No. 114 Woensdag 14 Mei 1924~ 167° Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. Bij dit nammer behoort een Bijvoegsel. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. De Kamer zette de week in met toe stemming te verleenen aan den heer v. Raves te ij u om a s. Vrijdag te interpel- leeren over de onderhandelingen met Rusland. En de heer Boon vroeg ©en interpellatie aan over het weigeren der Koninklijke goedkeuring op de statuten dei- Haagsche vereeniging „De Dage raad", waar heden over zal worden be slist. Toen gingen de dames en heeren fiet sen, of beter, werd overgegaan tot de behandeling van het wetsontwerp tot hef fing eener rijwielbelasting, welke belas ting f 3 per rijwiel zal bedragen, en ruim 3 millioen moet opbrengen. Er is tegen deze belasting nogal wat bezwaar ingebracht. De R. K. heer F r u y t i e r wees op den nieuwen last, die weer op een groot deel van het volk, wiens draagkracht gering is, zal drukken. Het rijwiel is immers voor vele arbei ders een onmisbaar vervoermiddel. En de heer Braat wees er nog eens op dat het platteland zwaarder wordt ge troffen dan de steden. De heer Duys maakte van de gelegenheid gebruik aan te tponen, dat, om de begrooting slui tend le maken, minister Colijn wel zorgt, dat „de klasse van het statige eikenhout" buiteu schot blijft. En de communist v. R a v e s t e ij n wilde natuurlijk niets van deze belasting weten. Minister Oolijn heeft bij zijn verde diging gelijk te verwachten was den nadruk gelegd op den nood dei- schatkist. Die heeft nu eenmaal geld noodig, en een fietsenbelasting is dan een gemakkelijke, eenvoudige en goed- koope heffing. En voorts deelde hij me de, dat voorstellen betreffende luxe-ver- terings-belastiug in bewerking zijn. Maar dat is niet in veertien dagen uit te wer ken. Wat de groote gezinnen betreft, wan neer spr. zal komen met een herziening der Inkomstenbelasting, zal mei hen re kening worden gehouden. Er waren, om tot de belasting terug te keeren, nogal wat amendementen, al len beoogend dc ongelijkheid van druk der fietsenbelasting wat op te heffen. De A. R. heer v. d. He( u v e 1 wilde de belasting bepalen op f 1 voor rijwielen die niet meer waard zijn dan f 20. En om het voor de schatkist lood om oud ijzer te doen zijn, stelde hij daarnaast voor, voor de andere fietsen f 3.50 te laten betalen. De eigenaar zelf zou moe ten bepalen of zijn karretje meer dan f 20 waard is; doch dm de lage schattin gen te voorkomen, zouden de controlee- rende ambtenaren het recht hebben ie dere f 1-guldensfiels over te nemen voor f20. De heer Hiemstra (S. D. A. P.) stelde voor, het belastingmerk gratis te verstrekken aan de hoofden van gezin nen of kostwinners, die niet in de Rijks inkomstenbelasting zijn aangeslagen en een fiets noodig hebben voor de. uitoefe ning van hun bedrijf of beroep. Verder was er het amendement-Loer akker, die door de categorie, genoemd in het amendement-Hiemstra, toch nog 50 cent wilde laten betalen. En de heer van Rappard weuschte van die men scheen een gulden te vragen. Minister Oolijn moest van al die amendementen niets hebben. Vandaag voortzetting. BINNENLAND. F. W. N. HUGENHOLTZf Gisterennacht is overleden het soc. dem. Tweede Kamerlid F. W. N. Hugen- holtz, op bijna 56 jarigen leeftijd. De heer Hugenholtz werd op 21 Juni 1868 geboren, bezocht het gymnasium studeerde theologie, en was eenigen tijd predikant. Hij werd Kamerlid en lid van het algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het Rijkstucht en opvoedingswezen en ambtenaar derre- classeering. In de Tweede Kamer was hij de marinespecialiteit zijner fractie. DE LGODSDIENST OP DE SCIIELDE. Naar aanleiding van ons bericht van gisteren betreffende de onderlinge re geling omtrent de beloodsing op de W. Schelde, deelt de Hoefijzer correspon dent van het H.bld. nog het volgende mede Er is inderdaad, op 9 dezer, een re geling getroffen, die op 1 Juni in wer king zal treden, doch die ten eerste slechts een voorloopig karakter draagt en waarin ten tweede een belangrijke afwijking Wan den regel is opgenomen. De regel zal inderdaad zijn: België krijgt de Wielingen te beloodsen, Nederlancf het Oostgat, Maar over en weer behoudt men hel recht om één loodsvaartuig in het andere vaarwater te leggen. Nederland kan dus met zijn loods- dienst, zij het dan ook slechts met één vaartuig, in de Wielingen blijven en dat achten wij van groot belang met hel oog op de politieke quaeslie. Een geheel terugtrekken van den Nederlandschen loodsdienst uit de Wielingen hebben wij altijd fataal gevonden, vooral wegens de gevolgtrekkingen, welke daaruit in po litiek opzicht door de Belgen zouden worden gemaakt. Wij betreuren het, dat men bij deze voorloopige regeling de scheiding Wielingen-Oostgat als grond slag heeft genomen, maar het is geluk kig, dat men althans deze uitzondering uitzondei-ing heeft gemaakt, waardoor wij de Wielingen niet geheel prijs geven. Het blad merkt jiog op dat. door de beperking der regeling tot de binnen komende schepen, het voordeel overwe gend aan België blijft. Want dat behoudt nu, ten gevolge van de „Anlwerpsche praktijken", waarop wij meermalen we zen, op een klein percentage na. de heele beloodsing der uitgaande vaart. Naar men ons heden nog uil Vlissin- gen meldt, is de overeenkomst aangegaan voor 18 maanden. DE RIJKS-OLIEBORING TE CORLE. De berichten betreffende de pelro- leumwinning te Corle luiden den laat- sten tijd minder opwekkend, zegt de „Ta." Er zou n.l. op 70 M. diepte in het boorgat een instorting hebben plaats ge had. tengevolge van het niet betrachten van de noodige voorzichtigheid bij de verdere boringswerkzaamheden. Hel ge volg van die ineenstorting was, dat er geen olie meer kon worden boven ge bracht en dat de werkzaamheden moesten worden stopgezel Bij onderzoek bleek, dal inderdaad de olieboring te Corle stopgezet en het boorgat dichtgemaakt was geworden, tengevolge van het bovenvermelde on geval, dat op 13 Maart, dus nog geen 3 weken na hel winnen der eerste olie, plaats vond. Uit Stad en Provinsie. Uit Middelburg. In dit nummer komt een publicatie van B. en W. a 1 h i e r voor, waarop wij meenen bijzondere attentie le moeten vestigen. De publicatie betreft namelijk de aan de verschillende autobussen aangewezen standplaatsen, waaruit o.a. blijkt, dat die voertuigen van de Markt worden ge weerd, wat zeker aan de veiligheid van het verkeer ten goede zal komen. Uit Walcheren. In den afgeloopen nacht heeft te Zoulelande een diefstal met braak plaats gehad, en is er uit een wagenhuis van den heer W. Verhagen aldaar zes hammen en 7 deelen spek ontvreemd. Een groot gedeelte is teruggevonden. De marechaussee uit Westkapelle die een onderzoek instelden meenden de daders op spoor te zijn. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. - Dinsdagmiddag had in het Schut tershof le Goes een bijeenkomst plaats, belegd door den Rijksdienst der Werk- loosheidsverz. er arbeidsbemiddeling, waarin inlichtingen over emigratie wer den verstrekt door een der directeuren der emigratie centrale Holland. De ver gadering, welke bezocht'^Was door ver schillende vertegenwoordigers van ge meentebesturen, Z. L. M. en landarbei dersbonden, werd geleid door den heer J. Onderdijk le Middelburg. De heer G. J. Verburgt, 's Gravenhage, wees er op dat de Centrale Holland een minder ideëel doel nastreeft. Tengevolge van toenemende bevolking in Nederland is emigratie noodzakelijk. Canada is mede door het klimaat voor de Hollanders zeer geschikt. Spr. betoogde dan, om mislukking te voorkomen, selectie ge- wenscht ïswe moeten energieke jonge lui hebben. De heer Verweij, administrateur bij den Rijksdienst der werkloosheidsverz. en arbeidsbemiddeling, Den Haag, ver strekte hierna inlichtingen over de moge lijkheid van het vinden van arbeid in Frankrijk en België. Op vragen van den heer Staal, dir. van de Arbeidsbeurs le Middelburg, antwoordde de lieer Ver burgt, dat zeer waarschijnlijk de regee ring geen steun meer zal verleenen bij emigratie, daar zij vindt dat die meer op den weg der gemeente ligt. In de Maandag gehouden verga dering van den raad der gemeente II o e- dekenskerke werd tot onderwijzer aan de openbare lagere school met in gang van 16 Mei a.s. benoemd de heer J C. M. Mazure, thans tijdelijk als zoo danig werkzaam aan de O. L. school te Lamswaarde. zulks met 4 stemmen, stemmen waren uitgeoracht op den heer A. Louwerse le Vlissingen, terwijl de heer A. M de Lange te Middelburg 1 stem verwierf. Aan de schoonmaakster der school J. Bakker- Moerman werd ingaande 1 Ja- nuari 1924 f 12 verhooging van jaar wedde toegekend, in verband met het feit, dal zij voor het vervolg als ge meente-ambtenaar bijdrage zal hebben te betalen voor pensioen. De gemecnle-begrooting 1923 werd gewijzigd en werd een voorgestelde wij ziging van de begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur dienst 1923 mede goedgekeurd. Afschrijving van plaatselijke belastin gen vond plaats, wegens afschaffing van honden. Gunstig werd beschikt op het verzoek van de R. Kath. school te Kwadendarame tot aanschaffing van een 12-tal nieuwe schoolbanken voor die school op kosten der gemeente. Aan het Burgerlijk Armbestuur werd opnieuw in erfpacht uitgegeven een stuk je gemeentegrond voor 30 jaar, tegen betaling van 45 cent per jaar. - De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen enz. te 's G r a- venpolder, f29.13 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting en Verdedi- gingsbelasting II over 1921 22. - Hedenmorgen is M. G., wonende aan de Baaii te Kruiningen, in de nabijheid van de spoorlijn met onbe- waakten overweg, door den passeeren- den trein in stukken gereden. De schippersknecht J de \V. le Ierseke kwam aan boord zoodanig te vallen bij zijn werkzaamheden, dal bij zich terstond onder geneeskundige behandeling moest stellen Uit Tholen Te St. A n n a 1 a h d stak een vrouw een priem i n liet oordoor een beweging schoot deze te diep, Stak door het trom melvlies. De vrouw wordt thans ver pleegd in hel ziekenhuis te Bergen .op Zoom. Het schijnt een vrij ernstig geval te zijn. Uit Zee u wsch-Vlaanderen O. D. - Het Zceuwsch Flaamsche Walerfci- diugcomité zal eerstdaags, naar de „Ze- landia" meldt, propaganda-geschriftjes verspreiden onder de bevolking van Z. Vlaanderen, waarin een duidelijk begrip van de groote hygiënische en economi sche belangen eener waterleiding wordt gegeven. Tevens zal uiteen worden ge zet, op welke wijze de gemeente-finan- ciën buiten den geheelen opzet zijn ge houden. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W, D. - Maandagavond kwam de raad van Cadzand in voltallige vergadering bij een. Met algem. st werd afwijzend be schikt op liet verzoek van de commissie van vakonderwijs van den algemeenen Nederlandschen politiebond tot het ver leenen van een subsidie voor de politie school. Van Ged. Staten werd bericht ontvangen, dat zij aan den heer W. Aaf- jes te Assendelft vergunning hebben ver leend tot liet afsluiten van een gedeeltó van den Mariawcg, in verband met den aanleg van een duiker ten behoeve van de tram Breskens- Cadzand- Sluis in het tijdvak van 15 Mei tot uiterlijk 10 Juli. Van hetzelfde college vergunning lot het leveren aan de ingezetenen van electriciteit, voor den tijd van 15 jaar, behoudens verlenging De voorwaarden, waaronder deze concessie werd verleend, besloot men alle te aanvaarden. Uitvoe rig werd besproken de kwestie eener elcctrieiteilsverordeniiig, het tarief van de le verstrekken electriciteit en de aan te gane geldleening. Besloten werd dc verordening met liet tarief en de jaarwedde van den te benoemen me- teropnemer in een volgende vergadering vast te stellen terwijl er thans besloten werd een geldleening aan te gaan van ten hoogste f 9000. Aan den straatmaker J. Smoor zal op gedragen worden een gedeelte van de Mariastraat opnieuw te plaveien. DE „ELECTRICITEITSGOJIMISSÏE" VOOR DE MIDDENGROEP. Hedenmiddag werd in een der zalen van de Abdijgebouwen bovengenoemde commissie, bestaande uit de heeren .M. J Verhorst. J L. Richel, Jac Welleman, L, J. van Voorthuijsen, burgemeesters resp. van Wissekerke, Borsselen, Krab- bendijke, en Domburg; J. I van Balle- gooijen de Jong, secr. der gem. Goes, C. Boudewijnse, vertegenwoordiger der Kamer van Koophandel voor dc Zeeuw- sche Eilanden en C. Di. .Vereeke dijkgraaf van den Polder „De Breede Watering Bewesten Ierseke" door den Commis saris. jhr mr J W-. Quarles van ff- sarisford, geinstalleerd. De Commissaris, na de heeren welkom te heeten, herinnerde eraan, dat Ged. Staten hadden besloten aan geen enkel plan voor elcctriciteitsvoorziening eenige uitvoering te geven, zonder dal een bepaalde garantie voor verbruik zou zijn gegeven. De eerste laak der com missie zal dus zijn. het College, dienaan gaande van voorlichting te dienen, zoo mogelijk zelfs in cijfers de garantie aan te geven. Dan zal een rekensommetje kunnen uitmaken, van welke zijde de stroom betrokken zal moeten worden. Deskundige hulp kan de commissie zich natuurlijk verschaffen, zoo zij dit noodig acht Die taak is niet gemakkelijk zoodat de beslissing, in welke richting ook, ver strekkende gevolgen met zich mede brengt. Spr. laat liet aan de commissie over, zich verder te beraden wat verschillende onderdeden betreft, zegt, dal voor ver gaderingen de Abdij altijd wel ruimle heeft, en dat hij met genoegen de com missie steeds ter wille zal zijn. Hij hoopt dal de commissie erin slagen zal een dusdanig advies *uit te brengen, dat tot de oplossing zal leiden. Door den heer Welleman werd daarop dank gebracht voor het in de commissieleden gestelde vertrouwen. De leden beseffen tenvollc, dal zij door deze benoeming te aanvaarden, een moeilijke en levens hoogst verantwoor delijke laak op zich hebben genomen. Dc electriciteitsvoorziening van de mid dengroep verkeert inderdaad in 'n eigen aardig stadium Wel ligt nog altijd onaangetast het besluit der Staten van 1917. waarbij de electriciteitsvoorziening door de Provin cie zou geschieden, maar omtrent de op vatting over de wijze, waarop daaraan uitvoering zal worden gegeven, is men zooals de Commissaris reeds zeide, wel wat veranderd. Immers, de Stalen hebben Ged. Staten gesteund in hun voornemen om aan geen enkel plan eenige uilvoering te geven, al vorens van de zijde der gemeenten eeni ge bepaalde garantie zal zijn gegeven. Daardoor is het zwaartepunt verlegd naar de verbruikers in het algemeen, in casu. gemeenten, polders, landbouw en industrie. Deze worden nu voor dit dilemma ge plaatst geen garantie, maar dan ook geen electriciteit, wel garantie, maar dan nemen zij voor de toekomst verschillen de mogelijkheden voor hun rekening. Hel zijn de veranderde tijdsomstandig heden, welke tot dezen ommekeer heb ben geleid, maar hiermede wordt de overweging gemotiveerd, of hel bedoelde Statenbesluit van 1917 in zijn volheid kan gehandhaafd blijven. Hoe dit zij, dit maakt de beslissing niet minder moeilijk en minder verant woordelijk. Het advies, in welke richting ook uit gebracht. moet dit tot uiting brengen, vandaar, dat dit slechts gegeven kan worden op grond van een diepgaand onderzoek. Dit vordert lijd, maar ook deskundige hulp en medewerking. Het doet de com missie genoegen, dat zij zich ter eigen keuze mag verschaffen. De commissie neemt zich zeker voor, met zooveel spoed te werken, als de ernst van het werk toelaat en zij hoopt erin te slagen, Ged. Staten een advies uit te brengen dat tot de oplossing zal kun nen leiden. Zij weetdat veler oogen op haar zijn gericht en dit zal een stimulans zijn, Welke haar lot werken zal dwingen, maar zij beseft ook diep, dat het belang der streek een oplossing eischt. Kortom, zij hoopt, dat haar werk zoo zal zijn, dat de Commissaris met ingeno- emndheid zal kunnen terug zien op het initiatief, dat hij in deze genomen heeft. Met dit korte antwoord kan, meent spr., de commissie haar taak aanvaar den. De commissie koos uit haai- midden tot voorz. den heer Jac. Welleman en tot secretaris den heer J. I. van Ballc- gooijen de Jong. KERKNIEUWS, Na des morgens bevestigd le zijn door ds. G. E. Meloen, van Kloetinge, met een predikatie over Efeze 2 19— 22, deed Zondag j.l. ds. J. L. Klomp, ge komen van Schore en Vlake, zijn intrede bij de Ned, Herv. Gem. te Oa~. pelle a. d. IJsel, sprekende naar aanlei ding van 1 Cor. 3 11: hel door £Jod gelegde fondament. Den nieuwen lee- raar werd toegezongen Psalm 20 I, ter wijl hij werd toegesproken door den con sulent, ds. G. A. v. d. Hooft, van Ovea-- schie. Ev. Luth. Kerk. Op het drietal te Leeuwarden komt voor ds. J Bergman te Groede. (Ing Med.J KUNST EN WETENSCHAPPEN. - Wij ontvingen een reclameplaat, be trekking hebbende op de Nijverheidsten- toonslelling van Kederlandschc Industrie te orgauiseeren door de Vereteniging „Nederlandsch Fabrikaat" in de zalen van hel Kurhaus te Scheveningen van 31 Mei lot en met 15 Juni a s. Deze plaat is uitgevoerd in drie kleu men en brengt in het bijzonder naar voren de bekende initialen V. N. F. der Ver eeniging met op den achtergrond het (Scheveningsche Badhuis. Hel Antiquariaat in d4 Steenrots e. De nieuwsgierige Middelburger die aai® de gordijnen voor de ramen van de Steenrolse wel begreep dat het geres taureerde gebouw weer bewoond was, maar die toch uog niet precies wist,-wat daar gebeuren gaat, zal vandaag of mor gen bevredigd kunnen worden. In het gebouw woont thans J. W. Pep pelman van Kampen, die er tevens een antiquariaat in heeft gevestigd, dat van morgen af voor liet belangstellend pu bliek toegankelijk zal zijn. Maar vooraf, hedenmiddag, zal de ver eeniging „Hendrick de Key se r", die zoo als-men weet, eigenaar van het huis is, en de zeer kostbare restauratie op zich heeft genomen, door een plechtige bij eenkomst inet genoodigden nog eens de beteekenis van deze restauratie in lid licht stellen Op die bijeenkomst, die te laat plaats heeft voor hel nummer van heden, ko men we morgen terug. Heden echter zij met een enkel woord gewag gemaakt van wal de heer Pep pelman van Kampen daarin vestigde. Door de met een tociitportaal afgeslo ten voordeur komt men in liet breede helder verlichte voorhuis, dat de ge- lieele breedte beslaat. Daar-Jk geplaatst de door de gemeente afgestane oud, ré- naissance-schouw, en in overeenstem ming daarmee heeft de heer Peppel man van IC. hier voorwerpen neergezet, allen uit de verschillende perioden der renaissance. Een prachtig bewerkte, zeer gave tafel (vermoedelijk uit een of ander raadhuis) slaat in het midden. Verschillende re- naissance-kasten van onderscheiden mo del staan langs de wanden, en daarbo ven hangt o. a. een groot renaissance- familie-sluk. Een „gelukkig" bedachte verhooging voor een der ramen, gaf ge legenheid tot een aardig zitje. Op de schoorsteen staan vier fraaie gesneden houten beeldjes (baroque), stoelen, glas werk, aardewerk enz. vullen de verzame ling aan. <.i. Maar zeer bijzonder is vooral het ge- exposeerde in het tweede verlrék. Daar is de schouw gothisch, en is ook het ge- exposeerde gothisch. Inderdaad een zeer bijzondere collectie! Een armzetel met kist onder de zitting, en een eenvou dige, doch zeer mooi geproportioneerde potten- en pannenkasl, zijn reeds onge wone dingen Maar een groote zeldzaam heid is de prachtige gothische baktafel; en merkwaardig fraai bewaard gebleven is dc Golhische kast. Dan zijn er nog tal van kleine voorwerpen die zeer dc aan dacht verdienen. De bovenverdieping de groote voor zaal, met de vijf ramen aan de Dwars- kaai, en 't achtervertrek zijn speciaal be stemd voor exposities van moderne kunst; op het oogenblik zijn daar de Veersche schilder Erkelens, en een jong Gorkumsch kunstenaar van den Berg met hun werk. Wij komen op deze tentoon stelling nader terug. De voorzaal met den groenen vloer, de met jute bekleede wanden, met een eikenhouten richel afgezet, en door het vele licht, is buitengewoon geschikt voor het exposeeren van schilderijen, etsen enz. De achterkamer, eigenlijk het slaap vertrek van den gastheer, is, ter wille van de ruimte, eveneens voor artisten ter beschikking gesteld. Een prachtig gothisch ledikant, een tweetal fraai ge beeldhouwde kabinetten, de wederom 'olkomen in stijl gehouden inrichting, 'ragen ook hier terecht ieders belang- stelling

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1