aanleiding lol hel maken van verschil lende opmerkingen. Toen een verbéterd concept daarmede rijkelijk rekening bleek le hebben gehouden kon met ge- rastheid de verzochte adhacsie worden betuigd. Later bleek, dal eenige instel lingen bezwaren bleven behouden en de. Minister van O.. K. en W. heelt op grond hiervan de regeling niet bindend verklaard, doch slechts de hoop uitge sproken. dat voortaan door de voorstan ders van het accoord zal worden gehan deld m denzelfden geesl van onderlinge samenwerking als in de regeling zoo zij tol stand ware gekomen zou zijn belichaamd geweest Hiertegen kan stel lig geen bezwaar bestaan en in het ver volg zal eventueel oudheidkundig bodem onderzoek voor zoover het Genootschap er bij betrokken is. derhalve plaats heb ben in overleg met het Rijksmuseum van Oudheden le Leiden of met andere li chamen. die daarvoor in bepaalde ge vallen in aanmerking komen De waarnemende conservatrice van de steencn kamer schrijft over de vele en belangrijke aanwinsten van deze verza- •meling. De conservatrice der ouderwetsche ka mer en die van de Zeeuwsche klecder- drachten meldt, dal voor de daar slaan- xde boeren en boerinnen geen extra hulp is noodig geweest en deze weer kant en klaar staan om de talrijke vreemdelingen, die zonder twijfel dezen zomer Middel burg bezoeken zullen, te ontvangen De aankoop van een gebloemd linnen mouw vest uit Zuid Beveland was van groot belang, daar die steeds zeldzamer wor den en niet hel oog op hel achteruit gaan der kleedereu van de kostuumpop- pen, is liet zeer nuttig een goeden voor raad daarvan iu de kast te bezitten. De wensch wordt uitgesproken, dal de aardige Zeeuwsche groepen met hunne kostbare sieraden en de antieke kamer dezen zomer veel bekijks zullen hebben. De verzameling schilderijen vermeer derde met enkele niet onbelangrijke stuk ken, li 1. - de nog niet eerder vermelde aanwinsten een geschilderd portret van den Zeeuw schen muntmeester Mar- tinus Holtzheij overleden 1761 en een voluit geteekend werk van Adriaen Pzn. van de Venne. - De secretaris is er in geslaagd een pastelportret, dat in een hoek op de bo venste verdieping hing, te idenlificeercn als cene afbeelding van mr. Pieter I'au- lus, den voorzitter der nationale vergade ring van 1796 Het stuk wijkt wat de ge lijkenis betreft merkwaardig veel af van liet geschilderde portret, dat iu de verga derzaal hangt Ook de conservatrice van het munt en penningkabinet doet mededeeling van vele aanwinsten daarentegen onderging de collectie elhnographische voorwerpen geen uitbreiding Als conservatrice van het kabinet van natuurlijke historie en van de natuur historische voorwerpen in de steenen kamer is in het eind van hel verslagjaar opgetreden mej. H B T. Schouten. Ook deze afdeeling had verschillende aanwin sten te boeken o. a. de nog niet vermelde afbeeldingen van twee keversoorten Luf- fia Ierchaultella Stepens, en Narycia Monilifera Geoffroy, geteekend door mr. A Brants te Arnhem. De eerste soort is nieuw voor Nederland, de tweede voor Zeeland, en beide zijn op Walcheren ge vonden door den heer P. de Bruijne te Middelburg. De secretaris meent hel verslag niet te mogen eindigen zonder melding te hebben gemaakt van eene vondst, gedaan door het hoog bejaard lid van het Ge nootschap, dr. .L R. van Eerde, die heeft ontdekt, dat het woord „Walcheren' samengesteld uit „Wal" en het Keltische woord „chorn", dat samenhangt met het Eatijnsche „cornu" (hoorn, ook hoek). Het zou dus beteekenen: woonplaats van ■Walen en dezelfde samenstelling hebben als „Cornwall". Een meer uitvoerige me dedeeling over deze schrandere woord verklaring zal iu het Archief voor 1921 worden opgenomen dam, en mej. 's-Gravenhagc. d. Buiten Nederland mondl, leelrice aan de Gieszen. U i l v o e r i Wiener, leerares te mej. M. Ra- Universileit te In deze vergadering zijn tol nieuwe leden benoemd a In Middelburg S. Brandsma, schoolopziener J H. Caro, muziekleer aar. mej. D, E. C. Deelman, enquêtrice van de Zeeuwsche Provinciale Vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose, dr. C F. Koch. heelkundige, J. Onderdijk, wethouder; W. Tichelman, tandarts eii mej. mr. E. de Visser, rechtsgeleerde. b In Zeeland W. B. K. Boom, di recteur van het havenbedrijf te Vlissin gen, C. D. de Haes, inspecteur van het loodswezen te Vlissingen; mej. M. van der Harst, kunstschilderes te Domburg; dr J. Hoogkamer, geneeskundige te Vlis singen; F. Lensvelt. decorateur te Vee- re, J Louwerier, oogarts te Vlissin gen; J. W. A. Mulder, directeur van de 'stoomvaartmaatschappij Zeeland te Vlis singen. P J. N. van Os, rijksontvanger te Vlissingen, C. Ouwehand, directeur der gemeentewerken te Vlissingen. B. C. A. van Rcnterghem, directeur van den provincialen Stoombootdienst te Vlissin gen; J. W. Schuurman, gemeente-secre taris te Domburg en G. A. Waller, di recteur van de Stoomvaartmaatschappy Zeeland te Vlissingen. c. In Nederland, buiten Zeeland prof. dr. G. von Antal, secretaris van den Rotterdamschen kring te Rotter dam; E. A. graaf Bentinck te Bloemen- daal; mr. A. Brants, te Arnhem, H. H van Dam C.Hzn., koopman te Rotter dam. H. van der Kloot Mijburg. archi tect Ie Voorburg; A. A Kok, architect te Bussum; dr. K. J. Riemens, lector aan de gemeentelijke Universiteit te Amster r i u g Gemeng de Z a n g v e r c e n i g i n g Vlissingen. Gisterenavond heeft deze vereeniglng het Concertgebouw Handel's Orato rium „Josua" uitgevoerd. Als dit werk nog steeds op de pro gramma's der zangvereenigingen ver schijnt. dan kan dat alleen zijn ter wille van enkele prachtige en dan ook wel bekende aria's en koren. En zeker niét omdat het den indruk achterlaat van een grootsch werlc van één bezieling, zooals wel hel geval is met den Messias. De tekst is er ook niet naar Van de epische grootheid van het bijbelverhaal is heel weinig overgebleven in deze aaneenscha keling van lyriek, die ternauwernood een beeld geeft van hetgeen er gebeurt. Zelfs de hoofdpersoon, .Josua, verdwijnt geheel van hel tweede deel, en de beroemde egezang „Selit, er kommt mil Preis gekröut" aan hel slot, geldt den Anderen held, OlhnieL Maar als men niel le veel l naar de logica in de opeenvolging, dan is er iu dat werk veel te genieiten van afzonderlijke onderdeden, die op zich zelf prachtstukken zijn van Han del's muziek üet was der vcreeniging gelukt ook nu weer een strijkorkest bijeen le bren gen dat met piano (de heer J Kuiler) den zang begeleidde, en ook enkele or kestgedeelten verdienstelijk uitvoerde. Er /.-at karakter in de plechtigen marschdie l tweede deel inleidt De dirigent, de heer EI. Cleuver, bracht daar in zijn leiding een sterke climax, die het orkest uitste kend volgde. Trouwens ook in de koordireclie was die stevige, karakter-gevende leiding waar te nemen. Als een der bijzonder goed geslaagde koren noemen we liet .Glorreich ist Gott" in hel tweede deel, en „Furd iese Iluld" in hel derde. Het koor heeft versterking gekregen in de mannen-afdeeling; en als hel niel, nood gedwongen, zoo hinderlijk was opgesteld in de diepte van het tooneel, zou ook hel evenwicht in de klankverhouding be ter zijn verkregen, want de mannen koren klonken beschaafd. Dat dit koor over frisch klinkende vrouwenstemmen beschikt, welen we van vroeger. Van de solisten dient de basede heer W. Ravelli uit Den Haag, zeer zeker allereerst genoemd te worden. Een prachtig materiaal, dat hetzelfde karak ter behoudt in alle registers; en boven dien een zeer mooie voordracht. Het luisteren naai- de recitatieven werd bij hem een genot, en ook in de lyriek van dc aria's gaf hij zooveel moois te hooren. dat we des le meer de ietwat nonchalante vlotheid in de coloratuur betreurden In de tweede plaats qjej. Jo Vincent (sopraan) uit Amsterdam, ook een die de recitatieven met gemak weet voor te dragen en die met haai- mooi, zeer licht aansprekend geluid veel le genieten gaf. De welbekende aria Horch auf der muntern Vogel Lied" had een zeer ver diend succes, waartoe ook de or kestbegeleiding bijdroeg De Othniel-partij, die zeer dikwijls ge- zongdn wordt door een alt, was hier toe vertrouwd aan een bariton, - wal ook beter past bij den persoon van dezen jongen held Hel was de heer H. Mulder uit Am sterdam, die met meer losheid in de voor dracht en een vrijeren toon het vele goede dat hij nu al in zijn zang gaf zeker zou versterken. De heer Th. Ilannema (tenor) uil Am sterdam, die de Josua-partij zong, kon ons minder bekoren. Hij moest blijkbaar te veel op loonvorming letten, dan dat hij in de recitatieven het gedwongenc kwijt kon raken. Dooreen genomen een uitvoering die op het hooge peil stond dat we de laat ste jaren van deze zangvereeniging ge wend zijn, dank zij de leiding van den heer denver, die gelukkig ook weer voor hel volgend jaar voor de vereeniging behouden blijkt Dat er bij zoo'n uitvoering nog eenige rijen stoelen onbezet waren, constateer den we, zonder het te kunnen verklaren dan in het voorjaar weer als half ver wilderd dier te worden opgevangen. Dit boek is de opwindende geschiedenis van dier paarden, later hel rijpaard van den schrijver. - Uitg II P. Leopold. ,D e m an uit de woest ij n", naar het Engelsch van Arthur Weigall. een liefdesgeschiedenis uit Kaïro. tusschen een Eugelsche vrouw en een Oosterling met alles wal daaraan vast zit tenge volge van hel verschil in gevoelen én levensopvatting tusschen hel Oosten en het Westen. Uitg. II. P. Leopold. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Grafmonumen t Hugo Verrie Hel Ilugo Verriest-Comité heeft som van frs. 30.000 bijeengebracht de kosten te dekken van het grafmonu ment van Hugo Verriest ,tiat op het kerk hof te Ingoyghem zal worden opgericht. De onthulling zal plaats hebben in Augs. 1-926. Het Verriest-Comité bljjft voort bestaan om in 1930 het oprichten van een standbeeld voor Guido Gezelle mo gelijk te maken. Vertaalde Romans. „Matanzas, de stad van den Dood een titel, die op zichzelf al een boek waard is. En dal bovendien de aan trekkelijkheid voor velen heeft van ge schreven te zijn door Rex Beach. Het speelt op Cuba gedurende den oorlog tegen de Spanjaarden, en behoort tot een serie over den schat van Varona. Het is een .vervolg op „het Eind van den Regenboog". Uitg. J. W. Boisse- vain Co. Vertaling van Mevr. J. P. Wesselink—v. Rossum. „Ongebreideld", naar het En gelsch van David Grew, een dieren verhaal uit Canada, n.l. van een paard uit de Noord-Westelyke prairieën, waar de dieren in bet winterseizoen vaak door dc boeren los worden gelaten om Rechercheurs hebben aangehouden den 17-jarigen W. de G. tijdelijk verblijf houdende in de Chrispijnstraal in Den Haag. Ouder den naam van De Lange en Co had deze man het incasso-bureau Neerlanclia 'opgericht. Hij wordt er van verdacht gelden welke hij voor anderen moest innen, ten eigen bate te hebben aangewend Na verhoor door den rechler-com- missaris te Tiel zijn gisteren in hel huis au bewaring aldaar ingesloten C. W G. en P. O. v. O., allen te Leerdam, verdacht van poging tot doodslag, Zon dagavond j.l op den politieagent van Ilorsl te Leerdam, die toen den 19- jarigen J v O. heeft neergeschoten Op den Graafschenweg te Nijme gen is Dinsdagmiddag een auto door hel afloopen van een voorwiel, van den dijk gevallen. De heer L bestuurder, ge raakte onder de auto; hij was op slag dood. De overige inzittenden bleven, on gedeerd. Voor eenige maanden werd ten na- deele van een landbouwer te Noorbeek (L.) een kostbaar stamboekpaard ont vreemd Het dier werd te Maastricht aan een slager verkocht, die het waar devolle beest doodgewoon slachtte Vo rige week werd te Alkmaar een zekere H.. afkomstig uit Wvlre. aangehouden, die nog al een en ander op zijn kerfstok had. Een rechercheur van politie te Maastricht heeft zich naar Alkmaar be geven en in H. den man erkend, die destijds het paard aan een slager ver kocht heeft. Naar Aneta meldt is mevr W A. Z. van E., echtgenoote van een luitenant der genie. Maandagavond te Tjimahi (Ned. Indiê) vermoord, vermoedelijk door een inbreker. Zij laat twee jeugdige kinderen achter. Te St Louis is een huis tot den grond toe afgebrand, waarbij een moe der met haar beide dochters in de vlam men omkwamen en acht andere bewo ners ernstig gewond werden. MOORDAANSLAG TE TILBURG. Ten gevolge van een oude vcete ont stond te Tilburg Dinsdagnacht tusschen den 25-jarigen arbeider C. van Veen en zekeren A. V. Diessen in de Kapelstraat een vechtpartij, waarbij laatstgenoemde met een mes een ernstige wonde bekwam aan den rechter benedenarm; de slagader werd n.l. doorgesneden. D. is naar bet Gasthuis vervoerd. Zijn toestand is ten gevolge van het vele bloedverlies zorg wekkend. Het slachtoffer is gehuwd en vader van een kind. De dader is gearres teerd. DE MOORDAANSLAG TE NIEUW- VENNEP. De naar aanleiding van hel voorgeval lene te Nieuw-Vennep gearresteerde jon ge mannen, zijn allen op vrije voeten ge steld. Ook de verdachte werd in vrijheid gesteld, daar hij uk zelfverdediging heeft gehandeld. DE MOORDAANSLAG TE ROERMOND. De toestand van den aannemer S. te Roermond, die Maandag door zijn oom met twee dolksteken levensgevaarlijk werd verwond, is iets vooruitgaande. In dien zich geen complicaties voordoen, hoopt men hem in het leven le houden. (Msb.) DE DUBBELE MOORD TE WIJCHEN. De broer van K. v. d. B., P. v. d B., is gisterenmiddag door de justitie San een langdurig verhoor onderworpen. Een derde persoon, zekere v. M., wordt door de politie gezocht. Deze is voort vluchtig en volgens verklaringen van den zoon van den caféhouder, is v M. [Maandagmorgen om half zes met be bloede handen in het café geweest. Deze man is korten tijd geleden uit de gevangenis ontslagen, na een vonnis van 3«/g jaar wegens broedermoord te heb ben uitgezeten. Omtrent het misdrijf wordt nog bet volgende gemeld In het huis van Willems is een kist opengebroken. Daaruit is, volgens mede- deelingen van een neef van den versla- gene, die de bezittingen van W. admini stratief beheerde, een bedrag van f 70 h f 100 gestolen. Uit een kastje wor den eenige gouden voorwerpen ver mist. De linnenkast op de kamer van de vrouw is overhoop gehaald, doch het is niet mogelijk vast te stellen of daaruit iets is meegenomen. De waterput voor het huis is leeg gepompt. Daarin is evenwel niets meer gevonden, dat met de moordzaak in ver band kan staan. Dinsdagmiddag, is ook de tweede ver dachte P Y <1 23-jarige broer van C., gevankelijk naar Arnhem overge bracht. Uit het verhoor van P. bleek, dal voldoende gegevens legen hem kon den worden aangevoerd om uit le ma ken. dal "hij in gezelschap van zijn broer gewqesl is Dc uilvaarl voor dc slachtoffers heeft Donderdag plaats. Uil hel onderzoek is gebleken, dat beide slachtoffers door doodslag zijn om gekomen Dc hamer, waarmede de moord werd gepleegd, blijkt een ploeg- liamer t e zijn. die gestolen werd bij den buurman die 's morgens den moord ontdekte. De dex-dc verdachte, van M. naar wicn nog gezocht wordt, houdt zich vermoede lijk op in de streek tusschen Wijchen en Boxmeer Met patrouilles tracht men hem op te sporen. Doze v. M slaat zeer slecht bekend, llij maakt veel misbruik van sterken drank en is de schrik van zijn eigen familie. Vrijdag avond nog had hij zijn zuster, die mei zekeren v. E. getrouwd is. bedreigd met moord en doodslag, zoodat zij dien nacht niel in haar eigen woning durfde ver blijven. B IM T F N L A K D. EEN GOUDMIJN. (Van onzen Parijschen Correspondent (Nadruk verboden.) Parijs, 30 April Men heelt iu Frankrijk een goudmijn gevonden, en er is een man- die aanbiedt om haar voor rekening van den Staat te exploiteeren. Maar., het treurigste van de heele geschiedenis is, dat de autori teiten geen gebruik wenschen te ma ken van deze aanbieding. Ziehier de geschiedenis uue histoire bien parisienne De man die weel waar de schat verborgen ligt, heeft in drie maanden tijd al voor 1.000.000 goud- fi-anken opgedolven. Op hel ministerie van financiën in audiëntie ontvangen, verklaarde hij voor veertig millioen goud te kunnen leveren, wanneer men hem een maand slechts zijn gang liet gaan. Toch laat men al dezen rijkdom maar liever in de aarde rusten. De aanwijzer, Georges Duhamel, maakt hel gemakkelijk genoeg Hij wil den schat leveren in echte Louis gouden twintig-francsstukken. Ge denkt misschien, dat Duhamel krankzinnig is iemand die veertig millioen voor 't op rapen heeft, gaat niet aan den Staat aanbieden om afstand te doen van zijn vondst. De heer Duhamel, die in zijn onderzoekingen werd terzijde gestaan door Madame Suzanne Wartez, weet ech ter wel degelijk wat hij doet Met die veertig millioen denkt hij zijn vrij heid te koopen, want het edele paar. in plaats van dis triomfators door Pa rijs te worden gedragen, zucht in het gevang Georges Duhamel en de weduwe War tez waren te Parijs werkzaam, de een bij het huis Captain Saint-André Fils en Cie., S rue Porlefoin, en de andere bij Ilesse. 70 rue des Archives. Deze beide handelshuizen houden er zich nitslui tend mee bezig om edele metalen op te koopen gebroken broches, sieraden en gouden kiezen en tanden, om die te smelten, en het goud in staafjes aan bijoutiers te verkoopen. Duhamel en ma dame Wartez behooren tot het gilde dier reizigers die de provincie afgrazen, zich in een dorps-hotelletje installeeren en dan per omroeper bekend laten malcen, dal zij tegen de hoogste waarde goud, zilver en platina opkoopen. Zij oefenden hetzelfde vak uit, bereisden dezelfde streken en sloten aldus vriendschap...', benevens een overeenkomst om samen de zaken voor de beide patroons voort te zetten. Zoolang hel bij oorbelletjes en das spelden bleef, was er geen gevaar. Doch onze rezigers kwamen er spoedig achter dal er veel meer te 'verdienen viel als men eens zoo'n heerlijk blinkenden louis le pakken laan krijgen. En de beide ".handelshuizen" gaven dus hun verte genwoordigers le kennen ,dat ook zij een flink handeltje in goudstukken prefe reerden boven de sieraden. Duhamel en de weduwe trokken op avontuur uit. In Parijs lieten ze zich overal inlroduceeren, toonden zich char mante causeurs en konden hier en daar weieens een paar goudstukjes machtig worden. Maar ofwel ze betaalden het le duur met papieren francs, ofwel ze klopten bij brave burgers aan, die in dertijd op (bast van de Fransche re geering goud-geld naar de Banque de France hadden gebracht, en waar het dus vergeefs zoeken was. Zoo besloten ze de groote banken eens af te reisen. Hier waren ze veel gelukkiger. Ze ge bruikten geen omroeper meer. Ze stapten eenvoudig naar 'n boerderij toe, en zetten 'n brutalen mond op: „Baas, het is ons bekend dat je in 't bezit bent van goud stukken. Het helpt niet, dat je ze hebt verborgen. Wil je niet, dat de politie zich erin mengt, dan lever je ons direct je heelen voorraad uit. Voor een goud stuk van 20 francs krijg je veertig francs papier. De boer aarzelde even een goudstuk kan men nergens uitgeven, want de cir culatie ervan is verboden. Het ligt ren teloos, en deze menschen betaalden het dubbele ervan in papier. Bovendien dreigden zij met de politieIn vredes naam hier zijn de louis. Een louis heeft echter voor 60 francs waarde aan goud, zoodat de sluwe rei zigers 20 francs per goudstuk verdien den Duhamel dreef de brutaliteit zoover, dat hij bij hel heengaan den menschen nog toesnauwde ..En vertel nu eens precies hoeveel jc buurman wel heeft Hel boertje dorst niel le ontkennen j.Krelis heeft nog drie honderd louis in den grond verborgen, achter op hel erf. in zijn schuurtje1". Je kan nooit weten, die inspecteurs. Volgende huis „Baas Kvetis, het is ons inspecteurs, bekend, dat je achter op je erf. in het schuurtje, drie honderd louis hebt ingegraven enz." Duha mel streek weer 6000 francs winst op, •n het zonderlinge echtpaar trok ver der, om de rijkdommen van Frankrijk op te sporen Maar aan alles komt een eind; de kruik gaal zoo lang le waterDe Parij- sche politie vond het verdacht, dat de „handelshuizen" zooveel goud konden le veren. Eli toen mén een inval deed. lag ruim een millioen aan goud stukken gereed om den small kroes in te gaan De wet is formeel, hij die muntstuk ken verminkt of versmelt, wordt ge straft met twee lol vijf jaar gevangenis en een boete van 1000 lot 20.000 francs. De directeuren volgden dus den weg naar h el depot en de reizigers werden opgespoord. Duhamel had juist een nieuwen truc bedacht. Niel tevreden met het tot dus ver gevolgd systeem, stichtte hij een wijd-vertakl gilde van aanbrengers. Die aanbrengers waren voor het méerendeel markl-menschen, die alle plaatsen afreis den en overal haast iedereen kennen Ze bieden b.v. een koe te koop aan voor 1800 frs. Er daagt een kooper op, die wel zin in het beestje heeft, maar graag wat minder zou betalen. Verontwaardi ging van den verkooper. Maar, enfin, hij weel goed raad hij fluistert den kooper in 't oor, dat hij de koe voor 1500 frs. wil lalen, indien hij.... in goud wordt betaald.... Koeien, varkens, kippen en eenden, meubelen, huisraad, landbouw werktuigen, kortom alles verkocht het gilde tegen „sterkverminderde" prijzen Duhamel beweerde eerst onschuldig le zijn; tenslotte achtte hij het wijzer le bekennen De voorraden goud, welke nog in Frankrijk liggen verborgen, zijn enorm, verklaarde hij. De menschen we ten wel, dat het zelfs strafbaar is, goud stukken in zijn bezit te hebben, en daar om s taan ze him louis graag af voor het dubbele in papier In twee maanden tijd heb ik voor 2.400.000 frs. aan goud op gehaald en op hel oogenblilc van mijn arrestatie lag er nog een millioen voor verzending naar Parijs gereed. In drie maanden vond ik zonder me tc over haasten. en slecht georganiseerd, 200,000 stukken van 20 frc. Thans is mijn organisatie „af". In alle klassen en standen heb ik handlangers gevonden die graag een koket winstje op die manier willen maken. Inderdaad heeft de politie in Parijs en in de provincie reeds 48 handlangers ge knipt en met den patroon opgesloten. Toen heeft Duhamel de audiëntie bij den minister van Financiën aangevraagd, en zeker is het, dat men op liet depar tement nog nooit zoo'n wonderlijk on derhoud had gehad Excellentie, ik kom u voorstellen om mij mijn vrijheid terug te doen geven en te worden aangesteld als in specteur. Ik verbind me om aan den Staat veertig millioen goud te leveren in den tijd van een maand, mits men mij vrij laat. Wel wil ik onder controle werken, onder streng toezicht desnoods; maar geef mij mijn vrijheid terug, dan zal ik den Staal grodte diensten bewij zen. Voor een minister van Financiën, die helaas gebrek aan goud heeft, is zoo'n voorstel wel verleidelijk. Niemand zou het hem kwalijk hebben genomen, indien hij op het vreemde aanbod van den bandiet was ingegaan. Noch als economist noch als patriot zou Zijn Ex cellentie ermee in hel gedrang zijn ge komen. Toch heeft hij de ooren gesloten voor deze schoone beloften en Duha mel teruggeduwd in zijn kerker. Het kan een mooi proces worden, wanneer de gouddelver en zijn trawanten over een jaartje voor den rechter moeten ver schijnen Men kan echter uit deze zonderlinge geschiedenis verschillende gevolgtrek kingen maken. Men zou b.v. kunnen zeggen, dat de franc nooit zoozeer zijn waarde zou hebben verloren, als iedere Franschman zijn louis naar de Banque de France had gebracht. Doch men kan ook zeggen, dat Frankrijk nog niet zoo arm is Want als een man in een maand voor veertig millioen goud weet te voor schijn te tooveren, dan zal er nog wel heel wat meer schuilen in de schuurtjes en onder de tegelvloertjes, in den schoorsteen of in een oude sok. En zoo het er op een gegeven oogen- blik op aan zou komen om een nieuwen aanval af te slaan op de beurs of aan de grenzen id an hebben we hier nog enkele reserves om naar den ontvanger te brengen. Dal zijn Frankrqks.... ge heime fondsen. De minister heeft misschien wel ge lijk gehad om geen gebruik te maken van Duhamel's diensten Men heeft de ervaring opgedaan, dal het verborgen houden van den nationalen rqkdom een aanbevelenswaardig systeem is.... Leest daarover maar eens het laatste experts- rapport na LEO FAUST. <L> Etectr. Drukkerij G. W. den Boer, Middelburg

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6