No. 110. Vrijdag 9 Mei§1924 167° Jaargang MIDDELBUR6SCHE COURANT. ';\y Bij dit Dommer behoort eea BijvoegseL KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Waardoor worden de meeste auto- ongevallen veroorzaakt? Door onbekwaamheid in het rijden? Of door onbesuisdheid van personen die goed rijden kunnen? Minister van Swaay meent dat onbe kwaamheid in het rijden slechts een kleine rol speelt bij ongelukken Maar de meerderheid der Kamer bleek toch wel een waarborg tegen onbekwaamheid te willen hebben. De heer v. Braambeek wilde alle bestuurders van motorrijtuigen (behalve van Jyrivé-auto's,) een proefrit laten doen, )tegen betaling van f 10. De heer v. de W a e r d e n wilde nog verder, en stelde voor die uitzondering voor de privé- auto's te schrappen. Door den heer Dresselhuijs cn door den Minister werd er op ge wezen dat voor die proefritten weer meer ambtenaren noodig zullen zijn. De Minister zei de financieele gevolgen niet te kunnen overzien, en zag om boven genoemde reden ook niet welk nut zoo'n proefrit kan hebben Hij bleef ertegen, ook toen dhr. v. Braambeek door wijziging van zijn amendement ook nog een andere wijze van proefneming open liet. De Kamer nam echter eerst het sub amendement v. d. Waerden aan met 40 tegen 37 stemmen. En toen het amendement- v. Braam beek met 50 tegen 30stemmen. Een andere poging om auto-ongeluk- ken te voorkomen deed de heer v. iS-asse vf, IJsselt. Hij meent dat de bestuurders van motorrijtuigen wat voor zichtiger zullen zijn, als ze in hun beurs getroffen worden. Krachtens art. 1102 B. W. kan alleen schadevergoeding wor den gevorderd, wanneer de benadeelde schuld of nalatigheid van den bestuurder bewyst. En door hem ingediend amende ment keert den bewijslast om, in over eenstemming mot de regeling van do Spoorwegwet, de iTrainwegwet, de Boschwet. Een voorzichtig motorrijder behoeft het amendement niet te.vreezen. aangezien hij niet licht een ongeluk zal veroorzaken. Het richt zich dus alleen tegen de onvoorzichtige motorrijders. Bq deze juridische kwestie kwam M i- nister Heemskerk zich in hel de bat mengen. Hij vond den grondslag van het amendement aantrekkelijk. Degene, die een auto 1 aat rijden, veroorzaakt een element van gevaar. Het gebeurt thans niet zelden, dat een automobilist zich assureert tegen de schade, die hij zal moeten betalen, wanneer hij een onge luk veroorzaakt. Die contracten zijn spr. verre van sympathiek, ofschoon hij er nog geen middel tegen heeft gevonden. De practijk is echter, dat de assuradeur gaat procedeeren en daar de schuld in Jzulke gevallen moeilijk is te bewijzen, gebeurt het dan wel, dat de benadeelde toch geen cent krijgt. Spr. gevoelt dus wel voor een regeling, ontleend aan de gevarentheorie. Een moeilijkheid is het echter, dat niet alleen de motorrijtuigen gevaar veroorzaken. Ook de fietsers val len hieronder. Evenwel achtte hij de redactie van 't amendement niet gelukkig, en gaf hij een andere redactie in overweging. De heer Sasse v. IJsselt gaf aan den wenk gehoor, en veranderde den tekst. Maai- toen zag het amendement er zoo anders uit, dat de Voorzitter in over weging gaf de behandeling aan te hou den. De overige kwesties bij de artikels- gewijze behandeling leidden niet lot be langrijke beslissingen. biknehiand nergens toe gedwongen werd, mededeel de werk van een interpellatie in de Tweede Kamer te zullen maken Toen het stuk voor do „Sumatra" gereed was, is een werkstuk voor een ander schip op deze bank gezet. Het door den zooeven bedoelden werkman geopperde bezwaar was daarmede vervallen. Niettemin heeft "Werkspoor geen vergunning meer aange vraagd voor een draaier, doch werd 's nachts maar een sjouwer die dus niet meewerkte, doch alleen bewakings diensten verrichtte, waarvoor geen ver gunning noodig is, bij den kot teraar gezet. De Minister voegt er aan toe dat hij het in casu alleszins gewettigd zou heb ben geacht, dat een overwerkvergunning voor cenige draaiers werd afgegeven. Met economische belangen in verband met dc concurrentie in binnen- en bui tenland, heeft dit niets te maken. GEMEINTEPERSONEEL TE AMSTERDAM. Ten opzichte van de door B. en W. van Amsterdam ontworpen nieuwe loon regeling heeft de R. Kath. bond St. Pau- lus de voorgestelde „verslechtering" af gewezen. De moderne bond heeft verklaard, dat ere voorstellen geen grondslag bieden voor onderhandelingen en dat, zoo daar in geen verandering komt, strijd on afwendbaar is. De federatie van personeel in openba ren dienst syndicalisten) heeft de voor stellen van B. en W. eveneens afgewe zen. De Christelijke bond van overheidsper soneel zal vanavond vergaderen ter be handeling van de voorstellen. ASPHALT- VERF. „aiEBur - Sesst. (Ingez. Med.) HET BEWEERDE OVERWERK AAN DE KRUISER „SUMATRA". Op dc herhaalde vragen van den heer Schaper naar beweerd nachtwerk aac de onderneming Werkspoor te Amster dam ten behoeve van den kruiser „Su matra" heeft Minister Aalberse ont kend dat er nachtwerk aan dien kruiser is verricht. Er moest 2, 3 ien 4 April dag eu nacht worden gewerkt voor het „kotteren" van krukassen voor een Noorsch motorschip, iu ploegen door drie kolteraars. Toen «en dezer ziek werd moest het werk over de beide anderen worden verdeeld. De twee draaibanken, die met het oog op haar plaats voor deze nachtbezigheid in aanmerking kwamen, waren in ge bruik voor werk voor de „Sumatra". 'Aan de dichtstbijzijnde bank stond een werkman, die weigerde over te werken voor den kruiser en die, hoewel hij Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Gister herdacht de heer J. Wester- veld den dag waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij den heer van Driel, manden- en rietenstoelenfabriek, a 1- hier. De patroon bood den jubilaris een enveloppe met inhoud aan en het per soneel zorgde voor een verrassing. Uit Noord-Be vel and. Woensdag 7 Mei vergaderden te Kort gene de Ingelanden der diver se onder deze gemeente ressorteerende polders met de besturen. Frederikspolder. Het bestuursvoorstel tot begrinding van een gedeelte Prinsen- dijk van af de hofstede van den heer P. J. van Ooeveren tot aan den Langenweg werd aangenomen. De kosten worden gevonden uit een te sluiten geldleening van f 3000 k 5 pet. 's jaars. Dqkgeschot 1924—1925 wordt vastgesteld op f 15 per H.A. (v. j. 11.50). Oud-Cortgenepolder. Voorstel bestuur tot begrinding van den dijk tusschen iStads- en Oud-Cortgenepolder van af den Adriaanpolder tot aan den Molen weg werd aangenomen. De kosten wor den bestreden uit de opbrengst eener te sluiten 5i/z pet. geldleening van f 2000 Dijkgeschot 1924—1925 f 11.50 per H.A. (v. j. f 8.50.) De heer Danckaerls werd herbenoemd als dijkgraaf. Oud Covtg.f Anna-polder. Dijkgeschot binnenbeheer wordt f 21.75 per H.A. v. j. f 20.). Ge- schot buitenbeheer is ruim f 15. Adriaanpolder. Dykgeschot 1924—1925 wordt f 25 Cv), j. f 20 per H. A.). Westpolder. ^Dijkgeschot 1924—1925 f 14 vorig jaar f 11 per H. A. Stadspolder Dijkgeschot, evenals vorig jaar f 19 per H. A. Behalve Annapolder hebben alle pol ders de door de gemeente gevraagde hoogere bijdrage voor wegenonderhoud (50 cent per II. A. méér) toegekend. An napolder verminderde de bestaande bij drage met één gulden per H.A.; aan dien polder was f 0.25 per H.A. méér ge vraagd. Dat de lasten in schier alle polders zijn verhoogd is een gevolg van de ver plichte hoogere bijdrage (f 3,80 legen 1.40 v. j.) aan het Waterschap Stads c.a., dal een belangrijke herstelling en vernieuwing aan de spuisluizen moet bekostigen, welk buitengewoon werk in één jaar wordt betaald zonder te leenen dam, door ds P G. de -Veij Mestdagh, te Wassenaar. Herst. Ev Luth. Kerk. Beroepen te Iloorn-Medenblik, ds J Bergman te Groede. Geref. Kerk. Aangenomen het beroep naar Vrou- wepolder-Gapinge, cn bedankt voor Tho- len, Haard, Genderen, Opeïnde-Nijega, Suameer, Ltjegast en Suchoondijke, door C. von Meijpnfeldt, cand. te Amsterdam ONDERWIJS. D,e salarissen der leeraren. In het „Weekbl. v. Gymn. en Middelb. Ouderwijs" staat de volgende mededee- ling Op Donderdag 1 Mei zijn de dagelijk- sche besturen van A.V.M.O., Genootschap en St. Bonaventura ter audiëntie geweest bij den Minister van O., K. en W. Te berde werden gebracht de bezwa ren tegen de uurbetaling en de ongelijk matige verlaging ten opzichte van an dere ambtenaren. We vermelden, dat de Minister o.a. als de meening der Regeering kenbaar maakte, dat de leeraren niet op zwaarder wijze getroffen moch ten worden dan de andere ambtenaren vermeerdering van werkprestatie met pl.m. 10 pel., verlaging van salaris met gemiddeld 10 pet. RECHTZAKEN. Arr, Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werden de volgende vonnissen uitgesproken .- ontucht J. P., 59 j., smid te Middel burg, 1 jaar gev. met aftrek van het voorarrest; verduistering M. de S., 29 j., arbeider, Axel, 4 m. gev., voorw. proeftijd 3 jaar; het verstoren van een godsdienstige bijeenkomst P. H., 46 j., J H., 55 j., L. H., 46 j., allen te 's Gravenpolder, ieder tot f 50 b. s. 50 d h.; overtr. Motor- en Rijwielwet. P. W. M. H. v. II., 44 j., bankier te Middelburg, bevestiging vonnis kantonrechter te Mid delburg (schuldigverklaring zonder straf); A. W., 45 j., slager Ossenisse, bevestiging vonnis Kantonrechter te Hulst (3 d. h. en ontzegging van het recht om gedu rende een half jaar een motorrijtuig te besturen); overtreding politieverordening voor ka nalen en vaarten- L. J 0. G., 33 j.. aan nemer Terneuzen, vernietiging vonnis kantonrechter Terneuzen en vrijspraak; overtr. Keuringsverordening Groede F. M. C., 18 j., zonder beroep, Groede, vernietiging vonnis kantonrechter te Oostburg en vrijspraak; opkoopen van goederen van een onbe kende W. K., 35 j., opkooper Hansweert, vernietiging vonnis kantonrechter Goes, f 20 of 20 d. h.; idem, vernietiging vonnis kantonrech ter Goes, f 20 of 20 d. h.; niet behoorlijk aauleekening houden in zijn register W. K., alsvoren, vernie tiging vonnis kantonrechter Goes, f 15 of 15 d. h.; overtr. Motor- en Rijwielwet W. P., 50 j., landbouwer Grijpskerke, bevesti ging vonnis kantonrechter te Middel burg, f 25 of 25 d. h.; dronkenschap bij 4de herhaling G. d. W., 58 j., zonder beroep, Ossen- drecht, bevestiging vonnis kautonrechter Hulst, 2 w. h. en 1 jaar R. W. Inr.; ontucht J. de V„ 28 j., boerenknecht Oudelande, tot 2 an. gev, met aftrek voor arrest; het aan zijn schuld te wjjten zijn dat een vaartuig zinkt, wel feit iemands dood ten gevolge heeft B. M., 22 j., kapitein op de motorsleepboot „Bato II" te Pa- pendrecht, tot 4 maanden h., het veroorzaken van lichamelijk letsel cioor schuld C. v. S., 33 j., ondernemer van den autodienst W. Zeeuwsch Vlaan deren te Oostburg, 1 m. li.; i f t e. HET IDEALE REINIGINGSMIDDEL VIM, het ideale reinigingsmiddel voor potten, pannen, vaatwerk en houtwerk, is verpakt in uiterst practische strooibussen. Het geperforeerde deksel van de bus stelt U in staat, juist zooveel VIM als U noodig beeft, op een vochtigen doek te strooien, terwijl het poeder in de bus droog blijft. Dit bevordert een zuinig gebruik. Voeg het ronde kaartje -van bet deksel bij Uw Sunlight-uitknipsels, waardoor U spoe diger een geschenk ontvangt. GESCHENKENALBUM! DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARDINGEN Fabrikanten van LUX en RINSO (Ingez. Med.) LANDBOUW. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Rotter Yalschheid in gesch Oplichting. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft Donderdag terecht gestaan de 31-jarige koopman B. v. wonende te Gouda, thans gedetineerd dn het huis van be waring, wien het (en laste was gelegd valschheid in geschrifte en hel opzet telijk gebruik maken van de vervalschte geschriften, als waren ze echt en onver- valschl, en oplichting. De officier van justitie, mr Gombault, besprak de ten laste legging uit juri disch oogpunt Hij concludeerde, dat èn de valschheid in geschrifte èn de oplich ting en de verduistering bewezen zijn en eischic, in aanmerking nemende de vol ledige bekentenis van beklaagde, een ge vangenisstraf van drie jaar en zes maanden, met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. De veeziekte in N. Brabant Men meldt uil Eindhoven aan de „Pr. N. Br. en 's Hert. Ot.' Donderdagmorgen hadden wij een ou- derhoud met Dr. Nijssen en Dr. Pulles. Wij vernamen dat de oorzaak der ge vreesde ziekte nog niet vaststaat. Daar omtrent worden tegenstrijdige verklarin gen gegeven. De ziekteverschijnselen be schreef men ons als volgt De aangetaste dieren zijn hard ziek, wankelen en vallen steeds, krijgen neus bloeding die niet hevig is, doch drup pelsgewijze. Ook komt oorbloeding voor, waarvan Donderdagmorgen een geval is geconstateerd te Zesgehuchten Op stal eten de beesten niet meer De melk is direct weg. Koebeesten die anders van 10 lol 25 liter melk geven, geven thans slechts 1 of soms maar een halve liter. Zij krijgen een heftige benauwdheid, liggen met de poolen uitgestrekt, de long uit den bek, waarop schuim komt te staan. Er is een bacterie gevonden, die bij onderzoek zich niet gedraagt zooals zij doen moet. In sommige gevallen wel, in andere opzichten niet. Ook wat de reactie betreft gedraagt zij zich niet zoo als verwacht. Geconslateerd is ook dal er bloed iu de melk voorkomt, terwijl de ontlasting soms ook bloederig is. Het is natuurlijk zaak de melk te koken. Er zijn nog geen regeeringsmaatregelen genomen, doch deze worden dringend noodzakelijk ge acht, want zoo de ziekte naar boven den Moerdijk overslaat, is de ramp niet te overzien. Het resultaat van de inspuiting, waar mede men in Tilburg reeds begounen is, is niet bekend. Men verwacht er niet veel van. Ook hier is men met de in spuiting begonnen. Wij vernemen nog, aldus het blad, dat in deze provincie tot op Donderdag reeds meer dan 200 sterfgevallen zijn vastgesteld. BUITENLAND. DE TOESTAND IN DE DUITSCIIE MIJNINDUSTRIE. In den locstand der groote mijnwer kersbeweging in het Roergebied is gis teren geen verandering van eeuig be lang gekomen Op ongeveer 90 pet van de mijnen staal al hel werk stil, wat een verlies beteekent van 8 a 9 millioen goudmark per dag. Op andere mijnen hebben de mijnwerkers verklaard het werk weer te willen hervatten* bij de mijnen van Thvssen alleen reeds meer dan 1000 man Het is, zooals steeds bij dergelijke sla kingen en uitsluitingen moeilijk om ach ter dc juiste cijfers te komen Want de radicale arbeidersleiders beweren, dat er 600 000 mijnwerkers of 90 pet. van alle krachten uitgesloten zijn, en de mijndi- recties noemen die cijfers sterk overdre ven. evenals trouwens de leiders der ge- j matigde vakorganisaties Doch meil ver- geel niet, dat de communisten veel met groote cijfers moeten werlcen, om eeni- gen indruk te maken. Dat de werkloozen- gV... IUUI U» kassen zijn uitgeput, wordt niet tegenge- sproken. Ook in hel Sakische kolengebied zijn

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1