Maandag 12 Mei 1924 No, 412 467e Jaargans MIDDELBURGSCHE COURANT. Bi H WEM LAND. VERLENGING VAN HET SCHOEN WETJE? Naar de Haagsche redacteur der Msb. verneemt overweegt de Regeering thans of het gewenscht is, ook al wordt op het oogenblik de behoefte aan een in voerverbod voor schoenen niet zoo ge voeld, het Schoenenwetje ook na 1 Juli nog eenigen tijd te doen verlengen, op dat de regeering de bevoegdheid heeft om, mocht een invoerverbod weernoo- dig worden, dit in werkipg te doen tre den. 1 HET LAND VAN HOBOKEN TE BOTTERDAM. Uit een schrijven van B. en W. van Rotterdam, aan den Raad blijkt, dat de maatschappij „Dijkzigt" eigenaresse van het zoogenaamde Land van Hoboken, zich bereid heeft verklaard haar ge- heele bezit, ongeveer 19 hectaren groot aan de gemeente in eigendom over te dragen tegen een som van f 4 millioen, betaalbaar in tienjarige obligatiën, ren tende 6 pet. per jaar met ingang der rente op 16 Maart j.I. De gehoorde commissiën van Plaatse lijke Werken en van Financiën achten de aanbieding acceptabel en ook het College van B. en W. is overtuigd dat het welbegrepen belang der gemeente meebrengt dat men de gelegenheid niet ongebruikt mag laten voorbijgaan. Reeds nu deelen B, en W. mee dat het hun bedoeling is om met hand having van een zeer ruim opgevatten aanleg, onderscheidene gedeelten voor verkoop als bouwgrond in aanmerking te doen komen als tegenwicht tegen de belangrijke uitgaven. SPLITSING IN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Zondag vond te Haarlem een lande lijke vergadering plaats van de oppositie in dc Communistische partij. Besproken werd de houding, die de oppositie had aan te nemen, na het compromis, dat op het Rotterdamse!» congres tot stand was gekomen. Algemeen werd geconstateerd, dat Bouwman, Sneevliet, en Brendste- der, die de meerderheid der oppositie in de delegatie naar 't Rotterdamsch congres vormden volkomen eigenmachtig tot 't sluiten van een compromis waren overgegaan, en daarbij de eischen die door de oppositie van het congres wa ren opgesteld hadden los gelalen. Daarom was men van oordeel, dat de oppositie op geen enkele wijze gebonden was door het bedoelde compromis. Na ernstige besprekingen van den toestand, ontstaan na het congres, kwam men tot de conclusie, dat het voor de opposi tie onmogelijk zou zijn langer haar in zichten binnen de partij te proclameeren. Men besloot over te gaan tot het vor men van een Bond van communistische strijd- en propagandaclubs. Te Amster dam, Rotterdam en Den Haag, Utrecht Haarlem, Zaandam en eenige andere plaatsen zullen onmiddellijk afdeelingen worden gevormd. Zij vernamen toen, dat de heer Schmitt beschuldigd werd van ongeoorloofde cor respondentie met het buitenland en ver moedelijk zou worden uitgewezen. En kele dagen later werd dit bericht, zoo wel door den Duitschen ambassadeur te Moskou als door een telegram van den heer Tsjitsjerin aan onzen minister van buitenlandsche zaken bevestigd. De ze laatste seinde toen nogmaals naar Moskou met verzoek, te mogen worden ingelicht, zoodra definitief tot de uit zetting zou zijn besloten en dan tevens tijd en plaats daarvan te mogen ver nomen. Sedert dien zijn zes weken verloopen zonder dat iets meer uit Moskou werd gehoord. Uit Stad en Provineie. Uit Middelburg. Verleden week hoorden bewoners van dc Kromme Weele alhier des avonds Iaat leven, vermoedelijk hadden 'oïigenoode gasten het plan gehad een bezoek te brengen in een magazijn al daar, maar maakten daarbij voor hen zelf zulk onverwacht leven, door van een plat te springen of te vallen, dat zij bet hazenpad moesten kiezen. Zij wer den door bedoelde bewoners wel gezien, maar niet hierkend. Daar eerst den vol genden avond kennis werd gegeven aan de politie, wordt het deze niet makke lijk gemaakt het spoor te vinden. In zul ke gevallen zal men loch steeds goed doen de politie onmiddellijk te waar schuwen. Uit Vlissingen. Te Vlissingen wordt sedert Vrij dag een 18 jarig meisje vermist, wier op sporing door den commissaris van politie ordt verzocht. Uit Walcheren. Naar we vernemen heeft A. de Rij der, agent van politie te Vlissingen, die met ingang van 1 Juni 1924 benoemd was tot gemeente-veldwachter te Oost- ka p e 11 e ,deze betrekking niet aangeno men. - Zaterdagmiddag te 1.45 uur wilden de knechts van den landbouwer Krijn Boone te Arnemuidcn twee paarden naar de weide brengen. Een paard wil de niet over de spoorbaan. Intusschen kwam de sneltrein aanrollen. Het paard dat de lijn reeds gepasseerd was, pro beerde weer terug te komen, waarbij het een duw kreeg van den trein, Het werd enkele meters weggeworpen en liep een wond op waaraan het spoedig dood bloedde. De trein stopte onmid dellijk. - Zaterdagmiddag werd te Arne- muiden door den brandmeester Oreel en eenige mannen een begin van brand gebluscht aan de mestvaalt. Daar had den vermoedelijk eenige kinderen een vuurtje aangestoken, waardoor de loods van de vuilniswagens begon te bran» den. Aan den Sloedam te Arnemui- aen is een groote visch aangespoeld, blijkbaar een tonijn. Het drie meier lange dier had Zondag veel bekijks. DE GEVANGENHOUDING VAN EEN NEDERLANDER TE ST. PETERSBURG. Met betrekking tot de gevangenhou ding van den Nederlander Schmitt te St. Petersburg heeft het Nederl. Corres pondentiebureau in Den Haag zich om inlichtingen gewend tot het departement van buitenlandsche zaken en daar ver nomen, dat de heer Frans Schmitt, een bejaard en algemeen geacht ingezetene van St. Petersburg, die sedert een paar jaar als vertegenwoordiger van de sterk geslonken Nederlandsche kolonie aldaar werkzaam was en als zoodanig bij het betrokken commissariaat stond ingeschre ven, op Oudejaarsavond werd gevangen genomen, zonder dat kon worden na gegaan, waarvan hij beschuldigd werd Toen ons departement van buitenland sche zaken hiervan kennis kreeg, heeft het zich gewend tot de Duitsche regee ring met verzoek, door haar ambassa deur te Moskou voor den heer Schmitt een goed woord te laten doen. Aan dit verzoek is aanstonds met j»roole be reidwilligheid voldaan. Maar toen kort daarna berichten inkwamen, dat de ge zondheid van den gevangene in verband met diens leeftijd reden gaf tot ern stige bezorgdheid, heeft de minister ook nog rechtstreeks aan den volkscommis saris voor buitenlandsche zaken te Mos kou geseind om op diens welwillende tusschenkomsl len behoeve van onzen landgenoot een beroep le doen. Aange zien op dit telegram na veertien dagen nog geen antwoord was ontvangen, heb ben bij de besprekingen, die half Maart te Berlijn met de sowjetverlegenwoordi- gers plaats hadden, de Nederlandsche gedelegeerden, in opdracht van de re geering, de zaak hij den heer Krestins- ki bepleit. Uit Zuid-Beveland. Vrijdagavond vergaderde de raad van Heinken szaud. Door den heer H. v. Iwaardeu wordt verslag uitgebracht van een vergadering der Waterleidiugs Mij. Zuid Beveland en door den heer A. Simonse van een ver gadering over electrificatie van de mid dengroep. De begroolingen 1923 en 1921 worden gewijzigd nadat over een wijzi ging voor de begrootïn'g 1923 inzake pensioenslorting een breedvocringe be spreking had plaats gehad. De rekening (van den keuringsdienst voor vee en Vleesch centrum j gemeente Heinkens- zand wordt overlegd. Uilgegeven is f 2630.13, waarvan deze gemeente be taalt f 650.33. De inkomsten in deze gemeente bedroegen f 7.27 zoodat deze dienst een klein voordeel opleverde. Met het plaatsen van een nieuw torenuurwerk te IC a p e 11 e door den leverancier, den heer B. Eijsbout le As ten (N. Br.) zal weldra een begin ge maakt worden. Volgens nadere berichten is Zon dag de „Bassa" mei wassend water vlot gesleept en naar Antwerpen opgestoomd. De kommies J. Verschutire te Nij megen is met ingang van 1(5 Ji verplaatst naar Hansweert. KERKNIEUWS. Zaterdagmiddag heeft op het kerk hof „Vredenliofte Vlissingen door de commissie, welke een gedenksteen op het graf van wijlen ds. W. II. H. Midden dorp, in leven predikant bij de Ned. Herv. Kerk aldaar, heeft geplaatst, de overdracht van dezen steen aan de fa- milfë4 Middendorp plaats gehad. - Zondagmiddag werd in de Ned. Herv. Kerk teArnemuiden het orgel, dat ruim een half jaar in reparatie is ge weest, weder in gebruik genomen. Naar aanleiding hiervan bracht de heer van der Veen dank aan do gemeente en aan jhr. Rademacher Schorer van Nieuwer- kerk voor dc gift hiervoor gegeven. In de vergadering van de Classis Dordrecht van de Chr. Geref. Kerk is ter sprake gekomen een vraag van Z i e- rikzee of het predikambt niet onver- eenigbaar is met het lidmaatschap der Tweede Kamer. De Classis sprak als haar meening uit, niet te gelooven dat het in den lijn van den Heiligen Schrift is, als een predikant tegelijk bijv. Wethouder, Kamerlid of minister is, en zij vraagt zich af of het niet in strijd is met zijn roeping, die van Gods wege op hem rust. Predikante n-c o n f e r e n t i e. Woensdag 11 Juni wordt te Goes een predikanten conferentie gehouden, waar in ds. P. A. Klap, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam een re feraat zal houden over het reglement op de predikants-traktementen en het beheer, terwijl dr. H. Schokking, pre dikant bij de Ned. Herv. Kerk te 's Gra- venhage zal refereeren over de volks kerk. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Uit Zeeuwse h-V laan deren W. Naar men ons uit Retranche- ment meldt, is het bericht der ,,Bresk. Grt." over het gebeurde met een gekeur de te Sluis onjuist geweest. De jongeman is niet verdronken. Hij was wel cenigeh tijd bewusteloos, maar is laler per auto bij zijn ouders gebracht, en was in kor ten tijd geheel hersteld. Tentoonstelling Kunstkring „Het Zuiden." Zaterdagmiddag is de reeds door ons aangekondigde permanente tentoonstel ling van den Kunstkring „Het Zuiden" in het Badpaviljoen Juliana te Vlissin gen geopend. Onder de genoodigden merkten wij op de wethouders de hee- ren Van Niftrik en Laernoes, den ge meentesecretaris, den heer Bisschop,den directeur van gemeentewerken, den heer Ouwehand. Nadat velen reeds een rondwande ling langs de vele schilderijen en etsen hadden gemaakt, nam de voorzitter van den kring, de heer 0. A. van Woel de ren, burgemeester van Vlissingen, het woord, en zeide, dat het nu de 5de maal is, dat hij de permanente tentoon stelling opent. Ditmaal doet hij het met bijzonder veel genoegen en met een gelukwensch aan den kring, omdat de belangstelling in zijn werken steeds groo- ter wordt. Er zijn 145 schilderijen enz. geplaatst, terwijl 50 of 60 geen plaats konden krijgen. Maar van nog meer belang is de internationale belangstelling in de ten toonstelling. Vlissingen is een plaats, waar vele vreemdelingen samen komen en het is goed, dal deze kennis kunnen maken met de Zeeuwsche kunst en het streven om de kunst te dienen. Bijzonder brengt spr. dank aan den heer Jacobs, die dezen winter, evenals mevrouw Heudrikx te Brussel zooveel succes heeft gehad met zijn werk, maar die ook daar de belangen heeft gediend van den kring en een bloemlezing van Belgische kunstproducten hier bijeen heeft weten te brengen. Spr. hoopt, dat de heer Jacobs nog lang de ziel moge zijn van den kunstkring het Zuiden. Hiermede verklaarde de heer Van Woel- deren de tentoonstelling voor geopend. De heer G. Bergsma wees er op, hoe de kring werd opgericht door een klein groepje, en men meende dat er toch niets van kon komen, omdat men over te weinig werkende leden beschik te. Het doel was echter een internatio nale tentoonstelling er van te maken, en voor de eerste maal is dit doel be reikt. Altijd heizelfde maakt, dat de be langstelling gaat verslappen; dit is ook elders wel gebleken. Daarom is het ge lukkig, dat thans hier hel eigen werk geflankeerd wordt door dal der buiten landers. Dank brengt spr. aan het ge meentebestuur voor den steeds onder vonden steun en vertrouwt hij, dat dit ook in de toekomst zoo zal blijven. Spr. roept den steun in van de pers, die naar zijn mcening niet altijd in die mate is verleend, als spr. dit voor den kring en zijn werk billijk meent te mo gen achten. Spr. wees er nog op hoe de Belgische kunstenaars zon en licht in hunne stukken brengen. Men moet diep doordringen in het wezen van hun kunst en er dan iels van mededragen om het terug te brengen in eigen wo ning. Hi cm ede v-vis dc officieele opening men we nog nader terug. Voorloopig zij echter reeds een bezoek aanbevolen. Stra en Aerumslok. De heer W. G. Boot Jzn., te Haamste de schrijft aan de N. R. Crt In het verslag van de vergadering van het Zceuwsch Genootschap der Weten schappen komt een en ander voor over het stra-feesl op Schouwen. Daarin wordt een verklaring gegeven van het woord ,stra". Het komt me echter voor, dat hier wel wat ver Fs gezocht. Ofschoon wel eenige beleekenis kan worden toe gekend aan de idee van het reinigen van de paardenvoeten tegen de „krappe", waartegen zeewater een best geneesmid del is, kan men „aqua lustralis" voor de verklaring van het woord „stra" uil schakelen. Thans komt met bedoeld feest geen paard meer in het water. Vroeger toen wellicht de toegang tot het strand gemakkelijker was, schijnt dit wel het ge val te zijn geweest. De naam, het z.g. strao-rieén bleef behouden. Het woord „stra" is voor iemand uit Westelijk Schouwen zeer gemakkelijk te verklaren Het strand toch heet in het plat Schouwsch „strao", met denzelf den klank die voorkomt in het woord „boom" in 't Schouwsch dialect. Het oorspronkelijke woord is dus „strand". Wij zeggen „strao". En omdat dit wat erg plat is, geeft men er een deftig tintje aan en het woord „strao" is „stra"'. De z.g. aerumstokjes zijn niet met het stra-eest, de „strao" zegt men hier, te verkrijgen. Deze werden vroeger ver kocht thans ziet men ze zeer zeldzaam meer op de ,.pilelten"-dag. Dat is de benaming voor den dag, waarop de vee markt te Haamstede werd gehouden. Dit was op den laatsten Dinsdag van October Dan werden de „aerumstokjes" verkocht. Ook met den uitleg over dit woord ben ik niet tevreden. Men spreekt van koeken in den vorm van ruiters. De vorm van die koek is niet precies correct, en gelijkt evenveel op een haan als op een ruiter. Eu wanneer men dan zag, dal op het smalle einde "(den kop) twee krenten prijkten als de oogen dan meenen wij, dat de beleekenis wel degelijk een haan- op-stok is. Wjj noemen dat een „aen- bpstokje". Ik geef toe, dat dit woord thans is verbasterd tot aerumslokje. Voor kinderen zijn in liet eerste woord wel wal rijkelijk medeklinkers en is er alles voor te zeggeD dat ze voor een gemakke lijke uitspraak het laatste woord hebben gebruikt. Dit is te meer aannemelijk, om dat ze, evenmin als wij, de bedoeling er van kennen. Meermalen hoorde ik uit de kindermondjes „aeropstokje", wat een bevestiging is voor onze meening. „Pilet- ten" beslaan uit de gekookte stroop met suiker op een slokje, precies tegenwoor dige „lolly's"! (Ingez. Med.) Het Concertgebouw naar Par ij s. Ter gelegenheid van de fccslconcer- ten, dezer maand te Parijs te geven door het Orkest van het Concertgebouw le Amsterdam en het Koor van Toonkunst en het jongenskoor Den Hertog, onder leiding van den heer Willem Mengelberg en onder de hooge bescherming van den President der Fransche Republiek en mevr. Millerand, is een eere-comité ge- ormd, waarin Poincaré, minister de Jou- venel, en tal van dames en heeren uit de hooge Parijsche wereld zitting heb ben. Voorts werd er een comité 'gevormd ar van jhr. Loudon, onze gezant te Parijs, eere-voorzitler is. ONDERWIJS. In de vergadering der aldeeling (Middelburg van hel Ned Onderw. Gezelschap, welke Zaterdag 10 Mei plaats had, werd een nieuw bestuur ge kozen, dal thans bestaat uit de heeren G. iMolleman (Voorz.), \V. Spinnaav Pen ningmeester) en \V K. Kuiler secr.) Voor het Vrijdag te Leiden gehou den eindexamen der 5e klasse voor Wis- en Natuurkunde v hij het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix slaagde o. a. de heer H. P, Minderhoud, fioubur g. 27 Mei as. viert prof. dr. G. A. J. W. J. Gcesink, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, zijn 70sten verjaardag. LANDBOUW. Mond- en klauwzeer is uitgebro ken op de Hofstede van D. Vos, aan de duinen te Koude kerke Aan den cursus in landbouwhuis- houdkunde te Hulst verkregen het di ploma de (lames II. Beernaert te Koe^ wacht, J. de Blieck te Gvaauw, J. Borm te St. Jansteen, B. Euysroggc te Hulst, J. Colsen, M. Colsen te Terhole, M, van t tentoongestelde ko- Damme le Graauw, W. van Duyze te Olinge, M. d'Haens te Clinge, B. van Himsle, M. Jansen te Koewacht, A. Kerckhaert te Clinge, B. Kips, M- Kips te Koewacht, "M. Morres te Stoppeldijk, I. Pieavel te Olinge, E. de Potter, M. de Potter te Koewacht, M. Voet, M v. d. Walle te Hulst. Het Mond- en Klauwzeer in Zeeland. In het Z. Landb. blad wordt meedee- ling gedaan van correspondentie vanwege de Z. L. M. met de directie van den Landbouw Gelijk bekend, trad begin October van het vorig jaar de ziekte in dc beid© Hollanden en Utrecht vrijwel epizoötisch op. In Zeeland kwamen toen slechts wei- g gevallen voor. De Directie van den Landbouw kwam, kwam, toen tot de Z. L. M. met de vraag of het misschien ook wenschelijk zoude vee uit te vaardigen. Niettegenstaande zijn voor Zeeland, een invoerverbod van hier toen nog heel wat vee moest wor den aangekocht, adviseerde de Z. L. M. in bevestigenden zin en zagen we 18 October 1923 bepaald, dat in Zeelaud uidgsluitend vee ingevoerd mocht wor den van uit het onbesmette gebied de noordelijke provinciën' en dan nog wel onder bepaalde voorwaarden. Het invoerverbod werkte uitstekend; immers zien we, dat van af dc tweede week in November slechts enkele of geen nieuwe gevallen per week werden ge constateerd. Men was toen in Zeeland de ziekte praktisch de baas. Niet weinig verwonderde het ons Dag. Bestuur dan ook, toen in de eerste week van Februari de bepalingen betreffende den beperkten vee-invoer ia ons gewest plotseling werden opgeheven. Het had" n.l. verwacht, dat, waar naar de meening van dc Z. L. M. gevraagd was vóór de maatregelen in hel leven werden ge roepen ,nu ook wel haar advies zou zijn ingewonnen bij het intrekken daarvan. Doch niets van dat. Daarbij deed zich de vraag voor, waarom nu die bepalin gen ingetrokken in een lijd, dat er hier niet zoo'n behoefte aan vee is, gelijk dit in het najaar het geval is? De bepalingen waren ternauwernood opgeheven, zoodat in- en doorvoer van vee weer hun gewonen gang knoden gaan, of een toenemende uitbreiding van het mond- en klauwzeer in ons gewest, ging daarmede gepaard. Op vragen der Z. L. M. naar de argumenten voor die intrekking deeld de Directie van den Landbouw mede. dat de omstandigheden zich langzamerhand wijzigden en er ten slotte in sommige provinciën van het afgesloten gebied meer gevallen van mond- en klauwzeer 'voorkwamen dan in de Hollanden en Utrecht. Het motief van <len maatregel was toen vervallen. Daarbij kwam, dal de grensbepaling van het afgesloten gebied voortdurend moeilijkheden opleverde en in verband daarmede enkele malen moest worden gewijzigd. liet Z. L. blad teekent hierbij aan Hoe deze argumenten op Zeelaud van toepassing zijn te brengen is ons Dage- lijksch Bestuur waarlijk niet duidelijk Immers was hier len tijde, dat de be palingen werden ingetrokken, de ziekte beperkt tot slechts enkele gevallen, ter wijl de grenzen van onze geïsoleerde eilanden, toch kwalijk te wijzigen zijn Voorts zou van landbouw zijde het ver doek zijn gekomen om liet verbod in le trekken. Echter wat Zeeland betreft, dan toch in geen geval op verzoek van de organi satie. die hier de meeste landbouwers vertegenwoordigt i. c. de Z L M. Dan wordt door dc Directie nog op gemerkt. dat niet met zekerheid kan worden aangenomen, dal de hernieuwde uitbreiding der ziekte met de opheffing van liet betreffende invoerverbod ill een bepaald gebied verband zoude houden. Veeleer zou bij hel zóeken van dc oor zaak daarvan dienen te worden gedacht aan de levendige veebeweging, die elk voor- en najaar plaats vindt, waarbij via de verschillende drukke voorjaarsmark- ten, de smetstof wordt verbreid Hieromtrent is opgemerkt, dal er ten eerste weinig markten in onze provincie zijn, die bovendien nog niet bijster veel te beduiden hebben terwijl ten tweede smctslofverbreiding cloor veebeweging eerst dan mogelijk is, indien in de streek

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1