Woensdag 7 Mei 1924 167" Jaargang: BIHNENLAWD. No. 108. MIDDELBUR OU RANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post 12.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- •ingen f2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2,10, elke regel meer 30 cent Kleine advertentiën niet grpoter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rabriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. De heer De Zeeuw bleek een heel andere opvatting dan de Minister te heb ben van de „vitale" onderwijsbelaugen die bij de bezuiniging gespaard moeten worden. In het bijzonder het zevende leerjaar werd door hem verdedigd. De heer Slingenberg sprak in het bijzonder over onstandvastigheid van 's ministers beleid, en over de bezuiniging door afwenteling der lasten op de ge meenten. Voorts bepleitte fnevr. Pothuis- Smit het belang van nijverheidsonder- wijs voor meisjes, o.a. wegens de be hoefte aan goed opgeleid huispersoneel. En de heer Smeenge zocht de oor zaak der duurte van het onderwijs vooral in de splitsing; en waarschuwde o.a. tegen het denkbeeld dat liet platteland het wel kan stellen met eenvoudiger onderwijs, en met onderwijs tot 13 jaar. Vandaag voortzetting HET R1HLSTOEZICHT OP HET STOOM WEZEN. Gisterenmiddag heeft minister Aalber- se, in een der zalen van zijn departement naar aanleiding van Tiet 100-jarig be staan van het Rijkstoezicht op het Stoom wezen ,de beambten van dien dienst ont vangen, die vooraf een huishoudelijke vergadering hadden gehouden. De minis ter heeft daarbij in een rede de geschie denis en beteekenis van dezen dienst nagegaan. KAMEROVERZICHT. Tweede Earner. Zitting van Dinsdag. Br is geen raad verschaft door het uitstel der behandeling van het juri disch afweer-schild tegen de mogelijke rechtsgevolgen van intrekking van art. 40 „Bezoldigingsbesluit". Men zal zich herinneren dat de heer Dresselhuijs, in overeenstemming van het advies van den heer Nolens, uitstel der behandeling tot nh de Paaschvaeantie voorstelde en verkreeg, ten einde de regeering gelegenheid te geven, alsnog tegemoet te komen aan de zeer ernstige bezwaren die gerezen waren tegen dit voorstel om reeds bij voorbaat aan de ambtenaren het recht te ontnemen zich tegenover den. Staat tot de rechterlijke macht te wenden. De drie weken hebben echter voor Minister Heemskerk geen andere oplos- sing aan de hand gedaan, en zoodoende kwam het wetje gisteren ongewijzigd aan de orde, imet het gevolg dat het verminkt werd tot een onbeduidende be paling. Het bestond uit slechts twee artikels. In het eerste werd bepaald dat door ambtenaren geen aanspraken kunnen worden ontleend aan bepalingen die door de bevoegde macht zijn ingetrokken. In het tweede artikel werd bepaald, dat die onderwijzers welke een toelage genieten omdat zij anders door het Be- zoldigings besluit van 1920 achteruit zou den zijn gegaan in salaris, geen verlioo- ging van toelage zullen krijgen, als dat Bezoldigingsbesluit gewijzigd wordt. Na een korte verklaring van den heer Nolens en een verdediging door Mi nister Heemskerk, is art. 1 verwor pen met 56—27 st. Tegen de linker zijde en de meeste Eatholieken. Minister Heemskerk heeft toen het wetsvoorstel niet ingetrokken, doch den considerans gewijzigd, zóódat deze slechts betrekking heeft op die onder wijzersbepaling. De heer Ketelaar achtte dat art. 2 nu ook overbodig maar de Minister zei dat het noodig is om bij bet onderwijs dezelfde maatregelen te kunnen nemen als bij de andere ambte naren. En toen werd dat overschotje aan genomen met 57 tegen 24 st. De vrijz. dem. en soc. democraten stemden tegen. Na aanneming z. h. st. van een wets ontwerp betreffend het opsporen van delfstoffen bleef de Kamer steken bij dc wijziging der motor- en vijwielwet, daar eenige door den heer v. Sasse van Ysselt ingediende amendementen eerst gedrukt moeten worden. Eerste Kamer. Onderwijsbegrooling. De algemeene beschouwingen daar over werden grootendcels gestemd op het door den heer Fransen aange haald thema er is niets bestendigs hier benêc." Deze spreker drong aan oj) een ernstig onderzoek of hel bestaande stel sel wel goed is, nu de onderwijsuitga ven zoo oploopen. De heer De Waal M a 1 e f ij l had ernstig bezwaar legen de regeling van bijdragen der buitengemeenten aan de centrumgemeenten, en roerde verschil lende onderdeelen der onderwijswet aan, die z. i. niet goed werken. REGELING SALARISSEN. In de Maandag gehouden bijeenkomst van de Centrale commissie van georga niseerd overleg zijn, naar de .,0. Haar!. Crt." verneemt, door de regeering de volgende punten aan de orde gesteld: De salarisregeling zal niet meer behandeld worden in de Centrale Com missie van G. O., doch in bijzondere commissies. b. Er zal verschil bestaan in loon tus- schen gehuwden en ongehuwden (on- gchuwden ontvangen de 2 laatste perio dieke verhoogingen niet). c. Er zal wijziging worden gebracht in den kindertoeslag lagere ambtenaren met kinderen ontvangen voor dezen tot het 16e jaar, hoogere tot het 21e jaar kindertoeslag). d. Groepen van ambtenaren zullen uit het bezoldigingsbesluit worden gelicht en worden overgebracht naar het reglement van de Rijkswerklieden. Voor de Rijkswerklieden zullen afzon derlijke klassen van verhoogde stand plaats-aftrek gelden. e. De Regeering behoudt zich het recht voor de gemeenten in de stand plaatsen in te deelen. NIEUWE LOONREGELING GEMEENTE- PERSONEEL AMSTERDAM. De voorstellen van B. en W. van Am sterdam voor een nieuwe loonregeling voor het gemeentepersoneel komen op het volgende neer: lo. De pensioenstorting wordt van 3i/2 pel. op 8i/s pet. gebracht. 2o. De loonen worden verlaagd met 3i/2 a 4 cent per uur, zoodat ongeveer een loonsvermindering van vijf procent wordt verkregen. 3o. De vacantietoeslag wordt lol op één derde teruggebracht. 4o. De loonen der jeugdige werklieden worden met hetzelfde percentage ver laagd, en de leeftijdsgrens dezer catego rie van het 21sle op het 23ste levensjaar 5o. Eveneens worden in dezelfde ma te verlaagd de loonen der vrouwelijke werklieden. Uit Stad eit Provincie. Uit Vlissingen. Een paar weken geleden werden enkele leden van een gezin te V1 i s- s i n g e n plotseling ongesteld, en zoo als destijds gemeld werd, dacht men dat de oorzaak was het eten van slechte kaas. Deze kaas nu is onderzocht door den Keuringsdienst van waren te Goes, en is gebleken dat de kaas deugdelijk Te Vlissingen is bij de politie aangifte gedaan, dat gisterennacht bal dadige personen bij verschillende bewo ners de bellen hebben uitgetrokken, en zich aan andere straatschenderijen heb ben schuldig gemaakt. Dit "Walcheren. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad der gemeente St. Lauren s. Ingekomen was o. a. een verzoek van J. H. van Oost te St. Laurens om de be strating voor zijne woning, welke zeer slecht is, te vernieuwen door vervanging door klinkers. In handen gesteld van B. en W. ter verder onderzoek en advies. Van den heer K. A, Hamelink was ingekomen een verzoek om een dienst voor ophalen van vuil en faecalièn in te stellen. B. en W. hebben een -onder zoek ingesteld hoeveel gezinnen van een eventueel in te stellen ophaaldienst zou den wenschen gebruik te maken. Daar er zich slechts een zestal hebben opge geven meenen B. en \V. den Raad te moeten voorstellen op liet verzoek af wijzend te beschikken, waarmede m. a s. accoord wordt gegaan. Naar aanleiding van een vraag van den heer Boon of in het nieuwe gedeelte een z.g. aschbak zou kunnen worden geplaatst om op die wijze aan de gere zen bezwaren tegemoet te kunnen ko men, deelen B. en W. mede, dat getracht wordt hiervoor eene oplossing te vinden. Voorts was ingekomen 'n mededeeling van den Pensioenraad, dat de bijdrage voor de gemeente voor het toetreden van den Burgemeester tot het Weduwen- en Weezenfonds is bepaald op f 316.75. B. en W. stellen den Raad voor hier van op den Burgemeester te verhalen het vier vijfde gedeelte n.l. f 253.40 overeenkomstig denzelfden regel, welke op de andere ambtenaren is toegepast. Zonder h. s. wordt hiertoe besloten. Hierna vond plaats de aanbieding van het gemeenteverslag over 1923. Op voorstel van B. en \V. wordt be- besloten 't vermenigvuldigingscijfer voor de inkomstenbelasting voor het dienst jaar 1924—1925 te bepalen op 0 9 alzoo 0.05 meer dan het vorige jaar, zulks in verband met de te verwachten daling van het belastbaar inkomen en de groot© uitgaven voor het onderwijs. Door de heeren Francke en Maas wordt rapport uitgebracht over de re kening van het Burgerlijk Armbestuur, dienstjaar 1923. De inkomsten bedroegen f 349,97; de uitgaven f 127.20; alzoo een batig saldo van f 222.77. Aan den heer Adriani wordt ontheffing verleend van de huur van de onderwijzerswouing met 1 October a s. Op zijn verzoek wordt dhr. Adriani eervol ontslag verleend ais lid van de commissie tot wering van schoolverzuim en in zijn plaats met algemeene stem-, men gekozen de heer II. Maljaars. De heer Adriani heelt tevens van rechtswege opgehouden lid te zijn van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Z. h. s. wordt voorts aangenomen een voorstel van B. en \V. tot wijziging van art. 44a van de Politieverordening „Toe zicht op de tapperijen", zulks om te voorkomen dat aan eene overtreding van het tapverbod, zooals eenigen tijd ge leden heeft plaats gehad in Café Veld zicht aan den Veerschen weg, geen rechtsingang kon worden verleend. Aan de verordening op Legesgeldcn wordt op voorstel van B. en W. toe gevoegd. voor af te geven jachtakten 30 procent als leges van de daarvoor volgens art. 15 der Jachtwet 1923 ver schuldigde rechten. Voor af te geven bouwvergunningen f 1 als legesgelden". De begrooting dienstjaar 1923 wordt gewijzigd in verband met de kosten voor onderwijs aan kinderen, die in Grijps- kerke en Middelburg school gaan, waar voor thans weder f 30.03 moet worden betaald. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. Maandagavond werden door '1 De partement Wolf aartsdijk van het Nut tot bestuursleden herkozen de hee ren C. van Nieuwenhuize, S. J. Klompe en J. O. Koert. Door den voorzitter werd verslag uit gebracht van den vervolgonderwijscur- sus die in den afgeloopen winter op initiatief van het Dep. werd gegeven. De heer Lindenbergh bracht namens hel Dep. en ook zeker namens de leer lingen een woord van dank aan het personeel van dezen cursus. Tol lid van hel spaarbankbestuur werd herbenoemd mej. M. van den Ende en benoemd in de plaats van den heer H. Noteboom, die wegens vertrek be dankt had, de heer M. de Vos, en in de plaats van Ds. Afantz, die zijn ontslag had ingediend, de heer J. de Bel. De landbouwer S. te Schore kreeg terwijl hij een paard van stal nam, van een. ander paard een slag tegen de borst De direct ontboden geneesheer constateerde zware inwendige kneuzin gen. tengevolge waarvan het geruimen tijd zal duren aleer de getroffene zijn gewone werkzaamheden zal kunnen her vatten. Uit Sclio uwen en Duivel and. Een lezer schrijft ons Voor ornithologen en menschen die voor het vogelleven zich i.nteresseeren, is het werkelijk een lust thans een be zoek te brengen aan de inlagen in Schouwen.- een rit langs den zeedijk van ae zoo bedreigde Zuidkust van dat eiland toont werkelijk de moeite, want de kunst matig verbeterde hillen in die inlagen van Flaauwers en Heertjes zijn bezet met duizenden zeevogels, welke daar hun broedplaatsen vinden. De lage, voorheen steeds met water bedekte eilanden, nu door afdoende suatio zoo zeer ver beterd, waren een halve eeuw geleden ook zeer geschikt voor de vogelwereld, maar die drooglegging heeft nog meer tot gevolg gehad dat de zeevogels zich centraliseerden op de eilandjes te midden van de met water bedekte inlagen. Men moet dat lieve leventje werkelijk hooren en zien, om er zich een denkbeeld van te kunnen maken. Bedekt met vogels, is het een onophoudend opvliegen en neerzetten, een geraas van het aanhou dend geschreeuw, een plonzen, plassen en dompelen in het zilte nat, dat hooren en zien vergaat. Met belangstelling wordt door fiets- en autorijder even gestaakt om aandachtig dit werkelijk bijzonder ogelleven op een afstand te bewonde ren. - Aan J. van de Velde, bezoldigd veld wachter in de gemeente Zonnemaire, is met ingang van 16 Juni a s. door den Commissaris der Koningin eervol ontslag verleend. Uit Th o le n. Bij het Bureau „De Gemeente Gids" te 'fholen verscheen het adresboek van het eiland Tholen voor 1921, be treffende de gemeente Tholen, Poortvliet, Schdrpenisse, St. Maartensdijk, Stave- nisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Van iedere gemeente wordt eerst een alphabetische naamlijst der ingezetenen, en vervolgens de lijst van besturen der daar gevestigde instellingen en vereeni- gingen gegeven. Het adresboek is ont worpen en samengesteld door P, J. iBlaas, ambtenaar ter gemeentesecretarie te Tholen. Door den Raad van O u d-V ossc- meer werd Dinsdag besloten naar aan leiding van een schrijven van Ged. Sta ten waarbij werd medegedeeld dat de wijziging van de gemeentebegrooting '23 niet goedgekeurd wordt, met verzoek om de jaarwedde van den gemeente-ontvan ger op die wijziging te brengen daar op niet in te gaan, met 5 tegen 2 stem men, zoodat men zijn jaarwedde op 1' 850 wil houden inplaats van f 1200. Daar nog geen 70 pet. aansluitingen zijn verkregen bij de waterleiding, zul len de niet-aangeslolenen met drang ge wezen worden op de gevolgen, die nict- aansluiting zullen hebben. Zonder die 70 pet. kan de reductie niet verleend worden. Het schoolgeld voor het voortgezet on derwijs wordt geregeld naar de inko mens der ouders, zoodat naar gelang daarvan van 25 tot 60 cent per week zal betaald moeten worden. Het vermenigvuldigingscijfer voor de belasting 1924—25, het vorige jaar 1,4 beloopende, is thans bepaald op 1,1. Enkele opmerkingen werden door den heer Ooms gemaakt betreffende nog niet uitgekeerde gratificatiën. - )£ot de Commissie voor de Zeeuw- sche Letterkundige Tentoonstelling, is nog als lid toegelaten mejuffrouw E. Dronkers, alhier. De zeer populaire dichter 0 S. Adama van Scheltema is gisteren te Ber gen overleden. liet overlijden wordt gemeld vau Emiel Wambach, bestuurder van het Vlaamsch Conservatorium te Antwerpen. In den vluchtelingen-tijd in 14 vertoef de hij te Middelburg, waai" hij als violist is opgetreden op een liefdadigheidscon cert. BEVOLKING. OOST- EN WEST SOUBURG. In de Laatste helft van April zijn ingekomen K. van Belzen, Oraujeplein A 162 van Arnemuiden; H. Werkman, Nieuw- straat B 70, Arnemuiden; II. C. W. Wei- mar, Marnixplein C 51, Vlissingen; J. L. Kramp. v. Turnhoutstr. E 10, Vlissingen; N. v. d. Roest-Boon en kind v. Turn houtstr. E 12, Vlissingen; A. Caljouw, Marnixplein C 56, Vlissingen; M. Erom heen, Cevaalstr. B 189, Rotterdam; La. Joosse, Ritthemschc straat B 386, Vlis singen; P. Simonse en gezin. N. Vliss weg C 184, Biggekerke. Vertrokken W. II. Abkoude en gezin van Vliss. straat B 289 naar Rotterdam; P van Domburg van Marnixplein C 10 naar Amsterdam; Ja. J. C Kruijsse en kind van Tuindorp D 58 naar Helder; L. Louws en gezin nan Xoordstraat A 4 naar Vlissingen; J. A Nederlof en ge zin van Schoutstr. B 225 naar Vlis singen; F. J. van Leeuwën van Nieuwstr. B 86 naar Vlissingen; Franca de Bree van Oranjeplein A 29 naar Middelburg Gratis verkrijgbaar bij Heeren Apothekers en Drogisten een Handleiding over Pijnloos Scheren met behulp van Parel. Een uitkomst voor hen, die last hebben van schrijnen en stukgaan der huid. (ïngez. Med.) zingen van Gezang 96 werd de plech tigheid besloten. Des namiddags deed ds Steenbeek zijn iutrede als predikant. De gemeente zong hem toe Gezang 215 vs. 1. Hij sprak naar aanleiding van Romeinen 1 vers 10. Nadat de gemeente Gezang 36 vs. 1 en 4 had gezongen, sprak hij woorden van dank voor de hartelijke wijze, waarop ds. P. H. hem en zijn vrouw als adj.-direc teur en -directrice had ingeleid en hem bevestigd als predikant en zich richtend tol ds. en mevr Schrijver, directeur en directrice, sprak hij de hoop uit, dat zijn vrouw en hij de zorgen vau hun ouders op Neerbosch zouden mogen verminde ren. De bijeenkomst eindigde met het zin gen van Gezang 215 vs. 5. I KUNST EN WETENSCHAPPEN. ONDERWIJS. Geslaagd voor het Machinisten-di ploma 0 (praclijk) de heer W van der Hoek te Vlissingen; voor diploma B, de heer J. Hillebrand te Batavia, geb. te t. La ure us. De alphabetische voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school te Hoede- kenskerke bestaat uil A. M. de Lan ge, te Middelburg; A. Louwerse, te Vlis singen; J. C. M. Mazure, le Lamswaarde. De benoeming heeft Maandag a.s. plaats. KERKNIEUWS. - De particuliere synode der Geref. Kerken in Zeeland zal 4 Juni a.s. te Goes gehouden worden. (De Z.) Aan de Weesinrichling te Neerbosch zijn Zondag ds. en mevr. G. J. Steenbeek- Schrijver, gekomen van Zierikzee, als adjunct-directeur en -directrice, geïnstal leerd. Ds. Pijnacker Hordijk, voorzitter van. het bestuur der Weesinrichting, sprak naar aanleiding van Joh. 21. Met het LANDBOUW. - Uil Schore meldt men ons dat in deze gemeente op 't oogenblik een ware musschenplaag heerscht, waardoor de houders van bessenboomgaarden zeer veel schade lijden. Alleen door het plaat sen van wachters en veel der roovers te dooden, kunnen de boomgaarden voor een algeheele ruïneering bewaard blij ven. Op meerdere plaatsen is reeds de helft der vruchten van de boompjes af gegeten. Jaarvergadering der Zeeuw se he Laudbou w-0 nderlinge. In een der v ergaderzalen van „de Prins van Oranje" tc Goes werd op t Mei j.l. onder leiding van dhr. H. A. Ilanken, voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw- Onderlinge, de jaarlijksche algemeene le denvergadering van deze vereeniging ge houden. Uit het in deze vergadering uitgebrach te jaarverslag loopendc over het tijd vak van 1 Januari tot 31 October 1923 blijkt, dat op laatstgenoemden datum 2813 landbouwers waren aangesloten, die in hel verslagjaar een loon uitbetaal den van circa T 6.020 635 gulden. Er werden behandeld 558 ongevallen, n.l. 177 vóór en 381 na cle inwerking treding der Land- en Tuinbouwongeval- lenwet. Van deze laatste ongevallen vie len er 33 onder de vrijwillige verzeke ring. Onder de voorgekomen ongeval len zijn ditmaal een groot aantal inet be drijfsongevallen gelijkgestelde gevallen van bedrijfsziekte begrepen Deze hebben 'n ongunstigen invloed op de kosten der vereeniging gehad, waardoor met de le den moet worden afgerekend op f 1.43 per f 100 loon. De hittegolf in de maand. Juli 1923 veroorzaakte 182 ongevallen ten laste van de Centrale Landbouw-On- derlinge, waarvan 51 met doodelijken af loop. De kosten van die. ongevallen be dragen voor de leden der Zeeuwsche Landbouw-Onderlingo ongeveer 35 cent per f 100 verzekerd loon. Wanneer men deze iuderdaad zeer buitengewone kos ten van den omslag ad f 113aftrekt, dan krijgt men f 1.08, wat voor de Zeeuwsche

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1