HIPPOS. MISSBLANCHE StoonitraiD-Walgliereo. DE RUIJTERSCHOOL BEI'RSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 24 Mei. (Slotkoers). 6 pOt. Nederland 1923 97, 6 pOt. Ne derland 1922 97; 5 pOt. Nederland 1918 861/3; 41/2 pOt. Nederland 1917 80%; 2 pOt. Nederl. W. Schuld 51%; 3 pOt. do. Oblig. 62%; 3 pOt. do. Certif. 62%. Cert. Ned. Hand. Mij 131%; Aand. Ned. Ind. ïïandelsb. 125,1/2; Aand. Koloniale Bank 178—174, Koninkl. Petrol. Aand. 486—139; Gecons. Hollandsche 185—187; Oult. Mij Vorstenlanden 164—165; Han- delsv. Amsterdam 430 -434; Javasche Cul tuur 305—308; Aand. Deli Maatsch. 355— 356; Amsterd. Rubber 122%—1231%. Ned. Amerik. Vaart 78; Ned. Scheep-1 ▼aartunie 117%; Kon. Holl. Lloyd 81/1; Kon. Ned. Stoomb. Mij 63%; Aand. Paket- vaart 137%. Gouda A 10'Philips A. 2851/4; Jur-' gens A. 561/2—571%. Anaconda 631%; Steels 108%; Erie 261/4; Southern Railway 57%; Union Pacific 143 elf zestiende. Common Marine 9%; Prefe- red do. 361%; Maxwell Gr. v. A. 3%; Maxwell Land Oert. v. Inc. Bonds 10 drie zestiende. Prolongatie 3%. Russen Obl. 1880 5%; Hope 6 zeven zestiende Markt sluit nauwelijks prijshoudend. Wisselkoersen: Londen chèque 11.62%; Parijs 14.40; Brussel 12.45; Dollar Cable 2.67%. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 Mei. Hoogste barometerstand; 760.9 te München en Toulon. Eaagste barometerstand: 741.8 te Blacksod. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 dezer: Meest matige Zuidelijke tot Weste lijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt met aanvankelijk regenbuien, dezelfde temperatuur. Temperatuur hedenmorgen 9 uur: 58 gr., 12 uur 61 gr. den worden en wel voor Nederland op Zondag 25 Mei. Op dien dag zal meer in het bijzonder worden gesproken over de groote .en be langrijke taak welke een moeder heeft te vervullen. Samenkomsten worden gehouden v.m. 10 uur, n.m. 3 uur en n.m. 8 uur. Om drie uur n.m. zal aan ieder kind een witte bloem worden uitgereikt, die zij met bijpassend kaartje aan hun moeder zullen j^reugen. Het tooneel bij de Gerefor meerden. Wij lezen in de „Standaard": De Senaat der Vrije Universiteit heeft de volgende motie aangenomen: De Senaat, enz.. kennis genomen hebbende van een aantal bezwaarschriften omtrent de op voering van Quérido's „Saul en David" door een gezelschap, waarvan verschil lende studenten der Universiteit deel ble ken uit te maken, en omtrent de aanwe zigheid van een lioogleeraar daarbij. geen oordeel uitsprekend over de the oretische quaestie van het tooneel of over de practische quaestie van de voor- stèlling van „Saul en David", omdat daar over onder Gereformeerden een zeer vér- schillend oordeel mogelijk is, besloot echter al zijn invloed te zullen aanwenden om te verkrijgen, dat de stu denten, terwille van het Gereformeerde volk en de liefde voor onze Universiteit, zich onthouden van voorstellingenwel ke buiten eigen kring plaats hebben. Geref. Kerk. Beroepen te Scharendijke c. a., J. W: v. Tol, cand. te Assen. Geref. Gem. Bedankt voor het beroep naar Ridder kerk door ds. J. Vreugdenhil, te Borsse- Jen. Beroepen te Schoondijke, J. W. van Tol, cand. te Assen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Onze vroegere stadgenoole B. Bont huis— Dhont. lieefl in haar nieuwe woon plaats, Almelo, te samen met den heer Banse Schölvink (piano) een concert ge geven, waar in het plaatselijk blad door H. K met grooten lof wordt melding ge maakt. Hij roemt mevr. Bonthuis—Dhont als „een goed geschoolde violiste met mooie vaste stokvoering en een muzikaal be grip dat haar spel voortdurend boeiend en belangrijk maakte." ONDERWIJS. Geslaagd voor het diploma Krank zinnigenverpleging te Eindhoven, mej. O. de Munck, vroeger te Middelburg. Geslaagd aan de Universiteit te Utrecht voor het doctoraal examen Ne- derlandsche letteren, de heer P. J. Meer- tens (met lof). De bewaarschool welke onlangs te R i 11 a n d-B a t h is geopend, wordt reeds vrij druk bezocht. Een dertigtal kinderen bezoeken reeds de school. Aan mej. K. Souwens is tijdelijk opgedragen de be waarschoolonderwijzeres te assisteeren. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen costumière de dames C. Cru- son te Breskens en J. Salomé te G r o e d e. Staatsexamen. Het examen, bedoeld in art. 12 der II. O. wet, zal worden afgenomen te Utrecht op de werkdagen van 14 Juli tot en met 29 Aug. Pijnloos Scheren. Vóór liet inzeepen éérst de baardopper- vlakle stevig inwrijven met een weinig Purol. Hierdoor laat zich de meest ge voelige huid volstrekt pijnloos scheren. Purol in Doozen van 30, 60 en 90 cent, bij Apoth. en Drogisten. Vraag meteen bij hen de gratis Handleiding over Pijnloos Scheren. (Inf. Med.) LANDBOUW. Met de StaatsCrt. van 23 Mei, zijn verzonden afdrukken van de statu ten betreffende de Coöp. Veilings vereen. „Walcheren", te Middelburg. Men schrijft ons uit het Eiland Tho len: Dezer dagen vertoonde zich plotseling een zeer ernstige rupsenplaag in de kruisbessen; binnen enkele dagen staan tal van struiken zonder blad. Men tracht door allerlei middelen het kwaad te be strijden Zoo zagen wij een groot getal struiken met kalk bestrooid, ook met roet, terwijl anderen weer de Bordeau- sche of Galifornische pap gebruiken om te besproeien. In elk geval kan in groole tuinen, waar voor den handel straks moet gepinkt worden, de plaag zeer na- deelig zijn. Te Oud-Vossemeer werden in een vergadering van deelnemers aan de gewassenkeuring in den kring Tholen en St. Philipsland der Z. L. M. na behande ling verschillende zaken, de keuring be treffende, de heeren O. W. Snijder en Anth. de Rijke als keurders herbenoemd, terwijl de heer 0. Steendijk te Stavenisse die niet meer in aanmerking wenschte te komen nu hij aan de beurt van aftre ding was, voorloopig niet vervangen zal worden. Merriekeuringen. De Provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland, maakt be kend ,dat de merriekeuringen dit jaar, behoudens nadere goedkeuring, gehouden zullen worden op de volgende data en plaatsen Maandag 23 Juni te Middelburg en Goes. Dinsdag 24 Juni te Kruiningen en Kort- gene. Woensdag 25 Juni te Zierikzee, St. Philipsland en St. Maartensdijk. Donderdag 26 Juni te Hulst en Ter- neuzen. Vrijdag 27 Juni te Axel. Zaterdag 28 Juni te IJzendijke en Oost burg. De formulieren voor aangifte zijn gra tis op aanvraag te verkrijgen bij den secretaris der Prov. Reg. Oom. in Axel. De opgaven moeten uiterlijk vóór 11 Juni bij hem zijn ingekomen. RECHTZAKEN. Aan den officier van justitie alhier is voorgeleid K. M., 23 jaar, werkman te Middelburg, verdacht van diefstal van geld ten nadeele van het burgerlijk arm bestuur, gepleegd te Middelburg op 23 Mei j.l. Verdachte is na verhoqr door den rcchler-commissaris overgebracht naar 't Huis van Bewaring. B. M., 22 jaar, schipper op de sleepboot „Balo 2", wonende te Pa- pendrecht is in hooger beroep ge komen tegen het vonnis der rechtbank te .Middelburg van 9 Mei 1921, waar bij hij wegens hel aan zijn schuld te wij ten zijn, dat een vaartuig zinkt, welk feit iemands dood tengevolge had, is veroordeeld tot 4 m. h. Ook het O. M. teekende hooger beroep aan. Door C. van S., 33 j., ondernemer aulobusdienst West Zeeuwsch Vlaande ren, wonende te Oostburg is hooger be roep aangeleekend tegen ht vonnis dér rechtbank te Middelburg, van 9 Mei '24 waarbij hij wegens het aan zijn schuld schuld te wijlen hebben, dat een ander zwaar lichamelijk letsel bekomt, is ver oordeeld lot 1 m. h. Ook het O. M. teekende hooger beroep aan. Volgens de „Res. Bode" zou de Mi nister van Justitie, in verband met de op heffing van een aantal kantongerechten, gewonnen zijn voor het stelsel van den reizenden rechter. De oplichtingen va 1 s ch h e i d in ge schrifte te Gouda. De rechtbank te Rotterdam deed Don derdag uitspraak in de zaak tegen den 34-jarigen koopman B. v. G. te Gouda, die terecht heeft gestaan wegens valsch- heid in geschrifte (opmaken van valsche cognossementen), wegens oplichting van de Schcurleerbank te Gouda voor ver schillende cheques ten bedrage van f 320.000 en verduistering van een chèque van f410.000. De rechtbank achtte bewezen hel eer ste feit en veroordeelde den beklaagde tot 1% jaar gevangenisstraf, ónder aftrek van preventief. Voor het tweede en derde feit werd beklaagde vrijgesproken. De eisch was 31% jaar gevangenisstraf. (Ing. Med.) LEGER EN VLOOT. Officier van administratie le kl. der Kon. marine J. K. W. Franssen is be stemd voor den dienst in Oost-Indiê. LAATSTE BERICHTEN. DE TRAMKWESTIE IN ROTTERDAM. Een vergadering van de afd. Rotter dam van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel besloot in geen geval de maatregelen der Directie betreffende het personeel te aanvaarden. EEN NOODLOTTIGE ONTSNAPPING. Een zekere T. Holbertsma, die door rijksveldwachters per trein van Amster dam van Leeuwarden werd overgebracht, (heeft gisterenavond nabij Zwolle, ge tracht te ontsnappen door uit het raam van het closet t e klimmen. Hij is uit den trein gevallen, overreden en gedood. BEURSO VERZICHT. AMSTERDAM, 21 Mei. 12 uur. Dc beurs van heden had een matig succes, en de stemming was niet zeer vast. Vooral kwam dat tot uitdrukking voor Suikerwaarden, die gedeprecieerd waren in verband met de verdere daling der Suikerprijzen. Olieaandeelen ware lichtelijk lager, doch overigens weinig veranderd. Tabakken op een weinig gewijzigd [koersniveau, doch eerder geneigd tot dalen. De Scheepvaartafdeeling had een ver laten aanblik. Rubbers hadden een vaste houding. Ned. Industrieeleu volkomen verwaar loosd evenals de Amerikanen. Prolongatie 3"%. DE JAPANNERS IN DE, VER. STATEN. De Japansche regeering is volgens de bladen voornemens de kwestie van het uitsluiten van Japanners in Amerika te onderwerpen aan het oordeel van het Haagsche scheidsgerecht of aan den Vol kenbond. AFLOOP VERKOOFINGEN. Bij de op Donderdag door notaris H. R. Struve te Middelburg op de socië teit „De Vergenoeging" aldaar gehouden veiling werden publiek verkocht de na volgende onroerende goederen té S é- roo sterke: ongeveer 45 aren bouwland aan den Noordstraatweg aan J. Dronkers te Se- rooskerke voor f 1290; ongeveer 40 aren 30 centiaren bouw land aldaar aan denzelfde voor f 1155; ongeveer 43 aren 50 centiaren bouw* land aldaar aan J. de Klerk en A. Flip- se te Middelburg voor f 1418; ongeveer 22 aren 80 centiaren bouw land aan den Gapingschen weg aan P. Daniëlse te Middelburg voor f 606; ongeveer 21 aren 60 centiaren bouw land aldaar aan A. Pluijmers te Mid delburg voor f 646; ongeveer 21 aren 50 centiaren bouw land aldaar aan W. Duvekot Sz. te Vrou wepolder c.s. voor f 623; ongeveer 44 aren 50 centiaren bouw land aldaar aan J. Dronkers te Seroos- kerke voor f 1204. De overige perceelen werdén opgé- liouden. BRIEFWISSELING. Werklooze, Middelburg. De stopzetting van de ondersteuning door het Steuncomité beteekent niet dat de overgebleven werkloozen worden over genomen door het Burg. Armbestuur. Deze instelling zorgt alleen voor bedee ling in de uiterste noodgevallen. Even min als vóór den oorlog neemt zij nu de zorg op voor tijdelijk-werkloozen. Laat U niet verleiden tot het koopen van sigaretten die als „evengoed" worden aanbevolen. Houdt voet bij stuk en zegt: Geef MIJ maar (Ing. Med.) B ÜITENLA N D. DE Jl R.i-KWESTlE De Jubaland-kwestie is eindelijk ge regeld. Het gebied in kwestie is aan Ita lië afgestaan. Men herinnert zich, dat deze streek, die Italië graag wilde hebben, omdat daardoor Italiaansch Somaliland een be teren uitweg zou verkrijgen en een af gerond geheel zou worden, destijds krachtens de overeenkomst tusschen 'Milner en Scialoja aan Italië is beloofd, en de uitvoering dezer toezegging alleen is vertraagd, toen Italië onlangs naar (Opvatting- van Lord Curzon te scherp tegen Griekenland optrad. De nieuwe regeering heeft zich echter aan de toe zegging gehouden, en Jubaland aan Ita lië af ges taan. J De voorwaarden van den overgang zullen vermoedelijk in het begin der volgende week worden bekend gemaakt, tijdens het bezoek van het Italiaansch koningspaar. s De voorgeschiedenis is aldus: Jubaland is 34.000 vierkante mijlen groot een deel van de kolonie Kenya, het vroegere Duitsch O. Afrika. In 1915, toenh et tractaat van Londen gesloten werd, kwam de overeenkomst tot stand, dal, als Engeland zijn gebied in Afrika ten koste van Duitschland zou uitbrei den, Italië het recht zou hebben op een zeer billijke compensatie in het bijzonder met betrekking tol de regeling van ver schillende grensvraagstukken. Het vraagstuk is daarna herhaaldelijk behandeld. Eerst tusschen Lord Milner en Tittoni, en later tusschen hem en jScialoja. Laatst genoemde wilde een grooter gebied dan Milner oorspronkelijk wilde toestaan, n.l. een driehoek ten Z. van Jubaland. Deze nieuwe grenslijn is thans toegestaan. Maar het eigenaardige is, dat de deskundigen nog nader de ^wetenschappelijke" grenslijn moeten fmderzoeken, daar die loopt door het allerontoegankelijkste deel van Juba. De ze grens zal zorgvuldig worden vastge steld, teneinde 't mogelijk te maken, dat de stammen in hel Italiaansch gebied toegang zullen blijven behouden tot de (verschillende bronnen, zonder dat zij zich op Britsch grondgebied behoeven te begeven. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Frankrijk. In senaalskringen neemt men aan, dat de nieuwe regeering een hervor ming der kieswet zal bevorderen. Een der Senatoren heeft een voorstel inge diend om de vroegere kieswet wedér in te voeren. Uit Engeland. Een groot aantal leden van het La gerhuis, onder wie vele liberalen en la- bourleden en eenige conservatiévén heb ben den wensch te kennen gegeven voor het houden van een debat over de con trole van het parlement in buitenland- sche zaken. De koningin van Roemenië zal de volgende week de gast zijn van lord en lady Astor le Plymouth. De koningin zal vergezeld zijn door de infante Bea trice van Spanje. BEKENDMAKING. HINDERWET. Burgemeester eti Wethouders der ge meente Middelburg brengen ter open bare kennis dat van 23 Mei 1924 af op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van R. A. Serné te Middelburg om vergunning tot Oprichting /van een herstelplaats van automotoren, onderdeelen en machine ries in perceel, kad. bekend, sectie D, no. 1831 wijk K no. 29-30, gelegen aan de Lange Gortstraat; en verzoek (mei bijlagen van N.V. „Acetylena" te 's-Gravenhage om' vergun ning tot het oprichten van een benzine installatie met een ondergrondsch re servoir en een bovengrondsche aftapin richting in perceel, kad. bekend, sectie C no. 195 wijk II no. 2, gelegen aan de Lange Delft dat op Vrijdag den 6 Juni a.s. des namiddags te 2 uur ten raadhui- ze gelegenheid zal zijn tegen deze ver zoeken bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten, alsmede dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór genoemd tijd stip op de gemeente-secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen, dat ingevolge circulaire van den Commissaris der Koningin d.d. 2 November 1917 A no. 4688, 3e afd. niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Middelburg. 23 Mei 1921. Burg. en Weth. voornoemd, P. DUMON TAK. Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 23 Mei. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: Spinazie 1—8, posteleijn 10—29, mos- krul 1—7, witlof 13—25, snijsla 1—10, pluksla 2—10, alles per K.G.; tropsla 6— 193, zuring 2—27, radijs 26—85, dunsel 622, komkommers 65—185, bloemkool 52—245, rammenas -15—89, molsla 53 58, sterrekes 2—4, raapstelen 2—8, al les per mandje; peeën 80—270, selderij 52—86, rabarber 1—39, prei 25—71 alles per 10 bos; aardbeien 21—80 per mandje. Vlissingen, 23 Mei. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: Nieuwe aardappelen 52—56,5, nieuwe poters 27—40, spinazie 1—7, koolrapen 2—3, peeën 3—4, witlof 22—30, poste leijn 15—20, peulen 120, alles per E.G.; ganzeneieren 120, kalkoeneieren 74, kip eieren 49—51, eendeieren 50-r60, allés per 10 sluks; bloemkool 12—50, sla 3,5 —6, komkommers 27—28 alles per stuk; raapstelen 1—2, selderie 4—8, prei 3,5 —8, peeën 11,5—22, rabarber 1—4, ram- manas 1—4,5, anperges (dubb. bos) 59, dito enk. bos 3235, seringen 49, pioe nen 35—41, sjalotten 3—1 alles per bos; bloemkool 26—87, krulandijvie 23, mos- krul 17—28, snijsla 2336, sladunsel 8 —26, kervel 4—14, peterselie 18— 20, zu ring 2—25 alles per mand; aardbeien 44—66 per mandje. ADVERTENTIËN. De Heer en Mevrouw THIEL— VAN DER HARST geven kennis van de geboorte van een Dochter: JACOBA CORNELIA. Haarlem, 23 Mei 1924. Engelszstraat 15. Overleden in Sanatorium Agra bij Lugano onze gelief de jongste Zoon en Broeder EGBERT JAN MARINES, oud 28 jaar. Familie KIELSTRA. 22 Mei 1924. Voor de blijken van belangstel- ling, ons op 20 dezer betoond^ betuigen wij onzen hartelijken dank. In 't bijzonder aan de bewoners van den Veerschen- en Noordsingel en Smoorsgang voor hunne stoffe lijke bijdragen, alsmede aan de Commissieleden, die ons dien dag tot een onvergetelijken maakten. Ook namens hunne Kinderen. E. WEDTS DE SWART en Echtgenoote. Middelburg, 24 Mei 1924. Mej. Wed. HENDRIKSE—DE WITH en Fam. betuigen bij deze hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, onder vonden 13 Mei j.l. Hierbij wordt ter kennis ge bracht, dat op Hemelvaartsdag (2t Mei a.s.) de tram van 7.40 v.m. van DOMBURG zal rijden als op werkdagen, de om 8.05 n.m. van DOMBURG vertrekkende tram aansluiting zal hebben naar de Paul Krugerstraal te VLISSINGEN en op dien dag, evenals op de Zondagen, GOED* KOOPE retourbiljetten verkrijg baar zullen zijn. De Directeur. Vlissingen. Opleiding van Stnnrlieden en Machinisten Ier Koopvaardg. Tot de le klasse van den 2-jari- gen cursus ter opleiding van Stuur lieden, die met 1 September a.s. aanvangt, kunnen worden toegela ten Jongelieden die de 3e klasse eener II. B. S. hebben doorloopen met vol doende cijfers voor wiskunde, aardrijkskunde en Nederlandscha taal op het laatste rapport, die in het bezit zijn van een M. U. L. O. diploma B„ die slagen voor een toelatings examen. j Opleiding voor het eind-examen volgens programma B. Aanmelding bij den Directeur vóór 15 Juli a.s. Gevraagd gedurende de dagen der tentoonstelling NET BURGERHUIS MET KOST EN LOGIES. Br. No. 46, Bureau dezer Cou rant. VEULENKEURING op Donderdag 3 Juli 1924, des voormiddags 11 uur op het Molenwater le Middelburg. Zes categoriën, n.l. Merrieveu lens, Hengstveulens, 1-jarige Mer ries, 1-jarige Hengsten, 2 jarige Merries, en Merries met minstens 2 afstammelingen. Extra prijs voor de beste 1 of 2 jarige Merrie, welke na de vorige 1 keuring van buiten Walcheren is ingevoerd. Alle Veulens moeten ingeschre- i ven zijn in het Veulenboek van het Stamboek en de Merries, die met afstammelingen mededingen in boek B of A van het Stamboek. Inschrijvingsbiljetten zijn te be komen bij Boekhandel BAUR- DOUX, Lange Burg. Middelburg, en moeten met het inleggeld van f 2.— per inschrijving aldaar ingeleverd zijn uiterlijk 12 Juni a.s. HET BESTUUR.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6