BEURSOVERZICHT VAN HEDEN. AMSTERDAM, 12 Mei. Slotkoers) 6 pet. Nederl. 1923 96 zeven zestien de; 6 pet. Nederl. 1922 96 zeven zes tiende; 5 pet. Nederl. 1918 85; 4'/2 pet. Nederl 1917 79»/a2% pet. Nederl. W. Schuld 5iyi; 3 pet. do. Oblig. 6ie/8; 3 pet. do. Certif. 61i/2. Cert. Ned. Hand. Mij. 1333/*; Aand. Ncd. Ind. Handelsb. 128—129i/3; Aand. Kol. Bank 188190; Kon. Petrol Aand. 4404431/2, Gecons. Hollandsche 191 193; Cult. Mij. Vorstenlanden 171—177; Handelsv Amsterdam 453i/o— 456; Java- sehe Cultuur 35U/S; Aand. Deli Maatsch. 369—372; Amsterd. Rubber 137—138. Ncd. Amerik. vaart 83; Ned. Scheep vaartunie 119, Kon lloll. Lloyd S3/4; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 69i/3; Aand. Pa- ketvaart 140—112. Gouda A. 123/4; Philips A. 263i/2; Jur- gens A. 551/2—171/a; Anaconda 70 1 zestiende, Steels 102V<i; Southern Railway 57 vijf zestiende; Union Pacific 141 dertien zestiende; Com mon Marine lO»/,; Prefered do 36b/4— 39; Prolongatie 4i/3. Russen Obl. 1880 5*/$; Hope 5i/4. Wisselkoersen Londen cheque 11.67'... Berlijn 0.6ls/8; Parijs 15 40; Brussel 12.65; Dollar Cable 2.67i/8. (Ingez. Med.) HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Opgeheven wegens gebrek aan baten is het faillissement van R. M. Jongmans. koopman te Zierikzee. 'Curator mr. J. A C. v. -Heusden, aldaar.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Mei. Hoogste barometerstand: 766 1 te Toulouse. Laagste barometerstand: 751.8 te Lerwick Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 dezer: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Wes telijke wind, meest zwaarbewolkt of be trokken met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk ccnige neerslag, iets warmer. Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 57 gr., 12 uur 58 gr.. 3 uur 60 gr. Dinsdag Woensdag Donderdiij Vrijdag Saterdag Zondag Vlaandag HOOG WATER. Vlissingen. Z o m e r t ij d, 13 Mei v.m 14 15 16 n.m 17 J* ,1 19 9 11 10.25 11 29 12.19 1 04 1 49 2 33 besmet of ziek vee aanwezig is. En waar was dat in noemenswaardige hoeveel heid toen de vee-invoer hier stilstond'' Juist is dat weer hier gekomen, toen de maatregelen eenmaal waren opgeheven en in- en doorvoer hier weer hun ge- .wonen loop konden nemen. De vee markten hebben dus eerst in tweede in stantie de verbreiding der ziekte in de hand gewerkt Teekenend, wordt het genoemd dat b.v. in O. Z.-Vlaanderen, waar kort pa de iopheffing der maatregelen toen vrij van mond- en klauwzeer een 100- tal runderen van uit Holland werden in gevoerd, dit medebracht, dat daar de ziekte in hare verbreiding dezelfde rich ting volgde, als die, waarin deze dieren waren gedreven'' Mond- en klauwzeer. Stand van het mond- en klauwzeer in Nederland in de week van 27 April4 Mei Aantal Provincies. veebeslagen gem. Groningen 19 11 Friesland 77 25 Drente 27 13 Overijsel 54 22 Gelderland 113 53 Utrecht 156 46 Noord-Holland 252 81 Zuid-Holland 615 140 Zeeland 36 25 Noord-Brabant 176 70 Limburg 12 11 Totaal 1537 497 RECHTZAKEN. De Brusselsche Bank. Door H. W 31 j inspecteur van de Brusselsche Bank, wonende te Schoten thans gedetineerd in het huis van Be waring alhier, is hooger beroep aange- teekend van het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 26 April 1924. waar bij hij ter zake van verduistering en op lichting in die kwaliteit, gepleegd ten nadeele van cliënten dier Bank, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden, met aftrek van hel voorarrest. Het Openbaar Ministerie appelleerde van het gansehe vonnis derhalve ook van dal gedeelte waarbij W. P. v P 47 jaar, directeur van het bijkantoor dier [Bank Te Middelburg van de hem ten laste gelegde verduistering en oplichting werd vrijgesproken. Naar wij vernemen heeft de heer B. C. A. van Renterghem, directeur van den Provincialen stoombootdienst, tegen 1 October eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Het sleepschip „Rotterdam 82", ge laden met steenkolen en bestemd naar Antwerpen, is op de Oosterschelde ge strand. Het schip kreeg bovendien nog aanzienlijke averij van een achterhan- gend sleepschip. Weereen schip aan den grond. Zaterdag werd gemeld dat het Noor- sche stoomschip „Bessa", 6000 ton bruto, diepgang 27i/2 voet in de Schelde in hel nauw van Krankeloos aan den grond was geraakt. De boot lag gedeeltelijk (hin derlijk voor de scheepvaart. Zes sleep- booten zouden trachten het schip met hoog water vlot te sleepen. o II ave 11 uitbreiding te Gent. In het Brusselsche Laatste Nieuws le zen we in het nummer van Zaterdag als Gentsch Nieuws het volgende In de zitting van den gemeenteraad van a.s. Maandag zal het ontwerp tot uitbreiding der Gentsche zeehaven te berde komen. Een nieuwe sluis moet te Terneuzen gemaakt worden om door gang te verleenen aan grootere schepen, dan nu. De huidige sluis heeft slechts een breedte van 13 meter, de nieuwe moet er 26 melen bij 200 meter lengte. Sedert 1914 was de noodzakelyklieid gebleken van een sluis van grootere af metingen dan de huidige; een overeen komst met Nederland was reeds daar toe gesloten en de noodige gronden wa ren aangekocht, maar de uitbreking van den oorlog heeft den aanvang der wer ken onmogelijk gemaakt. Om onze haven de noodige uitbrei ding te geven en op doelmatige wijze te kunnen uitbaten, is het volstrekt noo- dig, dat de beide oevers van het Kanaal van Gent tot bij Selzaete ingelijfd wor den bij liet grondgebied der stad. Het kleine verlies dat die inlijving aan de aanpalende gemeenten zou kunnen be rokkenen, zal hun ruimschoots vergoed worden door de grootere waarde die de aanpalende gronden zullen verkrijgen, en door de uitbreiding welke handel en nijverheid op hun wederzijdsch grondge bied zullen bekomen. Een nieuw kanaaldok van 300 meter breedte zal gegraven worden, waardoor men 500 meter nieuwe kaden zal beko men, palende aan uitgestrekte nijver- lieidsgronden. Dit nieuw kanaaldok zal gegraven worden achter het Farman- plein, van aan Lourdes-Slotendries tot aan Langerbrugge. Deze havenuitbreiding is in de eerste plaats van het grootste belang voor de stad Gent, maar ook voor het gansehe land. Dit was ook het oordeel van de Regeering, toen zij toegestemd heeft in de uitbreiding van Antwerpen, Brugge en Oostende. Het is natuurlijk, dat al deze groot- sche werken buitengewoon groote uit gaven zullen vergen, uitgaven waarvoor onze stad niet over de noodige middelen beschikt. Daarom zal Gent eerlang een groote leening, men spreekt van 60 tot 100 millioen, uitschrijven. Indische Sto om vaartlijnen. Jan Pietersz. Coen, wordt 12 Mei ca. 5 u. v.m. van Batavia te IJmuiden en ca. 9 u. v.m. Ie Amsterdam verwacht. Insulinde ,p 10 Mei Gibraltar, Rotter dam naar Java. Rondo p. 9 Mei Gibraltar, Batavia n. Amsterdam. Tambora 10 Mei v. Marseille, Java n. Rotterdam. Bengkalis p 9 Mei Perim, Batavia n. Amsterdam. Koningin der Nederlanden 10 Mei van Amsterdam naar Balavia. Prins der Nederlanden 9 Mei van Sin gapore, Batavia naar Amsterdam. Radja, 9 Mei van Padang, Batavia n. Amsterdam. Bacchus, 10 Mei te Amsterdam v. West Indiê. Garoet p. 9 Mei Ouessanf, Botterdam naar Java Jacatra p 10 Mei Gibraltar, Batavia naar Rotterdam Baloe, p. 9 Mei Gibraltar, Batavia n. Amsterdam. Stoomvaar 11 ij ne n op Noord- Amerika. Veendam 10 Mei v.m. te New-York v. Rotterdam. Rijndam 8 Mei n.m. te Vera Cruz van Rotterdam. LAATSTE BERICHT£8. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 12 Mei. Binnenlandsche granen. Tarwe 14—14.50, afwijkende 13 13.50; rogge en gerst niet getoond; ha ver 9.50—10.75, erwten kleine groenen, 1920.75, kroonerwten 1822, schok kers iets hooger; bruine boonen iets la ger; afwijkende niet geheel te ruimen; puike 30—32, afwijkende 824. EEN VORDERING AFGEWEZEN. Het Haagsche Gerechtshof bevestigde heden hel vonnis van de Haagsche"1 rechtbank, waarbij aan de Handelsven nootschap van de firma Bosman en van Goozen te Middelburg een vordering ((aanvankelijk ruim f 61000, later ver minderd tot f 18000) tegen den Staat der (Nederlanden, was ontzegd. De firma was van meening, dat een door den Minister van Landbouw niet aanvaarden van een aangeboden levering die gedaan werd overeenkomstig een des betreffend besluit, als een ongeoor loofd eenzijdig annuleeren van een ge sloten overeenkomst, moet worden be schouwd. DE MOORD TE EMMEN. De Advocaat-generaal bij het Gerechts hof te den Bosch eischte heden tegen P. B., A. de B., en J. V. welke bekl. door de rechtbank te Breda terzake van dief- j stal met geweld den dood tengevolge hebbenden, gepleegd te Emmen werden veroordeeld tol resp. lot 5, 6 en 6 jaar gev. 'straf, bevestiging van hel vonnis der rechtbank. HET GESCHIL IN DE MIJNINDUSTRIE. LONDEN, 12 Mei V. D. De bladen ge- loovcn, dat morgen overeenstemming zal worden bereikt over de geschipunten tusschen do mijneigenaren en mijnwer kers, waarover reeds 12 maanden is onderhandeld. Verwacht wordt dat mor gen een nieuwe overeenkomst op één gezamenlijke conferentie lot stand zal komen. BEÜRSO VEEZICHT. AMSTERDAM, 12 Mei 3 uur. Van de oliewaarden werden Koninklijken en ge- geconsolideerden veel lager ingezet, waar na nog een kleine storing plaats had. Rubber waarden hoewel nief veel ver anderd in enkele gevallen lager geno teerd. In de scheepvaarten was niet veel affaire. Ilo.llandsche booten klaarblijke lijk aan aanbod onderhevig. Tabakken zeer kalme markt toch ove rigens prijshoudend. Van de aandeelen in handelsvennoot schappen konden Campania's zich moei lijk op peil houden. Prolongatie 4—41/2. WISSELKOERSFN. AMSTERDAM, 12 Mei. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van Zaterdag. Londen 11.6% (11.68). Berlijn 0.6l5/8 (0.613/,). Parijs 15.10 (15.97i/2). Brussel 12.65 13.071/*). Zwitserland 47.45 (47.45). Weenen 0.00373/, (0.00375/a). Kopenhagen 15.50 (45.60). Stockholm 70.65 (70.85). Ohristiania 37.35 (37,-40). New-York 2.671/2 (2.673/8). DE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. PARIJS, 12 Mei. Hedenmiddag te 12 uur was de stand der partijen als volgt Conservatieven 11; Republikeinen 112; Radicalen 31;Soc. Radicalen 117; Soc. Republikeinen 38; Socialisten 90. Tot de gekozenen en herkozenen be- hooren nog Loucheur, Painlevé, Cachin e. a. STAKING IN PORTUGAL. LONDEN, 12 Mei. V. D. Uit Lissabon wordt gemeld dat onder het hooger post- en telegraafpersoneel een staking is uitgebroken. De postkantoren staan onder militaire controle, 12 beambten werden gearresteerd. DE STRIJD IN MAROKKO. PARIJS, 12 Mei V.D. Uit Marokko wordt sinds Woensdag door de Spanjaar den tot het offensief legen de Riff over heden '11 hevige strijd gemeld. Een be richt uit Madrid meldt dat de vijand ver- fuil Madrid meldt dat de vijand ver dreven werd, waarbij hij belangrijke ver liezen leed, het aantal Spaansche gewon den en dooden bedraagt ongeveer 70. VERSCHILLENDE BERICHTEN. In de Koestraat te Hoensbroek heeft een vechtpartij plaats gehad lus- schen twee meisjes de 15-jarige D. en de 20-jarige L. De oorzaak hiervan was een liefdesgeschiedenis. Het meisje L.. werd zoodanig verwond, dat zij met een sche delbreuk een huis werd binnengedragen, lerwijl de geneesheer, die onmiddellijk ontboden werd, haar toestand levensge vaarlijk achtte. Naderhand is zij overgebracht naar het ziekenhuis le Heerlen. De maréchaussee heeft de daderes gearresteerd De Verduistering door den gemeen te-secretaris van Haarlemmerliede c. a. C. B gepleegd loopt over 6 jaar. Er zijn voldoende termen voor een vervolging. De verduistering was mogelijk, doordat het toezicht van het bestuur der bouw- vereeniging op haar secretaris-penning meester te wenschen overliet. Verder moet de heer B. van particu lieren belangrijke bedragen geleend en niet terugbetaald hebben. Ook dit be loopt vele duizende guldens. Te Heerlen is naar de Telegr. meldt, opgericht een vereeniging van broodbezorgers uit de geheele mijn streek, die ten doel heeft door gezamen lijk optreden een einde te 'maken aan het niet betalen van geleverd brood dooi de klanten, welk euvel meer en meer toeneemt. De broodbezorgers, die de ri sico van „pof'-klanten moeten dragen, worden hiervan de dupe. Door de ver eeniging zal een zwarte lijst worden aan gelegd van de namen van diegenen, wel ke het geleverde brood niet wenschen te betalen. De leden verplichten zich, om aan de op bedoelde lijst geplaatste personen géén brood meer te leveren. De Bossche recherche heelt een belangrijke aanhouding gedaan. Den laatsten tijd werden herhaaldelijk dief stallen gepleegd; te Vcghel een groote partij manufacturen, te Den Bosch in 'n café beddegoed, sigaren en dranken, in een autogarage 2 motorrijwielen en an dere zaken, een der laatste nachten te 'Vuglit een motorrijwiel. De recherche vond een spoor dat naar Duitschland leidde. Het onderzoek over de grens met medewerking der Duitsche politie inge steld. leidde lot de arrestatie le Camp van de beide dieven: de 21-jarige G. S. en de 21-jarige K. H., beiden uit Lint fort. Het te Vught gestolen motorrijwiel werd bij hen gevonden. Zij legden ten aanzien der verschillende diefstallen een volledige bekentenis af. Volgens een bericht uit Mombassa (Afrika) heerscht in Oeganda een groote leeuwenpl&ag, waardoor de bevoorrading van verschillende posten gevaar loopt. Er zijn bijzondere maatregelen getroffen om deze plaag te bestrijden. Een brand heeft gewoed in liet Waldorf Astoria liotel te New York. Hel vuur ontstond beneden, en bereikte de derde verdieping. De gasten en liet personeel konden met moeite het ge bouw verlaten. De schade wordt geraamd op 25 dui zend dollar. Het dorpje Stansled (Essex) werd deze dagen opgeschrikt door een geheim zinnig phenomeen, in den vorm van een vuurbal, waarschijnlijk een meteoor, wel ke met donderend geraas en angstwek kend gesis uit de lucht kwam rollen en vlak bij den voet van een boom in den grond sloeg, daarbij een gat van ver scheidene voet breed makend. Alsof dit nog niet voldoende was aldus beschrijft de „Daily Chronicle" sprong de vuurbal weer op en bedreef de volgende reeks van wandaden. Hij sloeg in een hoofdleiding van het gas welke daarop twee uur lang brandde Wierp een motorrijder van het zadel. Bedolf een heer Rowland Norman, die juist in zijn auto wilde stappen, onder modder en steenen. En baande zich ten slotte een dertig M. langs een weg langs een prikkeldraad- afsluiting, onderweg een houten schut ting vernielend en stukken grond op- woelende. Een 50 M. verderop kwam de vuurbal eindelijk tot rust en verdween in den grond. Overal in liet dorp werden verhalen gedaan over het zonderlinge verschijnsel. Hier waren ruiten gesprongen, daar een deur uit de hengsels gelicht, elders was weer iets anders geschied. Het hof van assizen te Leeds (Enge land) heeft een schadevergoeding van 284 pond sterling toegekend aan zekeren Ogley te Barnsley, die op 10 Sept. van het vorig jaar door een autobus werd overreden en ernstig gewond werd. De bus had op het oogenblik van het onge luk niet de hoofdlichten op, alleen twee kleine zijlichten. Ook had de chauffeur van de bufc geen groote haast gemaakt om den overredene naar het ziekenhuis te brengen en dit uitstel was zeer gevaarlijk geweest daar hel slachtoffer zeer veel leed en hevig bloedde. De overredene moest zes weken in het ziekenhuis verpleegd worden en verloor zijn linkeroog tengevolge van het onge luk. DE MOORD TE RHEINE. Voor het Hof van Gezworenen te Mun ster i.W. is de zaak behandeld tegen de daders van den moord op den jon gen Falk in December j.l. te Rheine^ waarvan wij destijds een en ander heb ben medegedeeld. Zooals men weet, is Falk zoon van een zeer gezien koopman le Rheine, op de meest weerzinwekkende wijze vermoord door twee jeugdige ka meraden, die meenden door afpersing een belangrijk bedrag van den vader te kunnen loskrijgen. Op de beklaagdenbank zalen drie jon gelieden, o. w. de beide hoofdschuldigen P. K ra use en W. Deiters De derde is F. Krause, wien ten laste werd gelegd dat hij Falk een been zou hebben afge hakt. De beide Krauses zijn resp. 18 en 20 jaar/W. Deitersis eerst 16 jaar. Paul Krause bleef bij zijn verklaring reeds lang bet plan te hebben gekoesterd een zoon van welgestelde ouders te ontvoe ren om hun daarna geld af te persen. Ten laatste viel zijn oog op Falk. Bij hel verhoor zeide Krause, dat hij de daad had gepleegd om aan het be- noodigde geld te komen voor een auto garage, welke hij wilde beginnen. De re den, waarom hij juist I-'alk voor zijn misdaad had uitgekozen, lag in het feit, dat deze met een meisje was uitge weest, dat Krause goed kende. Dat had hem jaloersch gemaakt. Als Falk echta. niet gekomen was, zouden anderen, die reeds lang op zijn boekje stonden, als slachtoffer gevallen zijn. Deiters beves- stigdc deze verklaringen, voor zoover hij daarbij betrokken was. Franz Krause wierp alle schuld op zijn broer en Deiters. Ilij heeft eerst later door zijn brieven van de zaak gehoord en meende toen verplicht te zijn de zaak bekend te maken. Hij deed dat echter door een brief aan den heer Falk te schrijven, waarin hij dezen verzocht in zijn étalage een briefje te willen hangen met het bedrag der belooning welke hij zou ontvangen. Tegen Paul Krause is wegens moord de doodstraf geëischt tegen Dieters we gens moord 10 jaar gevangenisstraf de zwaarste straf voor jongens van dezen leeftijd} en tegen Franz Krause wegens medeplichtigheid aan afpersing drie jaar tuchthuisstraf. .Allen hoorden den eisch met groote onverschilligheid aan. Paul Krause en Deiters verklaarden zich hier bij neer te leggen. Franz Krause zeide in hooger beroep te zullen gaan. In zijn Utreilsbegründing zeide te voor zitter van het gerecht ,dat hij, hoewel overtuigd dat door de jeugd van beklaag den verzachtende omstandigheden in aanmerking zouden kunnen worden ge nomen .zich Loch bij de uitspraak van het O. M. had moeten aansluiten, omdat deze misdaad door haar zeldzaam gru welijk karakter geheel viel buiten het kader der gewone misdrijven, waardoor vele verzachtende omstandigheden buiten beschouwing dienden te worden gelaten. DE MOORD TE EASTBOURNE. De voortgezette pogingen der politie 0111 het hoofd, of althans de overblijf selen daarvan, te vinden van miss Kaye, zijn ten slotte met goeden uitslag be kroond. Verkoolde stukken been, die tezamen bijna een completen schedel vormen, zijn gevonden op een naburigen vuilnis hoop der gemeente Eastbourne. Hel was bekend, dat een vuilnisman den 24sten April naar het huis geweest iwas om daar een hoeveelheid vuilnis weg te halen, daar een buurman ge klaagd had over een onaangename lucht. Hij was aSa den achterkant van het huis toegelaten door een man, had den inhoud van het vuilnisvat, dat de man hem had aangereikt in zijn kar gestort en op de gewone wijze op den vuilnis hoop gebracht. Gelukkig was deze vuilnishoop nog in tact gelaten, toen de politie haar na sporingen kwam doen. Het ruil werd nauwkeurig gezeefd, met het gevolg, dat een aantal stukken been werden ge vonden, die verkoold waren. Hel bleek, dat de stukken been aan een groote hitte blootgesteld geweest wa ren, want vele verbrokkelden bij aan raking, doch waren herkenbaar. Tusschen de gevonden beenstukken bevond zich ook het gouden plaatje van een kunstgebit. Het plaatje had zijn oor- spronkelijben vorm in het vuur verloren, maar, vreemd genoeg, waren twee of. drie der landen, intact gebleven, "één was er gebroken. Deze omstandigheid is van zeer veel belang, daar bekend was, dat miss Kaye kunsttanden had. „De Courant" meldt: De politie stelt op het oogenblik een uitgebreid onder zoek in naar de verblijfplaats van een 17-jarig dienstmeisje met den familie naam Waller. Zij woonde te Londen, maar wordt sedert 31 Maart vermist. Het blijkt dat de naam Waller "ook werd opgegeven door den geheimzinnigen be woner van het landhuisje te Eastbourne aan de leveranciers. De politic ziel ver band tusschen deze twee feiten. Inmiddels heeft men het onderzoek in het huis zelf zoo nauwkeurig mogelijk voortgezet. SPORT. Feestavond Middelburg. Het is 'n welgeslaagde feestavond ge weest, die de Voetbal vereeniging „Mid delburg" Zaterdag in het Schuttershof gaf. De commissie voor de voorbereiding had gezorgd voor een alleraardigst ver sierde zaal; hoe vroolijk was de eerst© indruk bij het binnenkomen niet; al die vlaggetjes, groen en bloemen, al die electrische lampjes daar door heen! Dan is er al bij voorbaat stemming. En waar die Zaterdag misschien nog bij een en kele ontbrak, daar bracht het gezel schap Speenhoff het noodige er wel in. Ja waarlijk, deze cabaretavond stond' onder leiding van J. H. Speenhoff. zoo als 't keurige programma meldde, liever gezegd Coos Speenhoff. En ze waren er alle drie weer. Coos, jonge Koos, en mevr. Speenhoff-Prinz, en opnieuw hoor den wij de liedjes van den dichterzangcr, den geestigen volkskenner, die zoo raak, en toch steeds leutig menschen en toe standen weet te beschrijven, soms le1 lioonen, soms ook te geeselen! En op nieuw hebben wij bewonderd dit talent, door geen enkele zoo karakteristiek na gevolgd! Ze hebben ieder hun eigen genre, en '1 is steeds goed, en 't blijft altijd inslaan, 'n onvermoeid succes. Waarlijk voor zoo'n avond had „Middel burg" haast geen beter engagement kun nen doen. Vooraf ging het officieel gedeelte. Na een marsch van de pittige Jasz.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2