Os onzichtbare ham B li VOEGSEL Donderdag 1 Mei 1924, No. 103. DJE ELECTRIFICATIE VAN DE >111) DENGROEP. Tol eene bespreking van bovenge noemd onderwerp waren gisteren uilge- noodigd de burgemeesters van de ge meenten op Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren, besturen van waterschappen en polders, aan welken oproep velen gehoor hadden gegeven. De Slatenzaal was- grootendeels bezet. Aanwezig waren ook de leden van Ged. Stalen en de heer Streefkerk, directeur der P.Z.E.M. De voorzitter, de Commissaris dei- Koningin, jhr. rnr. J. W. Quarl van Ufford, heette de aanwezigen welkom, en wees op het doel dezer bij eenkomst, de gelegenheid te geven wen- schen en meeningen omtrent het electri- ficatievraagstuk kenbaar te maken. Spr. ging de geschiedenis na van het electri- citeitsvraagstuk vanaf '17, toen een be sluit door de Staten genomen werd, waar bij besloten werd de voorziening in Zee land ter hand te nemen vanwege de Provincie. Eenigen tijd daarna werd toen de P.Z.E.M. opgericht. In Zeeuwsch Vlaanderen werd de Centrale te Wesl- dorpe opgericht en volgens spr. kan men nu nog niet spreken over bereikte of nog te bereiken resultaten. Want over deze jeugdige maatschappij moet geen oordeel worden geveld alleen naar de resultaten van het eerste boekjaar. Die zijn bovendien ook niet zoo ongunstig. In Januari 1923 ontvingen Ged. Staten van de P.E.Z.M. de mededeeling, dat commissarissen niet lot overeenstemming zijn kunnen komen over den aankoop der Vlissingsche Centrale. Ged. Staten antwoordden, dat zij het niet in het be lang der Provincie achtten de Centrale aan te koopen, waarbij nadere voorstel len werden gevraagd. Korten tijd daarop kwam echter de mededeeling, dat de meerderheid van commissarissen zich voor aankoop verklaarde en dan ook bij Ged. Staten het voorstel deed tot aan koop over te gaan. Ged. Staten hebben hierover een ongunstig advies uitge bracht aan de Prov. Staten. Lange dis cussies werden er over in de Staten gehouden, die zich ten slotte uitspraken niet tot den aankoop over te gaan van de Centrale te Ylissingen. Spr. verzocht dan ook bij de beraadslagingen van he den het vraagstuk van aankoop van die centrale uit te schakelen. Eenigen tijd later, in Dec. '23, bereikten Ged. Staten opnieuw voorstellen van commissarissen, waarbij werd aangevraagd f 1.500.000 voor den bouw van een hoogspannings net. De Vlissingsche maatschappij zou den stroom dan levere n aan parti culieren en bovendien zelf hel laagspan ningsnet bouwen. Aanneming van dit voorstel zou de provincie f 02.000 gedu rende 40 jaar kosten. Ged. Staten ver klaarden zich met dit voorstel niet ac- coord en brachten zoodanige groote wij zigingen daarin, dat eigenlijk gesproken kan worden van een nieuw voorstel. De eerste wijziging was dat Ged. Staten niet tot uitvoering van welk plan ook zou den adviseeren, voor zekerheid bestond van een minimum-afname van stroom en ten tweede zou de P.Z.E.M. bereid moe ten zijn naast de halve winst nog 8 ct. per K.W.U. te vergoeden. Daarop werd een motie-Vienings aangenomen, waar bij het plan van Ged. Stalen werd aange houden en Ged. Staten werden uiige- noodigd zich te wenden tot de Prov. N. Brab. Electr. Mij of andere verder voor komende lichamen. Spr. wil geen voor keur uitspreken voor welk plan ook of propaganda maken voor het laatste voor stel van Ged. Staten. Mocht een andeite oplossing voor de provincie of haar inwo ners financieel gunstiger zijn, dan heeft dit zijn volle medewerking. Maar spr. is van een betere oplossing nog niet over tuigd. Spr. wijst op degenen, zooals blijkt uit de afdeelingsverslagen der Staten- zitling, die de electrificatie van de mid dengroep er eindelijk aan wilden geven. In hun antwoord hebben Ged. Staten toen kenbaar gemaakt ,dat dezulken met een voorstel moesten komen. Gelukkig echter is een dergelijk voorstel in open bare zitting niet gedaan. Spr. is alzoo eenerzijds van oordeel, dat met bekwa men spoed naai" een oplossing voor de electrificatie van de middengroep moet worden gestreefd, anderzijds meent hij. dat in elk geval vast moet slaan een zekere afname van voldoenden stroom. Wanneer men dan eenmaal betrouwbare cijfers heeft, kan daarop worden xaort- gebouwd, hetzij dan dat de oplossing gezocht wordt door stroom uit Ylissingen, Brabant of een eigen centrale. Talrijke moeilijkheden zijn met de oplossing ge moeid Er zijn gemeentebesturen met een gasfabriek, met een overeenkomst met de M.A.B.E.G., en er zijn er ook met een eigen fabriek. Maar de grootste moeilijk heid is hel financieele bezwaar. Dal is het zwaartepunt voor de provincie. De heer Snellen, burgemeester van Kortgcne, zegt dat zoo spoedig mogelijk de voorziening van de middengroep ter hand genomen moet worden. ICortgene heeft een eigen centrale, cn tol 11 uur licht, het is voor de gemeente en voor den landbouw een groot belang als altijd door licht verkregen kan wor den. De heer W e 11 e m a n, burgemeester van Krabbendijke verklaart verheugd te zijn over het genomen initiatief tot deze vergadering, Nu kan de sli'eek zelf zich 'ook volledig uitspreken. Spr. wijsl op, dat in den zomer van 191-1 Ged. Staten een crediet vroegen van f 2500 voor het onderzoek naar de electriciteits- voorziening. Dit werd toen aangenomen met een kleine meerderheid (25 tegen 1 stemmen). Daarna kwam de oorlog, tot dat in 1917 de State® IGed. Staten een blanco credi|ert gaven om de noodige voorstellen te ontwerpen, wat z. h. s. werd aangenomen. Nu is de tijd van de hoogconjuctuur voorbij. Wij profiteeren thans van onze georgrafische ligging. Want was Zeeland niet verdeeld door 3 slroomen, dan zou er één centrale zijn gekomen voor heel Zeeland. Nu dient Zeeuwsch Vlaanderen in zekeren zin lot voorbeeld en in de tweede plaats kan zoo alles kalm overwogen worden, zon der dat hel standpunt verlaten wordt, dat de electrificatie onder hel bereik valt van iedereen. De eenige vraag is of het niet te duur is. Piel antwoord daarop eischt groote verantwoordelijkheid, daarom juicht spr. hel houden van deze vergadering toe. Er zijn gemeenten, die aan andere contracten vast zitten, maar liet gaal niet aan deze gemeenten uit te sluiten. Beter is het dan ook dat getracht wordt de cijfers te berekenen, wat dit zou kosten. Dan zijn er gemeenten in het bezit van een eigen gasfabriek, en gemeente met een eigen centrale. Deze zijn zeker voor standers van de electrificatie. Met deze feiten moet rekening worden ge houden bij elk plan, en al die meer uit- eenloopende plannen in een gemeen schappelijk plan worden samengebracht Daartoe moet men de plaatselijke toe standen goed kennen. Hiertoe zou spr. een commissie in het leven willen doen roepen. Hij wil deze commissie niet alleen voor de vraag stellen, wie zich zal aansluiten, maai- ook wal er kan ver bruikt worden. Een dergelijk onderzoek moet niet geschieden zonder hulp van deskundigen. Wat de kosten betreft, de helft zal moeten komen voor de provin cie en de helft voor de gemeenten. Spr. dient daarom een moli waarin de vergadering, gehoord het in leidend woord van den voorzitter, de wenschelijkheid uitspreekt, dal een com missie in het leven worde geroepen, die inzake de electrificatie van de mid den groep het college van Ged. Staten van advies zal dienen en den voorzitter uitnoodigt de leden dier commissie te benoemen. De burgemeester van Rilland-Balh, de heer Schwarz beveelt deze motie zeer aan, uitvoerig wijzend op de steeds meerdere belangstelling voor de elec trificatie. De burgemeester van Domburg, de heer van Voorthuijzen, brengt den voorzitter hulde voor bet initiatief voor deze vergadering en zegt naar aan leiding van de woorden van den heer Welleman, dat gemeenten met eigen cen trales toch zeker voorstanders zijn van electrificatie, dat hij pers. daarmee volko men instemt. De burgemeesters moeten echter voorzichtig zijn in het uitspreken van hun oordeel, aangezien men dat zou kunnen beschouwen als een oordeel na mens de gemeente. En spr. weet niet of hij dan ook hetzelfde kan zeggen Voor gemeenteraden ten platte lande is heL altijd een kwestie van de finan ciën. Domburg beeft een zeer bescheiden centrale. Men zal zich bij voorziening door de provincie afvragen betaalt men dan meer of minder, dat lijkt spr. ook bel eenige zuivere standpunt, al zijn er voordooien bij aansluiting aan de cen trale. De burgemeester van Wemeldiiige, do heer W a b e k ezegt, dat zijn gemeente een gasfabriek heeft die goed voldoet. Nu wil men wel electriciteit, maar men zal zeker zeggen denkt er om, dat het niet te veel kost. De heer Callenfels, raad van den Polder Walcheren, zegt dat de polder geen belang heeft bij de electrificatie Mocht ze nog eens tot aanschaffing van een gemaal overgaan, dan kan stroom worden betrokken bij de centrale te Vlissingen. De heer W. Kakebeeke zegt dat hij geen opdracht van zijn polderbestuur heeft gekregen, maar als voorzitler daar van heeft hij steeds mede gestreefd naar electrificatie. De polder heeft een be maling aangeschaft, maar spr. dringt er steeds op aan de schuldenlast af te los sen, opdat een electrische bemalingssta tion kan worden geslicht. De voorzitter zegt, dat de woor den van hulde voor het initiatief dezer vergadering grootendeels den heer Ri chel, burgemeester van Borsselen, toe komen. Spr. kan accoord gaan met hel denk beeld van de slichling eener commissie van advies, mits die comm. de taak van Ged. Staten niet overnemen. Deze houden de leiding. Wat de kosten betreft, daar over kan in deze vergadering geen uit spraak worden gedaan De burgemeester van Korlgene, de heer Snellen, gelooft niet dal met het voorstel-Welleman eenig belang gediend zal worden. De gemeenten zullen niet kunnen zeggen, hoeveel er zal worden verbruikt Daarover is nooit eenige ze kerheid. Spr. gelooft, dat de toepassing der motie noodeloos zal ophouden. De voorbereiding is bij de provincie goede handen. De v o o r z. zegt voor de afname ver schillende cijfers te hebben ontvangen. De ramingen verschillen nogal. Ged. Sta ten zijn zelf niet deskundig, en moeten dus afgaan op de cijfers van de gemeen tebesturen Zoolang geen minimumafna me gegarandeerd is, kan niet tot oprich ting worden overgegaan. De heer Welleman zegt mei liet minimum-verbruik rekening te hebben gehouden. De heer Snellen zegt dal dit juist de moeilijkheid is en hij daarom tegen de inotie-Welleman bezwaar heeft. De directeur der P. Z. E. M., de heer Streefkerk heeft weinig verwachting van de motie-Welleman. De menschen willen zich nu eenmaal niet direct bin den; dat is overal zoo. Spr. doet als nieuwe oplossing van 't vraagstuk een denkbeeld aan de hand, waardoor de moeilijkheden bij een rein provinciaal vennootschap en louter ge meente vennootschap worden opgeheven, n.l. van een samenwerking tusschen de P.Z.E.M. en de gemeenten. Voor de laagspanningsnetten vormen dc gemeenten een vennootschap. De P. Z.E.M. legt het hoogspanningsnet c.a. aan. Directie en administratie van beide venootseliappen is dezelfde. Ook zou de mogelijkheid kunnen be staan dat beide vennootschappen tot één samengevoegd werd, waarin het kapitaal van de gemeenten voor dividenduitkee- ring preferent zou zijn. Dit laatste in ver band met het feit dat de provincie 1,5 millioen a Is renteloos voorschot wil geven. Dc grootere kosten van twee direclie's en administralie's zijn verdwenen. De ge meenten hebben medezeggingschap, waar voor een slem uit de vergadering opging, terwijl de gemeenten doordat gemeente lijk geld in de onderneming zit, meer voor electrificatie zullen gaan doeu van wege het belang dat daardoor bij die onderneming wordt verkregen De voorz. wijst op de cenlrale te Westdorpe, die zonder garantie is ge bouwd. Ged. Staten besloten nu ook geen spa de meer in den grond te steken zonder garantie. Het denkbeeld van den heer Streefkerk zal door Ged. Staten worden overwogen. De motie-Welleman werd hierna bij zitten en opstaan aangenomen met over- groote meerderheid van stemmen. De voo v z. benoemde in de commissie voor Walcheren de heer L. J. van Voort huijzen, burgemeester van Domburg; voor Noord-Beveland de heer M. J. Ver horst, burgemeester van Wisseukerke, voor Zqid-Beveland de heeren Jac. Wel leman, burgemeester van Krabbendijke, Richel, burgemeester van Bors selen; A. Hanken, directeur van den Wilhelminapolder; D. J. Vereeke, voor zitter van het waterschap „De Breede Watering bewesten Ierseke; en een nader aan te wijzen lid van den raad van Goes, en ten slotte een nader aan te wijzen lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden. De voorz. sloot hierop de vergade ring met dank voor de opkomst en het uitspreken van de beste wenseben voor de electrificatie van ons gewest. 40 jaren bij hel onderwijs werd verbon den. Hij was achtereenvolgens als on derwijzer le Dedemsvaart, Werkendam en Gorinchem, en sedert 15 Nov. 1891 als hoofd te O en W. Souburg werkzaam Ambachtsschool Oostburg. Woensdag had in de Ambachtsschool te Oostburg op gebruikelijke wijze het uitreiken der diploma's plaats, alsmede het overgaan der leerlingen naar eeu hoogere klasse en hel toelaten van nieu we leerlingen. Van de tweede naar de derde klasse werden bevorderd: de smeden J. Hermans, Waleriand- kerkje; D Musson, Aardenburg; F. Ver- planke, Groede, L Vermeulen. Breskens; M. Bruinooge, Groede; J. de Bruine en L. Klaassen, beiden Breskens. Niet be vorderd 1 leerling. de timmerlieden P. Jacobs. Breskens; J. Beun, St. Kruis; F vau de Plassche, Oostburg, H Oosterling, Groede, M Fij- naut, Waterlandkerkje; P. Ceulenaere, Aardenburg. Van de eersle naar de tweede klasse werden bevorderd de smeden J. van Noppen, Ooslburg; J. I. le Roy, Zuidzande; O A. Buijze, Breskens; S J van de Vijver, Zuidzan de, P. O. van de W-alle Schoondijke; M. A. Leenhouts, Sluis; A. 1. Guerand, Schoondijke; A. Jansen, Schoondijke, J. Meenen en A. P. Provoost, beiden RECHTZAKEN. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Tegen J. P. uit Middelburg, die reeds een paar maal is veroordeeld we gens het toedienen van medicijnen en het behandelen van vrouwelijke per sonen, zonder daartoe bevoegd te zijn. is Dinsdag voor de rechtbank weer één jaar gevangenisstraf gevorderd wegens eenzelfde feit. ONDERWIJS. De lieer P. M. Öorbeel, onderwijzer aan de Chr. Burgerschool te Middel burg (Singelstraat) herdacht dezer da gen zijn 25-jarig jubileum als chr. on derwijzer, waarvan hij 21 jaar aan de Olir. M. L. O. te Middelburg ,wa9 verbonden. Onder hartelijke toespraken van den voorzitter van het schoolbestuur en het hoofd der school, welke toespra ken getuigden van groote waardeering, voor het onderwijs door den heer Oor beel gegeven, werden hem verschillende stoffelijke blijken van belangstelling en waardeering namens het bestuur, het personeel en de leerlingen aangeboden. Geslaagd te Utrecht voor het exa men apothekersassistent, mej. G. G. Mange te G oes. -- De heer A. van Veen, hoofd van de school met den Bijbel te Souburg, herdenkt heden den dag dat hij vóór Groede; M van Meenen, Breskeus; A. 9. Commelin, Aardenburg; J. P. Boidin, Oostburg: J. I. Wisse, Oostburg; M. 0. Valk, Breskens; D, Kolijn, Ooslburg; A. Brevet en A. I. Luteijn, beiden Oostburg. Niet bevorderd twee leerlingen,- de schilders W. 0. Brakman, Groede; Risseeuw en M. Goedhals, beiden Schoondijke; timmerlieden: J. W Hennekev, Schoondijke; I. Kense, Oostburg; M. E. Temmerman, Waterlandkerkje; J. J. van de Plassche, Breskens; L. van Dixhoorn, Oostburg, J. la Gasse, Koudekerke; J. Looke. Sluis, L. Droeshaut, Oostburg. Gediplomeerd werden de smeden. J. Verplanke, IJzendijke; J. T. Stuij, Oostburg; D. Luleijn, Retran- chemenl; J. Goedhals en A. van der Meu- len, beiden Schoondijke; J. A. van Baal, Schoondijke; L. de Vleeschhouwer, Aar denburg; de timmerlieden J. Maas, Breskens, I. A. Versluijs, Oostburg; A Baden. Bres kens; O. de Smit, IJzendijke. Toegelaten tot de eerste klasse wer den de timmerlieden J. J. Tellier. Schoondijke; J. P. Ja cobs, Breskens. nog eens J. P. Jacobs Breskens; P. J. Israël. Groede; H. Groos- man, IJzendijke; I. J. P Oatsinan, Bres kens; F. A Koppens, Sluis; J. le Bleu, Breskens. 0. B. de Ridder. Oadzand; M. Visser, St. Anna ter Muiden, de schilders J. J. Pieters. Aarden burg, J. A. Leenhouts, Oostburg; M. M. Verschelling, Breskens; de smeden M. van Dale, Retranche- ment; J. 0. den Hollander en J. Marteijn, Schoondijke; J. Pleijte, Oadzand; J. Oasteleijn, Groede; J. Musson, Aarden burg; D. de Hondt, Groede; W. van der Plas, Schoondijke; I. Brevet, Oostburg; J. Luteijn, Retranchement; M. Eversdijk, Oadzand; A. Goedhals, Schoondijke; A. Luteijn, Groede, A. Buijsse. Aardenburg; J. J. Schippers. Groede; P. Verschage, Zuidzande; D. Datthijn. Groede; A. A Quist, Schoondijke. Hij had Barbara Mackwayte opgeof ferd; hij had Nur-el-Din prijsgegeven; hij was zelfs niet eens handig genoeg ge weest zijn eigen corpus te redden. En Strangwise, een spion en moordenaar, was ontsnapt en was nu vrij om zijn bende te reorgauiseeren, uadat hij Bar bara en Desmond uit den weg had ge ruimd. Die gedachte was zóó ondragelijk, dat zij Desmond weer lot handeion bracht. Strangwise zou hem niet de baas wor den, besloot hij, en hij had slechts dit korte oogenblik van alleen-zijn, waar in hij een plan kon uitdenken om Bar- Door DOUGLAS VALENTINE. (Schrijver van De man met den Klompvoet). Geautoriseerde vertaling van W. E. (Nadruk verboden). 59). HOOFDSTUK XXIX. Punt en streep, t Langen tijd nadat de voetstappen van!bara"le hulp te komen en de gevangen- Strangwise en Bellward zich verwijderd neming van Strangwise en zijn twee me- hadden, zat Desmond in gedachten ver- deplichtigen te verzekeren. Maar hoep diept lusteloos voor zich uit te staren.! Hij hief hel hoofd op en keek 1de Die gedachten waren niet van de vroolijk-j kamer rond. De gordijnen waren niet ste. De sinistere atmosfeer van het huis,dicht getrokken en er viel genoeg licht drukte hem als lood en maakte hem nog'naar binnen oin hem in slaat te "stellen meer somber (de omtrekken van de meubels te onder- Om zijn eigen toestand bekommerde hij scheiden. Het was een slaapkamer, in zich niet. Dit was geen pure onzelfzuch- j tamelijk massieven stijl. Er lag een dik, tigheid; het was gewoon een voorbeeld zacht karpet, waarin elke voetstap diep' hoe de kracht van de tucht een man'inzonk. er aan kan wennen de zaak waarvoor hijj Desmond probeerde de louwen, waar- staat, als alles en zichzelf als niets te mee hij gebonden was. Ilij was heel han- rekenen. En Desmond had de afschuwe-'(dig vastgebonden. Hij dacht, dal hij niet lijke overtuiging voor oogen, dat nu al,een beetje peuleren het touw rond zijn zijn middelen uitgeput waren en dat rechterarm wel los zou kunnen krijgen, niets de schandelijke mislukking van zijn want een plooi van zijn jas was tusschen opdracht meer kon goedmaken. een van de kuoopen geraakt Maar de VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. - Verplaatst mei ingang van 1 Mei a.s. de besteller D. Koopman van Vlissin gen naar Neuzen. - In West-Noord-Brabant zijn ge durende de Paaschweekdagen honderden processenverbaal opgemaakt legen wiel rijders enz., die niet voorzien waren van een zoogenaamde wegkaart, die voor de provinciale wegen in N.-Brabant ver touwen om zijn linkerarm en zijn beide john—Smythe. Er was geen vergissing beenen zaten zóó stijf, dat hij niet geloof-mogelijk. Het electrische licht brandde de ze mei eenige mogelijkheid los te'en de gordijnen waren nog niet dichtge- kunnen krijgen, zelfs al zou hij zijn rech-J trokken. Hij kon het zwart met rose terhand vrij hebben; want de knoopen dekbed op zijn bed duidelijk zien en ook waren achter aan den stoel vastgemaakt,! de zwarte voering van de cretonne gor- zóó. dat bij.er niet bij kon idijnen. Toen herinnerde hij zich hoe sterk Hij moest zichzelf dus beperken tot'de helling van den heuvel glooide. Hij bewegingen, die hij kon uitvoeren in de [moest in de kamer zijn, waar hij Bell- belachelijke positie, waarin hij zat, dat.ward uit het raam had zien kijken, wil zeggen met een grooten armstoel I Het gezicht van die keurige slaap- aan zich vast, ongeveer zooals een slak kamer vlak tegenover hem, deed Des met zijn huis op den rug. Na wat heen en!mond vreemd aan. Nu eerst scheen het weer manoeuvreeren ontdekte hij, dat tot hem door te dringen in welk een hij door langzaam heen en weer krabbe-eigenaardige positie hij zich bevoud, een len zich over den grond kon bewegen 'gevangene in een zeer respectabel huis Op een parketvloer zou het een lawaai- in een van de voorsteden, in een zeeir ige bezigheid zijn geweest; maar Des- respectabel gedeelte van Londen, en die mond bewoog zich niet verder dan drie door een gewelddadigen dood werd be- oï vier decimeter tegelijk ©n het dikkedreigd karpet dempte het geluid. I Hij zou niet toegeven zonder vechten. Zij hadden hem met zijn stoel neerge- De veiligheid Wtaarde hem als 't ware zet in het midden van de kamer, vlak [in 't gezicht en was slechts door een vijf bij het groote ledikant. Na tien minuten, tigtal meters gras en struiken en een moeizaam krabbelen had hij de toilet-,muur van hem gescheiden. Onwillekeu- tafel bereikt, die voor het raam stond; rig greep hij de armleuningen van den aan beide zijden van den spiegel warenstoel om zich op te heffen, teneinde be twee electrische kandelaars Hij schoofter uit het raam te kunnen zien. Hij de tafel op zij, en ixmsde toen langzaamdacht er niet aan, dat hij vastgebonden maar zeker over het karpet totdat hij!was, maar de touwen drongen hem pijn- het raam bereikt had. En toen slaaktelijk in de armen en brachten hem gauw hij bijna een kreet van verbazing. in zijn vorige houding terug. Want hij keek recht in het raam van' Hij probeerde nog eens de touwen om zijn eigen slaapkamer bij mevrouw Vit- zijn rechterarm. Ja' Ze waren ongetwij feld losser dan de andere. Hij trok en rukte en sjorde en peuterde. Eens bij al dit geworstel smakte hij tegen de toi lettafel en het scheelde niet veel of hij had eeu van de electrische kandelaars vermorzeld die van den houder viel e® als door een wonder nog juist op den rand van de tafel bleef liggen en niet op den grond terecht kwam. Hij hervatte zijn pogingen maar met minder geweld. Het was vergeefs. Hoewél de touwen om zijn rechterarm vrij los waren, was zijn pols stevig aan den stoel gebonden en wat hij ook deed, hij kon die niet vrij krijgen. Hij klauwde wanhopig met zijn ngers en duim, maar alles vergeefs. Terwijl hij zoo aan 't worstelen was, werd zijn aandacht getrokken door een gefluit. Op een afstand was iemand die een vroolijk deuntje floot, zuiver en mu zikaal, een soort huppelend danswijsje, dal Desmond bekend in de ooren klonk. Het deed hem op de een of andere ma nier aan het front denken. Het gaf hem een vage herinnering aan wakker worden in de vroege morgenkilte van een loop graaf, den geur vau vochtige aarde, het gegons van vliegmachines in den morgen lucht, '1 gegil van fluiten, 't geroffel Ivan trommels o ja, natuurlijk het was de reveille, dat oude deuntje, dat elke soldaat kent. Hij hield op met zijn rukken en trek- ken en gluurde voorzichtig naar buiten.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5