelsluitingsver ordening buiten werking is gesteld en de winkels dus zoo lang opgen gehouden mogen worden als men zelf noodig acht. Eet Middelburgsch Muziekkorps geeft Vrijdag a.s., des avonds 8 uur, een uitvoering op het Molenwater alhier. Door den heer Paul, lid van den raad alhier, is in den loop der vorige week een schrijven aan den voorzitter van den gemeenteraad gezonden, met verzoek ia de op a.s. Woensdag te hou den gemeenteraadsvergadering te mogen bespreken de door Burg. en Weth. ge troffen regeling inzake het autobusver- keer en de door dat college aangewezen stop- en staanplaatsen. Zondag waren over het geheele land door het Ned. Verbond van Vakvereen. en de S. D. A. P. 12 gewestelijke demon stratief belegd ter propageering van den eisch op het gemeenschappelijk congres te Haarlem vastgesteldMedezegging schap en bedrijfsorganisatie. Een dezer meetings was belegd teMiddelb. op de weide aan de Griffioen, waar zouden «preken C. v. d. Bilt, bestuurder van den Mijnwerkersbond en Koos Vorrink bestuurder van de jeugdcentraleterwijl zangvereenigingen uit Vlissingen en Mid delburg him medewerking verleenden. ■Tegen 2 uur waren reeds heel wat be zoekers, w.o. ook velen uit verschil lende deelen van Zeeland aanwezig met Vaandels en banieren, toen bleek dat Moeder Natuur zoo weinig medewerking verleende dat van in de openlucht ver gaderen geen sprake kon zijn. Er waren reeds eenige honderden op het terrein toen besloten werd door de leiding, de openluchtmeeting niet te laten doorgaan waardoor ook de straat-demonstratie moest vervallen, en naar „Mercurius" en „De Vooruit" te trekken en aldaar te vergaderen. In korten tijd was „Mer curius" propvol, en waren ook alle zalen van „De Vooruit" dicht bezet met meetinggangers. In „Mercurius" werd de vergadering opgeluisterd door „De Volk stem" uit Vlissingen in „De Vooruit" door die uit Middelburg terwijl om beurt beide sprekers over het aangekondigde onderwerp het woord voerden. Beiden oogsten luid applaus. In beide zalen werd een collecte gehouden voor de stakende textielarbeiders. Dat men wijs gedaan had de vergadering naar „de zalfen te Verleggen bleek wel uit de (stortbuien die nog overvloedig tijdens de vergadering neerplasten, en tot ge volg zouden hebben gehad dat het meetingterrein geheel verlaten had ge worden. Uit Vlissingen. Op de aanbeveling voor een lid der monumenten-commissie te V1 is s i n g en te benoemen uit de commissie voor de (oudheidkundige verzameling, ter ver vanging van den heer H. C. Wesseling i' geplaatst de heer P. Landsman. Door B. en W. wordt voorgesteld het kohier voor de zakelijke belasting op hel bedrijf voor den dienst 1924 vast te stel len op een bedrag van f 38269. Zaterdagavond heeft het Zuid-Be- '.velandsch h Capella Koor voor een stampvolle zaal van hotel Britannia te Vlissingen een op de van dat Koor bekende goede wijze, concert gegevep. waarmede wederom groot succes kon worden geboekt. Onder de toehoorders, waren ook een groot aantal Engelsche journalisten, die een kijkje kwamen ne men op Walcheren, en gisteren na een autorit waarbij o.a. een vluchtig kijkje op het Stadhuis te Middelburg werd ge nomen, weder naar Folkestone oversta ken. Na afloop van het concert werd van de gelegenheid tot dansen eigenlijk een te groot gebruik gemaakt. De Muziektent welke van gemeente wege in het Bellamypark te Vlis singen is geplaatst, is thans zoo goed (als gereed. Het is een eenvoudige tent welke tusschen het groen een goede fïlaats heeft gekregen. De tent zal Woensdag ingebruik worden genomen. Het harmonie-gezelschap „Ons Genoegen' zal er het eerste concert geven. Bij min der gunstig weer zullen de strandconcer- ten geregeld daar gegeven worden. Geautoriseerde vertaling naar het ch, van E. PHLLIPS-OPPENirEIM, door Mevrouw v. d. W. „Mag ik vragen, wat uw bedoelingen zijn met het kind? U is van plan haar naar uw huis te brengen om haar als kind aan te nemen, veronderstel ik?" Lady Delahaye trok haar wenkbrauwen op. „Zeker niet", antwoordde zij. „Ik zal voor haar een passende betrekking zoe ken in haar eigen stand". „Ik mag dus aannemen, dat u haren toestand ként Is u wellicht op de hoog te van haar familieomstandigheden?" „Hel is mogelijk. Dat doet er echter niet toe' Ik ben van plan om met be trekking tot het kind mijn plicht te dpen. Als gij voor haar eenige onkosten heb gemaakt, kunt u mij het bedrag opgeven en ik zal u dat vergoeden. Ik heb vol doende vragen beantwoord. Wat is je Uit Tholen. In de Donderdag gehouden ver gadering van den raad der gemeente holen (voorzitter wethouder Goos- sen), werd inplaats van den heer Over S. D. A. P., die bedankt heeft, geïnstalleerd de heer H. 0. Ridderhof, die de vereischte belofte aflegt. Hij werd door den voorzitter/geluk gewenscht met zijn benoeming, terwijl deze hoopte dat hij in goede harmonie mede de belangen van de gemeente zal willen behartigen. De heer Ridderhof antwoordde dat bij verschil van opvatting hij in de eerste plaats de politieke overtuiging der an dere leden zal eerbiedigen; zal hij soms critiek uitoefenen, dan zal hij toch elk persoonlijk element uitschakelen. Hij hoopt bij critiek van zijne zijde dat die van opbouwenden aard zal zijn en zal de eerste plaats de belangen van de gemeente voorstaan. Eenige missives en ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten is een missive ingeko men waarin dit college te kennen geeft dat bij den post van de begrooling be treffende reserve bruggefonds een vas ten post dient te worden ingevuld in- lats van een pro-memorie. De heer Goedegebuure wijst nogmitis op bel niet artikelsgewijze behandelen van deze begrooting, hoewel de S. D. A. hierop had aangedrongen, terwijl in Januari eenige wijzigingen moesten wor den aangebracht hetgeen nog niet ge schiedde. De voorzitter zegt dat dit wel heeft plaats gehad. De heer Goedegebuure zegt van niet. Waar andere leden zeggen dat de voorzitter gelijk heeft ,legt de heer Goe degebuure er zich bij neer, daar de voorz. verklaart dat in den vervolge art. gewijze behandeling zal plaats hebben. In verband met het verbeteren van eenige wegen is er een aanbod inge komen van fa. De Graaf tot het walsen van den weg Slachlveld-coupure, als de gemeente den macadam beschikbaar stelt. De voorzitter meent dat dit niet moge lijk is, omdat er geen macadam meer is. De heer Goedegebuure zegt dat hét gerucht loopt dat de gemeente hiervoor keislag heeft aangekocht, hetgeen door voorzitter' wordt bestreden. De heeren Klompe en Aertsen dron gen aan om vooral den afrit niet steiler te maken, daar de weg anders niet meer met paard en kar te berijden zou zijn. Aan de afd. Tholen van de ver. tot afschaff. van alcoholhoudende dranken wordt op verzoek een lokaal afgestaan voor het houden van vergaderingen. Een verzoek van een stoker van de gasfabriek om hooger loon, wordt als be- hoorende bij B. en W. terzijde gelegd. De voorzitter deelt mede, dat er reeds een regeling is getroffen. De heeren Ridderhof en Goedegebuure wenschen wel het woord, doch de voorz. zegt dit hierover niet te willen verlee^ nen. Schrijven van de directie der waterl. mij. dat te Tholen de vereischte 70 pet. is aangesloten. De voorz. hoopt, dat meerdere inge zetenen zich zullen aansluiten, opdat hier geen dwangmaatregelen in de toekomst noodig zullen zijn. Op een verzoek van de Ned. Ver. tot bestrijding der werkeloosheid waarbij 50 pet. subsidie wordt gevraagd, wordt be sloten om indien dit noodig blijkt, hier toe over te gaan. De staat van oninbare posten h. o. wordt 'niet zoo maar goedgekeurd. De heer Ridderhof meent dat er wel namen op voorkomen van personen, die nog kunnen betalen. Trouwens de heele staat wijst op een reuzenbelastingsleurl Posten van 1917 toen iedereen veel ver diende staan nog open. Spr. wil in deze vergadering niet een ambtenaar die zich niet kan verdedigen, aanvallen, doch er dient gewaakt tegen te slap optreden. Met alg. st. wordt besloten eerst de lijst nog eens onder de oogen te zien, en hen die kunnen, tot betaling te dwin gen. B. en \V. stellen voor het vermenigvul- digingscijfer van 1.8 te brengen op 1.5 De heer Ridderhof zegt dat zijn frac tie reeds gevraagd heeft naar cijfers, doch die zij niet verstrekt, spr. meent dat de progressie niet overeenstemt mét een democratische lijn, die aan de be lasting ten grondslag ligt. Spr weidt hierover uit en wijst er op dat het ver- hoogen van het cijfer het vorige jaar heeft moeten dienen tot delging vaneen nadeelig slot van de gasfabriek, dat ten slotte niet heeft bestaan. Waar nu blijkt dat er geen groot tekort was, waar is dan dit geld gebleven? De voorz. zegt dat dit geld voor andeoie doeleinden is gebruikt. Met alg. st. wordt een verm cijfer van 1.5 aangenomen. De voorz. deelt mede dat B. en W. Een af- en overschrijving wordt goed-1 gekeurd en het kohier hondenbelasting vast gesteld. De voorz. deelt mede dat B. en W. voorstellen de instructie van de stokers aan de gasfabriek in te trekken, omdat deze niet noodig is, terwijl ook die voor den gasmeester kan worden ingetrokken. De heer Ridderhof merkt op dat dit wel moet, de instructie luidt zoo dat de strijd is met art. 54 der gemeentewet, gasmeester onder dagelijksche leiding staal van de gascommissie, iets wat in de commissie heeft niets te zeggen, is er alleen maar om advies te geven, de heele commissie kan uitgeschakeld. De heer Moelker merkt op, dat de commissie steeds advies geeft aan B. en W. Met alg. st. worden de instructies in getrokken. Bij de rondvraag wijst de heer Baay op aan te brengen verbètering aan een De heer Goedegebuure heeft eenige punten en zou deze stuk voor stuk wil len behandelen. De voorzitter verzet zich hiertegen, indien de rondvraag de hoofdschotel zou worden is van B. en Wl een voorstel te verwachten om de rondvraag af te schaf fen. De heer Ridderhof Ibetreurt deze ziens wijze, wordt de rondvraag afgeschaft dan houdt spr. fractie aan het recht van in terpellatie. Hij wijt het feit dat moet worden gevraagd om inlichtingen aan het feit dat zijn fractie uit alle comm. wordt gehouden, was dit niet zoo waren zij beter op de hoogte en vragen over bodig. De billijkheid brengt mee dat ze zitting hebben in commissies, hun fractie is even sterk als de Chr. Hist., waarvan beide leden in pen commissie zitten, even sterk als de Ger. Staatspartij, waarvan ook een lid in een commissie zit en spr. fractie is sterker dan de A. R. De heer Goedegebuure vraagt welke de tekortkomingen zijn van den gas meester. De voorzitter kan deze niet noemen, hij is toch zeker niet verantwoordelijk voor de uitlatingen van den vertrokken burgemeester? Den heer Goedegebuure is het be rekend dat burgemeester Diepenhorst die uitdrukking bezigde, doch men had hiertegen dienen op te komen. De voorzitter kan zich een dergelijke scherpe wijze van uitdrukken niet herin neren als in de commissie is gezegd. De heer Ridderhof acht het plicht van B. en W. om den gasmeester te rehabili- leeren, de man is erg beleedigd en in de Onmogelijkheid zich hier te verdedigen. Wethouder Wagemaker deelt mede dat er feilen waren die niet te verschoonen zijn, dat zal de gasmeester moeten toe geven, doch fraude heeft de man nimmer gepleegd, dit staat vast. De heer Ridderhof neemt van deze verklaring nota. De heer Goedgebuure wijst op de slechte kwaliteit steenen die. aangekocht zijn voor bestrating, er is niet een bruik bare bij en het zal de gemeente een handvol geld kosten. Spr. geeft de schuld aan hel dag. bestuur, dat had beter uit zijn oogen moeten zien. Het raadplegen van een deskundige en eischen van monster is de aangegeven weg. Spr. vraagt tevens den gasprijs te ver lagen. Wethouder Wagemaker deelt mede dat de prijs beneden den kostprijs is. hier voor is ook het vermenigvuldigingscijfer verhoogd om dit tekort te dekken. De heer Ridderhof meent dat dit niet waar is en 'wijst 'prp het door hem gespro kene, waar blijkt dat er zoogoed als geen tekort bij de gasfabriek bestaat. De heer Goedegebuure wijst op het doen branden van gaslantaarns, waarop de wethouder Goossen van antwoord dient. De heer Goedegebuure vraagt naar den inkoop pensioen van den veerknecht Schot. Spr. stelt voor om een veer knecht meer in dienst te nemen, daar deze 70 k 80 uur moeten arbeiden, het geen het lid Baay weerspreekt. Ook doel spr. een vraag betreffende het ge bruik van den stoomwals. De heer Ridderhof critiseert dat bij de benoeming van een gasfitter iemand niet is benoemd omdat hij tot de S. D. A. P. behoorde; vragen naar iemands politieke richting vindt spr. afkeuringswaardig als men tengevolge hiervan wordt uitgeslo ten. Ook wijst spr. op het niet voldoende optreden van den veldwachter bij het handhaven van de verordeningen; zoo worden mesthoöpen gevormd waar dit is verboden enz. Wijst op het noodig zijn van verven van gemeentewoningen en wil zien uitgemaakt dat voortaan B. en W. geen materialen aankoopen waarvan ze geen verstand hebben, zonder advies van de hen ten dienste staande ambte naar. Hij wil den afgetreden burge meester geen trap geven, maar de aan koop van klinkers door burgemeester .Diepenhorst is een goede les. De voorzitter antwoordt dat burge meester Diepenhorst persoonlijk de klin kers aankocht terwijl spr. hem de groot ste voorzichtigheid bij den aankoop aan beval. Toen de lading voor den wal kwam, schrok spr. hiervan, zoo slecht als de steenen 'waren, doch burgemeester Diepenhorst had de "waar gekocht en was er niets meer aan te doen dan te accep teeren. Hierna wordt de vergadering geslo ten. (Ing. Med.p t Zeeuwsch-Vlaandere n W. D. Donderdag werd te IJzendyke een afdeeling opgericht van den A. N. W'. B. De heer Pruijssen van Biervliet heeft daartoe den stoot gegeven. Hij had een vergadering belegd waarin hij sprak over de noodzakelijkheid van een rijwiel pad van IJzendijke naar Biervliet en Hoofdplaat. Teekening en kostenbereke ning werden ter tafel gebracht. Allen juichten de plannen toe, daar de wegen in dat deel van Z. V. 's winters totaal onberijdbaar zijn. 15 personen gaven zich als lid op. In het bestuur werden gekozen de heeren De Haan, Hermans en Willemsen. Door samenwerking met de afdeelingen Biervliet en Hoofdplaat hoopt men te komen tot den aanleg van een rijwielpad en verbetering van de wegen. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad.) naam, kind Isobel? Maak je klaar om mee te gaan." Isobel antwoordde haai* op beslisten toon, maar uit haar oogen sprak vrees. „Ik wensch niet met u mee te gaan. Ik mag u heelemaal niet". Lady Delahaye trok haar wenkbrau wen op. Het scheen mij toe, dat zii langzamerhand boos begon ie worden. „Ongelukkig maakt het weinig verschil of je van mij houdt of niet. Er is voor mij geen keus. De zorg voor jou is op mij overgegaan en ik moet die op mij nemen. Hel zou het beste zijn, als je dadelijk mee ging." Isobel stond te beven. Ik achtte het daarom wenschelijk om lusschenbeide te komen „Lady Delahaye," zei ik, „het is blijk baar een hoogst onaangename plicht voor u om de zorg van het kind op u te nemen. Wij zullen u daarvan ontlasten. Zij kan bij ons blijven." Lady Delahaye keek mij verbaasd aan. ToerMachtte zij. Zulk een boosaardige vro'olijldieid hadden wij nooit gehoord. „Wérkelijk!' En niag ik u vragen uit welke personen uw huishouden beslaat?" „Uit mijzelf en twee vrienden. Mabane en Fielding. Wij hebben echter een zéér goede huishoudster, die in staat zal zijn voor het kind te zorgen. „Tot zijzelf geschikt is voor haar be trekking, vermoed ik", merkte lady Dela haye droog op. „Wat een aardige op lossing! Een soort van coöperatieve huis houding. Zeer idyllisch, daarvan ben ik overtuigd en zoo mcnschlievend. U is gedurende de laatste jaren erg ver anderd, mijnheer Arnold Greatson, dat u in slaat is mij zulk een buitengewoon voorstel te doen." Ik was besloten bedaard le blijven, of schoon ik feitelijk zeer kwaad was. „Lady Delahaye, wij zijn niet bereid dit kind aan u af te staan Dit kan ér wellicht toe bijdragen om een einde te maken aan een pijnlijk onderhoud, in dien u tenminste mijn vootstel wilt aan nemen." De verandering in Isobel was won derbaarlijk. Er kwam weer kleur op haar wangen Haar lang ingehouden zucht van verlichting was temidden der stilte, die volgde op mijn uitdrukke lijke- verklaring, zeer duidelijk te hoo- ren. Lady Delahaye keek mij aan, als of zij aan mijn woorden twijfelde. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Wierkverschaffi In verband met verschillende vragen, die laatstelijk le dien aanzien in den raad werden gedaan, deelen B. en W„ mede, dat de gemeentelijke werkver schaffing op 2 Mei j.l. geëindigd is, en dat op 17 Mei voor de laatste maal uit- keering van steun aan crisiswerkloozen is gedaan. Zusterstraat. M. J. Pluijmers te Middelburg verzoekt van de gemeente le mogen huren een perceel gemeentegrond, gelegen aan de Zusterstraat, achter perceel I 33rood, tei" grootte van 100 M.2. B. en W. hebben tegen het verzoek geen bezwaar, mits de verhuur geschiedt onder de voorwaarden en bepalingen in het ontwerp-besluit aangegeven De C. v. Fab. vereenigl zich met het voorstel. De 0 v. Fin. vereenigt zich met hel voorstel, doch wenscht dienaangaande op te merken Het tarief voor verhuringen van gemeentegronden, vastgesteld in 1918 vraagt voor huur van grond voor in- dustrieele doeleinden f0 25 en in som mige gevallen f0 30 per M.2 Uit de bij lage bij de begrooting blijkt de toepas sing van genoemd tarief en de commissie- is van gevoelen, dat het terrein in huur uit te geven aan Pluijmers, gelijk gesteld moet worden aan dal genoemd in de bijlage onder bepaalde nos„ zoodat daar voor moet worden gevraagd f 0.25 per M B. en W. kunnen de opvatting der com missie in dezen niet deelen, aangezien het in easu uitsluitend betreft te ver huren gemeentegrond met de bestemming als opslagplaats van materialen. Verbetering der sin gels. B. en W. schrijven den raad Ofschoon de verschillende singels in deze gemeente ten vorigen jare alle wer den voorzien van een nieuw geteerd bo vendek, verkeeren zij thans, wat de be dekking betreft, in een zoodanigen toe stand, dat h.i. wederom voorziening ge boden is. Deze bedekking is n.l. niet bestand gebleken tegen en ook niet berekend ge weest op een zóó druk verkeer als er tot heden over plaats had en nog dage lijks over plaats heeft. In bijzondere mate geldt dit voor den Vlissingschen singel bij Poelendale, en hoofdzakelijk als ge volg van het belangrijke verkeer met autobussen aldaar. Voorts heeft het gedeelte van den Noordsingel bij het Koepoortbruggetje zeer veel geleden van het wagenvervoer van 2000 M.8 grond, afkomstig van de terrein-uilgravingen bij den watertoren en waarmede de nieuw aangelegde stra ten bij het Brigdamsche padje zijn opge hoogd. De zeer ongunstige winter met voortdurende afwisseling van wies- en dooiweer heeft zeer nadeelig gewerkt op den toestand van het wegdek. Op het bedoeld singelgedeelte zouden wij, evenals op den Vlissingschen singel,, eenzelfde gewalste deklaag als het vorig jaar willen doen aanbrengen. De toestand der andere singels is wel minder gunstig, doch B. en W, meenen, dat zij eveneens onder handen moeten worden genomen. B. en W. achten het niet verantwoord eene desbetreffende voorziening uit te stellen, omdat alsdan waarschijnlijk de herstellingskosten die van het boven besproken .gedeelte van den Noordsingel zouden gaan benaderen. Deze singels zouden B. en W. willen behandelen met Spraemex zooals ook voor het meervermelde gedeelte van den Noordsingel en voor den Vlissingschen singel in hun bedoeling ligt. nadat zij van de vorengenoemde gewalste deklaag voorzien zijn. Spraemex is het zoogenaamde slijt-af- deklaagje, hetwelk de onderlaag voor verwoesting bewaart. Ten vorigen jare heeft de toepassing daarvan op een klein proefvlak zoowel den Directeur van Ge meentewerken als andere deskundigen uitnemend voldaan. Ten slotte vereischt ook hel Jaagpad langs den Blauwendijk voorziening. Be doeld pad werd verhard met een behoor lijke laag puin en steenslag, maar een flinke weg werd aldus niet verkregen. Daartoe is allereerst noodig inwalsing. met een zware wals en vervolgens behan- „Is u er zich van bewust", zeide zij, „dat dit voor u onaangename gevolgen zal hebben? Kenl u tie wet?" „Ik ken de Avet nief en wensch dié ook niet te kennen. "Wij zullen het kind niet afstaan". Ik keek Mabane aan. Zijn bevestiging was kort en afdoende. „Ik ben geheel van hetzefde gevoelen als mijn vriend.' mevr.' zei hij op be slisten toon. „De wet zal u dwingen', verklaarde zij. „Wij zullen dan ons best doen', ant woordde hij, „omide wet te ontduiken „Ik zon er aan willen toevoegen, lady Delahaye", ging ik voort, „dat onze huis houdster, die meer dan dertig jaar bij mijn familie in diensl is geweest, bereid willig de zorg voor 't kind op zich heeft genomen en ik kan u de verzekering geven, dat zij onder onze hoede even veilig is als onder de uwe." Lady Delahaye ging naar de deur. Op den drempel draaide zij zich om en legde haar hand op mijn arm Ik was bezig haar uitgeleide te doen. Uit haar oogen sprak een zekere bedoeling, toen zij zich tot mij overboog. „Mijnheer Greatson", zeide zij, „als wij niet eens vrienden waren geweest, zou ik van hier onmiddellijk naar mijn advocaten gaan. Ik vermoed, dat u er feich van bewust is, dat uw optreden voor zeer verkeerde uitlegging vatbaar is." „Die risico moet ik op mij nemen, lady Delahaye. Ik berijmer u er echter aan, dat de wet ook van u zal vragen uw voogdij te bewijzen. "Weet u zelf iets van de familiebetrekkingen van het kind?" Zij gaf niet onmiddellijk antwoord „Ik zal u vier en twintig uren geven om na te denken. Als ik dan niets van u gehoord hen, zal ik mij tot de rechtbank wenden.' Ik hield dc deur open en boog „U zult ongetwijfeld handelen, zooals u goeddunkt", zeide ik. Het oogenblik om te vertrekken scheen mij voor haar aangewezen Alles, wat wij op het hart hadden, was van weers zijden uitgesproken. Toch scheen zij mij om een of andere reden nog rliet te willen loslaten (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5