BITABUR! FEUILLETON. BIJVOEGSEL VAN DB Vrijdag 25 April 1924, No. 98. KERKNIEUWS. Geref. Kerk. Beroepen te Bergen op Zoom ,ds. P. van Dijk, te Zaamslag. Aangenomen het beroep naar Gees, door IC. J. Cremer cand. te Amsterdam, o.m. bedankte hij voor Westkapelle-Dom- burg. KUNST EN WETENSCHAPPEN. pet. obligation, deel eener leening 1922 der provincie Zeeland. Rotterdamsmche Bankvcreen. Naar de N. R*. Crt. verneemt zal aan de algemeene vergadering van aandeel houders der Rotterdamsche Bankvereeni- ging worden voorgesteld „het dividend over het afgeloopen boekjaar, evenals over 1922, te bepalen op 6 pet. Binnenkort verschijnt bij den uit gever J. J. van der Peijl te lerseke een bimdel Zeeuwsche liederen in Zuid- Bevelandsch dialect, door den heer D. A. Poldermans te 's-Gravenpolder. Op mu ziek gezet door den heer A. Lijsen te [Middelburg, voor piano, solostem en 2 stemmen, met Noten- en Cijfermuziek, Ook afzonderlijke tekstboekjes zullen verkrijgbaar zijn. ONDERWIJS. Benoemd met ingang van 1 Mei tot onderwijzeres aan de St. Jozefschool te Boschkapelle mej. M. Borm, thans in gelijke betrekking te Axel. Vanwege de Ned. Ver. van Leeraren in de steno „Groote" werd te Vlissingen examen afgenomen en slaagden- voor kantoorstenograaf Duitsche taal, diploma B, mej. G. van Hoepen; voor kantoorste nograaf Ned. taal, diploma A mej. W. Schenk en de heer J. Beun en voor kan toorstenograaf diploma B de heef W. Looisen allen te Vlissingen en leer lingen van den heer I. Sinke aldaar. RECHTZAKEN. Voor de rechtbank te 's Gravenhage is 9 maanden gevangenisstraf geëischt te gen den automobilist 0. B. uit Zegwaard, die op 9 December 1923 te Rijswijk den student Carp, die daar liep met een mo torrijwiel aan de hand, heeft aangere den, tengevolge waarvan deze is over leden. De verdediger bepleitte vrijspraak. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft bevestigd een vonnis van de recht bank aldaar, waarbij W. F. W., 29 jaar, beeldhouwer te 's-Gravenhage, wegens oplichting van notaris Rambonnet te Wolvega voor f 4700 is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Zutplien heeft Don derdag den postbeambte G. D. K. te Ter- wolde wegens verduistering van drie aan- geteekende brieven en een bedrag van f 120 van een geïnde postkwitantie ver oordeeld tot 3 maanden gevanginisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. De minister van financiën maakt in de St. Crt. bekend dat hij o.a. met ingang van lieden voor opneming in de dagelijksche noteering in de prijscouran ten der beurzen heeft aangewezen de 6 Zeeuwseh-Vlaamsche Tram weg M ij? Aan aandeelhouders van deZeeuwscü- Vlaamsche Tramweg Mij. wordt voorge steld over 1923 4 pet dividend uit te keeren (v. j. 2 pet De sluizen in de Maas. De officieele opening der nieuwe slui zen en stuwen in de Maas te Roermond en Linne is bepaald op Vrijdag 16 Mei. De officieele openstelling voor 'l scheep vaartverkeer is bepaald op 1 Juni -*■* Invoerrecht op VIees ch De Minister van Financiën brengt Ier algemeene kennis van belanghebbenden, dat de commissie van deskundigen voor het invoerrecht op versch en gekoeld vleesch in liare vergadering van 23 de zer de in de wet van 19 Mei 1922 (Staatsblad no. 330) bedoelde prijscou rant heeft vastgesteld als volgt Rund en kalfsvleesch, versch of gekoeld. 100 K.G. f 95; Paarden- en ander vleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 55. Gedurende de maand Mei 1924 zal mitsdien het invoerrecht voor de hier boven bedoelde vleeschsoorlen bedragen 10 pet. van de hiervoor vermelde waar den. Rusland en de haven van Rot terdam. Een der Rotterdamsche berichtgevers van het jHdbl. schrijft aan zijn blad- Nu de onderhandelingen tot regeling der betrekkingen tusschen Nederland en Sovjet Rusland worden voortgezet en ook de kwestie van de erkenning de jure daarbij aan de orde komt, mag men wel hopen, dat de besprekingen, die Donder dag te Berlijn aanvangen, tot een over eenkomst tusschen beide landen zullen leiden, al dient men zich op dit tijd stip nog van het doen van voorspellingen omtrent den uitslag te onthouden. Handel en nijverheid, die met spanning den uitslag verbeiden, hebben nu althans de zekerheid, dat er aan de zaak gewerkt wordt. Als het tot de erkenning de jure van Sovjet Rusland komt ,is voor de Rotter damsche haven het pleit beslist. Rotter dam wordt dan de Russische handelsba sis voor West-Europa. Wel jis> waar zal eerst half Mei de Raad van Volkscomissarissen te Moskou definitief kiezen tusschen Rotterdam en Hamburg maar practiscli is Rotterdam reeds gekozen, onder voorbehoud natuur lijk dat men te Berlijn tot elkaar komt en wij Rusland de jure erkennen want op dit laatste punt valt met Moskou niet te transigeeren. Bij de keuze van Rotterdam hebben verschillende factoren een rol gespeeld. In de eerste plaats natuurlijk de ligging en de outillage onzer havens. De Russen hebben hier zelf rondgekeken en weten dus, wal dit laatste betreft, wat Rotter dam hun kan bieden. Er is echter nog een andere factor die de haven van Rotterdam bij de Russen zeer ernstig, in aanmerking deed komen. Wij hebben daar vroeger nooit melding van gemaakt; maai- behoeven het thans niet langer te verzwijgen. De Russische handelscommissaris te Berlijn heeft indertijd te verstaan gege ven dat de Siovjetregeering haar handels basis wilde vestigen buiten de grenzen eener groote mogendheid. Gegeven deze opvatting van Moskou had Rotterdam voor de Sovjetheeren iets voor bij Hamburg en bij Antwerpen. Deiheeren in Moskou zijn Realpolitiker als hel op de buitenlandsche handelspoli tiek aankomt en als zij het wenschelijk vinden hun stapelplaatsen in het buiten land buiten het bereik der groote mo gendheden le houden, zullen zij hel fi liaal van een groote mogendheid even eens mjjden ,ook al biedt men hun daar faciliteiten. Naar wij vernemen koestert de Sovjet- regeering niet slechts het voornemen Rot terdam te maken tot de haven waar zich de aanvoer van het Russische graan voor West Europa en Duitschland concen treert ,maar iwenscht zij eveneens de pro ducten der Russische petroleumindustrie van Rotterdam uit te distribueeren. Zij heeft dan ook reeds haar verlan gens kenbaar gemaakt om voor dat doel de beschikking te krijgen over terreinen en tanks. Natuurlijk draagt alles nog een zeer voorloopig karakter, mede doordat eerst het resultaat der besprekingen van Berlijn moet worden afgewacht. Deze aangelegenheid kan trouwens niet opeens geregeld worden. Wal Rot terdam op het oogenblik aan tanks en pelroleumterreinen bezit, is in gebruik. Er zullen dus nieuwe tanks moeten wor den gebouwd op de terreinen ouder Per nis, dei daarvoor bestemd zijn. Voor an dere producten dan de voortbrengselen der olieuijverheid hebben de Russen niet beslist eigen terreinen en loodsen noodig. Graan wordt in den regel onmiddellijk in Rijn- of andere schepen overgeladen. Hel schijnt echter wel de bedoeling te zijn ook voor andere artikelen eenige eigen terreinen en loodsen in gebruik te nemen. Voor dit doel kan echter met bestaande gebouwen en opslagplaatsen worden volstaan zoodat het niet moei lijk valt hiervoor een regeling te Ireffen. Rotterdam wacht nu slechts op de er kenning de jure om de plannen in ver band met de vestiging van een Russische handelsbasis ten uitvoer te kunnen bren gen. Door DOUGLAS .VALENTINE. (Schryver van De man met den Klompvoet). Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). '56. Het scheen wel alsof hij in een andere wereld was gekomen De kamer, waar in hij zich nu bevond, was geheel ge houden in helrood en zwart. Dat waren de eenige kleuren in de kamer. De zwarte damast zijden gordijnen waren dichtgetrokken, hoewel liet buiten nog niet donker was en een lamp als een reusachtige roode kom verlichtte met een geheimzinnig rood licht een van de meest bizar ingerichte kamers, die Des- mond ooit had gezien. Het was een verlakte kamer in dien Chineeschen stijl, die zoo in trek is ge komen sinds Balcsl en het Russische Bal let de oostersche decoraties in Engeland invoerde. De muren waren van hetzelfde roode lakwerk als de deur en op gelijke afstan den waren paneelen aangebracht van prachtig zwart en goud lakwerk. De tafel, die midden in de kamer stond, was rood met zwart gelakt even als de fantastisch gevormde stoelen en de rest van het ameublement. Het zware mollige tapijt was zwarl. Al deze bijzonderheden drongen niet ineens tot Desmond door; zijn aandacht werd onmiddellijk gelrokken door een armstoel met hooge leuning, met zwart satijn overtrokken ,die van de deur af gekeerd stond. Hij staarde naar deze stoel; want boven de leuning uit als een goudbruine plek legen het zwart van de sloelbekleeding zag hij een massa krul len.... hel haar van Barbara Mackwayte. Toen hij naar het meisje loeging, kreunde zij met een vreemd-hooge,. ker mende stem „Neen, neen, niet weer! Laat mij sla pen! O alstublieft, laat mij alleen!" Met één sprong was Desmond naasl haar. „Barbara!" riep hij!, izonder er aan le denken ,dat hij haar bij haar voornaam noemde. Barbara MackWayte zat in den groo- ten zwarten armstoel tegenover het raam met de zwarte gordijnen Haar ge zicht was bleek en vertrokken, en zij had donkere kringen onder de oogen. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Schuttevaer. Woensdagmiddag half drie ure is in de groote zaal van hotel „Juliana" te Zierikzee begonnen de 61e algemeene vergadering van de Schippersvereeuiging ,)Schutlevaer". Bij de opening waren een 100-tal leden uit alle deelen van het land .aanwezig en werden deze welkom geheeten door den voorzitter van de afd. Tholen en Schouwen-Duiveland, die als gastheer optraden. De vergadering werd, bij ontstentenis van den algemeenen voorzitter ,mr. H. Smeenge, lid van de Eerste Kamer, die volgens ingekomen bericht heden niet aanwezig kon zijn; omdat hij tegenwoordig moest zijn bij de teraardebestelling van den burgemees ter van Groningen geopend door het oudste bestuurslid, waarna overgegaan werd tot verkiezing van bestuursleden enz. Mede waren ter vergadering aanwe zig vertegenwoordigers van den Minister van Waterstaai en van Marine, mr. A. J. F. Fokker burgemeester van Zierikzee en eenige leden van Ged. en Provinciale Staten. Ten half acht ure begaven de leden zich, waarbij zich nu ook bevond, jhr. R. R. iL. de Muralt ,lid van de Eerste Ka mer en burgemeester van Borculo, naar het stadhuis alwaar een receptie plaats had. Hier was het de burgemeester die het woord nam en allen hartelijk wel kom heette namens het college van B. en W. in het oude Zierikzee. ,Spr. herinner de aan.de ongeveer 20 jaar geleden te Zierikzee gehouden vergadering, die niet alleen goede resultaten had opgeleverd, maar, zooals uit de notulen bleek, een gevoel van groote tevredenheid bevatte, en drukte er zijn spijt verder over uit dat hij den algemeenenvoorzitter van I,Schuttevaer" niet het welkom kon toe roepen, maar gaf de verzekering dat de plaatsverv, voorzitter zijn taak prachtig had vervuld. Spr. wil herinneren dat 't oude Zierikzee in vroeger jaren reeds eene voorname rol speelde in de schipperij. In 1200 voer men van hier uit reeds ter koopvaardij terwijl men in 1500 vooral op Spanje en Portugal al voer. Dat de schipperij in den loop der tijden hier wel wal beteekende, bewees wel het feit, dal in één stormnacht 500 weezen en wedu wen werden gemaakt De geschiedenis leert ons ook dat Zierikzee de schipperij wel gezind was daar reeds voor 100 ja ren geen tol werd geheven. Niettegenstaande deze voor de schip perij zeer gunstige bepaling, geraakte de schipperij hier toch in verval Thans is er gelukkig weer eenige opleving te con- stateeren daar wij nu in het gelukkige bezit zijn van een flinke visschersvloot. Spr. hoopte dat de vereeniging tijdens haar verblijf hier in deze veste' een aan gename herinnering daaraan moge mede nemen en dat de te nemen besluiten vruchtdragend zullen zijn. Hierop stelde hij voor het glas te ledigen op het wel zijn der vereeniging „Schuttevaer", haar bestuur en de leden met hun gezin Aisnu nam de waarnemende voorzitter van „Schuttevaer" het woord, die namens zijn vereeniging B. en W. en de leden van den Raad hartelijk dank zegde voor de aangename ontvangst Hij zegt trotsch le zijn op Zierikzee, omdat zij reeds vóór 100 jaar geen tol meer hief, iets wat in vele plaatsen nog tal van onaangenaam heden voor de schipperij met zich brengt Hij brengt in herinnering den mooien toren van Zierikzee, die volgens de ge schiedenis nog 90 Meter hooger had moeten worden. Maar hij noemt het een geluk dat dit plan niet is volvoerd, daar men hem dan wellicht geen toren, doch .dom" zou genoemd hebben, evenals ii Utrecht Hij raadt de schippers aan niet te hooge torens te bouwen, daar zij dan misschien ook dom zullen worden genoemd. Met nogmaals hartelijken dank uit te spreken voor de hartelijke en aangena me wijze van ontvangst, eindigt spreker zijn rede. Hierop spreekt de voorzitter van de aïdeeling Schouwen-Duiveland en St. Fi- lipsland zijn hartelijken dank uit voor de officieele ontvangst en den steun en de medewerking die hij voornamelijk den burgemeester van Zierikzee tot het welslagen van de jaarvergadering macht ondervinden. Hierna was deze ontvangst afgeloopen en gingen allen naar hotel „Juliana" waar hen werd aangebodeneen concert door hel Zierikzeesch Strijkorkest.Gister- morgen 10 uur werd de vergaderihg voorlgezet in hotel „Van Oppen". Een onlwerp-belaslingwel Door de vereeniging Het Nederl. We gencongres is een wegbelastingwet ont worpen, waarbij de commissie als haar meenmg te kennen geeft, dat, hoewel er wel eens een enkele maal een onbillijk heid kan ontstaan, loch uitsluitend het motorverkeer, dat de oorzaak is, zoowel van de in de laatste jaren zoo sterk toegenomen slijtage van de bestaande wegen, als van de vraag naar sterkere, breedere en meer vlakke wegen, en dat door verminderde slijtage voor voertuig en banden ,en door besparing op het brandstofverbruik rechtstreeks geldelijk voordeel heeft bij moderniseering van ons wegennet, in de daardoor veroor zaakte meerdere kosten behoort bij te (Ingez. Med.) Haar gelaat had die luslelooze, maar toch gespannen uitdrukking, die men opmerkt bij menschen, die gewoon zijn verdoovende middelen te gebruiken. Zij reageerde niet op den klank van zijn slem. Het was alsof hij niet gespro ken had. Zij bleef alleen kreunen en mompelen en bewoog zich onrustig als een kind ,dat in zijn slaap nachtmerries heefl. Toen zag Desmond tot zijn onuit- sprekelijken schrik, dat haar voeten niet touwen vastgebonden waren aan de poo len van den stoel. Haar armen waren eveneens aan de leuningen van den stoel gesnoerd, maar haar handen waren vrij. „Barbara!" zei Desmond zacht, „jc kent mijl Ik ben Desmond Okewood! Ik hen gekomen om je mee naar huis te nemen!" Hel woord „huis" scheen tot het arme kind door te dringen, want nu hief zij het hoofd op en keek den jongen man aan. De uitdrukking in haar groote, sta rende oogen was vreeselijk; het was als de blik van een gemarteld dier. Desmond boog zich voorover om de touwen, waarmee Barbara's armen wa ren vastgebonden, los te maken, toen hij buiten de deur een stap hoorde. De gordijnen voor het raam waren vlak naasl hem. Ze waren lang en reik ten tot aan den grond. Zonder een se- De commissie heeft als beste systeem van belasting het systeem voertuigenbe lasting gekozen. Voorts heeft zij overwogen op welke wijze de opbrengst der belasting het beste zou kunnen worden aangewend om te kunnen voldoen aan de bedoeling, welke bij het invoeren van de belasting heeft voorgezeten, n.l. de spoedige ver betering van het nel van doorgaande wegen in ons land. De commissie heeft gemeend de voor keur te moeten geven aan een wijze van verdeeling, waarbij zooveel mogelijk ge tracht is de regeling eenvoudig te hou den en waarbij loch ook het verbeteren van de wegen zooveel mogelijk wordt aangemoedigd conde te aarzelen glipte hij erachter en bevond zich in de kleine nis van een on diep boogvenster. Het boogvenster had drie gedeelten en het middelste daarvan stond wijd open. Het kwam uit op een klein batcon, dat eigenlijk het dak was van een boogven ster van een van de benedenkamers. Desmond klauterde dadelijk uit het raam, liet zich op het balconnetje vallen en hurkte neer onder het kozijn. Een deur ging open in de kamer, die hy juist had verlaten. Hij hoorde voetstap pen en 't geluid van kasten, die geopend en gesloten werden. Toen werden gor dijnen opengetrokken en een stem vlak boven hem 'zei „Hier is hy ook niet! Ik zeg je, dal de vent niet hier in huis is! Nu zul je me misschien eindelijk gelooven?" Hel balcon was vrij diep en hel be gon al te schemeren, maar Desmond kou nauwelijks hopen, dat hij niet ontdekt zou worden wanneer Bellward, want diens stem had hij erkend, liet in zijn hoofd mocht krijgen uit het raam te leunen en naar beneden te kijken. Met de kraag van zijn jas hoog opgezet om het verraderlijke wit van zijn boord te verbergen, drukte Désmond zich zoo dicht mogelijk tegen den zijgevel van het huis aan en wachtte op den vreugde- Zij heeft zich daartoe de verdeeling van de opbrengst zoodanig gedacht, dat de helft daarvan (behalve voor den af- (koop van bestaande tolheffingen; wordt besteed aan het geven van bijdragen in de kosten van wegverbeteringen en in de kosten van aanleg vau nieuwe doorgaande wegep, terwijl de andere helft wordt verdeeld over de wegbeheer- ders en wel zoodanig, dat de uilkeering per KM weglengte afhankelijk wordt gesteld van. t le de mate van hel motorverkeer over dien weg; 2e de geschiktheid van de wegen voor het motorverkeer; waarop van invloed zijn de sterkte (draagkracht) van den weg, de breedte van den weg, de aard van het wegdek, de (al of niet aanwe zigheid van rijwielpaden per /ontlasting, van het wegdek van de wielrijders e d. 3e. den aard van den ondergrond van den weg Indische Stoomvaartlijnen. Prins der Nederlanden 18 April te Ba tavia v. Amsterdam. Bali 19 Api'il te Balavia v. Amsterdam. Bengkalis 20 April v. Batavia n. Am sterdam. Celebes 19 April te Batavia van Am sterdam. Salawati p. 22 April Gibraltar, Amster dam naar Java. Tjerimai, 23 April v. Port Said, Java naai- Rotterdam Modjokerlo 21 April van Batavia naar Rotterdam. Kambangan 22 April van Port Soedan,- Java naar Amsterdam. Soerakarta ,23 April v. Marseille, Ba tavia naar Rotterdam, -Merauke, 23 April p. Suez, Rotterdam n. Java. Djambi 23 April te Batavia van Rotter dam. Vondel 23 April v. Batavia n. Amster dam. Van Rensselaer 19 April te Trinidad v. Amsterdam. Kedoe 24 April, te Marseille, Batavia n. Rotterdam. Koningin der Nederlanden 23 April v. Lissabon, Batavia naar Amsterdam. Prins Frederik Hendrik 21 April te Pa ramaribo van Amsterdam. Rotti, 24 April v. Amsterdam n. Java. Gorontalo, 24 April te Rotterdam v. Batavia. Stentor. 24 April le Amsterdam v. Ba tavia. Slamat, p. 24 April Finisterre. Rotter dam n. Java. Rembrandt, 23 April v. Genua, Am sterdam n. Batavia. Samarinda, 24 April v. Marseille, Bata via n Rotterdam. Simaloer, 23 April v. Londen, Java n. Amsterdam. Jacatra, p. 24 April Perim, Java n. Rotterdam. Karimoen, 23 April te Batavia v. Am sterdam. Stoomvaartlijnen op Noord- Am e r i k a. Cardiganshire, 22 April le Seattle v. Rotterdam. Rijndam, 22 April v. Vigo, Rotterdam p. New Orleans. Rotterdam, 23 April n.m. v. Halifax, Rotterdam n. New-York. Leerdam. 24 April v. Boulogne, Rotter dam n. Cuba en Mexico. Volendam, 23 April n.m. le New Or leans v. Rotterdam. SPORT. Op 19, 20. 21 en 22 April werden in het café de Zwaan te Soubinrg bil jartwedstrijden gehouden'. De uitslag is als volgt le pr. wisselbeker behaald door de ver. „Middelburg" gevestigd bij den heer v. Dorst te Middelburg, met 400 punten, 72 beurten gemiddeld 5.55; 2e pr. lauwerkrans de ver. „Vlissin- »en" gevestigd bij den heer Haaze, hotel tlonopole te Vlissingen met 320 p., 114 b. gemiddeld '2,8 3e pr. Verg. zilv. med. de ver „In- kreel ,die zou verkondigen, dat hij ont dekt was Er was geen mogelijkheid tot ontsnappen, want het balcon was op een hoek van het huis en nergens waren ramen of goten binnen zijn bereik om hem een steun voor zijn voet te geven. Desmond wist niet of Bellward, die blijkbaar alleen erop bedacht was zoo gauw mogelijk uit het huis weg te ko men, het balcon onderzocht of niet, maar nadat hij eenige oogenblikken, die hem uren toeschenen, in doodsangst had gewacht hoorde hij Strangwise zeggen: „Het gaat toch niet zoo, Bellward! Ik ben niet overtuigd! En zoolang ik geen volkomen zekerheid heb, dat Okewood niet hier is, ga ik niet uit dit huis. Dat staat als een paal boven water. Bellward vloekte. „We hebben den tuin onderzocht en hem niet gevonden, we hebben het huis van onder tot boven nkgekeken zonder eenig resultaat. De vent is hier met een paar politiekerels en dan is het te laatt Nu voor 't laatst, Strangwise, ga je nu mee?" Er was een oogenblik stilte. Toen hoorde Desmond de heldere, kalme stem van Strangwise zeggen- „Daar is nog een balconnetje. onder hel raam bedoel ik". Daar heb ik al gekeken", antwoordde

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5