x No. 119 Dinsdag 20 Meip924 167° Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. By dit nummer behoort een Bijvoegsel. biet teel lijk- Jrve- leen teil. I ge liet, Ijks- fenk, soor iang den berk liere look. be- g in J| het ICrt. phe- elde I be- jmét nu de van nis: I :des jond o! Spren •pen Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- •Ingen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertent iên worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertenticn: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- i e n 50 cent per Tegel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 12.10, elke regel meer 30 cent Kleine advertentiën niet grooter dan vijl regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. BINNENLAND. ART. 40. De Centrale voor Hoogere rijksambte naren heeft aan de aangesloten ver- eenigingen geadviseerd om niet tegen den Staaft e procedeeren op grond der intrekking van art. "40 van het Bezol digingsbesluit. DE KOSTEN DER GELNTERNEERDE BELGISCHE SOLDATEN. De Belgische Moniteur heeft den tekst afgekondigd van de wet, waardoor de zaak der kosten van interneering in Hol land van de Belgische soldaten geregeld wordt. Tevens worden afgekondigd de brieven, over dit vraagpunt gewisseld tusschen de heeren jhr. de Geer, en Theunis, ministers van financiën in Ne derland en in België. De hoofdsom der schuld is bepaald op 46 inillioen; het bedrag der saamge- telde intrest op 13 millloen Van deze rente zal 10 Inillioen dadelijk betaald worden; het overige in den loop van dit jaar. De hoofdsom zal worden betaald in halfjaarlijksche termijnen van 2.2 mil- lioen. PERMANENTE DROOGLEGGING VAN STADSWIJKEN. De gemeenteraad van Deo Haag heeft gister met 2117 st. besloten tot droog legging van Scheveningen en van het Laakkwartier. Het besluit werd genomen tegen het prae-advies van B. en W. in. Ook 'de hoofdcommissaris van politie had in zijn rapport het besluit afgeraden. De voorzitter wees er nog op dat de maatregel alleen ten gevolge zal hebben daar het totaal aantal vergunningen in de gemeente gelijk blijft dat de ver gunningen meer naar het centrum wor den verplaatst. De baldadigheden van de jonge visschers die bij terugkomst van zee wel eens willen passagieren, han-_ gen z.i. samen met andere oorzaken dan drankmisbruik. Het besluit betreft alleen het oude gedeelte van Scheveningen, de woonwijk; dus niet badplaats. Daar en in het Laakkwartier zullen voortaan vergunningen niet mogen wor den verleend dan onder bijzondere voor waarden. De bestaande vergunningen blijven van kracht totdat zij worden ingetrokken of door het overlijden van de vergunning houders of om andere redenen verval len. Overplaatsing van vergunningen zal niet meer mogelijk zijn noch in de wijken zelve noch van buiten naar de wijken. iWel kunnen vergunningen in deze wijken naar perceelen in andere wijken der ge meente worden overgeplaatst. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Onder „afloop aanbesteding" in dit nummer vindt men den uitslag van de heden door B. en \V. alhier gehouden aanbesteding van den bouw van een rein waterhelder met bijbehooren, in den be kenden kuil, gegraven bij den watertoren De hoogste inschrijving beliep f 87000; de laagste f 47.676, een frappant ver schil! De bezoekers van de jaarverga dering van de vereeniging „Ivinderzorg te Middelburg, welke vergadering morgen plaats heeft, en ook andere be langstellenden in het wel en wee dezer instelling, zullen gelegenheid hebben een bezoek te brengen aan de tentoonstel ling van werken door de jongens in bun vrije uren onder desknudige leiding ge maakt. Wij waren heden in de gelegen heid die voorwerpen even te bekijken en kunnen daarvan nu mededeelen, dat wij verbaasd stonden over hetgeen hier bereikt is. Zoo zagen wij een volledige portcmanteau, keurig besneden tafeltjes, kapstokken, doozen, presenteer- en thee bladen, couranten-hangers, liet een al mooier besneden en veelal beschilderd dan het andere. Het doel is deze voor werpen te verkoopen en daarbij mag zeker niet vergeten worden dat de op brengst bestemd is voor de kosten van het kampeeren der jongens in de zomer maanden. Iedere ontvangen gulden be- teekent dus wat meer frissche lucht, wat meer gezondheid voor de kinderen. Heden herdenkt 't echtpaar Wedts de Swart—-Haccou wonende Veerschen Singel alhier zijn gouden bruiloft. Op vriendelijk verzoek der oudjes hebben 'de buurtgenooten zich onthouden Van ver siering der buurt of het uitsteken van vlaggen, Wel echter heeft eene commis sie uit de buurt een enveloppe met in houd geschonken, en heeft de Typo grafische vereeniging, waarvan de heer Wedts de Swart tal van jaren een zeer ijverig werkend lid is geweest, bij mon de Van haar voorzitter eenzelfde ver rassing aangeboden. Gisterenmiddag geraakte een 2>/2 jarig kind van de fam. T„ Rozenstraat alhier, al spelende in een modder sloot, Op geschreeuw van het kind en de andere in de nabijheid zijnde kin deren verscheen de heer K. die in de sloot sprong en er in slaagde het kind op het droge te brengen. Uit Walcheren. Zaterdagavond j.l. werd te Ar- nemuiden door den heer J. J. van Doeselaar, namens het bestuur der Chr. Bewaarschool de bazaar gesloten. Spre ker dankte het publiek voor de mede werking hiertoe van hen genoten en deelde mede dat de bazaar als goed ge slaagd mag worden, zoodat naast de vloer, het binnenwerk wel opgeknapt zal kunnen worden. Maandag hield de gemeenteraad van erooskerke een openbare vergade ring, waarin jvelhouder Goedbloed afwe zig was wegens ziekte. D© voorzitter deelde den raad mede, dat hij bij Kon. besluit herbenoemd is tot burgemeester dezer gemeente. Wethouder Allaart feliciteert hem met zijn herbenoeming en spreekt den wensch uit dat het hem gegeven mag worden weer met dezelfde Ier acht en lust aan het hoofd der gemeente te staan als in de jaren die voorbijgingen. Het raadslid de Visser, als oudste in jaren, spreekt den burgemeester in het kort eenige waardeerende woorden toe. In het bijzonder legt hij den nadruk er op dat er in de jaren die er voorbijge sneld zijn een steeds goede verhouding en genoegelijke samenwerking heeft be staan met den burgemeester. De burgemeester dankt beide sprekers voor de aangename woorden en vraagt opnieuw dezelfde welwillende medewer king van de raadsleden als voorheen, Een woord van waardeering sprak hij tot den secretaris voor zijne werkzaam heden, waardoor zijn werk in deze ge meente veel lichter is geworden. Een verzoek van L. Melis en P. Boone Cz. tot opheffing van het voetpad langs hun perceelen grond in Sectie B, wordt aangehouden tot de ligger op de wegen en voetpaden herzien is. De pensioengrondslag voor den bur gemeester werd gesteld op f2500 en voor den secretaris op f2550. Een schrijven van de vereeniging „Ge meentebelang" verzocht dat er twee uri noirs zullen geplaatst worden in de kom der gemeente, een in het Smidssvegje bij de Hervormde Kerk, en één op het Westeinde in de Schoolstraat. Dit adres was door een aantal ingezetenen onder teekend. De voorzitter voelt er niet voor; bij hem staat vast, dat daar geen werkelijke behoefte aan is. De heer P. de Visser is het eens met den voorzitter; hij vindt het overbodig daarvoor kosten te maken. De andere raadsleden zwijgen, maar zijn toch erg vroolijk gestemd, op den heer Cornelisse ua, die voorstelt in het midden van het dorp zoo'n toestel te plaatsen. Waarop wethouder Allaart zegt er beslist tegen te zullen stemmen. Zon der stemming wordt afwijzend op het verzoek beschikt. Een verzoek van de vereeniging van werkeloozen om een bijdrage uit de ge meentekas als vorig jaar, zoodat bij even- tueele werkeloosheid 36 dagen loon uit betaald kan worden uit de werkeloozen- kas, ook aan losse landarbeiders, wordt li. st. ingewilligd, mits er nu geen steun verleend wordt in den vorm van werkverschaffing. Een schrijven van H. Geldof over den te leggen nieuwen weg, wordt in beslo ten vergadering behandeld. Na heropening wijst de heer P. de Visser op den toestand in den Molenweg, waar vuil uit de bakken zoo ingebracht is, dat het een gevaar voor 't verkeer wordt. De voorzitter zegt de politie er op te zullen laten letten dat dergelijke dingen niet meer in de aschbakken ge worpen wordeu. De heer Wondèrgem vraagt inlichting over vleeschvervoer; de heer Oornelisse over de vermenigvuldiging der duiven; de heer Melis over de loonen der vracht rijders. Al deze opmerkingen werden door den voorzitter beantwoord. Uit Zuid-Be vei and. De veilingsvereeniging K. a pel le— Biezelinge kwam Zaterdagmiddag in algemeene vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer P. Scheel e. Hoofdpunt was het voorstel van het bestuur om in afwijking van art. 16 huis- houciel. reglement de boeken na te la ten zien niet door twee leden, door de vergadering benoemd, maar door een accountant. De voorz. leest het schrijven voor van de commissieleden J. van Liere Gz en P, Zegers d.o 2C Maart, waarin wordt mee gedeeld dat hun de boeken werden ge weigerd zonder aan de hun opgedragen taak kon voldaan worden. Verzocht werd ont inzage der boeken. Hel bestuur heeft met a. m. st. beslo ten in een daartoe belegde bestuursver gadering inzage van de boeken te weige ren. Spr. wijst op de verdachtmaking, schijn is gewekt. Het bestuur aldus zei de voorzitter is overtuigd dat de boeken in orde zijn en is er voor, dat een accountant de boeken controleert en rapport uitbrengt. Alsdan kan al of niet goedkeuring van de ver gadering volgen. De heer i. v. Liere zegt dat in de al gemeene vergadering tocli besloten is, dat de commissie daartoe benoemd, na- ziel, waarom nu een accountant-! De roorz.het bestuur is van meening dat geen boeken worden verstrekt ter inzage Gian leden, zulks vooral met liet oog op controleering voor belasting. De heer J. van Liere, aldus worden de leden slechts conlributiebetalenden. Spr. kan niet begrijpen dat het bestuur zoo iets wil doorvoeren, zoo voortgaande wordl het recht aan de laars gelapt. De voorzitter: is u de rekening gewei gerd ter inzage? Beide commissieleden: jawel zoorzit- ter. De heer Van Liereons werd de reke ning geweigerd; wel ontvingen wij een uittreksel. Om een rekening na te zien hebben wij boeken noodig. De boekhouder de heer Schrier, om schrijft de situatie, de poging van de commissie lot inzage, waarlegen de heer Zegers opponeerde. De heer \V. Dronkers- waarom wer den de boeken geweigerd? De voorz.: volgens huish. reglement worden niet de hoeken, maar de reke ning nagezien. De heer Dronkers: wat is rekening? Dit zijn de boeken. Een accountant zal ook geen uittreksel, maar wel boeken coutroleeren. De heer Ganseman heeft ook vroeger 't genoegen gehad de rekening na te mo gen zien met den heer Karelse thans be stuurslid. De heer v. Liere was toen boekhouder, maar van weigering van boeken was geen sprake. De voorzitterz.: de geheimhouding moet diep ingelegd worden. De heer Zegers protesteert. De schijn wordl gewekt of hij controleur der belas ting is. Spr. heeft daartoe de veilings- boeken niet van noode; waar bij controle van zijn chequeboekje, hij wel weet wat of deze oï gene (spr. noemt enkele na men) heeft afgeleverd. Spr. verklaart er geen informatiekan- toov op ua 'te. houden, wil men inlich ting, zoo ga men ter bevoegde plaatse. De heer Groenlecr kan niet begrijpen waarom de hoeken werden geweigerd. Spr. heeft niet het minste wantrouwen' in het financieel beleid. Men wil, zoo vraagt spr., op deze manier toch geen belasting ontduikenGelach. Dc heer Karelse verklaart met den heer Ganseman de boeken te hebben na gezien en zegt dat hun geen inzage werd geweigerd. Enkele posten werden toen- door hun gecontroleerd. Spr wil zeer voorzichtig zijn mot deze boeken. Hij herinnert aan voorvallen, die inzake be lasting verkeerd zouden gewerkt hebben, indien toen niet wvas geweigerd. De voorz. zegt men is vanwege de commissie lot nazien begonnen mei ver dachtmaking, ook in de bladen, indien men zoo niet was begonnen zouden enJ kele cijfers niet geweigerd zijn. Nu wil het bestuur deze commissie niet meer. Dc heer Zegers vindt deze uitschake ling een persoonlijk treffen. Na nog'-verdere discussie wordt [met 33 stemmen vóór het bestuursvoorstel aan genomen; 26 leden bleven buiten stem ming 3 stemden tegen, het bestuursvoor stel. De voorz. verzoekt machtiging van de vergadering om tot uitbreiding van ter rein over te kunnen gaan. Wordt met algemeene stemmen toeg<H staan. ;ij de rondvraag vraagt de heer Ze gers of ook op of aanmerkingen door hem mogen gemaakt worden op het rap port, het is niet onmogelijk, dat ook dan het afmaaksysteem op hem toegepast wordt. De voorz. daar hebt u als lid het recht toe. De heer Zegers is niet op de vorige vergadering tegenwoordig geweest. Spr. weet dat de heer v. Liere toen de winst en verliesrekening een onding noemde Spr. sluit zich hierbij volkomen aan en verzoekt fouten aan te mogen wijzen. De heer Reijerse zag deze gaarne aan gewezen. De voorz. zegt dat de volgende verga dering bestemd is voor op- en aanmer kingen. Fouten gelooft spr. niet dat er zijn, wel een andere regeling van posten. Na besprekingen van nog eenige ver- eenigingszaken wordt de druk bezochte vergadering gesloten, na een opwekkend woord van den voorzitter tot teelers en koopers om elkander in de hand te wer ken. Uit Zeeuwse h-V 1 a a n d e r e n W. D. Donderdag had te Schoondijke de jaarvergadering plaats van den Gene- ralen Prins Willempolder, die door 82 stemhebbende leden werd bijgewoond. Uit de rekening bleek, dat de ont vangsten hadden bedragen f 59079.12, de uitgaven f 54242.29, zoodat het dienst jaar 1923—1924 een goed slot oplevert van f 4836.83. Het dijkgeschol bedroeg 1' 12 per H. A. over 2996 H. A. De be groeting werd vastgesteld tot een be drag van f 48996.85 in ontvangsten en uitgaven, waarbij het dijkgeschot weder om werd bepaald op f 12 per H.A. De heer Jz. de Hullu, periodiek af tredend als dijkgraaf werd met over- groole meerderheid herkozen en ook we derom benoemd wegens periodieke aftre ding als afgevaardigde van den polder voor de Watering der Sluis aan de Wielingen. De heer Adr. Luteijn Anlhz. werd her benoemd als afgevaardigde des polders voor het (Waterschap Thomaes- en Hoofdplaatpolder. Het bestuur werd gemachtigd tot aan besteding van onderhoudsmacadam. Voor aanleg, verbetering en onderhoud van wegen werd een post goedgekeurd, geraamd op f 23730. Prov, Zeeuwsche schoonheids- en Archaeolögische commis- sje. I In de jonste vergadering van boven genoemde commissie werd een advies vastgesteld aan Ged. Staten inzake de rooilijnen te S I. Laurens, waarbij is gestreefd naar een oplossing, waarbij het landelijk natuurschoon meer wordt ontzien, dan bij het door het gemeente bestuur ontworpen plan het geval is. Aan Ged. Staten werd verder nog ad vies uitgebracht inzake toepassing der reclameverordening. Wederom werd een aantal adviezen vastgesteld aan Burg. eu Weth. van Goes betreffende aanvragen om bouwvergun ning. Mededeeling werd gedaan van den af braak van een ouden wipmolen ouder Noord welle. Aan Ged, Stalen is gewezen op de wenschelijkheid, dat de gemeente-be sturen het ontwerpen van gemeentege bouwen opdragen aan een bevoegde kracht. DE TWEEDE NTJVERHEIDSTENTOON- STELLING TE MIDDELBURG. In het Schuttershof wordt met -steeds grooler kracht voortgewerkt aan den bouw van de Tweede Nijverheidstentoon stelling, welke volgende week Dinsdag wordt geopend. Wij hebben er een kijkje genomen en zagen, dat de eerste kis ten en kratten, afgezonden door exposan ten van buiten de stad waren aangeko men en tijdelijk werden opgeborgen tol in den loop dezer week met het inschik ken der stands kan worden begonnen. Ook namen wij den plattegrond in oogen- schouw, en konden ons aan de hand daarvan een voorloopige voorstelling ma ken van hetgeen te wachten slaat. En dan is er maar een conclusie. Als liet weer medewerkt, is het succes van deze tentoonstelling ook bij voorbaat weer verzekerd. Het comité voor de tentoonstelling is er ook ingeslaagd een jury samen te stellen uil eprsonen buiten Middelburg en hebben daarin zitting de heeren R. Hiegenlicli, Wissingen; II. G. van Kroon, Bergen op Zoom; P. Oosterbaan, Goes; II. Rabbcrs, Vh'ssingen en A. v. d. Sande, Vlissingen. Deze jury zal hebben le beslissen over de toekenning van verschillende medail les, maar ook van de keurige diploma's die voor het comité werden vervaardigd door den kunstschilder, den heer Wil- lems uit Vlissingen. (Ingez. Med.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. ONDERWIJS, - Geslaagd te Leiden voor het eind examen voor Electroteclmiek, vanwege het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", de heer J. A. M. Feijen, te W e s t d o r pe. KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. Kantongerecht ld Middelburg. Door het Kantongerecht te Middel burg zijn veroordeeld wegens overtr. der .Arbeidswet C. D., .Middelburg, tot: twee hechtenisstraffen elk van een dag. A. L., Grijpskerke, tot f5 b. s. 5 d. h.; overtr. Motor- en Rijwielwet J. van B., Middelburg, lot f 100 b- s. 14 d. li.; overtr. Jachtwet C. de K., F. de W., II. L„ allen Zoulelande. ieder tol f 2 b. s. 1 w. ts.; overtr. VleeschkeuringswetP. de P., Souburg, tot. f3 b. s. 3 d. li., mei last tot teruggave van den in beslag genomen kruiwagen met vat. Inzake A K., Vlissingen, (overtr. vleeschkeuringswet is gelast dat het on derzoek zal worden hervat teneinde als nog getuigen le hooren. Vrijgesproken is F. M. B., Arnemui- den, overtr. Loterijwet. Verder zijn nogveroordeeld wegens: overtr. Drankwet A. de P., hvr, van R. M„ Vlissingen, tot f 100 b. s. 30 d. h.; overtr. Tramwegregl. A. L., Middelburg, tot f 25 b. s. 25 d. h., II. Dt S.. Middel burg, tot: f 15 b. s. 15 d. h.; overtr. Mot. en rijwielwet I. R., Middelburg, lot- f 25 b. s. 25 d. h.; overtr. Arbeidswet: D. R„ Ivoudekerke, tot; f 15 b. s. 15 d. h.; C. II., Souburg, tot 2 m. f3 b. s. 2 m. 3 d. h.; A. P. H., Vlissingen, tot: 2 m. f 10 b. s. 2 m. 10 d. li.; F. v. d.lH, Middelburg, tol f 5 b. s. 5 d. h. C. G., Vlissingen, tot: f 10 en 2 ja. f 5 b. s. 10 en 2 m. 5 d. li.; J. de V., Souburg, tot: 3 m. 15 b. s. 3 m. 5 d. li.; overtr. Baggerréglm. W. P., Ilarlingen tot f 15 b. s. 15 d. jti overtr. Jachtwet: M. J., Souburg, tot 2 m. f 1 b£ s, 2 roj. 1 \\'k. uitlevering ei of te betalen 1' 0.05 s. 1 |w.t.; A. de L., Middelburg, tot f 1 en f 10 b. s. 1 en 10 d. li.; A. de V., Koudekerks tol: f 3 b. s. 3 (d. li.; overtr. mol. en Rij wielwet A. R., Middelburg, lol f 2 b. s. 1 w. t.; fietsen zonder bel': M. M.., Oostkapelle, tot f 0 50 b. s. 1 w. fietsen zonder licht: P. M. S., Ivoudeker ke, tot teruggave aan de moeder,; J. de K Grijpskerke, J. S., Ivoudekerke, ieder tot f3 b. s. 3 d. h overtr. art. 4275 Swb.A. R., Koudekerke, tot: f 3 b. s. 3 d. h.; overtr. Vuurwapenwet W. F. S., Vlissingen, tot f 0.50 b. s. 1 d. Ii.; ver nietiging pistolen; overtr. art. 460 Swb.: P. C. B., J. II. H-, J. de R., allen .Vlis singen, ieder lot: f 3 1?. s. 3 d. h. Vrijgesproken zijn J. R-, U. van II., beiden Middelburg overtr. art. 424 swb. P. de V., Oostkapelle, overtr. art. 460 ■Swb., J. van E., 1. P., beiden Nieuwland, overtr. Jachtwet. Aan dc Gerefkerk te Axel is Zondag na stemming door de leden be roepen lot predikant, ds. Joh. II. Riet berg van Maassluis. Dit is de 10e predi kant, die thans na het vertrek van den ste uit eerstgenoemde gemeente werd laatste uit eerstgenoemde gemeente werd beroepen. Geref. Kerk. Beroepen te Hoek, D. Bremmer, cand. te Gorinchem. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Tegen den kreefteiivisscker van P- te I e r s c k e, is door den controleur der visscherijen wegens het in voorraad heb ben van kreeft beneden de maat, proces verbaal opgemaakt.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1