M155BLANCHE Chocolade Ito-Wafel Noordweg R 30; huissleutel, Adriaanse, Nieuwstr. JI 23; portemonnaie met inh. A. Huissej SI. Pielerstr. F 27; knip- mesje, D. Naczer, Giststr, F 163. Inlichtingen aan het bureau van po litie des Vrijdag! en Zaterdags,- tqsschen 78 ure n.m. BURGERLIJKEN STAND. M iddelhur g. Van 5—7 Mei. Bevallen: M. J. Frede- riks ,'geb. Ilageman 15. .1. Krijger, geb. Brouwer ,d. Overleden .1. J. Boone, gehuwd met C. G. Kroon, 79 j., J. L. Dingens, wedn. van C. v. cl. Griek, 51 j. Levenloos geboren 2 kinderen. Goes. Van 36'Mei. Bevallen: E. S. P. Bui tendijk ,geb. Zonnevijlle, z., J*. van de Vis- se, geb. Verschuure ,z. BEKENDMAKING. ONTHEFFING WINKELSLUITINGSVERORDENING Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis- dat zij, in verband met de Tentoon stelling voor Handel en Nijverheid, heb ben besloten om van 27 Mei tot 5 Juni d.a.v. algeheele ontheffing te verleenen van de verbodsbepalingen der winkel sluitingsverordening. Middelburg, den 6 Mei 1924. Burg. en Weth. voornoemd, P. DÜMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Kwaliteit der grondstoffen, uiter ste perfectie in de vervaardiging zijn de factoren die Rookers im mer weer drijven tot hun stereo tiep gezegde: Geef MIJ maar (Inf. Med.) BUITENLAND. HET CONFLICT IN DE MIJN INDUSTRIE. Het heele Duitsche steenkolenmijnen wezen ligt stil. Niet alleen in het Roerge- gebied, maar ook in de Saksische bruin- kolenmijnen en in het Beneden Silezi- sche kolengebied rustte gisteren de ar beid, hetzij door staking, het zij door uitsluiting. De reden is bekend: nu eens geen hoogere looneischen maar minder werktijd. De mijnwerkers wellen persé niet meer dan 7 uur werken, terwijl de eigenaren Vast houden aan den uitspraak van het gemengd scheidsgerecht op 28 April 1.1.: behoud van den achturigen werkdag gedurende den maand Mei. De werktijd voor den maand Juni zou dan door bijzondere onderhandelinsgen ge regeld worden. Toen beide partijen het niet eens kon den worden, hebben de mijneigenaars alle arbeiders, die weigeren de arbitrage uitspraak van 28 April te aanvaarden, ontslagen. De houding der arbeiders staat na tuurlijk zeer onder communistischen of Syndicalistischen invloed. Waar de mijnwerkers 8 uur willen werken, wordt gewerkt, maar dat is heel weinig. De toestand was gisterenavond aldus: Volgens een schatting van gisteren avond zijn 150.000 mijnwerkers uitgeslo ten of in staking. Uit O. Silezië wordt ge meld, dat op 1 na alle mijnen zijn ge sloten. In deze mijnen wordt 81/2 uur per dag gewerkt. Dresden meldt, dat in Saksen ook alle mijnen zijn gesloten, behalve de regeeringsmijn, waarin 8 uur per dag wordt gewerkt. In N. Silezië is 85 pet. der mijnen gesloten. Bochum meldt, dat in 12 pet. der mijnen gewerkt wordt. De commandeerende Fransche generaal heeft de mijneigenaren medegedeeld dat hij de staking onwettig aebt. De mijneigenaren zijn van meening, dat de staking zal mislukken wegens het ontbreken van stakingsfondsen. Is dat 't geval, dan is 't waarlijk te hopen, dat de staking heel spoedig ein digt, wie 't dan (polk wint. Een geluk voor de bevolking, dat wij naar den zomer gaan, maar in enkele steden, zooals Munster zijn de gevolgen al geducht te merken, o. a. door het gebrek aan gas. Industrie en spoorwegen zijn voor- loopig voldoende voorzien. Echter loopen wel de reparatieleve ringen aan de Geallieerden gevaar. In grijpen van hoogerhand is dus spoedig te verwachten. DE HUISZOEKING BIJ DE RUSffSCHE HANDELSDELEGATIE. Het is gebleken, dat de gearresteerde communist, die in het gebouw der Rus sische handelsdelegatie te Berlijn een schuilplaats zou hebben gezocht en daar in door geestverwanten zou zijn bijge staan, alleen maar als aanleiding heeft gediend voor de Berlijnsche politie om het gebouw binnen te dringen, om wei nig hoffelijk tegen het personeel op te treden (volgens de nadere beschrijvin gen werden de heeren op de binnen plaats op een hoop gedreven, gescholden, geschopt en met geweerkolven bewerkt), en ten slotte alles open te breken wat maai' op slot was lessenaars, kasten, enz. De vluchteling was dus maar een „smoes" en de politie liet hem loopen, als ze maar in handen kreeg wat ze zocht papieren. De politie, of liever de macht, die liaar hel bevel tol een en ander gaf, zal ongetwijfeld de moeilijkheden heb ben voorzien, die <jp een dergelijk optre den zouden volgen, en dus wel gegron de redenen hebben gehad om er loc over te gaan. Inderdaad heeft de politie een groot aantal papieren, bescheiden enz in beslag genomen, en inderdaad bleek de propagandaafdeeling van het uitvoerend comité der Derde Internatio nale in het gebouw der handelsafdeeling van hel Russische gezantschap le zijn ondergebracht. Een massa propagandamateriaal kwam te voorschijn. Hierbij bevonden zich tal rijke circulaires, waarin Rijksweer en Schupoleden tol ongehoorzaamheid wor den opgehitst. Het moet dus den regeeringsauitori- leiten wel zeer na aan hel harte hebben gelegen een en ander in handen te krij gen; want op zich zelf is een inval in een gebouw, nu nog de ex-territoriale rechten buiten beschouwing gelaten, maai- dan toch een officieel onderdeel van een gezantschap, een bezwaarlijk te oorloven feit. De niet onbelangrijke zetelwinst der communisten zal stellig wel te danken zijn aan eenigen daadwerkelijken steun uit Moskou. De regeering dldaar mag nu nog zooveel water in haar wijn doen t. o. v. der kapitalistische landen, en nu nog zulke fraaie protocollen onderteekenen, met beloften geen propaganda te zullen maken, het neemt niet weg, dat de Mos- kousche regeering ook de kern is van de „Derde Internationale", die de wereld revolutie beoogt ter bereiking van den heilstaat. Propaganda is begrijpelijk, maar absu- luut ontoelaatbaar van een officieele le gatie, vandaar de inval en de inbeslag nemingen. De terugslag zal voelbaar zijn. Een hevige notawisseling is 't eerste gevolg geweesthet vertrek van den Russischen gezant is daarop gevolgd en ten slotte zijn diverse economische repressailles aangekondigd. gezant en ten slotte zijn diverse econo mische repressailles aangekondigd. Te weten: de persveilingen te Leipzig zullen niet plaats hebben; er zal geen graanuilvoer uit Rusland naar Duitsch- land plaats hebben; de filialen der lian- delsafdeelingen te Hamburg en Leipzig zullen worden opgeheven en te Ko ningsbergen zal er geen worden opge richt, wat het plan was. Ook zullen be perkingen worden ingevoerd in het te lefonisch verkeer. Dat ziet er voor den Duitschen han del niet prettig uit! Inplaats van den ge zant doet nu Stomaniakof, de chef der handelsafdeeling te Londen de voorko mende zaken af. Zeker zal Rusland bij verdere nota wisselingen voortgaan met moord en brand te schreeuwen over zooveel on recht. Een kleine moeite de heeren te Moskow er op te wijzen, dat het optre den tegenover vertegenwoordigers van vreemde naties der bolsjewiki nu ook niet altijd even vriendelijk is geweest. En wat dan speciaal de handelsdele gatie te Berlijn betreft; kort geleden is een bediende van de Rijksbank, die er wissels kwam presenteeren, zonder dat hij zijn geld kreeg, op vrij onzachte wijze'de deur uitgegooid. EEN NEDERLANDSC1I OUD-STL'DENT ALS WERKMAN IN AMERIKA. II. Na een week was er van mijn handen niet veel over. Op een goed moment tel de ik een totaal van 46 open blaren, schrammen, sneden etc. Maar ook dit ging voorbij. Wat ik in 't begin per sé niet kon, was een zware plank op mijn schouder dragen. Dit nu is doodeenvoudig als je je bovenarm wat optilt, zoodat hij rust op de spieren van je arm en niet op je schouder, maar als je nu geen spieren hebt als ik toen? 's Avonds voelde ik me dan ook geradbraakt. Vergeet niet dat ik direct mee moest doen met werk lui, die hun leven lang niet anders deden. Ik werd met dezelfde maat gemeten. Tal van doodeenvoudige dingen zullen door vaklui op een bepaalde manier ge daan. worden, bijv. een plank zal op- geheschen worden met een touw in 't midden vastgeknoopt, terwijl hij in an dere gevallen weer met twee knoopen elk aan een eind vastgemaakt zal wor den. Zoo zjjn er in de manier van wer ken 1001 kleinigheden, die voor mij nieuwe problemen waren die moesten worden opgelost, liefst zonder dut iemand merkte dat het een probleem was. Dat het me zoo goed gelukt is, is alleen le danken aan de vele verschillende dingen, die ik zoo vroeger al eens be dreven ibJeb. De timmerlessen en het timmerkamertje thuis op zolder natuur lijk, mijn rondzwerven op scheepswer ven en het nauwgezette toezicht op den bouw van mijn zeilboot; dan het zeilen zelf, dat ook een voortdurende oplos sing is van alle practische moeilijkheden. Er is bijna niets in mijn vroeger leven dat me niet op de een of andere manier is te pas gekomen. En de warmte! Hoe warm het is kunt ge u alleen voorstellen door die warme dagen in Holland dezen zomer. Denk dan te werken op een viaduct, in de volle zon, aan een zijde de cokesovens, waar de wagens met gloeiende cokes af en aan rijden, aan de andere zijde de hoogovens en onder |en om je pullen met zwaar dampende pas gebluscbte cokes! De lucht is zoo dik als stroop, zoo trilt ze en vol kleine glimmende deeltjes stof; alleen valt van lijd tot tijd een fijn re gentje uit de dikke wolken stoom die op stijgen uit de torens, waar de cokes gc- bluscht wordt. Heel prettig was de afwisseling in het werk. Telkens werden we van het „ho me job" .afgeroepen voor allerlei kar weitjes. Hier een plank in een vloer in leggen, daar een steiger bouwen." Heel prettig ook vond ik altijd hel werk op de schepen. Er is zooveel te zien en er is zoo'n bedrijvigheid. Soms zijn de gx-oole knijpers nog bezig de laat ste ladingen erts eruit le nemen, en heele troepen negers krioelen op den bodem om het erts uit de hoeken naar het midden te scheppen. Telkens wij ken ze terug als de knijper naar beneden komt. Alleen één blijft staan en geeft aanwijzingen, links of rechts. Als alles leeg is, gaan we aan 't werk. Aan lijnen wordeiu<Je gereedschappen afgelaten. De stoomlieren brengen groote stapels zwa re planken. De ruimen van de leege ertsschepen zijn hoog en leeg als kerken, als je praat of zingt, weergalmt je stem. Een van de dingen die ik eerst niet goed gedaan kon krijgen, was het zwaai en van een 11-ponds hamer. Daartoe be hoort groote kracht en handigheid. Soms gebeurde het, dat de geheele „ganig" aan een of ander karwei bezig was, bijv. het leggen van een zware fundeering. Dan moet ieder op de beurt een aantal sla gen doen om bijv. een zwaren paal neer le drijven. Ieder stelt er een eer in om zooveel mogelijk slagen te doen, want alle andere werklui staan er omheen. Het is niet prettig als je na den zesden slag zoo doodop bent, dat je misslaat en dan wordt de hamer direct uit je han den genomen en ieder lacht je uit. Maar na drie maanden was ik er achter, en kon in dat opzicht meedoen. Vier maanden kostte het me, voor ik mijn zaag goed kon vijlen, want dat is een heksentoer,en als je hem bederft kun je je werk niet goed doen. Een positieve, fout heb ik gemaakt, en wel, dat ik te lang gewacht heb met het aanschaffen van goed gereedschap. On voldoend gereedschap maakt slecht werk, en ik heb mezelf daardoor veel afbreuk gedaan, wat mijn reputatie be trof als goed werkman. Over het algemeen kon ik met de andere werklui heel goed overweg. Zij vonden mij wel wat vreemd,, en met koffiedrinken zat ik liefst alleen, maar dat was alles. Met sommigen wals ik zelfs op voet van goede vriendschap, en ze vertelden mij alles van hun huis houden. Met Herbert, een grootec blon den jongen van 19 jaar, getrouwd en vader van een baby, kon ik speciaal goed opschieten. We hebben heel wat afgepraat. Het is gek wat \verklui opvalt; den eersten dag, dat ik met Herbert samenwerkte, zei hij: „Is het waar dat jij nooit vloekt?" Nu, in het land der blinden is één oog koning, maar toch scheen ik me die reputatie veroverd te hebben. Ieder noemde me „Johnnie" of „Dutchie", maar plotseling kwam iemand op het idee, dat ik eigenlijk net een su perintendent was, er zoo uitzag, en me althans zoo gedroeg. Dit was lang voor dat er iets uitlekte over het feit dat ik niet een werkman was. Sindsdien noem den ze me vaak „super". Een grappig avontuur had ik in 't begin, toen me via „Woolle", een kleinen viezeu Pool, het aanbod gedaan werd om, aangezien ik de eenigste ongetrouwde was, de dochter van John, «een ouden tandeloozen zenuwachtigen Pool, te trouwen. Het zou maa|r '10 koeten voor een „wedding-ring" en de andere Polen vertelden dal John toch zoo'n aardige dochter had. Ik kon tenminste eens op bezoek komen! Ik toonde me evenwel niet happig en zoo is dat op niets uitge- loopen. Heel onaangenaam daarentegen was de verhouding met twee andere werklui, juist d iegenen, met wie we zelden werk ten, omdat ze meestal op hun eigen houtje een karwei opknapten. Die heb ben de andere werklui wat legen me op gestookt, zoodat ik soms den indruk kreeg, dat ieder tegen me was. Een ka raktertrek hadden alle werklui wel met elkaar gemeen, ze zijn „bang". Bang voor eikaars opinie. Zoo ook hier als die twee werklui erbij waren, draaiden ze om als een blad van een boom uit pure lafheid. Zelfs degenen, die anders de geschiktheid zelve waren, waren to,taal onhandelbaar. Dat maakte het werk zoo moeilijk. Als ik een plank noodig had en iemand vroeg me le helpen die te halen, hadden ze allen een uitvlucht. Ik werd buiten alles gehouden, het werk werd me niet uitgelegd, wat tot gevolg had dat ik niet wist wat te doen. Een van de twee kon me eenvoudig niet uitstaan omdat ik „anders" was. Een doorn in zijn oog "was, dat Sk mijn\handen waschte voor lunch-time. Nu was het de gewoon te dat 20 minuten voor 12 de foreman naar huis ging voor lunch en 5 minuten voor 12 zocht ieder een goed plekje op om koffie te drinken. Officieel toege staan was dit niet, maar ieder deed het. Eens werkte we op een schip en om 5 minuten voor 12 ging ik mijn handen wasschen. Hij werd daarover zoo nijdig, dat hij me gewoon commandeerde om het een of ander te doen. Ik Vertelde hem dat hij naar de hel kon gaan, maar hij ging naar den boss en beklaagde zich dat ik weigerde met hem samen te wer ken, dat hij zoo zijn werk niet doen kon en dat ik voor 12 uur het karwei ver laten had. Ik kon het niet ontkennen en de boss gaf me een uitbrander. Wat die andere werkman tegen me had weet ik niet en ik hel) maar wei nig met hem te maken gehad. Maar daar hij z.g. subforeman was, had bij wal over me te zeggen. Ik kon geen goed doen. Eens maakten Pete en ik hoven op een viaduct een takel vast en alle werklui stonden te kijken. Pele wilde het op een manier doen, die volgens mij per se onsolide was, en ik toonde liem dit. Maar Charlie schreeuwde van bene den „Pelc, luister niet naar hem, hij is idioot!" 10 minuten later moesten twee andere werklui naar boven om het te veranderen, omdat Pete het ver keerd had gedaan. Steeds gebruikte hij mij als knechtje, en al had ik op geen enkel soort werk iets legen, toch kon ik me dat om der wille van mijn prestige niet laten welgevallen. Op een goeden dag liet hij me werken onder een ne ger. Dat is iets ongehoords, maar hij was de boss op liet werk, en tegenspre ken stond gelijk met ontslag, en zou ik me er door dien vent uit laten pesten? Tenslotte was liet volkomen onbelang rijk. (Slot volgt.) BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit België. Gisteren is te Brussel de Staats commissie geïnstalleerd, die de resul taten der toepassing van den achturigen werkdag in België moet vaststellen. De commissie zal haar onderzoek o.m. moe ten uitstrekken tot den omvang der pro ductie, de productiekosten, loonen, werk loosheid, emigratie en tot het moreele, gezins- en geestelijk leven der arbeiders. De „Scheepvaart" meldt: Niet enkel voor den schipper, maar voor handel en industrie in 't algemeen is het van belang te weten, dat de lasten, die in België op de binnenvaart druk ken, de laatste dagen belangrijk zijn ver hoogd. In de eerste plaats zijn de sleeploonen in België van af Donderdag I Mei met 25 procent verhoogd. Ook de kanaalrechten gaau de hoogte in. Voor de z.g. Brusselsche vaart, het kanaal van Windham naar Brussel, is dit reeds gebeurd erw wel met 50 pet. Daar is het recht nu anderhalve centime per K.M. ton geworden voor goederen in de laagste klasse. Voor een schip van 500 ton wordt dat 31 maal frs. 7.50. Te Gpnt heeft men het havengeld dat vóór den oorlog 8 centimen per ton was, nu gebracht op 24 centimen, na melijk 20 centimen Eggend en 4 centimen extra voor de havenverlichting. Van alle kanten komen berichten, dat het leven in België belangrijk duurder wordt, ook voor de schipperij en dat aldus meer en meer een nivelleering intreedt ten gunste van dit land, waar van in de eerste plaats de industrie en de handel, maar op den duur ook de Hol- landsche schippers zullen profiteeren, die in België toch altijd pas als nummer twee aan de markt komen. Uit Frankrijk Op de agenda van de commissie voor de hygiëne uit den Volkenhond, die te Parijs vergadert en waarin Ne derland door dr. Jitta vertegenwoordigd is, staat o.a. het voorstel van de Neder- landsche regeering om de havens uit ge zondheidsoogpunt te klasseeren, zoodat schepen, die een sanitair bewijs verkre gen hebben in een van de noodige waar borgen voorziene haven, zich elders niet meer aan ontsmetting of dergelijke maat- rggelen behoeven te onderwerpen. Uit Engeland. Gisteren was in het gebouw, dat de Britsche regeering te Wembley heeft, voor het eerst voor het publiek een der miniatuur oorlogsvoorstellingen te zien, n.l. de bestorming van het hoofd van Zeebrugge, die in April 1918 heeft plaats gehad. Het tooneel dezer voorstelling meet 30 voet op de mijl, zoodat het hoofd 35 voet lang is; er achter strekken zich tot den horizon de duinen uit. Het schouwspel begint met het ver schijnen van de landingsdetachementen op den kruiser „Vindictive" en op de Mercey-booten „Daffodil" en „Iris". Men ziet de granaten snel na elkander ont ploffen, waarbij iedere granaat een ko lom water van twee voet hoogte doet opspuiten. Inmiddels naderen de sche pen „Thetis", „Iphigenia"' en „Intrepid" achter het hoofd. Zij bereiken onder dek king der duisternis en te midden eener nagemaakte mist de monding van het kanaal. Daarna, op het laatste oogenblik, laai de beroemde duikboot „O 3" het hoofd in de lucht vliegen. Uit Ierland. Men verneemt, ifat de regeering van den Ierschen Vrijstaat een eigen gezant schap te Washington overweegt, waartoe den Ierschen handelsagent Smich- dy, die thans in Amerika is. benoemd zou worden. Ook Canada is aldus te Washing ton vertegenwoordigd, aoodat het geen precedent zou zijn, dat een dominion zich bij de hoofdstad van een ander land zou vertegenwoordigen. Uit Italië. Te San Benito, waar een Italiaan- sche afvaardiging aan feestelijkheden wilde deelnemen, heeft een anti-Itali- aansche hetooging van de zijde der Kro- aten plaats gevonden. De Zuid-Slavische regeering heeft in verband hiermede haar verontschuldigingen aangeboden, doch bevorderlijk voor de goede ver standhouding tusschen beide landen is het niet. Uit de Ver. Staten. C'ooldige heeft den leiders van het Congres medegedeeld, dal hij 1 Juli een veel te spoedigen datum acht voor de van kracht verklaring der nieuwe immi- gratiewet om het mogelijk te maken, dat er een diplomatieke schikking met Ja pan wordt getroffen. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 8 Mei. Op de graan markt was de aanvoer gering, Tarwe f 14—14.50. Lijnolie f -15. Opgave van den marklzeller Boter f 0 871/2; Pari f 0.97i/2 Eieren f 5.50; Particuliere prijs f 6.50. Eendeieren f 6 00. Opgave van den marktmeester- Boter f 0.85 Particuliere prijs f 0.95. Eieren f 5.50; Particuliere prijs f 6.50. Eend eieren f 6.00. Vlissingen, 7 Mei. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: Witlof 25—27 ct., Spinazie 2—5, Kool rapen 2, Postelein 36—41, alles per K G. Kipeieren 46, per 10 stuks; Eend eieren 58, per 10 stuks; Bloemkool 16 48, Sla 12—15.5, beide per stuk; Raap stelen 2, Radijs 8—9, Selderie 6.5—8, Prei 4.5—9, Peen 22, Rabarber 0.5—2, alles per bos; Pieterselie 15, Zuring 13 —22, Bloemkool 24—88, alles p. mand; Postelein 10—11, per mandje. 435ste STAATSLOTERIJ. 4de klasse. 3de lijst. Trekking van Woensdag 7 Mei. Prijzen van f1500: 11802 f1000: 1199 8500 f 400: 15644 15962 22446 f 100; 6564 6725 11712 12596 15827 21142 21381 PRIJZEN VAN f 65. 765 789 10480 17076 19652 774 10473 10483 19609 777 10476 17042 19610 ADVERTENTIËN. Ondertrouwd A. C. ADRIAANSEN en D. I. II. KUIJPERS. Middelburg, 8 Mei 1924. St. Janstraat, hoek Zusterstraat. Getrouwd J. ROZEMOND, Opz. v. Fortificatiën 2e ld. «B M. H. v. d. BERG. Amsterdam, 8 Mei 1924. PretoriuBstraat 84i. Heden overleed tot onze diepe droefheid plotseling onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, CORNELISIZAAK KEN8E, in den ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam, E. KENSE. Oostburg, 7 Mei 1924. De Edel Achtbare Heer Rechter commissaris in het faillissement van G. A. GEBRAAD, manufactu- rier, wonende te Vlissingen, heeft bepaald, dat de schuldvorderingen bij den Curator moeten worden ingediend vóór of op 28 Mei a.s., en dat de verificatievergadering zal worden gehouden op Zaterdag 14 Juni d.o.v. ten 10 ure voormiddags in een der zalen van het Gerechts gebouw aan het Hofplein te Mid delburg. Middelburg, 7 Mei 1924. Hofplein E lc. De Curator, H. VAN DER BEKE CALLENFELS. WAT IS FRIDA? Een lekker koekje, licht in het gewicht en uiterst billijk in prijs. Het kost slechts 10 cent per ons. Bij afname van een blik van rfe 3 pond 10 0/0 korting. D. J. DR0NKERS t ZOON. Op veelvuldig verzoek zal onze vanaf heden verkrijgbaar zijn in prijzen van 5 en 10 cent. Beleefd aanbevelend, IJsco-Fabriek „WALCHERIA". Lampsensatr. 21, VliaaingeB.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 3