TWEEBE BLAD VAN DE VAN Zaterdag 24 Mei 1924 no. 123. 3 i NjmUA N D. NIEUW LID TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden openbare zit ting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de Twee de Kamer der Staten Generaal, is, ter voorziening in de vacature, ontslaan door het overlijden van den heer (F. "W. N. Hu- genholtz, tot lid van de Tweede Ka mer benoemd verklaard de heer A. H. van der Hoeve te Utrecht DE GEMEENTE-AMBTEN'AREN TE AMSTERDAM. Bij besprekingen tusschen de verte genwoordigers van B. en W. van Am sterdam en de ambtenaarsorganisaties, hebben de eerstgenoemdon zich niet be reid verklaard nader in te gaan op de door den Centr. N. Ambtenaarsbond ge stelden eisch tot het 3.'aten vallen van 5 pet. der loonsverlaging Tengevolge hiervan zijn de onderhan delingen t ussfchen B en W., de moderne, de neutrale, en de syndicalistische orga nisaties afgebroken Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Inzake de verkeersregeling voor de autobussen alhier (men zie in 't eerste blad van dit nummer ook het adres der Kamer van Koophandel') is nog het vol gende adres aan B. pn (W. verzonden Geven met verschuldigde eerbied te kennen, de ondergelcekenden vormenden het D. B. van de Vereeniging Handelsbe lang, dal van de zijde van Handel en Ne ringdoenden ernstige klachten inkomen met betrekking tot de nieuwe verkeers- tvoorschrifteu voor de autobussen te de zer stede, voorschriften die zonder eeni- ge tijdsruimte tusschen afkondiging en in werkingtreding van kracht werden; dat het aanwijzen van nieuwe stand plaatsen ontegenzeggelijk voor Particu lieren een groot ongemak en voor Neringdoenden (pn handel een groote schade zal 'blijken te zijn én dat nu reeds in een vergadering van Buseigenaren ge- bouden te Goes werd overwogen niet meer naar Middelburg te rijden zoolang deze regeling geldt; dat ook het Vreemdelingenverkeer zal verminderen, vooral op Marktdagen nu de bezoekers niet meer in het brandpunt der handelsdrukte en bezienswaardighe den kunnen uilstappen; dat ons bestuur van meening is dat het wel degelijk mogelijk moet zijn dat de Autobussen hunne standplaatsen op de Markt behouden aangezien daar toch voldoende ruimte is. dat een opstopping of verkeersbemoei- lijking best vermeden kon worden door de Autobussen niet op ééne plaats saam te brengen doch de standplaatsen te be palen b. v. één voor het café van der Harst (Ned. Koffiehuis) tusschen Gravenstraat en Gortstr, een tweede tusschen Gortstraat en Langeviele, een derde tusschen Lange Viele en Vlas- markl enz.; dat zij wijders volkomen inzien dat des Donderdags misschien nog een an dere opstelling zal dienen le worden overwogen en alsdan voor de bussen een bepaalden en korter tijd voor het sta tioneeren dient te worden voorgeschre ven na het verstrijken waarvan de bus sen onmiddellijk zouden moeten vertrek ken met of zonder passagiers, doch dat men in ieder geval zeer ongaarne de bussen op dien dag van de Markt zag verdwijnen dat zij overigens ten zeerste toe juichen dat door Uw College de veilig heid van het verkeer niet uit het oog wordt verloren en zonder twijfel een be treffende Politieverordening op zijn plaats wordt geacht; dat zij echter mede van meening zijn, dal aan deze verordening gevoeglijk kan (wor den voldaan en toch aan de bezwaren tegen de huidige regeling kan worden tegemoet gekomen door de Autobussen op de hierboven aangegeven wijze te doen op de Markt plaats nemen; dat zij, met het oog op het feit dal overal in verband met hel groeiend ver keer aanmerkelijke bedragen aan ide ver keerswegen worden ten kosten gelegd jook in casu nog in overweging wilde geven de mogelijkheid van het verhoogd gedeelde van de marlil eenige meters af te nemen teneinde den berijdbaren weg rondom de Markt te verbreeden; redenen waarom zij Uw College eer biedig met den meesten aandrang ver zoeken de nieuwe regeling die ook voor ide Autobusexploilanten zeiven ten zeerste fnuikend is in te trekken en wederom standplaatsen te verleenen op do Markt, eventueel met in acht name van de aangegeven plaatsverdeeling eventueel straat verbreeding of onder dc door Uw College 'alsnog nader voor le schrijven voorwaarden waardoor een toestand zal worden herschapen die zoowel handel en particulieren ten zeer ste bevredigde 't Welk dóende te Middelburg, enz. De film „Moeder", die deze week in de Strenghölt bioscoop alhier gege ven wordt, heeft in Amerika een gewel dig succes gehad, en verdient inderdaad de naam van een t ypisch Amerikaansche film. Amerikaansch in opzet en uitwer king, in speelwijze, in sentiment. Wan neer dan de bedoeling is de moederlief- de-door-alles-lieen te verheerlijken, moe ten er allicht in het verhaal tegenstellin gen worden geproduceerd, die wij, met onze nuchtere Ilollandsche gevoe lens spoedig geneigd zijn „overdre ven" te vinden. Maar afgezien daarvan, wat is er toch eigenlijk tegen die liefde die de beste is ons geschonken, de"*al- lerhoogste liefde in een vrouw, ter over denking te geven, op het filmdoek. Kan 't zooveel kwaad, als er eens aan schouwelijk wordt herinnerd, wat een moeder zijn kan. Wij gelooven 't niet En daarom deze film kan voor velen iets van waarde voor zijn leven, bieden. Gisterenmiddag werd in de omge ving van den Wal alhier een aanzien lijk waterverlies in de waterleiding ge constateerd. Het bleek dat een drie duimsbuis plotseling was afgebroken. Men was toen genoodzaakt de waterlei ding van die omgeving af te sluiten 's Avonds tegen negen uur was de breuk hersteld en kon weer water worden ge geven. Uit Vlissingen. De afd. Walcheren der Nederland- sche ïteisvereeniging «al gisterenavond in Hotel „Britannia" le Vlissingen een feestavond, waarvoor de leiding in handen van den heer C. J. Mazure was. Nadat door den voorzitter aan de di rectie was dank gebracht, ving de heer Mazure het programma aan. De rythmi- sche oefening en de gebarenspelen had den in de fraai gedecoreerde zaal, waar ze zeer goed lot hun recht kwamen, veel succes. Ze werden uitgevoerd midden in de zaal op den veerenden dansvloer. Vooral de Schermrei en „Aaitval van Strijd" oogstten veel bijval. De directie bood aan twee der dames van de rylhmische oefeningen een reis met verblijf naar Engeland aan. Ze werden bij loting aangewezen. Burg. en Weth. van Vlissingen stellen den gemeenteraad voor aan den heer G. A. Baljeu eervol ontslag le ver leenen uit zijn betrekking van leeraar in hel liandteekenen aan de Avond school voor Nijverheidsonderwijs en den datum van ingang van hel ontslag le be palen op 1 September a.s. Voorgesteld wordt aan de firma W. Anker en Zoon q.q. te verkoopen een perceel bouwgrond, gelegen ten Oosten van de Parklaan ter oppervlakte van rond 1G8 M2 tegen f 15 per vierk. M. alzoo voor een som van f 2520; aan den heer J. de Muijnck een stuk bouwgrond gelegen aan de Noordzijde van de Van der Manderestraat ter oppervlakte van rond 256 vierk. Meter tegen een som van f 1792. Verder wordt overeenkomstig het be paalde bij artikel 31 der Woningwet aan geboden een ontwerp tot wijziging van hel plan tot uitbreiding der gemeente voor zooveel betreft het gedeelte ten Noorden van den Singelweg en ten Oosten van den Vlissingsclien watergang. Wij hebben reeds gemeld dat Burg. en Weth. van Vlissingen 't houden •van een collecte voor de uitgesloten textiel-arbeiders hebben geweigerd. De weigering berust, volgens een door Burg. en Weth. aan de betrokken bestu ren die de collecte hebben aangevraagd de moderne Bestuurdersbond en het P. A. S. gericht schrijven, dat. nu twee belangrijke groepen van arbeiders in de textiel-industrie in Twenthe, n.l. de R. Kath. Vakbond en het Chr. Vak verbond niet meer bij de uitsluiting zijn betrokken, niet meer van een algemeen (karakter van het conflict kan worden gesproken en op dien grond hel houden van. een collecte niet kan worden toe gestaan. Uit Walcheren. De heer A. de Visser, die sedert 1879 lid was van den gemeenteraad van Grijpskerke waarvan ruim 31 jaar wethouder, heeft bedankt wegens vertérk uit tie gemeente. Zijn opvolger als raads lid zal zijn de heer A. de Buck. Ook in het vereenigingsleven in deze gemeente heeft de héér De Visser een zéér ijverig aandeel gehad, in het bij zonder op landbouwgebied. Hij was O.af kassier van de Boerenleenbank. Uit Tholen. In de Vrijdag te Stavenisse ge houden vergadering van ingelanden van van het waterschap „Stavenisse" werd vastgesteld de begrooling op f 27255. 48i/2, hel dijkgesehot werd evenals liet vorige jaar bepaald op f 20 per H. A. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O, D. Door den raad der gemeente K o e- sv acht is besloten aldaar een slacht huis op te richten, waarin doode paar den en voor noodslachting in aanmer king komende runderen, zullen worden gekeurd en waar het vleesch, zoo hel voor de consuplie geschikt is, zal worden verkocht. Nog deze maand zal het ge bouw worden aanbesteed Uit Zee u w s c h-Vl a a n d e r e n W. D. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van IJ z e n d ij k e werd vastgesteld het reglement op het gebruik van het slachthuis, en aange nomen de verordening op de heffing voor hel gebruik van het slachthuis. Het voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op dc heffing van leges ter secretarie wordt aangenomen. Op voorstel van den heer Schijve zal getracht worden een akkoord le tref fen met het bestuur der Herv. kerk om te komen lot verbreeding van de Kerkstraat, waarvoor het pleintje voor die kerk gebruikt zal worden. Na af loop der vergadering werd een bezoek gebracht aan het nieuwe slachthuis In de Woensdag gehouden verga dering van den gemeenteraad van W a - terlaudkerkje (waar 'l liddeMillia- no met kennisgeving afwezig was) werd besloten lot wijziging van de begrooling van 1923, tot vaststelling eener nieuwe legesverordening tol het heffen van leges voor jachtakten van f 10, f 7 50 en f 5. En ten slotte werd in beginsel beslo ten toe te treden tot elecjrifica/tie voor de gemeente. In de Donderdag te Retranclie- ment gehouden vergadering van den, gemeenteraad werd de heer P. Buijk als lid voor den gemeenteraad beëedigd en toegelaten, in de plaats van den heer Jac- Cambier die deze gemeente heeft ver laten. APOTHEKEN'. Zondag en de nachten der volgende week zijn de navolgende apotheken ge opend ^Middelburg: J. W. v. d. Garde. Vlissingen S. ,T. Engering. Hendrikstr. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Crediet voor feeste lijkheden b ij Kon. be zoek. B. en W. deelen aan den Raad mede, dat bij de feestelijkheden bij het Ko ninklijk bezoek in Augustus, uit den aard dei* zaak bij de voorbereiding en uit voering daarvan dikwijls een beroep zal worden gedaan op de medewerking der gemeente, en natuurlijk zijn B. en W., voor zoover van hen afhangt, voornemens haar op de meest ruime wijze te ver leenen Afgescheiden daarvan zijn zij van oor deel. dat de gemeente niet mag achter blijven in de organisatie en bekostiging van enkele feestelijkheden. Daarom vraagt de meerderheid van het college aan den raad een crediet van f 3000. uit hetwelk alle hierna le noemen uilgaven h.i kunnen bestreden worden. De minderheid van het college is op prineipiëele gronden niet voor beschik baarstelling van een crediel. doch zal. wanneer het gevoteerd wordt, zich kun nen vereenigen met de besteding van het crediet. Zonder twijfel zullen B. en W ook weder van verschillende buurtcomrais- siën en -vereenigingen verzoeken berei ken om palen en d.g.l. in gemeentegrond te mogen slaan» Zij zouden de desbetref fende kosten voor rekening van de jje- meente willen doen zijn, en doen een des betreffend voorste?. Daartegenover meenen zij dan als voorwaarde te kunnen stellen, dat de plaatsing van palen en d.g.l. geschiedt in overleg met en volgens aanwijzing van gemeente-werken, en dat zoo min mogelijk opbrekingen plaats hebben. De feestelijkheden zouden zij willen doen bestaan in het doen afsteken van een vuurwerk in den avond van» 6 Augus tus; in de ontvangst der Koninklijke fa milie ten sladhuize in den middag van dien dag te ongeveer 4 uur, na afloop van het te houden openluchtspel, gedu rende een kort bezoek, dat ten Sladhuize zal worden gebracht; in het doen spelen van enkele volksliederen als welkom bij aankomst der Koninklijke familie in den avond van 5 Augustus, en in het doen geven van een Molenwater-concert in den avond van 6 Augustus. Zij voegen hier onmiddellijk aan toe, dat aldus hun plannen zijn, maar, dat het natuurlijk mogelijk is, dat die plannen naar de omstandigheden zouden moe ten gewijzigd worden. Zij zouden voorts voor rekening van de Gemeente willen nemen een eenvou dige versiering van enkele openbare ge touwen, benevens de kosten, verbonden aan het opslaan van een podium op het Molenwater, vanwaar de Koninklijke fa milie In den ochtend van 6 Augustus de provinciale huldebe looging der Zeeuwen zal kunnen gadeslaan. Uit het crediet van f 3000 zouden zij jnede willen bestrijden belooningen van gemeente-personeel, dat vóór en tijdens de feestweek allerlei kleine diensten zal hebben te bewijzen. Zij wensclien aan het vorenstaande nog toe te voegen, dat, waar het open luchtspel op de Markt zal worden gehou den, een verlichting van het uitwendige van het stadhuis gedurende een of meer dagen, zooals zij gedurende de vroegere Landbouwfcestcn geschiedde, niet mo gelijk is, en dat het een oogenblik in hun voornemen heeft gelegen aan den Raad voor te stellen om de „Lange Jan" van gemeentewege electrisch te. verlich ten Zij hebben evenwel daartoe geen vrijheid kunnen vinden, waar dé des betreffende kosten werden geraamd op f 4500 Vooreerst vonden zij een der gelijke uitgaaf op zichzelf reeds hoog, (doch daarnaast meenden zij ook den wensch van Hare Majesteit te moeten jeerbiedigen, dat voor Haar bezoek aan Zeeland zoo min mogelijk uitgaven uit de publieke kas zullen worden gedaan De C v Fin. deelt mede, dat een der leden principieel legen het voorstel is en waar volgens de mededeelingen van B. en NV. Hare Majesteit de Koningin heeft verzocht voor Haar bezoek aan Zeeland zoo min mogelijk uitgaven te doen. uit de openbare kassen, is dat lid van gevoelen, dal de meerderheid van B en. NV., die naar hij meent, gaarne; mei de wenschen van Hare Majesteit re kening houdt, meer in Haar geest zou gehandeld hebben, wanneer zij het be kostigen der feestvieringen hadden over gelaten aan particulieren die daarvoor wat over hebben Het bevreemdt het lid, dat B. en NV. afwijken van hun eenmaal ingenomen standpunt om werken aan gemeente- y?igendoinmeu te doen uitvoeren uitslui tend tegen de daarvoor gestelde tarieven, een standpunt, dat meermalen door den Wethouder der Bedrijven is verdedigd, terwijl dit nu voor hel plaatsen der palen bij de versiering, wordt overboord gegooid. De meerderheid der Commissie ver- lenigt zich met het voorstel. Zij kan niet inzien, dat het in strijd is met den uitgesproken wensch van Hare Majesteit, daar toch een bedrag van f 3000 waar uit alle kosten bestreden moeten worden, een bescheiden bedrag mag genoemd worden voor de oTficieele ontvangst van het Hoofd van den Staat bij de feestelijke herdenking van Middelburgs ontzet voor 350 jaar. Uitdieping rioolwater- gang Middelburg V e e r e. Door den lietrokken inspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid werd ter kennis van B. en NV. gebracht, dat hem reeds herhaaldelijk klachten be reikten over den stank, dien de riool watergang Middelburg—Veere verspreidt, vooral uit de uitmonding bij Veere. en dat onder meer de te Veere gevestigde Gezondheidscommissie daarover heeft geklaagd. Bedoelde inspecteur drong er mits dien bij B. en NV. op aan den vermelden riool-watergang behoorlijk schoon te hou den en op voldoende diepte te bren gen. in het bijzonder in het breede ge deelte nabij Veere, alwaar, als gevolg van de mindere stroomsnelheid, veel stoffen bezinken en tot rotting overgaan l?it een plaatselijk onderzoek is geble ken, dat zoowel watergang als boezem behoorlijk worden onderhouden, en dat de bediening der sluis ten behoeve van het twee keer per etmaal spuien, re gelmatig geschiedt. Gelijktijdig is echter ook de vorenbe doelde stankverspreiding geconstateerd, speciaal bij het verbreede gedeelte van den watergang, onmiddellijk vóór de bui tenhaven le Veere. Dit euvel eisclit inderdaad voorzie ning door de gemeente. Bij overeenkomst van 18-21 November 1867 tusschen den staat en de gemeente verbond de staat zich tot hel maken van een rioolwatergaug van Middelburg naar Veere, met uitgang naar de buitenhaven van Neere, afgesloten door een sluis, terwijl de gemeente zich verplichtte om onder meer den rioolwatergang met boe zem in goeden staat le onderhouden. De boezem is lang 250 M. en breed 30 M., en volgens verrichte peilingen bleek gemiddeld 1.30 M. bezinksel en aanslib bing daarin aanwezig. Aangezien een machinale inrichting ter plaatse niet kan aangebracht wor den, zou verwijdering van bezinksel en aanslibbing inet de hand dienen te ge schieden, wat een belangrijke uilgaaf zou vgrdqcen, temeer doordat de uitkomende baggerspecie niet op andere wijze zou ljunnen worden verwijderd dan door haar weg te voeren. Buitendien zal na verloop van tijd hetzelfde euvel zich wederom voordoen, daar door de stroomvertra- ging, in verband mei de plaatselijke ver breeding, de aanslibbing en bezinking ge regeld zal blijven voortgaan. Om die redenen is door B. en W. een oplossing gevonden in den volgenden geest. In de lengte van den boezem wordt een eenvoudige beschoeiing aangebracht op een afstand van ongeveer 11 M. uit een der zijkanten. Aldus zal een water gang worden gevormd van slechts wei nig meer breedte dan de watergang vóór hel begin van den boezem, en de zoo doende verkregen smallere watergang kan in belangrijk minder tijd worden uitgebaggerd, terwijl met de uitkomende specie het aan de andere zijde van de beschoeiing overblijvende boezemgedeel- le kan woracn opgehoogd. Zoodanige werkwijze biedt mitsdien 't voordeel, dal een zeer veel geringer hoe veelheid specie behoeft le worden uit gebaggerd, dat er voor de uitkomende specie ecu in de onmiddellijke nabijheid gelegen plaats is, en dat met grond mag verwacht worden, dat de aanslibbing voortaan door den snelleren stroom, als gevolg van de aangebrachte versmalling, welhaast tot het verleden zal behooren Indien onverhoopt in den loop der ja ren toch nog eenige aanslibbing zou plaats hebben, zoo kan die dan weder gemakkelijk en mei weinig kosten wor den verwijderd, omdat de plaats tot ber- (Ing. Med.) ging der specie steeds in de onmiddel lijke nabijheid is en vervoerkosten in de toekomst dus ook uitgesloten zijn. B en NV. merken voorts nog op, dat somwijlen tengevolge van ongunstigen waterstand of anderszins, gedurende en kele dagen achtereen niet kan gespuid worden, en in zulke gevallen de tegen woordige boezem goede diensten l>ewijst door zijn grootere ruimte voor waterber- ging. Behoud dezer nuttige diensten is, naar B en NV. meenen. verzekerd door het aanbrengen van een kleine schuif of sluis aan hel uiteinde der beschoeiing, waardoor het eventueel overtollige wa ter kan stroomen over het af te sluiten boezemgedeclle en overvloeien der her men is uitgesloten. De kosten der vorengenoemde wer ken zullen, blijkens kostenbcgrooling, een uitgaaf van rond f 19.000 vorderen De Inspecteur der Volksgezondheid heeft zich met de plannen vereeuigd Dienovereenkomstig vragen B, en NV een crediet van f 19.000, waarvoor een tijdelijke geldleening zal worden aange gaan. De Comm v. Fin. en Fab. veréenigen zich met het voorstel. Verhuring deel *B urgerwe i. De sportvereeniging „V.I.O.S" te Ivou- dekerke verzocht een deel der Burger wei te mogen huren voor korfbal. De Vereen. „Kweeklust" verzocht, dat ter rein te mogen pachten voor volkstuin tjes. B. en NV. meenen. dal laatstgenoem de vereeniging, die uitsluitend uit Mid- delburgsche ingezetenen beslaat den voorrang behoort le hebben hoven een vereeniging van buiten de stad. Zij stellen voor op het verzoek van V.I O S." af wijzend le besrhikken. Ontslag huur. B. en NV. stellen voor aan de Vereen. „Eerste Zeeuwsche School- en NVerk- tuin" uil den huur van 1635 c.A. ge meentegrond aan den Dampoortsiiigel te ontslaan, daar zij een strook in huur heeft weten te krijgen aan de Lange- vielesingel. Hel ontslag in te gaan 26 Nov 1923. Rekening Oouranl B. en NV. stellen voor hen le mach tigen een rekeningcourant-overeenkomst te sluiten met de Bank van Nederl. gemeenten le Den Haag, voor het in deposito storten van eventucele overtol lige kasgelden lot een maximum van f 100.000. De bank vergoedt 4Yz pCt. rente. De overtollige gelden worden thans gestort bij de Nederlandsche Bank, die geen rente geeft. KERKNIEUWS. De Evangelische Vereeniging voor Zeeland hield Donderdag 15 Mei in het huis der C. J. M. V. te Middelburg haar jaarlijksche Algcmeene Vergadering. De penningmeester deed rekening en ver antwoording van zijn gehouden .beheer en had zijn kasboek kunnen sluiten met een batig saldo De toegezegde subsidie's konden uit gekeerd worden en dat er geen tekort was ontstaan, zulks was te danken aan de mildheid der Herv. gem in Zeeland, die ide E. V. zoo vriendelijk hielpen haar doel le verwezenlijken, om n.l „de met hel Evangelie onbekenden of daarvan vervreemden te bereiken en le winnen, (art. 2 der Statuten.) De beantwoording der collectekaarlen 1924 die in Maart j.l. aan de Kerke raden zijn gezonden, geven reeds goede verwachtingen dal de gemeenten ook dit jaar de E. V zullen helpen. Het jaarverslag loopende over 1923, deze dingen uitvoerig, dankbaar vermel dende, bevatte ook een uiteenzetting van hetgeen haar Eerelid, tevens Oud-Voor zitter, Dr. Heldring in de jaren 1888— 1893 voor de Vereeniging heeft gedaan. (Dr. Heldring is, zooals bekend is. in het jaar 1923 op zijn buitengoed Kijn- heuvel te Oosterbeek. overleden Ten slotte werden bestuursleden lier en gekozen en bestaat dit thans uit Ds. N. M. de Ligt, Voorzitter, Ds. II Jonker, Assessor; Jlir. H A van Doorn, Pen ningmeester; Ds M J. Beukenhorst, deD heer J. Hackenberg; Ds. A. G. van NVil- lenswaard; N. J. Dormaar, Secretaris. Moedersdag. Reeds enkele jaren wordt in het Le ger des Heils een Moedersdag gehou den, welke ook dit jaar weer zal gehou-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5