FEUILLETON, Die leuke,wollige,ruime hansopjes! No. 116. Vrijdag 16 Mei 1924 167e .Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE DL1D. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en toot de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- ■ingen f2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine a»d vertentiën niet grodter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijkHALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn, BINNENLAND. INVOER VAN SCHOENWERK. De minister van arbeid, handel en nij verheid maakt bekend, dat, door hem is bepaald, dat, met ingang van 16 Mei, in voer van schoenwerk, waarvan het bo venstuk grootendeels van leder is ver vaardigd, zal kunnen worden toegestaan, indien daartegenover, in den zin van art. 3 van voormeld Kon. besluit een aan koop van schoenwerk van binnenlandsch fabrikaat staat tot eene waarde, gelijk staande aan een vierde der waarde van het in te voeren schoenwerk. J>E NIEUWE SALARISREGF.LLNG VOOR IIET RIJKSPERSONEEL Omtrent de voornemens van de re geering met betrekking tot de nieuwe salarisregeling voor het rijkspersoneel deelt men aan de N. Cl. het volgende mede De nieuwe salarisschalen zullen be dragen 80 pet. van het inkomen voor burgerrijkspersoneel, 85 pet. van het in komen voor militair personeel beneden den rang van adjudant en 80 pet. voor het overige militair personeel. Deze berekening geldt van hel salaris dat op 1 Januari 1924 genoten werd. De bestaande wachtgeldregeling zal ook spoedig worden opgeheven, door toekenning van een afkoopsom, welke 60 a 65 pet. van het totaal wachtgeld Ten aanzien van het op wachtgeld gesteld personeel zullen binnenkort nog andere maatregelen getroffen worden. EEN NEDERLANDSCH-BELGISUHE JU- DICIÊELE CONFERENTIE. De Brusselsche correspondent van de N. Rott. Crt. meldde gisteren. De volgende week komt er op het mi nisterie van buitenlandsche zaken tc Brussel een /Nederlandsch-Belgische commissie bijeen, die een voorontwerp zal uitwerken van een conventie over de judiciëelc competentie, het gezag en de ten uitvoer legging van de judicieele be slissingen, arbitrage uitspraken en authentieke acten. De Belgische afgevaardigden zijn, God- din vice-president van het Hof van Cas satie, Leclerq, advocaat-generaal bij dal Hof, Kinon, directeur-generaal aan het ministerie van justitie en Costermans, directeur-generaal aan dat van buiten landsche zaken. De Nederlandsche afge vaardigden zijn. Loder, president van 't Internationaal iGerechtshof, Suyling, hoogleeraar te .Utrecht en Kosters, raadsheer in den Hoogen Raad. HET LAND VAN HOBOKEN. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft besloten tot aankoop van het z.g. Land van Hoboken voor een bedrag van 4 millioen gulden. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. - Gisterenmiddag had in de Lange Delft alhier eene aanrijding plaats tusschen een wielrijdsfer en een wielrij der, waarbij beide rijwielen nog al be schadigd werden en de wielrijder bloe den verwond werd. Volgens ooggetuigen is de schuld van het ongeluk te zoeken bij de wielrijdster, die links van de straat reed. De politie maakte van een en ander proces verbaal op. Gisteren werd een mooie Keeshond op den Tramsingel aangereden door een auto. Het gewonde dier werd opgenomen door de bewoners van 't Zand D 33, waar de eigenaar zijn viervoeter kan terugbekomen. Uit Vlissingen. Naar de Kampioen meldt wordt de algemeene vergadering van den A. N. W. B. dit jaar op Zondag 10 Augustus te Vlissingen gehouden. Ook meldt het blad dat het bestuur overweegt na de vergadering een driedaagsch uitstapje te organiseeren met de Zeeland naar Folke stone, het graafschap Kent en de ten toonstelling te Wimbley. Uit Walcheren. Woensdagmiddag kwam de gemeen teraad van Biggekerke in voltallige zitting bijeen. Besloten wordt niet toe le treden als lid van de vereeniging van Ned. Gemeen ten, aangezien de contributie le hoog wordt geacht. Naar aanleiding van de mededeelingen van de becren K. Dek ker en A. Janse, dat de door hen opge nomen verharding der wegen voltooid is, wordt besloten het onderhoud dier weggedeelten door de gemeente over te nemen. Een voorstel van B. en W. om toe te treden tot den Prov. Brandweerbond, wordt aangenomen. Ingekomen is een verzoek van W. Cij- vat e.a. om het voetpad, loopende van het wegeling naar den straatweg naar Meliskerke van den ligger af te voeren. Besloten wordt de opheffing te be werkstelligen. Het voorschot op de gemeentelijke IET PUI TIN III CELIBiTiIRS. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch, van E. PHTLIPS-OPPENHEIM, door Mevrouw v. d. W. 4). Bleek en sprakeloos keek zij van den een naar den ander. Die man gaf einde lijk antwoord. „Als dit geen publieke plaats was", zeide hij, „zou ik je er van langs geven, zooals je verdient, onbeschaamde, jonge blaag. Dit meisje is onder mijn hoede en heb haar juist uit een klooster gehaald, waar zij van haar derde jaar af is ge weest. Zij voelt zich natuurlijk een beetje vreemd en schuchter en het was mis schien verkeerd van mij haar hier in een publieke zaal te brengen. Ik deed het echter uit vriendelijkheid. Ik wil haar 1 aten ginieten, maar hield er geen voldoende rekening mede, dat zij zich 't afscheid van hare vriendinnen, met wie zij zoo lang is samen geweest, erg heeft aangetrokken. Ik ben verplicht geweest, mijnheer," zeide hij met een blik van iverachting om zijne grove lippen op luwe vragen te antwoorden, om hier geen opschudding te veroorzaken, maar ik verzeker u, dat, wanneer u niet on middellijk heengaat, ik den gérant zal laten halen". Ik keek nogmaals naar het kind. Van haar bleek strak gelaat was elke straal van hoop verdwenen. „Kan ik dus niets voor u doen?" vroeg ik. t Haar oogen keken mij hulpeloos aan. Zij schudde het hoofd, zonder een woord te spreken. Js het waar wal hij vertelde?" vroeg ik. Zij mompelde toestemmend, maar zoo zacht, dat ik het nauwelijks hoorde. Ik kon niets meer doen. Ik keerde terug en ging weer zitten. Grooten glimlachte tegen mij. „Neen, mijnheer de dolende ridder", zeide hij zachtjes, „op die manier kon u het meisje niet helpen." i „Ik heb mij als een dwaas aange steld" antwoordde ik, „maar het kan mij niets schelen. Om u de waarheid te zeg gen, ben ik nog niet tevreden. De man zegt, dal hij haar voogd is en dat hij haar juist uit een klooster heeft gehaald, waar zij haar geheele leven is geweest. Hij verwaardigde zich om mij een ver klaring te geven om schandaal te vermij den, maar hij was verschrikkelijk boos Zij is sinds haar derde jaar niet uit het klooster geweest, zij is zeer zenuwachtig en schuw. Dat was zijn verhaal en hij •vertelde het vrij aannemelijk.. Ik kon vergoeding ingevolge arl. 101 L. O. wet 1920 voor de Hulpvereeniging voor Ger. Schoolonderwijs, wordt vastgesteld op f 919, betaalbaar in twee termijnen. Van J. Kluijfhout is ingekomen een verzoek om van gemeentewege kosteloos sintels beschikbaar te stellen, teneinde het gedeelte van het wegje van zijn hof stede tot den Zandweg te verharden. Ge zien de hooge kosten en de verbetering niet* .«van algemeen belang kan worden geacht, wordt op het verzoek afwijzend beschikt. Verder is Ier vaststelling ontvangen de verordening op den Vee- en Vleeseh keuringsdienst te 'Vlissingen. Hoewel reeds vroeger bezwaar is gemaakt tegen art. 8, bepalende de herkeuring van in gevoerd vleeseh uit andere keuringskrin gen in de gemeente Vlissingen, is dit ar- artikel ongewijzigd gebleven. Besloten wordt de verordening niet vast te stel len zoolang het bewuste artikel, dat voor den handel belemmerend werkt, onge wijzigd blijft. Overgegaan wordt lot wijziging van de verordening tot heffing van leges ter secretarie, in verband met de afgifte van jachtakten. Besloten wordt le heffen voor die, vermeld onder art. 15 lett a, f 5; b f2.50; c f 1; d f 0.50, terwijl ook voor een afschrift van een verlof inge volge art. 34 der Drankwet, f 0.25 zal worden geheven. Door B. en W. wordt voorgesteld het lijkenhuisje op de oude begraafplaats le verbouwén tot arrestan- tenlokaal. Volgens de raming van den bouwkundige komt dit werk, met inbe grip van eenige reparatiëu, op f 170. Be sloten wórdt het werk uit te voeren. De bijdrage, welke voor rekening der gemeente komt, in de kosten van werk verschaffing, wordt bepaald op 25 pet. Hierna wordt overgegaan tot arlikels- gewijze behandeling eener nieuwe Plaat selijke Politieverordening. De heer P. Janse stelt voor bij vriezend weer of sneeuwval alleen zand en geen asch te doen strooien, welk voorstel wordt aan genomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Dekker, Poppe en Coppoolse. De verordening kan alsnu om advies worden doorgezonden aan de Gezond heidscommissie. o Uit Noord-Beveland. Bij Kon. besluil is "aan de gemeente Colijnsplaat een voorschot tot een maximum van f 4000, ter verstrekking aan de in die gemeente werkzame ver eeniging, uitsluitend werkzaam ter be vordering van de verkrijging van onroe rend goed door landarbeiders, ter ver krijging van onroerend goed, om dit, hetzij dadelijk, hetzij later, als los land in pacht uil le geven. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen "W. D. Gisterenavond is de bliksem inge slagen in de schuur van den landbou wer C. Verhage te Zuidzande. De schuur brandde lot den grond toe af. (Voor verder Stad en Provincie zie men hel Tweede Blad.) VOORSTELLEN AAN DEN GEMEEN TERAAD VAN MIDDELBURG. N ij v e r li e i d s o n d e r w ij s. Bij raadsbesluit van 4 Juli 1923 wer den, overeenkomstig liet desbetreffend voorstel van B. en \V. de verordeningen op de heffing en op de invordering van schoolgelden der gemeentelijke Avond school voor Nijverheidsonderwijs op nieuw vastgesteld. uit haar geen woord krijgen, behalve dat zij toegaf, dal hij We waarheid sprak" Mijnheer Grooten knikte bedachtzaam. „In ieder geval", zeide hij, „is zij maar een kind, hoogstens veertien of vijftien jaar oud, veronderstel ik. Ik heb de re kening betaald en, zooals u ziet, heb ik mijn overjas aangetrokken. „Ik ben dadelijk klaar met mijn kof fie", antwoordde ik. „Ze ziet er te lek ker uit, om te laten staan." „Drink in ieder geval uw kopje leeg", antwoordde hij. „Ik heb geen bijzondere haast. Kijk eens, ik vergal u dit te laten zien". Hij haalde een klein, gliusterend wa pen, met een vrij lange loop, uit zijn zak, maar ofschoon hij mij vroeg bet te bekijken, hield hij het zelf vast. „Ik kocht hel eenige maanden geleden in New York", merkte hij op»' „het is het laatst uitgevonden vernielingswapen". „Is het een revolver?" vroeg ik, een weinig verbaasd over den vorm'. „Niet geheel", antwoordde hij, „het met de vingers betastende. „Het is een soort luchtpislool, bijzonder beknopt sa mengesteld en bijna geluidloos; even doodelijk zegt men, als eenig ooit uitge vonden vuurwapen. Het kogeltje is aan de punt zoo fijn als een naald. Als ik nu maar durfde", vervolgde hij, glim- I lachend met een haastigen blik door de zaal. Na QOg wal stoeten, waar hel schoone nachtgoed zoo onder lijdt, gaat het kindje slapen. ffoereemoeite host hel niet om ze schoon te houden f Hoe grappig zien de kleintjes er mee uit. Ze staan nog niet erg stevig op hun voetjes en vallen nog al eens een keertje, waarbij ze het dan altijd noodig schijnen te vinden zich zoo vuil mogelijk te.maken, voor ze overeind krabbelen. Toch kunnen de moeders al die kleertjes weer schoon krijgen. Rinso, het voor treffelijke, nieuwe zeepproduct maakt het DE LEVER S ZEEP MIJ. hun zoo gemakkelijk mogelijk, het over vloedige, vette sop weekt al het vuil los. Slechts erg vuile plekken moeten zachtjes met de banden gewreven worden. Het zwoegen aan de waschtobbe be hoort tot het verleden, wanneer ge Rinso begint te gebruiken. Neemt eens proef! Koopt nog heden een pakje 1 VLAARDINGEN. (Ing. Med.) B. en W. verzochten daarna aan Ged. Staten de Kon. goedkeuring op die veror deningen le willen bevorderen, waarvan een uitvoerige briefwisseling het gevolg is geweest. Naar aanleiding daarvan stellen B. en W. voor de schoolgeldhef fing in dien zin te regelen, dat wordt ge heven bij een zuiver inkomen van fl 200 tot beneden f 1500 f 4, bij een zuiver inko men van f 1500 lot beneden f 1800 f 8, bij een zuiver inkomen van f 1800 tot bene den f1200 f 12, bij een zuiver inkomen f 2100 en daarboven f 16 met die» verstande, dat de nieuwe regeling zou in gaan met het cursusjaar 1924-1925. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft zich met een an der vereenigd. Derhalve bieden B en W. den raad aan een verordening op de heffing van schoolgeld op Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, en een verordening op de invordering van schoolgeld voor Nij verheidsonderwijs. De C. van Fin ver- eenigt zich met het voorstel. Armcnr a a d. B. en IV. bieden den raad de rekening en verantwoording aan van den Armen raad over 1923, die in uitgaaf een totaal van f 1976.34 en in ontvangst een totaal van f 2113.73 aanwijst, en alzoo sluit met een batig saldo van f 137.39. De C. van Fin vereenigt zich met het voorstel. Ontslag m e j. S c h m i 11. B. en W. stellen den raad voor eervol Hij draaide zich in zijn sloel om en ik zag liet ding uit zijn manchet kijken. „Wij zouden het meisje gemakkelijk bunnen bevrijden - heel gemakkelijk." In een oogeublik was alles voorbij een wonderlijk, spannend oogenblik, ge durende hetwelk ik aan mijn sloel was Vastgeketend, stom geslagen en bewe gingloos, door het drama, waarvan ik, naar hel scheen, de eenige getuige was geweest. Er was niets le hooren geweest aan een blazend geluid, zoo zacht, dal het lol geen andere ooren was doorge drongen. De sloel tegenover mij was leeg en de man aan mijn rechterhand was voorovergevallen, de hand in zijn. zijde, zijn gezicht doodsbleek, zijn oogen uitpuilend. Kellners liepen nog steeds at' en aan, het gezoem der stemmen werd niet verbroken. En toen kwam het plotseling een afschuwelijke gil. als van een met den dood strijdend mensch. De kellners bleven ademloos slaan kijken naar de plaats, vanwaar de gil was gekomen, rammelend viel een zilveren schotel uit de hauden van een hunner op den grond en de inhoud rol de, zonder dal er verder op gelet werd, over den vloer. Het gebrom der slem- men, het gelach, de gesprekken hielden op, alsof een onzichtbare vinger op de lippen van een ieder was gelegd Ieder een stond op, vrouwen rekten hun hal zen uit. Een oogenblik stond iedereen in de zaal als versteend. Toen storm den allen door elkander naar de tafel, waar overheen de man was gevallen. Een paar passen daarvandaan, met al leen het tafellaken tusschen hen. zat het meisje hem aan te staren, nog bleek en onthutst, maar toch met een eigenaardi ge verandering in het gezicht, waaruit al de sprakelooze schrik, die mij aanvanke lijk was opgevallen, scheen verdwenen te zijn. HOOFDSTUK IV. De gérant, die zeer gejaagd was, telool de deur van de kleine kamer, waarin de man werd gebracht. „Kunt u mij zijfr naam opgeven, of zullen wij zij|n portefeuille nazien?" vroeg hij. Ik keek naar het kind Zij was de kalmste van ons drieeën Zij bleef echter met den rug naar de sofa gekeerd staan. „Zijn naam is Delaliaye" zeide zij; „Majoor Sir William Delaliaye, werd hij genoemd." „En waar woont hij in Londen? Geef mij zijn adres op. Ik zal er dadelijk een rijtuig heenzenden." „Ik weet zijn adres niet", antwoordde hel kind. „Ik weel niet waar hij woont." De gérant staarde haar aan. „U was in zijn gezelschap nietwaar?" vroeg hij, „Ja" „Dan weet u toch wel zeker iets meer van hem, dan alleen zijn naam

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1