No. 121 Donderdag 22 Mei 1924 167° Jaargang WDDELBUR6SCHE COURANT. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Na de gister reeds vermelde afhan deling van de wijziging der Motor- en Hij wiel wet, volgde nog een lange reeks •ontwerpen, waaronder ook dat, regelend de kosten van openbare verkoopingen en het uitloven van premiên bij open bare verkoopingen en verpachtingen. Na afwijzing met 40 tegen 23 st. van een poging van den lieer B r a a t de mogelijk heid te openen dat bij onderhandsche ■verpachtingen de "kosten kunnen worden Verhaald op den verhuurder, werd het ontwerp z. h. st goedgekeurd. Minder vlot ging het met betrekking tot het ontwerp dat het uitlokken tot liet plegen van een strafbaar feit straf baar stelt. De heeren Kleerekoper en Dresselhuijs en mevr Bakker N o r t achtten de bepaling niet noodig. En ten slotte werd het een partij stem- suing, rechts tegen links, waarmee het ontwerp werd aangeuomeu. Zeer belangrijk was hel wetsontwerp tot herziening van het Zeerecht, waarbij prof. W. C P. A. Molengraaff als regee- ringscommissaris optrad. De algemeene beschouwingen waren niet omvangrijk. Maar bij de artikelen zal wel meer gezegd worden. Vrijdag gaat de Kamer daarmee voort. Eerste Kamer Zitting van Woensdag. Wat gisteren in de Eerste Kamer is •gezegd over de buitenlandsche zaken naar aanleiding der begrooting, zal voor- loopig onbeantwoord blijven, daar Mi- onister van Karnebeek door een lichte Skee[ontsteking thuis moet blijven. Dat antwoord komt later wel. Nieuwe perspectieven zijn er trouwens •niet door die besprekingen geopend, noch in den aandrang van den heer Aneraa tot uitbreiding der arbitrage noch in den toost van den heer v. Kol op den Volkenbond, noch in hel herhaal de anti-militairistisch pleidooi van den lieer v. Embdcn. De heer d. e Jong bepleitte het aan stellen van sociale attache's; de heer Verkouteren deed een goed woord voor geheimhouding in diplomatieke za ken; en de heer Blomjous prees de voorzichtigheid tegenover Rusland. Nog even werd toen met de begroo ting van Binnenlandsche Zaken begon- BifêHENLAND, NACHTARBEID VOOR BAKKEKSPA- TROÖNS. De Minister van Arbeid, II. en N. heeft bij den Iloogen Raad van Arbeid thans aanhangig gemaakt een voor-ontwerp van een wet tot wijziging van de bepa lingen der Arbeidswet-1919 betreffende den arbeid in broodbakkerijen. In de Memorie van Toelichting betoogt de Minister dat, nu bet verbod om versch of opgewarmd brood te vervoe ren vóór 9 uur en te verkoopen of af te leveren vóór 10 uur 's morgens groo- tendeels aan de verwachtingen heeft be antwoord, hij het oogenblik gekomen acht, voor het aanhangig maken van een wijziging van principieelen aard in de bepalingen der Arbeidswet omtrent den bakkersarbeid. de opheffing van hel ver bod van bakkersarbeid des nachts voor den patroon. De tweejarige practijk, opgedaan met «de uitvoering van de bepalingen: der Ar beidswet omtrent den arbeid in brood- bakkerijen, zooals die luiden na de in '1922 daarin aangebrachte wijzigingen, heeft voorts de noodzakelijkheid doen gevoelen om den bedrijfsstilsland des nachts iets minder ver voor te schrijven dan tot dusverre. De toestand is thans Eoo, dat in plattelandsgemeenten te 5 uur begonnen mag worden in alle bak kerijen. Dit is toegestaan, zoowel omdat men op het platteland algemeen vroe ger leeft, als omdat een groot deel dei- bakkers denzelfden dag nog een deel van het brood over grootc afstanden moet vervoeren. In de stedelijke gemeenten beginnen de grootere bedrijven (die met 6 en meer arbeiders) eveneens te 5 uur, de kleinere te 6 uur. Iliprop beslaan af wijkende bepalingen voor den Zaterdag Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. In de met groen en guirlandes ver sierde Bogardzaal te Middelburg herdacht de Dhr. Èëstuurdersbond giste renavond op feestelijke wijze het 10-jarig bestaan. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, den heer Stenhuis, sprak deze er zijn vreugde over uit, dat, ondanks de warmte, zoovelen waren gekomen, om het heuglijk feit feestelijk te herdenken. In een kort overzicht teekende spr. het ontstaan alsmede het doel het voorko men van conflicten tusscheu patroon en arbeider, welk doel spr. zelf niet juist acht. Hij uoemt verschillende namen, on afscheidelijk verbonden aan de oprich ting, brengt hulde aan de mannen, die het pionierswerk verrichtten en gewaagt van den rijken zegen Gods, waardoor zoo veel werd tot stand gebracht, speciaal toen de vraagstukken, den arbeid be treffende. al ingewikkelder werden De secretaris gaf in een uitgebreid ver slag een helder overzicht van al datgene, wat de bond had verricht en bewerkt, inzonderheid in den tijd van distributie en den na-oorlogschen tijd. Hij herin nerde aan den arbeid van het rechtskun dig bureau, aan dien in 't belang der volkshuisvesting, aan dc tewerkstelling van werkeloos,en enz. De bond telt thans 11 afdeelingen met 452 leden. Ds. van Empel, dc feestredenaar, her innerde er aan dat de oorzaak van de oprichting van den Ohristelijken Bestuur- dersbond was een conflict in hel schil dersbedrijf. Men voelde hel toen, dat de enkele schildersgezellen, die weigerden te staken, moesten geholpen worden. Men vele moeilijkheden had men voor al in den aanvang te kampen Waren de leden van den JBestuurdersbond in den eersten tijd vogels van diverse pluima ge, een kern was er toch. die precies wist, wat ze wilde, voor wie het chris tendom niet was een last, dien ze droeg, omdat ze niet den moed had dien af te werpen, maar voor wie het was een zon. die het geheele leven van den mensch, van den enkeling overstraalt. In den breede gaf spr. aan. waarom de Bestuur- dersbond ©en christelijke wilde zijn. Ter afwisseling zong een kwartet op verdienstelijke wijze enkele nummers, ga ven pianist en violist muzikale bijdragen en werden samenspraken gehouden. Verschillende afgevaardigden van an dere bonden en vereenigiugen feliciteer den den jubileerenden bond. Namens een damescomité uit den Ohr. Bestuurdersbond werd bekend gemaakt, dat het door de milde giften mogelijk ge maakt is straks den bond met een eigen vaandel te kunnen verblijden. In de pauze, waarin ververschingen werden rondgediend, werd ook gecollec teerd voor de- christelijke textielarbei ders. Het bestuur der vereeniging Han delsbelang alhier heeft besloten krach tig adhaesie te betuigen aan het adres der Kamer van Koophandel, gericht tot de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt geen crediet voor de Handelska mer meer tóe te staan. TJ t Vlissingen. Zaterdag a.s. zal er een gezelschap van ongeveer honderd Engelsche jour nalisten hun intrek nemen in Grand-Ho tel Britannia te Vlissingen om het eiland Walcheren te bezichtigen. Het treft dien avond goed samen, dat het Zuid-Bevelandsche Capellakoor dan een uitvoering geeft. Uit Walcheren. De minister van Arbeid heeft goed gevonden dat een vroeger toegekendé bijdrage voor woningbouw zal worden uitgekeerd aan de gemeente O. en W. Souburg ten behoeve van C. Holthuij- zen f 600. Bij den aanvang van de Woensdag gehouden vergadering van den gemeen teraad van Koudekerke vroeg de heer Sanderse wat de reden is dat de ze vergadering uitgeschreven werd tegén 9 uur 's ochtends, een uur dat vooral voor een werkman, zooals wethouder Stoppels en meerdere leden veel té vroeg is. De voorzitter zegt dat de late avond vergaderingen hem tegen staan. De heer Contant merlcl op, dat dit de schuld hiervan is, dat de raad te weinig vergadert, en de agenda veel le veel bevat om behoorlijk te worden afgehan- De voorzitter zegt dat de wethouders nog bij eenige raadsleden hadden geïn formeerd en daardoor was besloten te 9 uur te vergaderen Besloten werd voortaan de vergaderin gen le doen beginnen om half twee. Behandeld werd het rapport J. C. Lin- denberg die door een administratieve fout in 1918 ten onrecht© onder de wa pens zou zijn geweest, en later voor herhalingsoefeningen, waarvoor hij een schadeloosstelling verzocht van 12410. De voorzitter stelt voor dit rapport naar B. en W. te renvoyeeren. De hee ren Contant, Sanderse en Loricr, de samenstellers verzetten zich hiertegen en verzoeken voorlezing van het rapport. Aldus geschiedt. De in dat rapport vermelde feiten komen hierop neer: dat Lindenberg 0 Sept. '17 wegens broederdienst is vrij gesteld, waarvan hij onkundig bleef doordat hij als zee varend afwezig was; dat van die vrijstelling 26 Sepl. '17 door den Militie-raad meedeeling is ge daan aan den Burgemeester, die daarvan aan den korpscoramandant van Linden- berg kennis had moeten geven; wat ech ter niet is geschied; dat Lindenberg toen als militie-plicli- tige tol den dienst werd opgeroepen, en van den Burgemeester, hij nadere in formatie, alleen vernam U moei dieneu; dat Lindenberg diende van 3 Aug. '18 tot 19 April'19; dat hij door een verdere onoplettend heid voor 20 dagen herhalingsoefeningen werd opgeroepen in '22; daar niet, of vermoedelijk niet op den juisten tijd werd uitgevoerd het voorschrift, dat de naam van Lindenberg als vrijgesteld bij de militie uit het verlofgangers register werd overgebracht naar dat van den Landstorm. De Commissie concludeert „Dat de belangen van adressant, door onze gemeente-administratie onvoldoen de zijn verzorgd; waardoor de gewraakte nadeelen voor hem zijn ontslaan, en dal door correcter behandeling dit had kun nen voorkomen worden'1. Voorts voegt zij nog aan haar rapport doe. „Nog meenen wij le moeten aanlee- kenen dat, vóór onze conclusies in dil rapport zouden worden vastgelegd, door ons, ten einde eenzijdigheid te vermijden aan den Burgemeester is voorgesteld de verschillende gegevens met hem te be spreken, doch hoewel hij daartoe in be ginsel bereid was. daaraan voorwaarden meende, te moeten verbinden die door ons niet aanvaard Iconden worden". Na voorlezing stelt de voorzitter voor. dal de raad aan Lindenberg zal berich ten niel op zijn verzoek in le gaan. De heeren Contant en Sanderse wijzen den raad op de gemaakte fout. die door den voorzitter is erkend en betoogen dat de zaak nu wordt verschoven naar den commandant van Lindenberg. De heer Stoppels, wethouder, vraagt of dit wel tot de bevoegdheid van den raad behoort. De heer Contant merkt op, dat het niet erg snugger is van een wethouder om zoo iets te vragen. Nadat er door de heeren Sanderse, Lorier en Contant nog herhaaldelijk is aangetoond dat hier recht moet worden gedaan, wordt besloten dat de commissie een nieuw onderzoek instelt waarvoor aan haar toegevoegd wordt wethouder Dc Buck. Dit onderzoek- zal betreffen de vraag of het juist is zooals de Minister •an oorlog adviseerde, dat Lindenberg zich moet wenden tol den raad om schadevergoeding. Door God Stalen is bepaald dat het aantal leerlingen voor het vervolgonder wijs moet worden teruggebracht van 15 tot 10 waarmede de raad zich vereenigt. De heer Sanderse stelde voor dit on derwijs ook toegankelijk te stellen voor de kinderen van 'l Zond, die de stadsscholen bezoeken. Hiermede zal rekening wordén gehouden. De kosten van het onderwijs zijn voor 1924 begroot op f 10.95 per leerling. Ingekomen is een verzoek van. C. Wie- lemaker om zijn onrechtmatig in beslag genomen 2-loopsgeweer Lerug te ontvan gen. Hierover ontspon zich tusschen de heeren Contant, Sanderse en den voor zitter een rumoerig debat, waarbij de voorzitter opmerkte, dal niemand met zijn handelingen te maken had; dat hij, als hoofd der politie voor dit geval ver antwoordelijk was en het jnbeslag ge nomen geweer op 'l kantongerecht be rust. (Volgens de loopende geruchten was de in beslagneming een gevolg hiervan, dat de zoon met een buks stroopende was aangetroffen, en is Wielemaker al leen er aan schuldig dat hij een vuur- vapen in huis had zonder vergunning De heer Sanderse stelt voor dit ver zoek aan te houden lot de volgende ver gadering. Vóór de heeren Lorier, Kos ter, Adriaanse. Contant, T. Brasser, Ver- hage en Sanderse, Goedgekeurd wordt de overname van een gedeelte weg bij den YUss'mgschcn weg waarvoor Vlissingen f 700 zal uil- keeren. De vaststelling der rooilijnen moet nog door Ged. Staten worden goedge keurd. Aan P Maas zal f 8 worden uitgekeerd voor den afgestanen grond aan de ge meente van een dichtgemaakte sloot. De lieer II Meijler, hoofd der openb. school verzoekt eervol ontslag met 1 Oct. a.s. M. a. st. wordt op de meest eer volle wijze dit ontslag verleend. De gaslcwestie is van zoo langen adem dat de heeren Contant en Sanderse voor stellen er nu maar eens een einde aan te maken en de gasfabriek in rechten aan te spreken, om het contract uit te voeren. Hel mag wat kosten. Nu betalen de inwoners toch duizenden en hoe lang nog. Besloten wordt dat B. en W. zich in verbinding zullen stellen met Souburg, dat een gelijk luidend contract heeft. In de volgende vergadering zal men er verder mee door gaan. Het percentage voor den H. O. wordt vastgesteld op 3y2 pet. De heer Contant vraagt of dit niet verminderd kan worden, daar er nu 111785.061/2 over was. De voorzitter zegt dat het met het oog op de afname van het kapitaal on raadzaam is te verminderen Hierna wordt de vergadering te 12 uur geschorst tot la/3! uur (Wordt vervolgd.) Uit Zuid-Be vel and. Bij Kon. besluit is aan de gemeente 's Heer Arendskerke f 7200 ver strekt als voorschot, ter uitbetaling voor de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders. De met kruidenierswaren enz. bp- ladon goederenwagen van den grossier H C. Barens van Kruiningcn is Woensdagmorgen aan den Zanddijk bij de hofstede van den heer M. Sinke van den dijk gereden en in de sloot terecht gekomen. Persoonlijke ongelukken kwa men niel voor. de materieele schade is niet onaanzienlijk. Woensdag vergaderde de polder 's-G ra venpolder. De rekening over '23--'24 bedroeg aan ontv. f5161.62?*, aan uitgaven f 4486.32s. goed slot f 675.30. De bcgrooting over '21—'2a in ontv. cn uiig. f5691.885. met een post voor onvoorzien ad f 427.84, werd goed gekeurd. Het dijkgeschot blijft bepaald op f 15 per H.A. Tol dijkgraaf werd her benoemd de heer A van Dijkc. - Men schrijft aajn de N. R. Crl Donderdag a. s. wordt publiek ver kocht „het slot (e Baarland, be staande uit huis en erf, vijver, plant soen terrein van vermaak en uitweg.,' een en ander thans eigendom der familie van Iloboken. Ilct slot le Baarland op Zuid-Bevcland dagleekende waarschijnlijk uit de 14e eeuw en was gebouwd op de grondslagen van een in de Vlaamsche oorlogen ver woesten burcht (Melis Stoke verhaalt, dat dc Vlamingen in 1295 te Baarland „huis en kerken" verwoestten Aanzien lijke edelen hielden er him verblijf: lot 1730 nog werd het slot des zomers be woond oor een gravin van Groesbeek, wie een deel van de Ambachtsheer lijkheid toekwam. Later kwam het slot in handen van mr. J. C. Lampsins. die in hel midden der 18e eeuw het in verval geraakte s'Iot liet herstellen. I11 1840 lie ten helaas de toenmalige eigenaars der heerlijkheid C. A. van Bol'es te Schie dam en mr. J. de Backer te Rotterdam, het gebouw voor afbraak verkoopen. Van het kasteel is thans nog slechts over een klein fragment met topgevel met rollaag en gebogen fronton, oprij zend uit hel water der slotgracht, wel ke nog gedeeltelijk aanwezig is. Aan den ingang van de plaals bevinden zich voorts 2sleenen hekpostbekroningenaan het dorpswed staan nog twee zandslecnen leeuwen met wapenschilden, waarschijn lijk afkomstig van het slot. Het „plantsoen", dat thans te koop wordt aangeboden, is het droevig re stant van het voormalige kasteelpark, waarvan in het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg nog een kaart wordt bewaard, voorstellend „een gedeelte der boschagie, liggende aan het slot le Baarland met alle daarin liggende dreven en boschperken. geme- len in November 1803". Blijkens oude teekeningen was het slot omstreeks 1500 een imposant, met drie zware, door hoog© spitsen bekroonde to rens versterkt gebouw. Aan het eind der 17e eeuw had het veel van zijn oor spronkelijk karakter verloren: de hooge torens waren toen verdwenen en ver vangen door uitgekraagde hoektorentjes, v'erbouden door 'n gekanleelden weergang I11 1810, hel jaar van de afbraak, was het slot nog vrijwel in den toestand, waarin het in 1695 blijkens de tee ke ning, voorkomend in M. Smallegange's Cronijck van Zeeland verkeerde, gelijk blijkt uit de prent in den Zeeuwschen Volksalmanak van 1841. van de hand van L. P. de Lannée De van lcanteelen voorziene trans en de hanglorentjes met schietgaten, alsmede 'de van kruiskozij nen met luiken voorziene ramen wa ren toen nog ongeschonden aanwezig. Daarom is het dubbel te betreuren, dat het slot. hel laatste der eigenlijke ridder hofsteden op Zuid-Beveland, werd afge-. broken. J. Ah Utrecht Dresselhuijs, die in den Zeeuwschen Volksalmanak van 1841 een artikel wijdt aan de historie van het kasteel en zijn bewoners, breekt hierover dan ook terecht den staf. Nu het „Slot" wordt verkocht, en het „plantsoen en terrein van vermaak" waarschijnlijk landbouwers in handen zal vallen, is hel te vreezen, dat de laatste resten spoedig zullen verdwijnen. -o Uit Noord-Beveland. Aan het hondsfestival, uitgeschreven door het harmoniegezelschap „Wilhelmi- le Colijnsplaal zullen zes ge zelschappen deelnemen. JLfeth Ho!ka blijft yu-Y dreef f Vn buifan na( Urnen drooj. C «IOWA WATWPKKJP CO. VAW6NWEÖ 4 AMSTERMH (Ing. Mod.) Uit Tholen. Te O u d-V ossemeer werd Dins dag j.l. aan alle ingezetenen der gemeen te een schrijven ter hand gesteld, voor zoo verre deze inwoners nog niet bij de waterleiding zijn aangesloten en toch daarvoor in de gelegenheid zijn, waarin wordt gezegd, dal het getal van 70 pet. aangeslotenen nog niel is bereikt om vau de goedkoopere tarieven te kunnen pro- filecren er moeten nog 62 perceelen hij- komen Zeer ernstig wordt gewezen op de gevolgen van die niet-aansluiling en voor de personen die dit nog niet deden en voor de svel-aangeslotenen. Er wordt gewezen op de verplichting die toch zal volgen en dat het nu nog de kat uil deu boom kijken niet zal helpen Dringend raadt het gemeentebestuur aan om tot aangifte van aansluiting over te gaan, terwijl over 8 dageïi van de inwoners die dit schrijven ontvingen, antwoord zaL worden afgehaald Besmettel ij ke ziekten Hel aantal gevallen van liesmettelijke ziekten over de week van 11 lot en met 17 Mei in de prov. Zeeland bedroeg. Roodvonk Neuzen 1. Diplherilis Heinkens/and 1, ICortge- ne 1. JA VR VERG ADERING „K1NDIKZORG". Woensdagmorgen werd in het gebouw der vereeniging „Kinderzorg" de aige meene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den lieer ds. N. M. de Ligl, die den aanwezigen verzocht le zingen Ps. 89 1, en daarna voor las Lucas 18 9 lot 17. Na in gebed te zijn voorgegaan, heette de v o o r z i 11 e r atien hartelijk welkom, lxield daarna een openingsrede, waar in spr. o.a. wees op de verplichting van de diaconiën om de geheele kosten der ■erpleging te bclalen en niel te ver trouwen dal de overheid hel wel zal betaen.l De kerk moest in deze veel beter haar taak begrijpen liet is plicht de r egeeringskas te ontlasten, men moet niel vergelen dat de kindei-en geen Staats- kinderen zijn, maar onze kinderen, de kinderen der kerk. De stichting moet minder financieele zorgen hebben, een tekort is voor een Christen zoude. Het tekort klaagt ons aan cn moet weg. Er zijn diaconiën die haar plicht doen, maar andere, die daarin tekort komen. Dank baar en blijde kan het werk der stichting in liet afgeloopen jaar worden be schouwd. Spr. wekt op ter eere van den Heiland le blijven werken, en de kinderen te brengen tot Jezus Christus. Het schoonste werk is zich zelf en anderen te red den. Bij het aflezen der presentielijst bleken 35 afgevaardigden en 31 belangstellenden aanwezig te zijn. Door den secretaris, den heer ds. H. Jonker, werd het jaarverslag uitge bracht, waarin hij er op wees, dal in de 18 jaar van het beslaan 267 kinderen aan de vereeniging zijn toevertrouwd en nog 47 aan particulieren. Verder brengt de secretaris dank aan hel personeel voor de vervulling van zijn taak, en wees hij op het steeds goed be zoeken der bestuursvergadering. Het getal kinderen daalden van 162 lot 153, dil is het gevolg der bezuiniging, die de regeering noodzaakte slechts en kele kinderen toe te vertrouwen. Ging men zoo voort, dan zou de stichting spoe dig tweemaal te veel ruimte hebben en tweemaal te veel personeel. De kinderen kostten per hoofd en per dag f 1.19: moest er geen rente en af lossing betaald worden dan zou dit f 1.08 zijn. Spr eindigt met dank aan allen, die het werk van de stichting op eenerlei Wijzen sleunen. Vervolgens was liet woord aan den d i- recicur der s t ic h t i n g, den heer P. D Middelkoop, tot het doen van eenige mededeelingen. Spr. zegt te we ten dat men zuinig moet zijn, maar locli kan men ieder nog geven wat hij noodig heeft. Spr. wijst er op, dat men levende onder de jeugd, zelf jong moet blijven De gezondheidstoestand was veel beter dan het vorige jaar. het Ieeren der kinderen geeft over het algemeen

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1