nnmüÊToir De onzichtbare hand. BIJ VO EOS El VAN DE VAN Woensdag 7 Mei 1924, Nc. 108. DALEND KINDERAANTAL. De kwestie van het kinderaantal per leerkracht leidde onze aandacht naar een verschijnsel, dal zeker niet nieuw is, maar dat toch opmerkzaamheid ver dient, n.l de vermindering in het aantal kinderen, blijkend uit het bezoek der lagere scholen, en zéér duidelijk zich uitend, zelfs in kort tijdsverloop. We hebben twee tijdstippen genomen, waarop de bevolking onzer gemeente vrijwel gelijk was, n.l. 31 Dec. 1906, toen Middelburg 19.183 zielen telde, en 31 December 1922, toen het aantal zie- «len 19.184 bedroeg. Zoekt men dan in de jaarverslagen der gemeente de sta tistiek van het bezoek der lagere scho len op, dan vindt men de volgende veelzeggende cijfers 31 Dec. 06 31 Dec. '22 Openb. scholen 2.058 1.394 Bijz. scholen 974 1.242 Totaal- 3.032 2.636 (Bij de openbare scholen is ook de leerschool meegeteld). Die cijfers beteekenen dus dat in 16 jaar tijd het aantal schoolgaande kinde ren, bij een gelijk bevolkingscijfer in onze gemeente van 3032 verminderde met 396. Dat is niet maar een toeval van twee willekeurig gekozen jaren. We willen de lezers niet met te veel cijfers ver moeien. Alleen zij er nog dit bij ver meld. Die 3032 schoolgaande kinderen in 1906 maakten 15.80 pet. van de tota le bevolking uit. En die 2636 in '22 waren 13.73 pet. Neemt men dan daar tusschenliggend als tijdstip 31 Dec. 1917, toen de be volking dezer gemeente op haar laagste punt stond, n.l. op 18.433, dan vindt men als aantal kinderen op de openbare scho len 1510 en op de bijzondere scholen 1095, of samen 2605, dat is 14.13 pet. der bevolking. De daling in de verhou ding ging dus gelijkmatig en snel. Uit dit verschijnsel zijn allerlei con clusies te trekken. Ten eerste dat er schoolruimte over komt. Dat wisten we al, want er staat een openbare school leeg. En het zal nog erger worden, wanneer de nu aan hangige klasse-vergrooting wordt door gevoerd. Dat de openbare scholen er het eerst door getroffen worden is ook al weer begrijpelijk, daar de bijzondere scholen door de nieuwe onderwijswet in verbeterde conditie kwamen, en ook door andere oorzaken het kinderaantal nog zagen toenemen. Bovendien zal men de gezinsbeper king méér vinden in de kringen van ouders, die hun kinderen naar de open bare school sturen, dan in de kringen waaruit de Christelijke en Katholieke scholen bevolkt worden. Natuurlijk zal bij een groei der be volking (en in '23 zijn er in onze ge meente 239 zielen bijgekomen) ook het aantal schoolgaande kinderen toenemen, maar het zal nog moeten blijken of die absoiute toeneming opweegt tegen de da ling in verhouding tot het bevolkingsaan tal. We beschikken niet over gegevens om uit te rekenen, hoe het in andere ge meenten staat met de verhouding tus- schen aantal schoolgaande kinderen en Door DOUGLAS VALENTINE. (Schrgver van De man met den Klompvoet). Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). 64). „Dat begrijp ik", fluisterde hel meisje en het maakt mij bang!" „Arm klein ding!" zei Desmond, „je hebt een zwaren tijd gehad. Maar het is nu voorbij. Dat is waar óók, Barney moet vandaag voorkomen; ze hebben hem eerst van moordaanslag beschul digd, maar Marigold stond er op, dat hij in preventieve hechtenis gehouden werd totdat ze de aanklacht konden verande ren in een van inbraak. Hij zal waar schijnlijk twee jaar dwangarbeid krijgen, zegt Marigold." „Arme Barney!" zei Barbara, „ik wou, dal ze hem vrijlieten. Al deze weken heeft het geheimzinnige van vaders dood zoo loodzwaar op mij gedrukt, dat nu het eindelijk opgehelderd is, ik het gevoel heb, dat ik nog weer eens gelukkig zal kunnen zijn. En ik zou graag iedereen gelukkig zien!" „Barbara", zei Desmond, en liij nam het bevolkingscijfer. De oorzaak van het verschijnsel, n.l, de vermindering van het aantal groote gezinnen, is echter overal waar te nemen, zij het ook ster ker in de steden dan op hel platteland. Maar niemand zal kunnen ontken nen, dat zelfs ook in de dorpen méér kleine gezinnen zijn waar te nemen dan vroeger. En daarom vermoeden we, dat men overal min of meer een daling in de verhouding tusschen bevolkings aantal en kinderaantal zal kunnen ont dekken als men het plaatselijk uitrekent met tusschenpoos van eenige jaren. Eu dan ligt er ook een tweede con clusie voor de hand. We bedoelen deze dat men in ge meenten met stilstaande bevolking, voor al jn kleinere steden, goed doel met heel voorzichtig te zijn in het uitbrei den van de schoolruimte door het stich ten van nieuwe scholen, welke con clusie in merkwaardige tegenstelling is met de onvoorzichtigheid, waarmee in den laatsten tijd in kleine gemeenten soms twee, drie nieuwe scholen wer den gesticht ter meerdere glorie van de onderwijspacificatie. Hier in Middelburg zijn we daar nog voor gespaard gebleven. Maar in tal van gemeenten is het heel duidelijk, dat er schoolruimte over is. Een eigenaardig licht wordt door het verschijnsel geworpen op het woning- waagstuk, ter bevestiging van wat al meer opgemerkt werd. Wanneer er in 1906 hier op 19.184 zielen 3.032 schoolgaande kinderen wa ren en in '22 op eenzelfde bevolking slechts 2636, dan beteekent dit, dat er in laatstgenoemd jaar een grootcr aantal, maar kléinere gezinnen moeten zijn ge weest dan in 1906. Immers hel totaal bevolkingscijfer bleef hetzelfde en bet kinderaantal daalde, en düs zijn er meer gezinnen gekomen, maar ieder gemid deld uil minder personen bestaande. En ook dat was al lang bekend, want iedereen weet uit zijn eigen omgeving, dat bet nieuwe geslacht, als het gaat trouwen, in zeer veel gevallen minder kinderen heeft dan het vorige geslacht We zullen daarover - nu niet uitweiden. We willen alleen aanstippen dat als oorzaken daartoe o. a. meewerkten de hoogere kosten van kinderopvoeding, de gewijzigde maatschappelijke positie der wouw, waardoor zij minder uitsluitend aan het huishouden werd gehecht, en ook de beperkte woongelegenheid. Maar voor het oogenblik willen we alleen opmerken, dat wanneer in 1906 de bevolking van 19.184 personen ge middeld stel: 6 personen per gezin tel de, er toen 3197 woningen voor noodig waren. En dat in 1922, gesteld dat er toen gemiddeld 5 personen per gezin werden geteld, er 3837 woningen noodig wareh Dat is 640 méér! Maar dal verschijnsel gaat niet voort durend verder. Bij het toenemen van het aantal huwelijken zonder of met weinig kinderen, komt men op een punt, dal de bevolking achteruit gaat in aan tal, zoo zij niet wordt aangevuld door toevloeiing van elders. Die toevloeiing is in de laatste jaren groot, dank zg de reputatie van ons land als een land van melk en honing, vergeleken bij andere landen. Maar als die toevloeiing mocht stremmen, zal men spoedig ook ten op zichte van de woningkwestie den in vloed van de gezinsverkleining der ge zinnen bemerken. En dan zullen er wo ningen teveel zijn, evenals nu in vele gemeenten reeds te veel scholen blij ken te zijn. BINNENLAND, IIET KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. Zooals bekend zal H. M. de Koningin in de week van 4 tot 9 Augustus Zeeland bezoeken. Betreffende dit officieel Kon. bezoek kan thans het volgende program ma worden medegedeeld, dat natuurlijk in enkele kleinere onderdeelen nog wel eenige wijziging kan ondengaan. haar hand. Kalm trok Barbara haar hand terug en veegde een krul, die slechts in haar verbeelding bestond, uit de oogen. „Heb je nieuws over je valies van honderd duizend pond waarde?" vroeg zij om het gesprek op een ander onder werp te brengen. „G-unst", dat is waar ook"', zei Des- mond, „er was een brief van Cox op de club vanmorgen, maar ik had zoo'n haast om mijn trein nog te halen, dat ik hem in mijn portefeuille heb ge stoken en verder heb ik er heelemaal niet meer aan gedacht. Ik schreef hem al weken geleden om mijn valies uit Frank rijk hier te sturen. Hier heb ik hem." Hij haalde een brief uit zijn portefeuil le, sneed de enveloppe open en haalde een gedrukt formulier te voorschijn. Bar bara, die zich met één hand op zijn schouder overeind heesch, leunde over hem heen om de mededeeling te zien. Zij las het volgende- „Er wordt ons medegedeeld, dat een leeren valies, dat u op den I6eu dezer vanuit Frankrijk werd toegezonden, door de actie van den vijand is verloren ge gaan. Wij sluiten een formulier in „Naar den kelder is het, stel je voor!" riep Desmond. ,,Maar is het niet eigen aardig", ging hij voort, „te denken, dat die Ster van Polen daar nu op den bo dem van het Kanaal ligt? Nu, ik weet niet of dal niet de beste plaats er voor Dinsdag 5 Augustus komt H. M. de Koningin des morgens op het eiland Tholen aan voor het brengen van een bezoek aan de gemeenten Tholen, Poort vliet, Scherpcnisse, St. Maartensdijk en Stavenisse. In de haven van laatstge noemde plaats gaat H. M. te ongeveer 12-uur aan boord van de „Hydrograaf", welke tijdens de aan boord te gebruiken luncli naar Zierikzee vaart, waar de aankomst te 2 uur zal plaats hebben. Behalve aan Zierikzee zelf zal ook een bezoek worden gebracht aan het Westelijk en Noordelijk deel van Schou wen, om tegen 6 uur te Zierikzee terug te zijn en aan boord van de „Hydro graaf' naar Middelburg te varen waar het schip te ongeveer 9 uur aan de Los- kade zal meeren. H. M. de Koningin rijdt dan direct naar de woning van den commissaris der Koningin. Op Woensdag 6 Augustus zal het be zoek alleen Middelburg gelden. Te 10 uur wordt uitgereden voor een tocht door de stad inet als einddoel het Molen water, waar dan de Provinciale hulde- betooging der Zeeuwen zal plaats heb ben om 11 uur. Na afloop van de betoogiug keert de Koningin naar de Abdij terug, waar te half twee een noenmaal mei gasten zal plaats hebben, Om 3 uur wordt opnieuw uitgereden, dit maal voor een bezoek aan het Open luchtspel, het voornaamste deel van de herdenking van Middelburg's bevrijding van het Spaansclie juk in 1571. Na bijwoning dezer opvoering, wordt een bezoek gebracht aan het Stadhuis en vervolgens aan de tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachleu, enz. Na dit bezoek begeeft de Koningin zich weer naar de woning van den Com missaris, waar zij aan een familiemaal tijd zal aanzitten Des avonds wordt niet meer uitge reden. i Donderdag 7 Augustus, vertrekt H. M. te 9 uur van Middelburg naar Veere, om vandaar over te steken naar Kam perland voor een bezoek aan de vier gemeenten van Noord-Beveland, Wisse- kerke, Colijnsplaat, Kats en Kortgene. Van Kortgene wordt naar Wolphaarts- dijk overgestoken, om per auto hel sta tion 's Heer Arendskerke te bereiken, waarin den Koninklijken trein het dé jeuner wordt gebruikt. Des middags heeft een rijtoer plaats, vertrekkende van genoemd station over 's Heer Arendskerke, Heinkenszand, Nis- se, 's Gravenpolder en Kapelle naar Goes, waar op de Markt een ringrij- derij en rijendansen zullen worden bij gewoond. Van Goes gaat H. M. per Koninklijken trein naar Vlake, waar in den trein over nacht wordt. Vrijdag 8 Augustus is bestemd voor een bezoek aan Zeeuwsch Vlaanderen. Wederom met de „Hydrograaf" wordt van Vlake naar W'alzoorden gereisd en vandaar wordt gereden langs Kloosler- zande, Henstdijk, Zaamslag, Axel, Wesl- dorpe, Sas van Gent naar Terneuzen. Hier ligt de „Hydrograaf" weder gereed en brengt de Koningin, tijdens het noen maal, naar Breskens, waar het vaartuig te 2 uur wordt verwacht. In Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen worden dan bezocht. Breskens, Schoon- dijke, Oostburg, Aardenburg, Sluis, van waar over Groede naar Breskens wordt terug gereden. Na de Schelde weder te zijn over gestoken, zal II. M. te Vlissingen nog een rijtoer door de stad maken, waarna Zij per gewonen sneltrein van 6.50, waar in de Koninklijke rijtuigen worden ge plaatst, Zeeland weder zal verlaten. Uit bovenstaande opgave blijkt wel, dat geen enkele deel van Zeeland wordt overgeslagen. ONDERWIJS. Bij een te Amsterdam gehouden na- tionalen wedstrijd in hel machineschrij- ven verwierf onze vroegere stadgenoot* de heer M. P. Wondergem, een diploma is. Dié zal tenminste geen strubbeling meer in de wereld veroorzaken!" „Arme Nur-el-Din zuchtte het meisje. Zij zalen een oogenblik zwijgend te kijken naar de meeuwen, die onrustig boven de branding rondvlogen. „Dus je gaat morgen hier vandaan?" zei Desmond plotseling. Barbara knikte. „Weer terug naar je werk bij den Chef?" Weer knikte Barbara. „Maar dat is met goed genoeg voor je", riep Desmond uit. „Dat is geen werk voor een meisje als jij, Barbara. Hel is veel te inspannend; er is te veel gevaar aan verbonden. Bovendien, ik wou je iets zeggen Barbara weerhield hem. „Zeg het niet?" vroeg zij smeekend. „Maar je weet niet eens, wét ik wou zeggen!" protesteerde hij. Een gelukkig lachje verhelderde Bar bara's gezicht. „Barbara begon Desmond. Haar hand rustte op zijn schouder en hij legde zijn hand er overheen. Een kort oogenblik liet zij hem zijn gang gaan. Toen trok ze haar hand terug. „Desmond", zei ze, hem met vriende lijken blik aanziend, „wij beiden heb ben werk te doen „Dat hebben wij", antwoordde hg som ber, „en het mijne is aan het front!" Het meisje schudde het hoofd. in groep C (300 tol 400 aanslagen per minuut). De gemeenteraad van Edam benoemde tot hoofd der o. 1 school een onderwijzer op wachtgeld. Daar deze echter als ac countant zeer drukke werkzaamheden heeft, wenschte hij de benoeming niet te aanvaarden, zoodal zijn wachtgeld nu komt te vervallen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de Dinsdag gehouden vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen werd door den secretaris, den heer mr. A Meerkamp van Emb- den, het jaarverslag uitgebracht, waar aan het volgende is ontleend In het jaarverslag over 1921-1922zijn o.a. de middelen behandeld, die het Ge nootschap ten dienste staan tot verwer kelijking van de doeleinden genoemd in de artikelen 1 en 2 der wet, Het is verblijdend, dal thans hel tot stand ko men van een nieuw orgaan kan worden vermeld, dat zonder twijfel krachtig zal bijdragen lot het bevorderen en ver breiden van kennis in en aangaande Zeeland. Toen de heer D. J. van der Ven te Middelburg zijne zomerfilm had ver toond heeft stellig menig toehoorder be dacht hoe nuttig het zou zijn de over blijfselen van oud Zeeuwsch volksleven, die door veranderingen in opvatting en techniek te loor dreigen te gaan, bijeen te zamelen en vast te leggen in woord en beeld. En hierbij zou het niet kun nen blijven; het vergaren van voorwer pen en het beschrijven van gebruiken zou op den duur geene bevrediging kun nen schenken ,want daarnevens zou het raadselachtige om onderzoek en verkla ring vragen. Wie b.v. heeft vastgesteld, dat de Walchersche boerenbevolking op den eersten Donderdag van Mei en van October in de stad „Liesjesdag" komt vieren en daarmede de scheiding aan geeft tusschen de twee verschillende loonperioden van hel jaar, vraagt ten slotte onvermijdelijk „Wat is de her komst van het woord Liesjesdag en wat beteekent het9" De uitdrukking is ver moedelijk uitsluitend mondeling overgele verd, althans komt zij voor zoover de eigen ervaring van den secretaris strekt, niet voor in de oudere literatuur of in archiefstukken, waardoor anders wellicht iets aangaande den ouderdom en de her komst van de gebruikte benaming zou kunnen blijken. In de laatste halve eeuw zijn verschillende gissingen naar de be- teekenis gewaagd en als de secretaris* die met nog eene mag vermeerderen, zou hij verband willen leggen tusschen *,Liesjesdag" en het Fransche „jour de liesse", wat vreugdedag beteekent. „Lies- se" komt van het Latijnsche „laetitia". Het wordt in de diclïonnaires als ver ouderd opgegeven ,maar tocli gebruiken ook enkele moderne schrijvers het woord. Een ander voorbeeld kan ontleend worden aan het stra-feest, dat van ouds her op Vastenavond te Burgh op Schou wen wordt gevierd. Dr. J. Schrijnen zegt van „de stra". „Dit is niets anders, dan dat men te paard naar het strand en ver volgens een eindje de zee inrijdt. Tegen tien uur wordt een trein ge vormd, waarbij een ruiter als voorrijder dienst doet en de flinkste en best opge tuigde paarden voorafgaan". Met C. van der Graft houdt de schrijver het stra- r ij den voor een reinigings- en vrucht baarheidsritus. Dat het baden op rei niging wijst, ligt voor de hand en de juistheid van de tweede helft der veron derstelling wordt bevestigd door de ,,aerumstokjes" (armstokjes' welbekend, aan de bezoekers van het mu seum van het Genootschap, waar-, in enkele exemplaren, met eene toelich ting van mej. A M. de Man, worden be waard. Het zijn stokjes, versierd met ge kleurde linten en koeken, in den vorm van ruiters. Deze stokjes ,die op den stra-dag worden rondgedragen, moeten „Neen!" zei ze, „van nu af aan is het daar, waarheen de Chef je zendt." Desmond knikte koppig. „Ik mag dan bij den Inlichtingendienst zijn geweest voor dit geval", antwoord de hij, „maar ik ben soldaat van be roep. Mijn plaats is aan het front." „De Inlichtingendienst heeft ook zijn front", antwoordde Barbara, „hoewel de oorlogscorrespondenten daar niet over schrijven. In telegrammen wordt er nooit iets van vermeld en het Victoria Kruis valt er niet mee te verdienen. De kran ten vermelden daarvan geen lijst van gesneuvelden en vermisten, hoewel jij ep ik weten, dat het een lange lijst is. Een man gaat ongemerkt heen en komt nooit terug en na een zeker tijdsverloop schrappen we hem alleen uit de boeken en daarmee is het afgeloopen. Maar er is iets grootsch in en jij hebt er je spo ren in verdiend. Je zult er bij moeten blijven!" Desmond wilde iets zeggen, maar het meisje weerhield hem. „Wat komt het er voor ons beiden op aan", vroeg zij, „wanneer de heele toe komst van Engeland op het spel staat? Wanneer je je heelemaal aan dat gehei me, weinig geziene werk van ons wilt wijden, moet je vrij zgn, zonder verant woordelijkheid en zonder banden en niets dat je tegenhoudt om, als het noo dig is, het uiterste te wagen. En ik heb nooit een man ontmoet, die meer durfd® blijkbaar worden opgevat als „levensroe den", lentesymbolen van vruchtbaarheid uit de oud-Germaansche volksreligie. Dit alles is zeer duidelijk, maar weer blijft de vraag over „Wat beteekent nu het woord stra'" Om hierop te kunnen antwoorden, moe ten wij de zaak nog iets nader beschou wen. Welbekend is het verschijnsel val het synkretisme overblijfselen van- een oudere cultuurlaag worden versmolten met nieuwere elementen. Zoo worden b v, elders de stokjes niet op Vasten avond, maai- op Palmpaschen rondge dragen en zijn zij vereenzelvigd met de palmen, die een rol speelden bij den in tocht van Jezus te Jerusalem naluur- religie en Christendom Op deze wijze kunnen ook Germaansche elementen sa mensmelten met Romeinsche. J. Lippert herkende in de kern van de Vasten avondviering een Romeinsch lentefeest. Hoe zullen nu de Romeinen toen zij op Schouwen kwamen de reiniging van de paarden door hel zeebad genoemd heb ben'' Zonder twijfel met dè uitdrukking^ die zij zelf gaven aan reiniging door „aqua lustralis" wijwater', n.l. met het woord „lustratio". En dit woord zal, als de gissing van den secretaris juist is, in den volksmond geworden zijn tot „stra". Overeenkom stige gevallen van deze ontwikkeling, welke hierop neerkomt, dat een vrij lang woord aangeduid wordt door eene enkele klinkende groep letters daaruit, zijn wel te vinden, „influenza" wordt liier en daar „flu" genoemd en „Arabo- na", eene Boiueinsche s tad in Hongarije, heel thans „Raab". Aan di-. W. S. Unger komt de verdien ste toe, dat hij zich het eerst tot het bestuur van het Genootschap heeft ge richt met hel voorstel eene Zeeuwsche folklore-commissie in hel leven te roe pen. Het bestuur is hierop gaarne inge gaan en heeft de heeren II J. G Hart man, J. N. Paltist, dr. W. S. Unger en A. van der Weijde bereid gevonden zit ting te nemen in zulk een commissie, die weldra haar nuttige werkzaamheden zal beginnen. Aan bet Genootschap ontvielen de vol gende leden en directeuren Iv. P. 0. de Bazel, T. II. de Beer, Louis Couperus, Prof. Dr. H J. Hamburger, Jkvr J. B. van Heemskerck van Beest, Jhr Mr. F. G. van Panliuys, Jhr. Mr. Th II. F. van Riemsdijk, J. J. van Steenbergen, Prof. Dr. 13. Verschaffelt. De algemeene' vergadering van 1923 benoemde 26 nieu we leden, waarvan 24 de benoeming hebben aanvaard. Tot het Genootschap behooren 1 eere lid, 58 directeuren en 569 leden, van wie er 103 te Middelburg woonachtig zijn; dc gijfers van verleden jaar waren 1, 53, 559 en 93. Het bestuur vertegenwoordigde het Genootschap bij het 75-jarig bestaan der afd. Walcheren van de Nederlandsche maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst; bij de herdenking van den 150sten verjaardag van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen en op de cour van geluk- wensching bij gelegenheid van het 25- jarig jubileum van H. M. de Koningin. Wegens verschil van inzicht met het bestuur trad de heer mr. II Schouten als conservator van de schilderijen af. Het museum werd bezichtigd door 3717 betalende bezoekers, van wie 138 gebruik maakten van het verlaagde ta rief. De vorige opgaaf was 3786 en 103. Volgens den conservator van de Ze- landia niustrata was er ook dit jaar weinig of geen 'tijd beschikbaar voor de voortzetting van den catalogiseerings- arbeid. Een onderzoek werd ingesteld naar de kaarten betreffende Zeeland, die zich in andere collecties bevinden en in de verzameling van het Genootschap ontbreken. Blijkens hel daarvan gehouden regis ter bedroegen de aanwinsten dit jaar 17. In April 1923 ontving het bestuur een „ontwerp-regeling van het oudheidkun dig bodemonderzoek en de bewaring van voor- en vroeghistorische vondsten" van de Rijkscommissie van advies in zake de Musea ter beoordeeling. Het stuk gaf dan jijl" „Ach neen, zeg dat nu nietzei Desmond opstaand. Een poos stond hij zwijgend in zee te staren Toen keek hij op zijn horloge. „Ik moet nu naar Londen terug", zei hij. „Ik moet om vier uur een bespre king hebben met den Chef. En je weet waarover!" Het meisje knikte. „Wat zul je hem zeggen?" vroeg zij. „Neem je zijn aanbod aan om bij den Inlichtingendienst te blijven?" Desmond keek haar droevig aan. „Je hebt het mij zoo welsprekend voorgehouden", zei hij langzaam, „dat ik het wel moet doen, geloof ik!" Glimlachend gaf zij hem de hand Des- mond hield die een. oogenblik in de zijne. Toen draaide hij zich om, zonder ver der een woord te zeggen en ging met groote passen den weg op naar het sta tion. Barbara keek hem na totdat een bocht van den weg hem aan haar gezicht ont trok. Toen haalde zij een zakdoek te voorschijn, „Goede hemel, kind", zei zé bij zich zelf, „ik geloof, dat je staat te huilenI" EINDB,

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5